2% Woensdag Oogst 1923 DE SMATSOHAPPEUtEE VERIEKERIMIEÜ ïcenslea ocJar es spessw lea'dven -Ie! ielgfssh feSiadiagsiséssp is! hersïelïraagstafc vssrdesiesi vara den tortel ie teders van ®@r saeRrsl» Os JawgsSsasSse! Aniwerpeia faire sis!or@fiipsi in Frankrijk Os &afeiR®!srasé van h&ka Woensdag Sa Verkiezingen In ierlarjt! a*" XXIX* JAARGANG NUMMER 19! Kerkstraat, 9 en 2f, Aalst. Tel. 114 A.X2 BO - CENTIEMEN WEKELIJKS 0.00 Uitgever: J. Tan Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, IS, te Brussel. Place de la Bourse, 8,Parijs, Bream's Buddings, 6, Lon dras E. C. 4. II. Symphorianus Zon op 4,54 omlw 6,53 Voile Maan den 23 Het parlementair jaar, dat ver streken is, werd hoofdzakelijk in genomen door de behandeling van twee brandende kwesties, welke dan eindelijk, voor een groot ge deelte althans,van de baan zijn.In samentreffen met de gewone jaar lij ksehe bezigheden, schoot er ver der geen tijd oVer om zich in te la ten met andere vraagstukken, hoe belangrijk oolxi en hoe dringend men er eèrre oplossing van ver wacht we bedoelen in 't bijzonder dc sociale verzekeringen. Ten andere in de opgeblazen at mosfeer die in den regel over de hangende kwesties hing, en met de driftige stemming die er heei'schte, waar de gemoederen, aan 't laaien gingen en de "hoofden verhit wer den, daar was het nu juist niet het gesehite oogenblik om vraagstuk ken aan te vatten waar kalmte en bezadigdheid de eerste vereischten zijn van een nuttige behandeling. "Men heeft dan den laatsten tijd beroep gedaan op geduld tot de onweerswolken zouden verwijderd zijn men heeft zich gepaaid met de stellige verklaring dat het vraagstuk der sociale verzekering het voornaamste was dat zich aan tie Kamer hi de naaste toekomst opdringt; men kon zich vergenoe gen met het voorbereidend werk eener commissie, en met het indie nen van eenige voor-ontwerpen. Onmogelijk en onduldbaar dat al die verwachtingen tot een teleur stelling zouden geworden, en men mag de hoop koesteren dat vanaf den komenden zittijd het vraag stuk der maatschappelijke verze keringen op den voorrang zal ko men, en dat onder de leiding van den bevoegden minister zelf, een ■sociale verzekeringswetgeving zal tot stand komen, eenerzij ds aan gepast bij 's lands noodwendighe den, en anderzijds een bepaalde stap naar een geheel van maat schappelijke voorzorg. Met dit laatste becjpelen we dat het volledig stelsel van sociale ver zekeringen voor de eerste jaren nog niet is weggelegd. Het wetsvoorstel, door de regee ring voor den oorlog neergelegd met deze bestemming, en toen reeds door de Kamer aangenomen, kon niet voor den Senaat gebracht worden en wacht thans naar een herziening en bekrachtiging. In zijn volle draagwijdte omvat 't de verzekering tegen al de wisselval ligheden van liet leven, en het is om die omvangrijkheid dat er moeilijk aan te denken is liet in zijn geheel door te voeren, Die verwezenlijking immers zou voor de openbare machten een nieuwen jaarlijksohen last van miljoenen medebrengen, en nie mand zal het verwonderen dat het juist het oogenblik daartoe niet is. wanneer ons land met overgroote financieele moeilijkheden te wor stelen heeft. Het is ook in dien zin dat M. Moversoen, Minister van Arbeid en Nijverheid, de gedeeltelijke oplossing, welke hij voorstaat, verrechtvaard igde. De ware deniocratie bestaat met vooruit en vooral het land een goe de finantidble inrichting te ver schaffen. t Is de beste politiek, de eenige die ons toelaat op vaste grondslagen de verzameling onzer sociale verzekering te bouwen, waarmede wi j ons land willen be giftigen men moet de verschil lende vraagstukken goed afteeke- nen