Donderdag Octob. 1925 tOURDESBEELDEN Uit hst Vatlkaais Kaar de SMseüis krisis COHGO La^feouwfeeiangen Hoogesefceal van Sent De sïibswaakfe fe&resfen Eest meisster fessr krsfgivrsagsiuk Legwsleros Het Disitsshe vliegtuig Een onaangeëtanse vergissing De RijSïseoïifes-egitie XXIX« JAARGANG NUMMER 223 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst! Tel. 114 33^C3-3E5ZL-i^X,:D i 0 CENTIEMEN WEKELIJKS O.S0 Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt H.FMnciscus A. Zon op 5,55 onder 5,24 Nieuwe Maan den 9 Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. XflX DE PELGRIMS (Vervolg) De Onbevlekte heeft het ge vraagd, gevergd, gewild Ik wil dat er hier veel volk kome in pro cessie Daarbij 't stond reeds lang beschreven in de HH, Boe ken Alle geslachten zullen mij zalig noemen Men ziet te Lour des alle volkeren der aarde in be devaart' komen. Inderdaad niet al leenlijk duizenden en nog duizen- de priesters brengen jaarlijks hun ne hulde aan de H. Maagd in haar Massabielle heiligdom, zoowel als de talrijke kloosterlingen van bei de geslachten en van alle orden, hetzij om er te prediken, zieken te dienen, biecht te hooren of gelijk welk ander ministerie uit te oefe nen maar de eenvoudige geloovi- gen, die toch allen kinderen van Maria zijn, verhaasten zich met ganschg scharen in ingerichte groep pf.op hun eigen, waar zij het wilde.en begeerde te komen te voet vallen, Van verre en van bij, weerdig- iheids- en .gezagsbe'kleeders der hooge wereld,' zooals |koningen, vorsten, prinsen en prinsessen, mi nisters,' -vo]ksvertegenWoor'Ji"'""S, senators, afgezanten en "consuls* voorname staatsoediendei, an Frankrijk, Belgie, enz., knielen er neder op de plaats waar eens het eenvoudig meisje, die de Onbe vlekte "{aanschouwde en van Ihaar bevelen ontving, in verrukking op de knieën zat. Herinneren wij dat in den loop der verschijningen ook een officier, afgevaardigde van Keizer Napoleon III naar Lour des heen werd gezonden om tegen woordig te zijn aan eene der bij zonderste visioenen van Bernadet- te en dus als een der eerste offi- cieele pelgrims aan de grot werd gezien. De eerste bedevaarders, die de grot bezodhten waren nieuwsgie rigen van Lourdes en van het om liggende en reeds bij het plaats grijpen der tweede verschijning bespeuren wij ze rond de grot. Bij de zeventiende verschijning treffen wij honderden menschen aan, waaronder 'een zeer gewich tig getal die of Wel Maria kwamen bedanken voor bekomén gunsten, dit is het geval eéner jonge moe der, Croisine Bouhohbrts, die haar jeugdig zoontje Justin op den arm droeg, dat kind juist, dat op wondere manier in het water der fontein eenige dagen geleden ge nas; of wel Maria kwamen bid den om gunsten en genaden welke zij kost wat kost wilden bekomen., en ten grooten deele bekwamen. Sedert dien hield de toeloop niet meer op doch vermeerderde van dag tot dag, zoodanig dat sinds de eerste wondere gebeurtenissen te Lourdes voorgevallen, geen enkel oogenblik de grot verlaten werd maar im;mer en altijd eenige be zoekers er met ingetogenheid hun ne bede prevelden of in massa lui de door zang en klank lucht gaven aan hunne ievervolle godsvrucht. Gedurende de bange jaren 1870- 1871 en van 1914 tot 1918 besta- tigde men in de heiligdommen van Lourdes bedevaarders, ja met de macht,alhoewel de vreemde lan den en zekere verwijderde streken van Frankrijk geen massas meer naar de Mariastad konden sturen. Thans meer dan ooit met bijzon dere proppensvolle treinen, som tijds een dertigtal per week, en met de gewone convoois komen de pelgrims naar het vermaardste Mamheiligdom der wereld toege stroomd- Alle standen en rangen der sa menleving, alle rassen van de vijf werelddeelen, alle geloovigep en Mariavereerders komt men te Lourdes tegen. Rijk