Tlleeh m DE' WSRELO Nathalie Baert, de honderdjarige van Zulte President Coolidge bijna overreden Satnsou Kina AUGUST SNIEDERS Immer de onbewaakte overwegen Dief geknipt te Calcken Herbergtwist Door eigeu schuld verongelukt Een wielrijder zwaar gekneusd Dc autodiefstallen te Brussel _~*v Arme ouderlinge De groote legeroeteningen Doodelijk ongeval te Merxem Verdacht overlijden Echtelijk drama te Berlaer Gasgesticht Aalst. Doodelijk spoorweg ongeluk te Ieperen De lynchwet in Amerika Geweldige botsing Een miljoen frank Fran- sche staatsbons gestolen Op Dinsdag 6 October aanstaande zal de Oost-VIaamschc gemeente Zulte in volle feest zijn, ter gelegenheid der vie ring van het hond,crste verjaren van Nathalia Baert, terwijl dien volgenden dag ook de volgende echtparen hun ju belfeest vieren Evarist De Keyster- Clauvsaert Leonard Verbrughe-De Raedt August De Foirdt-Verhenne Berpahien Lippens-Oanie en Bruno De Cmnan-De Brabandere. Des namiddags zal een groole stoet de gemeente doortrekken, met ruiters te paard, hof jonkers, de reus Fransoo en zijne gemalin A dele met hunne kinde ren Pierewit en Pierewat, tal van heer lijke wagens, muziekkorpsen, enz. Ver der hebben concerten plaats, vuurwerk, algemeene verlichting en fakkeltocht. Hier volgen enkele levensbijzonder heden van de eerbiedwaardige honderd jarige. Nathalie De Caster, dochter van Sera- fien en van Thalie De Meulemeester, werd geboren te Zulte, October 1825. De kleine Natha&i was èn'keï 2 jaal oud, toen haar moeder stierf. Zij werd dan grootgebracht bij haar vaders moe der. Op twaalf-jarigen leeftijd reeds trok ze als dienstmeid naar Waeregem, waar zij bleef tot haar achttieji jaar. Dan ging ze terug hij haar vader, die een klein huisje bewoonde, gelegen aan de Leve. en viseeher was. Op haar twee en dertigstr" jaar huwde ze met Angelus Baert. Ze "werden geze gend met zes kinderen, waarvan stier ven Julie, het oudste, enkel zes maan den oud. en Stefanie. drie maanden. Jfaar jongste kind was pas zes jaar oud, toen vader Baert stierfen de ongeluk kige weduwe had in 'het onderhoud te voorzien van vier kinderen. Ze maakte zich verdienstelijk bij de mensehen, en menige moeder herdenkt nu nog, met erkentelijkheid, de hulp die Nathalia haar verleende bij de geboorte van hare' kinderen. Dit lastig karweitje heeft ze Volgehouden tot haar negentigste jaar, 'en het heeft haar zelfs niet belet- de hon derd te bereiken En het is een wonder Van hu nog te zien, hoe jonge moeders, met hun eersteling van onder het jaar, to rade gaan bij.... een honderdjarige. Nu woont Nathalie bij1 bare dochter Eulalie, en zij wordt er liefderijk ver zorgd. Ze geniet nog een gezondheid, di? een zestigjarige haar zou benijden, ze is alleen een beetje hardlioorig. Ze weet nog van 't naaldeke tot den draad alles le vertellen wat er voorviel binst de lan^ ge jaren van haar leven. .Nathalia Baert- is móeder, grootmoe der en overgrootmoeder van samen vijf- en-twintfg kinderen in léven'. Op 6 October wordt ze gevierddoor de heele gemeente en door heel de Leye- fetreek. En dat is verdiend r: heel haar leven was er een van eerzaamheid en van noesten arbeid. De Heer scbenke haar nog menige gezonde dagen. r.' M. Coolige, President der Ver. St. wandelde Zondag te voet door "Washing ton. Op bet oogenblik dat hij üiet gaan- ,ixid verliet om de baan over te steken, i'kwam een auto in dolle snelheid aange snord recht op M. Coolidge af. Deze i'ging overreden worden, toen een vei ligheidsagent hem bi j den arm greep en hem nog juist bij tijds kon wegrukken. -Het scheelde geen haartje of M. Coolid ge lag onder den auto. De voerder werd aangehouden wegens overdreven snel heid. Jacques Neefs, Antwerpen. 