Zalerdao ïVovem. 1925 Bij is rasssp te Yekeliatna Een mm ssHafer Kei K«rsteEvraags!a& Uit M Vafiban IMlasik der zaak Ste!m»ann Ba Wsmnpeod I?® ontreddering in Duitsciilaml op SEN monarchie ^S^-^atiönalen j EISOHEN HET ONTSLAG VAN r.jr ™T EN STRESEMANN. ZIJ WILLEN TERUG NAAR EEN MONARCHIE. De Duitsch-nationalen beweren dat zij thans de sterkste partij van het land zijff, veel sterker dan -de vertegenwoor diging m den rijksdag- lnm geeft en zij beweren voort dat zij er dus recht op hebben een aantal zetels in do re- gcenng te hebben. DE VOLKSSTEM Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 TT~> A. XXJX* JAARGANG NUMMER 25» SX_.y&.I3 JO - CENTIEMEN - WEKELIJKS 0.60 Uitgever: J. Van Nüffel-De Ge.ndt Publiciteit buiten het Arr. AALST i: Agentschap Havas Adolf Mmrlann 1 'i K.iS~~K P Aaoü MaxJaa". to Brussel. - - Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. II. Justus Zon op 6,S3 onder 4,17 Eerste Kwartier den 14 .oOo De gezagvoerder M. A. Koning» van het Nederlandsch stoomschip Iris heeft aan zijne moeder te Rotterdam een langen brief ge schreven nopens de ramp in Japan. De kapitein schrijft, onder meer, in datum 14 Sept. Ongetwijfeld zult u wel gehoord hebben, van de aardbeving in Ja pan. Wij arriveerden juist dien dag te Yokohama (Zaterdag 1 Sep tember .en wat wij daar meemaak ten gaat alle beschrijving te bo ven. Ik ben dan ook niet in staat een goed verhaal te doen van ons wedervaren aldaar van 1 tot 6 September. Er is zooveel gebeurd, dat ik mij alles niet goed meer herinner, en hoe wij hier aan boord er allen zoo goed afgekomen zijn, is een wonder. De «Iris» kwam in de reede van Yokohama 's morgends om 6 ure. Het -was toen vrij goed weer; al leen was een storm aangekondigd ten Noorden van het eiland Nip pon. Daarom bleef ik aan boord, wat waarschijnlijk mijn behoud is geweest. Om 10 ure 's morgends kwam een sleepbootje langszij, onï mij te halen om de scheepszaken aan wal te gaan afdoen, In verband met bovengenoem- den storm wilde ik echter niet van mijn schip weg en schreef daarom een brief naar dë agenten, dat ik den Maandag morgend op het kantoor zou komen, Om 11,50 u. begon het schip plotseling hevig te ■schudden. Geen mensch Op 't' schip begreep de oorzaak hiervan. AVij renden van v?.or naar achter, zonder doel. Tegelijk zagen wij aan den wal de huizen omvallen. Een heele berg met huizen en alle er rond, viel om en de pieren, welke de haven van Yokohama be schermen, verdwenen onder water Het was zoo overweldigend, dat wij dachten dat we gek geworden waren. Toen beseften wij eerst dat er eene aardbeving plaats had. Daaelijk daarop brak de brand uit, die wat nog overeind stond, geheel vernietigde. De petrool- tanks aan wal warén in elkaar ge zakt en de gehéele baan met olie bedekt. Mijn schip was vol benzinë, daarom liet ik de ankers slippen en stoomde weg. Wij waren net onder stoom, toen wij honderden drijvende lij ken en nog levende menschen op stukken hout de haven uit zagen dfi.i ven. Ik stopte toen weer, zette mijne reddingsbooten over boord en wij begonnen onder commando der officieren de nog levende men schen op te pikken. Maar wat een hopelooze taak! Spoedig waren de booten vol en kwamen wij aan boord terug met gewonde en half verbrande men schen. Ons verband was dadelijk verbruikt en daarna begonnen wij lakens, handdoeken, enz. te ver binden. Geheel den nacht door waren wi j in de weer en de verschrikke lijke dingen, die wij toen gezien hebben, zal ik nalaten te beschrij ven. s Nachts was-geheel Yokoha ma eene vuurzee. Vreeselijk om aan te zien, s Morgends vroeg van den vol genden