Vrijdag iDeeeih. 1&25 VS33 OE STAATSAGENTEH Te Lourdes De schatrijke groet-eom uit Amerika De zeevisseherij ie Blaiikenberghe üinlsterie van Spesrweges De tstouwe tarieven vesr reiskaarten Set Graf van Toet-ank-Amen Een ophefmakend sehandaaf le Utreehf Vreegre aristocratie •>C Professor Daefs tegen La Flandre Libérale VOLKSSTEM XXIX* JAARGANG NUMMER 294 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. Ill- DA.GBLAD 10 CENTIEMEN WEKELIJKS O.EO Uitgever: J. Va?) Nuffel-De Gendt H. Thomas Zon op 7,44 Zon af 3,5 Volle Maan den 22 Publiciteit buiten het Arr. AALST C Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. G. 4. In mijn eerste artikel lieb ik bewezen idat de verbeteringen voor de staatsagen- ten door de werking van onze organisa- ftie zijn bekomenWij drukten de hoop luit dat Recht en Vrijheid de artikels uit De Volfodem, socialistisch weekblad J^k ,voor Ledeberg van 9 December zou Overgenomen hebben, hetgeen zo deed, en wanneer zij nu deze van 16 Decem ber overneemt, zullen de lezers van 1Recht en Vrijheid zelf overtuigd zijn dat het onze overwinningtis en de arti kels van F. T. uit De Vollcsstem geheel anders luiden als deze van F. T. uit Vooruit. Recht en Vrijh-eid spreekt van het misdadige'en het verraad der Christe nen. - Drievragend Wie verraadde het personeel der ijzeren wegen op 19 Oogst 1919 Wiie verraadde het personeel der ijze- renwegén op 30 Aprü 1921? Wiie verloochende zijn hanidteeken en aanzag eén kontrakt, of geschreven akkoord, als - oen vodje -papier. Op deze drio vragen -geven wij het antwoord:. Heb Nationaal Syndikaat. Wij .zijn bereid dit antwoord door bewijzen 'te staven en als Recht en Vrij heid wil in zijne eigen kolommen. Wij 'beloofden óok" te handelen over de verklaring van den eersten minister, de heer Theunis. Deze verklaring is niet al te best be grepen door liet personeel en daarom zijn er zeer velen die dezen maatregel aan kritiek onderwerpen; zeer zeker is hij vankritiek niet vrij te pleiten, maar .d'agenten 'van ons beheer mogen zeer gerust zijn, wij zullen trachten er de kantjes van af te ronden en do Katho lieke demokraton zullen niet wachten tot bij de bespreking van het budjet: zij hebben nu reeds gewezen op de na doelen 'voor sommige agenten. Daten wij dus klaar zoggen wat er voor-hot jaar 1924 zal geschieden: Er zal aan iedere staatsagent het twaalfde deel ('1/12) van zijn bruto loon en kindertoeslag en woonsfcvergoeding, voor het jaar 1924 uitbetaald worden en dit als vergoeding. - Twee voorbeelden «uilen dit verdui delijken. Een arbeider met een dagloon van 15 fr. daags, vader van drie kinderen !en genietende eene woonstvergoeding van 300 fr. per jaar, zal als vergoeding ontvangen loon (15 maal 306) of 4.590 fr. en =(3 maal 360) of 1.080 en 300 fr. is dus 4.590 en 1.080 en 300 te samen 5.970 gedeeld door 12 is 497,50 fr. Een bediende met een jaarwedde van 6000 fr., vader van twee kinderen en 450 fr. wooiistvergoe'dirfg bekomt 6000 plus (2 maal 360)- 720 en 450 of 7,170 fr. gedeeld door 12 of 597.50 f. Deze vergoeding wordt- de helft uit betaald in Januari 1924. Wanneer de baremas niet klaar zijn Voor 1 Juli 1924, zal er voor den 3e tri mester een vierde (1/4) uitbetaald wor den; zijn de baremas niet klaar voor 1 October, dat wordt het laatste vierde •in Oktober uitbetaald. Er zijn agenten die zeggen5 Waarom niet het 