en eerst aan de meest dringen- -de een oplossing geven. En dan stelt de minister voor de verzekering tegen ouderdom en werkloosheid eerst aan te vatten, cn wil zich niet verbinden voor wat de ziekte en voorbarige •werk onbekwaamheid betreft waarvoor de Commissie een ontwerp uit werkte dat zeer technisch is opge vat, maar als hoofdgebrek heeft dat het schrikkelijk veel kost de volledige verwezenlijking kan men nu niet teganoet zien, en wellicht moet men trapsgewijze tot een ge deeltelijke toepassing kpmen. Waar de regeering meent dat deze gedeeltelijke oplossing hare financieele macht niet te boven gaat, zullen al degenen, die zich om de sociale verzekeringen be kommeren, instemmen dat de Ka mers eerlang dit ontwerp verwe zenlijken moet tot een wet. Het komt ons daarbij voor dat juist die financieele moeilijkheden een aanwijzing zijn om eens den juisten weg in te slaan op het ge bied der verzekeringen, en af te zien van dien zucht naar kosteloo- ze pensionneering die de etatisten er willen in huldigen. Voor ons is de hoofdstelling: de sociale verzekeringen mogen, ja, moeten aangemoedigd worden door de openbare besturen; maar het zijn ten slotte de verzekerden zelf die door eigen geregelde besparin gen een waarborg tegen hachelij ke levensomstandigheden verkrij gen. Van die stelling heeft men her haaldelijk afgeweken misschien dat de ongewone naoorlogsche om standigheden dit wettigen, maar het gewoon stelsel der verzekerin gen ligt niet in een etatisme, Op die gedachte dient er nog gewezen, omdat de sociale verze keringen bij het volk zelf den geest van voorzorg en spaarzaam heid moet aankweek en. In het hoog gebergte van de Fran sche streek van Niolans-Sl, Pierre d'AL bigny, is er een vreeselijk ongeluk ge beurd. Eene groep toeristen had in het gebergte een tocht ondernomen naar de geschiedkundige versterkte burcht van Niolans, dewelke gelegen is op den hoogst en bergtop en destijds was inge- richt al staats gevangenis. De tocht verliep heel Vermakelijk, tot op het oogenblik dat de toeristen wilden afdalen in een ravijn, waar de sneeuw nog dik ligt opgehoopt en ver- vrezen. De boeren- hebben in de hevro- zen sneeuwmassa eene hut gebouwen, welke liet kristallen paleis wordt gehee- ten en welke door de toeristen bezocht werd. Deze waagden zieh met dertien te gelijk in de sneeuw hut.. Het gewicht was te groot en de vloer stortte in. Drie toeristen werden gansch onder de sneeuw bedolven een Porijzer dame en de gebroeders Charbonnier, van Nïo. lans. Men heeft lang moeten werken om de lijken der drie slachtoffers op te balen. De kandidaten voor het* Belgisch Op leidingsschip kunnen zich tot uiterlijk o September a.s. aanmelden bij den Belgischen Zeevaartbond, 25, Jordaens- kaai, Antwerpen. Op dat schip worden de jongelieden tot de loopbaan van zeeofficier op de handelsvloot voorbereid. Het eerste jaar volgen de kadetten de leergangen der Stoakr/eevaartschool en ontvangen hun praktisch onderricht aan boord van het niet varend oplei dingsschip «Comte de Smet de Nayer», gemeerd in de haven van Oostende. De kadetten zijn er onderworpen aan in ternaat-stelsel en komen op methodi sche wijze in voeling met de omgeving waarin zij later willen leven. Na liet verkrijgen van het getuig schrift van leerling-officier, einde eer ste studiejaar, worden de kadetten in gescheept aan boord van den vierraas- ter L'Avcnir waar het verkregen onderricht in de Staatszeejvaartschoo! praktisch wordt toegepast. De door de wet voorgeschreven zec- vaarttijd tot het hekomen der verschil lende brevetten is als volgt 48 maand voor don rang van 2n stuurman ter lange- omvaart 5 jaar