morgend (dat was Zondag) ben ik weer teruggekeerd tot dicht by de haven en wij begonnen weer in et ons reddingswerk. Ik zelf nam het commando van onze grootste reddingsboot. Om ure kwam ik met mijn boot op eene plaats waar het nog niet brandde. De daar heerschende wanorde was er onbeschrijflijk. Mijn boot werd bestormd en zou omgeslagen zijn, hadden wij het ie veel aan menschen niet moeten uitdrijven, Al onze reddingsboot ten kwamen vol en wij brachten die menschen aan boord van ons schip en verschillende andere sche pen. Dat duurde zoo gansch den dag. Ik kreeg eens een boot vol vrou wen en kinderen; de laatsten velen zonder ouders, Het was diep treu rig om zien. Toen begon de grootste ellende van den honger. Ik had alleen rijst en maar een kleinbeetje zoet wa ter. Gelukkig had ik een inrich ting aan boord om zoet water te maken en konden wij voldoende water verschaffen. He gekookte rijst moest echter met handjes vol uitgedeeld wor den en elk stond op rantsoen. Wij hadden zelf nog den tijd niet gehad iets te eten en toen wij daar mede bezig waren kreeg ik het bezoek van de «Empress of Australia», Dat is een enorm groot schip. De kapitein vertelde mij dat hij een ankerketting in de schroef had gekregen en niet mëer voor noch achteruit kon. Hij lag daar zeer gevaarlijk in de brandende liave5? De «Empress» of Australia» had namelijk 4000 mensehen aan boord en de kapitein kon onmoggg lijk al deze lieden in zijne red dingsbooten bergen, bij gebeur lijk in brand geraken van zijn schip. Hij verzocht mij zijn schip op sleeptouw te nemen en naar eene veilige ankerpaats te slepen. Hoe wel ik het gevaar, verbonden aan deze manamvre, met het nog op onze benzine-lading, zeer goed uit zag, besloot ik den kapitein uit den nood te helpen met zijne 4000 ge redden. Ont 9 ure 's avonds begonnen wij aan dit werk en ik had het ge noegen om 1 ure 's nachts de Em press op eene veilige «ankerplaats te brengen. Den volgenden morgend ben ik dan eens aan boord van dat schip gegaan. Men bracht mij eene niet verdiende hulde; ik had slechts mijn plicht gedaan. De Engelsche gezant die ook onder de geredden was, kwam mij gelukwenschen. Met mijn schip ben ik naar K<> bé gevaren en heb daar de gered den aan wal gezet. Onderwege hadden wij wat slecht weder, wat den toestand nog ondragelijker maakte. Te Kobe werden de ge redden verzorgd en voorzien van kleederen. In zijn schrijven voegt dë moe dige kapitein er nog aan toe, dat geen enkel der opvarende officie ren en matrozen eenig letsel over kwam tijdens de wreede gebeurte nissen. Ongelooflijke tooneelen speel den zich bij het reddingswerk af. Een man was bezig met het oppik ken van drenkelingen in de haven en zag daarbij zijn eigen vrouw en zijn kind nog levend op een balk ronddrijven. Hij redde hen bei den. Hij kwam op de «Iris» aan boord voor wat eten. Met bovenstaande heb ik ge tracht u eenig gedacht te geven van de vreeselijke ramp. Ik heb veel gezien in mijn leven, maar dat alles is niets, vergeleken bij de gebeurtenissen van 1-6 September. Ik hen nu weer in mijn ouden oen, maar zou voor geen geld van de wereld ooit meer die dingen wil len medemaken, welke zich in die dagen afgespeeld hebben, iVolgens de nieuwe grondwet beeft bet Senaat bet recht twintig senators te kiezen, gecoöpteerde genoemd, waarvan er tien zetels toekomen aan de katho lieke rechterzijde. Zoo wij het reeds gemeld hebben, is Mr Georgs Vercruytee, Burgmeeester van Kortrijk, door de groote meerder heid der rechterzijde in hare bijeen komst- van Dinsdag als cadidaat-sena- tor gekozen in vervanging van M. Van Cauwonberglie, overleden. Ziehier