GHATKISTBONS 6 tl Het Zustsrke der Armen Ia Holland DE INSCHRIJVING Schrikkelijk ongeluk le Assebroucke AUGUST SNIEDERS De stoutmoedige baodieterij le Gent Altijd oavoorzichtigen Dief geknipt De groote kuisch te Brns^el De Brusselsche gauwdieven ym I r -.-.---rvfe.; va.»; ■.u-'Zi^sF^vsr:.- ïooVer." begroet met Je Brabansonnë uit- zeer te lijden leid ii opnieuw zwaar be- «itvoard door het plaatselijk muziek, op proefd geworden. Wat door het water den ki.ek opgesteld. Talrijk is de toege-niet medegcsleept werd, is totaal on- st roomde menigte die zich op de Markt i bruikbaar geworden en vele lieden tbe- vrdrnml oin de vorsten bij hunne in-;zitten nog enkel de kleederen welke zij In de in hc' gemeentehuis te kunnen aan 't lijf hebben. io.-blieken. I Te Luik betert het stilletjes aan. De beer burgemeester De Beulc hield! Reeds is de eleetrieke verlidhting gedeel- liij deze korte ontvangst, eeno hartelijke toespraak door Koning Albert even har telijk beantwoord. Nieuwe geestdrift wanneer de ko ninklijke gasten het raadshuis verlaten, terwijl de muziek Naar wijd en zijd weergalmen laat. Een bezoek van enkele oogenblikken werd ook aan Dakman gegund, waar de koning en de koningin ook op eene dreunende Brabansonnë werden ont haald en het voorwerp waren van de meest eerbiedsvollc huldebetooging. Van daar werd opnieuw Lokeren ver voegd en de vorstelijke bezoekers bega ven zich verder over Stekene naar Boom en Rupelmonde, en verder naar de ge teisterde streken van Lier en omstreken. Onnoodig te zeggen, dat liet genegen- heidsbeioon onzer vorsten voor ihunnq zwaar beproefde onderdanen enkel de banden welke 'het Belgisdh volk aan 'het Vorstenhuis binden nog nauwer zullen toehalen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Dt,ndcidag morgend was 'het peil vap den Dender reeds gevoelig gedaald Ook zijn menige kelders reeds terug bruik baar geworden. Te Gent ook was er merkbare verbete ring, daar het water gemiddeld 70 centimeters lager stond dan daags te vo- Docli in den loop van den dag regen de het weer zeer geweldig. Ook werd ge vreesd. dat de ingetreden verbetering al spoedig zou te niet gedaan zijn. Alhoewel de Schelde en de Dender nog immer fel gezwollen zijn, wordt alle gevaar voor overstrooming binnen de poorten van Dendermonde als geweken geacht. Ongelukkiglijk is het zoo niet in de kwartieren buiten Dendermonde, en in de omliggende gemeenten op het Keur, aan de Hemelstraal, en'Boomwijk. in St. Onolfspolder, alsook te Sint Gillis- Dcndermonde, Audegem en Denderbel le staat liet water op een peil dat slechts bij de overstroomingen van 1917 werd overtroffen. Aan de Heirbaan komt het gelijk met den steenweg. Alle dagen vermeerdert, de aange richte schade. Tn de fabriek Franz Ram- lot is er omstreeks 70 centimeters wa ter. Hier alleen wordt de aangerichte schade op ruim 100.000.00 fr. geraamd. Dinsdag is een peloton der Dender- rnondsche brandweer, onder bevel van Luitenant Jean Van Mossevelde, met de groote stoompomp naar Kamen vertrok ken, om aldaar hulp te gaan bieden. Anderzijds kwamen ook onrustwek kende berichten uit de streek van Door- nijk, daar de llainc overgroote massas water in de Schelde uitstort. DE MAAS. De Maas blijft ook langzaam zakken op heel den doortocht op Belgisch ge- bied.Kvenwel blijven nog talrijke plaat pen overstroomd. Op sommige paatsen, namelijk te Seraing,Ougrée enz. staat er nog 3 tot 4 nieters water in de straten. Dat zulks nog in een paar dagen niet zal teruggetrokken zijn is licht te begrij- pen Het stadje Andenne. dat reeds in 1914. bij den inval der Duitschers zoo- telij-k hersteld en de helft der telefoon- abonnenten kunnen bediend worden. OOK AARDBEVINGiEN De aardbeving van Luik wrerd waar genomen in het observatorium van Ukr kei. De schok heeft zidh voorgedaan om 23u37 en heeft juist 1 minuut geduurd. Hij is. volgens de geologisten, toe te schrijven aan de beweging der verschil lende aardlagen. Zoo een Ibeving is volstrekt geen nieu wigheid. Alle drie jaar ongeveer onder gaat enze bodem nu hier, dan daar een schok. Dit gebeurde in 1911 (tegen