1/12 op de duurte- toeslag? Omdat de heer Theunis aan de hee- tea De Bruyne, Carnoy en Van Over- berghe de delegatie van de Katho lieke demokratisdhc gro^> uit Kamer ;en Senaat verklaarde, dat ten eerste: Hij in princiep 't akkoord ging Sop eene nieuwe regeling in zake iduur- tetocelagbetaling, zoo bijgevolg, dat wij ons voorstellen dat de duurtetocslag voor 1924 op een andere basis zal bere kend worden, en daarmede de hoeede belofte aan het Christen Syndikaat ge daan, zal verwezenlijkt worden; ten tweededat hij, minister Theunis al zijn invloed zou gebruiken bij den beer Neujean, om de loonkomimis- sie te doen instellen derde belofte welk» verwezenlijkt wordt. Onze standvastigheid en do taaien wil welken wij aan boord leggen ora den loonraad te bekomen is een bewijs onzer fit rlijkheid en rechtschapenheid in de zen strijd, zelfs tegenover onze tegen strevende organisatie het Nationaal Byndikaat, eerlijkheid die wij bij hen now nooit antmoetten. Wat nu de kritiek op de genomen maatregel betreft, ziehier wat er van ge- fcegd wordt: De agenten niet minder dan een jaar dienst genieten er niet vanDo noo- oige maatregelen werden, door ons Deodi-i getroffen. De gepensioeneerden zullen er ook met van genieten. Het noodige werd er reeds voor gedaanhet antwoord van den heer Theunis was niet bevredigend en de strijd gaat yooc^ yo.or opze gepea- Bioon eerden. Heit is geene loonsverhooging. Het bovenaangehaalde zal er reeds velen be vredigen, maar iedereen moet weten, dat loonsbaremas opmaken voor de agenten van ons 'beheer een reuzen werk is: dat hebben wij christen syndi kaat, het best ondervonden met het dat wij daaraan besteedden en dat in broehuur verscheen. Ik hoop dat deze uitleg, de zaken op hun waar standpunt zal plaatsen en iedereen zal begrepen hebben, wat wij te verwachten zijn. Uit die twee artikelen zullen de staateagenten leeren, dat het christen syndikaat altijd op de 'bres staat om de rechtvaardige eischen van het per soneel te verdedigen en het steeds bracht tot prachtige uitslagen. Geheel ons verleden is daar om zulks te bewij zen en de aktie van April -Mei en nu deze van November zijn de bekrachti ging van ons heerlijk streven, voor hot welzijn der etaatsagenten. Wlat de toekomst zal zijn hangt van U af. Indien gij het Christen Syndikaat versterkt dan mogen wij U verzekeren dat wij ons programma zullen verwe zenlijken, een programma dat welstand en welvaart m,oet brengen voor ons, - - - $[1 lid van het Chnsten Syndikaat. De Bonds-Voorzitter Lod. De Smet. In een herderlijk schrijven heeft do Bisschop^ van Tarbes in al de kerken van 't bisdom openbare gelbeden tot dankzegging voorgeschreven om 't on langs voorgelezen decreet over-de held haftige deugden van Bernadotta, en bot verkrijging van haai- spoedige zaligver klaring. Te Lomdes vergaderde een .talrijke menigte voor do grot der ver schijningen om samen te bidden, VIJF-EN-DERTIG ARME LIEDEN UIT BELGIE EN FRANKRIJK ER VEN MILLIOENEN DOLLARS De gezinnen Tacoen, van Oostende, en- Joens van Roubaix, zijn Zaterdag, te Cherbourg, aan boord van Leviathan, naar Amerika vertrokken om er de na latenschap van een grootoom, een ze keren Doyers, in ontvangst te nemen. Doyers, een Belgisch dokter, vertrok in 1843 naar New-York, deed zaken en verdiende een fortuin. -Toen hij, voor een 40-tal jaren over leed, ontdekte men