ONDERRICHTINGEN De eversïrééffiinp Voordracht door onzen stadsgenoot Z, E. Pater Be CSippeïe, Missionaris, overMijn leven en gevangenschap in China Zaterdag Jan. 1926 2bfl~£l£i:E3.clët.§r 's avonds Ja.xi.'u.Eix'i ±OJB€5, 033^. T 4/2 ure in de zaal van den Burgerskring Korte Zoutstraat, bij den heer Prosper Van der Taelen, 'ALLE KATHOLIEKEN WORDEN MET HUNNE FAMILIE* UITGENOODIGD 5®j," s Voor de gepensioeneerdeii Nieuwjaarsgiften voor den Paus De Eifï'elloren in gevaar? De kerkelijke vervolgin gen herbeginnen Bouw eener Jeanne- d'Arckork te Parijs De toestand van Kardinaal Mercier Tragische reis vau de Gertrude De Vesuvius iu werking TEM XXXII" JAARGANG NUMMER 7 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114, J_j>«g;23X£8,C5L 15 Centiemen Wekelijks 0,70 Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt publiciteit buiten hot Arr. AALST Agentschap Havas Adolf Maxiaan, 13, te iSrussel. Rue de Richelieu, Parijs. Breams Buildings, 6, Londres E C. 4. H. Julianus op 7,44,onder 4,11 Maan den 14 BETREFFENDE DE TE NEMEN GEZONDIIEID^ALVATREGEIiEIN IN DE PLAATOEN DjOOR DE DVERSTROOMING GETROFFEN Deze maatregelen zijn tweeërlei a) Deze ten laste der overheid b) Deze door de bij zonderen te ne- £nen. Zij betreffen I.) De gezondmaking der gemeenten II.) De gezondmaking der woningen j III.) De zuivering van het drinkwater. I. GEZONDMAKING DER GEMEENTEN'. 1.) Een der eerste zorgen van de plaat selijke besturen is het droogmaken van den grond. Zij zullen diensvolgens de hoodige maatregelen voorschrijven om <de stilstaande wateren zoo volkomen en £oo snel mogelijk te doen wegvloeien door middel van draineering, riolen greppels, enz. 2.) In de bewoonde gedeelten der ge meenten zal het op de wegen aangespoel de slijk spoedig weggenomen en op de landbouwgronden vervoerd worden 7 3.) Lijken van dieren, zells van klei ne gravers, zooals mollen, ratten, veld muizen, enz., na wegvloeiing van het water op den grond gebleven, zullen on- middelijk bedekt met eene laag onge- blusöhte" kalk, in den grond gedolven Worden 4.) IIool en andere grasplanten, die jpverwaterd en bedorven werden, moeten, op de gewone wijze, tot mest veranderd Worden. Voederplan ten en andere gewassen, die enkel nat werden, mogen gedroogd en lot strooisel benuttigd worden, maar in geen geval tot beestenvoeder dienen. P. GEZONDMAKING DER WONINGEN. 5.) Uit de woningen, die door het wai ter ingenomen werden, moet, na uitpom ping der kelderingen, het aangespoelde slijk weggenomen worden en deze daar na zoo goed mogelijk gereinigd G.) Zij zullen daarna door eene sterke verluchting en bij middel van groote vuren, vooral in de kelderingen en in do benedenverdieping aangestoken, droog gemaakt worden. Men zal te dien einde de bestaande vuurhaarden kunnen gebruiken of, nog boter, coke-komforen, te midden der te 'droge plaatsen gesteld. Men zal de luchtgaten der kelders, de deuren en vensters openhouden terwijl men vuur maakt. 7.) Om de droogmaking der gebouwen zonder kelderingen te bevorderen, zal men rond deze gebouwen draineerriolen maken overal waar de natuurlijke af vloeiing van 'het water mogelijk is S.) In de gebouwen zonder planken vloer of plaveisel zal men het slijk weg nemen en de grond (besproeien met kalk melk (1) 9.) Gezien den aard 'der te nemen voorzorgen, welke veeleer eene reiniging dan eene ontsmetting voor doel hebben,' moet men, in de kamers met planken vloer, de voegen goed schuren met eene 'zeer warme oplossing van loogzout. Men bereikt deze oplossing door twee kilogrammen sodotristallen te doen smolten in een emmer met 10 liters wa