voor dien van lston stiuim>an, en 7 jaar voor den rang van kapitein. DE REDEVOERING VAN M. POINCARÉ Ziehier de voornaamste gedeelten uit de redevoering van M. Poincaré te Charleville Elke daad, elk woord, die de ver-' standhouding ondtr de geallieerden in gevaar zou kunnerf brengen hebben wij steeds als een misdaad aanzien. Wij zullen" pogingen blijven aan wenden om onze politiek bij die onzer geallieerden aan te passen. Engeland klaagt over werkloos heid. De Britsclie regeering vergist zich wanneer zij zich inbeeldt dat zulks een rechtstreeksch of onreehtsteerkseh ge volg is van de bezetting van 't Ruhrge- bied. Een jaar geleden was het Ruhrge- bicd niet bezet en toch heerschte er in Engeland en Schotland evenveel werk loosheid als nu. Europa zal slechts zijn economi sche en zedelijke welvaart van vroef- ger terugvinden, wanneer den vrede op stevige basissen zal vastgelegd zijn. Welnu, de vrede éischt de loyale uit voering der gesloten verdragen de rechtvaardigheid vergt algeheel herstel der aangerichte schade. Frankrijk vraagt niets anders. En geland kan niets anders hegeeren. Wij zullen onvermijdelijk er moeten toe komen elkander te verstaan. Do openbare meening in den vreemde begrijpt eiken dag mee|r 'cjn meer, de oprechtheid onzer inzichten en zij wordt ons ook meer en meer gun stig. Zij komt tot de overtuiging dat het verwijt van imperialisme dat men ons sedert drie jaar naar het hoofd slin gert, van allen grond ontbloot is. Men Jbeeft zelfs beproefd de scha duwen van Louis XIV en Bonaparte uit hun graven te doen treden, om ze voor te stellen als nemende de leiding van het democratische en republikein- sche Frankrijk. St-resemau heeft ons ook verweten Napoleon na te botsen. Hebben wij dit verwijt verdiend W4e weigert, het ver drag na te leven Wie weigert zijn oorlagssclitrldige.n uit te leveren Wie werkt de ontwapeningscommissie te gen Wie/betaalt zijn schulden niet M. Poincaré sprak vervolgens over Elzas-Lotharingen die 44 jaar geleden door Duitschland. ondanks het protest der bevolking, ingepalmd werden. En 44 jaar lang woog deze onrechtvaardig heid als een dreigend oorlogsgevaar op de wereld. Dat onze vrienden en zelfs dege nen die niet met ons streden, zich deze geschiedenisles herinneren. Een vrede steunende op het onieeht is altijd boos: een vrede die men trachtten te bouwen heeft op de rechtvaardigheid en waar aan men tornen wil, zou nog zwakker zijn. Raken wij het verdrag dus niet aan en doen wij de genomen verbintenissen eerbiedigen, dat is de eenige wijze, lo- gieke en vreedzame partij. FRANSCHE PERSSTEMMEN De Fransche pers doet opmerken, dat M. Poincaré zich veeleer wendt tot En geland dan tot Duitschland. Zij stelt vast dat het een der beste pleitreden is door het regeringshoofd ten voordeele van Frankrijk uitgesproken. Zij onderlijnt met kracht de hoffe lijkheid der verklaringen die aan de andere zijde van liet Kanaal eerlang zullen gehoord worden LTIomme libre komt tot het vol gende besluit Frankrijk heeft de hand steeds uit gestrekt tot zijn geallieerden, is steeds bereid geweest deze te helpen en voor hen te werken. Hel ziet niet af van zijn rechten, noch van de middelen om die te doen gelden. L'ÖCuvre en <r L'Ere-nouvelle merken op, dat de verklaringen van M. Poincaré geen sporen dragen van wrok tegenover, Engeland, noch van haat te genover Duitschland. L'Humamté schrijft dat de voor dracht toegevend van toon is, maar van geen enkel punt afstand doet. ENGELSCHE PERSSTEMMEN De bladen stellen vast, dat het ka rakter der redevoering- toegevend is, en wijzen op de hulde door M.Poincaré ge bracht aan de dapperheid der Engel- sclie