li Woensdag- IDecein. 1925 BLUF U ZELF l LaEt^ouwhejSatigen Ksftrraid S@iifüUjk drama te Mgretslsa's Ba \Cm\mm iia Engeland isn ïesr^ssst gezesÉen iss Isltesd Eei bezoek aan Lisieux l XXIX* JAARGANG NUMMER 286 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 IDAGT^T -AD I 0 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.60 Uitgever: J. Van Nufeel-De Gendï (Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, to Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4, H. Conslanlia Zon op 7,37Zon af 3,o2 Eerst® Kwartier Üen 14 Kent gij lezer, het gedicht Van De Genestet? Neen! Mag ik het u even voorzeggen? Plant uw hof, naar 't u belieft, Bouw ut huis, waar 't u ge rieft, En door 't venster, wijze guit, Lach dees zotte wereld uit. Wat dunkt u God he Maar doet gij het ook? Och kom kijk inaar even rondom, u: Omdat rne- jvrouw X een renard heeft, koopt Mevrouw Y een mof en een pels, renard omdat Mijnheer A lid is van de Winterdieren, wil M. B. lid zijn van de «Zomerbloe men» en de Wintervlier te gelijk, omdat juffer A. een nieuw... maar kom 't volstaat. Iedereen kent ge noeg die dwaze wedijver om ter meest en om ter schoonst, die de heele wereld vernist en ons wereld je bijna aan een groot apenkot doet gelijken. De vermaken roepen ons 't al len kant, waarom gaat men zoo gretig er naar toe? Hoe verklaart men dat personen, die 't huis geen B minuten genieten kunnen bij het lezen van een boek, bij het hooren van een mooi lied, bij het eenvou dig bekijken van een schilderij, of erger nog die niet eens in stil ge not genieten kunnen van 't avond praatje rond de kachel na de afge dane dagtaak, dat die zelfde per sonen naar «soirees» gaan, de con certen in de groote steden gaan bijwonen en kletsen over 't schoone waarvan ze niets begre pen hebben? Ilaad u het lezer? Wel omdat anderen er heen gaan§ Loert niet over den haag van uw gebuur, maar. («Plant uw hof naar 't u belieft, Bouw uw huis naar 't u geriefd Handel volgens eigen wijs over leg en eigen zelf bewustheid. Maar is ons volk wel zich zelf bewusij ■Ligt in het voortdurend hunkeren naar vreemden tooi, naar vreem den praal niet eene pijnlijke be kentenis dat het zich zelf niet kent én dus niet groot gaan kan op eigen grootheid en eigen waarde. Waarom benijdt gij de kunstig gesneden pyramide boom en de weelderige bloemperken van, uw gebuur? Omdat gij de jvaarde niet kent Van uw hof! Waarom toovert gij 11 het «sa lon» van anderen, met zijn doffe stoffige tapijten, pinkelende ko perknoppen of de verandah met haar hooge palmboomen van ande ren voor en vergeet gij dat uw huis, misschien met minder praal, toch even zoo aangenaam en zoo mnig is. Vooral vergeet gij dat al wat God schonk het uwe is... Leer denken, voelen, willen, handelen, zooals gij moet, zooals gij kunt. Dan moogt gij alleen staan, uw denken zij uw kracht, uw willen, uw waarde. En lach die zotte werej^ uit. Lach met haar gekke overeen komsten met haar valsche tonen van eer, geluk vreugde! Lach met haar dwaze leerstel sels! Maar wee de wereld Lach daarom slechts door 't venster. Blijf thuis en sticht u thuis een Wereld naar eigen beliefte, naar éigen ideaal... en gaat niet bij de wereld. Gij hebt een overtuiging die niet overeenkomt met de wis pelturigheid, een ideaal te hoog voor haar alledaagsche, te schoon en te verheven voor haar hebzucht. Uw klaarziend oog ziet hooger dan haar laag eerbejag, uw vaste wil dreunt krachtiger dan haar saai vervelend streven van zelfbe- w« rooking Head u hoog en blijf u zelf OVER DIASTASE. Boor diastase verefcaat men een be standdeel, een oplosbaar gistwezen, dat zich bij de (kieming der aardappelen en granen ontwikkelt, en den overgang van het zetmeel in gomi en suiker be werkt, benevens de vervormingen van verschillende andere zelfstandigheden. Zonder deze, zijn geene omzettingen van voedstoffen in de planten mogelijk. De omzetting van zetmeel in de graangewassen is van het grootste be lang. Schneidewind en