mmmm Misdaad der Onschuldige Be dramatische 0K!$!!ap«litg te Nijvel Herinrichting van de ruiterij Tragisch ongeluk in eene houtzagerij te Antwerpen Het schandaal van Ranst Be slachtoffers der mijn Laatste Berichten per Telefoon BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE UITVOERING van alle BEURSORDERS Vrseselijk werkongeluk te Luik Erg automckietiugeliik fe Hieuv?kark®-Waas - r s o/O Mevrouw Fells DE HEÜT K IN DEN STORM Te twee ure's morgens was het echip door de baren bedolven. Gedu rende twee dagen waren de twee sloe pen de speelbal Van den storm. De strijd die deze schuitjes tegen de los- gck etende elementen te voeren hadden, hield de matrozen gestadig bezig. Het js eerst op 8 Juni dat de matrozen zich rekenschap gaven van hun kritisch en toestand. Zij bevonden zicli op 4000 kilome ters van de dichtebijzijnde aarde en dit op een weinig bevaarde zee en waar zij slechts negen kilometers konden af leggen met de zeilen waarover zij be schikten. Een der sloepen had meer reizigers geladen dan de andere. De kapitein die het eerste vaartuig bestuurde besloot zich van liet tweede te scheiden, en dat je>lk ervan de eigen kans moest wagen Denzelfden dag verlieten de twee sloepen malkander. Zij wenselien mal kaar goed gelukken en drukten van weerskanten de hoop uit dat zij zou den opgepikt worden of aarde zouden treffen. Op stevige wijzen werden de levenswaren gerantsoeneerd. Per man had men recht op een hal ve beschuit, op een glas water en twee glazen oondensemelk. Van af den 11 Juni werd de zee ge heel rustig en talrijke mannen maak ten er gebruik van om zich te baden, zich vastklampend aan den boord. Een neger kon aan de aantrekking van het •kristaal klare water niet weerstaan. Hij dronk van dit zout water en moest die onvoorzichtigheid raet zijn leven boe. ten. DE HAAIEN In groote haast moesten de baders trouwens in de sleep terug plaats ne men, want haaien werden in de buurt zichtbaar, of ten minste visschen die steeds de aanwezigheid ervan verraden Dit was een slecht voorteeken. Dit zicht beteekent steeds een nabije dood. Ook om de dood te bezweren plantten al de passagiers hun mes in den groot en mast. Dit belet, niet dat de onvoorzichtige neger vier dagen nadien op 19 Juni stierf. Een andere neger was hetzelfde lot beschoren en zijn lijk ging eveneens in die oneindige zee verloren. Na die twee overlijdens begon de bemanning door schrik bevangen te worden en zich af te vragen aan wien de volgende beurt zou wezen. Den 20 Juni overle den drie manschappen een matroos, de tweede kok en nog een neger. Allen waren 'ten zeerste teneejrgeialagen ejp hot werd nog erger wanneer op 24 Ju ni een matroos uit zwakte over boord viel. Zijn kameraden waren zoo zoozeer verzwakt dat zij niets konden beproe ven om den ongelukkige te redden, te meer daar de man in. zee, die. nochtans oen goed zwemmer was, zoo ver uitge put was, dat hij niet aan de oppervlak te blijven kon. Op 25 Juni overleed een andere ma troos en op 27 Juni volgde hem een andere in den dood. De hoop had al de schipbreukelingen verlaten. Toch bleven zij aanhoudend in dezelfde richting voortvaren, zich behelpend van hun kompas. GERED Ter geluk op 27 Juni te half vijf stipt in den nanoen, onderscheidde de man die op uitkijk stond aarde aan den gezichteinder. Niemand