7 De aardbeving in Japan Vrijdag Septem. 1925 hm de Katholieke deugd Laüdbouwbelaispn belangrijks diefstal vast diansasten te Antwerpen ISaliaanseh-Srieksch geschil Eiis l@S v, 50J80 fie ErtveSde DE VOLKSSTEM XXIX* JAARGANG NUMMER 205 Kerkstraat, O en 21, Aalst. Tel. 114 DAGrBLAD 10 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.69 Uitgever: J. Van Ncffel-De Genot Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf M&xlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8,Parijs, Bream's Buildings, 6, Len dreg E. C. 4, II. Claud Zon op 5,17 ouder 6,21 Nieuwe Maan den 10 'Zooals liet zeker niet onbekend is, zal er ZONDAG 9 SEPTEM BER een Kongres der Katholieke Jeugd van ons Arrondissement gehouden worden te Aalst. De Eerwaarde Paters Jesuiten liebben te dien einde zeer welwil lend het ruim St. Jozefsgesticht ter onzer beschikking gesteld. Het Kongres zal aanvangen om 2.30 zeer stipt, (zomeruur). Om .zoo praktisch en doelmatig mogelijk te werk te gaan, heeft het Inrichtend Komiteit de werk zaamheden onderverdeeld in drie afdeeliugen. De eerste afdeeling zal uitsluite- lijk Godsdienstige en Zedelijke inrichtingen behandelen. (Het zal wel over overbodig zijn er op te wijzen dat zulks gehiedt met de volle goedkeuring onzer Geestelij ke Overheid). Tweede afdeeling. -Lichame lijke opvoeding. Deze zal bespre ken de- Turnvereenigingen, Boy- Scouts, Sportvereenigingen van allen aard. Derde afdeeling. -Maatschap pelijke en Staatkundige Inrichtin gen voor de Jeugd. Het veld is hier uitgestrekt. Vallen namelijk in het raam der besprekingen Studiekringen, Tooneelbonden, Burgers-Werkers en Landbouw- vereenigingen, enz., enz- Slotvergadering (5.15 ure). Na de besprekingen in de aidee- 'lirigen zullen de algemeene wen- schen in de gezamentlijke slotver gadering kenbaar gemaakt wor den. Daarna zal eene gevierde re denaar, (Wij rekenen op den Z. Eerw. Heer COOLENS) het woord nemen om ons eenige prak tische wcnschen, opgedaan na eene jarenlange ondervinding, te geven. Het Kongres mag zich, verheu gen in de bescherming en de hooge goedkeuring van Zijne Doorluch tige Hoogweerdigheid Monsei gneur Segers, Bisschop van Gent, en staat daarenboven onder de be- bescherming der vijf Eerwaarde Heeren Dekens van het Arrondis sement. Wij hebben dc. eer U tot dit Kongres uit te noodigen, en bid den U tevens een warmen oproep te doen tot AL de Roomsch-Ka- tholiek voelende jongelingen die bij missing of vergetenheid geene uitnoodiging zouden ontvangen hebben, opdat zij aan dit Kongres zouden deelnemen. Zij mogen niet uit het oog verliezen dat zij plichten iiebben, tegenover hunnen Schepper, hun zelve, hunnen even naaste en bijgevolg tegenover de maatschappij. Van nu af aan heb ben zij den strengen plicht zich te bekwamen voor den rol die hun wacht en de vervulling der zending welke hun is opgedragen. Het Komiteit. DE WITTE KOOLEX. Jan. Mijn beste Frans, ge weet dat ik een vooruitstrevend landbouwer ben en alle goede wenken in praetijk stel. Jammer dat ik geen voldoende verstandelijke ontwikkeling bezit om mij op de hoogte te houden der nieu wigheden op landbouwgebied en voor al voor wat de moeshovenierderij be treft. Daarom kom ik u nogmaals las tig vallen om eenige inlichtingen in te winnen betrekkelijk de teelt der wit te kool, en vooral van de late soorten. Frans. Goed Jan, ge weet wel dat ik altijd ten uwen dienste ben. Gaat ge witte kooien kweeken Welnu, ik moet rechtuit- bekennen dat ik uw ge dacht ten volle goedkeuren. Daarmee is geld te winnen, doch wel opgelet op de variëteiten, den grond en de bemesting. Jan. Is er misschien gevaar van te mislukken Frans. Voorzeker voöral voor wat de verscheidenheden betreft,Tracht van nu af de volgende soorten te bespreken Ie witte kool van Brunswick cu de Quintal. Deze twee variëteiten brengen veel op