ter. .Men kan insgelijks eene sterke op lossing van zwarte zeep gebruiken. In de gemeenten waar het water de drekstoffen der beerputten meegevoerd en verspreid heeft, is het van het groot ste belang, indien de reiniging en was- sching der plankenvloeren niet alle reuk «leed verdwijnen, deze vloeren' te doen losmaken, het onderdeel te reinigen en vooraleer de planken opnieuw vast te leggen, er een mengsel op te strooien van droogzand, gebluschte kalk in poeder en stof van coke of van asch 7 10.) In de gedeelten der woningen waar het water ingevloeid is, zullen de niet behangen muren afg'ekrabt en met kalkmelk bepleisterd worden'. De bescha digde behangpapieren moeten afgetrok ken worden én de muren goed afge- krabt 11.) De verschillende stelsels van zondmaking, opgegeven onder nis 5, G, 7, S en 10 (afkrabbing der muren en be-1. En minister van financiën heeft ein- pleistering met kalkmelk) moeten toegc- .delijk het wetsontwerp ingediend tot past worden in al de lokalen waar die- verhooging en perefkwatie der pensioe- ren verblijven (paarden- en koestallen, uen. Door dit ontwerp worden de pen- zwijnhokken, enz.)j sioenwetlcn in hun gehoel niet herzien, 12.) Hot is van belang de woningen doch enkel worden de bedragen yer- cerst na do droogmaking er van opnieuw hoogd. te betrekken. j De gehcele 'her-smelting der pensioen- Aanvankelijk zal men bij voorkeur petten wordt thans bestudeerd. Het hui- de bovenverdiepingen bewonen en de (^1Se stelsel is dus gleclits van tijdelijken meubels slechts na een goede reinigingaard. benuttigen; j Volgens het ontwerp zullen de pen- 13.) Dc gemeentebesturen zullen zor« j sioenen voortaan uit een vast gedeelte en gen dat de lokalen gebruikt lot openbare een veranderlijk gedeelte bestaan. Dit diensten, inzonderheid de hospitalen, j laatste zal bepaald worden per trimester kerken, scholen, enz. niet opnieuw ge- en zal gebaseerd zijn op het indexcijfer. bruikt worden vooraleer zij aan de voor melde stelsels van gezondmaking onder worpen worden. III. DRINKWATER. 14.) De putten die overstroomd wer; den, moeten zooveel mogelijk geledigd en grondig gereinigd worden. De wanden zullen afgdkrabt en met kalkmelk bepleisterd worden, hetgeen zal toelaten de latere doorzijpelingen Vast te stollenJ 15.) Het water uit de putten waar de overstrooming plaats greep, moet gedu rende verscheidene maanden, goed ge kookt; worden vooraleer het te benutti gen als drank of tot wassdhing van ruw te eten groenten, zooals salade, enz. Aftreksels van koffie, suikerij, thee, enz. worden als drank aanbevolen. (1) Men bereidt de kalkmelk naarma te van de noodwendigheden. In een houten emmer doet men een liter ongebluschto vette kalk Aran goedo hoedanigheid, in iklciije stukke/a gebro ken en men 'besproeit langzaam met de hoeveelheid water welke de kalk kan o]>- Het zal vastgesteld worden van af index 301. Wanneer het vaste gedeelte minder dan 1000 fr. bedraagt is het veranderlij ke basiscijfer 125 fr. Van 1000 tot 2000 fr. is het 150 fr.van 2000 tot 3000175 fr.van 3000 tot 4000: 200 fr. en aldus 25 fr. meer voor elke schijf van 1000 fr! Van groot belang is echter het vol gende het bedrag van 125, 150,175 fr., enz., zal vermenigvuldigd worden door het aantal keeren dat het 30 begrepen is in het getal, hetwelk getal het index cijfer 510 bedraagt, 't is te zeggen 210 punten boven het cijfer 300, clan wordt voor het veranderlijke gedeelte de ver menigvuldiger 7 toegepast, daar 30 zé ven maal is begrepen in 210. In dit geval zal veranderlijk gedeelte van 't pensioen bedragen 125X7 fr. voor een pensioen van minder dan 