29573-3 een verhaal uit onze dagen DOOR 51ste Vervolg. In het jachtseizoen was het. bezoek tier hoeven zeer talrijk op het buiten goed der douairière, en cene dergeli jke drukte had vooral plaats in den herfst van het. jaar, 1851. Burggraaf Hcnn d'Engelgravé was een der genoodigden. Hij was een man van ruum veertig jaar. tamelijk opvliegend, eigenaardig in zijn zienswijzen, zelfstandig in zijne manieren, onbreekbaar als het een go.- Tiomen besluit gold kortom, bij allen ging bij door als een edelman met veel karakter, een meester zou ik gezegd •hebben. De burggraaf bewees mij een zeke re oplettendheid, doch deze was ietwat vad"vlijk Tante had er echter nog meer voor hem, en ik bemerkte spoedig dat er tusschen hen beiden, zaken van een ganseh bijzonderen aard behandeld werden. Het. punt waarover gespróken werd. moest een geheim voor mij zijn. want als de douairière cn de burggraaf zich. soms alleen bevonden en ik bin- jiCiürftd, ging het gesprek onmiddelijk. EEN WIELRIJDER DOOR EEN TREIN VERMORZELD. Maandag avond rond 6 V2 uur kwam de genaamde René Rose, 38 jaar, clek- triekbewerker, wonende te Toerkonje, Fonteinestraat, 80, per rijwiel gereden, de richting nemende langs de nieuwe straat, op liet gehucht Clinquet niet ver van den spoorweg van Toerkonje- Hailewijn, alwaar werklieden bezig zijn met een nieuw huis te bouwen voor zij ne rekening. De man ging de werken eens nazien en moest langs den voetweg Vandenbeuicke rijden en vervol gens den onbewaakten barreel van den spoorweg overgaan. Hij werd door een reizigerstrein gevat en verscheidene meters ver medegesleept. Zijn rijwiel werd eveneens 100 meter ver medege sleept. Eene vrouw, ooggetuige van het ongeluk, riep dadelijk eenige metsers die daar dichtbij aan den arbeid waren en deze namen het aanstukfken gereden lijk op. Het hoofd was van de romp ge scheiden. Het lijk werd naar het doo- denhuis van het hospitaal overgebracht. Zondag avond waren de edhtgenoo- ten Abel Verschraegen-De Gelder naar 't vuurwerk gaan zien, ter gelegenheid van Ivalcken-kerinis. De genaamde Achiel Beugels, inwoner der gemeente, 19 jaar oud, maakte van die afwezigheid gebruik om zijn gebuur te gaan bezoe ken en de schuiven en laden te door snuffelen. Gelukkig werd hii op heeterdaad be trapt en ter beschikldng der policie ge steld, die er wel zal voor zorgen dat de jeugdigen nietdeug tot betere gevoelens zal komen. VW EEN NEDERLANDER DEN SCHEDEL INGESLAGEN. In een gesloten 'huisje, te Bocholt, eenzaam in de heide, nabij de Nedcr- landsdhe grens gelegen, waar in 't geniep jenever en bier wordt geschonken, ont stond 's avonds een hevig krakeel lus- sdhen een groep Nederlanders en zeke ren Krez. Deze laatste greep een bier- flesch en bracht er zekeren Jentjens zul- ken geweldigen slag mee toe op het hoofd, dat hij als een massa neerstortte. 'Een bijgeroepen dokter stelde een schedelbreuk vast. Maandag bezweek het slachtoffer, zonder nog het bewustzijn herwónnen te hebben. De rijkswacht van Bree heeft dade lijk een onderzoek ingesteld. Het lijk werd naar het doodenhuisje overgebracht. Dinsdagochtend vroeg is het parket van Tongeren, vergezeld van de dokters Gbinéau en Gustin, ter plaatse afge stapt. Er werd dadelijk tot de lijkschou wing overgegaan. Drie gebroeders van het slachtoffer werden o.a. als getuigen onderhoord, waarna een bevel van aanhouding tegen den dader werd uitgereikt. Een jonge werkman, woonachtig te