I 5 Woensdag Decern. 1925 HESEN0AA6SGKE ZE01N Hst ggferelea gewssr RuslgütS in hst Vatilaan Graf van Tad-aak-, M®ma XSli ew ds Sefisrmütessler I. Eu. Gardinaa! ierelt? over igr 0 my De teesfasid k DuHsehlasid ¥ssi3ï!iss In werüdng is Fransck zosïliegsrs §n mm XXIX* JAARGANG NUMMER 280 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 33 10 CENTIEMEN WEKELIJKS C.ÊO TJiUreter: J. Van Nuffel-Ke Gendt H. Sabbas Zon op 7,29Zon af 3,54 Nieuwe Maan tien 7 (Publiciteit buiten liet Air. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place do la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. EafffWTMfflEai -:.000> Een der meest in liet oog loo- pende kenmerken van onzen tijd is de verslapping der openbare ze delijkheid. Ons volk is zedelijk ziek. De kiem der kwaal is in de volksziel binnengedrongen gedurende en tengevolgevan de algemeene on regelmatige toestanden die we be leefd hebben gedurende en na den oorlog. - Herdenken- wij de eerste bange weken van den Duitsehen inval. De kerken waren te klein... de biechtstoelen werden bestormd... Het oogertblik van algemeen ge yaar bracht de massa nader tot den 'godsdienst' waarin de opperste troost in bange uren gevonden wordtde ingeboren - christenzin werd bij onze menschen wakker. Maar de maanden gingefi .voor bij en 't gevaar wëek, en met 't ge-_ vaar week ook de behoefte aan ze delijke opbeuring. De tijden wor den lastig en de zorg om bet stof felijk bestaan kluisterde de ge dachten aan de aarde. De ruwe. soldaten van den kei zer brachten met hunnen Pruis- sichen dwang, ook hunne lossere zederi mede en slpepte sommige mede op de weg der zedeloosheid... 't zij om wel te staan met de mees ters uit die dagen, 't zij uit woeker zucht. De kiem der hedendaagsche kwaal schoot immer welig op. La ter kwamen de dagen van glorie en wapenstilstand. DeDuitschers gingen heen... maar hun invloed op zedelijk gebied bleef .achter. Dan kwam de tijd die dwingen de levensnooden meebracht en ze te scherper voelen deed, omdat el keen had gedroomd dat nu het vooroorlogs geluk zou wederkee- ren... Helaas! Harder dan ooit is de strijd om het bestaan, vooral voor den mid denstand. Hooger en hooger klimt den prijs van het levensonder- boud ;hooger ook, tot eene nooit voorziene hoogte, klommen de loönen. De worsteling gaat voort en de ontevredenheid groeit! De lange overheerschin'g Van het ge wéld op het recht, heeft ons volk den indruk gegei'en dat geweld het middel is om het' doel te bereiken en dat het doel de middelen wet- tigd. Gevaarlijke stemming die de socialisten weten levendig te hou den en die ons tot betreurenswaar-1 dige gevolgen brengen kan. En uit' dien gemoedstoestand vloeien voort de stoutheid in taal en han deling; de verzwakking van alle zedelijk gedrag en van de zeden zelf. f De taal die klink uit den mond van velen onzer meisjes is onwaar dig. de kleedij onzer vrouwen en dochters de moeders van onze komende geslachten is het nog wel eene kleedij? of is het niet veeleer wat de franschen noemen «im elegant déshabillé» 't is te zeggen iets meer als een ontoereikend nachtgewaad! Moeten ónze meisjes nu bet laatste greintje zedigheid prijs geven 0111 te koop te Ioopen. Wat zal een man aanvangen met zulke vrouw? Welke soort moeder zullen de kinderen indien er komen? daaraan hebben? Welk ernstig jonkman zal zulke ge- k-eede pop tot vrouw beg'eercn, en betrouwen genoeg hebben in hare eerbaarheid om ervan zijne levens gezellin te durven maken? Mij geeft het den indruk of on ze jonge meisjes willen worden liet schepseltje waarmee men praat en lacht, en dat tot vermaak wil dienen; mooie, bröze vlindertjes, anders niets! Welke toekomst wacht ons volk met zulke vrou