8 Donderdag: Iflovem. 1923 Goede en slechte vrienden. Oe drie groelsle Ecrspeesdse havens 1st herslelwaagsïik Storm op de Noordzee UtiilbsiiwjieteRgeii Vreeind^iagen-slafisM Een nieuw gesorteerd Senator 1st iisibisrie van Eftenoiiiisciie M§a 0e oRlreddering in DiiitscisSand Een ultimatum s VOLKSSTEM XXIX* JAARGANG NUMMER 257 Kerkstraat9 en SI, Aalst. - Tel. 114 - DAGBLAD 1 O CENTIEMEN WEKELIJKS 0^60 Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arr. AALST f: Agentschap Ilavas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. - Place de la Bourse, 8, Parijs, - Bream's Building 6. Londres E C. 4. H. Godfried Zon op 6,50 onder 4,20 IS'ieuwe Maan den 8 Een goed boek is een goede Vriend, en een slecht boek, een slechte vriend. Dat vergete men niet tijdens de lange winteravon den. Een goede vriend is een groote schat en een slechte vriend is een gelukbederverl Bestaan er slechte hoeken? Wat een vraag! In onzen tijd zijn er die houden staan dat slechte lezing zoomin be staat als een vierkante cirkel. Voor hem die gaaf en gezond is, leeren die ketters, is alles goed en gezond, Slechte lezing is een uitvinding van enge en bekrompen geesten die overal kwaad zoeken! Voor iemand die als hoogste wet van zijn gedrag voorop stelt «Men moet er van leven, er van profiteeren!» kan er geen spraak zijn van slechte lezing. Voor hem zijn de zinstreelende, de prikkelen de hoeken het meeste welkom. Zoo zeggen ze en zoo schrijven ze voor de massa. Maar zoo hande len ze niet meer als ze met een be paalden persoon te doen hebben. Montesguien, een slecht schrij ver, betrapte eens zijn dochter met een zijner eigen boeken: «Houd op riep hij haar toe, weg dat boek! Het is een werk uit mij nen jongen tijd, dat niet voor uwe jaren geschikt is!» Dichter bij ons hooren wij den gekenden Marcel Prevost, op het einde van een banket dat hij bij een der.rijkste families van Parijs had bijgewoond, tot een der disch- genooten zeggen: «Juffrouw, ge- loof mij vrijlees nooit een van mijn Romans» Het is de echo van liet woord van Jan JacquesRousseau Een zuivere ziel mag mijn bock niet lezen. Wee de jonge dochter die het doorbladert: zij is verloren!» Een jonge vrouw had gretig fcijn werk La Nouvelle Heloïse» verslonden. Koortsachtig sleept zij zich naar de Markt van Geneve. Een oogenblik aarzelt zij... Een knal... en de ongelukkige stort neer^ voor het voetstuk van Rous seau s standbeeld, door haar bloed bespat, Ja, er zijn slechte boeken, die men niet straffeloos zal lezen. Kwetsen zij niet altijd het lichaam ze slaan toch altijd wonden in 't hart, die schier nooit zullen toe gaan, langswaar geloof en rein heid gedurig aan uitvloeien. Elke prik in 't hart is als een zware slag van het zwaard. Verpeste lucht vergiftigt. Een benauwde lucht verslapt de krachten.- Alleen de zuivere lucht geeft leven en sterkte. Er zijn boeken die vergiftigen, die dooden; gij moet ze vluchten. Er zijn boeken die verweeke- lijken: gij moet ze vreezen. Er zijn boeken die goed doen aan het hart en geest; ge moet ze opzoeken als goede vrienden. Nooit misschien was het zoo noodig als op onze dagen, eerst goed uit zijn oogen te zien, voor aleer een nieuw onbekend hoek open te slaan. Nooit waren de slechte boeken zoo gemakkelijk in 't bereik. Jaarlijks geven Staat en. Pro- vincie ontzaglijke sommen uit tot bestrijding van zekere onnoemba re ziekten, dikwijls droevige na sleep van een losbandig leven. Denkt gij nu dat de Staat de eer ste en de ergste oorzaak van al dat wee zal tegen werken, paal en perk stellen aan de openbare zede loosheid, zoo schandig in de hand gewekt door schunnige bladen en prenten en hoeken