De Vrede in de Wereld. De Kiesstrijd De politieke crisis in Oflitschland I DiBSdag 21 October IWoessdag 22 Octob. 1924 Ministerie Landsverdediging De verkiezingen in Engeland -BEIS NAJLB yii- E1 ITALIË ELECTR1C-KAM Leening der Verwoeste Gewesten 1925, 5 t. h. Vreeselijke ramp in de koolmijn van Winlerslag te Genek. Een merkwaardige promotie. DE VOLKSSTEM XXX» JAARGANG NUMMER 235 - Kerkstraat, O en 21, Aalst. Tel. 1 14. T~> A <T^-~FS"T T~> |Q CENTIEMEN WEKELIJKS 0.60 Uitgever: J. Van Nlffel-Db Genot II.,Ursula Zon op 6*23 onder 4,49 H. Cordula EZon op 6,24 onder 4,47 Nieuwe Maan den 27 Publiciteit builen het Arr. AALST Agentschap Iiavaa, Adolf Maxlaan, 18, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parij6, Bream's Bnildings, 6, Londres E. C. 4. De vrede is een van de bechtste bestanddealer. van het geluk. Tracht gij maar genot en genoegen in het leven te vinden, als gij woet dat iornand uwe dagen zoekt te ver gallen ol .wanneer er in uw eigen hart gostookt wordt tegen het geluk en de rust van uwen evenmensch. Onze lieer wist volkomen goed, welk een kostelijke schat. Hij zijne botraohters schonk, toon Ilij zijnen vrede beloofdó en al do zaligo uit vlooisels van deze bij uitstek godde lijke gave. Thans hebben wij, moet men dtn- ken, den weg vafi den vrede verloren en dolen op al do banen langswaar wij hopen dien te bereiken. De vrede i3 gestoord tusscben de nat öt, daar ondervinden wij alle da gen do treurigo govolgon van. Over tien jaar boeit men met het zwaard den weg van den vrode ge zocht. Mon is er enkel toe gekomen tien millioen menscben te wurgen en tien millioen anderen te doen omko men van verdriet, ziekte on tekortko ming. Noen het gewold heelt dan vrede niet gebracht en nimmor werd bot woord van den Zaligmaker zoo bloe" dig bekrachtigd door het wraakzuch tig menschdoui Die met het zwaard omgaat,zal doorhet zwaard vergaan». Nauw aan al die ellonde ontsnapt, hunkert een deel der mensGhheid naar nieuwe slachtingen en nog het meest dat gedeelte welke in schijn er 't meest den mond van vol heeft wij hoeven er toe ihaar te zien naar. hen die, in do pers en in meelingen maar steeds ophitsen tot strijd en omwenteling. Do ruwe strijd van loozo woorden en verkeerde stolsels, van moedwil en koppigheid van menschen die hot ge schil verkiezen aan de verstandhou ding, de leugen aan de waarheid, als hij een tijdelijk voordeel eone snel ver zwonden victorie verschaft, verkeert thans in zijnen bloeitijd. Dezo kamp is niet nieuw maar nimmer laaide bij zoo boog op, nimmer waren zijne ge volgen zoo belangrijk, nimmer bo- dreigden zij zoo regelrecht do wereld orde en de economische beiangon der volkeren. En het ergste van al, de partijen zoeken geen terrein van overeenkomst moei^ leggen eenvoudig aan op eikaars uitroeiing. Niet het gezond oordeel, noch de bezadigheid worden ten rado, gegaan, maar bot bot redeloos ge wold, dat nimmer iets beeft ontdekt of gevonden, of opgelost, of ontwaard heeft, maar alles vertroebelt en steeds nieuwe moeilijkheden, en diepere baat te voorschijn roept. Indien wij tot den aard willen stap pen en nagaan hoe daar vrede en rust en overeenkomst worden miskent en verongelijkt, wij zouden nieuwe re denen hebben om vast te- stellen, dat de staat van oorlog zelfs tusscben hen hearscht, die door de stevigste bloed banden vereenigd voorbestemd sche nen om maar één wil, een betrachting te keuuen, één hart en eeue ziel uit te maken. Hoe kan het anders, als de bron van vrode ten nuttelooze hare