Zondag 3 Ocgst Maandag 4 Oogst 1924 Prsgrm der feestelijkheden Slaatssecrelaris Hughes bezoek aan Belgie 0@ eonf@r@sitia Ss Londes landltoim hsaishoiidkundig- ondirwifs HIT JUBELFEEST TE AFFÜSEgi C/AWR, H. Slephanns Zon op 4.29 onder 7,23 Kerkstraat, 9 en 21, Aaj.st. XXX» JAARGANG NUMMER 179 Tel. 114 DA.GrBLA.D 10 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.60 Uitgever: J. Van Nüffel-De Gendt J?u8liciteit buiten het Arr. AALST S Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Btiildings, 6, Lon dres B. C, 4, H. Dorainicns Zon op 4,30 onder 7,24 1 Eerste Kwartier den 7 AAK ÜE ÏAK 't 'Is 'das heden Zaterdag 'dat hier te Aalst de feestelijkheden beginnen ingericht ter gelegen heid van het jubelcongres der ge wezen Weezen van Belgie. De Algemeene Weezenbond van België viert zijn 30 jarig bestaan en zijn 25e Bondscongres, Het Congres staat onder de hoo- ge bescherming van Z. Exc. M. Masson, minister van Rechtswe zen, en het eerevoorzitterschap van MM. Bomo.in Moyersocn, senator, gewezen minister van Nijverheid en Arbeid en Joseph De Blieck, senator, guest or van den Senaat. Het eereeomiteit is samengesteld uit de geestelijke, burgerlijke 'en militaire overheden van Aalst, ter wijl het Uitvoerend Komiteit ge vormd is, door het bestuur van den stedelijken Weezenbond. In een voorgaand artikel heb ben trij reeds het programma van den Algemeenen Weezenbond me degedeeld, waarvan de hoofdpun ten zijn Verdediging van alle JVeezen en trapsgewijze afschaf fing van het nitbestedigingsstelsel. Onvermoeibaar, streeft de Alge meene Weezenbond er naar zijn programma te verwczcnilijken, en er bestaat goede hoop, dat die ede le poging met den besten uitslag zal bekroond worden. Wie im mers kent heter de noodwendighe den der Wees, dan zij die zelf vroegtijdig hunne ouders moesten' ontberen Dat de algeheele bevolking van Aalst dezer dagen één zal zijn met de JVeezen lijdt geen twijfel. Eene Wees stemt steeds tot mede lijden en deelneming. Ook ?:al de nationale vlag wapperen aan alle huizen gedurende de Congresda gen, niet alleen als blijk van ge negenheid aan de Weezen, doch ook als hulde aan hen die zich offe ren en steeds op de bres zijn om 'de belangen der Weezen 'te verde digen, O? *2, 3 EN 4 AUGUSTUS 1924 ZATERDAG 2 AUGUSTUS. Ie te 15 uur Vergadering voor den Aa'Etersdien Kring, in zijn ldkaal r« Rju'gersliuis Groote Markt. 2c te 10.30 hut Ontvangst oan de Statie, van liet Hoofdbestuur van den Bond en de Afgevaardigden der aan gesloten Kringen alsook der fcweeke- lingen van de Gestichten. 3e te 17.30 uur In 't lokaal Bur- gcisfliuis Verwelkoming en uitrei king der Oonigreskaarten aan de Vreemde Weedbroeders. -Bunch. 4è te 18.30 uur: In den Stadsdhomv- burg Opvoering van "Houten Kla- ra -naar Vader Consicienee's Werken, door de Antwerpsdho Weesmeisjes. Mulzickale aanpassing on dor de leiding van M. Nap. Distelmans. 5e te 21 uur Groote Markt Kunst- concert door de Fanfare der Ant- weiTpsehc Weesjongens. ZONDAG 3 AUGUSTUS. Ie van 8 tot 10 uur Ontvangst der vreemde Wees-kinderen en Weedbroe- Idere en Zusters. 2o te 10.30 uur Optocht en Betoo- iging door de straten der Stad a) Ste delijke Maatschappijen ib) Afge vaardigde Weeskinderen der gestichten -c) Oud-Weezenkringen van Belgie. 