Misdaad der Onschuldige Uit het Vatikaan De enplsffing te St. Agatha-Berchem Auto tegen trem te Assshe De trambotsing te Haren in bet bezette gebied Vreeselijke meerd fe Gent Jengs niftdeug Brand in het Engelseh Kamp te Antwerpen 0e gauwdieven de Skissetehe frsats ie fessde Van Hst Passeraissa van tfen Yzar Het ipnIsKW beleggen "#83i beschikbaar gsldi BEURS YAH BRUSSEL WISSELKOERS EEN HUWELIJK IN HET VATIKAAN 'Bij de vele godsdienstplechtigheden •Van allen aard die in den loop van het jaar in het Vatikaan gevierd worden, heeft er thans eene plaats gehad welke men sedert jaren niet meer te zien (kreeg. In de Paulijneehe kapel, paro chiekerk van het pauselijk personeel, heeft M'gr Zampini het huwelijk inge zegend van een edelwacht, graaf An- jgelino Valentino, met gravin Marglie- reta Miani. Na de plechtigheid werd het echtpaar door den Paue ontvangen, waarna het zich in de Vatikaansche Basiliek begaf om te bidden gpor het altaar van St. Pieter. •HET PARKET TER PLAATSE Gistermorgen is het parket van BiTie- sel. samengesteld uit de hh. Louroix, onderaoebereelrt-ei*,) Héger [Marcel eni Hégei* Gilbert, beide wetsdokters, in het eaoutohoucfabriek van den h. M., afgestapt, alwaar voor twee dagen de ontploffing plaats greep, ten gevolge waarvan de ongelukkige 27jarige Geerla Constant, afgrijselijk werd ver minkt. Uit het onderzoek blijkt dat de zelf- sluiter onder een drukking staande van 230 atmosfeer, ontplofte doordat een der werklieden had verzuimd het metalen lnilsel volledig af te sluiten. Daarna begaven de magisti-*en zich naar het lijkenhuisje en gingen over tot de lijkschouwing van het slachtof fer. Het onderzoek verwekte heel wat op schudding onder de bevolking. WV I1ET GEVAAR DER ONBEWAAK TE OVERWEGEN Woensdagmorgen, te 8.30 uur, is i>J> den .onbewaakten overweg van Assche-, op-den-Berg, een auto, bestuurd door zijn eigenaar M. Van Nieuwenhove van Kockélberg, met volle vaart van terzij de aangereden door den trein Dender- monde-Bnissel. De schok was buitengewoon hevig. Het motorvoertuig buitelde om, waar na het tot feplinters werd geslagen. De ongelukkige bestuurder, door den schok uit den wagen geworpen, kwam met het hoofd op het spoor terecht. In deernisw ekkenden toestand opgenomen is hij naar een kliniek vervoerd, alwaar een geneesheer een schedelbreuk, even als talrijke inwendige verwondingen vaststelde. De rijkswacht stelde dadelijk een onderzoek in. HET ONDERZOEK Dinsdagnamiddag is het parket op de Vilvoordsche laan afgestapt-, ten ein de een onderzoek in te stellen naai* de vreeselijke botsing, welke alhier Maan dagavond plaats had, tusschen een tramrijtuig van lijn 53 en een aan- liangwagen van een bierbrouwerij uit Audergem. De losgebroken ketting evenals de koppelhaak van den bijwagen werden aan een nauwkeurig onderzoek onder worpen. De stukken van den verbrijzelden bijwagen werden op last van de magis traten naar het kommissariaafc te Vil voorde vervoerd. De twee wetsdokters gingen daarna tot de lijkschouwing over van den on gelukkige wagenbestuurder Falie, die met ingedrukte borstkas uit het voor- DE MIJNWERKERS EN DE LIJD ZAME TEGENSTAND Te Annen had eene vergadering plaats van mijnwerkers, onder voorzit terschap van M. Otter, lid van den Pruisdsehcn Landtag. Volgens M. Otter heeft de financiee- 3e politiek van het rijk drie doeleinden beoogd 1° De wereld wijs maken, dat Durtechland geheel ten onder gebracht is. 2° De inlandoche Duiteche schuld totaal doen vernietigen. 