een 'Artikel van minister Zondag 21 Octsbsr Maandag 22 October 1923 Si KWESTIE VAN DEN WISSEL iwsSgrl® Landsverdediging; wv Het hersielvraagslufc De Engelsche geldpolitiek Uit ome kolonie Rond een vuile film Met financieel schandaal te Amsterdam van Verbrsiiksariikelen Eene geheimzinnige zaak XXIX* JAARGANG NUMMER 243 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 DAGBLAD IO CENTIEMEN WEKELIJKS 0.60 Uitgever: J. Van Nuffel-Db Gendt Publiciteit buiten liet Arr. AALST B Agentschap Havae, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C, 4. H. Ursula Zon op 6,21 onder 4,50 H. Cordula Zon op 6,23 onder 4,48 Volle Maan den 24 T-:o()o: GEORGES THEUNIS liet driemaandelij ksch bulletijn van de Société Beige d'Etudes et d'Ex- .pansion eene belanglooze instelling van internationale sajmenwerking, do cumentatie en economische en kolonia le kennisverspreiding, bevat in zijne Y ""J October-uitgave een artikel van onzeii Eersten Minister, aan de kwestie van den wissel gewijd. Voor al degenen, zegt de schrijver, die de groote rol van den buitenland- Bchen handel van België waardeeren, is het niet te verwonderen dat de uit den oorlog volgende - wanorde van den wis sel de bezorgdheid van de zakenwereld opwekt. Die bezorgdheid is overigens uit zonderlijk levendig geweest in den loop der laatste weken, toen de dalende rich ting van de waarde van onzen frank eene gerechtigde ongerustheid en eeni- go zenuwachtigheid te weeg bracht. 't Is over die abnormale en gansch tij delijke spanning dat de heer Theunis eenige woorden wil zeggen. Indien er wel eene wisselthèoiïe bestaat, dan moet men toch erkennen dat de waar doschommelingen een er devise eene van die verschijnselen zijn, waarbij de rede wéinig of niets te zeggen heeft. Buiten de factors die, logischerwij ze de bewegingen van den wissel aange ven of zouden mJoelen aangeven, onder gaat deze dagelijks of periocüische schommelingen, vooral te wijten aan snoreele factors, onberedeneerde inge vingen, een valsch instinct van behoud en ook aan speculatie. 'Geen stof waarbij de vooroordeelen zoo talrijk en zoo ingeworteld zijn. M:var, is dit nu eene voldoende reden cm geen voorlichting te verschaffen eau de vlottende massa die, onbewust, de kwoteeringen schept die zij meent te ondergaan. V' elnu, wanneer -men kalm de feiten ontleedt, wanneer men ze onderzoekt zooals ze zijn, 't is te zeggen objectief" trachtend hunne werkelijke beteekenis in te dringen, dan moet men erkennen dat niets in de economische orde de daling rechtvaardigt, die wij sedert ne genmaanden ondergaan. En de schrijver bewijst dit door achtereenvolgens de drie groote klas sieke factors te ontleden, die den wis sel behceren eerst onze muntpolitiek, dan onzen financicelen toestand en ten slotte den staat onzer productie. Hij bewijst dat er aan geen inflatie- politiek is gedaan en levert dit bewijs, er nogmaals aan herinnerend dat de regeering" integendeel, op het voorschot der Nationale Bank in 1919, reecfe meer dan een half milliard heeft, terug betaald. Alleen zij die niet willen zien naar de leeningen die het gouvernement heeft moeten aangaan om, bij gebrek van betaling door Dofitsohland, zelf het groote werk van solidariteit uit te voeren dat het herstel der oorlogsscha de daarstelt, zullen de som onvoldoen de vinden. 0)m hare anti-inflatie geloofsbelijde nis nog meer kracht bij .e zetten, heeft de -regeering een speciaal uitdok gingsfonds ingesteld, gevoed door eene reeks hulpbronnen, o. a. de opbrengst van de likwidatie der sekwesters «n hooft zij in de wet het beginsel' der (uiarlijksche fu.itkeering {ingeschreven, Is dat werkelijk inflatie? Do gezonde zin is, in zake wissel, on machtig zich te laten hooren. is het dan te verwonderen in die voorwaarden, dat zekere vijandelijke veldtochten, van buitenlandechcn oorsprong, er in gelukt zijn in het land eenige zeldza me afvalligheden te doen ontstaan. J;n dat is de reden geweest waarom-, in het begin