6 Zaterdag lOclob. J925 Be IVkiatseliappelilke Me LaarftaawbefeRgen Bade BeSastingzegels ïsrSrel van éa Be ipfaras in Schotland ie tstsSanrl in Onéfsehiand irassresgrsiipisffisg te Masrags Zware stern? de kust XXIX» JAARGANG NUMMER 23® Kerkstraat, en 21, Aalst. Tel. 114 X>Gr3E531^ A-13» 10 CENTIEMEN WEKELIJKS B.60 Uitgever. .J. Vak Nuftei.-Pe Gendt Publiciteit buiten liet Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, to Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. ff. Bruno j Zoa op 5,5$ wtff P 5,20 j Niauwe Maaa dea 9 In de slotrede welke de Eerw. Pater Rutten, senator, uitsprak op de Sociale Week van Fayt-lez Manage, zegde hij 't volgende no pens hetgeen de sociale vrede is: «Volgens de bepaling der over levering en duizende malen her haald door den H, Augustinus, bestaat,cle «vrede» in de gerust heid, in. de orde. Het is niet noodig zijne toe vlucht te -nemen tot spitsvondige ontledingen om de juistheid dezer bepaling vast te stellen. Als ge vaststelt dat-in. een huis: houden of' in een fabriek, elk voor werp op zijn plaats is en dat el keen ei' aan zijn taak is, ge zegt van zelf dat alles -er in-orde is, be sluit gij eruit dat alles wel gaat: Plet is de'gerustheid der-orde. Ieder' van ons is eèn heelal in het klein. Ér zijn zoovele zaken in de kleine wereld die wij zijn: een ver stand, een wik eene verbeelding, een geweten* begeerten, ontroerin gen, driften, natuurkrachten. Opdat in ons, alles wel ga, wordt vereischt, dat alles in orde gesteld worde, 't is,te zeggen, op zijn plaats. -Zoodra een zintuig opge jaagd of verzwakt is; zoodra een ondergeschikt zintuig opstaat tel gen een meer belangrijk, is het evenwicht verbroken. We zijn be roerd, ongemakkelijk, wij treu ren,: de gerustheid in de orde is verdwenen. Ereng dat alles, van de kleine wereld dat u-ij zijn, over naar het heelal dat ons omringt en ge zult onmiddelijk yntwaren waf de maatschappelijke vrede zou moe ten zijn; aangezien de.vrede of de gerustheid, vooraf veronderstel len dat alles in orde zij, brengt de sociale vrede mede dat in de gods dienstige en de burgerlijke maat schappij, evenals in het huisgezin en de beroepsmaatsehappijde menschen en de djngen op hunne plaats zijn. Daar de hulpmiddelen, én de goederen dezer arrde beperkt zijn, volgt daaruit dat, zoodra er iemand te veel van neemt, dat er te weinig overblijft voor de an deren; indien de eene te' weinig Werkt, zal de andere te" meer moe ten doen. Dan is er ontevredenheid en zijn er wrijvingen; het evenwicht is verbroken, de gerustheid ver dwijnt met de orde. Van den anderen kant, daar liet onmogelijk is een goed «geheel» te maken met slechte onderdeelen, of een kloek gebouw te zetten met gebrekkige grondstoffen, móet el ke sociale hervorming beginnen met de hervorming van ieder van ons- Het is daarom dat de sociale vrede noodzakelijk vereischt: eerst en vooral, dat ieder van ons zijn plicht kenne en ten tweede dat hij zijn best doe om hem te vervullen. Maar zijn plicht vervullen is het recht van anderen eerbiedigen, en, daar niemand, geene geldige reden meer heeft om mistevreden te zijn, als de anderen «zijne» rechten eerbiedigen, is het mede werken tot de Sociale bevrediging bij uitmuntendhed met aan de menschen, den eerbied voor den plicht en de sterke begeerte hen,? te vervullen in te prenten. Indien wij in andere woorden Willen trachten uit te drukken, wat de Eerw. Pater Rutten zoo wel sprekend en levendig heeft voor gesteld als «sociale vrede» kun nen we zeggen: de sociale vrede bestaat hierin dat niemand mieer begeere dan liAn toekomt. Wat de tien geboden kort krachtig uitdrukken, zeggende 5 Gij zult niet stelen. Of meer uitvoerig. Ge zult uws naastens huisvrouw niet begeeren; gij zult zijn huis niet begeeren, noch zijn land, noch zijn knecht, noch zijne dienstmeid, noch zijn os, noch zijn ezel, noch iets van al wat hem toebehoort. De wereld zou heel wat beter kunnen gaan indien de menschen de tien geboden wat meer indach tig waren, en in praktijk stelden. Helaas in hoeveel huizen treft men nog een Katechismus aan? AW DE WINTERPOSTELEIN Jan. Mijn beste vriend, ik breng u een dringend bezoek, ten einde u cenigen raad .te vragen. Fnane. Zoo Jan I en waarover dat. Jan. 