Ds ring van den moordenaar ~~1E1lmtsïe uur Een gebouw ingestort te Hasselt Beedelijk Iramengeluk te St. Maria-Hoorebeke De Panorama van den Yzer Akelige misdaad Ie Brussel Erg ongeluk Ie Zulte Ninove. - SI. Ceeiliafeesl BEURS VAN BRUSSEL WISSELKOERS DRIE DOODEN DRIE GEKWET STEN. Voor rekening van M. Ciopols Schoof mouter te Hasselt, was men bezig in den Paa-rdcn-Demer eepe nieuwe mou terij bp té richten. Het gebouw, geheel in steen en ijzer, 11 metere hoog en eene oppervlakte be ul aan de van ongeveer 400 vierkante meters, was reeds onder dak, doch een aantal werklieden, metsers, ênz. waren w nog aan den arbeid. Maandag namiddag rond 4 ure, hoorden de werklieden plotselings een akelig gekraak en geheel het gebouw ?totte in. Spoedig kwam hulp opdagen. Eeni- ge werklieden waren het ongedeerd ont komen. Een drietal andere, de ge naamde Konings van Curairge en de gebroeders Alberghs van Hasselt, die rich buiten bevonden, weiden door neervallende bouwmaterialen licht ge kwetst en konden na verzorging huis waarts keeren. Zij verklaarden echter .dat er ook binnen in het nieuwe "ge bouw werklieden aan dén arbeid vu ren, en deze ongetwijfeld onder de pui pen moesten .bedolven liggen. Met koortsige haast werden de op- "ruimjingvrwerkenaangevat en na een kwart mus vond men de 45 jarige met ser Leopold Truyeris, gehuwd en huis vader wonende te Luinanen. De onge lukkige was de beide beenen verbrij zeld, had verscheidene ribben gebroken en was zwaar gewond aan het hoofd. Het slachtoffer werd stervend naar het gasthuis overgebracht. Eenige minuten later werd een twee de slachtoffer gevonden, de metsers- gast leidoor Jans. De ongelukkige was levensgevaarlijk gewond aan het hoofd en aan de beenen. Zijn toestand was hopeloos en hij bezweek terwijl men •hem naai- het gasthuis bracht. Eindelijk na een uur werkens vond men in den kelder het lijk van den 17 jarigen zoon Truycns. De ongelukkige was de borst verpletterd. Deze ramp heeft te Hasselt diepe ontroering veroorzaakt-. Het parket is ter plaats geweest. De twee sïchtoffers die hei bewust- zikanten. die ancsv lof verdienen, en zijn hadden verloren, werden in eene die van den buidigen optocht een ware triomf hebben gemaakt. Hij begroet op bijlzondere wijze enkele ondc muzikan aar een ge zorgen toe- na burige herberg gebracht neesheer hen de noodige diende. De Smet is er nog al goed van afge komen hij had kwetsuren aan de 'kin en de ooreii. Wat het tweede slachtoffer betreft, deze -klaagt over inwendige kwetsuren en weid de bil gebroken. De ongelukkige werd naar 1/§| kloos ter overgebracht. Zaterdag namiddag had te Ste-Ma- rija-lHoorehe-ke eqn yreeeehjk ongeluk De heer Déaire Van Catiwenberghe, 81 jaar oud, eigenaar, wonende te Ma- ria-Hoorebeke, keerde met den tram uit Audeuaarde terug. Hij stapte als een oude man kraagjes af te Hdbrebeke. Eer dat hij beneden was reed de tram voort. De ongelukkige ouderMng viel en wérd door een wiel een been verplet terd. Mén 'voerde hem naar. de kliniek van Audenaarde en daar is' de man Zondagnamiddag overleden Dank zij de medehulp van het leger, dat aan den heer Baètien al het noodd-. ge materieel geleend heeft,kon deze het front van Vlaanderen herstellen, zooals hij het gedurende den ijseLijken storm gezien heeft. Het is een vizioen van aangrijpende schoonheid, en de kunste naar, door de tooverkraeht van rijn penseel, toont ons het verzwakt Belgie, lillend, gekneusd, doelr nog steeds fier en dreigend stand houdende voor