en worden op de markt gezocht. In October-November zult ge ze uit- planten in zachten leemgrond daar gelukken ze best. Verder moet ik u zeggen dat alle koolsoorten zeer veel voedsel vragen vooral stikstof en potasch. Het fosfoor- zuur mag evenwel niet achterwege blij ven voor de hoedanigheid en sappig heid. Voor het uïtplanten, veertien dagen tot drie weken op voorhand, zult ge een goede dosis wel ontbonden stalmest aanwenden, en deze bemesting zult ge volledigen door 250 tot. 300 kgr. zwa velzuur ammoniak, 600 tot 800 kgr. superfosfaat en 600 tot 700 kgr. sylvi- niet per hectare. Voor verlies aan voe dende elementen is er geen gevaar, dat heb ik -u reeds dikwijls gezegd. Al deze meststoffen goed dooreen ge mengd, spreidt ge met de mèeste zorg op den omgewerkten grond uit, en egt ge diep in. Is de zaak verstaan, vriend Jan. Opperbest, Frans besten dank voor den igoeden raad, en nu vooruit. Frans. Ja, vooruit Jan. Ik ben overtuigd dat uwe pogingen zullen be kroond worden. DIXI. DE VERMOEDELIJKE DADER TE BRUSSEL AANGEIIOUDEX De onverpoosde opzoekingen naar de daders van den belangrijken diefstal van ruwe diamanten, ten nadeele van den makelaar M. Slier, zijn met eenen flinken uitslag bekroond geworden, na melijk door de aanhouding der ver moedelijke daders, wat tot eere strekt der Anlvverpsche rechterlijke brigade. Men herinnert zich, dat de makelaar M., Slier, op het oogenblik dat hij den trein opstapte, om naar Amsterdam af te reizen, den weg versperd werd door een jong heerschap van rond de 25 jaar oud, dat zeer wel gekleed was, een goed voorkomen had, enz. Deze werd als de vermoedelijke dader verdacht. Een paar inlichtingen waren toege komen over een paar internationale dieven die in Antwerpen zouden gezien zijn, den dag -dat den diefstal werd ge pleegd. Het signalement dat van een dezer werd opgegeven, kwam buiten gewoon -goed overeen met het bovenge melde jonge heerschap. Het was ckis een zeer ernstig spoor dat men in handen had en eenieder was te been om eenig nader nieuws te verkrijgen van den aangeduiden inter nationalen dief. Gelukkig werd in den photografischen dienM dor misdadi gers de fotografie gevonden van den kerel. Te samen met tal van andere fo- tos, werd het portret van den kerel aan den bestolene M. Slier voorgelegd en hem werd gevraagd, of hij in^eze fotos niemand herkende. M. Slier had niet veel moeite en haalde de foto van het bewuste heer schap er uit. Dat was reeds eene goede uitkomst, doch het was nu de kwestie 0111 den persoon -zelve op te zoeken. Daarom werd ook liet grootste stilzwij gen over dit spoor gehouden om de opzoekingen niet te doen mislukken. De opzoekingen door de rechterlijke brigade naar het persoontje zelf, heeft maar weinige dagen in beslag geno men, want hunne nasporingen brach ten de twee afgezonden rechterlijke of- ticieren naar Brussel, waar men de ver zekering opdeed, dat de kerel nog in de -.tad was. Met de medehulp der brigade van Brussel, is men er in gelukt Woensdag 'middag het heenscbap aan te houden^ als verinoedelijken dader, alsook zijnen handlanger. De kerel is zekere R. Bei den werden in verzekerde bewaring ge bonden en de bestolene M. Slier, werd naar Brussel ontboden, om met den bij- zondersten dader R., in tegenwoordig heid te worden gesteld. Te Brussel, hebben de beide aange houdenen zich in de laatste dagen la ten opmerken, door de belangrijke uit gaven die ze deden, iets wat natuurlijk in betrek wordt gesteld met den gc- pleogden diefstal. Van den belangrijken buit diamanten is echter nog geen sprank, doch om niets te venvaarloozen, zijn de twee rechterlijke officieren, met de aandui dingen, waarvan zij alleen op de hoog te zijn, naar onbekende bestemmingen vertrokken. Gisteren is in het kabinet van den onderzoeksrechter M. Hëimburger, noo- dc politieofficier der