Halanzy, (Luxemburg), keerde per mo to van de werkhuizen van Mont-St. Mar tin, huiswaarts. Tn don rit sprong een zijner gezellen, afkomstig uit Frankrijk, op den achterzadel, om mee te rijden. Doch de moto glibberde uit en de twee mannen stuikten ten gronde. De Belg bekwam weinig letsel, maar de Franschman rolde onder een voorbij- rijdenden autokamion, waarvan een wiel hem het hoofd vermorzelde. in een zacht gefluister over, of hield plotsohng op. Na liet vertrek van den burggraaf werd or cene briefwisseling gehouden, die niet minder geheim voor mij bleef, ik verkeerde in de overtuiging dat er ca er den toestand mijner moeder ge handeld werd, die ik zooveel dit in mijn vermogen was. bijstond; doch als da weinige geldmiddelen, waarover ik be schikken kon. niet snel genoeg opdaag: den. verscheen de zoon van Dobs, dio tol een onbosehaamden losbol was op-, gegroeid, cn soms wel de stiefvader zelf. r/.o0 vader, zoo zoonOfwel ik ontving brieven, .hartroerende brieven van mij ne moeder, die zij echter meestal slechts schreef onder liet dicteeren van Dobs vader, of Dobs zoon. Wel verwonderd was ik, toen de douairière op zekeren avond, en toen het licht nog niet ontstoken was, mij gelastte de deur te sluiten, om alle on verwachte stoornis te beletten, en mij naar het ve.nster geleidende, zegde zij op den toon van gezag, haar zoo eigen cn die geen tegenspraak dulde. Rafaëlle. ik heb over uwe toe komst nagedacht: gij zijt twintig jaar oud: ik zal n ten huwelijk geven... )ilk verschrikte; liet eerste gevoel dat in mij opwelde, was dat van oproerig- beid tegen een zoo aanmatigend gezag; doch ik beteugelde dat gevoel en sprak geen woord. Tk bcb; zoo ging tante voort, ik Dinsdagmorgen had op den Haeeht- sehen steenweg, ter hoogte van de Met- svsstraat te Schaarbeek, een droevig on geval plaats. De genaamde Gellaerts. Bernard, 40 jaar oud, paswerker, Lin destraat, te Schaarbeek, kwam in eerst genoemde straat per fiets aangereden. Hij werd door een auto, bestuurd door den chauffeur Laurent Vlaminck, wo nende Sdhoonaarde, ten gronde geslin gerd. Het slachtoffer werd in betreu- renswaardigen toestand naar het gast huis overgebracht. Zijn toestand is zeer zorglijk. Men onderzoekt om de verant woordelijkheid vast te stollen. EENIGE AANHOUDINGEN In den laatsten tijd werden in de Bi'usselsche omgéving een 20tal autos gestolen, welke de eigenaars een oogen blik zonder bewaking op den openba ren weg hadden laten staan. De policie was naarstig genoeg in haar onderzoek om zoowel de gestolen voertuigen als de dieven te ontdekken, maar toch bleven hare pogingen onbeloond. De rechterlij ke brigade van het parket hield zich eveneens ieverig met zaak bezig en ach terhaalde, dat een groote goed ingerich te bende met die autodiefstallen ge moeid was. De dieven wisten waar zij hun voertuigen aan den man konden brengen. De Opsporingen naar de schui mers weiden met verdubbelden moed hernomen en hadden ten slotte eenen gunstigen uitslag. Zij leidden namelijk tot de aanhouding van vier mannen, al len autovoerders. en van eene vrouw. Het vijftal zit nu in 'het gevang. Het zijn de genaamden Jozef C..., wonend te Sint Joost-ten-N*oode en vrouw Jean- nette C..,': Frederik V.., uit de Wolstraat; Armand M..., van St. Joost-ten-Noode en Gaston D... garagehouder te Ukkel. Het is bij Gaston D.. dat de gestolen autos geleverd werden. De man wist op korten tijd de noodige veranderingen aan de voertuigen te doen zoodat deze zelfs voor hun eigenaar onkennelijk werden. Tot het nummer loe van den motor deed mep verdwijnen. Dan