den Teuteenschen kolos. Het ie een schouw spel van onvergetelijke majesteit, dat diep ontroert. Zeggen wij nog, dat elke bezoeker bijdraagt tot een vaderlandseh werk. Inderdaad, de inkomprijzen wor den voorbehouden tot het stichten van een gebouw, waarin het Museum van het leger en de Panorama van den Yzeralag samen zullen ondergebracht worden. Pieter Dewandoleer, wonende Nieuw- land te Brureèl, vond, aan de werken van de Noord-Zuidvorbinding, een groot pok, dat hij ter plaatse opende. Tot zijn groote ontsteltenis, stelde hij vast, dat het pak een in stukken gesne den kinderlijkje bevatte, hetwelk in drie éxemplaren van het dagblad L'In- transigeant onderscheidenlijk- van 80 September, 2 en 28 Oktober 1923 was gewikkeld. Geneesheer Pacquay stelde vast, dat het. wichtje .van het mannelijk geslacht was en van 7 maanden dracht moet- zijn geweest. De schuldigen worden ijverig opge spoord. Kont na den middag had teZutte op do Plaats, een erg ongeluk plaats, waar men bezig is nieuwe elektrieke palen te plaatsen. Twee werklieden, Rcné De Smet, van Deerlijk en Georges Vervaecke, van Zwovegem, in dienst der elektrieke maatschappij, waren bezig op het. hoog- flte van een paal, dé i ektrieke «potjes» vast te maken. Eensklaps brak de paal midden door en de twee werklieden ploften ten gron de; aan de paal was een feil, door nie mand gezien geweest. Zondag laatst 16den dezer vierde de Katholieke Harmonie Eendracht haai' jaarllij'kseh Ceci'liafeest. 's Morgens trok de Maatschappij tal rijker dan ooit, een zestigtal spelende leden tellende, gevolg van een aanzien lijken groep eereleden naar de Hoog mis, waarna een bezoek gebracht werd aan de leden over de efcad verspreid on der het spelen, van jubelende arias. Overal op den doortocht werd «e met de. meeste sympathie begroet en bewon derd, om het groot getal muzikanten en het schoon e spel 's Namiddags rond o ure kwamen al len aan het banket aanzitten, dat in de •beste gemoedstemming begon, dank aan de uitgelezen gerechten welke de spijskaart uitmaakten. Het bleek na derhand ook dat de lekkerbekken hunne verwachting niet werden teleur gesteld, dat de spijzen met eeniige gla zen lekkeren wijn genoeglijk werden binnengespoeld. Ten gopaf?ten tijd stelde de oudste muzikant, M. Evenepoel, in naam der muzikanten de gezondheid in van den Voorzitter, den Heer Charles De Clercq, aan wiens verknochtheid, opof fering en krachtdadig bestuur de Har monie grooten deels haren buidigen bloei heeft te danken. De Heer Voorzatter dankt voor den lof en laat hem terugvallen op de mir ten die welwillend in de rangen rijn teruggekeerd, bedankt de heeren van liet Beat uur, de eereleden, die allen ijveren en het hunne bijdragen om den vooruitgang der Maatschappij te verze keren. Hij wijst te dier gelegenheid op de Muziekschool onlangs door het. Be stuur van de Harmonie in samengaan met de katholieke Associatie ingericht en die een waar succes is en een waar borg daarstelt voor de toekomst der mu ziek welker toekomstige leden hier zul len worden gevormd. Hier was het. de gelegenheid om op gansch bijzondere wijze te bedanken en te huldigen den begaafden en verdienstvoHenden nooit volprezen Muziekmeester heer E. An- neeasens, die benevens de leiding der Harmonie ook nog het bestuur der mu ziekschool waarneemt en zich noch moeite, noch opoffering spaart in het -be lang onzer muziek. Er heersebt een goede geest in oiVze Maatschappij en die geest, wensclit hij te zien voortduren tot heil