Zoötlag 33 DtcsniD. Maandag 31 Decern. 1923 DE SOCIALISTEN EN HET EiSENO^SRECHT De tragisshe reis van tie Qrxmtrae Uil haf Vafikaan is isiislsëkla sa&slag op Ksro-Hlts Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 XXIX* JAARGANG NUMMKR 301 DAGBLAD 10 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.60 Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londies E. 4. H. Sa bin us Zon op 7.40 onder 4,00 li. Sylveater Zon op 7,41 onder 1,04 La a Kwartier den 30 In 't algemeen spreken en schrij den de socialisten bij ons niet veel over het eigendomsrecht. Om de theorie van «eigendom is diefstal» te zien verdedigen, moet men de ongenietbare boeken der «profe ten» raadplegen en daar waagt zicli de Belgische proletariër niet aan. Hij krijgt den verplichten den «Peuple» zelfs niet geslikt. Maar de onvereenigbaarheid van persoonlijken eigendom en socialisme is nietemin een dogma bij onze sociaaldemokraten, al thans in theorie, want in de prac; tijk zijn de leiders millionnairs en de werklieden, socialisten of niet, zoo genegen voor eigendom, dat, als zij de minste kans zien, zij er dadelijk gebruik van maken. De heer Vandervelde echter, als handhaver van de «zuivere» leer van Marx, mag echter het dogma niet verloochenen en dat doet hij ook niet, al is hij er in de practijk ver van af. Zoo doen óok de disci pelen van den grooten man. Dit is onlangs aan 't licht geko men in eene zitting van den alge- meenen raad der socialistische par tij te Brussel,, toen de heer Vinck; voorzitter der Nationale Maat schappij van goedkoope Wonin gen, ook socialist, voorstelde, dat men huizen van 10 tot 15 duizend frank zou moeten verkoopen. Maar hij stuitte op de afwijzen de houding van zijne partij genoo- ten van den Raad. Ziehier wat ge zel Brunfaut over het voorstel Vinck zegt (volgens 't verslag van de «Peuple»): «Ik vrees dat de door den heer Viaek voorgestelde politiek' ge vaarlijk is voor de partij.» Gewis, zei hij, het programma der ar beiderspartij neemt wel den ge- bruikseigendom aan met uitzonde ring van den ondernemingseigen- dom. Doch, het zou zeer gevaar lijk zijn de politiek van den heer Vinck te volgen. Eu de «Patroon» bevestigd die theorie als volgt: «De heer Vinck heeft ons ge sproken als bestuurder der Natio nale Maatschappij. Ik kan hem enkel gelijk geven wat betreft de door de Nationale Maatschappij te voeren werking. Doch, als socia list, meen ik dat wij den kleinen eigendom niet mogen aanmoedi gen. Ik meen integendeel dat de hedendaagsche nijrerheidsarbei- der de beweeglijkheid moet behou den, noodig voor den arbeid- strijd.» Die verklaring van den heer Vandervelde, hoe orthodox ook, bracht opschudding in 't roode kamp, want den werkman het eigendomsrecht onzeggen in naam van het «zuivere» Marxisme, dat ging wat ver. «Zoo zijn we niet getrouwd», bromden tal van pro letariërs, die er op uit waren zoo gauw mogelijk een eigen huis te bezitten. De patroon was dan ook wel ge dwongen om wat water in den .wijn te doen. Hij had dat advies gegeven zoo schreef hij later - niet uit socialistische stoerheid, met om reden van de onwrikbare leerstelsels, maar uit redenen van de patroon dat de werkman eigenaar werd van zijn huis, maai bij beweerde alleen, dat hij er geen belang bij heeft, want door de vrijheid te behouden van ko men en gaan, kan hij zijn loon steeds hooger opdrijven. En toen onlangs de heer Minis ter Moyersoen hem deze «recula- de» behendig onder den neus wreef, werd deze inderdaad door dea heer Vandervelde in hoogst eigen persoon aldus bevestigd: tik heb daaraaa ioegevo§«d dat, van socialistisch standpunt uit, in