I Uitgave van 500,080 Franken Kasbons 5 °/0 Terugbetaalbaar einde 1839 ten bate der Dakloozen der Stad Aalst. Laat ons Kerstmis vieren laandag 24 Decemb. 1923 ledereen die kan, heipe mede in dit Liefdadig Werk. Eene Heilige Plicht. tilt Eist ïaükaan toespraak; van z. h. den PAUS. tiet tierstehrraagstük Uiitisierie Landsverdediging H. Victoria Zon op 7.44 ondor 3,53 XXIX* JAARGANG NUMMER 298 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 DAG-BLAD 8 0 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.03 Uitgever: J. Van Nfffel-De Gespt H. Delphina 7-on op 7,44 onder 3,56 Laatste Kwartier den 30 Publiciteit buiten bet Arr. AALST i: Agentschap Ha vos, Adolf Maxlaan, 13, to Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 0, Londres L. C. 4. Wij beleven moeilijke tijden. De oorlog is sedert vijf jaren ge ëindigd, maar de gevolgen van die yreeselijke ramp die ons land ge durende 4 1/2 jaar teisterde, doen zich nog hard gevoelen, drukken heden nog zwaar op. vele schou ders.. En kan het anders? In 1918 als de wapenstilstand werd geteekend, was ons land gansch uitgeput; on ze nijverheid was door de Duit- schers verminkt, gansclie dorpen en steden waren verwoest, vrucht bare gewesten in woestenijen her schapen. Dat alles moest vvorden opgebeurd.^. Dan verschenen dié tallooze rijen van ongelukkigen; zieken, gekwetsten, verminkten, blinden en nog weduwen en weezen die al len moesten dringend geholpen worden in hun bittersten nood, 't Land, de steden, de dorpen toonden zich vrijgevig zooveel zij het konden Zij hielpen tot heropbeuring, zij hielpen tot lee- liging. Maal' aan hunne vrijgevig heid kwam 'helaas te ras een ein de. 't Land was niet rijk, de steden, de dorpen ook niet en alles was niet opgebeurd, niet geleenigd.... Dan riep men uwe edelmoedigheid in. En vroom en rijkelijk hebt gij aan dien roep beantwoord. Vele smart hebt gij getroost, vele tra nen hebt gij afgedroogd. Dat is hemelsch schoon. Dat is edel.., Docli er valt mg 'te doend Van daag wordt eens te meer uwe me dewerking, de medewerking Van allen afgesmeekt. Vandaag wordt eens te meer aan uw edelmoedig hart geklopt, LUISTERT... Er heerscht in onze stad een nood,gevolg van den wreeden oorlog die schrikkelijk mensclien pijnigt, hun het zuiver ste genot ontneemtdat is s Woningnood. Honderde familieën van brave lieden, van werklieden, van bur gers bezitten geene haardstede; zijn slecht gehuisvest, soms in ar me, in rampzalige kamers waar lucht en licht ontbreekt waar on vermijdelijk ziekte moeten on- staan. De toestand is u allen ge noeg bekend, onnoodig er op te drukken, onthouden wij alleen; De Woningnood bestaat in Aalst, pngelukkige medeburgers lijden er door. Het vraagstuk behoeft eene oplossing, eene onmiddclijke oplossing. Geen tijd verkwist met redetwisten. Geen woorden meet maar daden, Het vraagstuk der woningnood ïn onze stad moet in de stad zelf oplossing vinden. En iedereen die kan moet medehelpen in dat lief dadig werk. Dat is een plicht een heilige plicht van broederliefde, van broedermin...3 Als de oorlog uitbrak hebben sij die gezond waren en kloek! niet' geaarzeld, Zij hebben hun plicht gedaan en voor u het beste dat ze bezaten, hun leven ten offer gegeven, of meer dan vier jaar hebben zij geleden en ge streden ontberingen zich getroost om uwe haarstede te bevrijden van vreemd juk, van