sliep ge durende den volgenden nacht en van af bet. dagkrieken kwamen visschers- eloopen hen tegen gevaren. Op dit oogenblik, twee uren voor de redding, had nog een overlijden van een matroos plaats. Wanneer wij voet aan wal wilden zetten, zakten wij ineen, machteloos. DE ONTVLUCHTE GEVAT Twee gendarmen der brigade van Fleurüs, Donderdag avond te Saint- Amand voorbijkomend, bezochten eene ouden molen, waar gewoonlijk landloopers vérnachten. Zij vonden er een jongeling, half gekleed zonder papieren of geld, die er te slapen lag. Naar de gendarmerie gebracht zegde hij te heeten Deeiré Henry. Maai' de commandant, die van de ontvluchting van Nijvel had gehooid, kreeg achter docht, te meer daar de man een hemd en een broek van de gevangenis aan had. Men stuurde hem naar Nijvel, waar hij seffens werd herkend ate de ont vluchte. Hij legde uit dat hij den spoorweg van Nijvel had gevolgd tot Saint Amand én dat hij onderweg zijn brow ning had weggeworpen. vV Pee zit terug in zijn cel. BiJ\ een koninklijk besluit, dat in het Staatsblad is verschenen, zijn dé staf van de derde ruiterij brigade, de 5e eo .6e regimenten lansiers en het 4e regi ment bereden Jagers afgeschaft. Het hoofdkwartier van de ruiterij- divisie en de twee brigaden van de ruiterij (staf en regimenten) van de R D. zullen op een nieuwe wijze worden samengesteld. Een régiment J agëjrs-wielrij defrs wTordt ingericht. De samenstelling van de bataljons Karabiniers-wielrijdere, de bereden Ar- (tibtefrinroep, de Kvielrijderskomp&gnie van de Genie en het depot van de R.D. blijft voorloopig («gewijzigd. De ruiterijregimenten van de L. D. (Ie lansiers, 2e lansiers, 8e lansiers en 3e bereden Jagers) zullen insgelijks op een nieuwe wijze worden samengesteld. Gisteren avond had een tragisch on geluk plaats in eene houtzagerij der Albrecht Rodenbaehstraat, 24. In den namiddag had men boomen binnen gedaan en die van weerskanten van den gang opgestapeld. Te half acht was het werkvolk heen gegaan. De eigenaar M. Floris en zijn zoon waren nog ter plaatse en wilden de boomen wat schragen. Door het weg nemen eener plank kwam een boom van de rechterzij in beweging. De vader riep nog tolt zijn zoon zich uit de voeten te maken, maar het "was te laat en de arme jongen werd door de zware houimaasa gevat en met hét hoofd tegen de boomen aan de linker zijde gesöngesd. Hij werd opgenomen in een erbar- DQjelijken toestand, het. hoofd verbrij zeld. Dooter De Stryoker stelde het over lijden van het arme slachtoffer vast, dat. slechte achttien jaar oud was. Een onderzoek is VOOR DE RAADKAMER DER RECHTBANK Vrijdag zijn de beschuldigden in het schandaai der kindermishandelin gen, ter modelkdStsohoolvan Ranst, voor de Raadkamer der rechtbank van Antwerpen verschenen. Het aanhou dingsmandaat, afgeleverd tegen De Bast, die aan een geneeskundig onder zoek onderworpen is geweest, werd be krachtigd. De rechter M. Bartholomeeusen bracht ten voordeele van den bestuur, der Schlegten en van den leeraar Se- cclle een vonnis uit van voorloopige in- vrijheidestelling. Het openbaar minis terie heeft tegen dit vonnis beroep aan- geteekend, voor wat betreft Schlegten. Deze blijft dus opgesloten. V Over de instorting in de mijnen Limburg-Maas te Eysdén, dat bet ven kostte aan den Italiaan Jozef Si pedotti, vernemen wij