1000 fr. Van 1000 tot 2000 fr. zal het, 150X7 zijn: van 2000 tof 3000 175x7, of .1225 fr., enz. Het ontwerp zal terugwerkende kracht hebben tot'op I Juli 1924, zooals reeds vroeger door de regeering werd aangekondigd. Doch al de 'bedragen die slorpen wanneer die goheel gebhisciLt ree£ vo'ors'ohot werden ontvangen is, voegt men er nog water bij tot de em- zu]jeD thans nier bijna vol is. Men roert de aldus be komen dikke vloeistof dooreen en dit is de kalkmelk aan 20 t. h. Inschrijving geopend door den Bond der Katholieke Dagbladschrijvers van Belgie, onder de hooge bescherming van het Episkopaat. VIERDE LIJST. Overdracht der vorige lijsten: fr. 13.516. Gravin E. de Meeus, Ker- cken-St-Truiden100; Baron van Rey- negom de Buzet, [Herenthout, 100M. en Mevr. Emicl Knein, 100 ;M. I. Maus. Brussel. 100; M. Godin t'Serstevens, vStavelot, 100; Mej. Taelman, 'Oostacker, 100 M. en Mev. A. Verwilglien, St. Nikolaas-Waas, 100; Wed. Oh. t'Serste vens, Brussel, 100; Gravin C. Liénart, Aalst, 100: Zusters der Derde Orde, Doornik, 50; M. Bouvier van Cuvck, 200Aan Christus-Koning, vereffend, 't is te zeggen afgetrokken worden. Vermits de terug werkende kracht verzekerd is, verliezen de betreffen den er niets door indien de bespreking tot dusver in de Kamer niet heeft kunnen plaats hebben. Wanneer het indexcijfer 511 is of 534, dan is de vermenigvuldiger S: iedere breuk van de 30 wordt dus voor een gansehe schijf gerekend. Ingenieurs die de Eiffeltoren onder zochten, bc-bbcn bevonden dat, ondanks de genomen voorzcrgmaalregelenhet metaal bezig is te verroesten. Men zoekt nu een afdoend middel om den Eiffel toren te bewaren. AANHOUDING VAN BISSCHOP PEN EN ANDERE GEESTELIJKEN Het Russisch dagblad van Berlijn «Koul» vermeld door de «Daily Mail», deelt mede dat de bolsjewiki den Metro poliet Bierre van Moskou, te Pollaya aangehouden hebben. Twee bisschoppen en vijf andere gees telijken werden aangehouden en naar Moskou overgebracht. Te Karkoff werden twee ander bis schoppen en verschillende andere gees telijken aangehouden. Ten gevolge dezer aanhoudingen had in deze laatste stad een protestbetooging plaats. Dc politie chargeerde de menigte. Tachtig personen werden gedood en 500 betoogers werden aangehouden. Geysem, IComen, 25; Mev. H. 100 M. en Mev. de Pierpont Surmont de Vols, berglie, 100; M. cn Mev. Brosse-l, 100: Mej. C. van Malder, 100; Baron en Ba rones I.eon de Villonfagne de Vogel- sanek, 500; Eng. Stappaerts, 40; Mevr. Franoois Xoteltiers, Aalst, 2O0; Mo- naatère de Ia Visitation, Brussel, 100; M. en Mevr. van Langenliove, Meelielen, 150; M. en Mevr. Alb. Classens, 300; Familie Moens do Hase, Aalst 500; .1. M. P. Pollaines, 25; M. P. Casier, Mee- rien, 100; M. E. De Blauwe. Kortrijt. 25; de Vikarissen-Generaal, Medhelenj 500M. A. Ronse, Brussel, 100M. en Mev. E. de Potter dTndoye, id. 100; M. en Mevr. Francois H uyflrredhts, id. 100; Zusters Bernardinnen, Ollignies, 50; M. en Mevr. van Wervefke, Eupen, 200M. L. Bekaert, Swevegem, 200; Dr. Ed. Goethals, lmpde, 100 II. Vader, zegen ons, Brugge, 100M en Mev. Hoffman van Brabandt. 