verfris- schende wateren uitspruit, als Gods raad, die de wereld moest redden, in don wind wordt geslagen, als de menschen niet op Zijne Goddelijke hand staan, maar nog altijd Barrabas aan Hem verkiezon Daar zijn geen maatschappelijke wonden, of zij kunnen genezen door Godos tusschenkomst, als men de balsem van Zijne leer er op toepast, de liefde huldigt in stede van haat, den vrode aankleeft in slede van wraak, dit akelig geschenk van don gevallen ongel, die onuitputbare bron van nieuw leed en dieper ellende. God telt niet meer meo in onzo samenleving, men denkt dat men Hem kan derven, en zie wat eene wereld is tijden s Zij tie schijnbare afwezigheid, een wolveubende waar de schapen geen schut meer vinden, een samen scholing waar de eene bond den an deren zijn brood benijdt, waar er meer menschen zijn die geen waarde aan 't leven hechten, die bet noemen een martelie een koop die men bun togen hun gedacht deed sluiten, eene angst valligheid, die da daad moet billijken waarbij de bezitter van bet leven wei gert het over fe dragen op bet komend geslacht. Zoo groot is het gevaar, dat slechts God kan afwenden, dat enkel llij rust kan brongen te midden dezer wereld van bloeddorst en geweld. Zoolang wij Hem het roer in ban den niet gaven staat de boot die bet geluk van den mensch draagt, ten prooi aan de onpeilbare aiepton van eene verbolgeue zee en verwijderen wij ons meer en meer van den zaligen vrede, die maar in Christus en Zijn Iiefdevoorschrilten te vinden ligt. Oproeping tol werfcelijken dienst op 23 Okiob8r 1924. Wij hebben reeds gemeld dat de eerste helft der jaarklasse 1924 van hiernavermel de regimenten den 28 Oktober e. k. onder de wapens geroepen wordt. De eerite helft bestaat uit de uitgestelde en \erdaagde dienstplichtigen der vorige lichtingen (geboren vóór 1904) en de jon gelingen die vervroegde indiensttreding bekomen hebben (geboren in 1905 of 1906). Zij wordt volgens onderstaande gegevens voll-digd door de dienstplichtigen geboren in 1904. Ie Lanciers, de dienstplichtigen geboren tot [en inet 16 Juli. 3e Lanciers 29 Juli. 3e Jagers te Paard 21 Julii lo Artillerie 23 Juni. 2e Artillerie 30 Juni. 3e Artillerie 12 Juni. So Artillerie - 6 Juni. 9-3 Artillerie j» 28 Mei. 11e Artillerie 29 Juni. 13e Artillerie - 17 Juni. 14e Artillerie 5 Julj. 15e Artillerie - 21 Juni. 17e Artillerie «15 Juni. 19e Artillerie 30 Juni, 20e Artillerie 29 Juni. Ie Vervoerkorps 24 Juni. 2e Vervoerkorps 21'Üuni, 3e Vervoerkorps 30 Mei. Ie Linie 6 Juni. 7e Linie 7 Juni. 8e Linie 15 Juni. 8e Mitrailleurs bataljon - 15 Juni, 4j Genie - 6 Juni. PoQtonnierabalaljon 20 Mei. Berlijn, 20 Oct. Rijkskanselier Marx beeft tot de demo. cratischen Rijksgroep een brief gericht, waarin hij haar dringend verzoekt om in het belang des vaderlands don rijksminister van landsverdediging Gessier, ook in een naar rechts georienteerd kabinet te latep. Tot de Duitsche-Nationale groep richtte hij een brief, waarin hij haar verzoekt zich bij de vorming van een nieuw kabinet te vreden te stellen met drie ministerszetels, daar hij er waarde aan hecht graaf Kanitz, den-minister van landbouw, in het kabinet te behouden. In den namiddag zal een kabinetsraad worden gehouden om, nadat de besluiten der groepsvergaderingen van de democraten en Duitsclie-nationalen bekend zijn, over den toestand te beraadslagen. Berlijn, 20 Oct. Het Rijkskabinet vergaderde beden te 18 uur om liet antwoord der democratische en nationalistische groepen op de vragen van den Rijkskanselier te