statie D. Deamedt, gehoord die liet bewuste heerschap zou opgemerkt hebben. Binnen een paar dagen zal M. Slier, die al ziinc spaarpenningen wil geven om de benadeelden te vergoeden, terug in het bezit gesteld worden der hem overgebleven diamanten. IN DEN VOLKENBOND Genève, 5 Sept. De Statenbonds- raad hield heden een zeer belangrijke vergadering gewijd aan het Italiaansch- 'Grieksch geschil. Een zeer talrijk audi torium was aanwezig. Men bemerkte o. m. de vertegenwoordigers van nage noeg al de bij den Statenbond aange sloten kleine staten, de hh. Benes, Mot- ia, Skinnund, enz. De h. Salandra, Italiaansch afge vaardigde, leidde de kwestie in met een 12 bladzijden lange uiteenzetting van het standpunt zijner regeering. Samen gevat komt dit neer op het volgende De gruwelijke aanslag op de Ita liaansche zending ie niet alleen een schending van het volkenrecht, maar ook een beleediging aan het adres van den Gezantenraad. Er bestaat dus tus- sehen het recht van Italië en dat van den Gezantenraad een niet te ontken nen verband. De vermoorde zending was echter geheel uit Italianen samen gesteld. De moord is dus een beleedi ging van de Italiaansche eer. Grieken land beproeft het nu aan de geeischte straf te ontkomen door het geding voor den Statenbond te brengen. Dit kan Italië niet aanvaarden. Alleen de Gezantenraad kan hier desnoods uit spraak doen M.'Politie, Grieksch afgevaardigde, diende Salandra van antwoord. Hij ontkende dat Griekenland ooit zou heb ben getracht de mogelijke verantwoor delijkheid van zich af te wentelen. De Griekseh.e regeering geeft toe dat. ge noegdoening moet worden gegeven niet alleen aan Italië, maar ook aan den Gezantenraad. Maar eerst dient bewe zen dat Griekenland de geheele verant woordelijkheid draagt. Griekenland wil deze zaak in het reine zien brengen. Niets mag in het duister worden gela ten. Na de uiteenzetting van M. Politis stelt de voorzitter van den Statenbonds- raad voor, "de-kvf Cstieteeni-gen tijd in beraad te houden en niet onmiddelijk te besluiten, Lord Robert Cecil stelt voor, in af wachting, de artikels 10, 12 en 15 van de grondwet van den Statenbond voor te lezen. Zulks gebeurt te midden van ©en indrukwekkende stilte. Deze arti kels gewagen van de verbintenis door de leden van den Bond aangegaan, el- kaars grondgebied te eerbiedigen en, in geval van geschil, hun toevlucht, te nemen tot liet .scheidsgerecht of den Statenbond. Na afloop der lezing hoort men eenig handgeklap, door den voorzitter onmid delijk onderdrukt. M. Salandra hoort alles aan schijn baar zonder eenige ontroering. Lord Robert Cecil stelt daarop voor morgen bijeen te komen. M. Branting (Zweden) stemt daar mede in. M. Ilanotaux (Frankrijk) wil wat meer bedenktijd. Ten slotte wordt besloten, na overleg, zoo spoedig mogelijk weer te vergade ren. Deze gemeente is ditmaal door een lot begunstigd. Het is eene achtbare werkersfamilie wien het geluk is ten deel gevallen. Het zijn de kinderen van August De Muynck uit de Molenhoek. Dit huis gezin bestaat uit August, Rosalie, Hip- poliet,^ knecht in het gesticht der broe ders van liefde tc St. Lambrechts-Wo- luwe en hunne nicht Aline Van den Broec'ke. Het is de koster, M. De Maegt, die agent is van den bankier M. De Buck, uit Onderbergen te Gent, die hun dit lot bezorgd heeft. Alhoewel zij abonnenten zijn op de «Landwacht hadden zij nog nooit de trekkingen de Verwoeste gewesten na- ;ezien. Het was enkel Maandag morgend dat M. De Maegt vaststelde dat hij het prijswinnende nummer had uitgege ven. Bij verder onderzoek in zijne boeken ontdekte hij spoedig de geluk kige winners. Hij ging -dan ook dade lijk aan zijne klienten, die zooak wij liooger zegden nooit dc trekkingen na gingen, het gelukkige 'nieuws mede deelen. Men kan zich de ontsteltenis dier brave lieden voorstellen bij