van Augustus, een besluit tot regeling der wissel operaties moest genomen worden. De schrijver weerlegt de beknibbe lingen tegen dit besluit uitgebracht en zegt Alleen zijn verboden exportaties van kapitaal, die door niets gerechtvaar dige zijn op hit oogenblik, nu het land de hulpmiddelen van eenieder behoeft en nu de zuiver speculatieve handelin gen. als men er niet op past, belangen x-uimen dienen die tegenover de onze staan. Banktas. wisselagenten. allen die j&tadel drijven in vreemde' deyisen, thci-ocn lot zending Ie controleeren of Oio vragelf beantwoorden aan werkelij ke en gerechtigde behoeften. Het gou vernement zal overigens niet aarzelen liet besluit op den wissel in te trekken, zoodra de omstandigheden die het uit lokten verdwenen rijn. In tweede orde 'bewijst 'de Eerste Minister dat evenmin de financieel© toestand van het land de devalorisatie van den frank wettigt. De fiscale ontvangsten wijzen in derdaad op eene aanhoudende rijzing, toenemend naarmate het door den oor log ontredderde bestuur van belastin gen zich beter en beter inricht. De inning der belastingen op 31 Aug. 1923 wijst op eene meerdere ont vangst van 520 millioen in vergelij king niet de ontvangsten op 31 Augus tus 1922. Ook de toestand van onze begrooting kan geen waarde-vermindering van onzen frank uitlokken, als men haar vergelijkt bij de begrootingen van na burige landen, wier valuta nochtans sterker is dan de onze. Ten slotte wijst schrijver op de ver meerdering der productie en op de ver mindering der werkloosheid, en ein digt met het besluit, waartoe ook de «Société Nationale de Crédit a hIndu strie kwam, luidend: Het land is volop aan den arbeid, arapgewijze past het zich aan bij de omstandigheden, hoe pijnlijk zij ook wezen, 't is de beste reden van betrouwen die wij kunnen hebben in' het herstel van België, ondanks al dc politieke beslommeringen die het blijven dwars- «boojmen». :o()o: OPROEPING TOT DEN ACTIEVEN DIENST DES KLAS 1923. De oproeping tot ten aetieven dienst der klas 1923 zal op November Sbegin- 19246n voor'®eze' morden tot 14 Oogst De miliciens van 1923, die ven-zelien bet regiment te 'kennen voor hetwelk zij aangewezen zijn, en den datum waarop zij onder de wapens zullen ge roepen worden, moeten dit NA In No vember, mondelings of schrüfteKjjk vragen aan den bevelhebber van hun werf bureel, die alleen in staat is hun daarover inlichtingen te geven. De Minister van Landsverdediging brengt ter kennis der belanghebbenden dat dees jaar geen enkele vrijstelling van dienst zal kunnen toegestaan wor den, omdat het getal voor den dienst aangeduide miliciens van 1923, de 49.500 .man, bij de wet bepaald, niet bereikt. Anderzijds brengt de Minister vai} Landsverdediging ter kennis der jonge lingen, geboren in 1904 en in 1905 dat indien zij wenschen te dienen met de klas 1928, zij daartoe voor ln No vember e.k. hun aanvraag naar den Bm-gdmeester hunner gemeente mogen zenden. De belanghebbenden zullen den November voor den Bevelhebber van het werfbureel geroepen worden, voor het onderzoek hunner geschiktheid. Deze onder hen, die zouden wen-, schen in een school voor reserve-onder-' luitenants te gaan, dienen nochtans op te merken dat liun geen voldoening zal kunnen gegeven worden daar de leer gangen dezer scholen thans aan den gang zijn. :o()o: HET BELGISCHE PLAN. Brussel, 19 Oct. De Duitsche re- peering heeft door hare experten de technische studie der Belgische regee ring over het herstelproblema doen on derzoeken. De uitslag van dit onderzoek, dat de Duitsche regeering verklaart cibjectief te Zljn geweest, is vervat, in eene nota van 20 bladzijden, die zij overhandig de aan den Belgische minster te Ber lijn. De Belgische regeering, die hare studie aan de commissie van herstel onderwierp, heeft nu ook de Duitsche nota gezonden aan de commissie, de welke haar onderzoeken zal. De Duit sche nota bevestigt wat de regeerin" van Berlijn over eenigen tijd monde" lmgs aan den