m Dinsdag Dec. 1924 Tot voorbereiding Koloniale Raad Het groot lot van een half miilioen Het Heilig Jaar De stormloop Ministerie van Spoorwegen Naar Congo Wolkenkrabbers Priesterwijdingen Schrikkelijk jachto»ge= luk te Calmplhout De koning met een rups* auto door de Sahara De gedenkschriften van Staatsminister Woeste De erge zaak te Leilelierg XXX* JAARGANG NUMMER 296 Kerkstraat, 9 en 21, Aai.s». Tel. 114 DAGBLAD - i 5 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.7b Uitgever: J. Van Nuffel-Dg Gendt Publiciteit buiten liet Ayr. AALST .1: Agentschap Ilavas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Rne de Richelieu, Parijg, Bream's Buildings, 0, Victoria Zon op 7,45, ónder 3,'55 Nieuwe Maan den 25 Dees is eenc aanwakkering aan Ket dirislen yo-k tot het viererwyan Kerstmis, Het Kerstfeest blijft onder de kristcne hoogdagen liet rijkste aan overleveringen en zoete herin neringen: de schoorsteen der ge schenken, de nachtmis, de kribbe met de herderkens, de verlichte kerstboom, zooveel getuigenissen van diepen godsdienstzin bij de voorvaderen!^ Niemand die zicli over deze vro me gebruiken durft schamen, ter wijl gansch liet menschdom de komst van den geboren Verlosser toejuichtOnthouden wij ons editer van nieuw modisehc en ont stichtende wereldsehe betoogin- gen, die enkel voor doel hebben den waren luister van dit feest te belemmeren. Men wone enkel die familie- of vriendenvergaderin-, gen bij waar de godsdienst m eere gehouden wordt, waar de voor schriften onzer Doorluchtige Bisschoppen, nopens de welge- voeglijkheid in de kleederdracht, stipt in aanmerking genomen wor den. En gij, Vaders en Moeders, draagt zorg dat uwe kinderen en onderdanen dien dag ter II. Tafel, nmleren dat er gebeden worde, voor en na de kerstmaaltijd; dat uwe lieve kleinen den avond bij u, thuis of in de parochiezaal gezellig doorbrengen; in een woord draagt c-r het uwe aan toe, om alle schen nis van dien heiligen dag krachtig te beletten: en... van uit den hooge juichen de engelen u toe Vrede aan de menschen van goeden teil! De Groote Vreugde De Enge len verkondigden aan de wereld eene groote vreugde: wij zien er de volle verwezenlijking van in de grot van Bethleëm en aan de H, Tafel. TE HETHLEEM. In den stal van Bethleëm wer den alle harten geraakt door de overvloedige bevalligheid van 'tj Kind Jesus. Beschouwt de vreug de van Maria, van Jozef, van de herders, van de drie Koningen. Zij, waren zij gelukkig dat Kind, de Zoon Gods in het broos omhulsel, waarmede het bekleed was, te mo gen aanschouwen. Verrukt waren ze door zijn oogslagjes en glim lachjes. Bewogen waren ze toen, zij hun koude x'ooihoofd op het hout der kribbe lieten rusten, toen zij de kleine handjes van den Al machtige en liet teedere voor hoofdje waarin de eeuwige Wijs- ïieid de Verlossing der wtereld óverwoog, mochten zoenen! Ge ringe blijdschap nochtans in ver gelijking met deze welke; Jesus ens voorbehoudt AAN DE II. TAFEL. Communiceeren is het grootste geluk van 't kristen leven. Dat uw geloof levendiger wor de. Denkt er aan! Communiceeren is Jesus Chri stus ontvangen, Hij zelf, onzen goddelijken Zaligmaker, ons laat ste einde, onze toekomende en eeuwige belooning. Communiceeren is onze ziel met 'Jesus voeden. Om het goddelijk leven, dat we in 't Doopsel ontvin gen, te onderhouden moeten wij een goddelijk voedsel nutten. In Zijne overmatige liefde zegde Je sus mijn Vleesch is waarlijk spijs en mijn Itloed is waarlijk drank. Communiceeren is zich zooda nig met Jesus vereenigen dat men daarna mag zeggen Ik leef, neen, ik hen het niet meer die leeft, 't is Jesus Christus die leeft in mij. Gezien