100II. Vader, 'Zegen onze familie, 20; M. V. van Waternfeu- !o, Oostacker, 5; Onbekend, Wevel- glicm, 20; Cras Avernas 20. Totaal: fr. 23 746. Men kan de inschrijvingen sturen aan het bureel van dit blad of ze sterten op de postcheckrekening h. 38279. van M. L'. Mallic, sekretaris van den Bond der Katholieke Dagbladsdhrijvers. Als in Moi aanstaande in Parijs het feest ter herdenking van de Heilige Jeanne d'Arc wordt gevierd, hoopt men den eersten steen te leggen van een 100M. schitterende kerk te harer eer, als bewijs van dankbaarheid van de geallieerde overwinning in 1918 De nieuwe kerk zal gebouwd worden bij St. Denis de la Ohapelle, welk ter rein om historische redenen gekozen is. De vroegere kerk van St. Denis namelijk is de kerk, waarin Jeanne bad voor de overwinning.van haar troepen, toen de ze naar Parijs opmarcheerden. IZooals men weet zijn haar troepen toen ersla- gen. Zij vluchtte weer naar de kerk, die sindsdien altijd met haar naam is ver bonden geweest. Het bouwen van de kerk zal verder de vervulling zijn van een door (kardi naal Amette in de Notre Dame gedane belofte, toen in September 1914 de Duit- sohers naar Parijs trokken. Indien Frankrijk den oorlog won, zoo zegde dc kardinaal, dan zouden de Fransche katholieken hun dankbaarheid toonen door een kerk ter eere van Jean ne d'Arc te bouwen. Jeanne was toen nog niet heilig verklaard. Een commissie is nu bezig niet hét. uitwerken van de plannen. Drie-dui zend vierkante meters grond zijn reeds gekocht en dagelijks komen inschrijvin gen binnen voor het ontworpen doei. De tegenwoordige kerfc van St. Denis zal misschien moeten worden afgebroken,! om plaats te maken voor de nieuwe. De Laatste Heilige Sacramenten wer den aan 'kardinaal Mercier toegediend door Mgr. Legraivc, omringd door ka nunnik Dessain, de schoonzuster van Zijne Eminentie, zijne nicht en eenige priesters. 'Een dezer laatste die wij bij het ver laten der kliniek ontmoet hebben, zegde ons dat de kardinaal hem gezegd had, dat de operatie goed gelukt is, maar dat de maag bijna niet werkt. De geneesheeren kunnen niets meer. Het is misschien het oogenblik, aldus zegde 'Zijne Eminentie, dat de Heilige Theresia van het Kind Jesus zal tus- 'clien k'omeh. Onze zegsman zegde nog dat de kar dinaal er zeer verzwakt uit ziet. Naast den kardinaal ligt zijn koperen kruis, evenals een relikwie van de H. Theresia van het Kind Jesus én een standbeeldje van O. L. Vrouw van Lour- des. -I-V - De «XXe Siecle» meldt anderzijds, Jat Je toestand yan Zijne Eminentie verslecht is en dat de doorluchtige zieke lliet zelfs zeer slecht stelt. a# Deelneming van den president der Fransche Republiek. De president heeft M. Maurice Herbet te gelast om, van zijnentwege inlichtin gen te nemen over den toestand van kardinaal Mercier en aan den doorlucih- ligen prelaat zijne wensohen van spoe dig herstel aan te bieden. De Fransche gezant heeft zich Don derdag morgen bij Zijne Eminentie zelf van deze zending gekweten. De bemanning moest zich gedurende drie weken uitsluitend met, haaien- vleesch voeden. Men seint uit Vancouver: de st. «Gertrude» uit Antwerpen, vertrokken negen maanden geleden, werd tegenge houden wegens niet betaling van 16.000 dollars loon aan de bemanning. Thans is de «Gertrude» weer losgela ten. Dc Belgische zeeman Vaulaer van de «Gertrude» verscheen voor de politie rechtbank onder de betichting van werk- weigering aan boord. De advokaat der verdediging heeft den pijnlijken toe stand 'beschreven der bemanning, die zich gedurende drie weken uitsluitend voedde met haaien vleesch. Ten gevblge van die voeding bevin den zieli thans nog vijf leden der beman ning in behandeling in het gasthuis. Dc advokaat betoogde dat die toe stand toe te schrijven is aan het. feit, dat dc kapitein weigerde naar eene Mexi- kaansohe haven te varen, die hij na een dagreis bereiken kon en waar het hem zoo mogelijk geweest zijn voedingswaren te laden. De advokaat trok in twijfel het recht van de Canadeesche rechtbank, een von nis te vellen in zake wat gebeuren zon op een uitlandsoh schip. De rechter heeft zijn besluit over