en arm, ge leerd en onwetend,leek en priester, soldaten zoowel als burgers, zieken en gezonden, zondaars, j.a ketters en ongodsdienstigen zoowel als lauwen en vurigen, worden door eene ongekende hand geleid om te gaan neerknielen op den wonder baren steengrond van waar eens Bernadette de verschijningen mocht genieten, MARC, EEN PAUSELIJKE AANBEVELING De H. Vader heeft een groep semina risten van Milanen ontvangen en hun eene redevoering toegericht, waarin Hij, onder andere, zegde Mijne kinderen, bemint de wetens schap. "Wjij willen zeggen de weten schap die het eeuwig geluk 'tot doel heeft. Met deze wetenschap -te beoefe nen zult gij u zelve redden en ook" de genen die van u verwachten het red dend woord, de wetenschap, de waar heid, de deugd en de zaligmaking. De wetenschap leert men uit het Boek der Boeken (de H. Schriftuur), dat het hart van God zelf is, en in deze andere Boeken die geschreven zijn door heilige verspreiders en verwezen- lijkers van de Leering Gods. Doch, na deze eeibte en hoogste wetenschap zult gij ook de andere wetenschappen beoe fenen. Door uwe ondervinding zult gij zien, wat Wij zelf gezien hebben, le vend te midden der wereld. Gij zult be- statigen dat alles dienen kan tot de glo rie van God en dat wat soms een te verwaarloozen iets schijnt te (wezen, dienen kan voor hot heil van de ziel :ooo: Berlijn, 2 Oct-. In den loop van het onderhoud tüsschen den kanselier en de partijhoofden der ooalisatie, ver- VERTREK VAN DE ANVERSVILLE De Belgische stoomboot Anversvil- le kapitein Mommens, is Dinsdag morgen ten 8 ure naar Congo vertrok- d - w" de Beiereche partij ken met 314 passagiers, waaronder 10? Sonfder. «snwaD» waren, heeft do kan van le klas. Gezien het vroege uur was er bij het vertrek niet dit tal van belangstellen; den, die gewoonlijk het vertrek bijwo nen. Tusschcn de vertrekkenden bevon,- den zich tal van zendelingen de eerw. paters Peeters en Bdmmens van het Orde van Premonstreit, de eerw. zusters C. De Backer en M. De Doncker, van het Orde van O.-L.-V., de eerw. zusters V. Meyers en A. Baudrv, van de Con gregatie der Zusters van het H. Kruis, de eerw. zusters J. Francx, L. di Alca- bar, M. Fernandés en d' Alren, van het Orde der eerw. zusters Franciscanersen Onder het materieel dat verzonden werd waren groole partijen schuppen en pikken, voor 'het aanleggen van we ggen bestemd.Twee stoom- en zes motor- tracteurs met 6 groote en 6 kleine sleep- wagens zijn ook aan boord van het schip. 'Zij zijn voor een transportdienst in Uelé bestemd. Nog tien andere mo- tortraeteurs zullen met de volgende booten verzonden worden. DE POTASCH IN DE OPBRENGST VERMEERDERINGEN In onze vorige artikels wezen wij er op, -dat do stikstof vooral, de brutto op brengst vermeerdert, en het fosfoorzuur de hoedanigheid verbetert. Doch opdat de bemesting volledig weze, mag de potasch evenmin ontbreken. De potasch vermeerdert de opbrengsten, verbetert de hoedanigheid en begunstigt den ge zondheidstoestand der gewassen. Tijdens onze bezoeken aan de tarwe-, rogge- en aardappelvelden, ingeschre ven voor den provincialen prijskamp van Oost-Vlaandcreh-Jiondcn wij besta- tigen dat de Vlaamsehe landbouwer langs om (meer belang begint te hech ten aan de potaschvetten, inzonder aan de sylviniet van Elzas. Deze meststof, voor den oorlog schier ongekend, wordt thans door het meerendeel der land bouwers, alhoewel in nog te geringe maat, gebruikt. Dat de gunstige gevolgen der fosfo- potaschbemostingen meer en meer op den voorgrond treden bleek dit jaar eens te meer de rogge bloeide onder zeer "ongunstige omstandigheden* niet te min was de opbrengst over hot al gemeen zeer hoog, hetgeen grootondeels toe te schrijven ia aan hot steeds hoo- ger gebruik van potasch of fosfoorzuur. WEj