d u lil 50 P 4 (D IS. DE WEVER 0 0 Cu ÖC Gratis inkasseeren van Wissels Dit de EescMsdenis van Aalst Esplanade, Aalst SPORT STADSNIEUWS Samson Kina mbtelijkB Arbsidsliaiirs va» Aalst Laatste Berichten per Telefsan ST-MARTEN R O O K E R S PIJPEN Het huis IS. DE WEVER SIGAREN SIGARETTEN ROOKARTIKELEN^ Huis van vertrouwen Is. DE WEVER •M Barsque Centrale de la Dendre Bnivenflieews Openbars verknoping van Meubels Harktprijzsa E. VAN NUFFEL Kapellestraat, 1 en 3, Aalst Groote verkooping van Velos. ïf o(sl'l<lP '1 °'®n€6^or,d ^ef Meer treffend nop: dan de reet's geziene 'liet aandurfde de twee verloogeu is de Tajle van den XÏ1 apostelen, ook geheel van hout, en stkuken van den Franschen schrijver Shéon u De. doode le -paard en van Een man die zegde Sint Niklaas gezien te hebben op ie vocron mag zich verhtugeu in een vol ladig succes, 't Was wel een stoute onderne ming doch mannen die willen en duryen en vooral die op tooneelgcbied een heerlijk ver leden achter den riw hebben, kijken het moeilijkste uil al eens met vlakke oogen aan en gaan er moedig op los. De gespeelde stukken zijn van gaiisch nieuwe strékking. 't Gaat er niet om gewel dig eflekt le verwekken door 't vooistellen van onstuimige driften en hevig aandoenlijke tooneelen; 't is veeleer het ontleden van de inenachenziel in haar dagelijksche leven, de tegenstelling van eenvoudige deugd met min goede gemoedsaandoeningen die toch den schijn van deugd willen aannemen. Dat nu in zijn innerlijkheid weergeven die zedelijke neigingen van 't meoscheuhart in zijn volle fijnheid doen uitkomen, en dat door ons volk, dat aan zulke stukken niet gewoon is, doen smaken, vraagt heel wat be hendigheid van de vertolkers. En toch lukten ze opperbest. Met de spelers mee ging het luisterende volk tot in de geheimste plooien dei' men Bchenzrele en 't voelde dat daar het werke lijke leven ligt en 't verstond dat zulke too- neelen hun volle doel bereiken den mensch door zelf-kennis en zelf-onderzoek zijn leven doen verbeteren door 't navolgen van.'t voor gestelde goede en 't vermijden van 't voor gestelde verkeerde in ons menschelijke doen en laten. Proficiat aktturs van Hofstade! gaat voort op don ingeslagen weg en mocht g'er nog menige lauweren als deze plukken,de kunst ter eere en ons volk ten bate. VOETBAL Sportclub. Eendracht Zondag aanstaande, 28 Oktober, ontmoet Sportclub Eendracht I. de eerste ploeg van V. G. Eekloo. Deze club, alhoewel ver leden jaar spelende in IIDafdeeling,bekleedt ton huidige dage de eerste plaats in de alge meens rangschikking, II® afdeeling onzer provincie. De Eendraehtera die Zondag laatst in hunne ontmoeting tegen St-Niklaas bewijs gaven van hun kunnen, zullen een harden strijd te leveren hebben. De Aalstersche ploeg zal optreden met zijn beste spelers we mo gen ons dan ook verwachten aaneen prachti ge!) match en eene overwinning der Wit en Zwarte De match begint om 2 1/2 ure stipt. Alge- meene ingang fr. 1.25. WIELRIJDEN Winterve/odroom Qent. Voor de opening van het seizoen van wiel- rijden welke geopend wordt Zaterdag 27 October om 7 uurs' avonds, wordt een zeer imeressante ploegkoers van 50 kim, voor behouden aan de onafhankelijke renners. De ploegen zijn met do grootste zorg sa mengesteld on doen een buitengewonen strijd voorzien, daar zij ongeveer van gelijke sterk- J te zijn. Ziehier de samenstelling