die [laatste vraag ypoihehouden, In den groolcn [krater van clen Vesu-» vius is vloeibare lava te voorschijn geko* men langs een nieuwe opening in do westelijke helling yan den vuurspu-. wende kruin. Dicht bij de (basis van dc vuurspu wende kruin, aan de noorderzijde is een andere 'krater gevormd, waaruit de lava vloeit. De krater van de vuurspuwendo kruin is het middenpunt van hevige ontploffingen. NOG HET KONINKLIJK BE ZOEK IN OOST-VLAANDEREN. Do Koning, de Koningin en hun ge volg. hebben Donderdag morgend, na door Aalst gereden te zijn, vooreerst stil gehouden te Gijzegcm. Nagenoeg gansch de bevolking is in het dorpje saamgestroomd. Overal wap peren de vlaggen en de aankomst der Koninklijke bezoekers wordt door geest driftig gejuich begroet terwijl do kinde ren met de vaderlandsohe kleuren wap peren. Hunne Majesteiten brengen een vluchtig bezoek aan het gemeentehuis alwaar de heer Maurice Wagon, burge meester omringd van don gemeente» raad, zijn eerbiedvol welkomwoord richt tot de vorsten. Aan H. M. de Koningin wordt een lieve ruiker aangeboden. Dan trok men te voet naar den meest geteisterden kant der gemeente, name lijk langs de Vondelstraat. De Koning prak een 'hartelijk woord tot meniga inwoner, terwijl de Koningin zich lot de moedera richtte cn dc kinderen cho colade enz overhandigde. Te Audeghem werden de hooge be zoekers in het dorp ook door eene over- talrijke en geestdriftige menigte opge wacht. De plaatselijke ovoihedcn hebbend aan hun hoofd den heer burgemeester Dubois, werden aan het koningspaar, dat de auto niet verliet, alsook aan den heer minister Rol in Jacquemyns voorge steld door den heer gouverneur, graaf de Kerchove de Denterghem en beant woorden ten vriendelijkste de begroe* ting. Gansch het dorp was feestelijk be- vlagd cn de kinderen aller scholen wuif den met driekleurvaantjes.De betooging was waarlijk hartelijk en waardig van de volksgezindheid onzer geliefde"vors ten. Te St. Gillis-Dendormonde was heel de bevolking aan het gemeentehuis sa-' mengestroomd bij zooverre dat een orde dienst moest ingericht worden door pc* lit-ie en pompierskorps. De heer burgemeester dokter Dc Wit te dankte de doorluchtige bezoekers voor dc bezorgdheid en de liefde die zij aan het lijdende volk betoonden. 'Zijne Majesteit antwoordde, verzeke rende van zijne innige (bezorgdheid en diepe deelneming in alle tijden en we derwaardigheden van zijn volk Een bezoek werd gebracht aan do meest geteisterde wijken der gemeente, alwaar de koning en de koningin in een bootje stapten cn het nog immer wijde Watervlak naar den kant van Dender belle overvoeren om aan dc diepbeproef- de bewoners der barakken en andere, pakken voedingsmiddelen en kleeren en dekking te gaan uitdeden. an St. Gillis werd dwars door do stad Dendcrmondc do rit voortgezet naar Lokeren, alwaar do autostoct oin 11 ure aankomt. Eene geestdriftige ontvangst zoo door de bevolking als door de overheid is hier ook voorbereid, en politie en pompiers in groot uniform, hebben moeite om' den doortocht vrij te houden. Na een korte ontvangst ten stadhiiize, begaven de hooge bezoekers zich te voet tot aan do Durmebrug. Overal werden onze vorsten geestdriftig toegejuicht. Van Lokeren gaat Giet. dan naar Exaarde. Het weder dat zich tot hiertoe goedgeliouden 'had, sloeg nu opnieuw tot zware stortvlagen en opgezweept door den rukwind, slaan do rollende haren opnieuw over den steenweg. Dc tocht gaat verder naar ft in aai. Op sómmige plaatsen rijden de autos t /fc aan de as in het water.. Te Sinaai worden de .vorstelijke bei

De Volksstem | 1926 | | pagina 1