der Harmo nie, die toch wel de ziel der 'katholieke partij hier ter plaatse mag genoemd worden en strijdt: voor den zegepraal onzer princiepen.,^ Na een, welgemeende hulde aan den ondervoorzitter den Heer Dr. Prové, die met hem onvermoeibaar ijvert voor de harmonie, stelt hij in ?t vooruitzicht de viering van sommige leden die sinds 25 jaar muzikant zijn De Muziekmeester Heer Anneesens dankt den Heer -Voorzitter voor den hem toegezwaaiden lof en verklaart gaar ne opofferingen te doen. De muziek school is een lofwaardig initiatief ge weest en- zal zorgen voor toekomstige goede muzikanten. Wij hebben heden het schoonste Ceciliafeest gevierd en de uitstap was waarlijk aanmoedigend. Dat allen hun best doen, meer leden zullen nog komen en vooruit den op der kunst moeten wij gaan. Dan komt de Heer Advokaat De Clercq, Voorzitter van den katholieken Arrondiffiementebond van Aalst, Voor zitter der plaatselijke Associatie en bij gevoegd Senator, aan het woord en ïoudt gedurende een halve uur in be ad© taal de aandacht aller aan wezigen geboeid. De Muziekmiaatscliappij is als de ziel en zou men mogen zeggen don barome ter, de thermometer der partij NAAK HET FRANSCH VAN J. Gondry en Jardinet :öQo: daarom dient die instelling altijd bij zonder gekoesterd. Alles moét worden gedaan voor een kluchtig en kunstvol muziek. Hij gewaagt van de voordrachten door de Associatie' van Ninove ingericht welke veel bijvak1 bekomen en dit zal meer en meer worden gedaan om aan onze Associatie nog: -meer leven te ge ven. De katholieken mogen rich met- onttrekken aan den plicht, welke op hen weegt., deel uit te maiken van de katholieke associatie, die wel de uiting is van het leven onzer partij en al deze, welke nog ontbreken zullen dan ook onverwijld bijtreden en rich laten in schrijven. In gansch ons] arrondissement is er noch stad, noch* dorp waar de strijd zoo hardnekkig en zoo lastig mloet worden gevoerd dan bijxAis en toch moeten wij niet achteruitstaan voor wat aangaat de uitdagen, dank' aan de katholieke be volking welke moedig meestrijdt met ons en haar plicht vervult. Dit zal zoo blijven als de katholieke bevolking vol hardt en onze rangen niet verlaat. On zen dank voor haren trouw die mag ge steld worden als voorbeeld aan gansch •het arrondissement, als gevolg onzer stevige organisatie.1 3e Vervolg. Die schurk! zcide hij, hij maakte mij woedend, maar ik zal hem wel we ten te vinden en hem zijn onthullingen doen onthouden, die slechts moesten dienen om miij in de oogen van mijn vader verdacht te maken. Ik ben zijn meerdere on hoewel hij mijn vriend is. zal hij gelegenheid hebben zijn woor den te betrouten. Wij zulien later zien, wat het gevolg wa;-i van de vijandschap tusschen Mareno én Luigi. Het militaire leven is geen school voor góede zeden en een voorbeeldig loven. De oudgedienden wijdden de nieuwe lingen niet alleen in het militaire vak fcuaar ook in. de ondeugden van het- kamip. Door spot. werden niet zelden de gods dienstige denkbeelden van hun jeugd geschaad eri de natuurlijke schuchter heid van die jeugdige landlieden voor liet bezoeken van slechte plaatsen over wonnen. Zoodra de jonge soldaten, dien weg hadden ingeslagen, overtroffen zij. voortgestuwd door hun hartstochten^ .woldra hun meestere in verdorvenheid. Maar de ondeugden van het kamp had- Een woordje slechte over den meenen politieken toestand van ons land, die wordt behecrscht door de fir nancieele kwestie, een tegenwoordig angstwekkend