en romans? Wekelijks vervoeren de treinen, van den Belgischen Staat duizen den kilos van dien vuilen bucht, te rot om op een mesthoop te wer pen. Mannen die azen op 't geld uit de verrotting van 't volk geslagen, filmen het schandalig boek om de vieselijkheid er van door duizen den te laten rieken. Zekere ge meentebesturen met de wet in de hand hebben die vuilnis verboden, maar eilaas, op verre na niet al de gemeentebesturen id eden {hun plicht. Hoeveel gevaarlijke bederven de boeken staan er in sommige volksboekerij enOuders, zoo gij uwe kinderen tegen besmetting wilt vrijwaren, gaat zorgvuldig na welke boeken zij in de handen ne njen. Al wat ongezond is voor hun lichaam werpt gij weg, als van zelfs. Zijt gij even oplettend om alles te weren wat liun geest en hun hart kan vergiftigen? Volgens de officieele statistieken is Antwerpen, voor de tien eerste maan den van dit jaar, de grootste haven van Europa. Het trafiek is er geweest 14 miljoen 188,968 ton met 7,555 sche pen. Op den tweeden rang komt Ham burg met 12,831,120 ton voor 11.264 schepen. Dan volgt Rotterdam met 9.323,236#ton voor 7.028 schepen. Ant werpen heeft dus een grooten voor sprong op de andere havens. Er dient opgemerkt dat de trafiek van Hamburg dit jaar is vermeerderd met 1.912.649 ton. NOG DE OVEREENKOMST TUS- SCHEN ENGELAND, ITALIË EN BEDGIE In strijd met zekere berichten uit Washington toegekomen, is liet onjuist dat een akkoord bereikt werd tusschea Engeland, Italië en Belgie, indien men hierdoor verstaat dat het tussehen de drie regeeringen tot het sluiten van een overeenkomst kwam. De juiste toedracht der zaak is dat- Italië en Belgic, onder voorbehoud van enkele wijzigingen, het Engelsch ont werp tot uitnoodi'ging der Vereenigde Staten, aangenomen nebben. Het antwoord van M. Poincaré, giste ren avond en heden morgen door het Ministerie van Buitenlaudsche Zaken onderzocht, zal denkelijk morgen aan het kabinet onderworpen worden. Het is mogelijk dat de Conferentie der Dominions, die heden namiddag te 17 uur vergadert," over dit onderwerp beraadslagen zal. Het antwoord der Britsche regeering zal eerlang naar Parijs gezonden wor den. De Times legt vandaag nadruk op de dringende noodzakelijkheid van een snel en met de werkelijkheid reke ning hondend doortasten in de Duib- sche vraagstukken, en houdt zich in bijzonderheden bezig met de chroni sche wanorde waarin Duitschland vér- vallen is. Het 'blad besluit Het is een feit dat, terwijl Engeland en eenjige van zijn bondgenooten zich alle moeite ge ven om een internationale commissie tot stand te brengen om een onderzoek in te stellen naar den huidigen toestand van Duitschland, zij in die poging ge dwarsboomd worden door kleinzielige haarklooverijen, terwijl Duitschland intiisschen bijna hulpeloos is geworden in den greep van machten, die uit zijn op gewelddadige sociale onlusten en een vernietigenden burgeroorlog. AMERIKA VRAAGT NADEREN UITLEG. Het gouvernement, der Vereenivde Staten heeft haren gezant te Parijs ge last naderen uitleg te vragen aan M Poincaré, betrekkelijk de "beperkingen welke hij zou willen toebrengen aan do bevoegdheid dor expertekom'massie. M. Hughes, Amcrikaansehe stnatese- kretaris, is inderdaad van oordeel, dat de inlichtingen verstrekt door M. Jus- seijand, de Fransche gezant te Waslijn °- ton, niet duidelijk genoeg zijn. 30 VISSCHERSBOOTEN VERGAAN He geregeld terugkeerende Novem berstorm hoeft in de afgeloopen drie da gen over de Noordzee bij Denemarken gewoed. Iedere Novembermaand eischt geregeld een aantal visscherslevens op Jutlands Westkust dammen worden dan doorgebroken, springvloeden doen de