KERSTDAG NIEUWJAAR tiet Zusterke der Armen Bestelauto tiissclien (wee trams Menschenjacht in de IVoordstatie te Brussel Inval in oen speelhuis Be juweeldiefstal te Brussel De concurrencie Schrikkelijk ongeluk te Ilansbeke Doodelijk ongeluk Het gevaar der vuurwapens Het bloedbnd van Alh EN TEN BUREELE DEZER KERKSTRAAT, 9-21 Be moord van St Quinlens Lennick AUGUST SN IEDERS Brusselaar te Parijs aangehouden Erge val te Brussel Gevaarlijke politiek Wüdstroopersdrania KAMER frijn nu... voor m'n Kerst of fcrari de. Die jiiwtio ook. Goede God... -iet is m'n éigen' bloemend... lichaam! 'k Hoor milliojncji bange zuchten... Och, iheidoiien. klaagt, niet meer... 'k ben priester nu... ik kom... ik kom, ik kom! «Siiuran verzwakt z'n stem... In don kere wolken sterft de maan ook lang zaam weg. Paar rijst '11 schim in d' hal ve (iiiis!cruis... 'n Man knielt treurig r.cer bij Hert, en tilt z'n hoofd omhoog. JWlem'n arme vriend... gij ook Zi j; gij het... luitenant?... 'k Voel me... sterven... maar ween niet, 5k heb 'n ziel... gered... voor eeuwig! Ach, Moe der, 'k zal nooit nooit... priester zijn... maar... .Jezus, 'k offer... U m'n leven voor meer apostolische... roepingen Als 'n kind dat. moegesohreid in slaapt op moeders schoot, zoo is ook Bert, bij deze laatste woorden, in d'ar men van z'n luitenant gestorven, heel zacht en zalig in den wijden, witten nacnt... P. Mar ia-Ge rard us, ss.cc. EEN EET!SOON ERNSTIG GEWOND Op den Neerstalschen steenweg, aan de Meirlo, te Ukkel- werd een met- drie varkens geladen bestelauto gevat tus- Söhen twee tramwagens van lijn 50 Het voertuig werd zwaar beschadigd. Jan Swaelens, woonachtig in de Lin destraat te Ukkel, die naast den autobe stuurder zat, werd ten gronde geslingerd en ernstig aan liet hoofd gewond. Hij werd in het Ukkelsch" hospitaal ter ver pleging opgenomen. De drie varkens bleven ongederd. Tengevolge van den sdhofc, sprong de motorwagen van een der trams uit het, spoor en kwam op het voetpad terecht De stoffelijke sdhade is belangrijk. Uit het onderzoek blijkt, dat de auto de van de middenstad komen tram wil de voorbij snellen, toen zij door de an dere tram werd gevat, 'komende uit te genovergestelde richting In den nacht van Dinsdag op Woens dag ontdekte een wagenreiniger in dienst in de Noordstatie te Brussel, in een tweede klasrijtuig van een trein die uit Hanover kwam, een kerel van rond de 30 jaar, die op Qiet punt stond do ko peren buisjes mede te nemen, alsook de kapstokker die liet kompartiment ver sierden. Hij liet echter zijn (buit vallen en sloeg ijlings op de vlucht zonder nog te kunnen aohteihaald worden. Zijne beschrijving is rondgestuurd. De rechterlijke dienst van liet parket heeft eenen inval gedaan in eene her berg der Heren tih al scli dbaan, gelegen Deurne-Zuid, en gehouden door zeke ren Van II.. dat als een geheim speel huis verdacht werd. Werkelijk werden in eene achterplaats, palende aan de herberg, een dertigtal lieden aangetrof fen. die volop aan het spel waren. Men speelde met de teerlingen de «passé». Zooals te begrijpen veroorzaakte dezen on verwachten inval, een paniek van be lang tussohen de spelers, die als eenen troep m-usschen uiteenvlogen, langs den hof. ever hofmuren enz. Proces verbaal werd tegen den herbergier opge steld. TWEE PERSONEN AANGEH OU DEN TE BAZEL (IJavas) Een man en eene vrouw, v elke verondersteld worden de daders te zijn van den juweeldiefstal te Brus sel, werden in de statie van Bazel aan gehouden. Zij hadden Maandag bij verscheidene juweliers een briljant aan geboden, dien zij ibev,-eerden gekocht te hebben voor 12.000 frank. Bij hunne aanhouding vond de poli tie nog andere juweelen van groot© waarde. IN VRIJHEID. (Havas).De twee personen welke gister werden aangehouden, onder ver denking van medeplichtigheid aan den juweeldieistal te Brussel, werden in vrijheid