3e te 11 uur ten Stadhuize Önt- ■vanlgst der Afgevaardigden bij !het Congres, het Bondsbestuur en den Aal- stGiwhcn Kring, dloor het Ooilego van Buttigemeesler en Schepenen, den Ge meenteraad en liet Eereeomiteit. 4e Ie 11.30 uuir tor Groote Markt: Concert door de Fanfare dor Weesjon gens van Gent Toespraak Alge meene Zang «De Wees voor de Wees» door de Oudweezen en Weezee. Beiaardconcert van 11 lot 12 uur, door den lieer Kaïel De Motto, Stadabeiaar- 'dier. 5e te 13 uur: Gezamenlijk Middag maal. 6e te 15 uuï Concert door de Wpe- zen 'Medholen, op de groote binnen plaats der Pupillenschool GROOT WEEZEN FEEST. Za.ng Turnen Dansen Uitbeelding. uitgeroerd door de Weezen; der ver schillende gestichten van het land, onder de 'leiding van den heer Jos. Meert, Turn meester. 7e te 18 uur Lunchen. 8e te 19 uur: Ter Groote Markt, Weezenconcert door het muziek dor Weezen van Gent. 9e te 20 uur In het Stadspark Tweede concert der Antwcrpseiie Wees jongens. 10e te 22 uur [j VoTjlichting en! Vuurwerk in 't Park. MAANDAG 4 AUGUSTUS. Ie te 8.30 u'ur Algemeene vergade ring in 't lokaal. Bezook aan de Wee- zeninrichting dei- Stad en aan de Ten toonstelling der Huishoudschool yan het 'Meisjesweeshuis. 2e te 10 uur Feestzaal yan het Stadhuis Jubelcongres. 3è te 13 uur Gezamentlijk Feest-V ■maal. 4e te 16 uur Concert in 't Park. Bal'WonnenprijslkamJp voor do Weeskin deren. ySl uitingsconcert door de Weezen van Medheleu. EEPoE-TITIEL DER BRUSSELSCHE HOOGEISCHOOB. Vrijdag middajg ten 12 1/2 ure, 'heeft M. Hughes, Staatssecretaris der Vereenigde Staten, uit de handen van baron de Carrier de Marchiennes, die op dit opgenblik eveneens te Brussel veiblijft, en uit naam van dc Acade mische overiieid, het brevet van doctor in de rechten, van de Brussclscho hoo- gescliool ontvangen, als blijk van er- kentelij'kheid en bewondering. BEZOEK VAN STAATSSECRETA RIS HUGHES BIJ KARDINAAL' MlERCtER. Gtisteiten, Vrijdag, rond 4 ure Jna- mld'dag 'bracht Z. Exc. Charles Evans Hu'ghes,: Staatssecretaris der Vereenig de Staten van Amerika, een bezoek bij Z Em. kardinaal Merci er, in het aar ts- biaschqpipelijk paleis, aan wiens voor gevel de Amerikaansche vlag wapperde die in 1919. tijdens liet bezoek van Mgr Mercicr, door de stad New-Yoik aan Zijne Eminentie als 'huldeblijk werd geschonken. M. Hughes was vergezeld van Mev. Hughes, van Z. Exc. Philips, ambasea- dour van Belgie te Washington. De 'hooge bezioekers werden ontvan gen door kan. Francis Dessain, bijzon dere secretaris, en geleid naar de troon zaal waar kardinaal Mercior sich be vend in bijzijn van Mgr Ladeuze, rec tor der Hoogeschool van Leuven en hodgleeraar Nerinckx, senator. Kardinaal MiBRCIER, sprekende in het Franseh, drulcte zijne groofco ireug- de uit van den uitstekenden Ameri- kaanschen Staatsman lieden te m'ogcn begroeten in -bijzijn van Mgr Ladeuze en de gelegenheid te hebben om liem, zijne gevoelens van erkentelijkheid uit te drukken. Zijn Eminentie wijst er op' 'dat Belgie 'in den oorlog gered word door do tuaschenkomfst der Vereenigde Sta ten en dat deze tusschenkomst igroote- lijkö tc danken is aan M. Hughes. Spreker