wen? Dat de ouders het eens wel over wegen en, voor him eigen geluk, lranne kinderen aanzetten tot meer levensernst. Dat de dochters onzer deftige burgerij en onzer christene werklieden door liun voorbeeld den terugkeer prediken naar meer zedelijkheid; zij zullen machtig meewerken aan de redding der maatschappij, In een artikel had M. Betrandi be weerd dat M. Devèze, samen met al de anti-clericale senators en volksvertegen- woordiigcro, in 1911, tor gelegenheid van eene •betooging voor het verplich tend onderwijs, achter een vaandel haêl geloopen, waarop een soldaat stond af gebeeld die zijn geweer breekt. Idet geval hoeft enkel belang omdat M. Dcvéze, minister, de socialisten uit de régoering verdreef, in 1921, ten ge volge van de tegenwoordigheid van M. Anscele op een plechtigheid te La Lou- vière, waar ook een vaandel met gebro ken geweer werd gedragen. M. Devèze loochent ooit achter een dergelijk vaandel te hebben geloop en z maar' de Peuple frisclit hem zijn geheugen op en herinnert hem er aan, dat zulks wel het geval was in 1911. M. Devèze zegt dat hij in ieder geval aldaar dit vaandel niet heeft gezien. M. Anseele had het te La Louvière ook niet gezien, zegt hij. -VW DE DIENST VAN DE EDEL-WACHT De Edel-wacht heeft beroerde dagen gekend, bijvoorbeeld toon in 1830, zij Gregorius XVI verdedigen moest tegen revolutionaire bewegingen. Later dekte zij den aftocht van Pius IX naar Gaëto en den 20 September 1870 waren hare leden tusschen de verdedigers van de Porta Pia, zooals zij aan den slag van Montana deel genomen hadden. Tegenwoordig is 'hunnen dienst be perkt tot Hofdienst. Plet korps levert dagelijks een detachement, onder de 'be velen van een kolonel, om het eerege- lei'de van den H. Vader uit te maken^ rt zij bij plechtige goliooren, 't zij wan neer de rau3 zijne appartementen ver laat. Ilun kleodeidraöht maakte altijd grooten indruk. Sinds 1870 heèft men in het 'Vatikaan hun gala-uniform van scharlakenrood met blauwe snoeren niet meer teruggezien, daar bet Pause lijk Plof sinds de inname van Rome, af gezien hoeft van alles wat een feestelijk uitzioh'f geeft. Doch hun uniform van lialvc-gala in blauw laken met witte zeemlederen -brook en helm met zwar ten paardshaarataart, blijft zeer opge merkt in al de groote plechtigheden, wanneer de Edel-Waclit aan den Paus een indrukwekkend geleide levert. De Edel-Wachten houden eraan de ze plechtigheden bij 'te wonen, en zij klagen spoedig, wanneer de Paus zo minder schitterend verlangt. Onder dit oogpunt was het pontifikaat van Pius X A-oor hen eene beproeving van den eersten dag af wilde deze Paus alles eenvoudig' en nederig. Leo XIII be minde de grootsche pauselijke sfcaatede, en het was hem aangenaam, - in Sint- Pietera, de toejuichingen der geloovi- gen te" ontvangen. Pius X, hij, verkoos de stilte en, van den dag zijner kroning af, verklaarde hij uitdrukkelijk dat hij aan de gebruikelijke ovaties verzaakte. Edel-Wachten, sinds zoo lang gewoon aan de ontembaren geestdrift dor me nigte in de VatikaanBche Basiliek, wa ren over dit besluit van den nieuwen, Paus zeer bedroefd. Plet ordewoord werd evenwel tot het einde der plechtig heid stipt nageleefd. Pius X ging Sint- Pietera verlaten, toen een oude officier van de Edel-Wjaöht het niet meer kon uithouden. Hot was toch niet mogelijk dat de Paus, don dag zijner kroning, ten min ste niet eeno enkele toojuiching zou ontvangen, en, aan den voet van de Sedia. Gestatoria waarop de Paus plaats genomen had, riep deze verkleef de dienaar uit ganseh. zijne macht, alsof lnj het wilde doen in den naam van de veertig duizend geloovigen die hadden moeten zwijgen «Evvivn 1 Papa Leo ne Dooh oogonblikkelijk begreep de