mmmn ifjssb Misdaad der Onschuldige Prevlneieraad van LlmSiurg Militaire Staatsgreep in Spanje Be gevolgen van den drank Be misdaad va» Reeili Auto-ongeluk te St. Gillis De gauwdieven op de Brusselsche trams Een cyclist overreden deer de tram Be belangrijke diefstal van diamanten te Antwerpen Be diefstal in de Crédit An- verseis te Antwerpen Beedeiijke va! te Sh Gilles 3 Fransche effieiers esifhsdi Diefstal f@ Anjftrfishf Doedelijk jaehtsssgai&É in tag® Een ferastdteid® SfMitÉ@§i VJispcgskfe ia Amerika Êsiie br&ü&anp in Galüorstiis WISSELKOERS In vervanging van Mgr Kecsen lieeft de provincieraad van Limburg gisteren tot provinciaal senator geko zen Mgr Deploige, hoogleeraar to Leu ven. met 32 stemmen tegen 26, uitge bracht op den naam van M. Janssens, voorzitter der Handelskamer te Has- eelt-. DE NIEUWE SENATOR Mgr S. Deploige, prof. ord., voorzit ter van het hoogcr instituut voor wijs begeerte en letteren, doctor in de rech ten en doctor in thomistische wijsbegeer te, tevens eere-kanunnik der kathe draal van Luik. Hij staat bekend als een der flink- fele kopstukken van de Belgische gees telijkheid. Mgr Deploige werd priester gewijd in 1890 en maakt 9edert. 1906 deel van het leeraarskorps van de Leuyensche Jloogesehool. m SPAANSCHE AFGETREDEN MINISTERS AANGEHOUDEN Gerbère, 17 Sept. Onder alle voor behoud Uit Spanje hier aangekomen reizigers melden, dat al. de ministers, die op het oogenblik van den staats greep aan het bewind waren, in hechte- rnis genomen zijn. DE GRONDWETTELIJKE WAAR BORGEN GESCHORST Madrid, 17 Sept. In geheel Span je werden de constitutionecle 'waarbor gen geschorst. De Koning- heeft een Besluit getee- kend, waarbij algemeene senators in het leven worden geroepen. Overmorgen zal het militair bestuur fcijne eerste vergadering (ïnet den ko- ïiiitg- houden. Generaal Primo de Rivera heeft een brief van Raissouli ontvangen, waarin deze zijne onderwerping hernieuwt, en verzekert, dat in liet Westelijk gedeel te van Marokko alles rustig zal blijven. i GEDWONGEN ONTSLAG v Londen, 18 Sept. Aan den «Dai ly Mail wordt uit Tanger geseind De heer Silvela, Spaanseh hoogkom- inissaris in Marokko, heeft van gene raal Trimo de Rivera bevel gekregen 'om. zijn ontslag te nemen. De hoog- kommiesaris heeft geweigerd, het- gezag ,van den generaal te erkennen. Men ver wacht. dat het incident tot groöté ver wikkelingen zal leiden. "Sterke af deel ingen Spaa'nsche troepen mét ge sehut 'hebben de zone van Tetuau ver-, laten, om naar Spanje terug te keeren. Maandagavond was Romain Cli., wo llende te Herverlé-bij-Leuvenlaat in een herberg van die stad gebleven. On der den invloed van den drank sprong ibij eindelijk weer op zijn velo, om (huiswaarts te keeren. Waggelend reed hij door de Naamsehestraat, toen een auto, bestuurd door M. V.... van Leu- iven met gtimarigde snelheid op hem toekwam. De chauffeur deed wat hij kon, om den onvoorzichtigen velorijder te ontwijken. Maar Romain Ch... was het skrur niet meester, en kwam tegen «de auto terecht. Hij werd tegen de •keien geslingerd, en zwaar gekwetet aan het hoofd en de beenen. Men bracht hem over naar de kliniek der IZuslen? Franciscanessen, waar hem on verwijld -de 'beste