in Bri'sshlfisri Misdaad der Onschuldige E@ 9nt?£^i@risg Ecs Oplichterij te JteiwsrgsB Een ongerae Wedstrijd Be aanrijding te iasle Meg kt fa§!steiïg®5iÉ' tg liigiiesa Bloedige Cferbergtwist Drama dar jalsarsshheid te Schaarbeek Mfuderlijkje te Leuze is! SS.§6Ü frank er vsssdss? Vmw verdrenken te ffiitave BEIHtS VARBRUSSEL i@togrij!k§ iefsta! WISSELKOERS 1Sk ^srprsszrrrT. ELN STRENG OPTREDEN VAN DE R1 JK&REGEERJN;G TEGEN BEIEREN EN vSAKSEN, Do Rijksregeering is bijzonder strong opgetreden tegen Beieren en Saksen. Vooral togen Saksen is de actie uitzondert ijk krach tig. Volgens mededeeling werd openbaar gemaakt: Gezien de houding der com munistische leden van het xSaksisch kabinet die in een proclamatie de be volking tot gewelddaden en opstand tegen de Rijksoverheden ophifeien, heeft de kanselier van den minister president van Saksen het gezamenlijk ontslag van het kabinet geëscht. Inderdaad, de Rijksrcgccring her kent de Saksische regeering in den zin der grondwet. Volgens de socialistische parlemen taire dienst moet de Saksische regee ring ontslag- genomen hebben en ver vangen zijn tegen morgen, Zondag avond. Zoo dit niet geschied is zal de Kijksregcering een Rijkscommiasarië belasten met het beheer van Saksen zoolang deze staat niet tot een regelma tige toestand teruggekeerd is. De Rij'ksregeering heeft tot de Beiersclte regeering een mondeiingsche nota gericht, eischend het hei-stellen, in Beieren, van een toestand gelijkvor mig de grondwet, en afzetting van generaal von Lossow. Indien hieraan geen voldoening ge geven wordt zal het Rijk ophouden de soldij te betalen van do Beiereché Rijks weer de soldij der Sicheilieits- polizei wordt reeds met meer betaald. De nota aan Beieren heeft niet het karakter van een ultimatum zooale het 't geval is. mét deze tot Saksen gericht, 'zijn is meer gematigd en bepaalt geen termijn. DE LEIDER DER RRVOLUTION- NA1RE BEWEGING TE HAM BURG TER DOOD VEROOR DEELD De uitzondeiiijke-recbtbauk heeft de leider der laatste revolutionaire be weging te Haanburg voor misdaad van hoogverraad ter dood veroordeeld. DE TOESTAND IN HET BEZETTE GEBIED Dc toestand is geenszins verbeterd. De handelaars openen hunne win kels en magazijnen niet en schijnen niet zinnens te zijn hunne voorraden- te hernieuwen. De gemeenteraad poogt,, voor zooveel het in zijn macht is, aan den toestand 1e verhelpen; volkssoepén worden inge richt en levensmiddelen worden aan verminderde prijzen, verschaft. De werkloozenhulp 'wordt vermeer derd, doch het" aantal der arbeiders die zonder werk komen, wordt steeds groo- ter. De boeren weigeren hunne wajen af Ie leveren tegen betaling van waarde loo>< geworden marken. De markten rijn bijna van alle be voorrading ontdaan. Bonden plunderaars worden in de doden samengesteld ten einde op den buiten te gaan plunderen. Do samenstelling ccner veldpolitie wordt overwogen. Dusseldorf, 28 Oct. Hier werd een granaat geworpen op een auto-ca mion die blauwe politie vervoerde. Een commissaris en een politieagent werden gewond. Te Gelsenkitchen werd door den g<g zneonteraad een bericht aangeplakt waardoor de bevolking aanzocht wordt «1c straten te ontruimen, tevens melden^ dat de politie bevelen gekregen had op de plunderaars te schieten, zonder de minste voorafgaandelijke