in Amerika geen erfgenamen. Weldra werd ondervon den, dat talrijke erfgenamen leefden in Frankrijk, te Roubaix en te Douai, en in Belgie, te Antwerpen. Die ergena- men waren echter arm en verspreid zoo- dat zij geen voldoening kregen. Een New-Yorksoh advokaat hield zich na jaren opnieuw met do zaak bezig. De familieleden besloten in den laatsten tijd geld bijeen te brengen om de reis naar 'New-York van gevolmachtigden te bekostigen. De erfenis bedraagt millioenen dol lars. Er zijn 35 erfgenamen. Uit het jaarverslag over de bedrijvig heid onzer kustvisseherij blijkt dat on ze zeevisseherij in Blankonberghe wer kelijk achteruit is «njssian bij Ivorig jaar. In 1922 waren bij' de haven van Blankenberghe 35 vaartuigen ter visch- vanget uitgerust- waarvan" 2 stoomvaar- tuigon, 7 motofboaten en 26 gewone zeilschepen. Hierin zijn do garnaalboot jes niet meebegrepen. Zij werden ge zamenlijk door 127 vissêhor» en 8 scheepsjongens bevaren. In 1923 daalde het aantal vaartui gen tot 30, weike thans door 109 man nen en 5 jongens 'bevaren worden daaronder zijn steeds 2 vaartuigen met stoom en thans 10 met motorkraoht. De gezamenlijke itonnemaat bedroog in 1922, 610.41 ton en dit jaar slechis 439.57 ton. Slechts een viertal visBchers varen in Blankonberghe voor qfigon rekening-, 't is 'te zeggen dat de 9tuurman eige naar is van zijn vaartuig. Integendeel in Hoyst en Zeobrugge zijn er op 81 vaartuigen, 41 waarvan do stuurman eigenaar is van zijn sloep. 't Is spijtig om vast te stollen. Naar mate de stad als badplaats vooruitgang maakt vermindert do drang der bewo- nens naar het zeebedrijf. Vooral door de jeugd, dio in andere beroepen, meer gemak en meer winsj vindt, wordt, fir, jróschcrij YcrlfttoUf :ooo: MAAKLOON VOOR ABONNEMEN TEN OP DEN' SPOORWEG Voor elke aanvraag om abonnement of vernieuwing van gewoon abonne ment voor langen duur (3 maanden, 6 maanden, 9 maanden en 12 maanden) en om ach ooiabonnementen wordt een maakloon van 3 frank geheven. Daarentegen, wordt de eom van 10 fr., als waarborg, niet meer geind bij het indienen van elke aanvraag om abonnement of vernieuwing daarvan. -- 0d0- De prijzen der reiskaarten zullen van af 1 Januari 'berekend worden tegen 0,25 fr. per kilometer voor de le klas 0.17.5 fr. per kil. voor de 2e klas 0.10 fr. per kil. voor de 3e klas. Zooals te voorzien was, zullen nieuwe tarieven heel wat ontstemming en ontevredenheid verwekken. Van ve le zijden werd steeds aangedrongen op een verhooging van prijs voor de week abonnementen ten voordeele -der werk lieden, aangezien de prijs ervan niet het minste in verhouding is tot de prijzen der gewone reiskaarten. Met deze gegronde aanmerking werd bij het vaststoljon der nieuwe rekenta- bollen geen rekening gehouden. Terwijl de prijzen der gewone reis kaarten en der .gewone abonnements kaarten in ruiiilTTöate worden ver hoogd, worden' do prijzen der week abonnementen voor werklieden voor ééne reis heen en weder per week nie.t het minste verhoogd. Deze prijzen blij ven dezelfde Dat de prijzen voor gewone reiskaar ten en deze voor werkmansabonnemen ten buiten alle verhouding zijn, blijkt uit volgend voorbeed Een gewone reiskaart voor r«' ééne reis 'heen en weder in Se klasse, over een afstand van 50 kilometers, kost voortaan 10 frank. Een weekabonne ment voor werklieden voor zes rei zen heen en weder per week, kost