20 Donderdag Xovem. 1925 Neg het Katholiek Verbond van Beigie OoO: frankrijk bestaat Een reis rmi de Wereld Bood van ügr Crooy Bravo, Duiveallofhebbers Het Herstelvraegstuk Hef Graf vais Toef-ask-Ame?! -°ö°: Deed van Mevrouw H. Van Bever, te Aygem De pofifieke fcrisis in DnitschSané Ongenode gasten De ontvangsten ep den spoorweg Betere wegen Een Koninklijk Geschenk Dc prinselijke Dubbelganger Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 XXIX' JAARGANG NUMMER 275 10 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.60 TJitgever: J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit,fanitep het Arr, AALST K Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. H.Salarinus Zon op 7,22 Zon al 3,57 Laalste Kvartier den 30 REDEVOERING VAN] M. JACQUIER. 'Wij geven hier zou trouw mo gelijk de redevoering welke de fransche Katholieke Kampioen Zondag op het Congres heeft uit gesproken. M, Jacquier begon met aan het laatste groot Katholiek Kongres van Meclielen te herinneren, dat bij bijwoonde en waar hij ook bet woord voerde. Het was in den tijd toen Bei gie in vrede en welvaart met vasten stap en fteren blik op het reeds af gelegde grootsche werkonder den scepter van een Wijze Koning en 'dank aan de weldaden van eene lange onafgebroken reeks jaren van katholiek landsbestuureene steeds schoonere, toekomst te ge- moet ging. Aan uwe Kroon, Belgi sche vriendenK scheen er geen pa rel te ontbreken. België verbaasde de wereld door zijne snelle en steeds toenemende werkzaamheid en vredelievende, veroveringen op alle gebieden, De ooi-log kwam... Een perel ontbrak aan België's Kroon, en die perel schitterde weldra er aai% in volle heerlijkheid, België ver baasde de wereld door zijnen moed, Wat hebt gij geleden Uwe steden en dorpen verwoest en plat gebrand, uwe m'.annen ontvoerd, uwe vrouwen mishandeld' uwe kunstsdhatten vernield,.. Aan uw dapperen Koning bleef nog slechts een onbeduidend lapje grond over, waarop hij met zijn heldhaftig le ger vechten zffu vrij of dood Gij hebt ontzettend lijden ge kend omdat gij den Duitschen in dringer, den Gevmaanschen reus weerstand durfdet bieden gij hebt, al de oorlogsgruwelen ge kend omdat gij een eerlijk Volk zijt maar ook voor ons, Fran- schen hebt gij al dit lijden door staan. Ja, het moet gezegd wor den INDIEN ER OP DIT OOGENBLIK NOG EEN DAN IS HET OMDAT ER IN 1914 EEN BELGIE WAS. 'En dat zullen wij nooit vergeten (Ovatie). De redenaar sójiilderde veivol- gens het roemrijk verleden van de katholieke partij in België af, en de dertig jaren Van katholiek goe- Vernement, Hij sprak zijne be wondering uit voor den geest van eendracht die de Belgische katho lieken bedelt en zegde dat, <wan- neer hij op hunne vergaderingen de twee landstalen hoort spreken, hij voelt dat het twee lieren zijn, die het Vaderland bezingen, voor hetwelk men maar één hart heeft (Ovatie), Hij ontleedde vervolgens het doel, van het K. V, Het is de kruisvaart die optrekt om uw land Voor Christus te heroveren het eenyerzamelimgssem voor al de katholieke krachten. w het men&chdom tegenwoor- dig zoo zedelijk lijdend en neemt dc verwarring in de wereld zoo toe dat de hoopvolsten zouden begin nen te wanhopen of er nog redding mogelijk is, dan komt zulks voor al voort uit het feitdat er geen or de meer in de samenleving 'is. Wat is ordeEenvoudig: dat iedereen de samenleving zijne plaats heb- be.En Hij die daar de eerste plaats nebben moetis God. Dat men be ginne met aan God de plaats terug te geven die Hem toekomt. (Ovatie) »God is vrede. Daarom kan het vredeswerk geen menschenwerk rijn. Om zich van, Christus