weilanden overstroomen. Dit jaar was de orkaan heviger dan ooit tevoren. De dammen, die na de Octoberstormen hersteld waren, werden weer vernield. Gevreesd wordt, dat 30 vissehersboo- ten vergaan zijn in de Noordzee in de nachten van Zaterdag en Zondag. Over de jongste stormen welke 'boven de Noordzee woedden, deelen de Engel sohe bladen nog het volgende mede Gedurende de laatste dagen der vori ge week werden de Briüsche Eilanden door hevige sto#men geteisterd. De wind bereikte een snelheid van meer dan 60 mijlen per "uur, zelfs in de pro vincie, nabij Dumfries, bereikte de wind een snelheid van 70 mijlen per uur, terwijl in Londen snelheden van 40 en 50 mijlen per uur werden waar genomen. Deze stormen werden veroorzaakt- door een ongewoon breeden en intensen cycloon, die van de streek tussehen Schotland en IJsland in de richting van Scandinavië trok en die zeer storm achtig weer veroorzaakte boven Noord- West en Noord-Europa. Een vreesdijk orkaan woedde Zater dag nacht aan de bust van Denemarken, waarbij de gemiddelde windsnelheid 70 tot 75 mijlen per uur bedroeg. In Schotland viel een dichte sneeuw, welke het. land in eenige der hooger we iegen districten bedekte. 32.153 Antwerpen met 30.785 en Luik met 16.688. De Nederlanders zijn het sterkst ver tegenwoordigd in de provincies Ant werpen 17.932, Brabant 6.803, Luik 5.378, Oost-Vlaanderen 4.220 en Lim burg. In West-VTaanderen verblijven 834 Nederlanders, in Henegouw 831, in Namen 239 en in Luxemburg slechts 57. :oOo FOSFü-POTASCHMEN GELINGEN Het fosfaat Bernard en de Supra zijn zeer stoffige' vetten, die bij de uit- strooim-g met de hand het eenig hin der opleveren, dat zij kunnen ver af gedreven worden, wanneer er een wei nig wind heerscht. Al de ruwe potaschzouten zijn min of meer waterzuchtig, bijgevolg worden zij vochtig na eenigen tijd bewaard te zijn de sylviniet van Elzas is de minst waterzuchtige. Het fosfoorzuur en de potasch zijn de twee voedende bestanddeelen der planten die den grond het minst terug geschonken worden, niet tegenstaande zij voor de plantenvoeding even onmis baar zijn als de stikstof. De fosfo-potaschmengelingen zijn ten zeerste aanbevelenswaardig, in ailo gronden, voor alle teelten zij verrij ken den grond aan fosfoorzuur, potascn en aan kalk, vermeerderen merkelijk de opbrengsten en verzekeren tevens eene betere hoedanigheid, beschermen de planten tegen ziekten, onderhouden de vruchtbaarheid van den grond, en maken de gronden gezond. Door hunne mengeling met sylviniet van Elzas zullen het fosfaat Bernard en Supra minder stoffig worden, hunne uitetrooiing vergemakkelijkt. Men gebruikt gewoonlijk nagenoeg eene gelijke hoeveelheid sylviniet van Elzas als fosfaat Bernard of Supra, 't zi j 400 kgr. sylviniet van Elzas voor 500 kgr. voor een dezer laatste meststoffen. Werd het gehalte potasch van het fos faat Bernard of van de Supra, gebracht op 5 p. h., de hoeveelheid van 300 kgr. sylviniet van Elzas zouden volstaan voor 500 kgr. van een of ander dezer fosfaten Bernard. F. OSFO. Uit .bekendgemaakte resultaten van de tienjaar! ijksche volkstelling blijkt dat het aantal in Belgie verblijf hou dende vreemdelingen sedert de vorige telling aanzienlijk is afgenomen. Van 254.547 in 1910 viel dit totaal op 149.677 (68.965 mannen en 80.712 vrouwen) Het Duitsehc element is na- tuuilijik het meest achteruitgegaan thans verblijven enkel nog 7.9G0 Duit- schers, waaronder niet minder dan 5046 vrouwen, in Belgie, tegen 50.010 in 1910. Fransclien zijn er nog 65.347 (1910 80.765); Nederlanders 39.05i (19.291 mannen en 19.760 vrouwen) tegen 70.950 in 1910 Luxemburgers 5.793 (10.367); Engelsehen 