gesteld. AAA^ MEER DAN HONDERD ARBEIDERS GEDOOD. Londen, 23 Dec. Uit Tokio meldt men, dat tusschen Jokohama en Tokio een gevecht heeft plaats gehad tusschen twee groepen van in totaal ongeveer 1500 aihciders van twee mededingende fabrieken die door hun werkgevers van wapenen en... al'kohol waren voorzien. Meer dan 100 arbeiders werden gedood. Tenslotte kwam een afdeeling van 500 man politie uit Jokohama tusschenbei- de en maakte een einde aan den strijd. GESPAN ONDER DEN TREIN. DE GELEIDER GEDOOD. Woensdag middag had te Hansbeke een smartelijk ongeluk plaats. De ge naamde August De Milde van Bellem, knecht bij den zwijnkoopman Ac-hiel Van de Walle, kwam met eene kar vig- gens van de wijk Reybroeck gereden toen hij bij het oversteken van den ijze ren weg door trein 3061 gevat werd. De kar werd aan splinters geslagen, :1e ge leider was op de ibuffers van het ma- chien blijven hangen; hij ademde nog lichtjes doch overleed kort daarna in de schuur van den landbouwer Camiel Dq Roo, waarin men hem overgebracht had. De ezel die het gespan trok had geen letsel bekomen. Van de vier viggens op de kar, werden er twee gedood. In de stekjesfabriek te Ninove is Dinsdag een pijnlijk ongeval gebeurd. Een begin van brand was ontstaan, doordat een bak lucifers vuur had ge vat. Het vuur deelde zich mede aan de kleederen van een der werkmeisjes. Van Londerzele genaamd, wonende in de Pamelstraat. Men kon spoedig de vlam men, uituooven, maai- de ongelukkige had zulke erge brandwonden bekomen dat zij Woensdag morgend in het gast huis is overleden. 'Zekere Vantomme, beenhouwersgast te Meenen, had eenen revolver gekocht en ging dezen aan zijne zuster, wonende Pleinstraat, toonen. Terwijl hij het me- kaniek deed werken--knalde eensklaps oen schot en de driejarige Jan Sayaers, die daar in de nabijheid aan het spelen was, kreeg den kogel in den bil. Van tomme wist niet dat nog een kogel in den revolver stak. De arme kleine die veel bloed verloor, werd in de woning gedragen. Een geneesheer, aanstonds ontboden, diende hem eenige zorgen toe en deed bet kind naar een heelkundig geslicht van Tseghem overbrengen. De kogel, die in de achterbil vast stak, kon tengevolge der zwakte van het kind door het overvioedig bloedverlies niet setffens uitgehaald worden. De toestand is ge ruststellend. Voor bet Assisenhof van Henegojw is i n, de zaak opgeroepen geworden ten laste on1de/vra«'nS ln ™J1leid wat der drie Polen Krulainsti. Myszar en l^tel.4 d°°"'ater geen tastbare bewij Kowalski, beticht te Ath de echtgenoo- sckoone keus van boekjes, zakalmanakken, agendas, mementos, boeken voor inkomsten en uitgaven, dagboeken, copie do iettres, classeurs, enz.enz. Groote keus van postkaarten iii allo prijzen, nieuwjaarsbrieven, verscbillige soorten (ook in doozen), porte-feuilles, passersdoozon, lantaisia-papier met enveloppen in doozen van 25 en 50, vulpennen te beginnen van fr. 6,75. Almanakken met blek Huisvriend vermindering van prijs aan voortverkoopers DE HOEVEKNECHT EEN TWEEDE M.W-1. AANGEHOUDEN. Wij hebben gemeld dat, nadat de misdaad op den landbouwerskneeht Min- ner was ontdekt, de gendarmerie van St. Quintens-Lenniclr een zekeren L.. had aangehouden, een 25jarige hoeve»- knecht, eveneens van Lennick, en die eon verhaal uit enzs dagen DOOft 4Gsle Vervolg. De bezoeksters zijn heen gegaan, en hebben geen enkel woord van troost, dat mevrouw zoo nocdig heeft, gespro ken. Beneden.aan den trap fluistert, de Drolpitz tot de Krakeling Ze ziet er in 't geheel niet goed uit. Jammer genoeg, antwoordt do aangesprokene wc waren reeds zoo ge woon in haar rijtuig te ]xiradeeren. Nu, dan zullen wij maar een huurriit-uig nemen. Dien avond Ibrengt mevrouw Lbre- mont als in eene hel door zij JenlcJ lang en somber over haren toestand na, beschuldigt iedereen, haat en vcr- wcnscht allen, verontschuldigt zich zel ve en door