Met Ziisterke der Armen AUGUST SN IEDERS Eeuwenoude eik ontworteld te Ukkel De aarde teelt De valsche Fransche bankbiljetten Moord te Waarschoot Herberglwist le Wueslwezel Trambotsing te Antwerpen Toestand der koningin- moeder van ItaSie Een bom die na twee honderd jaren ontplofte Drama te Schaarbeek Het ongeluk in dë eirk te Brussel Treinongeval in de Anl- werpsche Middenstalie Smokkelen van wijn en likeuren ELIXIR BE POLOERKAAR VIEUX D'ANVERS te .Yorst. Fr zijn straten waar 1 meter 50 "water staat.- A ail de brug van Luttre zijn de kel ders eenër brouwerij onder geloopen. De dienst der tramwegen n. 50, die over Vorst rijdt, is afgeleid geworden op de 'baan van 53. Men bericht dat Ruysbïceck totaal geïsoleerd is eïi geen betrekking meer heef', met Andciiecht en Brussel. Men voorziet dat Vorst spoedig zon der gas zal zitten, daar het water de ovens bereikt. Te Vilvoorde staan honderden hecta ren onder water. In de .-teengroeven van Tubize en Quenast kunnen de arbeiders hun werk niet meer bereiken. IN LIMBURG. Te Maaseyck staan de gehuchten Al- deneyck en Hepperieert, ganscli onder water. Op Nieuwjaarsnacht is de dijk der Maas doorgebroken te Mechelen aan Maas. De gemeenten Stoekheim, Cothem, Uyckiiaven en liet gehucht Genent, on der Mechelen aan Maas, en de streek tusschen de Maas. en het Kempisoh ka naal liepen onder water. Te Scheermaes stroomt het Maaswa ter door'huizen en stallingen tot in het kanaal. Te Maasstri cht was de waterstand om 11 uur 4 met. 86, zoodus nog eene stij ging van 16 centimeters in de laatste 24 uren. Om 3 uur in den namiddag was er weer 4 centimeters rijzing waargeno- jmen. IN HET WALENLAND. TE LUIK. Do wateren der Maas zijn inden loop der laatste uren merkelijk verminderd. Ilct centrum der stad is van de over stroomingen verlost. Do wijken nabij de Maas in het Noorden der stad (blijven nog gedeeltelijk onder water. De boulevard zijn ook bijna geheel vrij van water gekomen. De Maas is bij jde twee meter gedaald. Te Luik heeft het verkeer dat op sommige bruggen verboden was, herno men en is ook de verbinding tusschen de twee oevers hersteld. Twee postuitdeelingen. konden (Zon- ïlag plaats bobben, terwijl sommige te lefoondiensten terug in werking traden. Sei-aing, Jemeppe, Tilleur en andere plaatsen nabij Luik blijven over stroomd, doch overal neemt de daling merkelijk toe. Dc gemeenten ten Noorden van Luik gelegen, zooals Wandre, Argenteau, Cheratte en Visé blijven nog over stroomd. TE HOEY. 'Alleen te Hoey wordt de schade op verscheidene millioenen geschat. Het 14e linieregiment legt hier loop planken op de meest gevaarlijke plaat* .sen. De dienst der bevoorrading werkt nu uitstekend. Zondag morgen bereikte de daling meer dan 1. meter. TE NAMEN. Ook te Namen is dc toestand merke lijk verbeterd. De Maas is reeds 1.37 .meter gedaald; verscheidene dagen zul len echter nog verloopen vooraleer de stroom terug tusschen zijne oevers ge keerd zal zijn. Dc bévoorradingsdienst werkt op de meest bevredigende wijze. Dc Samber daalt eveneens; hetzelfde kan gemeld worden van de Les.se. de Scmois en de andere rivieren. een verhaal uit enze dagen DOOIt 52ste Vervolg. Zwijg, zwijg, ik wil niets weten; laat mij de begoocheling dat gij immer Kristcne waart. Gij hebt gelijk; maar toch wil ik u in dit verschrikkelijke oogenblik ver klaren ik geloof,ik geloof in GodOch, ik heb mij nooit innerlijk dc overtui ging der loochening kunnen geven. Ik wil mij voor Hem vernederen als een gedwee kind, en sterven in den schoot der Moederkeik... Onze Vader, ibid de arme vrouw. Onze Vader... Clara, Clara bidt voor mij, ik kan niet meer bidden! De priester, die gelijktijdig met de non, is binnen getreden en in de nabu rige kamer een oogenblik getoefd heeft, staat reeds aan liet hoofdeinde van het bed. Doctor, mompelt de zieke, mijn oog wordt duister. iZeg, is dat. de dood dan reeds?... Een priester, geef mij een priester. God, mijn God, heb erbarming met mij... In de aangrenzende kamer knielt