anderen hebben onderzocht in hoever de chloorznurzou- ten invloed hebben op de vorming van diastase in de graangewassen en bevon den, dat van af 1 0/0 deze zouten eenen bijzonder voordeeligen invloed uitoefe nen op de oplosbaarheid van het zet meel, terwijl de zwavelzuurzontén gee rt den minsten of slechte eenen uiterst geringen invloed hierop uitoefe nen. Men schijnt bijgevolg te miogen aannemen dat vooral de alca! chloorzuurzonten, in de plantenweefsels eenen gunstigen invloed uitoefenen op de oplosbaarheid en de verhuizing van hot zetmeel, en 'bijgevolg op de vermeer dering der plantenvoortbrengst. "Wfij trekken hierop de bijzondere aandacht der belanghebbenden. Het ge bruik der ruwe potaschzouten nam ge durende de laatste jaren fel toe. Toch wordt er nog te weinig gebruikt. De landbouwers, die bijgevolg verwaarloos den eene potaschbemeöting op de graan gewassen toe te passen, hebben er alle belang bij dit verzuim ten spoedigste te herstellen. Dat zij dus, wanneer hunne landerijen gedurende de -winter genaak baar zijn, of vroeg in de lente, niet vorwaarloozen 300 tot 400 kgr. sylvi- niet van Elzas toe te passen. Do ministers vergaderden JVIaandag namiddag, in het Ministerie van finan cies, te Brussel, onder het voorzitter schap van M. Theunis. M. Jaspar, minister van bmtenland- eche zaken heeft zijne kollegas onder houden over den buitenlandschen po li tieken toestand en over den uitslag der Engelsehe kiczingen. De (Raad hield zich vervolgens bezig met het onderzoek de/ wijze waarop, hef toekennen van de dertiende maand aan het personeel, der Staatsdiensten, zal toegepast worden. Er blijven nog ^en zeker getal kwesties te regelen, on der andere het vaststellen van den da tum voor de uitbetaling van de tweede helft der vergoeding, en het bepalen van de kategories staatsbedienden die do vergoeding zullen genieten. "Wat de onderwijzers en geestelijken betreft, die zijn begrepen tusschen degenen die de dertiende maand trekken zullen. M. Theunis heeft verder uitleg gege ven over de algemeene verhooging van barema. Het onderzoek desaangaande zal nog zoo spoedig niet geëindigd zijn, gezien hot groot getal kategories van ambtenaars en bedienden die er be staan. Voor het ministerie van spoor wegen alleen zijn er 265. Het onderzoek wordt evenwel regelmatig voortgezet. M. Noujean heeft de kwestie der af schaffing van de portvrije verzendingen opgeworpen. Dit vraagstuk schijnt niet zoo -eenvoudig om op te lossen, als heit wel schijnt. Men weet dat voortaan, de Staatsbesturen ook hunne brieven zul len moeten frankeeren. Men denkt voor deze verzendingen een bijzonderen pest- e zullen maken. Maar hoe zal men toezicht uitoefenen over het verbruik van deze bijzondere postzegels "Weeral eene nieuwe reeks bedienden met het toezicht gelast, aanstellen Daar valt niet aan te denken. Men vraagt zich dan ook af of het niet beet ware dat elk ministerie jaarlijks eene l>epaalde som aan hét 'beheer van posterijen zou stof ten, tot dekking der verzendingskos ten. Daarna kwam de kwestie van het te kort aan spoorwegwagons te berde. M. Neujean deèd uitschijnen dat dit tekort voortspruit uit het feit dat er een groot getal wagons gebruikt worden voor het kolenvervoer uit do Roer, en uit de om standigheid dati Duitschland, als her stel, nog 12500 wagons leveren moet en dat het in gebreké blijft. Daarbij zijn er nog 5000 wagons die noodzakelijke horstellingen moeten ondergaan. Er moet over 120.000 wagons kunnen be schikt worden, om aan de vcreischten van de nationale nijverheid te voldoen, cn cr zijn er maar 106.000 beschikbaar, waartussehen de 5000 waarvan hooger spraak. Indien Duitschland de leveringen niet spoedig herneemt, dan zal het gou vernement wagons aan de privaat nij verheid moeten bestellen. In afwach- tiug, zal het ministerie van spoorwegen al b*t mogelijke doen -001 een beter yei- voer van koopwaren te verzekeren. Ten slotte hield de Ministerraad zich bezig met de opvolging