'Gisteren was ik op de tuin- bouwwQOHdradhffc van mijn-heer X en hij sprak toevallig over winterposte-, lein doch de uitleg die ïiij gaf was onvoldoende om met kennis van zaken te werk -te gaan alles wat ik verstaan heb was, dat de teelt zeer winstgevend is als men oordeelkundig -te werk gaat. Is liet ai niet mogelijk mij eenige op helderingen te geven Frans. Voorzeker Jan, en dat doe ik heel gaarne luister... Ge weet dat de wmterpostelein een éénjarige plant is die gdmakkelijk aan de koude weer staat zij moet 's winters evenwel tegen de vorst beschut worden, door glasra men of matten men raadt zelfs aan, in Octóber-Novemjber op broeikas te zaaien. Ge begrijpt heel goed dat, hoe warmer 'de plantjes staan, hoe grooter de opbrengst zal zijn tijdens den win ter, en 't is vooral dan dat er middel is aan liooge prijzen te verkoopen en win sten te verwezenlijken. Jan» Dat begrijp ik vriend. Eu nu eenigen uitleg over de teeltwijze. Frans. De grond moet vruchtbaar zijn daarom raad ik 11 aan benevens een gewone dosis staivette 3 tot- 4 kgr. zwavelzuur ammoniak per are te ge bruiken, alsook 4 tot 5 kgr. superfos faat en 2 tot 3. kgr. sylvintet. Wanneerde staivette ondergewerkt is, worden deze dooreengemengde mest stoffen uitgespreid eii met de rijf eenigzins gedekt. Daarna moogt» go tot het zaaien overgaan, wat op dezelfde wijze gebeurt als voor de zdmerpoete- lèin. Ook raad ik u aan bij het verbruik te dunnen op zulke manier dat de plantjes op 10 tot 12 om. afstand ko men. Zoo ge die doenwijze volgt Jan, kunt ge genist, op wel gelukken rekenen. Jan. Heb dank Frans, de raad zal ik volgen. Tot later. DIXI. GEBRUIK EN INRUILING Do oude plakzegels voor kredietbrie ven, handclfteffekiten, kvij'tsehrifjcn, weelde- en overdrachtstakseu, taksen op de beurs- en bankverrichtingen zij slechte geldig tot 31 December 1923. Men mag, tot dozen laatsten datum, de weelde- en overdrachtstaksen en de taksen op fakturen en Op beursverrich tingen kwijten door middel van allo ■plakzegels behelzende de verdeeling in twee deelen voor de aanwending. Voor de andere rechten, wier kwij ting door middel van plakzegels voov geschreven of geoorloofd is, mag men,' tot denzelfden datum, gebruik maken van alle mobiele zegels, zonder onder scheid. De onbruiUbaarmak'ing |der plakze gels moet .gedaan worden overeenkoms tig de aanduidingen van de notitie n. ISSbis, die kosteloos uitgedeeld wordt in al de registratiekantoren belast met den verkoop der zegels. De gezegelde papieren (1/4 blad) voor handelseffekten mogen gebruikt worden zonder -beperking van datum. Tot 1 December 1923, uiterlijkcn datum, mogen de oude zegels uitgewis seld worden m al de registratiekanto ren belast met den verkoop. De personen, die de inwisseling dezer zegels zullen aanvragen, moeten een bordered overleggen aanduidende 1. hun naam, voorualmen, beroep en woonplaats 2. de uiteenzetting van de ter 'iIIruiling aangeboden zegels 3. liet kantoor dat de zegels verkocht heeft. Er zal geen terugbetaling in geld toegestain vorden, TALRIJKE MISSIONARISSEN AAN BOORD. HET KLOKKEN .SPEL VAN ST. PALL, MINNESOTA De st. Lapland van de Red Star Line, verliet Antwerpen Woensdag morgen met een belangrijk aantal ple zier- en handelsreizigers in de eerste klas, en de tweede en derde klas bij na heelemaal gevuld