der ploegen De Bacts, gebroed. De Clercq-Daemers De Corte-Libor Van de Velde Huysse- Dhossche Verschelden-Parmentier Van de Biuane-Delbeeque Maerlens-Spey- broeck Roels-Gant Mertens-Van Over loop. Hei programma wordt volledigd met het voorstellen van de ploegen aangeworven voor den zesdagenrit, enkeleder tweetallen zullen achtervolgingsmatchen betwisten, na melijk Vleminck-Bootckoe tegen Verbrae- cken-Binst; Narcy, geb. tegen Van Eetvelde- Goossens. Er zal gezien het programma geen volk ontbreken, ten einde dat iedereen plaats zal viDdeu worden de deuren geopend om 5 1/2 ure. De prijzen der plaatsen zijn in het bereik van ieders beurs eti vastgesteld als volgt Volksplaatsen 3 fr. Eerste plaats 5 fr. Zetels en Pelouse 10 fr. Logiën 13 Ir. aaraan Christus en zijne twaalf voornaamste volgelingen zitten deze zijn geen beelden, maar levende perso nen, die zelvcn de tafel dragen, welke "nu en dan gesteld wordt ter vertooning van 't Laatst Avondmaal. Merkt op, dat zelfs de lange kousen der personages nieuw zijo 't is eene gift van het gemeentebestuur. Thans nadert de stage, da.er sente Erasmus in leydt, en dit is 't laatste zinnebeeldig ver toog, hetwelk mede diepen indruk maakt, Statig stappen nu de ambachten aan, mei het patroonsbeeld en de banier voorop, en de toorts in de hand de gilden komen ach teraan, pijlen en boog op den rug, verge zeld van hunnen koning, met het glinsterend 'onderscheidingsteekcn; onmidddijk na hen gemeentemagistraat, ingelijks met de flam bouw ter eere des H. Sacran.ents. Maar w zien nog 't einde van den stoet niet de gees telijkheid, met de beste kappen aan, glinste rend van goud en zilveren opgeluisterd door kleurige albeeldingen, aan 't oude en het nieuwe testament ontleend, nadert al zin- gende. Eerst verschijnen de orden de be- gijnen, de nonnen van 't klooster ten Rozen de O.-L.-Vrouwebroeders, de Wilhelmieten^ waar achter do kanunniken van 't kapittel te Haaltert en de parochi le geestelijkheid. Een groote kerkvoogd is ook naar A ais', gekomen om het godsdienstig feest, dat hij zelf heeft ingesteld, te vieren 't is de bisschop van Kumerijk, hoofd des dioceezes, waartoe deze stad behoort. Zouden de prelaten van Ninove en Ëoudeloo daar ook zijn vraagt hier en daar een Aalstenaar, die van den griflier of eenen der schepenen weel, dat ook deze zijn uitgenoodigd Neen, gesn ander versolt ij nt nog met staf en mijter, maar hun kapelaan vervangt hen,- gekomen om ontscont t< doene, als dat zij (de abten) ter vors. proces cessie nietcommtn en mochten...» De baljuw en een groot getal notabelen bewijzen mede eer aan den godsdienst, dooi de processie te vergezellen, terwijl de echt- genoole van den watergraaf van Vlaanderen mede ter voorseide prooessie quam, Onmiddellijk vóór het H. Sacrament en vóór de reliquie van het H. Kruis, stappen twee trompers, door de wethouders uit Gent ontboden, en een andere troinper van Aalst kunne schelle tonen, in accoord aangeheven wisselen nu en dan met de hymnen der priesters en 't koorgezang af. Koorgezang? Zekerlijk Althans voor het godsdienstig feest quam te Aelsl de scool- meester van Halle, met notablen clerxkinen, die wel songhen ter messen ende in de pro cessie... Daarbij, er ia nog veldmuziek hoort ginder Pietre de Clepel, al pipende met een remuselen voor de herderkme, die den optocht naar den Stal van