nog 't Ie in de gaanderij n. 1, op 700 meters diepte, dat de instorting zich voorgedaan heeft. Drie arbeiders waren er aan 't werk een Limburger en de Italianen Lnigi en Jozef Sappedotti. Deze laatste werd heelemaal bedolven. Luigi kon zich losmaken, maar viel daarna bewusteloos neder. De derde had. erge kneuzingen over heel het li chaam. Seffens werden de reddings werken aangevangen. Voor Jozef Sap pedotti kwam alle hulp te laat, de on gelukkige was reeds bezweken, en men heeft zijn lijk naar het doodenhuis der mijn overgebracht. De man was 27 jaar oud en ongehuwd. Zijn broeder Luigi heeft erge kwetsuren aan het hoofd en den onderrug. Het derde slachtoffer zal spoedig den arbeid kun nen hervatten. Donderdag is het par ket ter plaats afgestapt* N/W- DE IIERSTÊLKWESTIBrussel, "25 .Oogst, Het Belgisch anti woord-ontwerp aan ,de Engelsehe nota, dat verleden nacht naar M. Poincaré gestuurd werd, bevat drie bijzondere doelen. In' het eerste deel wordt 'Maar en duidelijk geantwoord op liet voorbehoud, door Engeland gemaakt voor wat be treft liet Belgisch voorra rigsreeh t. Belg ieherkent dat Engeland onbetwistbare óffers bracht in zake'herstel,' doch Belgie bewijst verder zijne rechten óp het vóbrrangsreclit dat hem formeel werd toegekend. Het tweede deel betwist de. Engelsehe thesis, dat de bezetting van het Roergebied' onwettig zou zijn. De Belgische zienswijze stemt, hier te volle overeen met de Fran&cho zienswijze. Het derde deel van het antwoord is liet bijzonderste. Hierin worden de voor stellen reeds vroeger door Belgie gedaan vcor wat betreft de waarborgen nog maals uitgelegd en toegelicht. Eindigende drukt de Belgische nota de hoop uit dat deze voorstellen 'door het Engelseh gouvernement -zouden in overweging i genomen worden en tot grondslag zouden dienen voor nieuwe mtergealiieer- de onderhandelingen. Parijs 25 Oogst, De bladen betreuren het dat dc redevoering van M. Stresemann geen enkele aanduiding bevat over een opgeven van den lijdza- men tegenstand. Zij merken evenwel op, dat de scherpe toon uit die redevoe ring verwijderd is en dat er geen verwénschingeh meer in voorkomen 'ten opjsichte der politiek van Frankrijk. Zij drukken ook bijzonderlijk op do zie lsnode. waarin door don rijkskanselier verklaard wordt, dat Diutecbland mot moot rekenen op eone mogelijke verdeeldheid onder de verbondenen om 'zieii t« verholpen. HEVIGE BRAND TE BRUSSEL. Brosse:, ffit Verleden nacht is een hevige 'brand uitgeborsten in eene zijdefabriek van den \vater- loosehen steenweg. De fabriek werd bijna geheel vernield. De schade be draagt ruim 8001000 frank. Er zijn geenci ongelukken aan personen 1o. 'be treuren. EEN NIEUWE SPOORWEG IN ANATOLIE. Parijs, 25 Oogst. Uit Rome wordt aan Le Matin gemeld,, dat eerstdaagst te Parijs eone taan- ciecle overeenkomst zal gesloten worden tussèhen Italië, Engeland en Frank rijk, voor liet aanleggen van eon nieuwen belangrijken spoorweg' m Anato li» Ier Beurzen van Brussel, Antwerpen en den vreemde 2398 -WTfTS'TTOT IJVLIGTïTIIXr<5-SEPIAS' Zondag 26 Oogst, zal van 's middags tot mid- Een arbeidster der werkhuizen Han- nay is Vrijdag morgend het slachtof fer van een ijselijk ongeval geworden. De ongelukkige werd in de raderen van eene machien gegrepen en vreese- lijk verhakkeld, eer de machien kon ötil gelegd