van M. Van der Rest als. gouverneur der Nationale Bank. Men is 't akkoord gekomen om de benoeming van M. Hautain aan den Koning voor te stellen. EEN DQORGETÖBTE VEEKOOP MAN DOODT DE VADER ZIJNER VRIENDIN. DEZE LAATSTE DOOR DRIE KO GELS GETROFFEN. DE DADER PLEEGT ZELFMOORD. De rustige, kalme Kempischs ge meente Herenthals werd Maandag mor gen in rep en roer gebracht door een schrikkelijk drama, dat zoo wat het eindtooneel is van een doorgetobte ver- brasser, en tevons een nasleep je van oorlogstoestanden. (Zekere Jos. Dries, 50 jaar oud, doet het -bedrijf van veekoopman en zooals allen, had hij tijdens den oorlog en de eerste jaren van den wapenstilstand veel geld gewonnen. Zooals het dan bij ve len reeds het geval is geweest, waren zijne vrouw en ook zijne kinderen te klein voor liem geworden, zoodat hij zijn huisgezin verliet, om elders eenen te huis te gaan zoeken. Het duurde dan ook niet lang of het was geweten, dat hij betrekkingen on derhield met zekere S. Pareine, die nu 33 jaar oud is en die mét haren 60jari gen vader Ed. Pareine, eene herberg houdt in het huis Nieuwstraat n.27. De veekoopman verteerde goed en de be trekkingen bleven voortduren tot dat... het geld opgeraakte, en de liefde tus- schen dit koppel deed verminderen. Volgens inlichtingen, die men voor den oogenblik heeft kunnen inwinnen, moet er van wege de vrouw reeds spra ke zijn geweest, de betrekkingen af te breken. Dit heeft de veekoopman in het hoofd beginnen te spelen, tot dat hij misdadige plannen beraamde, ten einde zich ie wreken. Maandag morgen, heeft hij deze met de meeste koelbloedigheid in uitvoering gebracht. Het was rond half negen, dat hij in de herberg van Pareine kwam en er va der en dochter samen aantrof. Hij haal de plote eenen revolver voor den dag en good op beiden mikkende, loste liij, port achter elkaar volgend, vijf scho ten de uitwerkselen waren verschrik kelijk, want de vijf kogels hadden hun dool getroffen. Terwijl de moordenaar met hot wa pen in de hand, het huis uitvluchtte, kwamen de geburen op het knallen der vuurschoten toegesneld en vonden v*»- der en dochter Pareine in eenen bloed plas ten gronde liggend. Dokter Van Hout, kwam ter plaats© en kwam tot de vaststelling, dat do va- dor door twee kogels was getroffen een onder de kin, en die langs de kaak weer^ was uitgevlogen de andere was in het lichaam .gedrongen en had zulke vreeselijke verwondingen veroor zaakt, dat de man enkele oogenblik- ken nadien, den geest gaf. De vrouw was door drio kogels ge troffen, die allen in 't lichaam waren gedrongen maar die voor het oogenblik toch, haar loven niet in gevaar stellen. Terwijl de vrouw voor verdere verple ging in huis is gebleven, werd het lijk van den vadermaar het gasthuis dar ge meente gevoerd. De moordenaar was na het plegen zij ner gruwelijke misdaad naar zijne woonst gevlucht, eene kamer, in het Hotel du Voyageur gelegen recht over de statie. Daar heeft hij zich door een enkel schot gezelfmoord. Dokter Verlinden word daar geroepen, doch kon enkel den dood vaststellen, die genblikkelijk moet geweest zijn. Het lijk werd eveneens naar het gast huis overgebracht. Nevens het lijk werd het moordwa pen gevonden, een Duftsche revolvejr waarop nog een kogel stak. De bevelhebber der gendarmerie heeft ter plaatse het eerste onderzoek ingesteld en tevens het parket van Turnhout verwittigd. GEEN SAMENWERKING TUS- &CHEN LIBERALEN EN CONSERVATIEVEN. We meldden 'gisteren dat do liberale leider Simon verklaard had dat het laatste waartoe de liberalen uit het Noorden zouden overgaan, eon coalitie is met de conservatieven. De correspondent van hét Journal» to Londen meldt anderzijds, dat Lloyd George Zondag pp dja buitengoed, fce Churt, een langdurig onderhoud had met de lilberale leiders en dat er beslo ten werd op geen enkele wijze met de conservatieven samen te werken, zelfs niet onder een eenigzins lijdelijken vorm. M. BALDWIN ZAL NIET ONMTD- DFLIJK AFTREDEN. De