Bethlehem verbeelden. De speelman is wel al eenige schreden vooruit, maar de man blaast uit al zijne longen, en de tonen komen er schet- terend' uit De schoone kunsten hebben altijd elkaar zusterlijk de hand gereikt om God en godsdienst te vereeren. Wal zouden bouw-, schilder- en beeldsnijkunst, wat zou de muziek zonder den godsdienst geworden Zijn (Vervolgt.) De Processüëa (3® VERVOLG.) Neemt nu acht, daar komt het .eerste zin nebeeldig verloog, 't Is de Roede van Jesse, gesteld op eenen wagen, en waarmede men gister een proefrit deed. Een friscb, blozend maagdeke, gansch in Tj,wit gekleed en de lokken over den schouder zwierend, ver toont, de Moeder des Hoeren. De Aalstena- ren hebben die Roede nog gezien immers zij reed hier reeds in 1411, maar dit jaar is 't vertoog gansch nieuw het werd gemaakt u naer de roede van Ghend ende van Oude- nacrde, daer ghezonden waren meester Die- drie van Blideoherch, temmerman, ende Mi- chiei Steelin, smet, dies niet vroet en waren, tij en hadden dander ghezien. Iedereen be wondert het zinnebeeld, dat de betrekkelijk hooge som van 87 pond heeft gekost. Schooner nog is de Stede van Jherusalem ichouwplaats van 't lijden cuzes Heeren. In onzen tijd zou men zoo iets maken van blik of van bordpapier, netjes beschilderd, maar de Aalstenaren der X\® eeuw houden van iets, dat degelijk, solied is. Let maar eens op, wat er aan verwrocht is eene gansche vracht eikenhout en honderd vijftig ellen lijnwaad Op de acht hooge torens der stad prijken appelen en halve-manen. Negen for- sclie mannen zijn er noodig voor 't vervoer dezer afbeelding, welker zicht aan aller mond eei&.n kreet van bewondering ontrukt. Vonkelnieuw, is zij bovendien fraai geschil derd door eenen Aalsterschen meester, wiens faam er dezen dag niet weinig door verbreid zal wordeD, :oqo: Katholieke Volkskring Sint Jozef, Meulescheltestraat Toekomende Zondag, zal, om 7 ure, eene Zielmis gelezen worden voor zaliger Karei De SaedeleerGentsche Steenweg, van we^ den Bond van het H. Hert, met algemeene Communie van de Leden. XQX Bericht. De Politiecommissaris van Aalst, verzoekt de personen die gedurende de bezetting schilderijen geteekend Ferdi nand Pauwels zouden ontstolen zijn ge weest, zich ten politiebureele aan te bierden, binnen de 24 uren. De Politiecommissaris, VAN DE W1NCKEL. o()o: NATIONALE MILITIE. D. Burge meester der stad Aalst brengt aan de militi2- nen van 1924 en 1925, volgend koninklijk besluit ter kennis Artikel 1. De jongelingen geboren in 1904 en 1905, die, door vervroegde oproe ping, wenschen deel uit temaken van de lichting van 1923, mogen te dien einde nog geldig eene aanvraag indienen, vóór 31 Oktober 1923, op de wijze bepaald door ons- besluit van 20 Maart 1923. Al de jongelingen die het voordeel.van bedoeld koninklijk besluit willen genieten, moeten zich vóór 31 Oktober 1923 aanmel den ten Stadhuize, Bureel van Militie, voor zien van den trouwboek banner ouders. BERICHT. De Politiecommissaris van Aalst maakt bekend, dat het verboden is, na 27 Oktober aanstaande, nog voorwerpen te verwen ep het Kerkhof. De Politiecommissaris, VAN DE W1NCKEL. DE DRANK. Voor openbare dronken schap en smaad jegens politieagent De Smedt, kreeg Heir... Cyriel, kolenlosser te Aalst 123 fr. boet, ter Rechtbank van Den. dermonde. xOx— Bericht aan de Milicianen. Zondag 28 Oktober. Voordracht. De