die gevoelens beheerseht, komt er weer eene trotsölie overspaw filing in haar, in welke zij herhaalde malen mompelt Zij zullen zien wié ik ben .Helaas, wat zal de samenleving cv om malen, wat gij doet of niet "doet, mevrouw Zij zal meelijdend glim lachen over uwe wraak en, arme macfli telooze, gij zult niemand straffen dan! .u zelve I HIJ ONTVREEMDE ONGEVEER 40.000 FRANK. Parijzer politieopziohters, die op dracht hadden een zekere André Millót aan te houden, woonachtig rue de Log- ny, vonden den kerel op dit adres. Hij werd voor den politiecommissaris ge bracht en bekende in werkelijkheid Pierre Vuegen te 'heetcn, 22 jaar oud, afkomstig van Brussel. Een onderzoek werd gedaan en wel dra bleek dat men met een dief te doen had van serste gehalte. In zijn woning werden talrijke ledige geldbeugels aan troffen. De Brusselaar bekende in zijn onder houd te voorzien door diefstallen. Se dert Maart jl. heeft hij ongeveer '40 000 fr. geroofd. ten Carion en hun zesjarig dochtertje vermoord te hebben om te kunnen stelen. De drie ellendelingen belichtten el kander welerzijdsch de moorden bedre ven te hebben. Dertig vragen werden aan de ge- zwoomen gesteld en er werd (bevestigend geantwoord op al die vragen. Diensvolgens werden de drie moorde naars veroordeeld tot de DOODSTRAF. Woensdag morgehd is een pijnlijk ongeluk gebeurd in' een huis van den Leuvcnschen steenweg te Brussel. De genaamde Blondiria Timolat, 17 jaar oud, wilde door het venster van de twee? de verdieping linnen 'op een staaf han gen die in den muur is gevestigd. Door te ver te rekken stuikte 'het meisje door het raam en plofte neer op de sic en en van den koer. Deongelukkige is de boe nen gebroken en daarbij nog erg ge kwetst aan het hoofd. Men heeft haar bij hoogdringendheid naar het St. Jansgasl- huis gebracht. Haar toestand is zeer on- ustwekkend. XIV. ER WORDT GEKLOPT In Let kabinet links, als gij het huis van Mevrouw 'Ebremont binnentreedt, zitten drie personen, die laat in den avond, de een na den ander, door me- jufvrouw Kados steelsgewijs werden binnengelaten, na welken bewezen ^dienst deze weer den trap is opgegaan en in de kamer der eigenares is terug- jekeerd. Het kabinet is door eene kleine lamp vferliohl; het licht is echter flauw, ten gevolge eener dikke wolk tabaksdamp, die geheel het vertrek vervult. Op- de gedekte tafel staan een kistje sigaren eenige tafellborden, nu reeds door asoh bemorst; verscheidene flessdhen en gla' zJen en daarbij een spel kaarten, dat waarschijnlijk geroepen is om die Ihee- ren den slaap uit de oogen te weren. De drie personen zitten om de tafel zij maken eene vreeselijkc bres in do Havanna's en in de flessohen wijn, spreken fluisterend, leenen aandachtig het oor naar liet minste gerucht dat zich in huis opdoet, en van tijd tot tijd staat een hunner op, om een blik buiten de deur te werpen. Het huis van mevrouw Ebremont is sedert cenigen tijd bijzonder rustig de dienstboden zijn onder verschillen de voorwendsels weg gezondenzelfs do kamenier is door de vriendinnen van mevrouw vervangen. Nu eens trekt do Kados. dan de Drolpitz. dan weer de Enkeling op waChL Niemand van de yyoegere dieristbo- ALYIJD O$W©0R£iCISTB®EBÏ De eohtgenooten Gharlez Bavaz, in de Fransche gemeente Uontamines-sur-Ar- ve, begingen de onvoorzichtigheid den sleutel van de kachel gansch te sluiten. Zij legden zich vervolgens te bed doch, in den nacht, werden zij onpasseljik door de giftige uitwasemingen van de kachel. Zij hadden niet méér de kracht om op te staan en 's morgénds vond men d'c vrouw dood. De toestand van den man is zeer bedenkelijk. De genaamde Gilles Hanemerge, 18 jaar oud, diè Woensdag in de statie te Seneffe, van een nog. rijdenden ïrein wilde springen is onder de wielen geval len en letterlijk vermorzeld. den is nog in huis; ér bevindt zich en kel een oude keukenmeid, die