22 Zaterdag Decern. 1925 ZULK LEVEN, ZULKE DOOD. De zeal Osppée Beheer van Poslerijen Rechtslreeksch goederenver voer naar Engeland Dood van RaisosSi De graaf van Vlaanderen Uil hei Vaflkaa» fëiiawg st@@8ilkosllagan Deep der MSIeekEek van ittifsdssys Ragle ep CKZ8 Spoorwegen De dranksmolkelari! over da Ganadeesshe grens Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. XXIX' JAARGANG NUMMER 295 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 DA.G-BLA.D 10 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.60 Uitgever: J. Van Npffel-Pe Gendt II. Flavins Zon op 7,44 Zon af 3,55 Volle Maan den 22 :oOo: «Allo., allo... Ik ben reeds twee maal aan 't toestel geweest en ik kon geen verbinding krijgen, bes te vriend!» Lk, van mijnen kant, beproef de het enkele keeren en 't ging ook niet... nu tot daar... laat ons ter za ke komen en u met droefheid mel den het. af sterven van onze moeder die daar eventjes komt te overlij den.» Beste, ik zal ze niet vergeten in mijne godvruchtigheid en ik bied u mijn rouwbeklag aan» Dank 'uit ter herte^ tot later...» Ja tot weclerziens.» Ik belde af en hij belde terug, S Mijn goede vriend heeft zijne moeder verloren... 't Is waar zij was stokoud, doch 't is altijd een pijnlijk' verlies een ouder wegge rukt te zieli door den dood en dan nog naeelie kortstondige ziekte. Ik kende die vrouw van over S lange jaren èn ze ontving me im mer zeer hartelijk... Ze schonk ,weg niet alleenlijk van haren over vloed, anaar van 'haar (noodige....; 't waren toch maar werkmenschen geweest zij en haar jjian, die sinds jaren bij ongeval verongelukte- Tien kinderen had ze groot ge kweekt en van de liefde dezer tien zoo werkzame, liefdevolle, deugd zame dochters en zoons had ze veel genoegen, hulp en bijstand. Zij hielden toch altijd hunne moeder in groote eere... 't was al voor moe der. Met nieuwjaar en op haren feestdag werd zij overstelpt met geschenken en heilwenschen. Daarbij kwamen nog de genegen heden harer kleinkinderen— Nu ze leefde in vrede en in vreugde, overgelukkig. Sinds dén oorlog woonde zij in bij hare jongste dochter, die getrouwd is en insge lijks een talrijk kroost bezit. Doodgeern werd ze gezien door haar schoonzoon die in haar zijn eigen moeder eerbiedigde en hoog schatte. Ze zouden in dat huisgezin voor malkaar gestorven zijn... en de kinderen zagen grootmoeder toch zoo geerne. En grootmoeder hielp in de keuken, in den handel... wel gezind, nooit was er haar iets te veel... 't was altemale te wel voor haar persoon. Klagen bij geburen, hij familie deed ze nooit, 't Com- meeren kende ze niet! Ze hielp de kinderen leeren bidden, ze vroeg zij de catechistmusles op, want hare dochter had reeds werk ge noeg, in een woord ze was nen ze gen in 't huis van haar schoonzoon. 'Als de kleinen moesten ter kerke gaan, 's zondags en ook in de week.., grootmoeder trok mee, leidde ze naar den biechtstoel en naar den Communiebank en toen grootmoeder in de laatste jaren niet zoo wel meer te been was, hing zij aan den arm van 't oudste dochterken om voort te sukkelen en 't huis Gods te bereiken. Opge ruimd en geestig in haren omgang, blijmoedig tot zelfs in den tegen spoed, wist zij de godsdienstige Vlaamsche spreuken te berde te brengen en zei: «Zoo als God tuil!» aDie God vreest heeft niets te vreezen! G0(], Ucft die 't al geeft!» Die op God betrouwt nooit berouwt!» God schept den dag en wij gaan er door!» ((Zor gen wij voor morgen en God: zal borgen!» «Geen ontmoediging nujne brave kinderen, voegde zij lachend er bij, ik weet te spreken ,3n kruiskens, zware en lichtere, van tegenspoed en tegenkanting, van moeilijkheden en dwarsboo- merijea, maar ik kroop door alles en verloor