1» Zaienhg |Scp!em. 1925 OnM&ëling en bevoegdheid Bklra Staatsgreep m Spaje ministerie van iastmifikseii-Measgaarselig waarden Deaar&evmg in Japaa een keizerlijk dekreet iimsiene Lanisvsrlsdig^i la wïsse&sers sp Isa spamsg Hst hersfclvraagsfok If^hanssMUnekssh gesshil Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 XXIX» JAARGANG NUMMER 212 J 9Q CENTIEMEN WEKELIJKS C»G2) Uitgever: J. Vab Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, IS, te Brussel. place de la Bourse, 8,Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4, II. Eieulerius j Zou op 5,28 onder 0,65 Eerste Kwartier den 17 We leven in een tijdperk van democratie, dat is verstaan. In eene periode van algemeen kies recht, natuurlijk. In een tijd van meespreken, door Jan en alleman, in alles en nog wat. De vraag is echter of de meene ontwikkeling van ons volk gelijken tred hield met deze poli tieke emancipatie, of de verstande lijke ontluiking der gedachten op voldoende hoogte staat, om dat al les te rechtvaardigen. Wie zal hierop durvenantwoor den Ondanks leerplicht, ondanks vier universiteiten, talrijke cursussen, scholen, wetenschappelijke instel lingen van allerlei aard, couranten en redevoeringen, is er vooral in de politieke ontwikkeling van het volk nog altijd een tekort, ja een groot tekort, waar te riemen- De dorpspastoor, een man van leeftijd, en ondervinding, waar ik op 't oogenblik in de vaeantie me nig uurtje bij. doorbreng, geeft vaak aan zijpe parochianen buiten de godsdienstige onderrichtingen ook nog inenjgp wijze les voor het leven. En .mij ook interesseert die landelijke, herder met zijne rake opmerkingen, even afwisselend als het rustige plekje zijner parochie met het rumoerige leven der groot stad. Het gevaarlijkste -zei hij onlangs zijn de menschen, die niets weten, en toch een beetje studeerden, want zij mcerien over al verstam^van te hebben. Er is heel wat kennis voor noodig, om te kunnen beseffen,dat men wei nig weet. 't Klinkt misschien .paradoxaal, maar juist is .liet .onbetwistbaar "En indien men.eens wilde om zich heen kijken, of misschien enkel zich zeiven, zonder voorliefde voor zijn eigen ik, wilde analyseeren, misschien zou men al heel gauw de waarheid van bovenstaande inzien. Maar omgekeerd, wie eene flin ke hoogere ontwikkeling genoot, zooals in onze dagen voor leiders ten minste vereischt wordt, heeft een kijkje gekregen over het rui me veld der wetenschap, waarvan de politiek er ook eene is, en niet de minste. De ware geleerde bear beidt dan verder op dit ruime veld slechts een zeer klein hoekje, maar, hoe meer zulke hoekjes, hoe be langrijker wordt de ontginning van de braakliggende terreinen. Maar dan ook ziet de geleerde, wanneer hij die weinige vierkante centimeters bewerkt, hoe reusach tig groot nog het te bewerken veld der wetenschap is. Dit geldt voor de wetenschap,maar het geldt ook voor alles, wat ons het dagelijkseh leven te aanschouwen geeft. Wat weet een niet geschoolde werkman van kunst, van den omvang der vakken en ambachten, waar Ihij zijne kracht aan besteedt, die vaak niets anders is dan brutale spier kracht Zeer weinig. En hoe fijn gespecialiseerd zou nochtans de kennis en de bevoegd heid van menig vakman kunnen zijn, indien hij op tijd ontwikkeld ware geworden En in de politiek, feitelijk ook eene wetenschap, zou ook daar geen graad van ontwikkeling, zou ook daar niet door veel ervaring gewonnen kennis noodig zijn, om de veelzijdige vraagstukken "te kunnen beoordeelen, die zieh hier in voordoen Hier zijn de te be handelen onderwerpen zeer inge wikkeld en veelomvattend en toch zijn degenen die ze moeten bewer ken, hier vaak weinig voor geschikt en nog al minder bevoegd. Nieuwe