eenige nadere inlichtingen over deze belangrijke bijeenkomst. De candddatunr van M. Tschoffen, van Luik, werd ondersteund door M. Minister Berry er senator van Luik, en eenige Vlamingen. M. Liëbaert, se nator van Kortrijk, heeft de candida- tuur voorgesteld van M. Vorcruysse en zij werd ook ondersteund door M. Ba ron de Sadeleer, senator vim Aalst en andere vlaamsche katholieken, dit voor de volgende reden :oqo: 1°) Op de tien zetels voor de coöp tatie aan de Katholieke toegekend, werden er over twee jaren bij de eer ste toepassing der nieuwe wet, 5 gege ven aan de Walen en slechts ook 5 aan de Vlamingen, alhoewel ide o)/4 der katholieke senators gekozen zijn door de kiezers der vlaami$che arron dissementen. Met nu nog een Waal te kiezen in vervanging van een vlaming zoude de meerderheid oveigaan aan de Wjaalsehe provinciën. 2>°) West-Vlaanderen is de eenige groote provincie die geen gecoöpteerde senator bezit, terwijl aan het arrondis sement Luik, alhoewel 'het maar een katholieke gekozen liecft op zeven se nators, heeft de rechterzijde reeds een gecoöpteerd senator gegeven, M. Dejace. Niemand zoude verstaan waarom men aan Luik een tweede zoude schenken. 3°) De Katholieke vlamingen zijn zoo min genegen 'het te doen dat M. De jace, met het stemmen der wet over de vervlaamsehing der Universiteit van Gent, tegen de katholieke meerder heid en het Ministerie gestemd heeft 4°) Men heeft ook doen opmerken dat M. Tschoffen, na zich voorstaander verklaard te -hebben van de vervlaam sehing der Hoogesehool van Gent, zijn ontslag als volksvertegenwoordiger in gediend heeft, om rede dat zekere le den der katholieke vereeniging va® Luik zijn gedrag afkeurde. Dit was hoogst 'te betreuren daar dit ontslag den hunne arrondissementen zeer moeilijk maakte voor de 15 andere katholieke ROND DE VORMING DER COM MISSIE VAN DESKUNDIGEN Parijs, 8 Nov. De pers vraagt zich algemeen af, wat de commissie vari deskundigen anders -zou kunnen vaststellen dan dat een afgrijselijke ver spilling der financien en het ruilmid del van de Duitschers heeft verspild, terwijl het geld, door de Duitsche ma gnaten in veiligheid gebracht in buiten- landsche banken het eenige is, dat aan die vernieling ontsnapt is, zoödat een leening niet bestemd zou wezen om de Duitsche financiën te redden, in dien zelfden afgrond zou verdwijnen. De zelfde oorzaken blijven nog steeds de zelfde uitslagen opleveren. Ook de Petit Parisien is van oor deel, dat de commissie van deskundi gen geen oogenblik 'kunnen garzeleii,, met als 'haar bevinding openbaar te ma ke, dat in Duitschland het financieele bankroet en de economische verwar ring volkomen zijn. Niettemin is het blad van oordeel, dat liet Duitsche rijk mits onder een hecht bewind, en bereid tot invoering van radicale hervormingen, in een veel normaler positie zou komen die tot een nieuw onderzoek door deskundigen zou kunnen aanleiding geven. Daarom is 'het zoo moeilijk om reeds heden uit te maken wanneer in Duitschland de toestand zal intreden dat het bij mach te zal zijn om te betalen. l -w «««vie iAiiuiimieNtj ol ksvertegenwoordigers uit de Wfrlen die in de Kamer de vlaamsehe volks vertegenwoordigers 'tor J^jde «tonden. Men heeft eindelijk doen uitschijnen dat M. Vercruysse, die reeds twaalf jaar gezeteld 'heeft in den Senaat, er de grootste diensten bewezen heeft, als vroeger ook in de Bestendige Deputa tie van West-Vlaanderen, en dat liet patronsehap van M. Liebaert, die krachtdadig de vlaamsche zaak voor gestaan heeft in den laatsten zittijd, genoeg bewees dat de v-lajmingen mogen gerust wezen dat de