ge scheiden te hebben heeft Europa den vrede verloren. Men heeft aaji het volk het geloof ontstolen en het aangeraden in eene zedelooze voldoening der driften het, genot te zoeken, Men heeft aan de zede loosheid vrijen teugel gegeven. Men leeft in eene festijnzaal waar van de zuilen eens door een Sant- son zoo sullen geschud worden, dat het gebouw op de genotzoekers in storten zal. Men spreekt ook veel van ge lijkheid, Hier Boven alleen is die te vindien. Ongelukkige verdwaal den die aan het bestaan van het hiei-namacdsche, niet gelooven, en denken en zeggen dat met de dood alles eindigt. Neende dood is niet het einde van den mensch: zij is het leven dat God ons geeft! (Bravo! geroep, toejuichingen.) Ja bravo! voor God die ons den grooten troost gegeven heeft, eens het opperste geluk hier Bo ven te zullen genieten (Toej.) De woorden Maatschappelij ke vredewordt maar al te veel gezocht daar waar hij niet te vin den is. Het is weeral in God dat die vrede moet gezocht wordeih in God die geboden heeft: «.Gij zult niet dood en. Gij zult niet stelen, noch de koe van uw gebuur, noch zijne provincie(Gelach en langdurende toej,) Het Rijk van Christus, wiens redders, wiens kruisvaarders gij zijt, zal ons den waren vrede bren gen. De tijden die wij heieven zijn hard en pijnlijk, doch hoog de har ten! Wat helpt jammeren en kla gen? God vraagt niet onze tranen maar wel de uitslagen van onze po- gingen om zijn Rijk terug op de wereld te bevestigen. Wanhoopt niet voor de zaak voor welke gij strijdt en bereid zijt zelfs uw leven te geven. Alleen eene zaak voor welke men niet meer weet te ster ven is ten doode verwezen! (Lang durige ovatie.) De redenaar besloot 'met een aangrijpenden oproep tot dè jeugd, de hoop van de toekomst. Weest gij, jongelingen, de kam peis voor liet goede, de bewerkers van den zegepraal! Met rein ge moed en Vastberaden wil, zult gij, u omgorden met het pantser van den «Credo», en onverschrokken den strijd aangaan voor God, en T aderland. God, hierbovenzal u loon en, en het 1 aderland hier be neden, zal u zegenen!» Gansch de zaal, rechtstaande, juichte den redenaar minuten lang toe, en het «Vive Jacquier!» galmde als een donder. De Engelsclie dagbladen maken Ke- wag van een reis rond de wereld :die op November ondernomen is door een eskader, bestaande uit lichte kruisers en twee groote oorlogsschepen, namelijk de Hood (41.000 Ion) en de «Ito- pulse Deze rondreis heeft voor bij zonder doel de En-gelsche vlag te doen Kennen m die havens waar zij slechts zelden wordt vertoond. Dit feit is alleszins belangwekkend. Inderdaad, Engeland waarvan de vla"- over de gansehe wereld is gekend schrrkt niet terug voor de geweldige on kosten omj haar vlag in de afgelegen landen te doen kennen en waardeeren. Ons sclioolschip L'Avenir heeft reeds meermalen in de voordeeligste voorwaarden de reis rond de wereld ge daan en heeft aldus veel 'bijgedragen om onze nationale vlag in 't buitenland te doen kennen. Ovoral was ons school- scliip liet voorwerp van veel belangstel ling van wege de hoogstgeplaatsle en de meest bevoegde middens. L' Avenir heeft onz<Tdriekleur doen wapperen in havens waar de aan wezigheid van een Belgisch schip een zeldzaamheid is. Zoo bezocht L' Ave nir San Francisco, Honolulu (Ha- wai-eilandan in Oceanic) Manilla (Plii- lippijnen-eillantlen), Hong-Kong (Chi na), Ohilq Do Kaap, Australië, enz, BISSCHOP VAN DOORNIK. De bisschop van Doornik, Mot Crooy, ie Dinsdag namiddag schielijk overleden, in omstandigheden die in de stad een ware verslagenheid te weeg .gebracht hebben. Monseigneur had nog smakelijk ge middagmaald en had geofficieerd in hot Te Deimi voor 's Konings naam feest, toen hij zich plotseling onpasse lijk voelde worden. Zijne omgeving deed onmiddelijk een geneesheer roepen en kort nadien een priester en een uur nadien, na de HH. Sacramenten der Stervenden te hebben ontvangen blies de prelaat den laatsten adem uit. Zijne Hoogw. moest, in den namid dag de plechtige jmjsuitdeeling der St. Lucasschool bijwonen. Aan vele huizen te Doornik wappert nu de vlahalftop. iZ. H. Mgr Amedée Marie Crooy,. 