zorgen werden toege diend. Zijn toestand /schijnt niet le vensgevaarlijk te zijn.' DE3 doos* Pierre DECQURCELLE 73* VERVOLG. En luid vroeg zij Op welke feiten steunt gij om dien man eene macht toe te konnon, waardoor hij juffrouw Madeleine, de meesteres van 't kas teel, aan zich onderwerpt Op dezelfde die mij doen beweren, dat de beer Corvol geen gewoon rcensch, maar een handlanger van Satan is Ah 1 't ont breekt mij niet aan bewijzen 1 Iedereen wist wel dat hij vroeger bij juffer Madeleinde den wind van achter kreeg Hoe mevrouw do Kermadec ook onophoudelijk herhaalde, dat Corvol zeer aan hen gehecht was, dat hij dit meermalen bewezon had, enzoovoorti, toch kon jufvrouw Madeleine hem niet verdragen en somtijds zelfs ontving ze hem als eene rat in eene etenkast. Toen het ongeluk met me vrouw de Kermadec was voorgevallen, vormden meester Ilardouin en dokter Bonar- del samen plannen, om de belangen der wees te beschermen. Verbeeld u hoe verwonderd zij opzagen, toen ze jufvrouw Madeleine er op hoorden aandringen dat men Corvol met heel do waarneming van hare zaken belasten zou. Wel is waar riep de notaris een familio- raad bijeen, zooals men zegt, vermits de jur- vrouw nog slechts ver wij dorde bloedverwan ten telt. Wel sloeg hij met medehulp van dokter Bonardel de hand aan 't beheer der EEN TWEEDE AANHOUDING De aandacht van liet gerecht was ge vallen op etui persoon, die in gezel schap was van Venvimp, op het oogen,- blik dat deze aangehouden werd. Daar Venvimp gesproken had van mede hulp bij den moord, werd de aandacht getrokken op dezen persoon en ging men ook over tot diens aanhoudang. Het ia de genaamde S., oud '24 jaar, wo nende Musschenstraat, te Borgerhout. Ala alibi voor Zondag avond gaf S. op, dat hij te 10 uur per auto" van de Middenstatie was weggereden naar Merxtjm. waar hij tot 11 1/2 uur sta- tionneerde. Van 11 1/2 tot 2 uur had hij koersen gedaan. De aangehoudene werd opgesloten in de Begijnenstraat inmiddels on derzocht men liet opgegeven alibi. HET VERDER ONDERHOEK De politie heeft gisteren 'njorgen op nieuw Verwimp ondervraagd. De moor denaar weigert te -zeggen, waarom hij de misdaad bedreef en houdt thans vol, dat hij alleen de misdaad heeft bedre ven. Gisteren heeft het parket zich wede rom naar Boom begeven. De tweede aangehoudene werd door den heer Van Stratum, onderzoeksrechter, onder vraagd. V, Maandagavond kwam Mej. C.., wo nende te Elsene, per rijwiel door de Th. Verhaegenstraaf, toen zij werd aan gereden door een auto, bestuurd, door den chauffeur D...., van St. Gillis. Dè jonge vrouw Werd tegen de keien ge makt, en ernstig gekneusd opgeno men. Een ijlings geroepen geneesheer heeft haar de eerste zorgen toegediend. Haar toestand is onrustwekkend. De politie heeft het gebruikelijk on derzoek g-eopend. Toen M. C..., van Auderghem, .Maan dag in de Luxemburgstraat van een liajm stapte, werd hij door twee kerels ruw tegen het lijf geloopen. Eenige oogenblikken nadien stelde hij vast dat zijne brieventesch verdwenen was in houdende eene som van 750 fr. en een spoorwegabonnement. De genaamde Gaspard B..., wo nende in de Rogierstraat, te Schaar beek, had Maandag plaats genomen op tram 15, om naar zijn