herinnert daarna aan het bezoek dat hij bracht in 1919 aan Amerika, en aan de gulle en geestdrif tige ontvangst die hem te beurt viel. Met ware vreulgde gedenkt kardinaal Morcier izich het feestmaal te New-York waar 2000 JAmerikaansdie kooplieden aan-weziig waren en waar luj voor de eerste maal M. Hughes ontmoette, die er de tolk was van de leden dor machti ge Amerikaansche koopliodenvereeni- giiig. Dan huldigde kardinaal Morcier den Staaf/man Ilulghes voor zijne hooge j/uridisohe kennissen. A-oor tzijne diplo matische ervarendheid, voor zijne wils kracht en moed in de verdediging van Fecht, rechtvaardigheid én waarheid eri oveohandigt liem, in naam van het Bel gisch Episcopaat en van de Hooige- sohool van Leuven het diploma- yan doctor in de rechten, honoris causa, «der Leuvensehe Hooigeschool. M. HUGHEiS in 't Engelsohy 'druikt insgelijks zijne (groote vreugde uit,den daorlridhtigen kerkvoogd in zijne ^er- hl ijfplaats tc kunnen begroeten en hom zijne gevoelens yan eerbied en bewon dering te kunnen 'brengen. Gp zijne beurt brengt de Amerikaansche Staats man in herinnering zijne ontmoeting te New-York met kardinaal Merci er, en verheugt zich (liefden met Avare fieiüieid en 'geluk van uit de handen zelve van Z. Em. kardinaal Mereier in tegen- Avo'otrdiglheid .van den hoogeer raamde rector der Hoogeschoo! A an- Leuven het diploma te ontvangen van doctor in de rechten. Daarover drukt ïiij zijnen in- nigen dank uit en belooft den groet van 'het erkentelijke Belgie aan Amen- ka over te brengen. Na nog enkele stonden m intimi teit gekout te hebben, verlieten de hoo ge bezoekers de troonzaal om zich te be geven in de hovingen vaa het paleis, ten einde het (beiaardconcert te hooren van meès-ter Jef Deiiijn, waarop de Amerikaansche en Belgische nationale liederen en enkele andere strikken werden uitgeroerd. FEESTMAAL TEN PALElZE •De Koning en de Koningin hebben Vrijdag avond een diner gegeven tor eere yan den Ameii'kaanscihe Staatsse cretaris en Mev. Hughes. Warenvcrder aanwezig dé Amé- rikaansdhe gezant 'en 'Mevr. (Philijypö, de 'minister van economische zaken en Mevr.Van de Vyvere de minister van landsverdediging en jJevr. Fartihom- me; de am!b:issadeur van Belgie te* Washington en barimes de Cartóer; de Staatsminister en Mevr. IV.ancqiui. HOE VER STAAT MEN'. Het dei-de Momiteit lieeft Vrijdag nog geeetdld van 4 uro tot 8 1/2 ure en zou eenenieüwe vergadering Louden om 11 ure 's avonds. De leden van dit komiteit róllen dus naar alle waarédhijn'liJWieid nogmaala vei'kcn tot Zatea-doig motgend, deeh dan zullen zij zoo hopen zij toch ten minste eene definitieve far- muiul fainnen voorleggen aan do afge vaardigden ter Oonferentio. Eene algemeene vergadering vas bij eengeroepen voor Zaterdag morgend II ure. Daar zoowel M. Mac Donald als M. Herriot dringend veriangen de kwestie tc regelen, zoo denkt men dat Duitaclhland onmiddelijk zal verzocht worden zijne afgevaardigden te sturen, zoodat deze reeds Maandag te Londen zouden kunnen zijn. BISDOM GENT, Z. D. H. Mgr de Bisschop ïieeft 15e- noemd Algemeen hestmitder der ;Zustois' Josaplünnen te St. Ni'kolaas, den E. H. Hansons, heshmrder der Maaiadhaip- pdlij'ke Werken