snikkend /1c non; ook de geneesheer, als een trouwe vriend, is daar. Hij is ge lukkig, omdat bij dc arme vrouw, wel ke bi j lichamelijk geene redding meer kon bücngen, nu nog aan den eeuwigen TE DINANT. Te Dinant is de toestand merkelijk verbeterd ten gevolge 'het dalen van het water. Het waterpeil dat 'bereikt werd is ge lijk met dat van 1740. Het overtreft dus met 40 centimeters dat van 1880. EEN AUTO VERBRIJZELD. Een der eeuwenoude eiken op Ter Hulpensteenweg, te Ukfcel is neerge stuikt. Door den stormwind geschud en gegeeseld, wankelde de boom en helde over naar den steenweg. Het trambestuur en het 'beheer der electriciteit deden den stroom afsluiten; het tramverkeer werd voorloopig geschorst. Voetgangers en au tomobilisten mochten steeds door Maai' na zoo eenige men blijven hangen te hebben, is de reusachtige eik, wiens ge wicht op 10.000 kilos geschat wordt met een vreeselijk gekraak over den steen weg neergekomen en verrastte er een prachtige auto. De stam van den boom viel op een centimeter na achter den rug van den voerder, De auto lag plat geslagen, een hoopje oud ijzer gelijk. Gelukkig dat er geen reizigers in het voertuig zaten. De voerder die geen letr sel had, kon niet spreken van aandoe ning. Het is de genaamde Gilles van Genval, die van Brussel kwam en huis waarts reed. Ojp een second na was de man aan den dood ontsnapt, maar uren na het ongeval was hij nog op zijn ge mak niet, zooveel te meer daar hij eeni ge uren te voren op de Louisalei op een anderen autc gebotst was. SCHADE TE VEXET1F, Venetië, 3 Jan. - Zooals gemeld heeft een aardbeving gewoed in geheel Opper Italië en in de Zuid Slavische provincies Krain. Istrie en Dalmatie Vooral te Venetië werd de aardschok, die 9 minuten duurde, goed gevoeld. De bevolking vluchtte in paniek naar.bui ten en waagde het den'gansöhen nacht niet, in huis terug te keeren. Tal van huizen en ook enkele historische gebou wen zijn ernstig beschadigd. Te Triest duurde de aardbeving slechts 2 minu ten. De schokken waren echter zeer he vig. Ook in verschillende andere steden, o. a. te Laibaeh en te Fiume, werden de schokken duidelijk waargenomen. Boedapest, 2 Jan. In de zaak der vervalsching van de biljetten der Ban- que de France heeft de politie vandaag zekeren Raba; secretaris van den prins van Windischgraetz, aangehouden. De huiszoekingen worden voortgezet. Vandaag zijn twéé agenten der Fransche geheime politie uit Boedapest naar Ber lijn vertrokken. Volgens de bladen zijn de clichés en her papier, door de vervalschers gebe zigd, van Duitsch fabrikaat. Weenen, 2 Jan. Te Weenen wor den nasporingen gedaan in de zaak der vervalsching van biljetten der Banquc de France. Vandaag zijn hier beambten der geheime Politie van Parijs en be ambten van de Banque de France aan gekomen, die de medewerking van de Oostenrijksohe overheden (bij hun na sporingen liebben gevraagd. dood heeft onttrokken. Heeft hij daa renboven de familie niet van de schan de gered? Kort daarna staat tegenover het ziek- lied van mevrouw Etbremont, de tafel met een wit? laken overdektde priester heeft er een kruisbeeld op 'geplaatst en het gewijde waslicht, door 'hem meege* bracht, ontstoken want de docter heeft hem reeds vroeger verwittigd, bij wie hij zijne zending zou te vervullen hebben. Naast dit kleine altaar knielen de non, de docter en de oude dienstmeid. De zieke is nu meer opgebeurd; de woorden van den priester zijn als een zalige balsem in die gewonde ziel ge daald. Mevrouw is verzoend met God, verzoend met. de mensehen en zij richt zich op, zooveel hare krachten dit toelaten, nu de grijze priester het bed nadert, het blanke Levensbrood tus schen de vingeren opgeheven houden de. Zie. dit is het Lam Gods, dal weg neemt de zonde der wereld!... Het eerste licht van den morgen breekt door dc wolken, 't Is een indruk wekkend oogenblik. T)e stad is nog stil als een kerkhof. •Soms weergalmt luid de stap van een voorbijganger in de straat. Is liet de voetstap van den