onderzoeken.jj Alhoewel te 17,30 uur het antwoord der democraten en der nationalisten nog niet ge kend was, was men in de bevoegde kringen van oordeel dat buide antwoorden weigerend zouden zijn. De democratische groep zou vast besloten zijn kategoriek neen te antwoorden en den heer Geissler niet toe te laten deel te nemen aan een regeering die gedeeltelijk uit natio nalisten zou beslaan. M. Geissler zou opnieuw verklaard heb ben dal bij besloten was de partij lucht in acht te nemen en desgevallend zijn ontslag in te dienen. Ontbinding van den Rijksdag Een suelbericht uit Berlijn luidt dat de Rijksdag ontbonden ia. Verkozen zonder strijd Het stellen van Kandidaten had Zaterdag plaats. De postraeester-generaai was het eenig lid van het ministerie, die geen kandidaat tegen hem vond en die dus zonder strijd gekozen werd uitgeroepen. Hetzelfde gebeurde met M. Stanley Bald win, den oud-conservatieven premier. In 't geheel werden zonder strijd gekozen: 33 coDaervatieven, 9 liberalen, 10 van de Labourpartij en i nationalist (M. T. P. O'Connor, vader van bet Huis, ^gekozen te Liverpool). Tusscben de zonder strijd gekozen libera len is M. Whitley, speaker. In het geheel zijn er 1400 kandidaten in 't strijdperk, waaronder 545 conservatieven, 5ü7 travaillisten en 350 liberalen. In 't geheel zullen er in het land 223 drie hoeksverkiezingen zijn tegen 266 bij de vorige kiezingen. Tus-ohen de kandidaten zijn er 41 vrou wen, die traohten een zetel te veroveren; in bet nu ontbonden parlement zetelden er 9 vrouwen, waarvan Lady Astor de eerste gekozen werd; zij is nu weer kandidaat te Portsmouth. In sommige plaatsen is Mac Donald op zijn dooltocht geestdriften onthaald, in andere ijskoel. Ieder blad maakt er van wat zijne politieke kleur meebrengt; 't is eigen lijk de stembus die zal zeggen wat er met hem zal gebsureu. In alle geval 44 driehoekskiezingen zijn vermeden door overeenkomst tusscnen libe ralen on consjrvatievon. ROME JUBELJAAR 1925, September-October. onder de bescherming en igeleide van Z. E. II. Kan. II. OOPPIETERS, Pastoor-Deken van Aalst, ingericht doop net Katfi. Dagblad De. Volksstem en uitgevoerd door het- ge kend Reisagentschap TIIOS ÖOOK AND SON :oOo VERHOOR BIJ Z, H. PAUS PIUS XL :oOo VIJF DAGEX TE ROME. :o0o: Daar talrijke inschrijvers ons reedt gevraagd hebben om de reis met 2 of o dagen te verlengen ten einde langs VENETIE terug te komen en ook in EJ.ORENTÏE te blijven vernachten, zoo heeft liet Bestuur (beslaten, de reis door de Agencio Cook oude-rnomen, cen'igzins te jverandeifen. Binnen cenige dagen zullen wij de nieuwe wegwijzer en prijs, aan de reeds ingeschrevenen laten geworden. De personen welko ingeschreven hebben roet maandelijksiehe stortin gen moeten reeds gesfort hebben op onze postchekrekening 138559. is do beste Kam dor woreld. 601 17° Trekking. 20 Oktober 1924. Reeks 24.614 Nummer 1 Fr. 400,000 n 341,370 s 3 100,000 17,259 2 60,000 234,260 2 60,000 o 278,430 3 50,000 s 40,738 5 10,000 tl 43,238 2 40,000 e 39,292 3 10,000 53,347 3 40,000 e 76,085 2 10,000 99,283 m 3 10,000 401,947 4 10,000 134,871 3 10,000 106,603 4 10,000 477,449 s 2 10,000 n 265,737 5 10,000 279,321 3 10,000 308,808 1 10,000 t> 379,120 j 1 10,000 ti 389,283 (i 4 10,000 De andere nummers begrepen ïn de 20 voornoemde reeksen zijn uitbctaalbaar aan 550 franken. Da loten werden onderscheidofijk verkocht te Leuven, Antwerpen, Brussel, Charleroi. loQo:-— Grauwgazonlploffintj. Verscheidene .dooden en gekwetsten, HET MOORDDADIG GRAUWGAZ Het