slechts 6.30 fr. Zoodat een gewono reiziger voor «ééne reis» heen en weder in 3e klas over een afstand van 50 ki lometers, 3.70fr. mcér betaald dan de houder van een weekabonnement voor «zes reizen». De grootste afstand, voor dewelke een weekabonnement voor zes reizen 'heen en weder per week wordt afgeleverd, is 60 kilometers. Voor dezen afstand kost een gewone reiskaart heen en weder in 3do klas voor «één enkele reis 12 franken een weekabonnement voor dezen afstand voor «zes reizen» heen en weder kost slechts 6.80 f.voor dozen af stand betaalt de geabonneerde voor de weck voor zes reizen per week bijna nipts meer dan de helft van eene enkele reis heen en weder van een gewone rei ziger. •De werklieden, die in de nijverheids centra gaan arbeiden, verdienen heel wat hoogere dagloonen dan de kleine bedienden, die voor 300 h 400 franken per maand in een groote stad op een bu reel of in een magazijn gaan werken. Nochtans zijn dezo laatste verplicht een gewoon abonnement te nemen, waar van de prijzen aanmerkelijk worden verhoogd. Wiaarom aan deze kleine beambten, bureel- en magazijnbedienden dan ook de gunst niet toestaan der werkmans- abonnementen, daar zij toch heel wat minder verdienen dan de werklieden Thans kost een jaarlijksch abonne ment, geldig op heel liet spoorwegnet, in le klas 2.167 fr.in 2e klas 1.411 fr.in 3e klas 825 fr. Vanaf Nieuwjaar zijn- deze prijzen»2,800 fr., 1.865 fr. en 1,065 fr. De prijzen dér abonnementskaarten voor 14 dagen, thans bedragende lo klas 230 fr., 2e klas 150 fr., 3o klas 70 f., worden vanaf Nieuwjaar verhoogd tot 280, 190 en 110 fr. De prijzen der abonnementskaarten voor 5 dagen, thans bedragende 130 fr. voor le klas, 80 fr., voor 2e klas, 50 fr. voor 3e klas worden gebracht op 160, 100 en 60 fr. De tarieven voor het vervoer van, reis goed worden niet verhoogd. Degenen wier jaarabonnement nog loopt, tot in 1924 mogen gerust zijn. Het abonnement blijft zonder bijslag geldig tot den vervaldag. Het vernieu wen van gewone abonnementen 'voor één jaar, betaalbaar por drie maanden, alsmede van schoolabonnomen-teuskaar ten voor gansch het schooljaar, doch be- gedaan worden tegen de oude prijzen indien de eerste kaart voor 1 Januari 19=24 werd afgeleverd. Voor degenen die op dié oogenblik eon abonnement op bet spoor bezitten, komt er dus voorloopig nog geon ver andering in de vervoerprijzen.. \^tamda yit kaarten, «al ook ftocite ilozer stede fceza^. :oo<>: De eerste arbeid tot ontmanteling van het groote schrijn is nu verricht en thans ismen begonnen met het weg nemen van het dak» op het schrijn. Ter voorbereiding daartoe werden uit de voorkamer alle voorwerpen wegge ruimd, welke daar gelegen hebben, sinds zij tusschen de twee schrijnen uit werden verwijderd. De voordeuren van 't buitenste schrijn werden verpakt en naar 'hot laboratorium gebracht. D deuren bleken zeer zwaar te zijn, zoo wel door het gewicht van het hout, waaruit zij vervaardigd werden als door dat van het inlegwerk en de gouden versiersels. Gewikkeld in watten, zoodat niets van het buitenoppervlak onbedekt bleef, werden zij elk m een kist geplaatst, en aldus vervoerd. De kist werd zoo inge richt, dat de deuren daarin om haar hengscis konden draaien en dus ge makkelijk konden bdbandeld worden. Het wegbrengen der deuren uit de voorkamer bleek een moeilijke taak te zijn, wegens