3° Dc Duitsche grootn ij verheid be voordeel ige»; door de waardeverminde ring van de mark. - M. Otter verklaarde dat de handels balans van 1922 niet met een'te kort sloot, zooals de statistieken van het gouvernement het wilden doen geloo- vcn, doch integendeel een overschot boekte van meer dan 4 miljard mark. Dit overschot zou in den vreemde ge- hilen geweest zijn ter uitzondering van de noodige bedrijfskapitalen. Sprekende over de Roerbezetting, verklaarde M. Otter, dat indien Duitschland de leveringen gedaan had- de welke voorzien waren door liet Ver drag van Versailles en door Duiteeh- land toegestaan waren, de toestand veel beter Zou geweest zijn voor Durtech land dan thans, daar niets zoo nadee- 'lig kon uitvallen dan eene bezetting, verhoogd door de kosten van het lijde lijk verzet. Spreker beknibbelde hevig de poli tiek van het kabinet Cuno en bezwoer de toehoorders al hunne krachten in te spannen om het lijdelijk verzet te doen eindigen. fer had eveneens een doodelijke wonde aan den rechterslaap, veroorzaakt door de glasscherven van het aan stukken gesprongen raam. De toelating tot begraven werd ver- Rond. De toestand van de beide trampas- sftgiers mevr. Th er. Van den Planke èn mej. Maria Deboodt, die eveneens ernstige verwondingen opliepen, is merkelijk beter. Het onderzoek wordt voortgezet. V DE EEN JALOERSCH MAN SNIJDT ZIJN VROUW DE KEEL OVER Gent, 5 Sept. Woensdagmorgend omstreeksch 9 uur, werd de 4de wijk in rep en roer gesteld door een wreede moord. De 25jarige Ferdinand Van Ilove, schildersknecht, wonende Merelstraat 12, had zich gedurende den schoftijd in de fabriek van M. Pipijn, gelegen Vijf-Windgatstraat, waar zijn vrouw de 22jarige Hortensia, gehuisvest Vis- scherij n. 136, als spinster werkzaam was, aangeboden. Dc kerel wilde zijn echtgenoote spreken. Toen bij haar be merkte sprong hij op haar toe, en sneed haar de keel over met een scheermes. Dit gebeurde met zooveel geweld, dat het scheermes aan stukken eloeg. Arbeiders snelden ter hulp, terwijl de dader op de vlucht sloeg. Niettegenstaande $e toegediende hulp, overleed de vrouw enkele oogenblikkcn daarop. Zij was den slagader overge sneden. Van Hove ging zich weinigen tijd later gevangen geven op het politiebu- reel van de 4de wijk. De politickommisearis Venneman stelde liet eerste onderzoek 'in, waaruit voortspruit dat de vermoorde vrouw sedert, vier weken gescheiden leeft van haar echtgenoot. Verscheidene malen reeds had de man gepoogd het echte lijk leven te hemefheri, wat hem even wel niet gelukt was. ,Van Hove wandelde reeds van Woensdagmorgen 8 uur, voor de fa briek alwaar zijn vrouw werkzaam was. Nadat de moordenaar onderhoord werd door de h. policiekommissaris, werd hij ter beschikking gesteld van den onderzoeksrechter. De gendarmerie van Meulcbeke werd verwittigd dat tusschen de statie van deze gemeente en Thielt bils op den spoorweg waren gelegd. De trein reed met eene snelheid van 50 kilonx per uur. De reizigers zijn er gelukkiglijk piet een schok vanaf gekomen. De bevelhebber der gendarmerie, die ter plaats kwam om het onderzoek te doen, zag een jengen die hem gedurig in het oog hield, waardoor hij vermoe dens kreeg. De gast loochende, maar door voetinprentingen en behendige strikvragen iii 't nauw gebracht, deed hij bekentenissen. Hij zegde dat hij zich in eene partij beeten. gelegd had in.,de nabijheid, in afwachting dat den trein kwam, om te zien wat er ging gebeuren. De jonge gast, zekere Parmenticr Remi, 14 jaar oud, van Meulebeke, zal tot zijne meederjarigheid in eene ver- beteringsschcol worden opgenomen. ELF WOONSTEN VERNIELD. Verleden nacht werd liet Engelsch kamp te Antwerpen met zijn talrijke houten barakken, en de even zoovele 'huisgezinnen die er eeni onderkomen in hebben gevonden, in opschudding gebracht, door eenen brand, die op ze ker oogenblik liet geheel kamp be dreigde. Het wae rond 1 uur, dat de op post •taande politie-agent bemerkte, dat brand was uitgebroken in de barak 195, bewoond door het gezin J. Braspeni- ninekx. De bewoners werden dadelijk gewekt, die zonder van hunnen huis raad iets te kunnen redden op de vlucht moesten gaan. Ook werden dc pompiers verwittigd, doch toen deze ter plaatse kwamen, on der bevel van commandant Posch,, was het vuur, dat door eenen feilen wind goed werd aangewakkerd, van de eette barak tot de andere overgeslagen,zoodat reëels elf dier gebouwen.