Daily Express sclirijft In de meest bevoegde kringen is men thans van meening dat M. Baldwin niet on- middelijk altreden zal. Men denkt dat hij voorloopig aan het bewind zal blijven en dat hij zich voor het parlement zal aanbieden op 8 Ja nuari a.s. De Morning Post die togen alle coalitie gekant is, hoopt dat de eerste minister het hoofd van de conservatieve partij zal blijven. De liberale pers toont zich In zekere mate tot samenwerking ipet de Labour- partij geneigd. Men leest in de Daily Telegraph Een Labour-kabinet, steunend op den linkervleugel der liberalen zou noodlottige uitslagen bereiken in bui- tenlandsche politiek, terwijl een conser vatief kabinet, door de liberale rechter zijde gesteund, de beste waarborg zou leveren voor de verdediging onzer in ternationale belangen en voor het 'berei ken van den vrede in Europa.. M. BALDWIN BIJ pEN KONING. Londen, 10 Dec. M. Baldwin had een lang onderhoud met den koninj in den loop van heden morgen. Het was op urtnoodiging des konings dat M. Baldwin zich ten mleizo begaf. Do eerste minister is steeds nog niefc ontslagnemend. ZEVEN PERSONEN OMGEKOMEN. TRAGISCHE BIJZONDERHEDEN. Rotterdam, 10 Dec. De aan den stillenTJasct-oover gelegen dorpes, Haastrecht, Hekeldorp en Oudewater zijn Zaterdag avond opgeschrikt door de droeve nutre van eeu ontzettend on geluk het zinken van een veerpont met kerkgangers voor het klooster in Stein, waarbij reven menschen hot lei ven hebben verloren. Het missiehuis St. Gabriel van do Pa tere Passionisten, gelegen aan den dijk, onderhoudt sinds korten tijd ten behoe ve van de bewoners, dia aan do over zijde van den Hollandschen IJssel wo on en in do kapel van het missiehuis ter kerke gaan, een geregel den o verzot- dienst met een pont over het smalle wa ter. ■Zoo geschiedde ook 'Zaterdagavond. Het pontje dat ongeveer 30 personen dragen 'kan, was reeds een paar malen heen en terug 'gevaren en had de laat ste 28 kerkgangera opgenomen, die naar de overzijde werden gebraoht. Het was een donkere avond en slecht weer, en er ging, daar cr gespuid werd, een vrij sterke stroom. Daardoor wél- licht kwam liet vaartuig met eonige kracht 'tegen den kant aan, en door den schok deden de passagiers oen stap ach teruit met het noodlotiigo gevolg, dat het pontjo aan de achterzijde te zwaai belast werd en water schepte. Het pont je zonk daarop onmiddelijk, en allen, die zich daarin bevonden, behalve en kelen, di© nog juist op den kant kim den springen, vielen in het water. Op het hulpgreehrei snelden uit het klooster, dat op eenigen afstand van den aanlegsteiger Kgt, patera en kerk gangers toe om hulp te bieden. De duis ternis bemoeilijkte hot reddingswerk zeer. Het mocht echter,.ook met bij stand van de rijkspolicie,' die in de on- middelij'ke nabijheid op toezicht was en ijlingB toeschoot gelukken, vele dren kelingen behouden op den kant te ha len. Toen niets meer word ontdekt, ble ken nog zeven kerkgangers vermist, die allen verdronken zijn. Een tragisch geval deed zich bij het reddingswerk voor. De landbouwer Groenendijk, die met zijn jonge vrouw in de pont was geweest en zioh had kunnen redden, begaf zich te water on dook tot tweemaal toe om zijn vrouw te redden. Het Mocht hem bij zijn laat ste poging gelukken, haar aan haar hoed te grijpen zij werd toen echter door een in doodsnood verkeerenden anderen drenkeling gegrepen en naar de diepte getrokken: Bij het schijnsel van carbid- cn bon- zmelampen zijn den ganschen avond en gedurende den nacht tot halfvier Zondagmorgen pogingen jaangewend om do slachtoffers te vinden. Mot dreg gen waren ten laatste zes lijken opgo- liaald. Zondag morgen to 9 ure is hot laatste slachtoffer opgohaald. De lijken zijn in liet missiehuis neergelegd. Do gansohe omgeving is diep op der zenden reiziger» «an. ften JSfeik yjm bet pngelufc DE 'STAD IDER 'GELUKZALIGE THERESIA VAN HET KIND JEZUS In de geschiedenis van Frankrijk- wordt Lialeux, aiTondissemcintehoofd- plaats in