98ste bisschop van Doornik, doctor in de godsgeleerdheid en de wijsbegeerte, werd geboren te St. Joost ten Noodo op 28 Januari 18G9. Oudi leermeester van de kinderen des Konings werd hij op 9' Januari 1916 bisschop van Doornik gewijd, in ver vanging van Mgr Walravens. De afgestorven prelaat trok zich vooral de werken van onderwijs in zijn bisdom ter harte en heeft op dit gebied aan de opvoeding van het volkskind de grootste diensten bewezen. Een Brus&elsch blad, het welk Dins dagmorgen beweerde dat er binnen kort een bisdom Brussel ging gesticht wor den, zegde dat Mgr Crooy er de eerste titularis zou van geweest zijn. Ten zeer ste aan zijn bisdom gehecht, was het eerst na maanden aandringen dat hij toegegeven had om naar Brussel te ko men. Hij laat het aandenken achter van een voorbeeldig .kerkvoogd en een be kwaam bestuurder. Het Nationaal Wjerk der Oorlogsin- valiedcn richt zijne vurige dankbetui gingen tot het Verbond der Belgische Duivenlief'hebbers wegens de gift van 36.000 fr., welke dit Verbond wel heeft willen doen ten bate der oorlogsinvalie- don. Het Werk drukt 'hem al zijne kentelijkheid uit wegens de zoo doel treffende hulp die alzoo verzekerd wordt voor de lotsverbetering van dezen die dagelijks nog door hun lijden den pjijs onzer vrijheid betalen. --:oqo: HERINRICHTING DER DIENSTEN VAN DE HERSTELCOMMISSIE. De afgevaardigden van de Herstel- eomipissie zijn van oordeel over, te gaan tot een heiinrichting van de te belangrijke diensten. Personeel en loo: nen zullen ingekrimpt worden. Het 'bel-ang der herstelcommdesie als wapen van het Verdrag van Versailles blijft bestaan en meet zelfs in de toe komst- van belangrijker aard worden. Maar gezien het betaialonvermogen van Duitschland worden zekere diensten zoo goed als nutteloos. EEN PORSELEINEN TABERNAKEL GEOPEND. Tijdens den snellen arbeid, die thans echter zijn einde nadert, werden Za terdag morgend de deuren van 'het gou den schrijn binnen het graf van ko ning Tutankhamen geopend. Op het einde van het vorig seizoen, na de ontdekking van het schrijn, heb- ben wij een korte beschrijving gegeven van wat zich onmiddelijk achter de deuren aan de oogen der aanwezigen vertoonde. Thans kunnen wij meer in bijzonderheden treden over den zeer zeker wondervol!en en eerbiedwekken- den aanblik. Binnen het eerste schrijn bevindt ziclieen tweede, waarvan de deuren zijn gegrendeld en met het leemzegel van de koninklijke necropo lis zijn verzegeld. Dit zegel is nog even ongeschonden als toen het over ö270 jaar op de deux- was geplaatst. Achter de deuren van de twee schrij nen liggen of staan een aantal schoone voorwerpen. Een opvallend stuk daar onder is een albasten vaas met zilver en goud opgewerkt. Voorts zijn er twee Hapi (God van den Nijl) figuren aan eiken kant der schrijnen en ge kroond met de zinnebeelden van Bo ven- en Beneden-Egypte, houden zij een in den rechter- en de ander in Uit Aygem komit ons de droeve mare, van liet overlijden van Mevrouw wedu we Hendrik Van Bever, geboren Joam na-Catharina De Ryck. Gansch do gemeente Aygem en ook het omliggende, verliest