aldaar. Wij hebben de oer ter kennis van het landbouav-pribliök te brengén dat de ingang-examens voor het Hooger Normaal-Instituut A'an Irindboijwhuis- houdkunde te Laeken, -d-en 1 Sept. zul len plaats hebben. Olm aangenomen te worden' (moeien de candidaten ten minste 17 jaar ouï zijn. De aanvragen Vergezeld van' één uittreksel van de geboorte akt, moeten opgestuurd worden aan den H. Lin de mons, Bestuurder Aran liet gestidht, Dio- mein van Ilosscghem Ie Laeken. Wij achten het nuttig nogmaals aan tc dringen op de practisaho wending die aan het onderwijs \ran Laeken ge geven wordt. Overigens de samenstel ling van het onderwijzend peréoneel is eene zekere waaihorg van de uitsteken de waarde van dit onderwijs. IX BRIOOUT, KTu er toch reeds iri sommige bladen een bericht kwam van uit Brussel -over het aanstaan de jubelfeest te 'Afligem. Affligem ligt tusschen 'Assehe en Aalst en kan yan daaruit met de tram op een half uur bereikt worden - is het misschien dubbel wenschelijk daarover ietwat uit te wijden te meer daar dit bericht, in al zijn bondigheid, niet heelemaal juist was3 Onze anonieme vriend laat de abdij Affligem zeven honderd jaar oud zijn, Feitelijk bestond ze reeds op het einde der Xle eeuw: de eerste bewoners moeten zes roofridders geweest zijn, die bekeerd werden door den vromen monnik Wederieus yan Gent. De zalige Fulgentius, eerste abt van Affligem, werd den 12 Maart 1089 gewijd door den bis schop van Kamerijk, Hij breidde de Benedietijnerorde verder uit in den lande en stichtte o, in, het nu weer zoo krachtig heroplevend Sint-Andries bij Brugge, Hij had als vriend en beschermer Godfried met den baard. Franco heette de tweede, Albertus Maria- nus de derde abt van Affligem, Alle drié blonken uit door bühne heiligheid en hun groote devotie tot Onze Lieve Vrouw, Onder den vierden abt, Petrus, kwam de H, Bernardus van Clairvaux, de beroemde prediker yan den tweeden kruistocht, naar Affli gem, Dat staat geschiedkundig vast. Dat hij er het Mariabedd luidop met een Ave-Maria groet te, is wel niet zoo Vr onderlijk. Maar de overlevering voegt er hij, dat Onze Lieve Vrouw den honingvloeienden Leeraar ook luidop wedergroette met de woor den «Salve Bemarde», dat is het mirakel vair Affligem, Vaean- dard betwijfelt het, de Fransche kardinaal Pitra hield het aange haalde voor voldoende gestaafd, Zeker is het dat de monniken van Affligem voortgingen met de H, Moedermaagd te vereeren, zoo als hun eerste Abten en de H. Bernardus hun dat geleerd had den. De IT, Lutgardis, nu patro nes der Vlamingen, kende de le venswijze van deze yrome kloos terlingen zeer goed en was met hen in geestelijke betrekking. Op haar sterfbed zeide zij tot abt Joannes (deri elfden abt)«Ik vertrek, mijn liefste vriend, en laat onder de zon niemand achter, die mij dierbaarder is dan gij weet dat de Heer mij door u ge troost heeft.» Dat zijn wel veel eeretitels voor één abdij. Doch er kwamen ook soms donkere wol ken over het vermaarde gesticht, en een der ergste onweders van uit den hellevloed was de gewel dige Beeldstormerij ten' tijde der Geuzen, Toen, in het jaar 1580, werd het beroemde Mariabeeld, door een knecht van het klooster, uit fanatisme