doodgraver op het kerkhof? Gedurende een oogenblik hoort men het gedaver eener kar. Is 'het de dood- wagen, die welhaast voor het huis van mevrouw zal stilhouden? Deze denkbeelden komen den genees heer voor den geest, die nu een oogen- 1 X. Nieuwjaardag is 'hier geëindigd met eene schrikkelijke moord, waardoor heel de bevolking in opschudding werd ge bracht. (Zekere Jules Leliaert, gehuwd man, had betrekkingen gehad met Leonie De Jaeger, insgelijks gehuwd. Sedert eeni- gen tijd leefden zij op afstand en de vrouw had met hem alle gemeenschap afgebroken. Leonie De Jaeger, woonde in met haar zoontje Aohiel, 15 jaar oud, bij de kinderen Ley tens ip de Niéuw- straat, bij het dorp. Laatstgenoemden waren Vrijdag af wezig. Leliaert moet hiervan op de hoog te geweest zijn en rond 8 ure 's avonds ging hij naar voornoemd huis, alwaar hij inderdaad zijne minnares alleen aantrof. De voordeur was gesloten en de vrouw, uit angst, dierf niet openen. Toch wist hij zich een toegang te verschaffen, waarschijnlijk langs achter, denkt men. Wat dan gebeurd is weet men niet juist, doch opeens hoorde men schoten knal len. Men ging seffens zien en hoe ake lig! De vrouw lag badend in haar [bloed op den zolder, getroffen door 5 revolver schoten. In allerhaast liep men om priester en dokter, doch alle hulp was vruchteloos en alleenlijk kon dokter Verniers den dood vaststellen. De moordenaar was gevlucht DE. MOORDENAAR ONTDEKT. Zaterdag morgend heeft men Jules Leliaert in de bosschen van Lembeke verhangen gevonden Het lijk is naar het doodenbuis overgebracht. Op Nieuwjaarsdag hebben enkele verbruikers in de 'herberg van De Ryck te Wuestwezel erg huis gehouden. Na eene korte woordenwisseling tusschen verschillende groepen begonnen deze naar elkaar met bierglazen en al wat onder hun 'handen kwam te werpen. Op zeker oogenblik greep een der ruststoordevs een geweer en lostte twee schoten op-do verbruikers. Ruiten wer den verbrijzeld, dy>ch gelukkig werd nie mand getroffen De man die het ge weerschot lostte werd op bevel van het parket aangehouden Twee tramrijtuige'n van lijn 12, die elkaar in de Rotterdamstraat te Antwer pen, kruisten, zijn in'botsing gekomen en wel zoo geweldig, -dat het voordeel van heide rijtuigen werdén ingedrukt en zwaar beschadigd. Door den schok wer den de inzittenden door elkaar geslin gerd en een vijftal 'hunner werden licht in het aangezicht en over het lichaam ge- kneusd. Zij werden 'ter plaatse verzorgd en konden verder huiswaarts keeren. Nizza, 3 Januari. (ITavas.) De koningin-moeder van Italië heeft dezen nacht eene hersenont steking gehad. Haar toestand is zeer ernstig. De 'koning en de koningin zijn aanstonds per spccialen trein naar Bor- dighera vertrokken. Later in den avond viel de zieke bui len kennis. De geneesheeren vreezen een spoedigen ncodïottigën afloop. blik het sterfbed verlaten heeft en voor liet venster staat, dat uitzicht op dsn hof geeft. Kerkhof, graver, doodwagen!.. Maar ook ginder, breekt het licht door de wolken, dat het lamplicht ver- bleeken doet; 't is dat van een nieuwen dag. De klokken galmen op dit oogenblik en roepen den geloovige naar liet huis Gods en die oproep tot een nieuw le ven geldt ook de vrouw, welke daar bleek,' maar kalm licht uitgestrekt en van tijd tot tijd het kruisbeeld kust, da.fc Zuster Mathilde haar voor de lippen houdt. In eene zachte sluimering, die haar eenige. oogenlblikkcn geleden overvallen was, heeft zij den kléinen George weer gezien, en zoeter dan ooit heeft het kind tot de moeder gezegd:' Ik zal u ginder wachten. En met een glimlach,'die niets heeft van die der- aardsohe kinderen, heeft het kind er bij gevoegd Ik wist wel, dat gij komen zoudt. moeder! En beneden aan den trap waak! nog altijd het drietal; want Nickel en Ka- dos hopen nog den triomf te behalen. En Duppei? Ja, die zou reeds sedert lang ontsnapt zijn', indien die onbarm hartige Nickel hem niet stevig bij den kraag, gehouden en gedwongen had. in dat vervloekte huis te