worden. De bloedige) overblijfsel toverde/n naar de ziekenzaal der werkhuizen overgebracht. Het slachtoffer is de ge naamde Adrienne Willems, 20 jaar wonend rue de la Cbaussée, te Glain. Een erg ongeluk is Vrijdag middag febeurd op het grondgebied van ieuwkerken Waes. Door het afdraaien vaneen. wiel is. de automobiel eerier fabriek uit Ant werpen tegen een en boom gereden erf totaal ontredderd. De inzittenden waren de autovoer der en M. en Mad. Nestor Dumioulin, wonende Bexstraat, lé Antwerpen. Alle drie zijn gevaarlijk gewond, Mad. Dumoulin het ergst zij werd in eene kliniek te St. Nikolaas opgeno men. D. Dumoulin en de autovoerder wer den naar Antwerpen overgebracht. ZONDAGRUST. alleen open blijven, -b" - demaclil de dienstdoende apolheek van BI. Gallebaut, Botermarkt. N. B. De apotheken sluiten alle dagen oni 20 uren. WERK DER MEISJESRETRETTEN. Zondag 26 Ooget, te 7 ure, maandelijksche vergadering Belangrijke mededaeüogen nopens lombola on eerstkomende jubelfeest. Niemand onlbreke 1 De BURGERSBANK "VAN AELST onder bescherming der VOLKSBANK VAN LEUVEN vergoedt te beginnen van 1 Juli aanstaande de volgende in teresten in ioopende rekening 3.75 4.00 4.25 4.25 4.50 4.75 6.00 vri" Het plechtige jaargetijde voor de ziel mist van zal gecelebreerd worden in St. Martens- kerk, te Aalst, op Maandag 27 Oogst, om 10 ure. doop Pierre DECOURCELLE 53® VERVOLG. Hij werd geboren te Parijs, in een dier ïenzame straatjes, welke aan 't Panteon grenzen en schier zoo ver verwijderd zijn van den boulevard als St-Petersbourg of New-York. Zijn vader, die ondorwijzer was van de zevende klasse, aaa 't collegia Henri IV, had zijn leven doorgebracht in 't zelfde oud© huis. dat geheel en al met zijn bescheiden taak overeenstemde. Zijne rcceder tot het getal burgervrouwen behoorend, voor wie de wereld slechts een droevige doortocht schijnt, en die er door heen gaan, gewikkeld in hun schijnbaar iet wat koele deugd, zonder te vermoeden dal er ergens schuldig genot, verboden liefde en onzuivere genoegens kunnen bestaan. Zijne belanglooze liefde voor de weten schap, zijn sobere smaak, zijne onverschil ligheid v< or alles, wat buiten den kring zij nee studiën lag, en zijn vlekkeloozen levenswan del, dat alles had dokter Gervais van zijn vader overgenomen, met een buitengewoon gemak van vergelijken, eene zeldzame werk kracht, een gezond oordeel, een sterk geheu gen, en eindelijk die zekerheid van bewijs voering, dat heldere doorzicht, T welk vooral in de geneeskundige wetenschap iu een kritiek uur soms geniaal worden kaa. Van zijne moeder erfde de dokter een diep gevoel en overdreven vriendelijkheid. Met kalm gemoed en volmaakt vrijen geest hield dokter Gervais zich onledig met de moeilijkste der heelkundige operaties. Zonder te verbleeken, zonder dat zijne hand beefde, wroette bij met zijn ontleedmes in een levend lichaam, dat zich wrong van de pijn. Bij het bed van den zieke was hij ongevoe lig, bijna wreed hij vergat den mensch, om alleen acht te geven op die ziekte, die moest worden bestreden en overwonnen. Doch de tranen kwamen hem in de oogen anneer een toeval of uitnoodiging hem aan zijne studiën ontrukte en hem bij ellende bracht en smart dan was 't hem onmogelijk om niet op eigen kosten die ellende te gene zen of die smart te verlichten. Aan zijne