tame lijk doof en onverschillig is voor (het: geen er builen haar«rijk» gebeurt, en ieder bevel zoo knorrend, zoo brom mend ontvangt, dat men haar liefst in vrede laat. Wat nu de drie mannen in het kabi net te maken hebben, dat weet ze niet; mejuffer Kados heeft haar gelast, drank'en eten binnen te brengen sn aan die lieeren te geven, wat zij verlangen, en dat. is haar genoeg. Iedereen moet maar weten wat (Rij te doen heeft Nu. dat weet ze, voor wat haar betreft, en al bet overige gaat haar niet aan Ik ga u de drie mannen, voor in het kabinet, nader leeren kennen. Vooreerst Duppel, volledig bekend, en wiens neus dezen avond meer gepur perd is dan gewoonlijk. De tweede is Herlich eene soort van Duitseher, die vroeger soldaat, grenscomirJes en wachter in de gevan genis was en voor het oogedblik sjachelt in oud zilver en goud, en verdere onbe schrijflijke snuisterijen. Tijdens de kiezingen is hij de toekiohter o\^r de ronddragers van circulaires, manifesten en andere gedrukte stukken in de stra-; tenhij neemt soms het woord in den kring der herberg-politiekers en be schouwt zich als een gewichtig persoon in de staatkunde van den dag. Wat de derde betreft, zijn naam is Nickel't is een vcrloopen student, di.e beweert maohtig veel verstand ie heb ben, maar er nooit, in gelukt is een en kel exameij g,f te leggen, en eindelijk jzen zijner schuld voor handen waren. He rechterlijke politie van het park'el 1 gaf evenwel dit spoor niet op en Woens dag namiddag na het ontdekken van ze kere nieuwe feiten te zijnen laste, hield men L. voor de tweede maal aan. Vroe ger reeds had de kerel met Minnei* ruzie gehad en Maandag morgen rond, half twee had men hem ontmoet niet verre van de plaats waar het lijk van den on gelukkige gevonden werd. L... loochent hardknekkig voort, maar hij werd niet temin naai Brussel overgebracht en op gesloten. Het onderzoek gaat voort. Sedert ©enigen tijd is er oneonigheid tusschen verscheidene personen var. St. Denys-Helchyn, en waaraan het pobtiek niet vreemd is. Maandag avond werden in tussöhenruimtenvan tien minuten twee schoten'gelóst door de ruiten der woning van een propagandist; en waar bedoelde persoon des avonds somwijlen aan 'het verken, is. Gelnkkiglijk was hij afwezig, anders ware hij ongetwijfeld getroffen geworden De gendarmerie van St. Denijs, verwittigd kwam ter plaats een ondersoek instellen en volgt een spoor. Het is 's nachts tot eene botsing geko men tusschen jachtwachters en wild- stroopers op den jachtoigendom van M. Renson te Engis (Luik)De wildstroo- pers werden omsingeld en maakten ge bruik van hun vuurwapens, zoodar de jachtwaikors op dezelfde manier ant woordden. Een der wildstroopcrs, Napo leon Bourguignon, gehuwd en vader van drie kinderen, werd in de borst getrof fen. Men heeft hem overgebracht naar het Beiersch gasthuis te Luik, waar hij kort na zijn aankomst bezweken door die kortzichtige professors ver zocht werd, de universiteit vaarwel toe te roepen. Nickel zegt een philosooph te zijn, schrijft donderende verzen tegen de Godheid, de gekroonde hoofden en de burgerij, predikt de gelijkheid door Jujddel van het schavot en hoopt eens. in de omwenteling door hem gedroomd de Danton en de Marat van onzen tijd te zijn. 't Is een gevaarlijk man voor ons arm hoofd Herlich ziet er zoo wat om de vijftig jaren uit, heeft een brutaal uiterlijk, grove trekken en gebalkte oogen. grauw wordend haar, een stoppeligen knevel en een scheel oog kortom, naai het uitwendige te oordeclcn, een kerel die juist van geen 'klein gerucht (bang is. Nickel integendeel is jong. Ziet zijn levendig en onbeschaamd oog, het scherpe van zijn wezen, de snelle spe ling zijner neusgaten, en als iets ken merkends zijn ontzaglijk groeten haarbos. Zijne kleeding en manieren duiden aan, dat hij, meer dan zijne iwee makkers, de fatsoenlijke wereld heeft