met toekomstige Amerikanen, komende van iDtiHtsoh- land, Zwitserland, Noord-Frankrijk, Polen en Rusland. Tusschen de eerste klas passagiers be merkte ruen Dr St*KV„ Hartwell, dewel ke medisch officier was der Vereenig- de-Statcn gedurende den oorlog, en goed gekend in medische kringen in Frankrijk en Belgie. Mevrouw Mary M. Bio-shcll, echtgcnooto van den con sul van Columbia in New-York, was insgelijks aan boord, vergezeld van ha re beide dochters? Amelia en Helena. An diere belangrijke (persoonlijklie-* den tusschen de eerste klas reizigers wa ren E. II. Charles Cop pens, priester, onize stadgenoot, Dr Fillmore Moore, M. Robert Richardson, industrieel in genieur van de Electric Bond en Share Company van New-York M. D. War ren met. vrouw en twee dochters en M. A. R. Wendell, Mevr. Wendell en Mei. Eleanor Wendell. M. Lewis Richards, goed gekend als clavecijnspelcr, en deel uitmakende van de Société, des Anciens Instru ments was aan boord van de Lapland met zijne ec-htgenoote en familie. M. Richards gaat een muzikale rond-cis maken door gansch Amerika. Gedu rende het laden van de «Lapland», werd de aandacht vooral getrokken door liet aan boord brengen - van een klok kenspel dat bestemd was voor St. Paul, Minnesota. Dit ispel bestaande uit» 28 klokken werd in Doornik vervaardigd, en wordt aanzien als eene der beste klokkenspelen o.oi.t naar Amerika ver zonden. Tusschen de reizigers der twee de klas bevond zich M. Flavian Van der Veken, welke den Oceaan voor don 45sten keer oversteekt. Vier zusters. Augustinegsen scheep ten zich ook in, teneinde hun missiona- risverk te gaan verrichten. Ren ervan ging naar den Staat- van Miseisippi om tussohen de Indianen te leven, en de andere naar de Maagdeneilanden. Deze zusters waren Zuster Marie Jean, Zus ter Mario Camille, Zuster Marie Calix- ta, en Zuster Marie Wilheliniina. Er waren nog meerdere zusters te midden der passagiers van tweede klas se en daaronder bemerkten we Zuster Anna Breuling, Zuster Alice Briket, Zuster Thekla Geider, Zuster Kreszen- tia Hcber, Zuster Anna Plugentoibler, Zuster Marie Mroela, zuster Marie Pee lers, Zustor Josephina Van Ackere, Zuster Constance Van Gorp, en zuster Bernardine Wyrech. Eerwaarde Heeren Math. Alt, Jules Stoffel en E. J. Veisehraegen ver trokken insgelijks per stoomboot «Lap land ACHT MIJNWERKERS WORDEN LEVEND TERUGGEVONDEN Wij meldden gisteren, dat de red dingsploeg van Falhirk onverdroten de pogingen voortzette, om ten minste toch de lijken der verongelukten terug te vinden. Die pogingen werden Donderdag met een 011 verwachten uitslag be kroond. Rond drie ure konden vijf mijnwer kers in goeden gezondheidstoestand bo vengehaald worden. Ziehier de dramatische bijzonderhe den welke over deze redding medege deeld worden De on gelukkigen brachten tien da gen in hun bcdenkelijken toestand door, wat niet belet dat hun moraal was goed gebleven. De redding is toe te schrijven aan de wilskracht der reddingsploegen die, niettegenstaande de weinige hoop op redding die zij koesterden, liun zen ding hebben voortgezet. ÏCorten tijd na middernacht bereik ten de redders een punt van waaruit zij stemmen hoorden van mannen ko mend uit de meest verwijderde afgesne den gaanderij. Tien mannen sloten zich bij de red ders aan om aan de werken deel te ne men. Na igroole krachtinspanning kon den zij ten slotte die opgesloten kame raden genaken. Toen dc geredden liet daglicht za gen waren zij verblind, daar zij goen licht in de mijn hadden kunnen ma ken, ten gevolge van de ontplofbaar heid der lucht. Na zich tusschen de instortingen een vog gemaakt te hebben, konden zij een plaats met verschen lucht bereiken, waar zij kampeerden. Bijwijlen laaf den zij zieli aan het water der overstroo- ming. i Zoowat den derden dag