het, ver nemen dezer heuglijke tijding. Dc obli- gatiën werden te voorschijn gehaald en wezenlijk reeks 146.291 n.2 was er bij. Het middagmaal dat was gereed ge maakt is onaangeroerd gebleven. EEN RAMP ZONDER VOORGAAN DE IN DE GEiSIHIEDENIS Reeds zijn verscheidene dagen ver- loopen sedert de ijselijke ramp in Ja pan voorviel, en de toegekomen inlich tingen hebben nog niets bepaalds kun nen brengen ever de fabelachtige uit gebreidheid van het onheil. Wel weten we dat de verschrikkelijk ste uitbarstingen en aardbevingen nu in verre overtroffen zijn, doch het is nog steeds onmógelijk zich een bena derend gedacht te vormen van het aan tal slachtoffers. Odk weten we dat het onheil zijn ontstellende uitwerkselen deed gelden op een strook grond van 300 mijlen. Op de kust zijn een 12-tal steden, zoo goed als weggevaagd. Men mag niet vergeten dat Tokio en omgeving zoo dient bevolkt zijn als de meest volk rijke deelen van Belgie. Een Japansch dagblad schrijft, dat de beschaving van het land voor een ge slacht achteruit gegaan is, eri het zijn rang van groote mogendheid verloren heeft. Japan bezit inderdaad geen fi nancieel© reserven en de grootste eco nomische inrichtingen, daarin de machtigste banken en de verzekerings maatschap]'jen begrepen, zijn ten on der gebracht. NOG IJSELIJKE BIJZONDERHE DEN OVER DE HEL TE TOKIO. TALRIJKE GEVALLEN VAN KRANKZINNIGHEID. DE PANIEK Men bevestigt dat de oorzaak van de snelle uitbreiding van den brand te Tokio gelegen is, in het feit, dat de gasleidingen ten gevolge van de aard schokken braken. Het gas onfclnapte en vatte terstond vlam, zoodat op tal an plaatsen gastoorhen vuur en ver derf brachten. Het aantal slachtoffers te Tokio en te Yokohama zou nog veel grooter zijn geweest, indien de ramp niet zooals „thans midden in het vacantie-seizoen •was gekomen. Nu waren vele vreemde lingen, toeristen en verscheidene inge zetenen naar de vacantieoorden zooals Nik'ko en Kamizawa vertrokken, waar naar verluidt, niet zulk een groote scha de werd aangericht. In de hoofdstad deden zich vele ge vallen van krankzinnigheid voor de krankzinnigen sprongen in de rivier, waarin vele lijken ronddreven. Verscheidene bruggen stortten on der het gewicht der vluchtelingen in, terwijl de parken overvol zijn. De me nigte verkeerde in een paniekstem- mino; en ouden van dagen, zieken en 'kinderen werden onder den voet ge- loopcn. De vijver van het park Osakusa is ge vuld met lijken van vrouwen en kin deren die den dood door verdrinking verkozen boven het ontkomen in de vlammen. Bij de instorting van een zomerhotel zijn 40 a 50 vreemdelingen omgeko men. Toen de gevangenis waarvan we gisteren spraken, door het vuur be dreigd werd, liet men 1500 gevahgenen los, waaronder de leider der commjunis- hen. Het Britsche gezantschap te 'Tokio tot den grond toe afgebrand. Dc ambas sadeur vertoeft in Engeland en de zaakgelastigde Palairet, die buiten To kio woont, is ongedeerd. Graaf Yamamoto, de nieuwe pre mier, werd aan -den schouder gewond bij liet instorten van het gebouw van de marine-club, toen hij daarin bezig was met de vorming van zijn kabinet. Volgens te Londen ontvangen be richten zouden twee Japansche minis ters het leven hebben verloren bij de aardbeving. Onder de voornaamste gebouwen te Tokio, die vernield werden, zijn de school voor adellijke dames, de ambts woning van den minister van het ko ninklijk huis, de Meji-universiteit, de dubbele brug van het koninklijk paleis, de kadettenschool, liet keizerlijke mu seum, de kantoren van de Nippon Den- ki Cy., een belangrijk gebouw van het departement van oorlog, do gebouwen van de Nippondru'k'kerij, de woning van prins Nabechima, de Italiaansche legatie, de Kaboeki-echouwhurg, don tempel in Asakoesa, de woning van prins Foéchimi, van de Kasjo-Muslin Mij. TE YOKOHAMA Het is nog