Calvados, van in de vroegste tijdon vermfel-d. Het is inderdaad eene zeer oude stad, voortijds hoofdstad der Lexoviaansche Kelten, .de «Civitas Lexovioruan)) der Gallo-Romeinen, die haar den naam gaven van NoviomagusT Gebouwd in het diepe ecner schoone vallei, aan den samenloop der Orbi- quet en der Touques, zijn die oude wij ken dezer stad van 16,000 zielen, voor den oudheidkundige den kunstkenner en zelfs den gewonen toerist, tusschen dewelke ik mij rangschik, eene echte vcropenbaring. En hier is eene beknopte uitlegging noodig: indien al de stijlen der bouw kunst zich in Normandië mot eene uit zonderlijke macht en mot eene bijzon dere oorspronkelijkheid betuigden, met geen© was dit meer het geval dan mot de gothiek, waarvan wij hier do zuiverste en prachtigste exemplaren vindon. De St-PieterskaÜiedraal van Lisieux, gebouwd rond de jaren 1200 op de plaats cener onder de groote Norman- dische gothieke kerken. Het koor dagteekent van 1215 en" hier kan men den primitieven gothie- ken stijl der Xlle en XlIIe eeuwen in al zijne zuiverheid bewonderen. De abdij van Mont St-Michil, dit stoute drie verdiepen hooge gebouw dait men tore*cht een wonder heeft genoemd, het koor der kathedralen van Bayeor en Evreuw, de kerk van Louviers, mtet haar weergaloos schoon portaal, dagtee- kenen van de XHIe eeuw, terwijl de fabelachtige bouw van de kathedraal van Rouen in 1200 aangevangen, eerst in 1530 afliep met do bekroning van den voorgevel. De XlVe eeuw zotte het werk der XHIe voort, maar in 1346 brak het sombere tijdstip van den Honderdjari gen Oorlog aan, die een einde stelde aan de bouwkunstige bedrijvigheid in Nor-* mandie. Het is in de tweede helft der XVe eeuw dat het kunstleven herontwaakt; de gothiek is dan gekomen tot die perio de van overlading, van dikwijls te over vloedige rijkdom, maar immer van fan- tazij overloopend, die men de stralend© gethiok noemt. Niet alleen in den kerkbouw, maar pok in de burgerlijke architectuur ^raoht rij wonderen voort, die het stads beeld van Rouen b. v. eenig doon schij nen en er de gothieke stad, bij uitstek van maken. - En tegelijkertijd tooiden, naar het voorbeeld der hoofdrad, de kleine ste- den zidh met sierlijke woonsten, mot houten puntgevels; en wat er van dien tijd het schoonste is overgebleven kan men gaan bewonderen te Lisieux. Men vindt er niet hier en daar nog een huis, maar de huizen mot gebeeld houwde houten gevel vormen er ware «décors», men zon letterlijk durven zeggen echte «etraatlan dschappen zooals dit van de beroemde me aux Fèves. Deze straat met enkel houten gevels versierd met gebeeldhouwde motieven van de nok tot aan den grond en waar door de Touques loopt, overwelfd door eene XVe eeuwsche brug, ligt daarnog zooals zij werd gebauwd in de middel eeuwen. In verbazende silhouetten rijzen ha re (huizen op als een schouwburgdeoor en het hnis gekend onder den naam van «do Salamander» wordt beschouwd als een der schoonste typen van dtj 'bouwkunst van den tijd. En go (kunt door tal van straten wandelen met hetzelfde beeld. de ruo air Char, de Grande Rue, de ruo de la Boucherie, do rue du Paradis en nog andere vormen eene stadswijk, die men vruchteloos nog ergens anders ter w©< reld zou gaan zoeken. Dit stemmig geheel wordt vollodigd door de St. Jacobskerk, die gebouwd, werd rond het einde der XVe eeuw door do notabelen der 6fcad, wier blazoenen, met het jaartal van 1522 prijken aim de gewelfzuilen. Die kerk geeft merkwaar dige muurschilderingen te aanschou wen. Het portaal en de toren zijn on voltooid gebleven. Dat is de oude stad, die vergeteif was en onbekend, en die alleen door oudheidku/adigeln cn éeiiige zeldzjam!$ toeristen werd bezocht. En zie, als aangeraakt door oen tkxw verroedo, is die Schoone Slaapster in de vallei, plots ontwaakt cn tot ccn nieuw, leven gekomen en in die statie, waar voorheen bijna niemand afstapte, daar voeren nu iederen dag de treinen dui* 0 ItafiteyL

De Volksstem | 1923 | | pagina 1