werd de auto als een ókkasie verkocht. Men verwacht zich nog aan andere aan houdingen en tot hiertoe heeft men de hand kunnen leggen op een half dozijn der gerobberde autos. Intusschen. wordt het onderzoek voortgezet met de hoop de heele bendé vast te krijgen. Maandag waren de agenten Rousseau en Vervaet op ronde met belastingbiljet ten op 3de wijk-Bergendries te Lokeren. Toen zij daar hun taak volbracht had den, gingen zij dwars door de velden, naar de wijk Roosen, en gekomen 150 meter achter de hoeve van landbouwer Dhondt Jan, vonden de twee policic- mannen in een struikgewas een oude vrouw ncdergezeten in 'het gras. De vrouw geleek een wilde want zij had gansch haar aangezicht vol met grijze haren, van ton minste een centimeter lang. De agenten wilden haar doen op staan, maar dat ging moeilijk. Men nam liaar op, en deed haar in de schuur bij Dhondt binnen, daar verklaarde zij Vcrmachelen Victorme. oud 66 jaar, echtgenoote van Raes L., te zi jn. Laatstgenoemde, is op 14 October 1914 tijdens de vlucht achtergebleven. Dc vrouw vertelde ook dat zi j reeds drie weken, onder don blauwen hemel sliep, en leefde van poenen, rapen en kruiden. Spoedig hebben cle agenten na goede verpleging het oudje naar het Burger lijk hospitaal doen- overbrengen. heb uwe hand beloofd aan een gepo seerd man. die u met eene aanzienlijke fort uin, den titel viri burggravin geven zal.. r. Mag ik weten... ving ik aarze lend aan, wie de verloofde is? Burggraaf Henri d'Engelgrave. Maar ik ken den burggraaf schier niet... Die kennis zal zich spoedig ont wikkelen. De burggraaf beurt den ge vallen naam den Duolet's op, vergeet dit niet. Hij brengt u eenen stand aan, die in den vollen zin des woords als schitterend kan beschouwd worden. Ik kende dé douairière genoeg om te weten, dat wat zij beslist had ook on herroepelijk beslist ,was. Zij gewaardig- de zich echter mij vier en twintig uren tot nadenken te laten, ofschoon mijn antwoord, ik wist dit, niets aan liet door haar genomen besluit veranderen zou. Ik laat de worsteling, het wikken en wegen der verschillende toestanden ter zijde; ik nam eindelijk met een: «Het zij zoo», het voorgeslagen huwelijk aan, en toen de burggraaf mij den volgenden avond, in gezelschap der douairière, op zijne beurt vroeg welke mijne beslis sing was. antwoordde ik: Ik zal uwen naam met eeibicd en ontzag dragen. Het sluiten van een huwelijk was voor hem eene gebeurtenis die, denk ik, gelijk stond met het. sluiten van eene acte voor notaris. Hij sprak er ook niet verder ovcr; tenzij hij mij zegde dat ik ETNDE der «VIJANDELIJKHEDEN» Houffalize, 22 Sept. Gisteren wer den de groote legeroefeningen geëin digd. Het eerste regiment gidsen zwenk te af over Bonncrne en Malempré. De roode troepen hielden de blauwe voor Ravigny op. Daarna namen de gidsen Mont in, vervolgens Acbouffe en Win- brin, Grand Mormont en Bonncrne. Om 3 uur werd het eindë der vijandelijkhe den geblazen, juist toen zich een verma kelijk voorval afspeelde. Pantserauto's waren namelijk Houffalize binnengere den en vuurden er, dat het een aard gaf op de rooden, daarbij vergetende dat de brug over de Ourthe, in beginsel, als vernield moest beschouwd worden, zoodat ze eigenlijk nooit tot in het stad je hadden mogen komen Bij de daklegging van de glasblazerij, staande Oostkaai, gebem'de Maandag namiddag een schrikkelijk ongeval waarvan twee werklieden 'het slachtof fer waren. Beide werklieden stonden op een 2 V2 meter hooge stelling, die boven op het dak dat 8 y» meter hoog is, met koorden gevestigd was. Op zeker