nimmer mijn moed en vertrouwen. Die weldoet en moet niet vreezen en die geen valling heeft, moet zijn neus niet snui ten—» M Moeder was ziek gevallen— zoo al op eens— en ze vroeg naar den priester.., niet dat ze onrust had- verre van daar— maar ze wilde aan tijden berecht worden. En toen ze uitgestrekt lag op hare sponde vroeg men haar: 1 «Moeder lijdt ge veel» «Neen, antwoordde zij, ik heb geen pijn. Moed, kinderen, 't zal wel beteren en weer goed- komen. Nu als 't niet betert en ik moet bezwijken, ge moogt gerust zijn, want ik ben het ook. Ik heb me niets te verwijten, 'k heb niets te herstellen, 'k deed altijd alles zoo goed mogelijk—, volgt mijn voorbeeld na— blijft eensgezind— bemint elkander en dient getrouw den goeden God, die toch zoo goed was, is en zal zijn voor ons...» Moeder ging uit als een keers- ken, stillekens aan, zonder geweld, zoo gelaten en gedwee als 't maar zijn kan, zg stierf zooals ze leef de: als ware christene moeder... Is deze waar gebeurde historie geen voorbeeld voor onze heden- daagsche samenleving en mogen we hier de bestatiging en de be vestiging, van 't spreekwoord nog eens te meer niet waarnemen: «Zulk leven, zulke dood... en zulke eeuwigheid.» Moeder we bidder: voor u— moeder bidt gij ook voor ons! JOANNES, Het kan heel goed.zijn dat de zaak Coppee op 14 Januari e.k. door het As sisenhof zal worden 'behandeld maai* het is ook host mogelijk dat de zn«k niet zal worden behandeld, vooraleer het rechterlijke onderzoek over al de. achterstallige zaken van handel met den vijand, geëindigd is. iZoo is op dit oogenblik oen onderzoek gaande tegen 7. groote nijvorheidson- demomingen. Ten einde gedurende het Nieuwjaars- tijdperk belemmering in de postkan toren te vermijden, verzoekt het Beheer het publiek zijne zegelaankoopen, reeds van nu af te doen, dus daarmee niet te wachten tot de allerlaatste dagen van de maand. Hot brengt in herinnernig, dat bet tarief voor de naamkaartjes en dat voor de prentkaarten vastgesteld zijn als volgt Dinnenlandsche dienst Naamkaartjes, gedrukt, zonder me dedeeling, onder band 3 centiem. Naamkaartjes, -gedrukt, zonder ande re geschreven mededeeling dan eene ■beleefdluadsformule, in ten hoogste 5 woorden vervat, onder :band of onder open omslag 5 centiem. Naamkaartjes, gedrukt, met om het even welke geschreven meldingen, on der band of onder open omslag 15 cen tiem. Verscheiden kaartjes met geschrift .mogen in eene zending veroenigd wor den het is evenwel niet toegelaten er eenig ander drukwerk hij te voegen in dit geval is het tarief 15 centiem tot 10 gram. Prentkaarten zonder óp de voor- of keerzijde een andere geschreven mel ding dan de handteakening van den af zender, alsmede den datum' van verzen ding 5 centiem Prenlpostkaarten met op de linker helft van de voorzijde alleen meer dan 5 woorden geschrift, terwijl op de keer- zijtto enkel de prent voorkomt, met <uit- sluiting van eiken geschreven tekst 10 centiem. Dienst met het buitenland: Naamkaartjes gedrukt, onder band of onder open omslag, zonder andere geschreven beleefdheidsformule, in ten hoogsto 5 woorden ven-at 10 centiem. Kerstmis- of Nieuwjaarskaarten zon der geschreven mededeeling of met eene beleefdheidsformule, in ten hoog ste 5 woorden vervat, op de keerzijde of op de linkerhelft van dg xoortydg 4 10 centiem. Een Belgisch-Engel sehe maatschap pij zal eerlang een geregelde dien3t ih- riohten voor het vervoer van goecfëren, zonder ©verscheping,- tusschen hefc vaste land en Engeland over Zeebruggo en Harwich. De auto's en rijtuigen met de ladingen zullen rechtstreeks op de booten worden gebracht, die ruimte bieden voor 54 wagons van 12 ton ieder. EEN LASTIG MOORöGU