troffen bij onze bezoeken een veredelingsveld aan van rogge, dat niets andere dan sylviniet van Èlzas ên Supra ontvangen 'had, en eene buiten gewoon hooge opbrengst gaf. Overal waar sylviniet en Supra of fosfaat. Ber nard toegepast werd, troffen wij de hoogste opbrengsten aan, de graange wassen die het best aan legeren weder- staan hadden. Dit weze oen spoorslag om op den ingeslagen weg voort te gaan, nu de herfstbemestingen aan den gang zijn en later de lente bemestin gen zullen volgen K. ALI. De XXe Siècle meldt M. Nolf zal vermoedelijk tnorgep reeds het advies ontvangen van Alq Gentsöhe faculteiten over de 60 candi- daturen voor de 15 plaatsen, die in de Hoogeschool te Gent te begeven zijn, in gevolge van de gedeeltelijke ver- vlaamsching der Universiteit. Natuurlijk is M. Nolf niet gebonden door het advies dat hij uit Gent zal krijgen. Het is waarschijnlijk dat de benoe mingen binnen een 104al dagen zullen verschijnen en in dit geval zou de Hoo geschool van Gent kunnen opengaan met de andere, 't is te zeggen op l(f Oc tober. In alle geval als er uitstel is zal het niet langer dan 8 dagen zijn. De minister van spoorwegen heeft 'besloten zekere veiligheidsmaatregelen aan onbewaakte barreelen te nemen. Al deze overgangen zullen voorzien wor den van een paal met, boven op, een Sint Andrieskruis, dragende in blauwe letters op witten grond, een tweetalig opscli!rii?t. Uitgenomen in Ihijzondere gevallen, zullen die palen op vijftien meters afstand van de spoorbaan ge plaatst worden. Om deze verwittiging te vol ledigen en de aandacht van de voerlieden beter te vestigen, zullen aan de vier hoeken van den onbewaaken overgang in tblauw en wit geschilderde palen ge plaatst worden. Een koor van 10.000 sterajmen en een orkes van 500 muzikanten zullen zioh laten hooren toekomend jaar op de tentoonstelling van het Britsch keizer rijk te Londen. Daar zal een leider van belang bij noodig zijn. DE HERVATTING VAN DEN ARBEID Volgens de bkden werd van gisteren af de arbeid in de Ruhrmijnen alge meen hervat. DE HERVATTING DER ICOLENPRODUCTIE Maandag is de kolenproductie in het midden van het Ruhrgebied weder aan gevangen. Van de zijde der werkgevers wordt medegedeeld, dat waarschijnlijk de productio voorloopig nog tamelijk gering zal blijven ten gevolge van de «arbeids-ongeschiktlieid», welke de ne gen maanden van werkloosheid bij de arbeiders heeft teweeggebracht. Men rekent voorloopig op een pro ductie van 200.000 ton (tegen een pro ductie van 300 a 320.000 ton voor de bezetting). De vrees voor finaneieele moeilijkhe den is groot-, niet alleen ten gevolge van hot to verwachten productie-bericht, maar ook ten gevolge van de hooge kö- Icnprijzen, welke de afzetmarkt zullen beperken. Direseldorf, 2 Oct. De vrije syn- dikaton te Bochum vergaderd, besloten de hevelen der regeering goed te kep- ren omtrent het afschaffen van het lij delijk verzet. Het Alpenberg Arbodtor Velband be sloot het werk te hernemen zoodra de werklïeden-oyndikaten het bevelen zul len. Bij de herneming van 't werk in de Phoenixfibnieken te Heerde hebben de werklieden een kroon neergelegd met het opschrift Opgedragen aan Cuno met ons leedwezen DE HERINRICHTING VAN HET LEGER Het nieuwe legerstatuut voorziet de vorming van 8 bataljons mitrailleurs elke dezer nieuwe eenheden zal gehecht worden aan eene divisie voetvolk en Antwerpen krijgt bijgevolg ook zoo'n bataljon. 