verwittiging. Antwerpen, 28 Oct. Naar aanlei ding van zekere aanduidigen is het par ket. samengesteld uit de hh. onderzoeks rechter Heimburger. griffier De Rid der en substituut Van Durmc, afge- stapt. in dc bureelen von een z.g. bouw maatschappij, gevestigd in de Vesting- straat. Boeken en briefwisseling werden in beslag genomen. De maatschappij werd beheerd door zekeren V.D.,oud 21 jaar, gehuisvest te Deurne, en zekeren M. uit de Bexsiraat. Zij miaakten er zich een specialiteit van, voor burgers-grondbezittere, na af gesloten kontrak ten, woningen op te richten en voorschotten te eisclien waar op zij geen recht hadden. Zoo werden b.v. in in opbouwzijde burgerswoningen deuren en ramen ge plaatst, waarvoor de eigenaar een voor schot diende te betalen. Eens liet geld in hun bezit, werd er alles weer uit genomen en in een soortgelijke woning- van een anderen eigenaar geplaatst die op dezelfde manier werd opgelicht. Verscheidene leveranciers van bouw materialen en aannemers werden even eens voor aanzienlijke sommen beet ge nomen. Uit een eerste onderzoek blijkt dat al dus verschillende personen voor een ge zamenlijk bedrag van 350.000 fr. wer den opgelicht en dit is nog maar eeij eerste vluchtige schatting. V. D.. die in de bureelen aanwezig was, werd naar het kabinet van den h. onderzoeksrechter geleid en aan strenge ondervraging onderworpen. Zijn ven noot wordt ijverig opgezocht. Het on derzoek wordt voortgezet en het is te voorzien dat klachten met de vleet bij liet parket zullen toekomen. DE door Pierre DECOURCELLE 105® VERVOLG. Madeleine, hervatte Robert met bevende stem, gij waart getuige van (moord op uwe moeder... Gij opendet de deur liarer kamer op het oogenblik dat do moordenaar haar trof. Herinnert gij u dat? Ja!... Gij hebt het gezien, nietwaar? Ik zag den moordenaar den steek toebrengen, antwoordde zij langzaam en eentonig, en hare stem klonk schrik wekkend in dc diepe stilte der kerk Ja! Roep dit tooneel opnieuw in uw geheugen terug. Laat achtereenvolgens al de bijzonderheden verschijnen voor aleer iemand een woord tot u richtte Begin weer uw tocht op het oogenblik dat gij de trap opklimt «lie naar de ka mer van uwe moeder geleidt. Zijt beneden aan den trap? Ik bea er. Gij gaat op. Hoort gij geen ge meld? Ja wel... Ik hoor een dof geluid., een val en dan voetstappen op het tapijt... Spoedt gij u daarop naar boven? Ik ben ccn weinig verechrikt... 1^, Baast me. Ik open de deur... En wat ziet gij Robert was bleek geworden als een jdoode. Charleroi, 28 Oct. Toen een „wiel rijder de steile helling van St. Jean afreed, op den straatweg van Charleroi naar Montignies, kwam hij met een wiel terecht in de tramsporen, en werd te gronde geslingerd. De man had nog de tegenwoordigheid van geest, om da delijk op den buik te gaan liggen, in een put, tusschen de sporen. Zoodoende ontsnapte hij aan een ge- wissen dood, want een tram, welke hem op korten afstand volgde, kon niet meer tijdig stoppen. De wielrijder, die met de tram wou wedijveren, en tegelijkertijd met haar vertrokken was te Montignies, vond zijn rijwiel zoo goed als niet bescha digd en kwam nog voor de tram toe te Charleroi. Naar meii weet werd Vrijdagmor gen d aan den overweg op den weg van Halle naar Beert een auto door een trein verbrijzeld. De