*; in llc^tlaaiè vlanï: stonden-. 'Zooals men wel denken kan, was al •wat 't. kamp bewoon dé te been, en vele hunner hadden de handen vol, om liünnèn karigën huiJraad in veiligheid te brengen, daar liet vuur nog steeds scheen uit te breiden. Tot. overmaat van ramp, gaf de waterleiding geene voldoende drukking om den brand doelmatig aan te vallen. De pompiers waren genoodzaakt van eenen afstand van 500 met. water met hunne motor- pomp toe te voeren. Eenmaal dat deze goed in werking was, had het vuur geen vrij spel meer. Het werd dadelijk geheel ingesloten en toen de elf barak ken geheel verteerd waren, was het vuur ook gebluscht. Een ordedienst ingericht onder de leiding van den commissaris M. Lor- tiois, was hoogst noodzakelijk in deze kolonie. In de eerste oogenblikken vonden de gezinnen de afgebrande barakken een onderkomen bij hunne geboren, doch later is M. Taok bestuurder van het Weldadigheidsbureel ter plaatse geweest en heeft de noodige maatrege len getroffen, om de arme lui een on derdak te verschaffen. Dc genaamde F. Lauwerijns, wo nende Emmastraat, te Vlissingen (Hol land), op doorreis te Brussel, had aan dc Naainschepoort op het platform van een tram plaats genomen. Onderwege werd hij door twee kerels tegen het Ifjf gestcoten, die daarna van het rij dende voertuig sprongen. Toen de Hollander op de Rogier- plaats afstapte, stelde hij vast, dat zijn brievëntesch verdwenen was, inhou dende 14 pond sterling, 40 gulden en 890 frank in Belgische bankbriefjes. Eene klacht werd bij de polieie inge diend. Dc lieer onderzoeksrechter Göttal, die zich sedert anderhalf jaar met de zaak der bende bezighoudt on nu in verlof was, werd bij hoogdringendheid pér telegram naar Gent teruggeroepen, om dadelijk een onderzoek in te stellen, nopens twee nieuwe feiten aan het licht gebracht, en waarvan de'bende wordt beschuldigd. Van Hoe, Verstuyfts en anderen werden dadelijk naar het Kabinet van den onderzoeksrechter overgebracht en ondeihoordT Het zijn twee nachtelijke dieften met braak en beklimming gepleegd in den omtrek van Gent, waaronder een te Langerbrugge op een buitengoed. Dit brengt het aantal feiten ten laste dor bende op 47, waaronder een 20-tal moorden. dat het front van het Belgisch leger op onvergelijkelijke - wijze aanschouwelijk maakt, moet worden bezocht door al de genen, die den oorlog niet gezien heb ben. V tZoor Pierre DECGURCELLE 63* VERVOLG. Daar lag ze met het gezicht tegen den grond, met uitgestrekte armen en in eene laatste beweging van den doodstrijd saam- geperste vingers, juist op het goudstuk, dat de oliendige daar geworpen had. Den volgenden dag gaf dokter Gervais zich gevangen in het huis van arrest te Biarritz. Ondanks de dramatische omstandigheden der zaak baarde 't prcces niet veel opschud ding. De voor hel onderzoek en de vormen der crimineele rechtspleging benoodigde tijd had s dokters verschijning voor de assisen van Fau verschoven tot een tijdstip dat weinige Parijzenaars zich daar bevonden. Bovendien gebeurde 't feit zoover van Parijs, dat de verslaggevers, die toen zeker een andere zaak onder handen hadden, de belangstelling van 't publiek er niet voor meenden lo moeten opwekken. Kortom cr bestond een soort van stilzwij-- gendc overeenkomst om opspraak te vermij den. Niettemin spraken allen, dio tot de weten schappelijke wereld behoorden, met warmte voor den beschuldigde. Twee uer uitstekend- Ele meesters onzer eeuw zagen niet op tegen de vermoeienis van oone iange reis om ten vcordeeie van bun vermaarden collega te komen getuigen. Aldra besloot men, dat hier geen sprake kon wezen van voorbedachten rade. De moord ep Reine Aubry was slschts eene zeer goed te rechtvaardigen oogenbiikkelijke wraakneming. 