veel gevallen, in 't meeren- deel der gevallen, de -arbeiders, die verplicht zijn zich te verplaat sen om hun loonstandaard te hand haven of te verbeteren,er geen be lang bij hebben eigenaar te wor den.» -Waaruit blijkt, dat zelfs de be waarder van de wet en de profeten in België, de* zuivere leer van het Marxisme, dat den persoonlijken eigendom bestrijd, niet durft ver dedigen. Het opportumisme doet den heer Vandervelde het dogma verloochenen en er eene, belangen kwestie van maken. Maar ook in de belangenkwestie heeft hij het mis, want eigenaar zijn van zijne woning is voor den werkman een ideaal; het vestigt hem in zijn midden, het ontwik kelt en versterkt zijn familiegeest; het verheft zijn maatschappelijk peil; het verhoogt zijne zedelijk heid, En de werkman heeft het beter begrepen dan «de Patroon», want nooit kocht de werkman zoo vaak een huis als nu, nooit werden er meer kleine pachters eigenaars als tegenwoordig. Men schat het se dert den oorlog 100,000 werklie den hun huis kochten. Maar als socialist heeft de heer Vandervelde gelijk als hij zich tegen 't eigendomsrecht van den werkman verzet. Immers, een werkman, die eigenaar wordt, on~ snapt aan den invloed van het so cialisme. Hij zal minder begees terd zijn voor collectivisme, voor socialisatie, voor afschaffing der erfenisrechten, heffing op 't kapi taal, en andere dergelijke punten van 't socialistisch programma. Het lag dan ook in de ware be doeling van den Duitschen Jood Marx, de werklieden zonder eigen dom.' te laten, op zijn Russisch, want Lenine en Trotsky hebben het stelsel een tijd lang conse quent toegepast. Waren zij ook geen volgelingen van Marx, en met meer logica nog wel dan Van dervelde, die maar een opportunist is. De beweeglijkheid van den werkman is een princiep van 't Marxisme, dat ver kan voeren, als men 't in al zijne gevolgen overziet. Zoo voorziet Marx in zijne theorie het, verplaatsen van heele groepen van werkkrachten van eene streek naar eene andere, ongevraagd, dus gedwongen, In zulk geval is het bezit van een huis hinderlijk. hem, van den hak op den tak te leven. Het gezin lijdt er onder en het familieleven is de beste grond slag van den Staat, hoe mijnheer Vandervelde er ook over denke. ba- HET GEHEIM IS OPGELOST. HET LIJK' VAN DEN KAPITEIN OP DE KUST VAN SICILIË DOOR VISSCHER,S GEVONDEN. De Fransche marine-geattacheerde te Rome aldus maakt het ministerie van Zeewezen te Parijs hekend werd er van op de hoogte gesteld door do Ihx- liaansohe zeewezen overheden, dat hot lijk van dén scheepaiuitenaiit dn Plcsis do Grencdan gevonden werd door vi»- schere op zes mijlen van de aarde ver wijderd, ter 'hoogte van Siacca nabij Girgenm. I)o marine-attaché begaf zich naar Siacca. Do Mnlhouse én drie lorpedo- booton zijn naar dezelfde bestemming op wog. HET WEER VINEN VAN HET LIJK VAN DEN BEVELVOERDER. Toen het tragische nieuws op hot mi nisterie van zeewezen toekwam begaf M. Raibertd zich ©ogenblikkelijk bij M. Pcinearé en beiden hadden een lang onderhoud. To 11 ure keerde M. Raiberta. naar het ministerie van zeewezen weer. Op den middag kende men hot* ware nieuws. Ziehier nadere bijzonderheden 7 Het ministerie Stolde igoen belang in snolbericht dn don loop van den nacht toegekomen als zoo het luchtschip bo ven Hogga gezien zijn. Men dacht dat men stond tegenover een feit van autosuggestie. Ziehier wat men nader vernam over het weervinden van het lijk van den be- v-alaaivIai' van «DiYrmnhii Het lijk werd 'gevat in de netten der visscheitë. Natuurlijk baarde het bericht der vondst in lief ;v>:nistcrie van zee wezen,- groote opschudding te