Belgischen gezant ver klaarde. De Duitsche regeering weigert niet over de basis dezer studies te 'beraadsla gen zij neemt de meerderheid dér schattingen aan. Eene grondige studie der opmerkin gen van de Duitsche regeering zal er de waarde en het belang van 'doen ken nen. Kqx DE BERICHTEN OMTRENT IN FLATIE FORMEEL GELOGEN STRAFT, Londen, 19 Oct. In rijne rede voering te Colcheter verklaarde Sir "Wiorthington Evans, de postmeester- generaal, inlet stelligheid dat de regee ring geen plan had om een kunstmati ge inflatie in het leven te roepen. Hij zegde, dat een gezond en eerlijk ruil middel volstrekt noodzakelijk is om vertrouwen in te boezemen en zonder dat vertrouwen kon er geen sprake zijn van welvaart noch in Engeland, noch in de andere deelen van het rijk. G. G. Goodeough, voorzitter van Bar clay's bank, verklaarde zich eveneens gekant tegen een dergelijke politiek. Terwijl deflatie een zaak was die met de meeste zorg moest worden behandeld onttrekt inflatie daarentegen, wanneer zij eenmaal is aangenomen als methode om welvaart te verkrijgen," zich weldra aafl alle controol en ruïneert zij hare slachtoffers. Volgens zijn inzicht moet er geen in flatie zijn en evenmin deflatie, maar het pond sterling moet op een vaste •aarde worden gehandhaafd met be dekking tot goederen. Het Engelsche pond met een slabele waarde zou een machtige factor blijkery voor ontwikkeling van den handel met het geheele rijk cn voor het tot stand- brengen van het commercieele herstel, waaraan de wereld zoo dringend behoef te heeft. KOLEN lKT CONGO Onder oogpunt van steenkool is Ka- tanga thans het tijdperk der nijver heidsuitbating ingetreden. In de mijnen der Luena was de op brengst" 25.516 ton. De prijs der gesor teerde kolen op wagon-fabriek is 45 fr. Het gebruik van steenkool op den spoorweg van Ivatanga heeft reeds toe gelaten den handenarbeid aanzienlijk te verminderen, daar op vele plaateen het houthakken achterwege kan blij ven. DE BOUWNIJVERHEID IN KATANGA Ondanks de moeilijke tijden is deze nijverheid gedurende 1922 goed voor uitgegaan. De toelatingen tot bouwen bereiken reeds eene waarde van 8.170,278 fr., zonder de gebouwen te rekenen, opge richt door de bijzonderste mijnmaat- ichappij. len wijst ook op liet gebruik vai* scones uit de ijzergieterij van Lum- bumhashi voor het maken van bak steen, welke men bezigt voor borduren en riolen, en waarmee nu ook proefne mingen worden gedaan voor straatbe- vloèrmg. Donderdagavond had in een cinema, van de Nieuwstraat te Brussel, waar liet beruchte stuk cc La Garcjonne naar het boek van den Franschen schrijver, Victor Margueritte dat hem rijn le gioen van eer kostte, werd gegeven, een ïeftig meident. plaats. Van 't begin af hooide men in 't publiek afkeurend omoinlpel, dat weldra aangroeide tot indelijke bewoordingen. Talrijke per sonen stonden op en teekenden spont aan protest aan, terwijl de andere toe schouwers boos werden om de stoornis. Het lielït werd aangedraaid. Twee of drio zaal-commissarissen zetten, door policieagenten geholpen, twee jongelin gen, van welbekenden en algemeen <*e- achten naam, hardhandig de deur int. Gelijktijdig verlieten een tweehonderd tal menschen de-zaal. De vertooning ging door. Een bctooging die haar gevolgen hebben zal. Het is een goed teeken dat het Brusselsch publiek eindelijk wak ker wordt en blijk geeft nog schaamte gevoel te bezitten. Het is meer dan tijd dat de overheden ingrijpen. Het volgende incident sluit hier goed bij aan Zaterdagavond tegen half zes, meldde zich ten policiebureele der dé Lignestraat aan, Mevr. A., weduwe van een bekend geneesheer, wiens liefde werken zij ijverig voortzet, met haar vriendin Mej. B. Zij verklaarden, dat zij net plan hadden zekere aanplakbrie- ven te gaan besmeuren. Hiertegen kon de commissaris niets inbrengen, daar een voornelmon geen strafbaar feit is De dames kweten zich goed van hare laak 't was aan den ingang van een klein theater. Daar geen