autobestuurder, de h. Laet, wonende te Holle, werd ge dood. Uit het onderzoek blijkt dat de auto met een normale snelheid reed. De au to-motor was niet bjzonder sterk. Op het oogenblik van het ongeluk, was de auto een helling opgereden van 20 me ter. Men veronderstelt dat, tengevolge van den wind, de h. Laet den trein niet zag aankomen, waarvan do machinist de opgeloopen vertraging door een groo- tere snelheid poogde in te winnen. Hier aan is de hevigheid van den schok toe te schrijven. Dc auto werd 40 meter ver meegesleurd, terwijl de trein slechts op 9 meter voorbij den onbewaakten over weg kon stoppen. Het parket is ter plaatse afgestapt. Talrijke foto's van de ontredderde ante werden opgenomen. De heer Notaris Callcwaert, slachtof fer van het jachtongeval dat Zondag 21 October in de bosschen van den In Hanssens, te Iteghem, is niet alleen een oor kwijt, maar werd ook den schedel gespleten. Uit het onderzoek blijkt dat het schot op 2 meter afstand door een be ambte van 't Ministerie van Landsver dediging, die aan de jachtpartij deel nam, gelost werd. Dr Dcbaieieux, der Leuvensche Hoogeschool, verzorgt den ongelukkige. Men vreest een noodlotti- gen afloop. HERBERGIERSTER NEERGE SCHOTEN TE MAUBEUGE Te Maubeuge warén de vier gebroe ders Derivedennel, Vlamingen binnen gekomen in een herberg, gehouden door een Arabier en zijn minnares Ma rie Porine. Nadat zij wat te diep in 't glas hadden gekeken, begonnen zij luidruchtig te zingen, zoodat de herber gier, die kaart speelde mét een anderen verbruiker om wat stilte verzocht. Een der Vlamingen greep een stoel en slingerde dien op de toonbank de lamp vloog aan stukken en de zaal was in volle duisternis gedoimpeld. Op dit oogenblik weerklonken dri^ revolverechoten en Marie Porine, in volle bomt getroffen, stortte te gron de. De Vlamingen namen de vlucht, dochkouden weldra achterhaald wor den; ofschoon zij ontkenden geschoten te hebben, werden zij op aanklacht van den herbergier en den anderen verbrui ker ter beschikking van het gerecht ge houden. Voor twee jaar had zekere Dek..., •bronsbewerker van stiel, betrekkingen aangeknoopt met een jonge weduwe. Dek.., die zeer jaloersch van aard is, be tichtte af en aan de vrouw van onge- trouwhéid, wat deze zich zoo maar niet liet welgevallen. Daardoor brak tus schen beiden niet zelden twist uit. Dit was nu weer het geval, Zaterdagavond, toen de twee zich naar hun gemeen schappelijk betrokken kamer begaven. Hier aangekomen liep de twist zoo hoog op, dat hij onvermijdelijk op een draima moest uitloopen. Door zijn bitteren minnenijd in woe de ontstoken, greep- Dek., op zeker oogenblik een revolver en vuurde op zijn bijzit. De vrouw" stortte op den vloer, terwijl de dader in een oogwenk, liet huis wiet- te ontvluchten, voordat hij door de andera huurders -werd op gemerkt. Dezen, door de losbranding opgeschrikt, drongen de kamer der on gelukkige binnen, welke zij, op eerste zicht, van zelfmoord verdachten. De policie werd verwittigd. Intus- eche was de moordenaar zicli op het commissariaat van het Collignonplein gaan gevangen geven,, zéggend dat hij op zijn geliefde had geschoten, maar niet wist of hij haar gekwetst of ge dood had. Onderzoeksrechter Dc Lantsheere, van het drama op de hoogte gebracht, heeft zich ter plaatse van de misdaad begevejj. Na den- moordenaar te hebben onder- hoord, heeft hij dezen' in de gevangenis doen opsluiten. De kogel was het slachtoffer door den mond in de hersens gedrongen. 