problems, -dat slechts door een sterk bestuur naar binnen en naar buiten gunstig kan worden opge lost. Naar binnen is er eene rogeering noodig welke krachtig kan steunen op eene eenige partij en daarvoor is alleen de katholieke partij aangewezen. Naar buiten moet de regeering de belangen van ons land stellen boven de ze van welk land ook, hoe sympathiek het ons ook moge rijn en het mag ter loops worden gezegd dat de franco- belgteche overeenkomst onder dhjfc op zicht noodlottig voor ons is. In de huidige regeering hebben de katholieken niet bet aandeel dat hun toekomt. Hier in onze stad hebben wij feitelijk niets te zeggen alhoewel wijl veruit de talrijkste groep uitmaken. Het problema der schoolkwestie be- heerecht hier den toestand, en den schoolstrijd blijft altijd te vreezen. Wel is w-aar dat de katholieken in 't verle den wellicht, te zwak hebben geweest op dit punt en dat ze b.v. bij de toeken ning van het algemeen stemrecht -als uitdrukkelijke voorwaarde hadden moe ten stellen de gelijkheid der scholen, maar het de nu'tö laait, wi j moeten don toestand inzien zboals hij its en "er ons naai* schikken, altijd strijdvaardig en offervaardig. Het is droevig om zien, dat de libera len, die nu de kampioenen der orde en vaderlandsliefde willen spelen, Her samen gaan met de socialisten hunne bondgenooten en .dat ze nog geene va- derlandsche betooging kunnen inrich ten. Zulks zegt ons dat wij alleen op ons zeiven moeten rekenen en daarom ook moeten de katholieken, onvoor waardelijk hand in hand gaan en een drachtig zijn waar liet geldt onze hoog ste katholieke belangen. Door een dracht komen grootsche dingen tot stand, terwijl door oneenigheid en twee dracht de grootste zaken ten gronde gaan. Dit wil niet zeggen dat overdre ven centralisatie noodig is, maar het hoogere doel mag nooit uit het oog ver loren worden. Hij drinkt op de gezondheid der mu zikanten, der bestuur-en eereleden, der katholieke bevolking van Ninove en op de broederlijkheid, de eendraelrt en op den groei cn bloei der onsterfelij ke katholieke partij. De heer J. Birmant verzoekt een woord te mogen zeggen, alhoewel heel bedeesd te spreken na het .prachtige vuurwerk zooeven door den welspre- kenden Voorzitter der -associatie ai'ge- 'stoken. Hij wijst op het sektarisme der liberalen,die vroeger den beiaard van het stadhuis wegnamen (terwijl ze er hem nu opnieuw hebben in opgesteld), de muziekschool en zelfs de akademie hebben afgeschaft uit haat tegen dc katholieken en zulke mannen beweren voor de kunst te zijnHij brengt liier gaarne hulde aan hot Trio der Heeren gebroeders De Clercq, die dooi hunne opofferingen, door hunne onvermoeiba re werking en vrijgevigheid de spil vormen der katholieke partij in Nino ve. Bijzohdei' de Heer Advokaat De Clercq, is ^en man van de toekomst. Voorzitter der A rrondissements- Asso ciatie is hij aangewezen om ons arron dissement in de Komers te vertegen woordigen en wij zien in hem een toe komstige Minister. Na die aanspraken werd er lustig op geklonken, muziek en zang gemaakt, kunst en verzet tot laat in den nacht, in de gemoedelijköte en eensgezindste, stemming zoodat allen die er waren el kaar een tot toekomende jaar hébben' toegeroepen. Mcdedeelingen door de Banque Centrale de la Dendre van 18 Dec.. BERICHT. De beursneteeringen zijn deze, genomen om 2 ore, en kunnen niet den ofiicieelen sluitkoers verschillen. Zij worden slechts inlichtend en niet officieel gegeven. Schatkistbons aan 5 jaar 2 2 95,40 10 90,10 Binnenlandsche mot premie 405 Interprevmcie Kasbens 70 National» Herstelling. 