ongelukkige officier zijne vergissing, dooor zijn geestdrift begaan. De goedg. Paus Pio glimlachte hartelijk, terwijl de arme held van het avontuur wol van schaamte onder den grond had willen kruipen. :oOo: De ministerraad cELe vergaderde on der voorzitterschap van M. Theunis, werd ingelicht over. den politieke toe stand in het 'buitenland en bijzonder over de laatste beraadslagingen der Herstel comttoiesio. Hij keurde ook 't wetsontwerp goed houdende de -macht -der regeering inza ke douanen tarieven, alsook oen ont werp van voortoopiige credieten voor de drie eerste maanden van 1924. De raad onderzocht eveneens oen ont werp tot eenmaking der veranderingen der ministerieel e departementen betrek kelijk de tuchtstraffen. De raad bestudeert de te nemen maat regelen tot verbetering van den stoffe- lijken toestand van het stoatspcisoneel. Later zullen desaangaande beslissingen worden genomen. Met betrek op don buitenlandschon toestanld, iheefb de raad zich bezig ge houden met do benoeming dor Belgi sche afgevaardigden in het oonüteit dor deskundigen, bij de commissie van her stel. Drie namen werden vooruitgezét M„ Houifcffirt, wolksvertegenwoordiger M. Janssens, bestuurder dor Nationale Bank M. Francqui, id der Sociéte Générale. Er werd nog geene beslis sing genomen. Met betrek op zekere geruchten die gedurende de week in omloop waren, heeft M. Jaspar er aan gehouden nog eens te verklaren, dat er geen spraak was voorloopig do bezettingstroepen te verminderen, om de bezetting onzicht baar. te maken. Met betrek op de verdediging van den stoffelijken toestand van het staatspersoneel, is er speciaal kwestie geweest van ""de jaarwedden der magis traten, dit' op voorstel van den minister van justicie, merkelijk zullen verhoogd worden. -:o()o:- Uit MoSkow. wordt bericht dat fVI. Tchitcherine aan liet Vatikaan eene nota zond:, waarin clc voorwaarden wor den bepaald, voor het schorsen der vol gingen tegen de katholieken in Rus land. De Sovjets eischon van het Vatikaan -de erkenning in rechte van Sovjet Rusland. Het gerucht loopt dat de patriark Tik'bon, hoofd der Orthodoxekerk, in zijne woonst wordt gevangen gehou den. Het tweede beeld van koning Tu tankhamen is naar het laboratorium overgebracht. Die overbrenging ge schiedde juist als bij het eerste beeld. Het voorbereidende werk binnen de tombe is thans afgeloopen. Alles is ge reed voor het afbreken van de schei dingsmuur. Hoe lang dit werk zal du ren iö nog niet te zeggen. De vooraf- jaande arbeid vordert veel tijd, eener- zijds in verhand met het uitvoerig aan- toekenen, anderzjids tengevolge der ge ringe ruimte. Alle voorwerpen, datums, enz., moeten nauwkeurig worden nage gaan, willen het onderzoekingswerk en de ontdekkingen waarde hebben. Voor al het aanteekenen van do ligging der voorwerpen is van belang. Een andere reden, waarom de voorafgaande arbeid zooveel tijd in beslag neemt, is nog, het vraagstuk van de verwijdering der schrijnen, vooral van do groote "stuk ken, welke niet uit elkander kunnen worden genomen. Zoo spoedig en zoo vlug mogelijk zal met hot afbreken dor schrijnen begonnen worden, Onderwijl zijn reeds uitgebreide maatregelen getroffen in het laborato rium, dat in de tombe van Seti II is gelegen. Wol, verbandmiddelen, in strumenten, scheikundige voortbreng sels en ander noodige materialen lig gen daar uitgepakt., voor gebruik ge reed. De 'grond voor en rondom het la boratorium is gelijk gemaakt, zoodat thana een ruimte voor allo noodige werkzaamheden beschikbaar is. Teil slotte moet er aan worden toegevoegd, dat ondanks buitengewone moeüijkhs- den de fotografische opname van 'het schrijn, voor zoover thans mogelijk goed geplaagd is. Zaterdag