HEERSCHAP. Volgens Daily Mail is Raisoeli gestorven, vermoedelijk door vergif uit den weg geruimd. Onze lezers, die de buitenlandsche politiek volgen, weten hoe deze Marokkaanechc sinjeur er in gelukt is lange jaren de aandacht van heel de wereld op zijn persoon te trek ken. Raisoeli, die vroeger den Sultan van Marokko terroriseerde, maakte het la ter den Spanjaarden zoo benauwd, dat zij hem met afkoopgeld moesten rus tig houden. Hij zal tussohen de vijftig en de zestig jaar oud zijn geweest en heeft de laatste 20 jaren voortdurend van zioh doen spreken. Hij noemde zioh een afstammeling in rechte lijn van den Profeet en was in zijne jeugd bestemd voor den geestelijken stand maai* al spoedig werd hij maar liever roovoriioofdman In 1897 werd hij te Mogadir in de gevangenis geworpen, waar hij vijf jaar bleef smachten. Woei' in vrijheid begaf hij zich naar zijn dorpje in de buunt van Tangier, maar vond daar zijn volgelingen verstrooid en zijn be zittingen verdwenen. Hij wilde bloedi ge wrnak nemen, doch werd daarvan weerhouden door den Pasja van Tan- gier. Toen nu, later, nogmaals werd ge poogd hem aan te houden, vluchtte hij naar Arzita, welks Khid hem onder zij ne bescherming nam. Na nog heel wat wederwaardigheden te hebben meege maakt en vervolgingen van de Marok- kaansche regeering to hebben moeten verduren, vluchtte Raisoeli naar den stam zijner voorouders, de Beni-Aros, en ontwierp wraakplannen. In 1903 ontvoerde hij ,uit Tangier den Times-correspondent Harris, die eindelijk werd vrijgelaten in ruil voor 16 bendeleden van Raisoeli, die in ge vangenschap waren geraakt. Het vol gend jaar roofde Raisocli den rijken Amerikaan Perdicaris en dieas schoon zoon Varley, en deze heeren werden pas vrijgelaten, toen een losgeld van 11.000 dollar was betaald en Raisoeli tot- gou verneur van Tangier benoemd was. Dit gouverneurschap was. aanvanke lijk een succes Raisoeli trad mot kracht op tegen boosdoeners, maar zijn bestuur was zoo willekeurig en zoo ty- ranniek, dat de Sultan hem op krachtige wenken van Europecsohe zij de wel moest ontslaan. Raisoeli nam dan maar 'weer de wijk naar het Ge bergte en- hervatte het rooveebedrijf.0 Toen volgde in 1907 Raisoeli's bru taalste plan de ontvoering van Kaid sir Harry Mc Lean, die vrijwel als de opperbevelhebber van het leger des Sul tans te beschouwen was. Mc Lean word pas vrijgelaten, toen Raisoeli een los geld van 20.000 dollar binnen had on de Kjaid voor hem een verzoening met den Sultan en de verzekering van be scherming door do Engelsehen had ver kregen. Èen tijdlang bleef Raisoeli rustig al waagde hij zich ook nooit Tangier, wijl hij vreesde daar vermoord te zul len worden. Allengs begon hu Raisoeli de Span jaarden te hinderen maar in het eind (Sept. 1912) onderwierp hij zich aan hen, op de belofte hunnerzijds, dat hij voor zetere bezittingen, die hem waren ontnomen, zou worden schadeloos ge- ateld en dat hem in de bergstreken om Tazroet de vrije hand zou worden ge laten. In Juni van dit jaar verklaarde Raisoeli, dat hij de Spanjaarden niot langer kon steunen «on dat hij zich in liet particnliere leven terug trok. En nu komt de tijding, dat deze on rustige vrijbuitersnatuur do eeuwige rust is ingegaan. Hij is zeer zeker oen merkwaardige man geweest. Zijne groote hoffelijk heid, niet in de laatste plaals legen zijn gevangenen, was 4"*reekwoordelijk. Maar tevens was liij grillig, verrader lijk en wreed. Hij had een indrukwek kend angstaanjagend uiterlijk en go- noot de reputatie van cpn uitstekend schutter on ruiter to wezen en uit to •jWmfcen in krijgsman^'genschapjieu. Prins Karei, schijnt nu voor; goed thuis te zijn gekomen. Dinsdag avond ie hij uit Engeland