in deze edel moedige vrouw eene ware moeder, oen engel van liefdadigheid. Ontelbaren heeft die brave ziel ge holpen en vooral tijdens de bange oor* logsjaren, klopte niemand te vergeefs aan het Hof Van Bever aan. Hoe-1 vele vluchtelingen uit Aalst hebben er bij het bombardement van 27-28 Sep tember 1914, op het Hof Van Bever» geen liefdevol onderkomen gevonden Alle goede werken waren do hare, doch steeds bezorgd om de minder bo goeden steunde zij vooral het Katholiek onderwijs, wel wetende, dat op dien weg nog meest te redden en te helpen valt. Ongetwijfeld geniet de edele ziel hierboven reeds het eeuwige loon, door den Heer beloofd, wanneer hij zegde Een glas water, in Mijnen Naam aan een dezer ongelukkigen gegeven,^ zal U honderdvoudig teruggeschonken worden. De Volksstem biedt aan Mijnheer en Mevrouw Polydoor Van Bever, burge meester te Aygem, en aan de achtbare familie, de verzekering harer rechtzin nige deelneming in hot pijnlijk verliee dat zij komen te ondergaan. Eenige honderden Russen zijn thans in a panne te Cherbourg. Het getal Russen, dn de Veroenigde Staten toege laten, is bereikt en zij miogen niet meer inschepen voor toekomenden Zomer. Zij zitten nu voor eenige maanden te Cherbourg en moeten door de compa gnies in het groote landverhuizers ho tel aan de zee onderhouden worden. De gemeenteraad heeft zich in zij ne laatste zitting met de zaak onledig gehouden de Russen, die er zijn mo gen er blijven, maar het is aan de com pagnies verboden er nieuwe bij te bren gen. Over de maand October bedroogen de ontvangsten op 'het spoor, voor het goe derenvervoer 75 mil joon frank, een cij fer dat tot dusver nog niet was bereikt en met 4 1/2 miljoen dat van Septem ber overtreft. De ontvangsten voor het passagiers, vervoer rijn gedaald tot 29 miljoen, dit is 10 miljoen mdn-der dan in Septem ber. De totale ontvangst over October be draagt 109,640.000 fr. Over de eerste zm maanden bedragen de inkomsten 1 milliard 11 millioen, tegen - 922 mil joen in 1922 en 427 millioen over het zelfde tijdsbestek in 1921. M. Ruzette, minister van openbare werken heeft eene kommissie aange steld gelast met do groote banen, die dienen hersteld te -worden, fe rang- scliikken volgens hunne belangrijk heid. 'Er zou spraak zijn van al de banen volledig heraan te leggen, die ïn het verleden, gemaakt werden voor eene gansch andere dan de kedendaagscho beateminiing. Vroeger dalenden de ba nen maar voor karren, wagens cn rij tuigen, door paarden getrokken, wat heel wat minder sleet veroorzaakte dan het .tegenwoordig druk yerkeei: ïaa den linkerarm den standaard van j t 'g?uoomd;e gebieden. Ook dragon de Hapis de witte kroon van Boven- en de roode kroon van Beneden-Egypte tervrijl de koninklijke Cobrae (brilslam gen) zich om de figuren wentelen. Otj het sluitstuk der vaas staat alleen het gelaat van godin Mut afgebeeld. Deüe vaas is een buitengewoon eier stok, het fijnste dat tot nu was ont dekt. Ongolukkig heeft haai- inhoud welke van vettógen aard is, in den hals der vaas een barst veroorzaakt. Naast deze vaas staat een oosmetiek- vaas uit eaJciet. Op het deksel daarvan bevindt zich een leeuw -met eene lan«e roode vooruitstrekkende tong. De flan ken van het dier zijn beschilderd. In den Noord-Oostolijken hoek slaan tegen den binnenwand van ',t buitenste schrijn een aantal prachtige vergulde staven, een strijdknots on een Uas-scep- ter. In den Ziuid-Oost-hoek bevinden zich eveneens koninklijke staven, een knots en een gouden boog. Boven het binnenechrijn in een hou ten gevaarte aangebracht-, dat tot- oii, dersteumng dient van een overgrooten