woning terug te keerén. Toén hij van dén trani stapte aan de Noordstatie, bestatigde M. B... tot zijne groote ontsteltenis dat. een be hendige gauwdief hein. ontlast had van zijn brieventesch, die 945 fr. bevatte en verscheidene koepons van obliga tie^ Maandagavond kwam de bakkers knecht La R..., wonende op den Etter- beekschen steenweg, 124, per velo dooi de Gallattstraat te Schaarbeek. Hij wil de een tram voorbijrijden, maar de zwaargcvulde broodmand, die hij aan het stuur had vastgemaakt, deed hom plotseling het evenwicht verliezen. Hij werd aangereden door de tram, en te gen de keien gesmakt. De ongelukki ge bleef bewusteloos liggen, en moest, zwaar gekwetst, naar het burgerlijk ziekenhuis overgebracht worden. De politie heeft een onderzoek ingesteld. fortuin, maar Corvol werd toch meester. Meester Ja En indien ge er aan twijfelt, vraag het dan aan de weggezonden bedien den, aan de ontslagen pachters, kortom aan al de vroegaren, die jufvrouw Madeleine zoo innig liefhadden en van wie ze nooit geschei den zou zijn, zoo ze niet onder bovernatuur- lijke macht gebukt ging. Is 't mogelijk Zelfs dokter Bonardel, oen oud vriond van haren oom en hare moeder werd toege snauwd. Hij verdedigde zich hij heeft haar op de tanden. Hij beweert dat de justitie hem het recht gaf om over de jufvrouw te waken en dat recht door hom tot haar huwelijk zou orden uitgeoefend. Diensvolgens zet hij zijn bezoeken op 't kasteel geregeld voort, doch meestal is zijne zoogenaamde beschermelinge voor hem niet zichtbaar. Eens zag ik den armen man met tranen in de oogen weggaan vermits ze geweigerd had bij hem te komen. En waarom hebt gij uwe meesteres verlaten, Goëland vro9g mevrouw Gorvais. die met bijzondere aandacht naar den ouden zeeman luisterde. Bij deze eenvoudige vraag, die nochtans voor de hand lag, zweeg Goëland plotseling stil. Zijne groote oogen rolden schuw door hunne kassen, zijn door de zon verbrand ge zicht word r.og rooder. F^n oogenblik bleef hij het antwoord schuldig. Doch hij moest spreken, dat gevoelde hij. Ik aarzelde doordien wat ik u zeggen De onderzoeksrechter Hei inburger ondervroeg Dinsdag voormiddag de twee aangehoudenen, leden van de in ternationale bende treindieven, die in de Middenslage den heer Slier uitplun derden. Zij werden nogmaals met den bestolene geconfronteerd en (daarna langdurig onderhoord. Langzamerhand begint beider weer st-andevermogen te verzwakken, zoodat de heer onderzoeksrechter niet wan hoopt, eerlang aan de waarheid te ge raken, Nu meenden de kerels reeds, dat. het niet onmogelijk is dat zij den 30 Au gustus des avonds te Brussel waren. Om daarover zekerheid te hebben, zul len zij. heden, Woensdag, met perso nen uit de hoofdstad geconfronteerd worden. liet gerecht alhier is verwittigd ge worden door de Oostenrijksche justicie, dat zekere X..., medeplichtige van San chez, die in de bank Crédit Anver- sois rich onlangs plichtig maakte aan diefstal van 80.000 fr. ten nadeelc van eenen geldomhaler van een wissel agent, te Weenen in arrest, genomen is en verschillende papieren in zijn bezit, in beslag genomen werdén. Door M. Heimbinge)', onderzoeks rechter, is een uitleveringsmandaat uit gevaardigd. De