's Dokters verdediger, de roem der Parij- sche balie, kwam op uitnoodiging van me vrouw Gervais naar Pau en drong ten sterkste op vrijspraak aan. Ihast stak bij de loftrompet over den diep gekrenkten man, die de samenleving van een laag en gevaarlijk wezen zuiverde. Dokter Gervais werd met algemeene stem men vrijgesproken. Bij 't verlaten van 'l gerechtshof viel hij in do armen zijner mooder. Doch over zijn voorhoofd, dat in eenige dagen, met diepe rimpels werd doorploegd, zweefde de sombere schaduw van eene heil- icoze gedachte. Hij keerde terug Daar ziine woning aan het strand der zee nabij Biarritz. Maar ook daar vervolgde hem de wroegin Zekere dag bracht op zijne wandeling hot toeval hem bij 't [faivelshol, op de plaats der gebeurtenis Verschikt spoedde hij zich heen. Doch hij kwam weer, eerst van tijd tot tijd vervolgens meermalen en eindelijk alle dagen. Uren achtereen stond bij daar denkend in 't heldere water te tieren en naar 't golfge klots te luisteren. Voor de nieuwe en diepe wonde van haren In voordeelige, en winstgevende voorgaarden wordt verzekerd door liet aankoopen van SCHAT KISTBONS 5 t.h. GEDISCON TEERD Qï> ZES MAANDEN. De inteekenaar ontvangt onmid- delijk, vooruitbetaald, den intrest vrij van belasting van zijn kapi taal. Zijne fondsen worden hem na zes maanden weer ter hand ge steld, of zelfs, indien hij zulks ver langt na drie maanden, mits terug gave met eene geringe vermeerde ring, van de tot den vervaldag te verloopen intresten. De aanzienlijke opbrengst en de gemakkelijke verhandeling der SCHATKISTBONS 5 t.h. GE DISCONTEERD OP ZES MAANDEN, doen deze bons ver kiezen door den financier, door den nij veraar, den handelaar en den kapitalist als de beste plaatsing op kort termijn. Medeicelingen door de bunque Centrale de la Dendre van 6 Sept. BERICHT. Do beursnoteringen zija deze, genomen om 2 ure, en kunnen met den officicelen sluit koers verschillen. Zij worden slechts inlichtend en niet officieel gegeven. Schatkistbons aan 5 jaar 96,95 40 9 91 Binnenlandsche mot premie 433 I-ntorpreviftcie Kasbons National# HorstellingSI Belgische Rente 3 OjO -Mei-Noyemb 57,50 Brussel 1922 -r Vei'w«osto Gewesten 4 0/0 49Ö1 486,aö 5 O7O 1922 5% 1923 Consolidatieleooing 6 0/0 Söcicté Générale, Kapitaal Reserve Oulromer Bruxellois, dividend». Buenos-Ayres, dividende. - Economiïjues Raifs Elecr.'; dfridondè Angteur Cockerdl Esporance Loogdoz Ougree-Marihaye Sambre-MoselU, gewone Boisd'Avroy Beeringen Hasard Lovant-Flénu Moiiceau-Fontaine. Aslurienne Cerpbalio- Vieillo Montagne Glacea Charleroi u Nationale Vcrreriés Mariemont. p Val St. Lambert Vesdre Tubize, privilegiéè Slé Gle Produits Chimiques. Kasaï P. B. Katanga, Gewone Union Mtnièro, kapitaal Gharbon, Liégoise en Campiue, Filat. Teinlur. d'Aloat j Filature du Canal 1 490 ?6,75 .0 i 6500 1450 770 97,25 830 -u 1182,50 1400 1740 17(10 3100 1137,50 2400 2100 8300 10,500 1725 925 2125 25350 17000 3550 2200 910 215.50 8325 2245 1475 TERMIJN. zoon vonu mevrouw Gervais nieuwe krachten in haar moederhart». Aanvankelijk scheen de dood dor schuldige vrouw haar wettig toe. Haast verheugde zij «r zich over. De trouwelooze verdween de tijd baart lust tct werken, de kalmte van eene eenzame levenswijze zouden allengs de herinnering aan haar uitwisselen. Doch de onuitsprekelijke kwelling, waar mede haar zoon scheen, te woistelen, het soort van wroeging, welke hem scheen neer te drukken, boezemden de arme brave moe der groote vrees in. Gervais had