leden van Parlement, provincie- of gemeenteraad wer pen zich soms met ijver op allerlei dingen. Maar dc onbedrevene zal. zich terstond stooten aan allerlei wetsbepalingen en administratieve voorschriften, waar hij niet de minste nota van had. Ontmoedigd trekt hij het gestooten hoofd te rug, mopperend op den wetten- rommel, die hem in den weg staat bij zijn ijverige plannen. Maar- hij redeneert onjuist: een wet is nog niet slecht, omdat zij rriet strookt met zijn te weinig ontwik keld verstand. En zoo gaat het ook nret de ka tholieke beginselen. Een veelzij dig goed ontwikkeld katholiek raakt niet licht van het katholiek standpunt af, om te verdwalen in facties, groepeeringen, kapelle tjes, die ver staan van de Kerk en hare beginselen. Ook hier komt eene stevige ontwikkeling van pas- En ik stel nog eens de vraag Is ons volk genoeg ontwikkeld' DE STAAT VAN BELEG OYER VERSCHEIDENE STEDEN UITGEROEPEN Men seint uit Madrid Het garni zoen van Barcelona en talrijke andere steden zijn in verklaarden opstand te gen de regeering getreden. De staat van -beleg werd te Barcelona uitgeroepen. 4)e stad blijft zijn uiterlijk uitzicht behouden. Generaal Loilada, onder de bevelen van den kapitein-generaal, heeft het bevelhebberschap der provincie Barce lona op zich genomen en de gewezen gouverneurs afgezet. In de andere Catalaansehe provin eies heeft het leger het bewind in han den genomen. Naar de verlcoogmg der landbouwpro ductie Tentoonstelling en markt van zaaigranente Gent. "Willende bijdragen tot "s lands eco nomische herstelling zoo .heeft de pro vincie Oost-Vlaanderen in den loop van den zomer, een prijskamp inge richt voor producten te velde, waaraan 369 landbouwers mot 669 perceelen r°gSe> tarwe en aardappelen, deelna men. Onder deze velden werden door de officieeïe jury ruim vijftig partijen rogge en tanve goedbevenden om als zaaigoed voor den verkoop te dienen. De producten dezer goedgekeurde oog sten worden thans tentoon- en te koop gesteld in het lokaal van het 'Oud Iva- sino, te Gent, op 14, 15 en 16 Seplem- oer. De ingang as vrij: Verscliillige voordrachten zullen worden gegeven o. m. op Zondag 16 de?ei\ ten 15 ure door den heer Staatslandbouwkundige De Keyzer. De heer Gouverneur Graaf de Kcrckhove, zal de tentoonstelling met een bezoek vereeren. Do houders van niei-gestempelde biljetten der Oostenrijksch-Hongaai- sche bank, welke deze aan de winket ten der Nationale Bank hebben gedé- poseerd in den loop van 1921, worden .verwittigd dat de Belgische regeering in bezit is gekomen van de tegenwaar de, verkregen voor die neerlegging in de vereffening der gezegde bank. De terugbetaling -zal geschieden on de volgende basis 1° 0.045 fr. per kroon voor de biljet ten neergelegd voor den 27 October 1918, ingehouden den 15 Juni buiten de grens der oude Oostenrijk-Hon- gaarsche monarchie. 2° 0.04 fr. per kroon voor de biljet ten uitgegeven Voor 27 October 1918 maar niet .ingehouden (als boven). -3° 0.005 fr. per kroon voor de bil jetten, uitgegeven na 27 October 1918. De rechthebbenden moeten zich aan bieden, voorzien van -het ontvangsfcbe wijs en eenzelviglieidsetukken aan de winketten waar de. neerlegging werd gedaan. De terugbetalingsoperatien gesehie- den van 17 September tot 20 October. Een Keizerlijk dekreet is verschenen waarin verklaard wordt dat de aard beving een nationale ramp is zonder voorgaande Er wordt beroep gedaan op -de natie om haar krachten tot het uiterste in tc spannen en krachtig" maatregelen te nemen ten einde hei vertrouwen te herstellen. Tevens wordt er in het dekreet de noodzakelijkheid van betoogd om To kio niet alleen weder op te bouwen -maar liet ook verder te ontwikkelen als politiek