nieuwe senator, hun ne belangen zal weten te verdedigen) Voor al deze reden beeft, do rechter zijde met eene overgroote meerderheid M. Vercruysse als haren candidaat uit geroepen. Aanstaande Dinsdag zal het Senaat de benoeming doen. M. STEINMANN HAD ZI.JN MOORDENAAR HERKEND. Weeral doen geruchten de ronde over eene herziening van liet proces Stem man n. Mevr. Steimnann liad den prokii- rcur des Konings om een onderhoud verzocht, .ten einde mar het heette bekentenissen af te leggen. Dit. onder houd heeft plaats gehad en gaf dan ook aanleiding «tot bet gerucht over de her ziening- van het proces. Het staat anderzijds vast dat Mevr. Steinmann vroeger reeds brieven heeft gezonden naar L. an den Wouwer in de gevangenis te Leuven, waarin o.a, te lezen staat Mijn man heeft zich kraniger Te- dragen dan «gij. Hoewel hij u ,bij den aanslag herkend had, heeft hij op zijn sterfbed jen uit liefde voor jmfij, Ge weigerd den moordenaar bekend te ma ken.» Dit is echter geen voldoende re den om het proces te -herzien, wel eer- ,der eene bevestiging van het vonni§a Parijs, 8 Nov. Naar gisteren uit Washington wordt gemeld, worden al daar de besprekingen over de voor waarden, waaronder een commissie van deskundigen zou kunnen samenkomen voortgezet, en zulks op de meest vriend 'schappelijkste wijze. Ofschoon in officieele kringen tc Washington stipte geheimhouding wordt betracht ten aanzien van de bei sprekingen, die worden gevoerd' tus- sehen M. de. Jusserand en M. Hughes nopens de scliadevergoedingskwestie, was men gisteren optimistisch gestemd. M. Theunis eerste minister, en M. Moyersoen, minister van nijverheid en arbeid, hebben Woensdag eene afvaar diging van vijftien burgemeesters uit de provincie Luik ontvangen. Die bur gemeesters kwamen de rogeering wij zen op de noodlottige gevolgen der thuishuurwet en van den woningnood. Talrijke gezinnen gaan in het Luik- se.he uitgedreven worden. Er moeten dringende «maatregelen genomen wor den. M. Moyersoen heeft de burgemees ters den goeden raad gegeven de hui zen hunner maatschappijen voor goed- fcoope woningen te vorkoopen, en met dit geld spoedig nieuwe huizen te bou wen, deze weer te verkoopen, om terug aan 't housen te gaan. Dat is de eeni ge goede oplossing. Doch, de maat schappijen zijn niet geneigd dien g^p- den raad te volgen. M. Theunis deelde méde dat er eene «om! van 24 miljoen voor het houwen van werbmanshiiizen m het Ibudjefc van 1924 is ingeschreven. DE SPAANSCHE VORSTEN" Over het voorgenomen bezoek van het .Spaansehe Vorstenpaar aan Z. H, Paus Pius XI, wordt uit Rome nog het volgende gemeld Ofschoon er officieel of officieus nog mets van bekend is, wordt beweerd, dat het bezoek dat de Spaansehe soe vereinen aan den Paus zuilen brengen, een geheel bijzonder karakter zal dra gen. De ontvangst zou plaats hebben in en van de grootste zalen van het Pau selijk appartement, terwijl daarbij op uitdrukkelijk verlangen van de vorst aue Luno-Kardinalen zullen tegenwoor dig zijn. Ook zou de koning van Span je voornemenu [zijn een toespraak 'te houden, waarop de H. Vader zal ant woorden. De II. Vader zou voornemens rijn ■wee mozaïeken, van buitengowoiia waarde den vorstelijken personen ten geschenke te geven. In het Paleis van het Spaanseh ge zantschap op de Piazza di Spagna, ia men reeds bezig met het in gereedheid brengen van de zalen waar de vorstelij ke personen zullen ontvangen wor- DE OvöEDKOOPE WONING-EN. Donderdag morgend werden de af gevaardigden der Maatschappijen voor hert- bouwen van GoecLkoope Wionin^en door den beheerder van de Nationale Maatschappij der Goodkoope "Wonin