'Het lijk werd naar hel gemeentelijk doodenhuisje van Schaarbeek overgë- Zweetdruppels parelden op zijn voor hoofd. Hij voelde zich op het punt in zwijm te vallen. Maar toch vond hij de kracht om te herhalen: IVht ziet ge in deze minuut... voor dat iemand, u aanspreekt?... Ik wil dat gij elke gedachte verdrijft die niets ge meens heeft met hetgeen er in deze sekonde voorvalt. Ik wil dat ge toeziet en u onophoudelijk herinnert!... Met dezelfde kalmte en toonlooze ze stem, ging Madeleine nu voort: Ik zie Corvolhij heeft een Japa- neeschcn dolk in de hand, dien hij van de nachttafel nam. 't Lijk van mijne moeder ligt aan zijne voeten... i-Iij slaat de oogen op. Hij ziet mij. Hij springt op mij toe en zaait het breede lemmer boven mijn hoofd... Ah! Ik ben bang! Ik ben bang!... En toen?... Ga voort... Toen zag ik Robert mijne móé der vermoorden, diefstal plegen eu vluchten. Robert? Gij zaagt immers Cor vol Corvol!... Ja... ik zag Corvol Waarom hebt gij geaarzeld u vergist? Ik weet het niet... Ik zag Corvol... ik zag Robert O, de waarheid!... Niets dan de waarheid, Madeleine Zeg, zeg mij, wie is daar voor u voor gij Robert ziét Verschijnen, voor men u aanspreekt? ConvolHet breede mes dat boven mijn hoofd schittert, verblindt mij.*. Hij is dicht bij m,e.„ Ilij staat stil... ^Hij spreekt.^ bracht, waar. dc wetsdokters Zondag morgen tot de schouwing zijn overge daan. HET WICHTJE ZOU UIT DEN TREIN GEWORPEN ZIJN. Het parket van Doornik heeft een onderzoek ingesteld, om de moeder te ontdekken van een pasgeboren kind dat dood aaiigetroVen werd op den spoorweg, tusschen Leuze en Chapelle- ii-Wattin es. Op het lijkje werden won den opgemerkt. Men vermoedt dat het wielit uit den trein werd geworpen, die te Leuze, uit Brussel, omstreek deu middag toekomt. Twee dagen geleden droeg een schoenfabrikant uit de Van Volxem- fetraat te Vorst, een zijner bedienden, Albert. B..., wonende Em. Fironstraat, Sint Gallis, op, een check van 30.000 frank te gaan incasseeren. Hij inde het geld, maar is er spoorloos mee verdwe nen. Zijn signalement is in alle richtin gen gezonden. Volgens onderzoek der policie blijkt dat B... een liefhebber was van spel en paardenkoersen. Men zoekt ijverig. De 56-jarige Leonie Helleput, wedu we Dauw, wonende Polderstraat, had zich Vrijdag bij haar zoon te Brussel begeven, wegens familieaangelegenhe den. Om halfnegcn 'e avonds keerde ze per stoomtram huiswaarts. De stoom tram vertrok hier aan de Dendcrkaai, voor de herberg die dienst doet als goe derendepot, en gelegen is in een rij huizen, waaronder verschillende ande re drankhuizen. De electrische lampen der stad verlichten het plein. Een 50-lal meter voor het goederendepot, waar de tram aan het waterkasteel, tusschen de huizen doorrijdt, maakt de tramlijn een groote bocht. Bij langdurige regens is de plaats daar in een modderpoel herschapen. Dikwijls gebeurt het, dat het personeel van de büurttram, den trein op die half duistere plaats doet stoppen, in plaats Van een 50tal meter verder, tot aan hc-t goederendepot te rijden. Door de bocht die de lijn er maakt, verbergen de wagens