dat liefdegeheim* roept de H, Kerk vol bewondering uit; O toonderhet brood der Engelen is het brood der, menschen gewor den. En nog 5 O heilig gastmaal' Waarin Christus genut! Waarin de gedachtenis van rijn lijden gevierd! Waarin dc ziel met genade ver vuld! Waarin een onderpand der toe komstige, glorie ons geschonken wordt! R M Laat ons 'deelnemen aan die Groote Vreugde en daarom knie len wij neer aan de voeten van het Goddelijk Kind van Bethleëm, hooren wij de drie missen op Kerstdag, wonen wij dien dag de goddelijke diensten bij, naderen wij tot het Sacrament van Boet- veerdigheid om ons met God te verzoenen en ontvangen wij Jesus in de H. Communie om onze ziel te voeden en ons met Ilem te ver eenigen. LAAT ONS TEN ANDERE zoo christelijk leven, dat we iede- ren dag mogen communiceeren, Om lederen dag tot een nieuw en volmaakter leven gehoren te wor den. MABC. Iri vergadering van Zaterdag lie eft. raad zijne goedkeuring .verleend aan: 1. Een bij hoogdringendheid geteè- ken'd 'decreet' van 15 December, be trekkelijk 'den 'invoer van koopwaren langs de haven van Maladi (verslag gever M. Timmermans.V 2. Drte-ontwerpen van 'decreet, ver- leenende kosteloozen afstand van 1,650 hectaren grond aan het genoot schap 'der Witte Paters; gronden in dè districten Kwango en Kassaï aan de Missiën der «Tezuieten ën aan 'de con gregatie van Scheut eenen grond van 110 hectaren, en tevens goedkeuring verleenende aan het' contract van verwisseling" op 31 'Juli '1924 met ge noemde congregatie gesloten* GEWONNEN TE HASSELT. Uit Hasselt wordt, bericht Het groot lot van de Joening Ver woeste Gewesten 5 0/0^1922, len be drage van 500.000 franks, is gewonnen door ecnen inwoner van Hasselt, M. Emiel Yryens, bureeloverste bij dë Staatsspoorwegen. De gelukkige winner ïs '48 jaar oud, gehuwd cn vader van twee kinderen, waarvan een student is bij de Ecole des Mines, in de Hoogescbool van Luik. M. Vryens en zijne vrouw, geboren Thcunis, goede vaderlanders, wa^n gehecht aan den bespiedingsdienst ge durende den oorlog cn hebben de Strengheden der Duitsche gevange nissen leeren kennen. HET OPENEN OER H. POORTEN Deze H. Poort wordt bij 't begin van hot Jubeljaar geopend, en bij \t einde van dit jaar terug toegemetsl. Zooals wij het reeds gezegd hebben, is het de Paus zelf die, den 24 December, de H. Poort van St. Pieter openen zal. Voor de andere basilieken, vaardigt 'de H. Vader Kardinalen af, en lot dit einde zal Hij in het Constilorie van morgen (18 December); overgaan tot de benoeming van vier kardinalen-le gaten. Deze kardinalen zijn gewoon lijk de Kardinalen-Deken van bet H. Kollege,voor de Basiliek van St Pau- lus, en de Kardinalen-Aartspriesters, voor de twee andere basilieken. Doch men staat ditmaal voor het feit dat Kardinaal Va'nnutelli tegelijk Deken van het H. Kollege ën Aartspriester van Sf-Maria-dc-Meerdere is; voor deze reden is het dat een andere kar dinaal de H. Poort van St-Paulus-bui- ten-de-Mure» openen zal. De Kardinalen-Legaten" zullen bij gevolg fcijn*. in Sintc-Maria-dé-Mecr- dere Kardinaal Vannutelli; - in SintT Jan-van'-La teranen. Kardinaal Pom- pili en in Sint-Paulus, Kardinaal De Laï. Het Ts' 'dë tweede maal dat Kardi naal Vannutelli de H. Poort in Sinte- Maria-de-Meerdere openen zal. In derdaad, bij het Jubilé van 1900 was de doorluchtige prins 'der Kerk, die zijn negen en tachtigste jaar ingetre den is, reeds Aartspriester van Sinte- Maria-de-Meerdere, ën Leo XIII ge lastte hem er de H. Poort te openen en te sluiten, 'die hij nu, binnen enkele dagen, heropenen zal. Dat. is een uiterst zeldzaam feit ën misschien cen?