Charleroi en aan de Rufhrgrens), in 1921 te Spa, in 1924, en thans in liet Luitksehe en in Luxemburg. Men heeft zich dus in 't geheel niet te verontrusten. EEN BEELD VAN VERSCHRIKKING ALS BIJ DEN 'XONDVLOiEp. TE PANNËRDEN. Uit de buurt van Pannerdeb, waar een dijkbreuk plaats had, wordt nog weinig goeds gemeld; voor Deventer en Zwolle is het nog 't zelfde geval. Voor wat Pannerden betreft, het ligt in letterlijken zin onder water. Met Pan nerden liggen Ldbith, Herven en Aerdt insgelijks in de watermassa verdronken. De dijk die steeds afbrokkelt, heeft nu een opening van meer dan 100 rneter. Op sommige plaatsen staat het water bijna 10 meter hoog. Men wijst er de plaatsen waa«r woningen moeten liggen. Er is letterlijk niets meer van te vinden.' De zee heeft ze in zich opgenomen. Al leen enkele hooger gelegen woningen ste ken er nog boven uit. Omstreeks 6 uur werd door iemand ontdekt, dat er een gat in den dijk was ontstaan. In enkele oogenblikken werd dit gat wijder. De dijk werd onder den geweldigen druk van ihet zich baanbre kende water vaneen gescheurd en bin nen korten tijd was er een opening van meer dan 50 meter. Aan redden viel niet te denken. Alles vluchtte naar den dijk, de eenig-moge- lijke wijkplaats. Vlak bij de ontstane 'opening stond een groote, stevig gebouwde boerderij. Deze had den eersten aanval van den ge weldigen vijand te weerstaan. Lang duurde de strijd niet In een oogenblik waren vensters en deuren weggeslagen. Het dak werd afgerukt, de muren ver brijzeld en in een korte spanne tijds was er niets meer van deze böerderij te zien. De bewoner zelf, die nog een poging wilde doen om wat te redden, werd door den stroom meegesleurd, tot dat fhij ten slotte zich aan een boom kon vastgrij pen en van daar uit zidh verder kon red den. Het vee verdronk in de stallen. De huisboedel werd weggespoeld of kort en klei li geslagen en steeds verder baanden .de woelende watermassa's met donde rend geweld zich een weg, alles vernie lend wat er in den weg stond. Een paniek ontstond onder de inwo ners, die plotseling uit hun slaap gewekt waren. Tijd om te redden was er niet meer. Slechts weinigen konden iets van beleekenis meenemen, men had slechts tijd om het eigen lijf te bergen. Velen hadden zelfs geen tijd zich behoorlijk te kleeden. Zieken en gebrelckigen moesten door hun familie weggedragen worden. Zooveel mogelijk heeft men het groo te vee nog losgemaakt en dan zochten de dieren eenmaal buiten, van zelfs hun heil wel in de vludht, klagend en loeiend meeloopend met de niet minder ver schrikte meesters. Een uur na de doorbraak stond Pan nerden onder water en nog trachtte men uit den steeds hooger stijgenden stroom te redden wat er te redden viel. Ook le vende have kon nu en dan worden gered. Op den dijk heersehte een paniek- stemming.Menschen en dieren holden in den donkere morgen radeloos door el kaar het hoofd kwijt, niet beseffende nog, wat daar in die enkele oogenblik ken was gebeurd. Gelukkig bood de zware breede dijk voorloopig eene veili- wijkplaats. Hoe weinig begrip de menschen had. den van den omvang van de ramp, bleek wel daaruit, dat velen zich een wijk plaats hadden gezodht op de zolders Eer de dag aanbrak steeg het water reeds tot de daken en de mensohen zagen den dood voor oogen. Gelukkig heeft men in deze omgeving vele booten en rappe gasten, met het water vertrouwd, welke spoedig in cle weer waren om de achter geblevenen te redden van de daiken der woningen. Sommigen hadden als laatste toevlucht een schuilplaats gezocht op den nok van het dak, dat onder hen werd stuk geslagen. Zoover men weet, zijn er ondanks de zoo snel opkomende vloedgolf geen men- scfhenlevens te betreuren. gsdtscouJeerd op S maand is in gansch het land geopend. Een verschrikkelijk ongeluk is Woens dagmorgen rond 10 Vs ure, voorgeval len op dc tramlijn, aan, ,Je Dorpplaats, rechtover de kerk. Het jongste kind,van de echtgenoo- ten Lycke, herbergiers en kooplieden, jongentje van 4 jaar oud, speelde in de nabijheid der ouderlijke woning. De tram kwam aangereden en opeens hoor de, vrouw Lycke een