bezocht. De drie personen zijn, beste lezer, drie steunpilaren der maatschappij van burgerlijke begrafenissen, dat is te zeg gen, welke ten doel heeft alle bemidde ling van den priester, van welke eere- dienst dan ook,af te weren en alle gods dienstige plechtigheden aan het graj van de overledene te beletten. "Wat doen die personen in het huis van mevrouw Ebremont Mcvtouw is sedert gisteren zieker ^c-, Zitting van Woensdag 23 December. Aanvang te 2 uien. Voorzilteraobap Al. Druntt. De Kamer vangt de bespreking aan over de verlenging van de Huishuurwet. M. Marckverslaggever, deelt de beslis sing mede der Commissie, die het ontworp goedKeurde, doch hare meening te kennen geeft dat het wenschelijk is dat men zoo gauw mogelijk lot het gemeene recht zou terug- keeren. M. Duclet(kath.) vraagt dat in alle ge- val, de wet niet van toepassing zou zijn voor d genen, die één huis kochten met hunne spaarcenten, wiens huis dikwijls bewoond is door hnnraars, rijker dan zij zelf, en aan wien zij geen hoogera huur mogen vra gen. M. Lemonnier (lib.) vraagt dat de ver lenging enkel voor 6 maanden zou zijn. Gestaafd door cijfers legt hij uit dat er geen woningnood meer heerscht er zijn nu meer huizen dan in 1914. Hecren Bruufaut, Melckmans on Cnudde, betwisten de voorgebrachte cijfers. M. Brunfaut (soc.) zegt dat in de stad Brussel b. v. sinds 1918 slechts 117 huizen gebouwd zijn en dat zij talrijke koten laten bestaan. M. Hallel (soc.) vraagt de spreektijd te beperken. M. Lemonnier (lib.) Ha, neen, he indien men ons niet meer iaat spreken, dan kunnen wij er van onder trekken- M. Meysmans (soc.) Men wil niet be letten te spreken, maar wel van te lang tc spreken. De Kamer beperkt de spreektijd op 20 minuten. MM. Jacqueniotlc en Melckmans verdedi gen de Huistiuurwetverlenging. M. Poullet In de Regeeringsverkla- ring van Al. Vande Vyverc werd de verlen ging der Huishuurwet gemeld eu alle katho lieken hebben zulks toegejuicht. Er kan geen spraak, zijn nu van terugkeer tot het gemeene recht, want honderden huisgezinnen zcu.ien worden op straat gezel. Vele huis- enaars willen geen huurlingen met kinde ren waar moeten die henen De Regeering zal den woningnood ondir- zoaken en alle belangstellende:) zullen ge hoord worden. Wanneer het documentatie materiaal verzameld is, zal een we.sontwerp ingediend worden dat van definitiever, aaru zal zijn en zulks in 1926. ^Goedkeuring bij kath. en soc.) M. DeWinde vraagt huishuurverhoogi.ig van 25 wordenmen zegt zelfs fluisterend maar dat mag zij niet vermoeden dat de ziekte doodelijk wordt. Welnu, die baar vreemde mensobcn 't is afschuwelijk komen de wacht houden, om te 'beletten dat de iester in de laatste oogenblikken, zij ne heilige zending volbrenge Die mannen eischen onverbiddelijk, dat mevrouw Ebremont hare belofte ge stand blijvc en sterve zoo als zij geleefd heeft; want de zoogenoemde vrije denk wijze duldt geene vrijheid van wijzi ging zij houdt zich voor onfeilbaar. Laat ons (hier, hij die drie wonder lijke personen, een oogenblik vertoe ven. Nickel heeft Oiet geweldig druk. des te meer daar hij de flesch dapper aan spreekt. Hij peroreert nu op hoogen toon over de loochening van elk denk beeld der Godheid; over de zelf wording in de natuur, en houdt vol dat de atoom steen, de steen plant, de plant de poliep, de poliep dier, en (het dier eindelijk mensch is geworden. De voorouder van Nickel was een aap of een kikvorseh 't Is hem onverschillig wat gij verkiest Duppel zit stom voor zooveel geleerd heid en bukt allengs, diepdenkend, het hoofd. De man verslaat er geen woord van; maar knikt immer toestemmend en dat vleit den wijsgeer. Herlich zwijgt en soms (komt een helsohê lach de lippen van den onverschillige «dooi en, als wil hi j zeggenWat maal ik er om, van waar ik kom of waar heen ik ga.» ('t Yervolgt.)

De Volksstem | 1925 | | pagina 2