to Brussel teruggekeerd en zal nu genii- mien tijdi in het kasteel van Laken 'bij zijne oudere verblijven. Men weet dat de prins, omi te Ant werpen de leergangen der koloniale school te volgen, het koninklijk paleis op de Meir zal komen betrekken. :ooo: DE PAUS OVER DEN V OLKEN VREDE. Rome, 20 Dec. In den loop eener aanspraak in het geheim consistorie door den Paus gehouden, stelde men vast dat de volkeren vrede nog niet be- etaat en dat de binnen- en buitenland^ soke volkerentoestanden er niet op ver beterden. Hij voegde er aan toe dat zijn sohrijven aan kardinaal Gasparri be trekkelijk het Rukrgebied de gehoopte uitslagen niet opleverde. In die geesten blijft een groote mis noegdheid bestaan. Do economische krisdssen nemen toe. Het is daarom dat de Heilige Stoel aan de volkeren die graan in overvloed hob- 'ben vroeg, de lijdende bevolkingen van Midden Europa te willen steunen. Do Paus verheugt zich over den be komen bijval. Hij protesteerde tegen de behandeling van den aartsbisschop Coplak. Ten slotte nam hij in overzicht de gelukkige gebeurtenissen die zich in het Vatikaan voordeden, namelijk het bezoek der Engelseho vorsten. De Paus besloot met de hoop uit te brengen eener aanstaande pacificatie van Ier land. In het Naamgolie, namelijk te La Plants. werden nieuwe kolenlagen ont dekt, die zicli zouden uitstrekken van dc Marlagne tot Floreffe over Wepion. Een ader heeft 1.50 meter dikte en verscheidene lagen zijn 60 centimeters dik. DE KONINGIN IS METER. Do féésten van het 50-jarig bestaan der abdij van Maredsous zijn gisteren gesloten met de wijding der nieuwe groote klok, waarvan wij over eenige weken de aankomst meldden. De klokkendoop is steeds een groote gebeurtenis, cn dit nu nog zooveel te .meer, omdat de Koningin als meter zou optreden. H. M. werd in de spoorwegstatie op gewacht door domL Goten vaux en eeni- ge voorname personen en door do gan gen der abdij proceseiegewijs door al dè kloosterlingen naar jde ke/ik geleid, waar toen de doop met het gewone ce remonieel plaats had. :oOo: Reeds gedurende den oorlog en on- middelijk na den wapenstilstand werd verleid dat de Belgische Staatsspoorwe gen door een bijzonder vennootschap zouden beheerd worden. Toen de heer Rcnkin minister was, werd het vraag stuk ter studio gelegd. Thans is men zoo ver gevorderd dat men mag zeggen dat het niet lang meer zal duren of de Staatsspoorwegen zullen beheerd wor den door een consortium van groote banken van Brussel. Naar het schijnt heeft de bank Empain die den Parijzer Métropolifcain gebouwd heeft en o. m. de elaktrieke spoorwegen van Luik-Se- raing en do Belgische kust exploiteert, reeds een akkoord gemaakt met do Sociétc Générale om dit reuzenplan te verwezenlijken. Met dit vooruitzicht zijn de jongste benoemingen van nieuwo directeurs bij de Société Génerale van groot be lang. Een der leiders van de Banque Empain is namelijk directeur bij die grooto bankinstelling geworden. Do regecring heeft haar toestemming gegeven om de Staatsspoorwegen door bedoeld consortium to laten exploitee- ren mits eene rente, die zeer hoog is. Het is geen geheim het publiek ondervindt hot dagelijks dat onze railway zich in een poveren toestand bevindt. Het materieel is versleten; tal rijke locomotieven zijn maar goed meer om voor oud ijzer verkocht te worden; de wagons zijn doorgaans vuil cn gelapt; dc staties zijn walgelijk; gn lijken stallen. AVbgons voor koopwarerft treinen ontbreken of worden van kant gezet om-dat zij onbruikbaar zijn. De dienst zelf laat veel to wenschen" eenerzijda door den toestand van hetj materieel en de slechte maar dure brandstoffen; anderzijds door db ont moediging van het personeel, dat