liet licht van openbare lamp, die aan het waterkas teel geplaatst, is en dompelen de zijde van den weg, langsheen den Dender in een volkomen duisternis. Langs don anderen kant is liet een weinig beter gesteld, doch bij wintertijd komen de menséhen daar in modderpoelen te recht. Vrouw Dauw stapte uit de tram langs den kant der rivier. Bijziende, sukkelde de ougelukkige te water. Op het hulpgeroep kwamen lieden toege sneld, die ze op het droge brachten. In allerijl werd geneesheer Li evens bijge roepen. Ofschoon de kunstmatige adem haling werd toegepast en alle mogelijke zorgen werden toegediend, keerde de drenkelinge niet meer tot het bewust zijn terug. Een half uur nadien was zij een lijk. De doode werd naar het hos pitaal overgebracht. X W(at zegt hij? Raadpleeg uw ge heugen!... Gij kunt het!... Ja! Ik hoor zijne woorden. Hij zegt: «Madeleine, als gij* ontwaakt zult zijn, herinner u dan góed wat ge hier gezien hebt. Uwe moeder was alleen met Robert Dcsroches. Terwijl gij uit de kapel terugkeerde, smeekte Robert haar, dat ze hem nóg twintigduizend frank geven zou om eene tmet het spel gemaakte schuld te betalen. Uwe moe der weigerde. Toen gféëp hij dit mes. Hij liep op zijne meter toe. Ilij doode haar, opende de kleine ladetafel, nam twee pakjes van tien aan elkaar gespel de banknoten van duizend frank ieder. Daarmee vluchtte hij weg en liet alzoo uwe móeder badend in haar bloed lig gen. Dat hebt gij gezienGij herin nert u dat maar alleen. Indien men u ondervraagt., ook voor de rechters, zelfc voor 't assisenhof, zult gij dit antwoor den, andere niets.» Robert was buiten zich zelf van ont roering. Hij had zich niet bedrogen. 't Legaat dat lieni door zijn sterven den meester was nagelaten, leverde goe de vruchten op. En met do snelheid van een bliksem straal vloog zijne gedachte naar dokter Gervais, en zijn hart voelde voor den verdwenen martelaar eeno opwelling van onuitsprekelijke! 'erkentelijkheid Hij stond daar tegenover Madeleine, verpletterd door die nochtans voorziene openbaring. Nu geloof ik dat er geen twijfeG Mededeel in gen door de a Bnnque Centrale, de la Dendre van 29 Oct. BERICHT. De beursnoteeringen zijn deze, genomen om 2 ure, en kannen met den officieelen sluitkoers verschillen. Zij worden slechts inlichtend 'en'niet' oflicieel gegeven. Scüatkistbons aan 5 jaar 2 2 i 91,5 10 91,80 Binnerilandsche met premie 437,5 Interprovincie Kasbons Nationale Herstelling. 80 Belgische Rente 3 0/0 Mei-Nevemb. 57,5 Brussel 1922 Verwoeste Gewesten 4 0/0 1921 185 5 0/0 1922 236 5 1923 482,5 Consolidatieleening 6 0/0 J 96,5 Groet Hertogdom Luxemburg 6 0/0 Seciété Géaérale, Kapitaal j Reserve 6175 Outremer 1418,5 Braxollois, dividende. 1135 Buéü08-Ayres, dividende. 94,5 Economiques945 Rails Elecr., dividende 1175 Angleur d *000 Gockerill1310 Esperanee Longdoz 1870 Ougree-Marihaye 1640 Sambre-Moselle, gewone 2830 Boisd'Avrej 2250 Beeringen 2010 Hasard2020 Levant-FIénu 7600 Monceau-Fontaine. 8825 Asturienne 1550 Corphalie 920 Vieille Montagne •••-•• 2025 Glacés Charleroi 21330 Nationale 16450 Verreries Mariemout. 3080 Val St. Lambert 1990 Vosdre3425 Tubize, privilegiée 627 Sté Gle Produits Cbimiques. 870 Kasaï P. B. a 222,25 Katanga, Gewone 8300 Union Miniêre, kapitaal 2300 Filat. Teinlur. d'Alost Filature du Canal Charbon, Liégoise en Campine. oOo— termijn. Barcelona 354 tot 3o6 Mexioo 57v) tol 580 Tanganika. 