'Eik 'bataljon zal bestaan uit eenen staf en drie compagnies. hoofden aanwezig waren, heeft de kan selier in groote trekken de politieke re devoering uiteengezet die hij in den Rijksdag denkt uit te spreken. Gezien het belang der besluiten die moeten getroffen worden in binnen- en buitenlandse he politiek dmkten de par tijhoofden het verlangen uit zich eerst met de fracties te kunnen onderhouden. Tot heden avond zeven ure zal de kanselier de uitslagen der beraadslagin gen ontvangen. De Rdjksdagzitting gaat eerst te 9 u., instede van te 5 ure door. Diepe meeningsgeschillen ontstonden in den loop der morgenzitting. De krisis is scherp geworden door de houding van den leider der volkspartij Dr Scholz die M. Stresemann opvolgde. Dr Scholz heeft eischen uitgebracht, die zoo zij behouden blijven, tot °"fn ramp voeren. Hij wil de uitbreiding der regee- ringscoalitie door het opnemen der na tionalisten. Stemt men daarin niet toe dan weigert hij de wet omtrent de ver hooging van de regeeringsmacht te stemjmen. De socialisten zullen dit nooit willen toestemmen. Nog is geen besluit getroffen en du ren de besprekingen voort. Ook de centrumpartij zou niet te vip- den zijn voor het behoud der huidige coalitie. DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND Berlijn, 2 Oct. De gisteren gehou den kabinetszitting duurde van 13 tot 8 uur 's namiddags en werd geleid door den rijkspresident. De bespreking van de regeeringsverklaring die de rijks kanselier heden zal afleggen, werd voortgezet. Reeds gisteravond, Jna af loop van den kabinetsraad -heeft de rijkskanselier dc leiders der politieke partijen ontvangen. De zitting van den Rijksdag zal. niet om 3 zooals eerst be paald was, maar om 5 uur beginnen. Om 10 uur heden morgen Reeft de rijkskanselier een onderhoud met de leiders der coalitiepartijen gehad, ter wijl om 12 u. de leiders der Duifsch- nationalen aan de beurt- komen. In den loop van den voormiddag vergaderen de meeste groepen van het Huis. De centrumsgroep 'heeft bereids gister avond vergaderd. EEN DUIZELINGWEKKENDE DALING VAN DE MARK Berlijn, 2 Oct. Op de markt voor bi^itenftlandsche 'betaalmiddelen iheeft er vandaag een nieuwe opwaartsche be weging plaats gegrepen, die wat snel heid van tempo betreft, al hetgeen men tot dusver op dit gebied heeft kunnen waarnemen nog overtreft. Het buiten land blijkt inderdaad zijn doodvonnis over de mark te hebben geveld. In de provincie waren er dezen mor gen zeer zwartgallige berichten uit Ber lijn ontvangen ten aanzien van den economisch en en finanoieelen toestand in het rijk. Men verwacht algemeen, dat het reeds in de eerstvolgende dagen tot een kabinetscrisis zal komen. Reeds gisteren, na het eindigen van den beurstijd, liepen vooral in het Wes ten des lands de wisselkoersen in het vrije verkeer boven de slotkoersen van Berlijn omhoog. De dollar bereikte toen zelfs een stand van 400 miljoen mark en werd hier en daar nog tegen hoogere prijzen verhandeld. De Nederlandsche gulden noteerde bij sterke vraag voor iinportdoeleinden 160 a 165 miljoen mark, het Engelsc'he pond 1750 a 1800 miljoen. Opmerke lijk is ook de sterke stijging van den Franschen frank, de zich ook in het internationale verkeer sterk boven de pariteit -beweegt. (Gisteren avond was hij zelfs tot bij na 30 miljoen opgeloopen, terwijl hij vandaag om!&rceks 1 uur, bij zeer Ster ke vraag 28 miljoen mark gold de Bel gische frank noteerde circa 25 miljoen. De verdere depreciatie van de mark schijnt men nu ook voor een groot ge deelte -te willen toeschrijven aan de houding van het buitenland. Van Lon den en van Nederland uit werden er groole 'bedragen op de markt gewor pen, blijkbaar met het doel om dc op brengst er van vast te leggen in de ob jecten van meer bestendige waarde, mét name in de aandeelen van de grootje ^Duitsche nijverheidsondernemingena Over liet Duitsche vliegtuig, dat to Knocke landde, weet een blad te ver tellen dat men geen de minste schuld tegen de vliegeniers gevonden heeft. Zij zullen dan ook in vrijheid ge steld worden. De loods was drager van een Britsch paspoort, dat volkomen in regel was. In afwachting dat het