moeder ook dankte hij die na tuurlijke openhartigheid, die onbekendheid met de bedorvenheid zijner eeuw, die vast houdendheid om de kwaal en hare ingewik. kehle gevolgen te kennen, die instinktmatige afschuw vau gemeen- en laagheid, zoovele kenmerkende hoedanigheden van de brave vrouw. Misschien echter zou Jan Gervais, indien zijn vader geleefd had, die heden ten dage minder zeldzame eigenschappen en gebreken niet in al hunne overdrijving hebben bewaard. Doch dè oude onderwijzer overleed toen Jan nauwelijks zijn eerste studiën had ge ëindigd, en de diepe smart over dat verlies vereenigden moeder en zoon in de onver beelde en ietwat ruw© verknochtheid vr zicht l8 dagen voorbericht 1 maand voorbericht 3 maanden voorbericht 6 maanden vast termijn 1 jaar 3 jaar 5 jaar De depositos op 3 en 5 jaar van belasting. :oOo: AAN HET AALSTEKSUli ru- BL1EK. Alle medeburgers zullen zicli wel het wc-Igelukt sportfeest herin neren van den ödeiipJuli, laatstleden op de Albrechtlaan, welke op touw ge zet was door de sportclub «Eendracht». Dit liefdadig feest was ingericht ten voordeele van de weezen der stad'. Dit uitstekend feest was eene voor stelling gedaan door onzen Heer Poli tiekam missaris waarvoor we hem, de beste danken toesturen in naam der weezektin deren Daar 'het publiek zich mild toonde eene greozelooze liefde. Samen waren zij blij. ven wonen in het oude huis van de oude elraat en schenen eiken avond nog met het maal te wachten cp den vader, wiens komst door een lts werd vertraagd. En bet kind, later de jongeling, had er zich aan gewoon gemaakt, zijne avonden daar door te brengen, ten einde de weduwe niet aan een droeve verlatenheid over te leveren. Hij deed dit zonder dat het hem moeite of inspanning kostte, zonder dat hij scheen te gelooven aan eene opoffering zijnerzijds, zich gelukkig achtend met zijne moeder en zijne boaken. Zij zotte zich naast hem aan zijne werkta fel, en hield zich zwijgend mul «enig naai werk bezig. Als het bleeke kind soms de ©ogen tot haar opsloeg, dan lachte zij hem blijde toe en hij antwoordde baar met een wederkeer-igen glimlach. Die teederheid schonk hem nieu wen moed, en hij opendo het boek weer, dat de vermoeienis hem reeds sluiten d9od. Groot eu beroemd geworden, bleef dokter Gervais nog steeds getrouw aan zijne ge woonten als scholier. Hij leefde gelukkig voort in de liefde voor zijne moeder en zijn werk. Voelde hij dan geen zoetere straal van ge negenheid op dieneentonigen en kouden weg Deden dan nooit een vrouwelach, op roo- zelippen gedrukte kussen, de blikken van twee groote kijkers den jongeling het hoofd omkceren Waarlijk, ngeu. Misschien had hij bij toeval wel eens eene voorbijgaande zoogezegde kalverliefde ge voeld, doch dat was dan ook alles. En dan nog voldsed hij bij die korte ken nismakingen eerder aan zijne onveranderlijke zucht naar 't weten van den geleerde dan aan 't hartstochtelijk verlangen van den man. Bij eene zijner morgenbezoeken ia 't hos pitaal toen hij het bed eener zieke voorbij ging, stond hij een oogenblik stil, richtte er zijn oog op en zei kortaf Vertrekken. Een ziekenverpleegster nam het briefje uit de lijst, die aan het voeteinde van het bed hing. De zieke was genezen. 