meer daar men wist dat M. du Plessis een eenzel- vighcidsplaat aan den pols -droeg, die hem nooit verliet. Men veronderstelt dat het luchtschip naar do Middelland&olio Zee gedreven werd. Misschien 'heeft de bemanning de Dixmude verlaten en bleef de kapi tein do laatste aan boord. Dank aan deze ontdekking gaan de opzoekingen een meer bepaalde wen ding nemen. Terwijl men zoo goed als al do nasporingen in de zee opgegeven had, gaan deze hernomen worden. Te twee ure bevestigde men dat de identificatie van het lijk van den be velvoerder van de Dixmude door do magistraten van Girgenti gedaan werd. Men verondersteltdat de luehtvaar- ders toen zij het bericht van Algiers ontvingen hun reis over de Middelland- scho Zee niet te wagen, daar de storm te 'hevig was, dien overtocht verkieslij ker zullen geoordeeld hebben dan zioh ■i Deze werd Vrijdag opnieuw door don PfQCSS I onderzoeksrechter, die hem vroeg ho« De wraking door baron Coppée vanl!"j aan de documenten was gekomen, M. Winekelroans als voorzitter van hot m van wraking venneld assinenhof dat op 14 Januari e.k. moest zetelen, heeft op 'het paleis van justitie en in alle rechterlijke middens oene groote opschudding veroorzaakt. Eerst de wraking op zichzelf, die zon der voorgaande as in de rechterlijke ge schiedenis van -ons land het geval dat zioh voordeed in 1842 ie inderdaad niet te Vergelijken met liet huidig geval, wat gebeurde na afloop van een proces en word aangehaald als middel tot ver breking. Wat onder opricht van procedural uit do handelwijze van baron Coppée voori> komt, moot eerst door het beroepshof onderzocht -worden of die actie gesteund is voor het geval dat de stukken echt zijn dan zal de echtheid der stukken nagegaan worden. Dat die stukken echt zijn, daar val-t zeker niet aan te twijfe len, .gegeven het aanzien van de verde digers van baron Coppée, waaronder rich oen -oud-minister bevindt. "Wordt dan do wraking gesteund bé- onden, dan zal de zaak voor de be trokken magistraten eene andere wen ding nemen. Er bevinden zich in de briefwisseling uittreksels die eene onge hoorde mentaliteit verraden. Inzonder heid daar waar cynisch op den persoon van den koning gezinspeeld wordt en waar men klaarblijkelijk eene druk king wil uitoefenen door den invloed an een dignitaris van hel hof. Eon streng onderzoek dringt zich dan -onmiddellijk op want klaarheid moot or komen. Deze zaak, gevoegd bij twee vroegere geruchtmakende zaken, weipen een ito vreemd licht over de gerechti'gheidsopvattiiig van zekere ma llet etatisme van Marx, legt nief k°™n de woestijn te laten voortjagen. TT aI lil AnloAnlT, AO f /Tl itenAwn alieen beslag op den persoonlij ken eigendom, maar ook op de werkkrachten. Daarom moeten ze mobiel zijn. Daarom ook hebben de Marxisten, gedurende den oor log, den Duitschen Staat toegela ten duizende Belgische werkkrach ten schandelijk te laten weghalen en te verplaatsen naar andere stre ken. Waar bleven toen de prote stanten van deze groote werk mansvrienden? Waar zijn hunne vlammende artikels en limine ver ontwaardigde redevoeringen te gen 't groote schandaal <Iezer Wij stelden tegenover de kou de, hartvochtige theorie van den Duitschen Jood, die van den groo ten Amerikaansehen nxenschen- vriend Hoover, tevens een groote vriend van Begië, die vaststelde, dat overal de familie geest zich ontwikkelt, naarmate de mensch door de banden van den eigendom aan den grond gehecht is. En wij voegen er bij, dat bet ccue ketterij is te beweren dat liet, niet in hét belang is van den werk man, eigenaar te zijn van een huis. Integendeel het is niet goed V0Q£ Het luchtschip