onderzoek be sloten wordt zijn de 5 milliard mark, die aan boord waren, gedeponecra m de Nationale Bank te Brussel. Mej. Yvette Nesty, die dezer dagen te Parijs haar moeder naar de static bracht is het slachtoffer gewordep van hare hulpvaardigheid. Zij had een per ronkaartje gekocht, en ging. met haar moeder mede in den coupé, om haar tp helpen haar reisgoed te plaatsen. Nau welijks was zij echter in" den trein ge stapt, of deze zette zich in beweging, cn Mej. Nesty moest--tegen wil en dank op haar perronkaartje medereizen tot het eerstvolgende Parijsche station.. Uit den trein gestapt, vertelde zij haar we dervaren aan den statieoverste, met als gevolg, dat deze haar voor een avontu rierster hield en haar naar het politie- bureel liet brengen. Ongelukkigerwijze had de avontu rierster geen enkel bewijs bij zich omt zich te vereenzelvigen, zoodat zij kalm in het bureel moest wachten, totdat in lichtingen omtrent haar waren *in ge wonnen. Bijna 17 uur heeft het jonge meisje daar door moeten brengen, dob berende tusschen hoop cn vrees, zonder dat men haar zelfs iet? te eten wilde geven. Buiten zich zelf van drift, had zij het ongeluk den commissaris te belec- digen, ten gevolge waarvan zij boven dien nog werd geverbaliseerd. Nadat zij door den procureur verhoord was, werd Mej. Nesty des avonds in vrijheid ge steld,nadat uit de inmiddels toegekomen documenten was gebleken, dat zij een eerbare jonge dame en allerminst een avonturierster was. DE LANGVERWACHTE REDE VOERING VAN M. BALDWIN OVER DE RUHRKWESTIE Maandag heeft" dè eerste bijeen komst plaats gehad van de Rijkscoii; ferentie. M. Baldwin, nadat hij in 't kort -de feiten lied aangeroerd, die plaats heb ben gegrepen in verband met de Duit sche schadevergoeding, zekle De no ta's die tusschen ons en de Fransche re geering sedert de bijeenkomst zijn ge wissela, hebben meer en meer een we zenlijk verschil van meening aan den dag gelegd aangaande de beste metho de tot het verkrijgen van schadevergoe dingen en van het bevorderen van een blijvende vrede in 'Europa. Dit meeningsverscliil geeft een on derscheid weer in temperament en in zicht tussohen de bedde naties, die het dwaas zou zijn over het hoofd te zien. Doch de geschiedenis van de laatste 20 jaa-r heeft getoond, dat dergelijke versclxillen, als men voor ernstige ge^ varen staat, toch e§n oprechte samen werking niet onmogelijk maken. Wij hebben iedere zenuw gespannen om de solidariteit dor geallieerden te handha ven en vooral om de entente met Frank rijk te laten voorduren. Wjij deden dit omdat wij gelooven, dat een breuk tus schen ons en Frankrijk den terugkeer van den vrede, die Europa zoo ernstig noodig heeft, nog verder zou uitstel len. Ik ben maj bewust dat het geduld door ons aan den dag gelegd bij het po gen de goede verstandhouding te be waren in verschillende kringen is uit gelegd als besluiteloosheid cn zwak heid, doch ten slotte heeft dSlb optreden niet alleen onzen wensch aangetoond, om, in de woorden Disraeli, op te tre den als een matigende en bemiddelen de macht in de raadszaal van Europa, doch tevens is daardoor ons vurig ver langen aan den dag gekomen, om onze vriendschap met Frankrijk te bewaren. Naar het schijnt staan wij op den drejmpel van een nieuwe fase nu het Duitsche lijdelijk verzet ineenzakt. DU scheen reeds voor do deur te staan toen ik niet zoolang geleden den Franschen premier te Parijs ontmoette. Hoe de nieuwe toestand zieh verder zal ontwik kelen zou ik niet durven voorspellen-, maar een ding was ons te Parijs duide lijk en wordt nu van dat tot dag duide lijker, dat alleen door enge samenwer king en 't algeheel vertrouwen der ge allieerden kan worden gehoopt op een regeling van de. moeilijkheden van, Europa.

De Volksstem | 1923 | | pagina 1