troepen. Zij drukken op het belang van dezen voorbode van hot verwachte Fransche antwoord. De bladen die echter niet Fransch- gezind zijn, toonen aan dat zij geen toegevingen van Frankrijk in de rede voering vinden. Zij 'betwisten de verklaring van M. Poincaré, als zou de Britschei handel sedert de Ruhrbezetting verbeterd zijn. M. Poincaré geeft zich geen juiste rekenschap van de werkloosheidkwes tie, beweert de Times Voor den Engelschen handel is de huidige Eu- ropeesche toestand, een ware verlam ming. De Ruhrbezetting draagt veel daartoe bij. Zij voert een ware risico in, tegenover de vaste vooruitzichten. Buitendien houdt Engeland streng aan het rechtsbegrip. Tijdens den oor log heeft het zieh veel offers getroost voor een kwestie, die het diep gerech tigd vond. Wij kunnen, gaat het blad voort, niet langer onze vaart naar den afgrond goedwillig laten gebeuren. Met toege vingen gaan wij er naartoe. Nochtans hoopt het blad,dat het ant woord van M. Poincaré zal toelaten een stap verder te doen ter oplossing van het geschil. Dat Frankrijk zich niet overwonnen wil geven, door het lijdelijk verzet, be grijpt men heel goed. Maar zoo Frank rijk de waarborgen aanneemt door En geland voorgesteld, dan bestaat er voor Duitschland geen reden om victorie te kraaien. DUITSCIIE PERSSTEMMEN De Montag am Morgen vindt in de verklaringen van M. Poincaré niet het verwachte antwoord op de verkla ringen van M. Stresemann. M. Poincaré wil naar een verzoe- ningsformuul gaan. De Montagspost denkt dat men op nieuwe Duitsche verklaringen wacht. 4 In do vorige redevoering hield men geen nota met de gerechtvaardigde klachten van Duitschland. In het Fransche antwoord zal hieromtrent- hoogetwaarschi.iolijk een stelling geno men worden. De 'heer Stefansen, vermaard ijsbe ren jager en Poolreiziger heeft een hoek geschreven dat een warm pleidooi is voor den Noordpool. Zou men inder daad niet alle gedachten aan koude cn ijs laten varen als men als volgt de aan trekkelijkheden van dit nieuw luilek kerland hoort opsommen Men leeft er onbezorgd, vrij en ge lukkig, en het is er buitengewoon ge zond. Men kent er geen legers en geen vloten, en dus wordt er nooit oorlog gevoerd. Men kent er geen gevangenis sen, en dus wordt er niet gestolen. Men kent er geen belastingen, en dus wordt er niet gemopperd. Men kent er geen dokters, en dus sterft ieder er zijn na tuurlijke dood. Men kent er geen parle menten, en dus zijn er geen baantjesja gers. Men kent er geen journalisten, en dus wordt er niet gfkibbeld. Men kent er geen effektenbeurzen, en dus lijdt niemand er aan slapeloosheid. Men; kent er geen advocaten, en dus bestaat' er geen onrechtvaardigheid, Men kent er geen huizen, en cfus 'heersclit er geen; woningnood... VEERTIEN MENSCHEN GEDOOD. De sneltrein van de Pennsylvania Ltd., die dezer dagen St. Louis verliet- om zijn reis dwars door Amerika voort te zetten, had wel een veelbewogen reis. Eerst rede hij op een auto, die op een overweg stond. De vier inzittenden worden gedood, de stukken van den auto werden over dertig meters ver strooid. De trein -stopte om te helpen, en ging toen in verdubbelde vaart verder, want de verloren tijd moest worden inge haald. Toen werd een tweede auto vermor zeld en negen inzittenden eveneens ge dood. Voort ging de rit. Een man die het spoor overstak werd gegrepen en ge dood. De snelheid werd tot liet- uiterste opgevoerd. Even verder liep een idiote vrouw vreedzaam langs het spoor te kuieren. Juist toen de locomotief kwam aandonderen, kon een politieagent haar wegsleuren. Zij glimlachte^ van niete bewust. En zoo waren er veertien menschen gedood. Maar de trein kwam op tijd aan. GEEN VIERDE UITGANG Wij hebben ons gewend tot de in richters van den stoet- om te weten wat er was van den vierden uitgang. Mon heeft ons geantwoord dat er geen spraak van is. Een groot deel der kosturnen zijn reeds terug gezonden naar de landen, van -dewelke zij voortkwamen. De droom is dus wel degelijk voorbij. EEN AUTOCAR IN EENE RIVIER ZES DOODEN. 