van zijn voetstuk geworpen en verbrijzeld. Daar, na staken andere revolutionairs kerk en klooster in brand, In 1606 werden de twee stukken van het wonderdadig beeld (zonder de hoofden) onder het puin terugge vonden: uit het beste stuk werd een klein Mariabeeld gehouwen, dat de plaats moest innemen van liet vroegere en feitelijk het beeld Ts, 'dat tegenwoordig in de kerk boven het tabernakel prijkt, Affligem herleefde weer spoedig doch voortaan zoude Aartsbisschop van Mechelen van rechtswege abt van AfQigem zijn, en daarom werden de oversten nu «proost»; genoemd. Wereldvermaard is de tweede, dien Affligem kende: Benedietus van Haeften (geb. Utrecht) gewoonlijk Ilaofténus genoemd. Zijn geschriften wor den nog immer gaarne gelezen;, Dom Butler durft zelfs beweren in zijn «Benedictine Monachism»; (1919) dat Haefténus' verklarin gen op den regel van .S, Benedie tus nog altijd de belangrijkste zijn. Deze proost nu, die niet al leen buitengewoon geleerd, maar. ook zeer godvruchtig was, zorgde er voor dat zijn monniken aan allen een voorbeeld gaven van groote Maria-vereering en liet, bij verordening van Aartsbis schop Boonen, in 1624, op den dag -fan O, L'. Vrouw-Hemel vaart liet herstelde wonderbeeld bij grooten toeloop van volk door de omliggende straten in proces sie dragen, om alzoo ook daarbui ten de oude devotie weer aan te wakkeren, Weldra werden er yan verschillende wonderen ge sproken, en zoo nam de vereering van het Mariabeeld natuurlijk nog toe, Doch toen kwam de groo te storm der Fransche Revolutie, Wederom had de abdij veel te lijden, doch ditmaal bleef het beeld gered. De monniken moes ten vluchten, Na de totstandko ming van het Concordaat is er weer een proost te Affligem: Dom Beda Regaus, kroniek schrijver van het klooster. Doch' bij gebrek aan middelen om de oude abdij te herstellen, jvordt weldra Dendermonde tot woon plaats gekozen, In 1870 zijn de monniken van Affligem terugge keerd, en, al bleef de plaats zelf vele jaren verlaten, men mag toch zeggen dat de communiteit van Affligem nooit, sedert haar ont staan in de Xle eeuw, is uitge storven: voor de Benedictijnen in België is er geen tweede zulk voorbeeld. Doch het moet ook er kend worden: veel yan den ouden stoffelijken luister is niet meer, In den grooten kloostertuin staart nog ruïnen van de oude abdij kerk, Ze moet buitengewoon schoon geweest zijn, In 1624 begon de ommegang van Affligem, Nu, in 1924, den 15 Augustus, vieren we dus de drie-honderdste verjaring van dit heuglijk feit. Wie het verleden niet gedenkt, is de toekomst niet waard, Affligem hoopt op de toekomst". Het heden is hard: wel spaarde de oorlogsduivel de nieuwere ge bouwen, doch die zijn ook zoo be seheiden i De H, Mis in open lucht op 17| Augustus en de gelegenheidscan tate op 15 en 17 Augustus zullen ons wel brengen in een atmosfeer, van grootheid en blijde geestdrift. Moge Maria haar Affligem zege nen, waar men zoo gaarne droomt' «van al de heerlijkheid der dagen van voorheen». Moge die zegen van de Moeder aller genaden ook neerkomen op allen die iets zullen gedaan hebben of nog wenschen te doen tot luister van haar beeld en heiligdom.

De Volksstem | 1924 | | pagina 1