en economisch middelpunt van het. land en hoofdbron van de nationa, Ie oeschaving. Tokio is nog altijd de nationale hoofdstad, al zijn de uiterlijke kentce- kenen ervan verdwenen. Verder wordt medegedeeld, dat een penale inrichting in jiet leven geroe pen is, voor het weer tot leven wekken van de nationale hoofdstad. Aen slotte doet de Regent een beroep op regeering en volk om gemeenschap pelijk te werken tot verlichting van het - - lijden en de onderdrukking der veroryt- tegen rus lende geruchten en tot hel doen her-jr^ig er Ieven van ue nationale kracht» Eergisteren nacht werden geruchten verspreid als zouden gewichtige ge- beu rtenissexi op handen zijn. Te twee ure heeft de kapitein-gene raal een dokr/ment afgekondigd, onder teekend Brimo de Rèvera, markies d'EitelIa, dokument dat aan de Span jaarden gericht is. In dit dokument wordt de huidige regeering afgebroken en beweerd dat zij Spanje ten ondergang voert. De be roepspoli tiekers hebben de macht in handen genomen en verijdelen den wil van den. Koning. In die voorwaarden zuilen de krijgs- overheden de leiddng en de verantwoor delijkheid der regeering op zich ne men. Op het oogenblik dat de staat van beleg wordt uitgeroepen worden de •burgerlijke overheden afgesteld en neemt het leger het bestuur dn han den. Het verkeer behalve voor familie aangelegenheden en zaken wordt ver boden en de verkeerswegen worden door het leger in handen genomen. De nieuwe overheden bezetten de zetels der opstandige en communisti sche instcltiögeri, de gevangenissen, de 'banken, de ofeetri ei te itscen tralen en de waterbergplaatsen. De verdachte personen zullen aange honden worden. Buiten deze maatregelen blijft alles normaal. Het dokument eindigt niet een op roep tot de bevolking. Te vier ure was de telefooncentrale bezet. Het afgekondigd programma kreeg* een -begin van uitvoering. De leider der beweging is de markies d'Estelïa. In der haast vergaderde eergisteren, avond dc regeering. EEN VERKLARING DER REGEERING Madrid, 13 Sept. De minister raad heeft zijne zitting tot de eerste morgenuren voortgezet. Volgende ver klaring werd aan de pers medegedeeld: De kapitein-generaal van Barcelo na yheeft verleden nacht uit eigen be weging de oGTÏogsstaat in deze streek uitgeroepen. Hij maakte zieh meester van de verbindingsmiddelen en richtte zich tok de kapiteins-generaal om deze uit te noodigen zijne houding te steu nen. Met dit dool maakte hij een ma nifest tot het land openbaar, verklaren de dat het leger aau den koning vraagt zich van zijne huidige ministers' en van de politiek dor regeering en van den Staat te scheiden, ten einde Spanje tc redden. De militaire machten van eentge gewesten zouden geneigd ziju denzclf- de weg te volgen. De regeering, in bestendige raad ver gaderd, vervult haren plicht zij blijft op post. Zij zal slechts aftreden, door geweld genoodzaakt, indien de oproer- leiders het tot het nitetcretc en al zijne gevolgen -willen drijven. Heden zal de koning- te Madrid aankomen. De liberale bladen keuren deze ver klaring goed en zi jn van oordeel dat al teen een- vrijheids-regiem den waarborg zijn kan van den voote{>oed en het 1^ ven des lands. DE ERNST VAN DEN TOESTAND Madrid, 13 Sept. De bladen er kennen algemeen dat de toestand ern st ig is, en dat h:j nog erger is gewor den door de toetreding tor de beweging van de -garnizoenen uit Barcelona, Sa- ragossa, Bilbao, Sevilla en eenige an dere. Dc beweging is uitsluitend gericht dc wijze van besturen der regee- e:i bijzonderlijk tegen den afstand van den Koning van ziju binnenland- eehe macht, en het miskennen der Spaansche eer en belangen in Afrika. Volgens hel blad A.B.G. worden ook ernstige beschuldigingen