gen, te Brussel, ontvangenTwee ver tegenwoordigers der regeering woonden liet, onderhoud bij, namelijk JJ. Thadi vertegenwoordiger rgm den Minister van Arbeid, en M. IMbaux, vertegen woordiger van den Minister van Ei- nancies. De afvaardiging bestond uit M oelst. schepen van Brussel, de hoofd stad vertegenwoordigend mot M. Brese hulp-gemeentcsekretaris MM. Cocq en Melckmans, Kamerleden M Beri mei-, schepen van St.. Gillis De Maeglit, burgemeester van Hal MM De Bue (Vkkel) en Bertrand (Sehaerbeek) hadden zich laten vcront- schuldigen. M. Bernier legde den toestand uit De wensch werd uit,gedrukt dat, de Be geering aan de Maaschappij zou toela ten eene leening van 1 miljard uit, te schrijven, om het thans zoo moeilijk vraagstuk van het bouwen van wonju- gen volkomen op te lassen. Er zal aan MM. Theunis en Moyer soen een onderhoud gevraagd worden zoo mogelijk nog voor do heropening van den Metgevenden Zittijd. Ih alle gemmi m?5'"10 4er leening zal on- middel ijk bij de Heropening der Ka-, mp-ra .te borde gebracht wordgn^ Het schijnt echter dat zij die bette-* nngen steunen op den rechtervleugel- Vn, 4e Dutsche Volkspartij. De mleer- derheid van deze partij echter, die aan haar leider Stresem/inn vasthoudt, is er zich van bewust, dat, indien enkele re- geermgszGtcls werden ingeruild voor Duitsch-nationalen, deze al heel gauw zouden trachten de gebeele regeering in handen te krijgen. Het regeerings- Zeit Z€£t dat het den Dmtsch-nationalen er om te doen is via eenige minsterzetels te komen tot net buiten-jiarlmentaèi- directorium, maar dat. nog slechts de rechte man ontbreekt, die zich als dictator aan 't' len T4U1 türeotorium [kan fstel- Inderdaad sehijnt hierovor bij de Dmtsch-natimialen nog oneeSigheid te bestaan. De ëigenlajka politici on der hen zijn toch wel een beetje hui verig van een directorium Ludend-orff De radicale Duitsch-nationalen echter willen niet lang meer wachten en: eischen ronduit het aftreden van treseinann en Ebert en de benoeming van een Duatseh-nationalen rijkskam seller, zegge dictator, -benevens verkie zing van een nieuwen president door vol ksötemming. Ongetwijfeld zit dmr de hoop ach ter om. langs den grondwettelijken weg de monarchie terug te Icrijgen. Da Duitsch-nationalen echter, die al walt langer un de politiek meedoen, vatten de zaak anders op. Nu de sociaalde mocraten uit de rijks-regeeiing zijn verdwenen, gaan zij de regeoring-Stres- Benmnn te lijf op het terrein van da buitelandsche politiek en zij stellen als eerste eiseh voor hun deelneming ia' de regeering, dat de aangekondigde nota van de gezanten-conferen'tie over het weder-instellen van het intergeal- lieord militair toezicht zoo kracht-i» worde afgewezen, dat daardoor een ver scherping van de betrekkingen mot Frankrijk ontstaat. In een vergadering hebben da Duitech-nalaonalen een beslissino- geno men over de kwestie van de vorming der regeering ook lite centrlun daar. over heeft vergaderd. Wat daar is be sproken weet men nog niet, maar uit bet:, overigens sedert kort door een meer ircchtsche groep in oigendiom overgeno men centrum-orgaan Gennania krijgjt men zeer sterk den indruk, dat 'liet centrum zich naar rechts georiën teerd heeft, waarbij de ehristene vak- vereeni-gingsl eider Stegenvald een., groote rol speelt. Yooral gaat- van hem ook ,1e actio uit v-oor liet, opheffen van de gi-oota coalitie in Pruisen. Nu de sociaal-de-, mocraièn uit- de rij kerogeering verdwo- men zijn, wil al wat rechts staat, hen ook iigt, de Pruisische [rogeering ver- 1 wij doren, yooral en in de eerste, plaatg^

De Volksstem | 1923 | | pagina 1