't Was een jong meisje, eene kleine hand werkster uit Parijs, die voor eenige dagen binnenkwam. Een zittend leven, overdreven arbeid, langdurig nachtwaken en ontoerei kend voedsel, hadden hare gezfndheid ern stig ondermijnd. 't Gold eon gewoon geval van sleepende zenuwziekte, waarover dokter Gervais met versterkend voedsel, ijzer en kina bonevens koude baden zonder moeite zegevierde. De krachten keerden terug en wijl de zieke weinig magerder was geworden, volgde er een spceüg en volkomen herstel. Hij had gezegd Vertrekken. En hij verwijderde zich. Op het geluid van een snik keerde hij eensklaps het hoofd om. voor onze weezen bracht dit feestje eene zuivere winst op van 1.675,55 fr. hét geen hun zou toelaten ecu leerrijk tochtje aan do zee te doen. Op aanvraag van het koiniteit der Godshuizen, is de uitstap der weezen uitgesteld tot toekomende jaar, daar ze volgens het komiteit reeds twee reizen gedaan hebben. Dus het bestuur der" Sportclub heeft beslotepi dezej som te sterten op <fo Burgersbank, welke ter beschikking blijft der. weezen voor den uitstap van, toekomende jaar. Aan al onze mlcdeburgers dank om hunne tairjke opkomst, en Irann© mil de giften. Hot bestuur der Sportclub Eendracht v xOx— KERK DER ZWARTE ZUSTERS. Maandag aanstaande, 27 August?, maande- lijksche gedurige aanbidding. Te 7 uren, H. Mis met Zang en Aigemeene Communie. Qm 5 ure, plechtig Lof en Sermoen doer E. H. Van Hoorebeeck. De Mis zal opgedragen worden ter nage dachtenis van Jufvrouw Hortense Limpens, overleden raadslid. De leden worden vurig verzocht het H. Sakramenl te komen aanbidden. EEN AANGENAME TODNÉEL- AVOND wordt kosteloos aangeboden door het Katholiek-Vlaamsch atuden- tengeld aan AL dc jongens en meisjes- patronaten van de stad alsook aan de familieleden der studenten, op Zondag 26 Oogst, te 5 1/2 uur in de ruime» feestzaal van St. Jozefcollege. Wordt opgevoerd Boerke Naas «Sint Pie terskerk te Rome en De Tobbende Zusterkunsten blijspel in 2 bedrij ven. Tusschen in: Declamaties en liede ren :oOo TURNFEESTEN. In Aalst zul len er. dus groote en prachtige Turna feesten plaats hebben, op Zondag 2 vSeptember o. k. 'fc Is een verheugend feit dat ALLE turnkringen en muziek maatschappijen onzer stad, ronder on derscheid van politieke kleur, hunne medewerking verleen en. Door dit feit zelf is er een zeker weïgelukkea voor het feest te verhopen. Dat; toch had het inrichtings-komiteit durven verwach ten. Immers, de Weezen warm nooit anders dan dc lievelingen van het Aalsfcersch publiek. Het moot dien dag iets graoteeh, iets prachtig zijn Ja, maai* ook moet het feest, veel opbrengend rijn. De spaarpot Onzer \Vtecy.en moet aan gevuld, en daar zal elke Aalstenaar, naar het moedig voorbeeld van ALLEN! die de uitvoering van het programma zullen bewerken, gaarne ami mm hel pen God geve, dab die dag hot weder, de inrichters v de grootste hulp rij, en Ons Volk wel geclerike dat geeft moed l l Dit ware do grootste t-reest voor .3 Het gemengd Krimi telt. N. B. Voor verdere kennisgeving, leze men de aanplakbrieven. MARKTPRIJZEN VAN AALST Greemboler Boter Eieren stuk Kiekens, het koppel Konijnen, de kilo Rundvleeseh met beeoen zonder i Varkensvleesch ^Vervolgt») 1275 Varkens,. T koppel fr. 16,00 a oo.oo fr. lo,oo a 15,oo fr. 0,08 a o,6o fr. 16,oö a 18,oo fr. 5,oo a 5.5o fr. 7,oo a 9,oo fr. 9,oo a lo,5o fr. 9,oo a 11,oc fc. 35o a

De Volksstem | 1923 | | pagina 2