heeft M. Howard Carter het stuk geopend dat nog overbleef van liet buitenste deel der graftombe van Tu tankhamen. Hij vond er een gaanstok en vier gekromde staffen, alles overvloe dig met goud bezet. Het keizerlijk huis van Japan en het keizerlijk 'huis van Abyseinië zijn dat jaar voor de eerste maal in den «Alma- nach de Go'bha opgenomen. Tot hiertfre stonden zij enkel tus schen -de algemeene inlichtingen en bleven zij geweerd uit de andere keizer lijke en adelijke gedachten. Dat belet niet dat de keizerlijke ^fa milie in Japan reeds meer dan 2500 jaren op den troon zit en dat de keize rin van Abyeeinie beweert af te stam men van de koningin van Saba, die indertijd op bezoek ging bij koning Sa lomo. De keizer van Japan heeft 50 jaren mJoeten reclameeren om erkend te wor den door Zijne Majesteit Justus Perthes, uitgever van den Almanach do Go- tha zooals in den tijd keizer Napo leon I meer dan tien jaren heeft «moe ten wachten oer de uitgever zich ge- waardigde notitie van hem te nemen. Op zijne reis naar Italië, kwam de Koning van Spanje toefgs Carthagena en vernam daar dat de Itaüaansohe schermmeester Silvio Miggiiozi naar Italio wouschte te reizen, om zijne oude moeder, die hij in geen tien jaar meer gezien had, te omhelzen, docli dat de reiskosten te groot waren. Alfonso XIli begaf zich naar de ka zerne waar Silvio Miggliozi zijn on derricht aan de officiers gaf. Hij deed zich den schermmeester voorstellen en zegde hem-: Gij zult naar Italië gaan en gij zult geen deel uitmaken van mijn gevolg. Ik zal bevelen dat men u aan boord van de J'aimie verblijf zou bezorgen als leeraar der scheepsof ficiers. •EEN HERDERLIJK SCHRIJVEN. Z. Eim. Kardinaal Mereior, aartetos- schop van Meehelen heeft aan de gees telijken van het aartsbisdom, volgenden brief -gestuurd Zeer Beminde Broeders, Mgr Amédée Marie Crooy, door God zoo onverwachts tot zieh geroepen, was een der onzen. Hij is in ons aartsbisdom opge-' groeid, heeft het grootste deel zijner priesterlijke loopbaan afgelegd in het Sint Lodewi.jksge-'tielit te Brussel aan het Koninklijk Hof waai* liij 'met de eerste godsdienstige opvoeding 'dor ko ninklijke kinderen was gelast in het Klein Seminarie van Mechelon, waar hem het geestelijk bestuur over de leerlingen tot het priesterschap werd toevertrouwd. Overal liet hij de herin nering na van oen bovennatuurlijke zending van aller eersten rang. Met genegenheid had hij den titel behouden van eere-kanunnik onzer Me- tropoHtane Kerk. Hij valt, neergebliksemd ïn A'ollen arbeid, op het oogenblik dat 'hij -geroe pen schoon de cerate vruchten te oog sten van zeven jaren om-eipoosde werk- zaainheden. Ondcrweipen wij ons aan deze ver bazende schikking van de Goddelijke Voorzienigheid laat ons bidden en ons onderwerpen. Hot zal mij wel toegelaten zijn, tot uwe stichting en tot deze der talrijke zielen, welke aan zijn wijs bestuur toe vertrouwd waren, hier een geheim te onthullen. Van bij den aanvang zijner bisschoppelijke loopbaan, begon Mgr Crooy elzen dag met deze akte van toe wijding en aanbidding, die do god vruchtige riolen tot navolging m!ag ge boden worden, en die misschien het 'ge heim bevat van dezen plotselingen dood welke wij beweenen Alles in mij aanbidt U, o mijn God, ik aanbid u in alles, cn vind slechts rust en vrede in deze aanbid- ding. Deze akte van opperste opoffering, volgons alle waarschuwing hernieuwd bij den dageraad van Dinsdag 27 No vember, zal den gellief den bisschop den eeuwigen Vrede hebben geschonken. Gedurende acht dagen, vanaf de ontvangst van dezen brief, zullen de priesters aan den geliefden, overleden bisschop een hijzonder Memento wijden en tot zijne intentie het Miserere en het De Profundis bidden. Uw ganscli verkleefde in Jesus- Ohristus. (get.) D.