geuit te gen den minister van buitenlandsche zaken. De opstand zou geleid worden door generaal Brimo de Rivera, kapitein- generaal van Barcelona. Als eerste maatregel heeft de regee ring tot zijn afstelling besloten. De mï; nister van oorlog zou beroep gedaan hebben op zijn vaderlandsliefde en ge vraagd hebben zijn oproerige houding te wijzigen. Het antwoord zou echter weigerend geweest zijn. De toestand te Madrid is volstrekt kalm. PARIJS, 13 Sept. Een telegram uit Madrid aan de Temps meldt 'dat de ministerraad besloten heeft een eskader naar Barcelona te zenden. WEDSTRIJD VOOR HET AAN WERVEN VAN G'EGR ADEER D EN SPECIALISTEN BIJ DE MILITAI RE LUCHTVAART Een wedstrijd vow 50 bedieningen (22 werktuigkundigen, 14 schrijwer- kers, 5 wapenmakers, 2 elektriekbewer kers, 1 uurwerkmaker, 3 plaatbewer kers en 3 overtrekk.ere) zal in den loop der'weck van'October 1923, te Brussel, plaats grijpen. Dc militairen en oud-militairen zijn alleen toegelaten zich voor dezen wed strijd aan te bieden. De noodige inlichtingen zullen ge stuurd worden aan al dezen die ze schriftelijk zullen vragen aan den Be velhebber der Militaire Luchtvaart, 3- Jan Lindenlaan, te Brussel. De bij o vei eenkomst bepaalde wissel koers, toepasselijk bij het vaststellen van den prijs (ia Fran-eeho franks) der viui 10 im 39 September 1923 af tc ge ven internationale samengestelde reis biljetten; is dc vc-lgende 1 gulden, doel 6.90 Fnm3che franks 1 Zwitserse he fr. doet 3,19 Fr. franks. 1 lire doet 6.76 Fransehe franks. 1 schilling doet 4,02 Fransche franks 1 penning doet 0,34 Fransche franks. 1 Dcensche kroon doet 3,27 Fr. franks 1 Tjecho-Slowaksehe kr. 0,53 Fr. fr. NA DE LAATSTE REDEVOERING VAN M. STRESEMANN. DE BELGISCHE REGEERING EN DE REDE VAN M. STRESEMANN. In Belgische officieeïe middens is men eerder optimitischgezind na de jongste rede van M. Stresemann. Deze laatste is verder gegaan dan in zijne rede van Stuttgart. Wat de nieuwe Duitsche vooretellen betreft in die rede vervat, de hieening van de officieeïe middens is dat zij nog te algemeen vaag zijn. Men vermoedt dat M. Stresemann, indien de discussie over nieuwe Duitsche voorstellen aan vangen moet, nog meerdere toegevin gen doen zal. Wat er ook van zij, ïrcr? wil geen definitief oordeel vellen voor aleer men in het bezit- is van den oor- spronkelijken tekst van de redevoering. Dit wordt evenwel ter gelegenheid van die rede herhaald, dat zeer ernstige on derhandelingen zullen aangeknoopt worden vooraleer de passieve tegen stand van Duitechlan-d in de Ruhr gebroken is. De bezetting van de Ruhr moet ten allen prijze voor de Belgische Regeering een succes worden en bet- pand dafc men tiran? in handen zegt te hebben en dat productief begint te wor den, naar men eveneens zegt, zal niet worden losgelaten voor andere ondui delijke en onzekere panden. In Belgische middens ziet men on gaarne dat M. Stresemann geen woord rept. over de Belgische vooretellen in de Belgische nota van 9 Juni vervat, d. T. verhooging van de taksen op tabak, wijnen, enz. enz. deelneming in de winsten der Duitsche nijverheid. Overigens staat men wantrouwig te genover M. Stresdmann, die deel heeft uitgemaakt van de Duitsch nationaal liberale partij, die den beste steun van het Duiisch imperialisme was. Men is dus in afwachting van meer preeiese Duitsche Noor? teil en welke, naar men gelooft, onverwijld zullen be kend gemaakt. HET OORDEEL DER FRANSCHE PERS Het grootste deel der Fransche bla den is van oordeel, dat in de redevoe- ring van M. Stresemann stof voor tuin-j den ia, voor nieuwe en grondige bespre kingen, wel te verstaan indien de Duit sche kanselier het ernstig meent. Evenwel zou men verlangen, dat de