624.6 Po- len 5.239 Russen 3.823; Italianen 3.723 Zwitsers 2.770 enz. Brabant is de provincie welke het grootste aantal vreemdelingen telt 39.663. daarop volgen Henegouw met ,oOo M. VERCRUYSSE, BURGEMEESTER VAN KORTRIJK De rechterzijde van den Senaat, op hare vergadering van Dinsdag namid dag heeft M. G. Vercruys3e^ burgemees ter van Kortrijk, aangesteld tot gecoöp teerd senator, ter vervanging van M. Van Cauwenbergh, overleden. Op een vergadering van de katholie ke Ylaamschc groep, welke te voren werd gehouden, werd de kandidatuur van M. Tschoffen gesteund door al de aanwezige leden, behalve door M. De Sadelecr. Op de vergadering van de rechterzij de werd die kandidatuur nogmaals ge steund door M. Lebon en Van Over- berg. Bij stemming werd M. Vercruys3e gekozen mot 35 stemmen tegen 14 voor M. Tschoffen en 3 voor Staatsminister Levie. De Senaat zal op 13 November e.k. tot de definitieve aanstelling van den plaatsvervanger van M. Van Cauwen bergh overgaan. M. van de Vyvere zet de likwidatie van de diensten van zijn ministerie voort. Deze likwidatie zal trapsgewijze geschieden tot den dag, die niet zeer ver meer af is, dat het ministerie van ekonomisehe zaken zal kunnen afge schaft worden. De diensten die noodza kelijk moeien behouden blijven, zullen dan aan andere ministeries gehecht worden. De achtbare minister komt nu voor te schrijven dat- de vervoerdiensten der Verwoeste Gewesten, die te Roesselaero samengebracht zijn, voor den 1 Janua.- ri moeten ontbonden worden. Door het 'bestuur der Domeinen zul len 100 autokamions bestemd voor het vervoer van materialen, 200 kilometere Decauvillesporcn en talrijke wagon's verkocht worden. Tegelijkertijd zal een talrijk personeel verdwijnen. Op de 472 werklieden en bedienden "van de vervoerdiensten, zullen er slechts een zestigtal behouden worden, die op hun ne beurt zullen verdwijnen den dag dat het werk zal voltooid zijn, waaraan M. Van de Vyvere zooveel zorgen besteed heeft. ECONOMISCHE BERAADSLAGIN. GEN VAN IIET RIJKSKABINET^ Berlijn, 6 Nov. Hot Rijkskabinet heeft zich gisterennamiddag bezigge houden met maatregelen op economisch en finantieel gebied. Gisterenavond werd een nieuwe zitting gehouden, die tot laat in den nacht heeft geduurd. Bij ordonnancie van den Rijkspresi dent wordt aan de verkoopers de ver plichting opgelegd, hunne prijzen vast; te stellen in goud-maxk en de papier- mark aan te nem^n in betaling op de basis van den officieelen koers de£ Beurs van Berlijn. Deize ordonnancie is een voorberei den de maatregel voor de bepaling in constante waarde tussehen de "papier- mark en de goud-mark. In een tweede ordonnancie van den Rijkspresident wordt verklaard, dat, indien bij een contract wordt- bepaald, dat de betaling moet geschieden vol gens een anderen koers dan de Duit- schen koers, de uitvoering van het- con tract kan worden voorbehouden in zoo verre de schuldeiseher het vordert, als hij den te Berlijn vastgestelden mark- koers aanneemt. EENE PROCLAMATIE VAN DE DUITSCHE REGEERING. Het Duitsclï gouvernement heeft eene proclamatie uitgevaardigd, welke als volgt kan samengevat worden Ernstige binnenlandsche gevaren dreigen het Rijk, dat toch reeds met ontzettende moeilijkheden te worstelen heeft. Maar het gouvernement zal voor geen maatregelen, om die gevaren te bezweren, terugdeinzen. Moest *er -burgeroorlog uitbreken, dan behoeven we niet meer te rekenen op de hulp van zekere natiën, die an ders niet ongenegen zouden izijn om' ons eenigermate bij te staan m onzen nood. Vooral ook onze broeders in Rij nkmd-Westfalen zouden er schrik kelijk onder lijden. Moest een onwettig bewind dn de plaats