na de ramp, verdeelden zij hun laatsten boterham. In die volle duisternis evenwel konden zij zich niet juist rekenschap geven van den tijd. Wjanneer de geredden boven kwa men stond allee klaar om 'hen te ver zorgen. Een later telegram meldt dat nog drie andere mijnwerkers ook levend te ruggevonden werden. Zij weten niet of nog hoop bestaat in andere deelen der mijn nog overlevenden aan te treffen. NA HET GEZAMENLIJK ONT SLAG VAN IIET KABINET STRESEMAN Berlijn, 4 Oct. Men is nog niet in 't bezit van nauwkeurige aanwijzin gen nopens de plannen van M. Strcse- mann. Men schrijft 'hem de bedoeling toe het aantal ministens gevoelig te wil len verminderen om bozuiniiigsrede- nen in werkelijkheid schijnt een der gelijk plan eerder naar een soort, dic tatuur te zweven. Men is algemeen van meening dat de crisis van korten duur zal zijn. Uit parlementaire bron geeft men volgende aanvullende bijzonderheden omtrent den oorsprong van de crisis .Het Kabinet Stresemann had aan de partijen gevraagd hen een zeer uitge breide 'bevoegdheid toe tc staan, in zake financieele en sociale politiek. Het Ka binet was van meenjng, dat de felta- bilisatie van de mark niet 'mogelijk was, zonder dat tezelfdertijd krachtige maat regelen werden genomen op 'liet gebied der productie. De regeering was van plan op ver- ichillend gebied handelend op te tre den, de bezittende klassen moesten zwaarder belast worden de kwestie der prijzen moest behandeld wórden vol gens nieuwe princiepen de arbeidsdag móest verlengd worden, namelijk in de mijnen. Het Kabinet meende tc mogen reke nen op den steun der fracties, want in i schoot van het Kabinet was een bijna algemeene overeenstemming be reikt over al deze kwesties. In de frac ties was dit niet 'hot- geval. Een akkoord werd bereikt in do Beiersche kwestie, doch niet in de sociale kwestie. Daar eèn akkoord onmogelijk bleek, heeft de regeering de crisis, die latent was, niet willen rekken, en heeft gezamen lijk ontslag genomen. Volgens het Tageblatt hebben de leiders der volkspartij en van liet Cen trum gister bij M. Stresemann aange drongen, opdat liij liet mandaat hem door president Ebert opgedragen aan vaarden zou. ROND HET NIEUW KABINET Donderdag liop in de Reichstagkrin- gen het gerucht, dat volgende persona liteiten zouden deel maken van liet nieuw kabinet MM. Stresemann, kanselier cn Biy- tenlandeche Zaken Gcasler, Reichs- wehr Brauns, Arbeid Miroux, alge meen bestuurder der Ondernemingen; Stinnen, Financen en Politieke Eko- nomie. Ook werden nog M. Hilfferding en een gekende generaal vernoemd. Er dient evenwel bijgevoegd te wor den, dat deze berichten nog voorbarig zijn. De verschillige politieke fraction hebben Donderdag pantiddag beraad slaagd, doch er kon geen beslissing ge nomen worden, daar M. Stresemann hen niet officieel zijne inzichten had medegedeeld. HET EINDE VAN HET LIJDELIJK VERZET De Vereeniging der Duitsche Syndi caten heeft aan zijne aangeslotenen te Essen, een manifest gezonden om hen aan te zetten de bevelen hunner leiders voor de vermeerdering der voortbrongs- ten te volgen. TTet geldt liier voornameljk dc ver meerdering van den arbeidt*.ag in de mijnen, welke van 6 op 7 uren zal ge bracht worden en door de communis ten hevig bestreden wordt. Te Bochum hebben dc bestuurders der Hanovermijn, belioorende tot do Krupp-groep, zich met de Fransche in genieurs in 'betrekking gesteld voor de werkherneming. Ook de bestuurders der Lolhringen mijnen deden dergelijke voetstappen. Op 2 October werd dc Duitsche be stuurder der spoorwegwerkhuizen van Witten door een Fransclie ingenieur vervangen. De werklieden bleven niet temin aan den arbeid. Te Bochum hebben al de post- tele foon- en telegram f bedien den zich ter be schikking gesteld van dc Fransch