aangehoudene schijn^ niet vreemd aan de bende, die zich plichtig 'maakte aan den diamantdief- stal in de Middenstatie. De uitlevering van den kerel is aan gevraagd' geworden. In eene woning op de Van Meenen- plaate te St. Gillis, heeft Dinsdag mor- gend een pijnlijk Ongeluk plaats ge had dat noodlottige gevolgen zou kun nen hébben. De genaamde Ccfinelja C.., 62 jaar oud, die op een platform bloemen-aan het begieten was, verloor plotseling hét* evenwicht en stuikte" van eeue hoogte van vijf meters naar beneden. Op het gerucht van den val der on gelukkige op de plaveien van den koert kwam men spoedig 'toegesneld. De vrouw, die bewusteloos ten gronde lagj moést dadelijk naar het gasthuis over gebracht worden waar dé; genecsheeren vaststelden dat zij erg -inwendig 1 ge kwetst was. Men vreest' insgelijks voor eene schedelbreuk. De toestand van het slachtoffer is zeer onrustwekkend; -V— Er hebben onlangs,'in liet Noorden van Syrië, onmoetihgen plaats gehad tusschen benden Kurdón en Fransche troepen. De Kurden van dëü Onarstam, aan gevoerd door officiers van liet. regelma tig Turksch leger, waren, tussohen Ras- el-Ain en Nisibin, op de spoorlijn van Bagdad, over de Syrische grens geko men, en vielen den vooruitgeschoven post van Amuda aan, die door twee kompanies Meharisten, onder de beve len van 3 Fransche officieus, bewaakt werd. Na vijf uren weerstand, moest het garnizoen na de laatste kardoes ver schoten te hebben, zich overgeven. De overwinnaars hebben dan al hunne krijgsgevangenen, de drie officiei's in begrepen onthoofd. wil, mijnheer Robert, u gewis ook verdriet veroorzaken zal maar gij kondet toch voor zien dat dit gebeuren zou. Robert werd lijkbleek. Ik begrijp niet,Goëland, stotterde hij. Welnu, ik heb het huis veTlaten, mijn. hear Robert, vermits ik niet wilde wachten, tot de juffrouw mij wegzond, wat toch al hoewel ik haar op mijne knieën liet springen toen da heer do Kermadec, mijn betreurdeu luitenant, nog leefde, bepaald hot geval zou worden, na haar huwelijk. Haar huwelijk riep Robert hijgend. Is Madeleine dan getrouwd Bij mijn vertrek uit Frankrijk was ze dat nog niet. Zij wilde wachten, totdat hare moeder twee jaren dood zou wezen... 't Hu welijk was nog enkel, zooals man zegt, be- s'olen. En met wien, trouwt ze Met wien ze trouwt herhaalde de aardige man mot verkropte woede. Wel, voor den drommel 1 met hem. Met Corvol 1 Zij huwt met Corvol I kreet mevrouw Gervais op eeu niot weer to geven toon van droefheid en schrik. Robert's toorn scheen plotseling te ont waken. De .slag die hem getroffen had was te zwaar. Hij viel op de knieën voor haar, die hom tol moeder verstrekte, en barstte in snikken uit. En daar was niemand om zich te ?er- Toen M. Fernand' Pan wek, wonende op de PoiucaiéiaajJv Dinsdag .morgend in zijn werkbuis kwam, beetatigde hij- dat dieven cv waven binnengedrongen; Een kas was opengebroken en een pla- linAplaat van ongeveer 300 gramtmen was verdwenen. Die plaat vertegenwoor digde eene waarde van meer dan 25.000 fr. De polieic heeft een onder zoek geopend. JL)e Engelsche kapitein Hurt, 40 jaar oud, die reeds sedert 13 jaar in Afrika .jaagt, en er verschillende ex pedities inrichtte, is