blijven. De priester is nog met gekomen, zoo denken Kados en Nickel. Voetslappen weergalmen boven bun hoofd. Na vele jaren, ja zelfs nog na eeuwen doen bommen hun moorddadige wer king. Het slachtoffer van een dergelij ke onverwoestbare macht is dezer dagen zekere Marius Pudon geworden, die be last was met het reinigen van een bom, in het arsenaal van -het 107de regiment te Belfort. De bom waarvan men meende, dat hij ontladen was, dateerde nog uit den tijd van Vaubau, den bekenden ont werper van vestingwerken, die in 1707 overleed. Pudon, sloeg bij het reinigen van den bom op een vooruitstekend stuk ijzer daarvan, met 'het noodlottig gevolg, dat er een hevige ontploffing plaats had, waardoor Pudon in stukken werd ge scheurd. MOORD EN ZELFMOORD. In een huis der Maurice des Ombiaux- straat te Schaarbeek, wonen een geschei den vrouw, zekere Thérèse Smet, gebo ren in 188S, dienster in een spijshuis, en zekere Henri Van Hees, geboren in 1880, gescheiden echtgenoot, sedert een 2tal maanden. De vrouw gaf zich over aan den drank. Zaterdagavond, [begaven ziöh beiden huiswaarts. Weer -was de vrouw erg be schonken, waarop haar vriend zich eeni ge juiste opmerkingen liet ontvallen. Een hevige woordenwisseling volgde en Van Hees, ten toppunt van woede, haal de een revolver te voorschijn en loste twee schoten op zijn vriendin die doode- lijk verwond neerstortte. Van Hees joeg zich vervolgens een ko gel door de hersenen. De politie deed de slachtoffers naar het hospitaal van Schaarbeek overbren gen. De vrouw -overleed bij haar aankomst en de man eenige uren nadien. Het parket werd gewaarschuwd. Over het pijnlijk ongeluk dat zich •Zaterdag der vorige week heeft voorge daan in de Koninklijke Cirk te Brussel, worden ons door 'het bestuur volgende nadere bijzonderheden meegedeeld De akrobaten zijn met him wagentje neergestort aan den ingang van de cirk, en niet op de renbaan en midden een groep personen waarvan er twee zouden gekwetst geworden zijn, volgens het ver haal van 'sommige bladen. Het ongeluk werd nog niet dadelijk opgemerkt daar 'de zaal half in Jt duister was. Het werd niet veroorzaakt door het breken van een kabel, maar is te wijten aan het feit dat het wagentje door de akrobaten slecht was geplaatstzonder die omstandigheid kon het ongeluk niet voorvallen, want, zooals de deskundige van het parket het zelf erkend heeft, was De Brug van (1e Dood zonder gevaar, zoowel voor de kunstenmakers zelf als voor de toe schouwers. Het is ook onnauwkeurig dat bij eene voiige vertooning dergelijk on geluk heeft plaats gehad, doordat het wagentje uit de kabels gesprongen was; slechts een der akrobaten zou alsdan licht gekwetst geworden zijn; het is in derdaad bewezen dat het wagentje niet uit de kabels kon springen. LIJKPLECHTTGHEDEN VAN HET SLACHTOFFER. De lij'kpleehtigheden van Georges Lencke hebben Zaterdag morgend plaats De oude meid komt met het licht voorop; de grijze pas La gaat den trap af, na zijne heilige zending volbracht te l-ebben, en die vreedzame verschijning brengt een wonderlijk "uitwerksel op de solidaire wacht te weng. Duppei heeft den priester herkend; met geweld rukt hij zich uit Nickels handen lós en gaat zich, als een mac die zijne wereld kent, in de donkere u-ha- duw van den gang verbergen. Nickel werpt den priester een glo \en- den en uitdagenden blik toe: hij, met zijn geniaal oog had immers aller be grepen Gij hebt door verborgen mi dek-Ion gezegepraald! roept hij uit; gij zijt niet langs 'hier durven boven gaan. De Kerk zegeviert En aan zijne moderne tri cot e rise den arm gevende, herhaalt hij, altijd op hoogdravenden toon: De zwartrok is meester van het terrein, onze zending is volbracht-. Me juffer Kados is bleek van gram schap zij is meer dan ooit verontwaar digd, over het gemis van princiepen bij die mevrouw EEbremont. En als UW sterfuur eens zal slaan, mejuffer? Dc priester heeft met een oogslag van medelijden die twee verdwaalden nage staard. Duppei, zegt hij tot den alweter, die