£» 'in de geschiedenis 'der 'Jubi lees. liet is wetenswaardig aan te slip pen dat, den 24 December 1900, om 'de H. Poort toe te metsen. Kardinaal Vennutolli oen truweel- gebruikte, een echt kunststuk, 'dat hem gesch'onken- wer'd door baron 'd'Ërp, ciie toen Ge zant van-België bij den H. Stoel was. 'Overal waar 9e godsdiensthaters meester zijn, lobpen zij storm tegen de Katholieke Kerk. Onnoozele snullen die mecncn 'dal zij er iets tegen ver. mogen! Volfaire, de grootmeester van het gods'dicnsthatend gebroed, zegde in zijn tijd: «Dc katholiek® godsdienst staat immer pal tusschcn al het ge woel der wereld, onwrikbaar lijk' God zeiven die hem instelde. H-: ben ver plicht zulks te bewonderen». Nog al tijd wordt de Katholieke Kerk aange vallen, toch blijft zij pal en onwrik baar, terwijl hare bekampers 'do oenen voor, "de anderen na, van tiet aard.scb" tooneel verdwijnen, VRAAGT AAN ONZE VERKOOPERS onze almanak met blok (Huisvriend), Prijzen 1,40-1.60 fr. Blokken afzon derlijk 0,75 fr. X/W- Uitstapjes van maatschappijen per bijzonderen trein. Mits naleving van de voorwaarden van het reglement, bekomen de maat schappijen die een bijzonderen trein aanvragen voor een heen en terugreis, waarvan de heenreis cn de terugreis op denzclfden dag moeten geschieden biljetten voor de maalschappijlcden waarvan de hoogste prijs bepaald is op Ft'. £5 voor de 2e Klasse en op Fr. 16 voor de 3e klasse. Wij vernemen dal 'de ëcrw. Zuster Benigna, in de wereld Juffrouw Maria Christina Verhegge van Kremb'o'de- gem, op 6 Januari inschepen zal naar Congo om zich er too te wijden aan het onderwijs der zwarte meisjes in de nioiiwgestichte school der Zusters van Be'rlaar te Bula. Zij zal vergezeld zijn van E. Z. Hubertina Calh. Jansen), van Ho'landscli Gestel; 4de vertrek)"', E. Z. Odrada (Hortense Hannes, van Baelen-op-Nethe; 2de vertrek)', E. -Z. Raymonda (Hortense DeDoek, van Vraccne) en E. Z. .Fredeganda (Joanna De Raet, van DeurneT. De kleine kara vaan zal de reis ondernemen onder de leiding van Zijne Hoogwaardigheid Mgr Van Uylven, Bisschop .van Uellé. Wij hebber* inder-lijd verteld van bet. brutale plan om te New-York een wolkenkrabber te- stichten van 88 ver diepingen, welke nog liooger zal zijn dan de Kill'eltorcn. Maar ook in Chica go heeft men grootsche plannen op bouwgebied. Eenigc invloedrijke en kapitaalkrachtige mannen in de mil- lioenenstad aan. het Michiganmeer hebben het voornemen aidaar «het grootste gebouw ter wereld te stich ten. Dat zal «een tempel van 'den land bouw» w;ezen. Als plaats is uitgekozen de Michigan Boulevard, daar waar de Chicago-rivier in het moer stroomt. Alle cischen, nooden en belangen van den. Amcrikaanschen landbouw zullen in dat reusachtige gebouw worden be hartigd. Er komt een groote gehoor zaal in mot 29,000 zitplaatsen; een ho'- lcl met 3500 kamers cn onder den grond een spoorwegstatie. Bovendien komen vlak in de nabij heid aanlegplaatsen voor booten, per rons van tramwegen, enz. De bouw kosten worden geraamd op 30,000,000 dollar en er komt op het gebouw een toren voor draadloozc telefonie en te- legafio. liet. gebouw zal de American Agricultural Society Building beeienj Zijne Hoogwaardigheid de Bisschop heeft Zaterdag de HH. Wijdingen toe gediend. Werden Priester gewijd: 'de EE. HH Diakens: Dhaenens Gerard, van Eyne; Slabbaort Gerard, van Lokeren; Van Avermaetc Seraphien, van Eccloo; .Van der Haegen Antoon, van Dendermon de; Van der Messen Jozef, van Erwte- gem; Van Ovcrmeire Gerard, van Au- denaerde; Van Petegem Arthur, van Ninove, allen van het bisdom Gent; E. P. Loslever, der Predikhecren. Werden 'diaken gewijd: 'dc EE. HH. Subdiakens: Frans De Bruyne, Joseph