do Staat niet beter betaalt dan het klim mend indiox-nummor zulks Jvcreisohjt. Een ontmoedigd personeel is een broei nest van ontevredenheid cn moedwil. De jongste staking ld ir spioormannen heeft het besluit van regie nog ver-* haast. Men voege nog hierbij hot tekort 200 millioen voor de spoorwegen en het vertrek van machinisten, stokers en ingenieurs, die een betere betrekknig zoeken in de bijzondere nijverheid, waar zij hooge loonen of wedden kun nen verdienen en de onmogelijkheid, om politieke reden het personeel te dunnen. Wat zal het lot zijn van hef perso neel? Dit personeel is, zooals men weet, een gansch leger van zoowat ongeveer 150.000 man. Men zet die menschen, welke de Staat aangeworven heeft en die ver trouwen in hem hebben gehad, zoo' maar op oen slag en een keer niet aan de deur. Al dio agenten zijn ofwel be noemd bij koninklijk of ministerieel besluit. Naar men verneemt zou die be langrijke kwestie in breeden zin haar beólag gekregen hebbon zooals dit hot geval was toen de Grand Oentral dool den Staat werd overgenomen. De ouderen zouden op pensioen gé- stel d worden. De jongere werkzaamste elementen zouden door het consortium aangeworven worden met vooruitzicht snel op te klimmen. Wachtgelden en vergoedingen door een in eenmaal ge storte som zouden kunnen toegestaan worden. De Staat zou alleen eenige bu- reelen van toezicht over het consortium en haar onderneming bewaren zooals hij oordftlt tegenover de Nationale •maats ohappij van buurtspoorwegen. Wat do arsenalen betreft, die zullen, zooals do Compagnie du Nord in Fran krijk gedaan heeft, afgeschaft worden, Allo heastellingen van materieel zullen door bij zonderen ondernomen worden, zoodat da werklieden zioh tet hen zouden moeten wenden om aan de reparaties te arbeiden. Zullen dc Kamers de ingrijpende' hervorming goedkeuren. Aan officieels zijde antwoordt men bevestigend. Ziedaar een nieuws dat opschudding zal verwekken en het vorlangen doen ontstaan om nadere inlichtingen te ver* nemen. Men zegt ten slotte dat de overeen komst reeds door de partijen goedge keurd en onderteekend is. Onnoodig te zeggen dat de jongeren die hervorming wenschen omdat zij hopen dat de regie hoogere loonen en wedden zal betalen, na de vele nutti ïoozo agenten afgeschaft te hebben. Dq oudoren zijn zoo enthousiast niet. Er is ook spraak de Staatsmariné ir£ handen van de regie te geven. Voor eenige booten die varen vaö Oostende naar Dover of van Antwer pen naar Sint Amneken is het een over dreven weelde een bestuurder generaal met een middenbestuur te hebben, dat bijna niets anders dan ikrabbers bevat, die nooit gevaren hebben. Daar zijn be sparingen te doen meer dan elders. Komt de regie van spoorwegen tot stand, zij dient ook de marine te beboe ren die in ons land maar do verlenging is van den spoorweg. TK«n speciaal snelbericht uiï New- York aan do «Chicago Tribune» mekR dat oen 300 mijl lang gedeelte van de grens tussohen den Staat Now-York en Canada even nauwkeurig bewaakt werd als zes jaar geloden enkelo grenst gedeelten in liet Westen. Achter de zwaargewopende grens wachters wachtten meer dan 100 zwaar beladen snelle automobielen, beladep mot do fijnste wijnen, whisky cn likeu ren, op het sein tot den krachtigsten aanval op het 18de amendement, welkp nog ooit beproefd was. Het bevel «vooruit» kwam kort na het invallén van de duisternis. Toen be gon dc aanval onmiddclijk. Zeven auto's werden terstond geno men, doch voor een bodrag van 100,000 dollar aan sterke drank kwam veilig dwars door het oordon tilbeambton over de grens cn Amerika binnen. Tegen do Kerstdagen en Nieuwjaar wordt een nieuwo aanval vprwaoht.

De Volksstem | 1923 | | pagina 1