agent, haar kwam storen, ging Mej. B. den bestuur der xgrwittigen, die ggn eogenblik la ter woedend naar buiten stormde, en de dames aan den arbeid zag. Een agent daagde op en allen begaven zich naar het policiebureel. Onnoodig te zeggen, dat de dames g'een spijt betoon den 1 Binnenkort zullen zij voor de gewo ne rechtbank verschijnen Mr Georges de Mortier zal hunne zaak voorstaan. Men verwacht veel belangstelling voor dit o ogenschijnlijk nietig ptroces-iver- baal. Als het voorbeeld van hooger hand komt, zal het publiek weldra dap: per voor zijne meening uitkomen. Nadere bijzonderheden. Over deze zaak, welke opzienbarende uitbreiding neemt, vernemen wij nog 'Reeds was de just-icie er sinds een ze keren tijd van op de hoogte dat de Brusselsche bank te Amsterdam zich met oneerlijke praktijken inliet. De directie bestaande uit twee perso nen solferde argelooze personen waar- delooze papieren op. Ontelbaar zijn de beetgenomen slachtoffers. Donderdag morgen deed de policie een inval en onderwierp het personeel aan een verhoor. De boekhou ding werd in beslag genomen. De bestuurders waren afwezig. Hgfc gerecht begaf zich daarna naar net huis Damrak, 34a, alwaar een spaarbank voor do jeugd is gevestigd en waarbij de Brusselsche bank betrokken is. Ook daar worden papieren in beslag geno- m)en. c Deze bankier hield er een inspec teur van den buitendienst op na, die de rijke boeren, hoofdzakelijk uit de provinciën Noord-Brabant en Zeeland bezocht om hen te bewegen liun fond sen af te geven. Dit waren steeds stevige fondsen. Zoo waren er boeren bij die papieren afga"- ven ter waarde van 40.000, van 60.000, van 140.000 gulden en zelfs hooger. De uitbaters reisden in luxe auto's de om geving af, schitterende winstvoorstellen doende. Zoo bij voorbeed garandeerde eèn der bestuurders 2 0/Ö boven de rentetypen. En om meer vertrouwen in te boezemen lieten zij de boeren een paar duizend gulden verdienen. Deze buitenkansjes werden spoedig bekend en de wonderverhalen gingen als een loopend vuurtje door de lande. Het gevolg was, dat er personen wa ren, die hun geheele vermogen in han den der oplichters gaven. In Zevenber gen beloopen de afgestane gelden te sa men meer dan een half miljoen gul den. De in handen gekregen goede stuk ken wérden verkocht wat aan de Brus- selsohe bank toeliet aan kapitaal fce komen. Dan sloot men met de ongelu\- kigen kontracten af die hen mét han den en voeten bonden. Voor de klienten werd gekocht Danu- ba Oil Company, Wiasscherij de Spreng, Apeldoorn, en Nationaal Ad- ministratiekantoor van onroerende goe deren. De koersen varieerden, zooge naamd dan, tusschen 140 en 170 0/0, ofschoon onder normale omstandig heden er geen bod voor te vinden was. Toen de geruineerde slachtoffers zich aanboden cfm de incourante stukken te gelde te maken, kregen zij er zoo goed als niets voor. Hot bestuur hield zich steeds niet thuis. De prachtvolle inrichting verbaasde het gerecht. Men stelde vast dat dc tal rijke bedienden van het cffectenvak zoo goed als niets af wisten. Bij de in beslag genomen j^apicren waren pakken aandeelen van de Brus selsche bank zelve die door de bureelcn slingerden en terecht als oud-papier be handeld werden. Een poreoon had 14.000 gulden ste vige fondsen afgegeven voor 12.000 pilden aan aandeelen der bank, cn een klein saldo, zoodat hij straat arm werd. De brutaliteit der oplichters ging zelfs zoo ver, dat zij een krans stuur den aan een benadeelde, wien 80.000 gulden afhandig was gemaakt en wiens dochtertje overleden was. De zuster van dit- slachtoffer dat een bedelbrief tot hulp schreef,ontving tot antwoord, dat de toestand nu eenmaal zoo was en niet anders. De vorige maand besloot het bestuur dat zag dat het misliep tot likwidatie van de effecten-afdeeliug. Als likwidateur trad op een broedei* van den bestuurder. Den klienten werd geschreven, dat zij tegen betaling va£. hun debetsaldo hun fondsen in ont vangst moesten nemen. Onder deze fondsen bevond zich ongeveer 80. 