15 GEKWETSTEN Door eene nog onbekende oorzaak is een autocar, dienst doende in de Alpen, op drie kilometers van Guillaumes in de Var terecht gekomen. Er zijn zes dooden en 15 gekwetsten, meest allen Amerikanen. EEN TOERIST-AUTO IN EEN RAVIJN VIER GEWONDEN Moiilins, 20 Oogst. Cisteren is te Laprigne (Allier) een toerauto, waarin veertien personen hadden plaats geno men, in een ravijn terecht gekomen., Het ongeluk is toe te schrijven aan hot. onvoldoende werken der remmen. Al de inzittenden liepen kwetsuren op, waaronder vier zeer ernstige. Brussel, 20 Oogst. Minister Jaspar zal eerst een mededeeling doen aan gaande het antwoord op do Engelsche nota, en vervolgens den tekst der Fran sche voorleggen. Dan zal hij ook mede deeling geven van den tekst der Belgi sche nota, wier inhöud men ten andero in breede trekken reeds kent. De raad zal zich ook bezig houden- met de al of niet wenschelijkheid van het uitgeven van liet Grijsboek te on derzoeken. De regeering zal de modaliteiten der leening door Frankrijk doen kennen en zich verder nog uitspreken over do uitvoering der doodstraf voor de moor denaars van luitenant Graff. GROOTE BEDRIJVIGHEID DER REPUBLIKEINEN Dublijn, 20 Oogst-, De veriric- zingsveldtocht is thans volop aan dan ■gang. De republikeinen hebben 86 kandidaten gesteld tegen 101 aan den kant. der Vrijstaters. De andere kandi daten zijn landbouwers, handelaars, socialisten en onafhankelijken. In het graafschap Cork zijn er 11 repubiikeinsehe kandidaten tegen 10 vooistanders van het verdrag inet En geland. De minister van posterijen en tele grafen treedt in hetzelfde arrondisse ment op als mej. Mary Mac Swinney. ;Da kic^vcrgadeamg der republikei nen, verleden Zondag te Dublijn ge houden, werd tengevolge van. de aas- houding van de Valera niet zeer druk bijgewoond. De eerste redenaar was de h. Vivian de Valera, zoon van de Valera, die ver klaarde dat zijn vader de belofte in 't openbaar to spreken zou gehouden hebben, hadden de handlangers van den vreemdeling hem niet aangehou den. Ik weet niet, wat men met- mijn vader van zin -is zeide de h. Vivian de Valera. Hij kon hetzelfde lot on dergaan als Erskine Childers. Zij kun nen hem ter dood brengen, maar den vrijheidsgeest van Ieirland zullen ze niet uitroeien. Daarna nam de zoon. van Erskine Childeis het woord en toekende uit naam van zijn ter dood gebrachte va der protest "aan -tegen de aanhouding van de Valera. Hij zeide verder «Hoe wel' de vrienden 'van de Valera zijn krachtdadige leiding zullen missen, zullen ze toch hun uiterste best doen om de republiek te doen zegevieren. De jonge Ghilders deed dan" beroep op de vergadering om voor de veiligheid van de Valera te bidden. Gravin Markiewicz, oud ter dood veroordeelde, voerde' vervolgens ook nog liet woord. COSGRAVE KANDIDAAT TEGEN DE VALERA Dublijn, 20 Oogst. De voorzitter van den Vrijstaat, de h. Cosgrave stelt zijn kandidatuur in het "graafschap Clarke, waar de Valera onlangs aange houden werd. De voorzitter heeft daar een redevoering uitgesproken, waarbij zich geen enkel incident voordeed, hoewel hij talrijke bijtende toespelin gen maakte op de Valera, Daarna ging do h. Cosgrave per vliegtuig naar Crrlon» waar hii ook het -woord nam. 1

De Volksstem | 1923 | | pagina 1