rijkskanselier sommige zijner verkla ringen nog wat -meer zou toelichten. DUITSCHE PERSSTEMMEN De regeeringspers keurt zonder voor" behoud- de redevoering van M. Strese mann goed. - De pers der rechterzijde onthoudt zich van alle geweldige aanvallen, maar blijft de kat uit den boom kijken. De Berliner Tageblatt doet op merken dat de redevoering van Strese- !mann een vertrekpunt voor een over eenkomst kan zijn. De Vossiscke Zei tun g oordeelt dat de gedane voetstappen tot een op lossing zullen leiden. De Vorwaerts schrijft dat Duitschland onderhandelt om niet te moeten kapituleeren. De Deutsche Zeitung verklaart" dat Stresemann een groot gebrek heeft, hij zegt niet wat hij in werkelijkheid wil. GERUCHTEN OVER EEN ONDER HOUD TUSSCHEN POINCARE EN» BALDWIN Volgens een bericht uit Parijs zijn er maarregelen getroffen voor een on derhoud tusschen Poincaré en Baldwin te Parijs, wanneer laatstgenoemde op 21 September van Aix-les-Bains terug keert. Hoewel zulk een onderhoud niet on waarschijnlijk is, kan van liet bericht nog geen officieeïe bevestiging worden verkregen. ROND EEN INTERNATIONALE LEENING Londen, 13 Sept. De correspon dent te New-York van de Daily Te legraph meldt, dat de mogelijkheid yan een regeling inzake het herstel, weder liet gerucht heeft doen oplaaien over een internationale leening, ten einde de ineenstorting van Duitsch land te voorkomen. Wallstreet noemt 200 miljoen pond sfc., die door de voornaamste mogendheden zouden worden gewaarborgd, waarvan 30 .miljoen door de Ver. Staten en 70 ipfjoen door Engeland. De greote börikierêFirma's' dia bereid zonden zijn een syndrkaat te vormen voor de eventueele leening, geven de mogelijkheid daarvan toe,"indien de voorwaarden voldoende praktisch zullen zijn, waaronder een recht op de Duit sche bezittingen, dat de voorkeur zou hebben voor de vergoedingen voor li<& herstel. DE MARK HEEFT GEEN WAARDE MEER Men seint uit Basel, in Zwitserland dat op de beurs de Duitsche marken niet meer gekwoteerd worden, daar zij als waardeloos aanzien worden. DE TOESTAND Bij gobrek aan besliste inlichtingen: aangaande hot behandelde in den gé^ ran len raad te Parijs, uit men zieli in officieeïe kringen zeer .gereserveerd over het Griekeeh-Italiaansch vraag stuk. Men verwacht, dat nog deze week het eerbetoon, dat de Grieksche vloot bij Phaleron moet brengen aan de ge allieerde oorlogsschepen 'en de plechtig heden ter nagedachtenis van de slacht offers van Janina in den loop dezer week zullen plaats hebben, zoomede dat de commissie van onderzoek naar de omstandigheden van die misdaad, die door den gezantenraad is benoemd, in het begin der volgende week een aanvang zal maken met haar werk zaamheden. In dien tnsschentijd verwacht men, dat de Grieksche overheden dc opspo ring der misdadigers met de meestd kracht en nauwgezetheid zullen voort zetten. Het is duidelijk, dat- er veel af hangt van hun wilskracht tot dezen. De ontruiming van Ivorfoe is een kwestie, waaromtrent Mussolini een zeer vaste toezegging heeft, gedaan. Da bezorgdheid, die dc klein entente en andere landen aan den dag leggen om de ontruiming tot een einde te zien ge bracht en het belang daarvan tot liet afwenden van eventueele verdere geva ren, zijn opvattingen, die hier geheel begrepen en geapprecieerd worden. Da Engelsche regeering heeft door haag vertegenwoordigers te Geneve en Parijs, en zelfs in Londen, haar gevoelens over de geheele kwestie zeer duidelijk uilge sproken, en in haar houding is zij niat verzwakt. IN DEN GEZANTENRAAD Parijs, li', Sopt. Dc Gezanten- raad heeft dezen morgen en dezen na middag gezeleld, ooralsnog werd geo-, uerlei ollicieele inlichting nopens den

De Volksstem | 1923 | | pagina 1