dat zijn koers naar Cueiü hem-omen had, werd denkelijk naar Sicilië gedreven. Men heeft besloten dat het stoffelijk overschot van den bevelvoerder van de Dixmude op plechtige wijze zal ter- aarde besteld wo-rdon. De Fransche marine-attaché uit Ro me vertrokken, scheepte te Palermo in aan boord van een Italiaansclie toipe- doboot ter zijner beschikking gesteld. De opzoekingen langs de kusten van Sicilië gedaan, deden geen nieuwe lij ken ontdekken. Het Italiaansch ministerie van Zee wezen maakte rijn betuigingen van leedwezen aan den Frans-eken minis ter van Zeewezen over. De kapitein van don pakefboot «Por. Alexandretto op weg van Bensesi naar Napels, zou op 23 dezer de noodseinen van het luchtschip, dat door den storm wind voortgejaagd werd, opgevangen hebben. De Italianen stelden alles ten diensto der Franlsche overheden ter vergemak kelijking van hot vervoer. Een Italiaan sclio Corpcdoboot zal oer lang van Palermo naar Toulon vertrok ken, waarheen het lijk, door comman dant Joubert vergezeld, zal vervoerd worden. De Fransche gezant maakte aan do Italiaanscke regoering zijn dankbetui gingen over voor de ontvangen blijken van sympatliio en van solidariteit van wege don Itgliaansohen, Zeeyrezen- dienst, giltraten, en beschuldigden, golijk de welke, moeten den indruk hebben dat magistraten, die over hun lot of over hun leven beslissen, rich enkel laten boei nvloeden door de waarheid en niets dan de waarheid. De «Soïr» zogt dat het assisenhof zal TüÜODörrOOTQcgIcu over Cc midüdcn van wraking van rijn voorzitter en dat het toekomende week zal bijeengeroepen worden. Hot zal voorgezeten worden door den lieer eersten voorzitter Eeckhoudt. Van nu af aan voorriet men een heel belangrijk debat, want heel de briefwisseling turtschen den procureur- generaal Servais, raadsheer Winckel- mans en den procureur des konings zal er afgelezen worden. Het blad zegt dat bij de huiszoe king in do bureelcn. der firma Coppée Waterlool-aan, M. baron Coppée er eene lade opende en zegde: ziehier ko pij van al de documenten in do akte van wraking aangehaald ik overhan dig u die. De «Soir» zegt dat baron Coppée krachtens art. 505 van het strafwet boek wegens verheling vervolgd wordt. Vrijdag morgen zijn eek er de advo caten van baron Coppée naar den on derzoeksrechter Van Dyck gegaan en deden uitschijnen dat de verheling ver jaard was, aangezien de feiten over moer dan drio jaar zijn voorgevallen. Zij besluiten daaruit, dat Coppéo het recht had zich die dokumenten toe te oïschen, noodig voor zijn verdediging Blijft dan nog do omkooperij, doel hier ook zou er dan reeds verjaring zijn. M. Koffer, hoofd der rechterlijk© bri gade is naar Parijs vertrokken, door iet parket met eone bijzondere zen-don: gelast. NIEUWE ONDERVRAGING Vrijdag namiddag, om 3 1/2 ure, word baron Coppée opnieuw naar -hot paleis van Justicie gebracht. Hij was vergezeld van een zijner verdedigoro, M. Ed. Huysmans. Om 4 1/2 uro werd hij opnieuw door onderzoeksrechter Van Dyck on dervraagd. Deze ondervraging hep bij zonderlijk over de kwestie wie de do kumenten op de schrijfmaehien had af geklopt. Baron Coppée bekende onmiddelijk, dat het zijn sekretaris, M. Dubois, was geweest. Dezo werd op zijne beurt on dervraagd en bevestigde de verklaring van zijn meester. Hij voegde er bij, dat hij dat werkje had gedaan drie jaar ge leden, naar een tekst eigenhandig door den baron geschreven. Daarmede was do ondervraging nog maals afgeloopen. DE OPSCHUDDING- DOOR HET GEBEURDE VERWEKT. Al de avondbladen van Brussel be spreken de incidenten der zaak Coppée. Do «Nation Beige zegt dat do ak te van