Limburgscb koolraijncentrum van Genck is in verslagenheid gebracht door •ene schrikkelijke ramp, welk# Zondag avond, rond 10 ure, gebeurd is in do kool- mijn van Winlerslag. Tot hiertoe was men de meening toegedaan dat er in deze kool mijn geen grauwgaz aanwezig was, en dat bet grootste gevaar te duchten was van het water, daar de aard der kolenlagen veel ge lijkenis bood met deze 'van Courrières, in Fransch Noorden, waar over vele jaren, door liet water zulke ijselijke ramp werd veroorzaakt. De voorzorgen te Winlerslag waren dus meer van die zijde genomen, dan wel to0en de grauwgazontploffing. Een vree- selijk ongeluk is thans komen bewijzen dat men het verkeert heeft voor gehad en dat er wel overvloedig grauwgaz aanwezig is. OP VERDIEP 660 METERS-NOORD In de schacht van het verdiep van 660 meters-Noord der koolmijnen van Winler slag waren Zondag avond verscheidene ploegen werklieden aan den arbeid. Een electrieke machien weid in werking gebracht en de boringen waren pas aange vangen, toon uit den wand een reusachtige golf grauwgaz ontsnapte. Het gas echoot in brand en boel de gaanderij was eene hel van vuur en vlam. De ontploffing was-verschrik kelijk. Menige werklieden, die aan den ingang der schacht stonden konden ontsnappen en gaven onmiddelijk het noodsein, zoodat da delijk de reddingswerken aangevangen werden. DE SLACHTOFFERS. Zeven werklieden werden gevonden, doch in welken toestand Drie waren letterlijk tet pulver verkoold. Het zijn twee onge huwde vreemdelingen met name Michoda en Rohlutlicr, en de Belg Van Dingenen, af komstig van Meerhout, gehuwd, vader van twee kleine kindertjes en vonende in de Citó te Genck. Vier andere waren ijselijk en schier on kennelijk verbrand over ganscb bet lichaam, bij zoover dat men ook voor die ongelukki- gen elk oogenbiik een noodlottig einde vreesde. Het zija de genaamden Loos, van Beeringen Teelen, van Weygmael (Lim burg) de Serviër Ostrechec en een Waal, Massart, afkomstig van Charleroi. De slachtoiïera werden naar het gasthuis overgebracht, waar huo de beste zorgen wer den besteed. De geneesheeren vreesden het ergste, bijzonder voor de drie eersten dezer gekwetsten. De droevo mare van de vreeselijke ramp bracht heelden omtrek in opschudding. Tal rijke nieuwsgierigen stroomden naar Win lerslag en heel den nacht door bleef daar eene groote drukte heerschsn. De ingenieurs hebben het eerste onderzoek gedaan, in af wachting der komst van het mijntoeziciit en van het parket. Aan de Katholieke Universiteit te Leuven promoveerde laatstleden Vrijdag tot doktor in wijsbegeerte en klassieke letteren dc zeer eerw. Moeder M. Dominiqae (in de wereld jonkvrouw Augusta de Groeft) van de orde der Ursulinnen.van O. L. Vrouw van Waver (provincie Antwerpen). Niet alledaagsch was die slanke versch'j. ning met kap en kloostermantel op den katheder der groote aula niet alledaagsch was 'c succes, dat zij behaalde, want bij esn- parigheid van stemmen kreeg zij de grootste onderscheiding. Haar thesis over la vie économique de Cicéron was zeer merkwaardig. De verdediging tegen de professoren Remy, Carnoy, Gollard en Mayence duurde bijna anderhalf uur, en was een schitterend proefstuk van bekwaamheid der zser eerw. Moeder Dominique. Provinciaal Bestuur van Oost-Vlaanderen Hooger onderwijs Studiebeurzen kannen verleend worden aan de studenten dezer Provincie, die de voreischte voorwaarden voreenigen. Aanvragen te zenden aan den Geuverueur der Provincie voor 1 December. Voor de voorwaarden en