oogenblik loste de koord, met het gevolg dat de stelling verschoof en beide werklieden op het gaanpad terecht kwamen. De genaamde Jan Simons, 26 jaar oud, wonende te Wustwezel was op den slag gedood. Zijn makker Strauwen Re- né gehuisvest Tuinbouwstraat, te Bor- gerbout, liep wonden aan het hoofd op die zijne overbrenging naar bet gast huis noodzaakten. Het lijk werd naar het doodenhuis van het gasthuis overgebracht waar Dinsdag namiddag de wetedokters tot de lijkschouwing overgingen. Het par ket verwittigd begaf zich eveneens ter plaatse. Het was samengesteld uit de heereri Anthonis, onderzoeksrechter, Henning, griffier en een deskundige. In St. Jansgasthuis te Brussel, is Maandag avond een jonge vrouw be zweken, de genaamde Philomene Van- de Kerkhove, 26 jaar. meid, woonach tig te Matagne-la-Grande. Den 19 der maand had men de vrouw ziele gevon den in den trein, welke uit Namen-ten 1 ure 58 in de Noordstatie aangekomen was. De geneesheer die het lijk onder zocht heeft, kon geen uitspraak doen over de echte oorzaken van het overlij den en weigerde de toelating tot begra ven af te leveren. Het parket is verwit tigd. Het landbouwersgezin Edm. Lamo- «e te Berlaer-bij -Lier. leefde sedert ge- ruimen tijd in oneenigbeid. De land bouwer had zijne vrouw uit het huis gejaagd e"u verbood haar er nog een voet in te zetten. De vrouw, Mathilde Roelands, was Maandag namiddag in huis gekomen en trof er Iharen man aan.'Een geweldige twist rees op. Op eens trok de vrouw een_ revolver _ejj vuurde twee schoten af in de richting van haren man. Deze werd niet getrof fen. De gendarmen hebben de zaak in handen. - Qetcasschrn Coke-grcsiltm kau gebruikt worden in de keukenstoven en vervangt Anlhraciet in de kachels met aanhoudend vuur. Prijs per hectoliter 6,23 frs., of 12 frs. dc 100 kgr. Mon bestelt ten huiz", mits oen» prijsver- hooging van 1 h. 1823 al mijne verlangens aan mijne tante zou overbrengen, die hij madlitigde de ze te voldoen. Ik heb de overtuiging dat hij het goed meende, doch er bestond een al te groote afstand tussdhen onze karakters: ik kon mij niet met een enkelen sprong tot bij hein, hij evenmin zidh tot mij begeven. I'k was hem edhter dankbaar dat hij mij verkoren had om zijnen naam te voeren, en liet was-mijne fier heid, mijn trotsdh, mijn geluk te her halen: Ja, ik zal zijnen naam met eer bied en ontzag dragen. De oude man zwijgt nog altijdvoor de tweede maal echter, bij het hooren van deze verklaring, rimpelt een hitte re glimlach zijne lippen. Het huwelijk had plaats in de dorpskerk. Mijne moeder was afwezig; zij had en dit was, zooals ik later ver nam, met klinkend goud gekocht hare toestemming tot het huwelijk no tarieel gezonden. Het was overigens geen gedruisdhmakend huwelijk. Slechts een .tiental personen woonden het bij^ Ook- de familie der Engelgravc's was er slechts door dezen of genen ver ren neef vertegenwoordigd: dat huwe> lijk viel niet in den smaak, hier om re den dat ik geen blazoen had, daar om reden dat men er reeds op had gehoopt de fortuin van den burggraaf aan nichtjes en neefjes te zien ten deel val- lei;. Dinsdag 'had op de spoorbaan Oosten- de-ïeperen een schrikkelijk ongeluk: plaats. De hrievendrager Gustaaf Bal, 53 jaar, vader van een kind, die langs de spoorbaan ging, werd door den trein Öostende-Ieperen verrast en het hoofd afgereden. Te New-Albanv, in den Amerikaan- sdhen staat Mississipi, heeft weer een gruwelijk toon eel van barbaarschheid plaats gehad. Een neger had een blank meisje beleedigd. De menigte heeft den neger gevangen genomen', aan