beschuldiging Vrijdag aan baron Coppée yrerd oyerhuAdig^ ron Coppée hield zijne vroegere verkla ring staande. De kopij Donderdag avond aan den onderzoekenden magistraat overhandigd is in -mittohieiischrift welnu, do ko pijen op het parket waren in hand schrift. Do onderzoeksrechter zal nu trachten te weten te komen, of baron Coppée zo heeft doen dacty lografeer e» De Dernièro Houro zegt dat de procureur generaal M. Servais Vrijdag in het ministerie van justicie werd ont boden, naar men zegt om uitleggingen te geven over het geval Coppée. De ontroering in do politieke mid dens verwekt is groot en men sprak reeds van eene interpellatie in de Ka mer. Do Libre Belgiquo zegt dat, zon der -tegenbevel,, baron Coppéo Zaterdag morgen in het kabinet van M. Wlinc- kelmans de ondervraging zal onder gaan, <Ioor het strafwetboek voorge schreven. Men gaat dus voort voorloojng, met de asaisenzaak, alsof er geen incident voorgevallen ware. Naar verzekerd wordt zal hot Assisen hof van Brabant, toekomende week sa mengeroepen worden, om de wra kin ge- middelen door baron Coppée aange haald te onderzoeken. Anderzijds wordt nog gemeld, dat bijaldien M. fWinokehnans moctt ver vangen worden als voorzitter van het Assisenhof, er nog lange maanden zullen verkropen vooraleer de zaak kan opgeroepen worden daar M. Wiinckel- nrana zelf bijna een jaar heeft noodig gehad om het dossier der zaak Coppée te bettudeeren. Z. H. Paus Pius XI heeft Woensdag de verschillen do Pauselijke wachtkorp sen in goiioor ontvangen. Eerst ontving hij prins Adabrandini, den bevêlheb- 'ber der Edel wacht met den stafdaarna Hirachbuhl, bevelhebber der Zwiüaer- soho Wacht met den aalmoezenier en- de officieren vervolgens Tabanelli, bevel hebber .der Palatijnscho Wacht met de officieren en Demandata, bevelhebber der gendarmerie. Ten slotte ontving hij de leden der Edelwacht. De H. Vader nam aller gelukwen- schen in ontvangst en richtte tot allen eenige gemoedelijke woorden van dank. Aan allen verleende Hij den Aposboli- schen zegen. Nadere bijzonderheden. Tokio, 28 Dec. Voor de tweede maal binnen het jaar is nn, zooals ge meld, din do straten van Tokio een mis lukte moordaanslag gepleegd op den 23 jarigen prins-regent van Japan. Den vorigen keer werd nabij het kei zerlijk paleis een bom naar hem gewor pen. Thans werd op hem geschoten. Beide kecren is Hiro-Hito or ongedeerd van afgekomen. In zake den moordaanslag kunnen nog de volgende bijzonderheden ge- meld worden Toen de pitihs-regent zich Donder dag morgen per auto, vergezeld van burggraaf Irije, naar het parlementsge bouw begaf om aldaar de zitting te. openen, werd plotseling van uit de me nigte op hem gevuurd. Het schot werd gelost uit een stokgeweer. De kogel ver brijzelde de voorruit van don auto en vloog rakelings langs den prins-regent, die zijn koelbloedigheid geen oogen- blik verloor. Burggraaf Irije werd door glasscherven gekwetst. Do chauffeur stopte een oogenblik en reed daarop in volle vaart door naar het parlementsge bouw. Aldaar aangekomen, las Hïro-HitQ de troonrede zonder één blijk van emo tie te geven, met luide sp heldere stem voor. Vervolgens keerde*» hij in dcnzélfden auto naar het paleis terug. Op zijn te rugtocht werd hij begeleid door een sterke afdeel in g militairen. Onmiddelijk nadat het scliet getost was, greep het publiek den dader vast. Dezo zou stellig gelyncht zijn, indien de politie den man niet in bescherming had genomen. Hij is een jongeman van omstreeks 20 jaar, als weikraan gekleed.; Volgens sommigen is hij eon socialist^ volgens anderen een krankzinnige.

De Volksstem | 1923 | | pagina 1