pleegvormen, zie de plakbrieven. Normaal onderwijs Studiebeurzen kunnen verleend worden aan de leerlingen dezer Provincie, die de voreischte voorwaarden vereenigen. Aanvragen te zenden aan den Gouverneur der Provincie voor 1 Januari. Voor de voorwaarden en pleegvormen, zie de DlakbrieveQv :oOo Zondag namiddag liad in dan Katho lieken Kring te Aalst eene vergadering plaats van de Afgevaardigden der Kiesvereenigingen van het Kanton Aalst. Zeggen .wij maar onmiddelijk dat deze vergadering prachtig gelukt mag genoemd wordon. Aan het bureel hadden plaats ge nomen heer dokter Rubbens, voor zitter der Kantonale Vereeniging, Z. Exc. R. Moyorsoen, Minister van Ekouomisclre Zaken, heeren Volks vertegenwoordigers de Bélliuno „en Van Nieuwenhove, M. I)e Hort, Burgemeester der Stad Aalst, M. Ant. De Hert. sekretaris. M. Rubbens nam de eorsfo het woord en gal ons in eene redevoering welke ruim een half uur duurde eon overzicht van de nakenden [kiesstrijd. Na betoond te hebben, dat de een dracht iu de Katholieke partij te Aalst volkomen is, en wij dus gewettigd zijn van de aanstaande kiezingen een goeden uilslag te verwachten, wees hij er op dat in de Katholieko partij ALLEEN de volle vrijheid van eiken kiezer gewaarborgd is. In de eerste dagen van December zal er een alge- meene poll plaats hebben, waar elke katholiek zich als kandidaat mag voorstellen, mits 50 handteekens van katholieke kiezers die zijuo kandida tuur ondersteunen. De uittredende jekozenen blijven kandidaat in den poll. Nieuwe kandidaten worden ook aan don poll onderworpen en daar de •Katholieke Vereeniging alle standen in haren schoot vertegenwoordigt, kan men verzekerd zijn, dat er een drachtig ten strijde getrokken wordt. (Toejuichingen). Daarna geelt hij het woord aan Z Exc. Minister Moyersoen, die ons de eer heeft willen aandoen, in ons midden te komen, steeds bereid is ten beste te werken voor onze partij, en ons eenigen nuttigen uitleg zal geven over den toestand van hot land. Eene langdurige ovatie begroet M. Moyersoen wanneer liij rechtstond om het woord te nemen. De achtbare Heer Minister schetst in eenige trekken den toestand van ons land en betoogt daarna dat dank aan het wijs bestuur, onze begrooting dit jaar sluit zonder een deficiet. Spreker legt dan in breede trekken de pensioenwet uit en betoont, dat de evenredigheid met wat in andere landen verwezenlijkt werd op dat ge bied, deze pensioenwet voor onze ouderlingen verre uit de beste is wat tot biertoe ontworpen werd. Ten slotte wijst hij op den toestand in de Verwoeste Gewesten, somt de aanzienlijke verbeteringen op welko tot biertoe daar reeds verwezenlijkt werden, en drukt de hoop uit, wel dra beel bet verwoest gewestjerug in zijn bloei te zien. M. deBélhune, Volksvertegewoor- diger, die daarna aan 't woord kwam wijdde langdurig uit over de pacht wet en wees er op, -dat zoo de wet Van Dievoet nog niet gestemd is, zulks niet te wijten is aan de Katholieke partij, die er partijgangers van zijn, maar wel aan de oppositie, die de be spreking dezer wet ten allen kante dwaarsboomen en tegenhouden. Daarna sprak nog M. Van Nieu wenhove die deed uitschijnen, dat dank aan de eendracht in de Katho lieke rangen, de middenstand steeds in bet arrondissement Aalst zijn ver tegenwoordiger zal houden op de katholieke lijst. Deze eerste vergadering mag aan zien worden als een stevige grondslag voor de volgendo, en 't was ondor de geestdrittigste stemming dat do ver» gadering gesloten werd.

De Volksstem | 1924 | | pagina 1