miütiantn der klas 1923 worden uitge noodigd tot de vergadering die zal plaats grijpen Zondag aanslaande om 10 ure in de zaal van het Belfort. Ingezien de belangrijk heid van het onderwerp dat er door den Heer Dokter Rubbens zal voorgedragen wor den, rekent men op de aanwezigheid van al de milicianen der stad die dit jaar het leger moeten vervoegen. BERICHT. DE BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE vergoedt een interest van 4.25 0/o aan hare titularissen van halfmaan- delijksche rekening, voir het tijdperk van 25 Oktober tot 10 November 1923. 4768 :()0() OUDERDOMSPENSIOENEN De Burgemsester maakt bekend dat de uitbetaling van den 3e trimester 1923, zal geschieden ten Stadhuize, op de hiernaver melde dagen, telkens van 2 tot 3 ure na middag. Maandag 5 November, N# 10000 tot 13560 Dijnsdag 6 N* 13501 lot 21000 Woensdag 7 N° 21001 tot 28000 Donderdag 8 N° 28001 tot 40000 Vrijdag 9 N° 40001 tot 50000 Al de personen die het Pensioen genieten moeten zich persoonlijk aanbieden en 10 centiemen per kwijting voor zegelrecht me denamen. De personen die nog zouden in bezit zijn van Pensioenboekjes van overleden pen sioengenieters, worden dringend verzocht deze enmiddelijk op het Bureel der Pen 8ioenen&len Stadhuize, af legeven. Personen geboren tusschen 1 Oktober en 31 December 1858, die vermeenen recht te hebben op het Ouderdomspensioen, kunnen hunne aanvraag doen ten kantore van den Heer Ontvanger der Belastingen, Nieuw- slraaf, 78, alle Woensdagen van 2 tot 4 ure namiddag. Personen aan wie vroeger het Ouderdoms pensioen reeds werd geweigerd, mogen, in dien zij het verlangen, zich terug aanbieden op hoogergemeld adres, tot het opmaken eener nieuwe aanvraag. De Burgemeester, F. DE HERT. :oqo: Jacques Neefs, Antwerpen. 29375-3 VERLOREN chapeau van automobiel Berna, gemerkt Berna, op de baan Aalst Meldert. Terug te brengen magazijn Boeren bond Redt u Zeiven Zeeber^brug, mits goede belooning. 4767 Nationale Militie. De Burge meester van Aalst brengt aan de mililianen van 1923, 1924, 1923 en 1920, volgend Ko ninklijk besluit terkennis Artikel 1. De jongelingen, die moeten deel uilmaken van de lichting 1923 en als laatste mannelijk kind tot een familie uiet minstens zes kinderen behooren, worden uitgesteld door toepassing van artikel 11, der wet op de militie, de werving en de dienstverplichtingen, mits zij te dien einde, naar den bij Ons besluit van 20 Meert 1923 bepaalden vorm, voor 1 November 1923 een verzoek indienen. Hun eventaeele aanwijzing voor den dienst zal geannuleerd en zij' zullen bij de lich ting van 1924 ingedeeld worden. Artikel 2. Aan de aid as bij de lichting van 1924 ingedeelde uitgestelden, alsmede aan de jongeligen die deze laatste lichting moeten vormen, wordt een nieuw tijdbestek geopend, eindigend 31 Oktober 1923, om het voordeel van artikelen 10 en 11 van bo venbedoelde wet te vorderen. Binnen hetzelfde tijdbestek mogen de jon gelingen in 19C5 of 1906 geboren om hel voordeel van artikel 9 verzoeken. Artikel lOfbeduelt een onbepaald uitstel of in andere woorden, vrijstelling van dienst in vredestijd. Artikel 11 is een gewoon uitstel. Artikel 9 heeft betrek op de jongelingen geboren in 1905 of 1906, die eene vervroeg de oproeping willen bekomen en hunnen dienst willen volbrengen met de lichting 1924. Al de jongelingen die van de-voordeelen