De Gorte, Nestor De Crick, Achie! Goethals, iWerner Goossens, Frans Huygiie, Roger Mcstdagh, Maurils Le poutre, Tuvpens Georges, Lou's Ver- eecken, allen van het bisdom Gent, .cn nog zes Eudisten. Werden Subdiaken gewijd, 'dc Hee- ren seminaristen: Anrtré Bactcn, Ca- mille Lactse. Camilie Bruggeman, Jo seph Bijekens, Daniel De BosscKer, Gerard De Mulder, Albcrio Dc Witte, Raymond De Wolf; Gustaaf Goethals, Cyrille Lanckman, Joseph 'Osto. An- tonius Pelrc, Ferdinand .Van Meir- haeghe. De kleine orders werden toegediend: het ostiariaat en lectoraat aan twintig seminaristen, acht novicen der Pre dikhecren en drie 'der Eudisten; het exorcistaat en acolythaat aan een Se minarist en een Eudist. Ontvingen 'de Kruin acht Garmc lieten Discateen gI1 Yijf Eudisten* Engelsclie weg beter was, verkozeni zich op Franseh gebied te blijven be wegen. Dit was nimmer door auto'tf bereden, het terrein is zeer moeilijk en. drie honderd kilometer daarvan gaan door duinen en heel los zand, bijna zonder iets wat op een weg gelijkt. De expeditie zet den tocht voort naar Belgisch Kongo. EEN KNAAP ONVRIJWILLIG GE- DOOD Een verschrikkelijk' ongeluk heeft Zondag morgen onder de bevolking van Calmplhout eene diepe ontroering en eene ware verslagenheid teweegge bracht. Verscheidene jagers, 'die dc gemeen tegronden gepacht hadden, waren met het goede weer op jacht gegaan op den Calmptaoutschen Hoek', ter plaatse Koude Heide, op circa, anderhalf uur van het dorp. Zij waren van drie drijvers verge zeld, jongelingen die het" wild opjagen. Op oen gegeven oogenblik is een der jagers' door een noodlottig toeval4 een ondiepen kuil gevallen, met het droevig gevolg dat zijn geweer afging. Door een nog noodlottiger toeval is dc gansehe lading schroot terecht ge komen in het hoofd van een 'der 'drij vers, 'die gansch" bebloed en het hoofd in stukken geschoten ten gronde stort te. Dr Jacobs', ter plaatse geroepen, kon enkel den dood vaststellen. Het 'slachtoffer is 'de "genaamde Boons', '16 jaren oud, wiens ouders met de grootste omzichtigheid op de hoog te gesteld werden van het ongeluk dat ben getroffen had.; Het lijk werd naar het doodenhuis der gemeente overgebracht. De gendarmerie heeft een onder- oek ter plaatse ingesteld en het par ket van Antwerpen zal zich' Maandag morgen, van de wetsdokters, .vergezeld, ter plaatse begeven. Onnoodig te zeggen 'dat dë jacht partij onmiddelijlc geschorst werd. De jager, die door zijnen val het schot had doen afgaan, was inderdaad de diepste wanhoop ten prooi, zooda nig tenecrgeslagcn 'dat hij zich letter- lijk niet meer bewegen kon. Er beslaat geen twijfel of h'et onge luk is aan een. noodlottig toeval, waar niemand schuld aan heeft, te wijten. Koning Albert is van zin binnenkort met een Fransche rupsauto, een tocht le maken dwars door de Sahara van Toegoert tot Tomboctoe. Een nieuwe tocht van de ingenieurs Haardten Audouin, van 'de auto-fa briek van Citroen met rups-auto's dwars door den Sahara naar het Tsjaad-mecr, heeft bijna zeven weken tijds gekost. Den 28en October zijn de wagens uit 'Colomb-Besjar vertrok ken, den 14 December aan het groote meer van midden-Afrika aangekomen. Zij hadden toen een afstand van vier duizend kilometer afgelegd. Dc expedi tic bestond uit acht rupsauto's en zes tien personen; de afgelegde weg gaat uitsluitend over Franseh gebied: Al- gcrië, Soedan, Franseh' West-Afrika en de Niger-kolonie. Om het Tsjaad- mcer te bereiken bad 'de expeditie het laatste gedeelte van den tocht lang: «twee» wegen kunnen afleggen, een noordelijke weg, die voortdurend door Franseh gebied loopt, een zuidelijker gelegen weg, die door