122 tot 123 Kaiping. 302 tot 303,75 Petroüna :ooo: De Haagschc politie heeft het Brus- selsch parket verwittigd, dat aan het Italiaansche gezantschap aldaar de som, van 4.000 gulden en een zilveren beker, prijs van een paarden-wedstrijd gesto len zijn. De da «Ier is bekend en men heeft reden te vermoeden, dat hij te Brussel is. Men zoekt hem ijverig op. kneer bij haar zal overblijven, zij eenp stem in zijne nabijheid. 't Was Goeland die zijn schuilhoek verliet, om Robert te waarschuwen dat het tijd werd om te vluchten, en dooi de duisternis in dc kapel begunstigd, geheel het tooneel had bijgewoond. Ja, antwoordde deze, zoodra de tweede ingeving de eerste heeft ver dreven! Zoodra de waarheid de logen heeft verdrongen De jongeling durfde zich niet be wegen. Hij beschouwde Madeleine, welke in een vervaarlijken $laap gedompeld was en wier gelaat nu en dan lichte trillingen onderging. Wat zou er gebeuren? Zijn hart bonsde in zijn borst, toen hij het jonge meisje naderend, op haar oogen blies en fluisterde: - Madeleine, ontwaakt Doch hij had de kracht niet om ha ren eersten blik op te. vangen. Hij viel voor haar op de knieën, vouwde de handen voor het altaar, prevelde een gebed. Toen ze uit liare bedwelming ont waakte, Robert met zijnen ouden die naar Goeland, beiden weenend en ril lend, voor zich geknield zag, schrikte zij hevig. En de handen vooruitstekend, vr< ze: Wat wilt ge? Madeleine, antwoordde Robert, nu herinnert gij u... nu kent gij de waarheid... Gelooft gij nu nog dat ik de moordenaar uwer móeder ben?.- 965 tot 970 Officieel. Parijs Londen (pond sterl.) New-York (check) New-York (kabel) Kralen Amsterdam (gulden) Genère Madrid Italië Stockholm, Ghristiania Copenhagen Montreal Prague 116,15 let 110,65 89,275 lol 89,773 19,93 lot 20,03 19,93 tot 20,03 772 lot 782 353,25 tot 357,25 26-1 25 tot 268,25 88 318 tot 90 3/8 52d,5 tot 528,5' 302 tot 306 34-1,5 tot 348,5 19,60 tot 19,SO 67 lot 61 Zij scheen verstomd. 't. Was waar! Zij herinnerde zich al de bijzonder heden van den hypnotisehen slaap, Corvol was dc moordenaar harcr moeder. O, mijn God! riep ze. Doch onmiddclijk daarop kreeg ze een ander visioen. Door haar zelf voorgelicht en geleid had de justicie uitspraak gedaan. Robert was do moordenaar Welke van die tweo vreeselijke ver schijningen zou nu dc ware zijn? Welke van deze herinneringen was die der werkelijkheid? Zij liet zich op een stoel nedervallon en meende krankzinnig te worden, zoo werd haar geest een minuut eene minuut van wreede foltering tus schen die twee ontzettende gedachten geslingerd. Vergetend dat elke seconde voor den ontvluchten galeiboef 't gevaar verdub belde van ontdekt te zullen worden, verklaarde Robert aan Madeleine de schrikkelijke geheimen der hypno-, tisclie ingeving en de jammerlijke ge volgen, welke ze vcor hem, en voor haar, na zich sleepte. Maar de hemelache gerechtigheid,; die het werk der mensehen vernietigc de, liet toe dat Robert het jonge meisje i in den zelfden geheimzinnigen slaap gewikkeld vond, waarin Corvol haar vroeger verraste en beval ze de waar heid iii al hare ijzingwekkende naakt heid te aanschouwen. I i't Vervolgt), Jj

De Volksstem | 1923 | | pagina 2