vreemde dwingelandij, Zooals zij hun plicht deden zult gij heden uw plicht doen, Om aanstonds het houwen van woningen aan te gaan geeft de stad voor 500.000 franken bons uit van 250.00 franken aan 5 0/0. Alles voluit terugbetaalbaar ein de 1930. Die som moet dienen al leen voor het bouwen van huizen, om zoo den woningnood ter stede te bekampen. Hier geldt het dus; BROEDERLIEFDE - BROE DERMIN. Een duizendtal lief dadige personen hoeven gevonden te worden die ieder een of twee kasbons van 250,00 frankea zul len inschrijven. Een duizendtal liefdadige per sonen die willen medehelpen om het lot van zoovele ongelukkigen te verzachten. Een duizendtal liefdadige per sonen die het geluk genieten 'n haardstede te bezitten en die dat zelfde geluk aan anderen willen verschaffen. Een duizendtal personen die willen medewerken tot heropbeu ring onzer geliefde stad, tot herop- beüring op stoffelijken en zede- li i ken aard, onzer beminde bevol king. Aan alle klassen der maatschap pij richten wij een vurigen op roep. Onderzoek uw geweten. Luis tert naar zijne stefn. En.... doet uw plicht. Een komiteit is in onze stad ge sticht dat het lot der Aalstersche dakloozen in handen heeft geno men om het vraagstuk der woning nood op te lossen. Aan gansch de bevolking richt het een warmen oproep in naam van zoovele onge lukkigen en vraagt de stad te. steu nen in haar edel pogen. De leening waarvan hierboven spraak is, is gewaarborgd door de huizen die zullen gebouwd worden. De obligaties van 250.00 franken zullen een intrest van 5 0/0 op brengen 't is te zeggen 12.50 Fran ken en na zeven jaar zal het ge leende geld voluit worden terugbe taald. Die geldplaatsing is dus voordeelig, zeker en veilig, Het komiteit houdt zich bezig met het opstellen eener eerelijst die de namen der burgers zal be vatten, die medegewerkt hebben in dit liefdadig werk.Die namen moe ten bekend zijn en ons volk zal ze in eere houden. Iedere week zullen wij die lijst laten verschijnen zpnder het aan tal ingeschrevene obligaties ej iedereen zal het als een plicht als eene eer beschouwen, zijn naam te zien prijken tusschen de weldoe ners onzer medeburgers. De leden Van het voorloopig komiteit tot Hulpverleening aan de dakloozen van Aalst, MM. Boel, voorzitter des Inval iedenbonds Demeester onder pastoor; D'Hollander, idem; Kelders A.; Eeman E.; Sohoon- jans A.; SchotteR.; Smeyers, Majoor-bevelhebber der Pupillen school; Van Cromphaut onderpastoor; Van de Winckel; Mees, kapi tein kommandant, (d,d. Secretaris van het Comiteit.) INSCHRIJVINGSBULLETIJN, (te zenden aan een lid van hierboven vermeld Comiteit of aan Com mandant E, MEES, Pupillenschool Aalst.) Ik öndergeteeekende naam en voornaam wonende të «r™ mr.TiTito: r. Straat.'.'.-.v...-.\l .ztzm Verklaar hier bij te willen inschrijven öp '(1)' stadsbons van 250.00 franken ieder, opbrengende 5 0/0 en bestemd om hulp te bieden aan de dakloozen der stad, Mijne storting zal geschieden den (2) [Aalst den Ilandteekerf, 't IS EEN ZOO ZOET FEEST De kribbe, de middernacht- mis, de drie missen dooi' ieder priester opgedragen, de feestvreugde in den familiekring! Ook, alhoewel wij treurige tijden beleven, heeft dit feest zijn aanzien en zijn volksgezindheid bewaard. De geloovi- gen komen talrijk ter kerke, die de vergrootte en verheerlijkte beel tenis van het stalleken van BetkJecm is, T IS EEN ZOO VOORNAAM FEEST: Het herinnert ons de komst van den Verlosser, beloofd sinds het begin der wereld en gedurende zoo lange eeuwen verwacht... 