treden van het constitutioneel gezag, "dan is ook alle kans op een regeling van de problemen der buitenlandsche politiek verkeken. Gelukkigerwijze beschikt het {Du{itsch gouvernement over de noodige macht om aan een staatsgreep het hoofd te bie den en om de Constitutie van het Rijk te verdedigen. De Reiehswebr en de po litie zullen haar eed getrouw blijven en haar plicht doen. Het Rijksgouvernement is bezield met het vaste betrouwen, dat, moest het tegen zijn verlangen en tegen zijn wil verplicht zijn, den strijd aan te binden, geheel het Duiteche volk zich ter be schikking zou stellen van degenen, die de openbare orde en de vrijheid van het Duitsche Rijk zullen verdedigen. BULGARIE TEGEN YOÜGO-SLAVIE Zal liet dan nooit vrede worden in den Balkan De oorlogszuchtige vol keren van dit wespennest hebben Euro pa in den laateten tijd bittere pillen te slikken gegeven. De oorlog tussehen Grieken en Turken heeft Europa meer dan eens op den boord van den afgrond gebracht. Nu is het Balkansch wespen nest weer in beroering door een geschil tussehen Bulgario en Yougo-Slavie. Te Sofia hoofdstad van Bulgarie is een Yougo-SIavisch of Servisch krijgsgeat- tacheerde aangerand geworden. Te "Bel grado wordt- dit als een casus belli beschouwd en de Servische gezant heeft Maandag te Sofia een ultimatum over handigd, waarin geeischt wordt 1. De Bulgaarsche regeering zal over de aanranding hare verontschuldigin gen en haar spijt uitdrukken 2. De Bulgaarsche minister van oor- log*zal persoonlijk zijn spijt uitdruk ken aan den Servische» krijgsgeat-ta- clieerde 3. Eene Bulgaarsche troepenwacli-t van 250 man zal voor het Servisch ge zantschap de krijgseer bewijzen aan "do Servische vlag 4. Dc Bulgaarsche overheden zullen een streng onderzoek instellen en de daders voorbeeldig straffen. 5. Bulgarie zal 'eene schadevergoeding betalen, waarvan het bedrag door het Internationaal Gerechtshof van Den Ilaag zal vastgesteld worden. De drie eerste punten moeten bin- :|nen de 48 uren uitgevoerd zijn. DE KONTROOL DER MILITAIRE BEWAPENINGEN. De gezanten raad heeft op 3 October laatst aan M. von Hoeteche, Duitsehè zaakgelastigde te Parijs, eene nota over handigd, waarin gemeld werd dat de intergeaHieerde kontrool der militaire bewapeningen hare werkzaamheden zou hervatten. Daar het Duitsch gouvernement tot hiertoe geen antwoord gaf op die nota, eft. dc gezantenraad op 3 November eene nieuwe nota gestuurd, waarin ntf aan Duitschland tot 10 November tij<} gelaten wordt, om te laten woten welke maatregelen er genomen zijn om de in- tcrgealHeerde kontrool te verzekeren. DE PLUNDERINGEN TE BERLIJN De plunderaars zijn Dinsdag te Ber lijn met verdubbelden iever aan 't werk gegaan. In allo wijken der stad werden magazijnen geplunderd en ook bijzon dere huizen werden niet ontzien. Bij het naderen van policic of troepen stui ven de plunderaars uiteen, om dan in, een ander deel der stad te herbeginnen. Onder de woelmakers bevinden zich vele oud-veroordeelden. De policie heeft reeds talrijke plunderaars aangehouden en onder hen verscheidene kerels her kend, die sinds lang opgezocht worden. EEN OPROEP DER SOCIALISTEN. De geunifieerde socialisten hebben Dinsdag aan hunne leden een omzend brief gestuurd waarin zij hen aanzetten' zich bereid te maken tot alle offers voor het behoud der republiek. Ook de ande re partijen de nationalisten en de' volkspartij uitgezonderd, streven hetzelfde doel na. DE HOUDING VAN GENERA AL' REINHARDT. Officieel wordt gemeld, dat generaal Reinhardt bevelhebber der Reichawehc van Thuringen, belangrijke troepen-, versterkingen ontvangen heeft.

De Volksstem | 1923 | | pagina 1