52 Belgisch® Rente 3 0/0 Mei-Novemb. 170. Brussel 1922 210 Verwoeste Gewesten 4 0/0 1921 5 0/0 1922 5 °/0 1923 Gonselidatieleening 6 8/Q 91 Groot Hertogdom Luxemburg 8 0/0 914,5 x Seciélé Générale, Kapitaal Reserve Ontremer Bruxellois, dividend®. Buéuos-Ayres, dividende. Eeonomiques Rails Elecr,, dividende Angleui' Cockorill Esperanc© Loogdoz Ougree-Marihayc Sambre-Moselle, gewone Boisd'Avroy Beeringen 2175 Hasard Levant-Flénu Moncean«FoBtaine. Asturienne Corphalit Vieille Montagne Glacea Charleroi i Nationale 16550 Verrtries Mariement. 3 Val St. Lambert Vegdre Tubize, privilegiée Sté Gle Produils Chrmiques. Kasaï P. B. Katanga, Gewone Union Minièr®, kapitaal Filature du Canal Filal. Teintur. d'Alost Charben, Liégois© en Campine. TERMIJN. Baroolona Mexico Tanganika. Kaiping. Pètrofiaa Officieel. Pariji 114,50 Londen (pond steil.) 95,0875 tol 95^875 6275 1375 1253 93 1)4 1060 3287 1)2 970 1262 '1)2 2125 1715 2600 1875 7200 1485 2500 22250 1950 3750 726 1078 264 3)4 8575 2437 1)2 335 tot 361 572 tol 575 128 lol 130,5 318 lol 332 1230 lot 1260 NewYork (check) New-York (kabel) Keulen Amsterdam (gulden) Genève Madrid Italië Stockholm. Ghristiania Copenhagen Montreal 21,73 tot 21,8 21,70 tot 21,80 825 3/8 tot 835 3/8 378 1/8 tot 382 1/8 282,75 tel 286,75 93,75 tot 95,75 572 tet 576 323,75 tot 327,75 386 tol 390 21,10 lot 21,30 den geen invloed gehad op Lu-igi, die een voorbeedig leven leidde. Nog was hij onder den indruk van de lasterlijke aantijgingen van Mareno, toen juich kreten hem bewezen, dat ridder Silvio te midden van zijn trouwe dienaren was verschenen. Inderdaad kwam Silvio zelf, zijn wraakzucht willende voldoen en nieuwe opwerpingen vreezende van Maria, die hij tecder beminde, de voorbereidselen voo" den slég .bespoedigen, waartoe 'hij het sein zou geven. Silvio was het type van den trotschen ridder en krijgsman der middeleeuwen. Hij maakte indruk door zijne slanke gestalte en den adel van zijn voorko men, vooral wanneer hij optrok togen den vijand. Zij hadden hem zoovele inalen zijn leven zien wagen, dat zijn tegenwoordigheid bij allen de geestdrift, voor het gevecht aanvuurde. Allen 'zwaaiden hunne wapenen -onder het uiten van dreigende kreten. "Het gelaat \an Silvio, dat nog eenigszins verstoord zag, na het pas ge- eindigde onderhoud met zijne/ zuster, helderde langzamerhand op bij het zien van zijn soldaten, die zijne gedachten 'een ana re ru mi.ng gaven. Met em bete kenisvol gebaar, dat meer» zeide dan vele woorden, zwaaide Silvio zijn degen fin de lucht en wees in de richting van het ka-teel van Agostino Rafaelli. Van alle kanton klonken de kreten: Voorqaarts! Vcorqaarts! Zie, die het Prague 61 7/8 tot 65 7/8 •heftigst beweging maakten, waren dei gevaar was. vazaïeri die uit de bergen waren geko-l Het kast men, hun verblijf hadden verlaten om den dood van 'hun heer te wreken. Hun kleeding kwam geheel overeen met de ruwheid van hun arbeid en den een voud van hun zeden. Op een afstand gezien zou men niet kunnen zeggen of het. menschelijke we zens of wilde dieren warenhun haren en haard, die zij lieten groeien zonder er eenige zorg aan te besteden, maakten hen bijna onherkenbaar. Over een rood of geel hemd dreegen zij een mantel Hun beenen waren met gei tonvel be kleed, zij droegen geen hoed en maak ten alleen gebruik van grove, grijslin nen mutsen. Hun schoeisel was even vormeloos als hun