0/0 waardelpojü papieren. Op last van het gerecht is de likwk datie uitgesteld. Niemand van het personeel wist te zeggen waarheen de voortvluchtige be stuurders de wijk hebben genomen. Vijf of zes miljoen gulden werden aldus opgelicht. Het is wellicht nog meer. liet personeel heeft de zaak ge sloten Gebleken is, dat de Brusselsche bank' niet geheel vrij staat van de Haagsehe Crediet- en Commissiebank, die op liet Plein in Den Haag is, of liever was ge- veetigd.Uit de nasporingen is gebleken, dat beide zaken heel dikwijls parallel loopen en zich in elkaar verwarren. Do bestuurders van de Haagsche Bank zijn lieden van het-zelfde slag als de be stuurders van de Brusselsche bank. Van het Ilaagsche licofdbureei maakten zij een bij bureel. Twee fat soenlijke lieden die van den kwade?, trouw niets afwisten, werden aangeno men, terwijl de boekhouding naar Am sterdam werd overgebracht en -vervan gen door een geheel nieuwe. Na eeni gen tijd verdwenen de twee bestuurders der Haagsche Bank, maar werden te Amsterdam aangehouden. Een derde persoon wordt op liet oogenblik nog gezocht. Er zijn aanwij zingen, dat hij de wijk naar Duitsch- land heeft genomen. Het is de policie bekend, dat nog meer van zulke combinaties van misda- digers in Amsterdam werken. Het is evenwel te hopen dat in de toekomst, het gerecht spoediger zal op treden en de daders niet meer zal laten door de ringers glippen. Luiden? de wot van 30 Juli 1923, heeft de Koning het Koninklijk Be sluit geiec-kcnd, waarbij al de handel- drijvers verplicht worden de prijzen aan te plakken van al de artikels die /ij te koop stellen. Men zal zic-h herinneren dat- zulke wet reeds onraiddelijk na den ITaoen- stilstand uitgevaardigd werd, doch'dat zij m onbruik geraakte. Krachtens het Koninklijk Beslu-t t' oveiccusteuimtog met de wet van oU Juh lJ'Ao, wordt de koopcr in staat gesteld om zich zelf rekening te geven van f.e eischen die door de verkoopers gesteld worden maatregel die tot doel heelt in te gaan tegen woekerprijzen die zekere handelaais zouden vragen Buiten de prijzen moeten ook de erme de overeenstemmende maat of gewicht aangeduid worden. Het Besluit is niet alleen op de liandeldrij-vers toepasselijk maar ook op de leurders. Op zekere openbare markten werden de prijzen der koopwaren reeds aangeduid dezé maatregel wordt nu algemeen gemaakt. In het Koninklijk Besluit worden al de artikels opgesomd-die onder de toe passing van de wet vallen, en die tot de volgende ruer kategorien belmoren voeding, kleeding verwarming, ver lichting. De ondervinding zal leeren of de maatregel tot andere artikels dient uit- gebreid te worden. - De uitslagen, sinds de stemming der wet bekomen, dienen vermeld te wor- den zekere handeldrijvere zijn ver plicht geworden de prijzen hunner wa len at te slaan anderen die hun no prijzen aanplakten, hebben hunne inc- "™hgers gedwongen hetzelfde ta De verbruikers zullen de maatrege- en toejuichen, die hen beschermen ztil- len tegen de overdrevene eischen van zekere handeldrijvers. Een heel distrikt van Noord-Amcri- fca staat thans in rep en roer door eene geheimzinnige zaak, waarvan de twee hoofdpersonen van Ledeberg-bii-Gent aikomstig zijn. Op 29 Oogst laatstleden, schonk r vonne Vlammck, dochter van Alfons. m hct-Eraojelieal Hospiial te Detroit I-Mitwicftj het leven aan een onwclti" kind. s Eenige dagen later, op C Septem ber, beviel zekere Mevrouw Grcatrèic an een zoontje. De jonge moeder stierf en het wichtje werd naar bovenvermeld gasthuis gebracht, om er verpleegd to -worueu tot na de begrafenis der moe der. Toen de vader na deze plechtighe den welke in Toronto (Canada) hadden plaats gehad, zijn kind kwam afhalen stelde men vast, dat n.en zich in liet gasthuis had vergist en twee dagen te voren het zoontje van Greatrc-x 'aan Al. fons A laminck had medegegeven, die liet kind zijner dochter was komen af halen. £L Gfeatrex .begaf

De Volksstem | 1923 | | pagina 1