tijdens eene jacht in Congo gedood geworden. Hij werd nameïrjk door een groote olifant aangevallen in de omstreken van Ril va. De jager die er niet kon in gelukken het woedende dier voldoen de te treffen om het in zijnen aanval te stuiten, werd ten gronde geworpen en ijselij'k vertrappeld. liet slachtoffer, dat <in Afrika aan het. samenstellen van talrijke jachtfil- men bad medegewerkt, had Engeland verlaten gedurende den oorlog 'degen de Boerenj om er onmiddelijk in dienst van zijn land te treden. Tijdens den groote wereldoorlog had hij tegen den vijand gestreden iii de Duiteche koloniën van Oost-Afrika. EEN MATROOS VERMIST Parijs, 18 Sept. Gisteren werd op ongeveer 2 mijl van den vuurtoren van Holyhead een brandend schip ont waard, de Pine Ville van Liverpool zooals men later vernam. Vruchteloos poogden de 'kapitein en de bemanning de vlammen te blusséhen. Ten slotte werden noodseinen uitgezonden. De reddingsboot van Holyhead slaagde er in den kapitein cn drie ma trozen op le nemen een lid der b<> manning ontbreekt. New-York, 18 Sept. Uit NashwiL le wordt vernctmen, dat kapitein Ship- person, die uit Londen aangekomen was om, door middel van zijn vliegtuig* réklametcksten in de lucht te schrij ven, in botsing gekomen is met een boom bij dc landing. Het vliegtoestel vatte vuur en de vlieger kwam om in de vlammen. MEER DAN G00 HUIZEN VER NIELD. DOODEN EN GEKWETSTEN Een telegram uit Berkertey (Califor- nie) meldt dat daar een reusachtige brandramp woedt. Verscheidene hon derden huizen, waaronder ook de hoo- gesch ooi gebouwen van Californie zijn vernield. Met de hoop den loop der vlammen tc kunnen stuiten, beeft (men reeds tal rijke huizen bij middel van dynamiet doen springen. Volgens een later telegram zijn 35 blokken -huizen, samen ongeveer 600 gebouwen, totaal vernield. De schade word op 10 miljoen dollars berekend. Twee studenten der Hoogeschool van Californie zijn door het instorten van een dak gedood geworden. Er zijn tal rijke gekwetsten. Twee duizend vier honderd perso nen zijn dakloos. zetten tegen hare verceniging met dien laag- harligen rbp de moedige vrouw. Ah, rB9vi'ou'A antwoordde de onver zoenlijke Goëland. Gij gaaft hem zijn waren naam zondir hem te kennen. Wat zou het zijn, zoo ge hem kendet Zoo ik hem kende fluisterde 't heilige wezeo, een blik vol van verheven bitterheid emolwaarts vestigend. Zonder die aanroeping te hebben opge merkt, vervolgde de zeeman Meester Har- douin en d8 dekter beproefden wel eenige tegenwerpingen iu 't midden te brengen,maar alles moest wijken voor den onverzettelijke;!, wil der jufvrouw, en toen ik vertrokken ben, was 't huwelijk tot het begin van wden herfst uitgesteld. Robert Robertriep mevrouw Ger vais mot een soort van wild* woede. Hebt gij 't gehoord 1 Sta op Sta op, mijn zoon, want die schandelijke echt mag niet tot stand komen De jongeling die met het hoofd in de han den zal tc weenan, richtte zich op e;i zegde Gij gelooft dus met mij. Dal de man dien wij zochten, de moor denaar van mevrouw de Kermadec, uw beul en die der ongelukkige Madeleine Corvol is Ja, dat geloof ik Mijn moederlijk instinkt bezorgt mij de overtuiging, dat hij die het leven van mijn zoon