van bedoeld Koninklijke besluit willen ge nieten, moeten zich voor 31 Oktober 1923 aanmelden ten Stadhuize, Bureel van Mili tie, voorzien van den trouwboek hunner ouder», -De Burgemeester, F. DE HERT. :oo()oo: BureelStadhuis Telefoon N. 20 KOSTELOOZE PLAATSING De bureelen zijn open van 9 tot 12 are van 2 tot 5 ure, alle werkdagen. Worden gevnagd voor de Stad: MANNEN. Schrijnwerkers, Tabakbe werkers, bladerwerkers, Kassen makers en Schavers voor kassenfabriek, halve gast leer- snijder. VROUWEN. Breisters, Bobij niters. Magazijnierster voor schoenfabriek, Liunen- werksters, Werkvrouwen, Meiden. LEERJONGENS. Schoen- en Pantof felmakers, Tabakbewerkers, Coiffeur, Pastei bakker, goed loon. LEERMEISJES. Breister», Boordjes- zetsters, Cigarettènmaaksters, Fabriekwerk, sters, leermeisjes voor Lampenfabriek. Voor buiten de Stad Marmerbewerkers, Elektriekwerkers, Slot makers, Metaalpolierders, Plaatwerkers, Sto- ker, Loodgieters, Metser en Schaliedekkers, Dienders, Houtzagers, Houtdraaiers. Vragen naar Werk Paswerker, Autogeleiders, Herleur voor ijzer en koper, Loodgieters, Werktuigkun dige, Naaldentrekster, Bobijnster, Grond werkers, Torpiileur, Temmerman, Schrijn- ers, (halve gasten). Schoenmakers en Pan toffelmakers, Talonzetler, Opnaaier, Leer- ijder, Huidevetters, Tichenstikster», Ma- nocuveis voor alle werk, Reiziger in Ge- weefsels, Magazijnier, Huisbewaarder, Meu belmakers (halve gasten), Werktuigkundige (halve gast), Melserdieuders, De zaak De Mey. Brussel, 25 Oktober. Heel de zitting van Donderdag morgend werd ingenomen door het rekwisitorium van den heer substituut van den proku- reur generaal Benoidt. Deze onderzoekt achtereenvolgens al de getuigenissen en de stoffe lijke bewijzen, welke tegen Stuyck gevonden werden en komt tot het besluit dat men zich hier bevindt voor eene misdaad met voorbedachten raad gepleegd en waarvan alleen Stuyck de dader kan zijn. Hij eischte diensvolgens de veroordeeling van Stuyck. De zitting verd om 12 ure geheven. In de namiddagzitling zou advokaat Diercx, verdediger van Stuyck het woord nemen, daarna replieken, enz. De uitspraak werd slechts in den avond verwacht. HEVIGE BRAND TE GENT. Gent 25 Oktober. Verleden nacht heeft een hevige brand eene belangrijke houtzagerij, in den Krommen Wal, te Gent, ten gronde vernield. De schade is zeer groot. Een30tal werklieden zijn door de ramp broodeloos gesteld. EEN ONGELUK KOMT NOOIT ALLEEN. Luik 25 Oktober. In de Rus de la; Paix te Luik, werd gisteren avond eene steekkar, gevoerd door twee meisjes, door een auto aangereden en omgeworpen. Een der meisjes werd gekwetst en de chauffeur plaatste baar in den auto om ze naar het gasthuis te voeren. Alsdan bemerkte hij dat een zijner banden gesprongen was. Hij stapte af om deze le herstellen, doch op hetzelfde oogenblik botste een autocamion op den auto. De chauffeur en twee andere personen werden ge kwetst, terwijl de auto in brand schoot en geheel vernield werd. DE TOESTAND IN RIJNLAND. Parijs, 25 October. Le Journal verneemt uit Berlijn, dat het Duitsoh gouvernement, om e;n grooter gevaar te voorkomen, zo:i zii.nu.n3-- zijnde uitroeping der Rijnlandsche republiek too te staan onder presidentschap van Dr. Ardenauer. Kanselier Steeaeman zou Daar Aken vertrokken zijn, om daarover niet de leiders der beweging te onderhandelen. AKEN, 25 Oktober. De Schupos hebben heden morgend de regencie aangeval len, doch werden met zware verliezen achteruitgeslagen. Zij wilden ook een Belgischen post aanvallen, doch 36 huuner werden aangehouden en ontwapend. H' Voor uwe geschenken aan wendt u in volle vertrouwen lot het huis waar gij m overgroote keus vindt van goede, schoone en vncrdeelige AI_l_EN GEWAARBORGD is ook het best gekend voor do lekkerste al de goede merken ook groote keus van allerhande 1733 op meer dan 250 plaatsen van België. 