het lint van 't Legioen van Eer uit zijn knopgat verwijderd, en als ver pletterd onder 't gewicht der schaamte boog hij't hoofd, waaneer hij lieden van 'tland ontmoette. Op zekeren morgen zal hij uren achtereeo ia zijn werkvertrek door den loop zijner gedachten meegesleept, voor het boek zonder het le lezen. Zijne moeder trad binnen en kuste hem op 't voorhoofd. Vergeet haar, Jan, zeide ze, vergeet haar Zij is dood! Moge hare ziel bij God wezen! Zij is om 't leven ge! raciit, moeder, en haar moordenaar word niet gestraft. Fier richtte mevrouw Gervais zich ep en zeide Hij die ze doodde, bezorgde haar eene wol verdiende straf. Hij was het werktuig der goddelijke gerechtigheid. Barcelona Mexico Tanganika. Kaipiog. l'etreilna 353 tot 360 545 tol 552,5 133,50 lot 135 327,5 tot 330 927,3 lot 950 :oOo: Officieel. Parijs 121,65 tot 122,45 Londen (pond stcrl.) 99 lot 99,50 New-York (check) 24,88 tot 21,98 New-York (kabel) 21 90 tot 22 Keulen (mark) 0,0000055 tot 0,0000075 Amsterdam (gulden) 855,50 tet 865,50 Genève 394,25 tot 398,25 Mad. id 292,75 tot 296,75 Italië 93,25 tot 95,25 Stockholm. 582,25 tot 586,25 Ghristiania 355 tot 3c 9 Copenhagen 397,tot 401, Montreal 21,20 tot 21,40 Prague 64,lot 68,— God verbiedt den moord God veroordeelt do overspeelster De menschen schreven in de wet, dat elke moord moet worden gestraft. De menschen spraken u vrij. Misschien hadden ze ongelijk. Zij g ven gehoor aan oneerlijke beweegredenen. Het indrukwekkende woord van een meester in de welsprekendheid bracht hen op een dwaalspoor de tussclienkomst van beroemde geleerden heeft hen getroffen. Zij werden misleid door den glans van eenige mijner werken. Zij spraken me vrij. Of liever ze schonken mij vergiffenis. Maar ik vergeef mij ze!ven niet. Wat bedoelt ge 1 De dokter stond op. Hij was bleek, doch zijn streng gelaat had een karakter van vreeselijke onbeweeglijk heid aangenomen. Ik heb me schuldig bevonden, moeder, hervatte hij, en mij veroordeeld. Veroordeeld De justitie zendt moordenaars naar de galeien. Ik ga er heen. Niuiw-Caladonië ontvangt degenen die de maatschappij uit haar midden bant. Ik vertrek Daar Niauw- Culedonië. Ik wil leven onder hen die als ik misdaden pleegden. Ik zal aan hunne zijde blijven, ik zal ze verzorgen'in hunne ziekte,, ik zal doelen in hunne smart en boote doen als zij. Mevrouw Gervais bezag haren zoon, die deze woorden koel maar op onherroepelijk beslissenden toon had uitgesproken. Zij zweeg eenige minuten en antwoordde daarop met vaste slem Welnu 't zij dan zoo, wijl uw besluit genomen is Wij zullen vertrekken. VI. NUMMER 122. Men heeft de laatste jaren zooveel geschre ven en gesproken van Nieuw-Caledonia dat tegenwoordig iedereen minder of meer Noumea kent. Iedereen las of vernam de beschrijving dezer stad met hare vijf tot zes-duizend zie len, hare grauwe huizen zonder verdieping, die over 't algemeen uit hout vervaardigd en var. een zinken dak voorzien zijn, én hare enkele eteonen gebouwen, als :het gasthuis, 't gouvernement, 't verbeternishuis, de kazer nen en een klein getal partikuliere woningen. Men vindt er geen enkelen teren. Be hoofd kerk is eene schuur en '1 bisschoppelijk paleis eene hut, gebouwd ep den heuvel, waarbo ven men de kusttelcgraaf aanbracht. Eene prachtige verscheidenheid van bloemen, kokos, vrortelvijgen en eenige F.uropeesclie in de tuinen geplante vruchtboomen verschaffen een blijden aan blik in dit overigens tot droefgeestigheid stemmend landschap. Dokter Gervais en zijne moeder hadden zich to Noumea gevestigd. Zij kozen tot hunne woning een vrij ge rieflijk huisje in de nieuwe stad, 't Latijnsch kwartier genaamd, dat een weinig van 't middelpunt verwijderd, daarom juist door hou betrokken werd, (Vervolgt.)

De Volksstem | 1923 | | pagina 2