over lieden om het werk te hernemena SCHOOL VOOR OFFICIEREN VAN DEN GENEESKUNDIGEN DIENST Het vergelijkend toelatingsexamen voor het eerste jaar in deze inrichting zal te Brussel in den loop der maand December 1923 plaats hebben. De kandidaten moeten zich voor i November 1923 laten inschrijven, in een der hiernavcnnelde krijgsgasthui zen Brussel, Gent, Luik cf Leuven. Voor hét Schooljaar 1923-1924 zul len 14 studenten in geneeskunde en 5 studenten in artsenij bereidkunde in de School toegelaten worden. Inlichtingen betreffend de door do kandidaten tc vervullen voorwaarden nnen bekomen worden bi i de ge- neesheeren bestuurders der hoogerver- melde krijgggasthuizen. DE OORZAAK VAN IIET ONGELUK Dit het onderzoek op last van het gouvernement ingesteld, schijnt te blij ken, dat het ongeluk te wijten is, aan de onploffing eener mijnwerkerslamp, welke aldus de grauw viniröntploffing veroorzaakte. Donderdag morgend hadden de lijk- pleektigheden der gedoode mijnwer kers. plaats. MINISTER MOYERSOEN TE MAÜRAGE De minister van arbeid cn nijverheid is Donderdag middag naar Maurage gegaan, om de lijken te gaan begroet on van de vier mijnwerkers, die door eene grauw v u uTon'tp 1 of ring werden geuood. Hij lichtte zich in over dc omstandig heden van liet ongeluk en bezocht daar na de gewonden, wier toestand bevredi gend blijft. Het parket is ook een onderzoek ko- (men instellen. EENE VISSCHERSSLOEP MET MAN EN MUIS VERGAAN ONDER DE DOGEN VAN HONDERDEN TOESCHOUWERS, Het slechte weer. gisteren door do iSterrewadht voorspeld, heeft zich ontke tend in eenen zwaren sorin, die op on ze zeekust buitengewoon heeft, gewoed en het leven aan gansch de bemanning van eene visscherssloep heeft gekost. Volgend telegram wordt ons hier over geseind Oostende, 4 October. Een gewel dig orkaan heerseht sedert 5 ure van dozen morgen over de gansche kust. Rond 10 ure bood «ich oen visschcrs- öloep voor de haven aan. De storm was •hevig en dc baren sloegen hemelhoog over het staketsel en over den dijk. Honderden toeschouwers stonden op den uitkijk om don reuzenstrijd tus- schen de noolechelp en de natuur gado te slaan en dachten aan do arme vis- scfhers, die alle krachten inspanden om de schuilhaven veilig te bereiken. Opeens werd het schip je door een grondzee in de hoogte -geslingerd om onmiddelijk nadien door eene reuzen- baar in de golven te worden verslonden. De toogboot en de reddingsboot, die eenigen tijd voordien de haven verla ten hadden om ter hulp te snellen, wa ren op hetzelfde oogenblik ter plaats gekomen, maar vonden niets meer van het schip. Een der vLachers echter was gespaard gebleven en zwom naar de reddings boot. Er werd hem eene boei toegewor pen waaraan hij ziek vastklampte, doch toen hij op het punt was opgetild Je worden, brak de koord en werd de on gelukkige viascher door eene baar in de diepte meegesleept. De boot bleef nog eenigen tijd Ier plaatse maar vond niets meer. Van op den zeedijk werd dit ijzig- wekkend schouwspel gevolgd. Een half uur nadien werden stuk ken van het schip, waaronder het boot je, tegen den zeedijk geworpen. Het irootje droeg den naam «Ciceron 044». Het zou dus een sloep van Oostende zijn maar uit gewonnen inlichtingen blijkt dat zulks niet zoo is, en dait de sloep Oostende 44 over vier maanden zou verkocht gowcest zijn aan eene rce- derij van Duinkerke, en nu Dunkcr- ke 482 zou lieeten. Het schip was bemand door V. Mar tod, uit Bray Dunes aan boord was nog een der broeders Marteel, een vis- schcr, alsmede een jongen. Het lijk van een der visschers zou reeds aangespoeld zijn. Nadere inlich tingen ontbreken en de Loodsdienst is op het oogenblik dat ik telegrafeer, be zig met een enkwest te doen. Onnoodig te zeggen dat deze zee-

De Volksstem | 1923 | | pagina 1