4(513 Tarief wordt op aanvraag bereidwillig toegezonden. LEERDRACHTBOND, bij Ed. Commer man, prijsvlucht uit Idttgem, voor de stad alleen, op Zondag 28 October, lnbrengst van 9 1/2 tot 11,15 ure. 4766 De laatste vrije hoppemarkt. De derde en laatste vrije hoppemarkt werd Dinsdag gehouden te Assche. De prijskamp, uitgeschreven door de Land- bouwcomicie, met medewerking van de re geering, genoot veel bijval. Talrijke brou wers en handelaars waren opgekomen. De planters brachten dertig baleu hop van allerbeste hoedanigheid op de markt. Het plukken is nu geëindigd en men mag verze- keren, dat de hop dit jaar beter zal zijn dan het vorige jaar ook de prijzen zijn echter hooger. Er werden gemakkelijk koopers gevonden tegen 1000—1025 fr. per 50 kgr. In de streek van Assche, Aalst en Poprringc is nagenoeg de gansche oogst van 1923 in tweede hand overgegaan. De bierbrouwerijen hebben over het algemeen slechts een kleinen voorraad opgeslagen. Te Assche werden door de jury de twee eereprijzen toegekend aan de planters Baert, van Meldert, en Louis Dubois, uit Assche. Studie van Deurwaarder Marcel DE VOS te Aalst Deurwaarder Marcel DE VOS, te Aalst, zal, op Dinsdag 30 October 1923o n 2urej namiddag, overgaan, ten huize van de heer' C. Vinck, Geeraardsbergscben steenweg, 78, Aalst, tot de openbare verkooping van aller-( hand© Meubels,zooals keukenkassen, stoven,/ tafels, stoelen, in^olijslte printen, beelden! onder bokaal, lavabo, nachttafel, keukenge- riefenz. Gewone voorwaarden 4762 ANDERLECHT, 24 Oct. Ter markt gebracht: 480 ossen, 106 stieren, 801 koei- totaal 1338. Prijs per kilo op voet Ossen 4.25 a 5.35. slieren 3.5o a 4,5o- koeien 3,25 a 4.5o. GENT. Veemarkt van Woensdag. Tekoop gestelde dieren groote ossen 12; jonge ossen 2lo; vaarzen 119; koeien 134; stieren 68; kalveren 260; magere beesten 126; varkens lo3o; schapen 33o; geilen 35. loopers 14; lammeren oo; Melkkoeien o. LOKEREN, 24 Octob. Boter 13,oo a 15; eieren o,78 a o,82; tarwe 8o,oo; rogge 7oparst 75,oo; haver 75,oo. MEN VRAAGT goede breisters voor Kou sen en Zokken, te maken, op rond machien (Circulaire), Fabriek Labor, Bergemeer- ssben, 18, Aalst. 4771 GEVRAAGD, goede Meid, bij Ringoir, Vaart, Aalst. M. Aug. 4772 Onze ROODE en WITTE PORTO de LISBONNE aan 4.25 fr. de flesch is uitstekend VRAAGT hem overal aan uwe winkeliers die hem kunnen bekomen bij HULPHUIS:: HOEK MOORSELBAAN en SINT VINCENTIUSSTRA A T MIJLBEEK 4761 STAL» AALST. Op Zondag 28 Oktober zal er alhier eene verkooping geschieden van eene partij Hee ren- Damen- on Koersvelos en zullen aan' spotprijs verkocht worden. Deze velos zijn i van Belgisch fabrikaat en van de beste stuk ken vervaardigd. De verkooping geschiedt, i ter herberg In den Tijger Groote M; r.t 6, Aalst, om 1 ure slipt. De velos zijn te zien één uur voor de ver kooping. 4770

De Volksstem | 1923 | | pagina 3