een paal gebonden en levend verbrand. De over heden zijn Diet tussohengekomen om dezen gruwel te beletten. EEN AUTOVOEEDEE GEDOOD. Te landen heeft Zondag avond langs den steenweg Diest-Leuven, nabij do grens van Kessel-Loo, een schrikkelijk ongeluk plaats gehad. Een automo biel, toebehoorende aan M. Suis, van Gent. reed langs dien steenweg toén hij met vreeselijk geweld tegen een ande ren auto ging aanbotsen die gevoerd was door M. Geens, wonende te Aar- schot, en uit eene zijstraat gebold kwam. De schok was verschrikkelijk. De auto van M. Suis werd omgeslagen. Toen men den voerder er kon onderuit halen had deze reeds opgehouden te leven. Het parket van Leuven heeft zich ter plaats begeven om de noodige vaststel lingen te doen. DE DRIE DADERS AANGEHOUDEN Een jonge bediende der Schatkist te Nevers, de 17-jarige André Leclercq was er in gelukt aldaar voor een miljoen frank bons der verdediging te ont vreemden. Hij gelastte een zijner vrien den, Serge Perriaux, handelsbediende, 19 jaar, en woonachtig te Parijs, deze bons uit te wisselen en stelde hem daartoe in betrekking met zijn oom, Alphonse Leclercq, 49 jaar oud. kap- persgast te Parijs, om hem in dit uit wisselen behulpzaam te zijn. Die twee gelukten 'er dan ook in zich eene som van 290.000 frank te doen uitbetalen. Doch dan is de kappersgast ineens alles aan de policie gaan vertellen, er bijvoe gende dat hij eerst thans vermoedens omtrent de herkomst der titels had op gevat. Men heeft zijne verklaring echter weinig geloofwaardig bevonden, en hem zoowel als de twee jongelingen in het droge gezet. André Leclercq werd aangehouden toen hij te Parijs van den trein stapte, waarheen hij was gekomen om een nieuwe betrekking te zoeken. Hij was vergezeld van zijn vader, een heel eer lijk handelsman, die natuurlijk niet weinig verschoot toen men zijn zoon bij den kraag stekte Men heeft ten huize van Perriaux 268.000 frank in bankbriefjes terugge vonden, naast 59 bons van 10 000 fr. Alphonse Leclercq had reeds 1.0.000 frank gekregen, wat hij loochent; bij loochent eveneons dat zijn neef hem in 't geheel 40.000 fr. als bclooning had toegezegd. Perriaux had ook een zeker aantal bons vernietigd omdat zij slecht waren verzegeld cn aldus moeilijk aan den man te brengen. Maar het ergerlijkste van heel de zaak is wel dat een 17-jarige jongeling zoo maar zonder kontrool aan de Schatkist van Nevers bons en blanc te behan delen kreeg. Het zij, die miskenning hin derde. kwetste mij. Ik had immers dit huwelijk niet nagejaagd?... Ook de burggraaf hinderde T, ten minste naar het mij toescheen. Mij dacht dat hij toen reeds gevoelde, welke kloof het huwelijk tussdhen hem en zijne familie maakte. Toen wij in bruiloftsgewaad, op 'het punt waren het salon binnen te tre den, waar de officier van den burgerlij ken stand ons wachtte, naderde ik be deesd den burggraaf, doch 'hem vrij moedig in liet öog starende, zegde ik hem fluisterend* Uwe familie, Mijnheer, schijnt met uw huwelijk niet zeer ingenomen te zijn.' Hindert u dat. Mejuffer? ant woordde hij met een stillen glimlach, doch zijne stem trilde en zijn gelaat was bleek. Ik vrees vooral dat het u hinde ren zal. In geenen deele. Laten wij ons óver de afwezigen niet bekommeren. Indien...» mompelde ik be deesd; doch ik denk zelfs dat hij dit woord niet zal verstaan hebben, want hij ging beraden het salon binnen. Hij bad nu eens besloten dit hu welijk aan te gaan en 't lag in zijn ka rakter dat voornemen uit te voeren, er mocht van komen wat wilde. BPordl voprTgexaT*

De Volksstem | 1925 | | pagina 2