't Is middernacht, Christe nen! 't Is het plechtig uur. Op de knieën, o volkeren: De Zaligma ker is geboren! De Engelen immers verkondigen aan de Herders; Heden is u een Verlosser geboren, 'T IS EEN ZOO KOSTBAAR FEEST: Dat kleine Kind is de Goddelijke Weldoener van het menschdom. Door zijne Mensch- wording, door zijne zalige Geboorte, bracht Jesus Christus ons het licht des geloofs, de zoete vreugde der hoop, het heilig vuur der god delijke liefde. Hij komt de aarde met den hemel verzoenen. Hij komt ons de Vergiffenis van zijnen Goddelijken Vader verdienen en brengen, O.' Vieren wij Kerstmis, (1) Aantal bons in volle letteri. (2) Op aangeduiden datum rullen de -fcorloofrigo kwij(schriften ten hu're werden besteld en het geld worden afgehaald. D® intrest begint to bolpopen van af dit gogenblikj NIEUWE KARDINALEN EN BISSCHOPPEN. Donderdag heeft in Let Vatikaan een Geheim Konsistorio plaats gehad, in hetwelk Z. H. de Paus do nieuwe Kardinalen en de nieuwe Bisschoppen hoeft 'benoemd. De nieuwe Kardinalen zijn, lijk men weet, Hunne Eminon- cies Liicidi en Galli. Mgr Curien, aartspriester van Epi- nal, werd benoemd tot Bisschop van La Roebelle, en Mgr Hurault, vikaris-ge- neraal van Chalons-sur-Marne, tot Bis schop van Vraera. De Heilige Vader hield vervolgens eene toespraak, waarin Hij betreurde dat de vrede onder de volkeren nog niet tot stand is gekomen en dat de zoo bin nen- als buitcnlandsche aangelegenhe den -der naties nog niet verbeterd zijp„ Hij foegde erbij dat Zijn (brief betref fende de Roer do verhoopte uitslagen niet ihoeft bekomen ofschoon dit schrij ven niet heelemaal vruchteloos is ge bleven. In de geesten blijven verbitte ring en -gevoelens van verdeeldheid vastgeankerd. Do Heilige Vader handelde daarna over de ckonomische krisis, welke nog steeds de wereld teistert. 'Pen aanzien dezer heeft Z. H. de Paus de naties, die tarwe in overvloed bezittên, ver zocht hulp te willen bieden aan de noodlijdende bevolkingen van Midden Europa, van het Oosten en van Klein- Azie. Z. H. drukte do hoop uit dat !Zijn oproep zal beantwoord worden, want, zegde hij, meermaals hebben Wij hulp afgesmeekt voor volken die, tengevol- van den oorlog, in ellendo vorkee- ron en telkens werd die oproep gunstig onthaald en -kreeg hij gevolg. Wij mochten ons zelfs verheugen in den overvloed van hulp die van allo kan ten toestroomde. De Paus herinnerde Zijn dank aan de milde gevers. Zoo konden in Mid den-Europa en vooral in het Naaste en in het Uiterste Oosten talrijke men- schenlevens gered worden. Mochten Wij, zoo vervolgde Z. H. al die dappere mannen kunnen ter hulp komen die, om hunne gehecht heid aan het katholiek geloof, onder worpen zijn aan de onwaardigste be handelingen. "Wij zijn vooral zeer on gerust voor het leven van Aartsbisschop Cieplak, die in Rusland in de ijzers ge klonken ligt in een akelig gevang. Wij kunnen hem niet anders ter hulp ko men als mtot het gebed Wij zullen God smeeken dat Hij door Zijne gratie den mood sterke van dien kloeken soldaat en dat Hij hein in zij no beproevingen bot vertrouwen schenke in de onsterfe lijke kroon Do Heilige Vader noemde dan alles op wat Hom in do laatste maanden vreugde