Engelsch Nige- rië naar Fort-Lamy loopt. De expeditie Citroen heelt, niettegenstaande HET EERSTE DEEL ZAL IN 192S J UITGEGEVEN WORDEN Een medewerker^ van een Ant werpsen provincieblad heeft aan den Weied. lieer baron de .Trannoy, den bekenden katholieken geschiedschrij ver, gevraagd of de gedenkschriften van wijlen Staatsminister Woeste, welke dem toevertrouwd werden dan toch -zullen uitgegeven worden. Baron de Trannoy antwoordde hier op bevestigend. De gedenkschriften dragen den titel Memoires pour sèr- vir i'Uistoire conleinporainc de Iti Belgique Het is echter onjuist,» zoo voegde baron de Trannoy erbij, dat dc Mémoires V in twee doelen gesplitst zijn. De gedenkschriften vormen één geheel een samenhangend werk, hetwelk in een twintigtal hoofdstuk ken verdeeld is. Het is licht te begrij pen dat het niet mogelijk was de Mé moires in-hun geheel uit te geven tot het laatste hoofdstuk dat eindigt met het. jaar 1921, eenige maanden voor. het- afsterven van graaf Woeste. Doch anderzijdsch scheen het mij onmogelijk nog jaren te laten voorbij gaan zonder, volgens 'den uitgedruk- len wensch van 'den schrijver zelf, de Mémoires ter beschikking te stel len van degenen, 'die onze politieke geschiedenis wat nader willen kennen, om er nuttige lessen in te zoeken. Dit alles inziende, ben ik tot de be slissing gekomen 'de ongesplitste «Mé moires »toch in twee deelen te laten verschijnen, waarvan het eerste zich' uitstrekt tot aan 'de herziening 'der Grondwet in 1893. Dit deel zal in den loop van het aanstaande jaar ter pers gaan en verschijnen nadat de beeld houwer Huygelen, aanstaanden zomer liet monument zal afgewerkt hebben dat, 'den grooten katholieken Staats man, ter eere, wordt opgericht. Zooals te voorzien was heeft 'deze zaak niet alleen te Lcdebcrg, maar zoo wat overal, eenc gewettigde opschud ding verwekt. In 't algemeen hebben de aagbladen 't nieuws hierover niet heel juist voorgesteld en heeft het volgens sommige artikelen wel don schijn 'dat het aanslagen der boeken door bet parket- en liet afzetten van den heer gemeente-ontvanger een nauw ver band heeft cn juist dat is mis. Er bestaat niet het minste gemeens lusschen beide zaken. Ziehier nu de toedracht der beide zaken: eerst het optreden van het par ket. i Einde 1922 ^rerd Tri eten gemeente raad van Ledeberg eenen taks gestemd op dc geveloppervlakte der huizen; de goedkeuring van deze stemming werd door de Bestendige Deputatie gegeven rond October 1923, zoodat in begin 1924 de belastingsrollen opgemaakt werden. De Bestendige Deputatie, bij hare goedkeuring, had als voorwaarde gesteld dat in alle geval de taks niet hooger mocht beloopen 'dan '1/10 van hei kadastraal inkomen. Van iedere woning deed bet gemeen tebestuur eene fiche maken rnet de opgave der oppervlakte; 'deze fichen werden overgeschreven in een regi ster en met behulp van dien register, werd dc heer De Maere, gemeenteont vanger, gelast de inning te doen der. taksen. Van alle kanten stegen klachten op; en zulks is niet te verwonderen, wan neer tnen weet dat omtrent 700 perso nen beweerden te veel te betalen; zoo moest zekere eigenaar 21 500 fr. beta len, die slechts, volgens het gestemde in den raad, een 50Ó-tal franken zou moeten betalen. De heer gemeenteontvanger bc'- vond dan dat de .«métrage» in hel re gister opgegeven, niet overeenkwam met sommige fichen en dat verschilli- ge cijfers gewijzigd waren. Al spoedig wist men wie die wijzi gingen had gadaan, doch wat men nog niet weet is of deze cijfcrwijzigingcn opgelegd werden of niet en desgeval lend door wie. Dooc yerschiljige ftrtikeleg jji JjlêJ

De Volksstem | 1924 | | pagina 1