linnen troonhemel, welke met een on telbaar getal gouden rosetten is ver sierd. Dit houtwerk is gegrendeld en vastgemaakt, hetgeen weer een reden te meer is om aan te nemen dat in het schrijn zelf alles ongeschonden be waard is gebleven. Het grootste gedeel te van den voorkant van den troonhj; mei ie gevallen, waarschijnlijk tenge volge van het gewicht der metalen ro setten. Dit linnen is tusschen vele voorwerpen tereehtgokomen, zoodat het nog niet m'ogelijk as een volledige lijst van de voorworpen, welke zich tusschen de beide schrijnen bevinden te geven. De binnonkant van het buitenschriin is geheel verguld en -met talrijke gods dienstige teksten bedekt. Het tweede schrijn heeft een zelfden vorm. Alleen bevindt zich op het fries ran den voor kant een groote gevleugelde zonne schijf, terwijl-op de paneelen der deu ren afbeeldingen van koning Tulank- hamen voorkomen. Aan don rechter kant riet men hem in aanbidding voor Isis. Deze afbeeldingen zijn ingegroefd en met goud opgewerkt. Zij getuigen van kunstvaardige hand. Boven de fi guren van dc afbeeldsels rijn loodrechte 'teksten aangebracht, welke, naar het schijnt, van zuiver godsdienstigen aard zijn. De ontcijfering van deze teksten zal worden uitgesteld, tot dokter Alan Gardiner, de wolbekende taalkundige is aangekomen^ De toestand blijft nog steeds somber. Men spreekt van een burgerij ooalisa- lie kabinet. Maar het centrum, wil daar blechte van weten zoo de nationalisten verklaren dat zij 3° zich plaatsen op het terrein der republikeinscbe constitutie van lVoi- mar. ■2° Geen afstand, zelfs foorloopïge, der heerschappin van Duitschland op de bezette gebieden, voornemens zijn. 3° Afzien van de uitroeping der nie tigverklaring van het Verdrag van Ver sailles. 4° Gereed rijn "de Onwettige instellin gen te bestrijden. De nationalisten beweren daar niet te kunnen op ingaan. ALBERT ZIET VAN DE DUIT- SCIIE KABINETSVORMING AF. Berlijn, 29 Nov. De gewezen mi nister Al-bert zond aan den Rïjksvoor- zittar volgend bericht I-k beantwoordde uw oproep tot mijn vaderlandsehe liefde. Ik hoopte de me dewerking te vinden der personalitei ten die ik noodig had. Die hoop leed schipbreuk tengevolge de moeilijkhe den door de politieke 'kringen verwekt. Ik zie dus van deze zending af die u mij opgedragen hebt. De Koning en de Koningin hebben, tor 'gelegenheid van het Naamfeest déa Konin-gq, door kommandant Noiroiln aan de groot-gekwetsten van Woluwe een uurwerk, gezegd van den Yser met een diploma, door Hunne Majes teiten eigenhandig onderteekend, doei} overhandigen. POLEMIEK MET EEN ROMANSCHRIJVER Londen, 27 Nov. Do Engelsolie romanschrijver William L© Qucux hoeft beweerd, dat de ex-kroonprins zich van 28 September tot 15 October 1923 te Berlijn bevond, waar hij deel nam: aan vergaderingen, waarop ceq staatsgreep werd beraamd. De ex-kroonprins logenstraf deze Be wering en wendt voor, dat 'hij op dit oogen'blik te Wieringen verbleef, waar do inwoners hem dagelijks zagen. Daartegen 'brongt Lo Queur in, dat de ex-kroonprins een dubbelganger heeft, een zekere kapitein Goetze, die in zulke gevallen de plaats van den ex- kroonprins inneemt. 'Zoo kon, tijdens den oorlog, da kroonprins in gezelschap van den ex- keizer Karei slecht befaamde huizen te Brussel bezoeken, terwijl zijn dubbcL ganger in zijn hotel ibleof. Dit alles wordt door den ex-kroon prins ontkend in een brief aan een En gelsclie dame, zekere Mevr. Floukce. Hij verklaart daarin, dat William Lo. Queux, die voel politieromans schreef,, 'hier weer een spannende gesehiedcnii yhecf't verzonnen.

De Volksstem | 1923 | | pagina 1