haar gewicht en omvang. Er was heel weinig ruimte omi zich te bewegen maar het personeel vervulde zijn taak op zoor bevredigende wijze. Nu de tijd voor het algeheel uiteen- nomön der schrijnen genaderd i)i, ifc het vraagrt-u'k, hoe ze te behandelen, er niets gemakkelijker op geworden. In derdaad, hoe meer zij onderzocht zijn, hoe ingewikkelder die taak lijkt. Dik wijls moet- hij werk als dit door moei lijkheden in de praktijk van het oor spronkelijk plan worden afgeweken. Zoo zal de vorwij dering van het «dak» van het groote schrijn, dat uit drie deel en bestaat en aanvankelijk licht en gemakkelijk te vervoeren scheen, veel moeilijker gaan dan eerst verwacht werd, want het bestaat uit zeer zwaar hout, van twee duim dikte. Dit werk en dat, hetwelk daarop volgen moet, zal dus zeer vertraagd worden. Het uileen nemen der schrijnen is een vraagstuk dat slechts bij stukjes en tjes kan worden opgelost en dat veel bedachtzaam overleg vordert, wegens do beperkte ruimte en den breekbaren aard van de onderdeelen, welke de be handeling zou moeten belemmeren. Doktor Alan Gardiner is begonnen mfët de ontcijfering van de inschriften en heeft langen tijd in do tombe en het laboratorium doorgebracht. :oOo: EEN ADVOKAAT-DROCUREUR VOORTVLUCHTIG Naar de «Telegraaf» uit Utrecht ver neemt is aldaar door den officier van justitie tegen den advokaat en proku- reur, Mr J. A. R., een bevel tot inhech tenisneming uitgevaardigd, op grond van b'j het gerecht ingekomen klachten van- eenig zijner k lie riten, over diens weiger'ng om voor fcen geïnde bedra gen uit te betalen. Uit h°S: ingestelde onderzoek bleek, dat Mr R. deze gelden, eenigo duizen den gu1 lens liedniger>de; verduisterd moot hebben. Toen de politie zich aan zijn woning vervoegde, bleek Mr R. echter juist vertrokken te zijn, zonder adres achter te laten. Daar vermoed werd dat hij op weg; was naar het bui tonland, werd onmiddelijk telegrafisch aan alle grensplaatsen zijn aanhouding verzocht, doch tot nu toe zonder resul taat. Veisehillcndo personen uit de omge ving van Mi- R. hebben dit schandaal zion aankomen. Den laatsten tijd ver keerde hij in een zeer overspannen toe stand on «enige dagen geleden gaf hij zijn ontslag als raadslid. Tovons liet hij zich schrappen op de lijst der bij de rechtbank to Utrecht ingeschreven ad- vocalen en prooureurs. Pogingen .door vrienden .van Rr R. bij het gerecht dedaan, om een vervol ging te voorkomen, door aan alle recht hebbenden vollodigo schadevergoeding te geven, haddon geen succes. Mr R. had zioli van gewoon spoor wegambtenaar weten op to werken tót doctor in de rechten. Zijn buitongowone (begaafdheid en soherpeinnighoidi be- zorgdo hem een groote praktijk zeodat hij een dor drulshj a^vocaten-jaken :oOo: Georg Popoff heeft een boek geschre ven over het bolsjewisme, en vertelt daarin wat er geworden is van de vroe gere Rui-uische aristocraten. Onder de velo zonderlinge typen, schrijft hij, die men in .de straten van Moskou heden ten dage bij honderden tegenkomt, valt een in lompen geklee- de vrouw Oip, die men dagelijks in de verschillende stadswijken, maar meest al in Anbat, de vroegere wijk der aristo craten ziet. Een meer dan merkwaardi ge verschijning. Eens bedelares! Haar gezicht draagt do sporen van vroegere schoonheid en heeft edele trekken, al leen de kleederen, dio zij draagt, zou den