middelerwijl uit zijnen schuilhoek gekomen is; Duppei, verlaat dit huis. en indien gij ooit hulp behoeft, komt dan tot ons, tot de kristel ij ke liefdadig heid. gehad. Het ging er zeer eenvoudig toe. De deelnemers vergaderden in het doo denbuis van het Sint-Jansgasthuis, dat in rouwkapel was ingericht. Daar bevon den zich de bestuurder en het personeel van de cirk en verscheidene afgevaar digden uit inrichtingen van vermake lijkheden van Brussel en uit provincie. De bestuurder van de cirk sprak eene lijkrede uit. Ten 8 W ure had de lichting plaats van het lijk, dat naar de Noord statie werd overgebracht, waar het werd geplaatst in een foergon van den trein, die ten 9 ure 24 naar Berlijn vertrok. BURGERSBANK VAN AELST. Interesten vergoed van af 1 Januari 1926 Op zicht 4 15 dagen voorbericht 5,50°/o 1 en 3 maand voorbericht 6 6 maand en 1 jaar vast termijn 6,50 c/o 2, 3 en 5 jaar vast termijn 6 netto Halfinaandelijksóhe rekeningen ver vallende oh 5 en 20 ieder maand: 5'75°fo SPAARKAS 5 ZUIVER. 1621 25 'GEKWETSTEN. In de Middenstatie te Antwerpen heeft een ongeval plaats gehad met den bloktrein Antwerpèn-Brussel, doch dat gelukkig van weinig ergen aard is Het was trein 249, die in de statie ten 4.07 u. binnenloopt, die met geweld, tegen den doodlóoper of buffer is gestooten. Ten gevolge van den schok, zijn allen die reeds in de wagons redht stonden, wat steeds bijna algemeen is bij de aanko mende treinen, door elkaar geworpen. Een 25-tal reizigers werden licht ge kwetst, kleine kwetsuren, schrammen of builen. Na verzorgd te zijn door dokters Diegerick en Deelercq, van den dienst der ijzeren wegen, konden allen te voet weer huiswaarts- keeren. De stoffelijke schade is zeer gering. Wat nu de oorzaak is van dit ongeval, dit zal het onderzoek moeten liitw ijzen- In alle geval, zooals naar gewoonte, was de remmer door den machinist beproefd geworden en werkte kort voor de aan komst nog zeer normaal. De toldiensi'hééft sedert een paar da gen aan de grens te Moeskroen een streng nazicht ingericht speciaal met 'het oog op het smokkelen van wijnen en sterke dranken waaraan de werklieden die in Frankrijk gaan werken zich plichtig maken: Scherpe maatregelen zullen te gen de overtreders getroffen worden en vooral de werklieden zullen bij hunno intrede in Frankrijk aan een scherp na zicht onderworpen worden. Onder voor behoud van strengere straffen zullen de overtreders gestraft worden met eone boete->van 300 frank, en daarboven hot gewoon recht van 30 fr. per gesmokkel de liter drank. VRAAGT (Je fijne EN OtJDE G EZ N U11 EI I I S G ENËV E R Depothouders W COESSEN'S, Molendries20, R. DE JA EG HER, Binnenstraat, A L S T 560 De alweter, staat met.den' hoed in do hand en weet niet wat te •antwoorden; hij ziet angstig naar de deur om te kun nen ontsnappen en vindt dat Horlióh, die in 't midden van den nacht reeds wegsloop, ditmaal beter zijne wereld kende dan hij. Nu, denkt Duppei. wij hebben toch een goeden drink-nacht doorgebracht, al schijnt het dan ook, dat volgens dien ireeselijken Nickel, een slechten derik- nacht te zijn geweest. In vrede is mevrouw Ebremont ge storven. God heeft haar leven zoo verre ge rekt, dat Henri nog in tijds is aangeko men en naast zijne zuster bij het sterf bed heeft geknield. Ook David Harven was daar. Schier verlegen, zoo als altijd, was hij op eerbiedigen afstand blijven staan; maar mevrouw heeft hem welwillend gewenkt en zijne hand grijpende, en cleze met tranen besproeiende, smeekt zij hem om vergiffenis voor al de mis kenning, voor al-het onrecht hem aan gedaan. Jammer, dat Rosemarijnije niet aan wezig is maar ooik haar vraagt do ster vende vergiffenis en zij gelast hare dochter die laatste woorden aan dc mis kende over tc brengen. Alle schuld is vereffend, alle ongeli jk is vergevenzij gelooft, zij hoopt, zij be mint weer zoo als in vroegere jaren... Mevrouw Ebremont rust, naast klei nen George, op gewijden grond'. (?fc Vervol gtj

De Volksstem | 1926 | | pagina 2