steeds voor schepen on mogelijk de 'haven van Yokohama te bereiken, daar nog telkens bodembewe- gingeiPplaats hebben. Het eiland Idzoê' voor de haven van Yokohama is geheel verdwenen. j De consulaten te Yokohama zijrif waarschijnlijk vernield door den vloed golf of door den brand. Iets bepaalds is er echter nog niet bekend. Verscheidene oorlogsschepen op dè marine basis Yokosocka zijn in de lucht gevlogen MEN SPREEKT VAN 3 MILLIOEN DOODEN i Een snelbericht van Osaka via Kar- bine te London toegekomen meldt dat de laatste schatting van het aantal slachtoffers 3 millioen -nnoet bedragen, waarvan 300.000 te Tokio alleen. Een snelbericht uit Peking seint dat het aantal 2 mülioen overtreffen zah Inlichtingen uit andere bronnen ge wagen niet van zulke ontzettende cij fers. Men zal evenwel nog verschillende gen moeten wachten om dc juiste ge gevens te kennen en het valt zelfs erg te betwijfelen dat men het juist aantal dooden ooit zal kuunen vaststellen, gezien de uitgestrektheid der ramp. HET AANTAL SCHOKKEN Een snelbericht uit Iwaki meldt dat Tokio, alleen op Zaterdag 216 schok ken moest onderstaan, waaronder de geweldigste zes minuten duurde. Zondag waren er 57 schokken. DE BONIN-EILANDE NGROEP VERZWOLGEN VIJF-DUIZEND INWONERS IN DE GOLVEN OMGEKOMEN Gisteren avond vernam met te Lon den, uit een snelbericht van Peking dat de Bonin-eiland en groep, gelegen op acht honderd /silometer van -Japan(ch bestaande uit een twintigtal eilanden), met hare vijf duizend inwoners ver zwolgen, werd. DE GETEISTERDE PREFECTUREN Osaka, 5 Sept. Te oordeelen naar alle beschikbare berichten heeft de aardbeving de_ volgende prefecturen ge teisterd Tokio, Kanagawa, Clikkoeka, Cliiba, Jamasnasbi, Saltama, Ibarald, Nagani, Goerna, Tsotshigi, een opper vlakte van totaal 20.000 vierkante mij len met een bevolking van 15 miljoen, zielen en groote steden alsmede do voornaamste onspanningsoorden als Kamaroeka, Hakonen en Nikko. ONZE LANDGENOOTEN IN JAPAN Zij zijn niet talrijk Gelukkig, in deze omstandigheden. De diplomatieke en consulaire agen ten zijn M. De Bassompierre, zaak gelastigde met vrouw en 4 kinderen M. Locht, aan hem toegevoegd M. Ronveaux, consul tc Yokohama en eindelijk M. Watteeuw, algemeen, consul te Kobé, de eenige die nieuws van zich kan doen geworden. Tusschen de vreemde firm as in Ja pan, zijn de Belgisohc weinig talrijk. Wij noemen de Belgi-Nippon Tra ding Co gesticht in 1920 die haar? zetel heeft te Antwerpen en een suc- cursaal te Kobe aan- wier hoofd staat. M. H. Renault die reeds 34 jaar iu Ja pan verblijft. Het is deze firma die aldaar de Fa- briqiie Nationale de Herstel, de Val St. Lambert, de fabrieken Peters-La- croix, Remy, enz. vertegenwoordigt. Verder nog de Comptoir A. Daugimont en A Ronveaux, te Yokohama, in 192L gesticht en zich bezig -houdende met in- en -uitvoer. M. Ronveaux is bestuur der te Yokohama. M. Daugimont ver blijft in Belgie. De Belgische kolonie bestaat uit eert1 tiental personen, waaronder 3 priesters, 8 kloosterzusters, M. Blockhuys, sinds lange jaren te Tokio en de Antwerpe naar M. J. Kiewits, onlangs in dienst getreden in de firma Samuel Water- street, te Yokohama. HET LOT DER BELGEN. ALLEN ZIJN ONTSNAPT, Brussel, 5 Sept. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft Woensdag avond een telegram ontvan gen van M. Watteeuw, algemeen con sul van Belgie te Kobé, dat meldt dat de Belgische zaakgelastigde te Tokio, M. Bassompierre en zijne familie, als ook M. de Loecht, consul, en MM. Kie- vits en Pannen l ier, allen aan de ka- tastrofe ontsnapt zijn die Tokio en Yokohama geteisterd heeft. M. DESJARDINS, ALGEMEENE CONSUL VAN FRANKRIJK, IS IN DE RAM[> OMGEKOMEN. Nagasahi, 5 Sept. De algemeene-, Fransehe consul, M. Desjardin, be vin dij1- zich onder de dooden te Yokohama.

De Volksstem | 1923 | | pagina 1