-J. Card, MERCIER, Aartsbisschop van Mcchelcn. HELFFERICH GOUVERNEUR VAN DE RIJKSBANK. Helfferich zou naar de Vossisdie Zeitung meent te weten, tot gouver neur' van de Rijksbank worden be noemd. Het blad voegt er bij, dat het politiek verleden en de ultra-nationa-, listische strekkingen die benoeming niet wenschelijk maken, dat zij de re geering in de grootste verlegenheid zou kunnen brengen. EEN ULTIMATUM AAN DE VORWARTS Generaal von Seckt 'heeft de Vor- warts aangemaand hem de personen aan te duiden, van wie het blad ver nomen 'heeft, dat in Saksen officieren en onderoffeieren uit den militairen dien.-?t werden gejaagd en gevangen ge nomen wegens begane misbruiken. - Geeft de «Vorwarts» geen antwoord op den vastgesteld en datum, dan zullen op het blad de maatregelen van den staat van beleg toegepast worden. Do Vonvarts verklaart, in geen geval aan den gestolden eisch te zullen voldoen, daar hij in strijd is met de eer van het dagbladbedrijf. DUURTE ONLUSTEN. Op verschillende punten van Berlijn, inzonderheid 1e Charlottcnburg en te Strot ew zijn weer lovensduurte-onlusten mtgebi-oken. in deze laatste wijk «werden revoh'er- sclioten 'gewisseld tusscnen de politie en do 'betoogers. Een twaalftal onruststo kers weiden aangehouden. Verscheide ne bakkerijen werden geplunderd. Te Leipzig hebben erge botsingen met de politie plaats gehad. Gemeld wordt dat vier politieagenten gekwetst werden. EEN 10 METER DIEPE LAVAMASSA. Londen, 3 Dcc. De Times ver noemt dat professor Maladra, bestuur der Vim liet observatorium van den Ve suvius, Zaterdag dc-n krater heeft onder zocht en vaststelde dat de lavamassa 10 meter diepte iieeft. De top van den berg is in nevel ge huld. EEN WATEPAHjIEGTUIG MET ACHT PASSAGIERS IC APS IJST TE CHERBOURG. VIER OP VARENDEN VERDRONKEN. - Een pijnlijk ongeval is verleden Vrijdag voorgevallen op de reede van Cherbourg. Ken watervliegtuig, mjet 8 passagiers aan boord en Vrijdag rond den middag in panne gebleven, is gedurende den nacht in 'het tempeest gokaprijsd er zijn 4 der opvarenden vermist. Ziehier 'bijzonderheden over de ramlp Vier watervliegtuigen deden Vrijdag morgen gecombineerde manoeuvers met de Ailette en de onderzeërs. Do vliegers moesten de manoeuvers bewaken, terwijl de onderzeeërs orders iidden het schip het passeeren te be letten. De C 35 on de C II 4, twee w<otorvlieg- tuigen, slaoiitoffere eener panne landden op zee op 50 mijlen van, Cher bourg de opvarenden van de C. 35 werden gered door een onderzeeër. Van de C H 4 vernam men draad loos dat alles wel aan 'boord was en dat de bemanning, hulp afwachtend, wel gemoed het ontbijt nam. Kort nadien stak het tempeest op efi de gevolgen deden, het ranke toestel kapsijzen, waarbij de scheepsluitenan- te Dauvin en Renault alsmede de offi cier 'marinier Dimet in zee omkwg,- m/on. De aviso Ailette was intusschen op zoek gegaan en bereikte 'a nachts het wrak van het vliegtuig waaraan nog opvarenden, waaronder een officier rich vastgeklampt hielden. Niet- zonder moeite kon men ze aan' boord hijseken een. hunner, de eerste meester Bautls, had editor de kracht niet meer het touw vast to houden, viel in zee terug en verdronk. De Ailette is Zaterdag morgen mot de overlevenden te Cherbourg to^ rug gokeerd. Zijn gered de 'bevelhebber van het watend iogtuig, soheepsl uiten an t Trotche, de eerste meester Pelatan en de tweede meestera Nevet en Birard. Al de opvarenden waren joiigo vlie gers algemeen gekend te Cherbourg. Scheepsluitenant Dauvin was vroe ger bij do basis van Duinkerke en was nu adjoint van dén bevelhebber dor basis yon Cherbourg.

De Volksstem | 1923 | | pagina 1