vernietigde, de ellender ling die hem zijne vrouw en zijn geluk ont roofde, die hem eindelijk doodde, en wiens naam ik nimmer uitsprak, een en dezelfde persoon wezen moet 1 MtdcAeelvigcn door dc Bunquo Centrale de la Dendre van 19 Sept. BERICHT. De beursnoteeringen zijn deze, genomen om 2 ure, en kunnen met den ofiicieelen sluilkoers verschillen. Zij worden slechts inlichtend en niet officieel gegeven. Schatkislbons aan 5 jaar J 7 i 96,5 10 Binnenlandsche met premie -437 Interprovincie Kasbens Nationale HeistellingSi Belgische Rente 3 0/0 Mei-Novemb. ^7,5 Brussel 1922 Verwoeste Gewesten 4 0/6 1921 191 5 0/0 1922 241 5% 1923 Conselidatieleening 6 0/0 7 56,25 Groet Hertogdom Luxemburg 6 0/0 Seciété Générale, Kapitaal Reserve 6175 Oulremer1365 Bruxellois, dividend». 830 Buënos-Ayres, dividesde. 87,5 Eoonemiques810 Rails Elecr., dividende 1575 Angleur d 1125 Cookerili1310 Esperanee Longdez1650 Ougree-Marihaye 1G60 Sainbre-Moseile, gewone 2860 Boisd'Avrey Beeringen 2100 Hasard2020 Levant-Flénu Mouceaa-Fontaine. 9000 Asturienne1600 Corphalie890 Vicille Monlagne 2090 Glacés Charleroi 22275 Nationale 16750 Verreries Mariemont. k Val St. Lambert 2100 Vesdre3850 Tubize, privilégié»615 Sté Gle Produits Chimiques. 970 Kasaï P. B. a '96 1/2 Katanga, Gewone 7300 Union Minière, kapitaal 2650 Charbon, Liégoise en Campioe. 905 Fdat. Teintur. d'Alost 1050 Filature du Canal 1450 TERMIJN Barcelona Mexico Tanganika. Kaiping. Petroüua 331 tot 344 507 lot 520 118 tot 121 305 tol 307,5 882 to» «00 XQX Officieel. Parrjs 119,35 tot 119,85 Londen (pond slerl.) 92,55 lol 93,05 New-York (check) 20,37 3/4 tot 20,47 3/4 New-York (kabel) 20:37 1/2 tot 20,47 1/2 Realen (mark) 0,0000005 lot 0,0000010 Amsterdam (gulden) 803,5 tot S0-t,5 Genère358,5 tot 362,5 Madiid 273,5 tot 277,5 Italië 90 1/8 tot92 1/8 Stockholm. 54?,— tot 548, Christiania 327,tot 331, Copenhagen 336,5 tot 370,5 Montreal 19,80 tot 20,— Prague 59 1/4 tot 63 1/4 Hij Ah Ik zal mijn meester wre ken, terwijl ik mij zei ven wroek, Eilaas, mijnheer Robert zegde Goë land beschroomt. Wat zult gij doen ge zijt immers... Een galeiboef I...S zuchtte Desroches. 't Is waar 't ïs waar Ik vermag niets niets niets Neen, God kan niet toelaten, dat die bandiet deze nieuwe misdaad volvoeren zal, riep mevrouw Gervais. Hij kan niet toelaten dat tre moordenaar van mevrouw de Kerma dec de dochter van zijn slachtoffer zal hu wen, middelerwijl, degene, die het reine kind liet veroordeeld), dien zij bemint, welke naar bemint, onder wanhoop en schande gekromd in 'l bagno sterven zal Gij hebt gelijk, moeder God zal nooit dulden, dat deze heiligschennis ge pleegd wordtHij zal me de kracht en de egenheid schenken om ze te voorkomen. Ik zal vluchten... Vluchten, mijn kind denk toch dat, indien ge mislukt, uwe straf nog zal worden verzwaard. Wie weet. Misschien zal het u den dood kosten. Den dood 't zij zoo, ik aanvaard hem. Hoe wilt gij, dat hetgeen mij bekend is, met de gedachte aan 't schelmstuk, dat ik zou laten voltrekken, nog de kracht zou hebben om te leven Eene rilling liep over hot lichaam van mevrouw Gemis. Zij verbleekze zichtbaar en sloot een oogenblik de oogen. (.Ver volgt.)

De Volksstem | 1923 | | pagina 2