verschaft hoeft. Onder ander do uitbreiding van de godsvrucht voor Jesus in het Allerheiligste Bakrament', de openbare betoogingen van 'den «ere dienst jegens dit Sakrament. Hij woes op hot Kon gres van Parijs, op dit "on langs te Genua gehouden cn waarvan de buitengewone bijval liet- bewijs le- verdo van de doel t rof f endheid en de grooto belangrijkheid dor katholieke werking. Dan woog Z. H. op de fees- ton ter gelegenheid van het- zesde eeuw- foesfc van St. Thomas van Aquinen, en drukt q ver volgons zijns voldoening uit over de wijze waarop de marteldood herdacht werd vau den Heiligen Josa- phat. Dank aan do Kongregatio voor do Oostersclio Kerken, was liet Ons gege ven vier Syro-Malabaarsche Apostolie- ko Vikftriaten te kunnen instellen, evenals zoovele Jb^sohoppehjke zejtefis. 't Is Ons bijzonder aangenaam, zulks to kunnen vaststellen, omdat, Wij we ten hot, dio vaststelling veel vreugde zal berokkenen aan Onze dierbare ka tholieke Zonen in dio verro streken. Dio vreugde wordt nog grooter als Wij be denk cu dat de uitbreiding welko die instelling vergde, te danken is aan do inlandsclie Bisschoppen, die er zoo moe dig werken aan de voorplanting van het Geloof. Het christelijk leven is er we lig, dank vooral aan eeno bijzondere godsvrucht tot do Heilige Maagd en do kinderlijke verkleefdheid van het Episkopaat en van de geestelijkheid aan den Heiligen Stoel. De Heilige Vader herinnerde nog aan hot bezoek van den katholieken ko ning Alfonso XIII en van de koningin van Spanje. HET ONDERZOEK NAAR DE BE- TAALKRACHT VAN DUITSCH- LAND. Parijs, 21 Dec. De commissie van herstel kwam heden te Parijs bijeen haar werd vorzocht uitnoodigingcn te richten aan hen, die 'gekozen zijn om zitting te nemen -in beide commissies, voor het instellen van een onderzoek naar de middelen tot stabiliseering van het Duiiacho geldwezen en htjt) -kapi taalbezit in het buitenland. Met uitzondering van een van de drie Amerikanen, die moeten worden benoemd, zijn thans alle vertegenwoor digers voorloopig gekozen en men neemt aan, dat de namen die aan de commissie zijn voorgelegd, in de zitting van morgen goedgekeurd zullen wor den. Men verwacht dat de commissies in het laatste gedeelte van Januari te Pa rijs zullen bijeenkomen, ten einde de Amerikaansche 'leden voldoende tijd te geven naar Europa over te komen,en dat daarna veel van hun tijd te Berlijn zal worden doorgebracht. KANDIDATEN RESERVE-ONDER- LUTTENANT6. In art. 5*2 der miliciewet wordt ge zegd dat de kandidaten reserve-onder luitenants verplicht zijn weder onder de wapens to komen voor een totalen tijd van 6 maanden. De belanghebben de kandidaten hebben zich verontrust over het nieuws, versohenen in dagbla den, aankondigend dat deze zes maan den ten volle moesten uitgedaan wor-* den voor de benoeming itot den graad van r cserv e - onderluiten an t. Feitelijk moeten deze 6 maanden verdeeld worden over de periode, loo pend zoowel voor als na de benoeming tot don graad van onderluitenant. Tot op den datum van hun benoeming tot den graad -van resorve-ondciluitenant, moeten de miliciens, kandidaten onder luitenants slechts opnieuw onder dienst kpmen voor een totalen duur van hoog-, stens 6 weken. Later zal bepaald wonden op welke wijze zij opnieuw onder dienst rullen/ geroepen gorden als reseryc-officieren^

De Volksstem | 1923 | | pagina 1