lachwekkend zijn, waren ze niet van eon sombere tragiek. Aan de bloote vooton reusachtige, goheel afgedragen heerenschoenen waai* de teonen uit ste ken. Haar rillende lichaam is mot een mantel bedekt, die uit meelzakken schijnt samengenaaid te zijn. Om haar hals draagt- zij een klein, vuil herme lijnen pelsje. v Op 'haar 'hoofd oen kapotten zomer hoed met een paar treurige door den regen bedorven struisveeren. Op haar rug draagt zij een zak, waarin zij brood, hout en nog andere dingen meesleept.» Popoff vertelt dan verder, dat zij reeds jaren lang in Moskou Tondzweeft niet een stok in haar hand, die grooter is dan zij zelf. Op de hoeken van de straten staat zij steeds stil en heft dan, met do armen ten hemel gericht, een er barmelijk gehuil aan. Dezo bedelares, die niet alleen haar vermogen verloren heeft, maar ook haar -man en haar fa milie, is... vorstin Troebotzkoy. En dan: Bij een Duitscli vriend, dio voor zaken in Moskou is, was het ka mermeisje bezig den grond te schuren, toen ik eens binnenkwam. Ik hoorde dat hij, dio geen Russisch spreekt, zich met haar in het Fransch onderhield. Op mijn verbaasde vraag, vernam ik, dat hotekamermeisje een gravin is, wier man als garde-officier in den banier- oorlog is gevallen. Omdat zij geen Duitsch kendo, spraken zij Fransch met elkaar, enz., enz. UITSPRAAK T.er zitting van Woensdag morgend bracht de Rechtbank van eersten aan leg, burgerlijke kamer, bij monde van den heer voorzitter Steyaert volg!end' vonnis uit in zake het proces Daok te gen La Flandre Libérale De rechtbank aanhoord hebbende den hoer eersten substituut van den Prokureur des Konings over den lijfs dwang on zijn advies, alle uitvoerige of tegenstrijdige besluiselen verwerpend als niet gestaafd zijnde, verklaart de ac tie ontvankelijk Verklaart dat liet niet noodig is den verdediger buiten zaak te stellen 'Verklaart dat de besluiteelen, waar- Van do stukken en besluitselen bet-ee kend na den 30 Januari 1923, niet uit het debat zullen geweerd wordeij, voor zooveel or tegen hun voorbrengen geen andero tegenwerpingen bestaan dan de ze geput in de -artikelen 38, 43 en 44 van Kap. V. van het reglement Verklaart nog dat de 21 dokmnen- ten waarvan de kopij afgeleverd werd aan den verdediger mits uitdrukkelij ke machtiging van den auditor-gene raal en van den pro'kureur-goneraal, in het debat aanhangig blijven en dat hunne mcdedeeling -gedaan werd in overeenstemming met de wet Verklaart dat de aantijgingen van sinistra activiste en van s'otre tenu prudemment éloigné du chamjp de bataille eenvoudige beleedigingen daarstellon r; Dat dien ten gevolge de door den verdediger aangehaalde bewijsvoering niet ontvankelijk kan verklaard wor den Dat deze beleedigingen dus schade- berokkonend zijn Veroordeolfc de Flandre Libérale ten titel van vergoeding tot EENE EN KELE INTjAIS8ÓHING van hot vonnis in het. nummer van zijn blad volgend op de beteckenis van hot huidig vonnis, dit op straf van 50 fr. rgooding peer dag vertraging Verklaart dat dc aantijging a d'avoir lachomont calomnié ccux qui, chaquo jour, risquaient leur vie pour le salut de la Patrie in dc omstandigheden waarin zo voorgebracht werd, noch be leed igond, noch eerroovend is Verklaart dat er geen reden tot lijfs dwang bestaat Veroordeelt de Flandre Libérale al da ksöan yan fee$ godiüa

De Volksstem | 1923 | | pagina 1