fel ceding; het be stond uit platte teilen van ongevoerd leer cn voorzien van spijkers, ten einde beter de bergen te kunnen bestijgen. Zij waren gewapend met geweren, pistolen en vooral met ponjaarden en dolken. Om hun midden droegen zij een gordel vol kruit en lood met een flesch wijn. De andere vazal en, die eenigszins het geregelde leger van Silvio della Rocca vormden, geleken in niets op de natio nale garde. Ook bewaarde deze troep na de war me manifestatie opnieuw het stilzwij gen, terwijl de bergbewoners do lucht nog deden weergalmen van hun woe dende kreten. Na deze ovatie trok Silvio rich, met zijne officieren terug in de wapenzaal, ten einde het dan van den aanval vast te steljlen, dat niet zender kasteel van ridder Agostino was gebouwd pp een wijzo^ die een aanval hoogst gevaarlijk en de verdediging gemakkelijk maakfe. Het yvas gebouwd op een rots van ongeveer 120 voet hoogte, die zeer spits toeliep. JT>e eigenaar van dit kasteel bediende ftich Aan een bijzonder verdedigings middel van de 'hoogte liet hij groote steenen werpen, -die met groote snelheid neervielen en de aanvallers terugwier pen, wondden of doodden. Omgeven van rotsen, waaraan het door valleien van vijftig tot honderd vijftig meter breedte gescheiden was, scheen het kasteel door een onderaard- sche beweging met geweld te zijn afge zonderd. Een rivier beschermde het aan den kadit waar de aanval minder moei lijk was. Van de hoogte van zijn kasteel kon Agostino Rafaelli zonder gevaar de bedreigingen van zijn vijanden min achten. Maar hij was geen egoïst, men wist het en zijn vazalen, die in de vlak te woonden, zonden te lijden hebben jehad, ware hij niet van zijn kasteel af gedaald «cftn hen te verdedigen. Do ge dachte aan de ellende, die hen bedreig de, om hem, ontroerde hem. Het eigendom van Agostino was van veel minder belang dan dat van Silvio. Honderd jaar te voren waren de voor ouders van Silvio souvereinen van het kasteel Rafaelli, en een der voorvaderen van Agostino had zijne onafhankelijk heid slechte kunnen verkrijgen, toen een della Rocca, als slachtoffer van den oorlog, een gedeelte Aan zijn rechten had moeten afstaan om zijn vrijheid te 'herkrijgen. Silvio rekende op rin le- germacht die vipmaal grooter was dan die van Agostino. Maar zou deze de woningen van zijn vazalen opofferen aan z'n persoonlijke veiligheid en de aanvallen gadleslaan vanaf de hoogte van zijn slottoren? Of zou hij het aan den voet van het kasteel gebouwde dorp voet voor voet verdedi gd11? Welk plan van aanval zou hij opstel len? Dat wai-en de vragen, weke Silvio aan den in de wapenzaal vereenigdcu raad had voorgelegd en die moesten op gelost worden. Terwijl dc raad een oplossing zocht voor deze vraagstukken, begaf Ottavia zich naar het kasteel van Agostino, dat op het. eerste gezicht niet ver af scheen, maai- dat toch tamelijk ver verwijderd lag. Wiat bovendien de Aveg nog moei lijker maakte, was, dat een hooge rota d e beide kasteel en scheidde. Maar al die belemmteringen hinder den Ottavia nauwelijks op haai' weg, o'mdat zij ging voor haar jonge meeste res. Wjeldra was zij aan den voet van den' berg, die word beheerscht door het kas teel van Agostino Rafaelli. Daar weid zij aangehouden dooi' een! soldaat, die haar het waohi vroeg. Ik ga het aan uw meester vragen, antwoordde Ottavia haar weg vervol gende. De soldaat vereperde haai' den wég cn riep met kracht: Niemand gaat hieï' voorbij. jft yervqlgtj.

De Volksstem | 1923 | | pagina 2