vreeselijk ge*oep. Zij zag een kind stuiptrekkend op de tramlijn liggen; zij da#it op haar jon getje niet maar toeloopcnde bemerkte zij dat het haar eigen kind was De ar me vrouw werd als zinneloos van wan hoop. Het kind was een handje en een voetje afgereden en droeg daarenboven erge wonden o>pi het lichaam. Plet slachtoffer wercl bij hoogdrin gendheid en in hopèloozen toestand naar het hospitaal te Brugge overge bracht. De beste zorgen konden echter niet helpenhet ongelukkig kind bezweek een uur en half nadat het was inge bracht. een verhaal uit onze dagen DOOR 56ste Vervolg. De stilte heerscht rondom hem, eene akelige stilte als liet ware die des doods. Beneden klotsen kinderen en vrou wen den trap op en neer want waar volk als Duppc! verblijft, nestelen er meer dan een enkel dozijn maar nie mand denkt aan den dronkaard dan de kinderen,lie wel eens eene jacht sneeuw ballen naar zijne vetten vilt zouden wil len werpen. - De dag kruipt traag voort. Gemarteld als een verdoemde, woelt Duppel zich op zijn leger om. Sterven, zoo verlaten sterven, zonder hulp. zonder steun, zonder troost dat is verschrikkelijk, en Duppel geen red middel hier beneden meer ziende, denkt andermaal aan den droom van den afge- loopcn nachthij denkt aan zijr.e moe der en tracht te bidden. De ongelukkige bidt vurig, en dat geeft hem kracht om zich op te richten, en deels naakt langs den zolder krui pende. bereikt hij den ijskegel aan het venster en zijne fletsche lippen lekken het bevrozen water. Ku de koude hem meer en moer bib beren doet, kruipt de zieke andermaal naar zijn schamel leger terug, en valt afgebeuld in bezwijming. Zou zijn gebed verhoord zijn Zou er eindelijk redding opdagen DE BANDIET GEEN UITWEG MEER VINDENDE. GEERT ZICH GEVANGEN. De bandiet die slechts maar eene ge ringe som had kunnen bemachtigen (ongeveer 3000 franken) zou voorzeker niet ver loopen. Ziende dat hem alle passen waren af sneden (zijn signalement was immers overal rondgestuurd) bood hij zich Woensdag nacht aan (het was rond 2 u.) ten huize van den heer "Vanderstraeten. prokureur des Konings, Kasteel laan en verklaarde de dader te zijn van den aan slag bij den wisselagent M. E. Lippens. Dadelijk telefoneerde de magistraat naar de rechterlijke brigade, die den ke rel aanhield. De bandiet, zekere Michael Siniaver, 21 jaar oud, Russische student, werd door de rechterlijke policie opgesloten in het bureel Keizer Karelst raat en Don derdag morgend naar het gerechtshof gebracht, waar hij langdurig ondeihoord werd door den heer onderzoeksrechter De Gottal, die hem vervolgens onder aanhoudingsmandaat plaatste en dap naar het gevang deed overbrengen. De Rus was nog in het bezit van het grootste gedeelte van het gestolen geld. Nadere bijzonderheden. De dader, Michaël Siniaver, is 23 jaar oud en gewezen student aan de Gentsche Hoogeschool. Op dezen oogenblik was hij als ijzer draaier werkzaam te Luik. De bandiet is reeds bij verstek ter dood veroordeeld door de 'Sovjets, wegens poli tiek misdrijf. M. J. Dupont. wonende in de Rogat- tenstraat te Brussel, had Woensdag na middag plaats genomen op het platform van een tram. In de Laekenstraat beging hij de onvoorzichtigheid, van het voort rijdende rijtuig te springen, maar hij verloor het evenwicht en werd tegen de steenen geslagen. De ongelukkige werd bij den val den wenkbrauwboog gesple ten; hij kloeg ook over hevige pijnen in den schouder. Men heeft hem de noodi- ge zorgen toegediend in het St. Jansgast huis. Eenige dagen geleden kwam een ke rel in een juweelwinkel der Zuidstraat te Brussel, en vroeg juweelen te zien. Hij vertrok echter zonder koopen. belovend Woensdag namiddag terug te keeren, 't Is hetgeen hij deed en nu liet hij zich ringen voorleggen en hij maakte van een oogenbli'k onoplettendheid van den juwelier gebruik om een ring van 11.000 fr. te stelen. Seffens nam hij de vlucht in de richting der Beurs. De juwelier had even gauw den diefstal bemerkt en liep zijn klant achterna, roepend Houdt den dief Deze werd door een policieopzicner bij den kraag gegrepen en naar het kommissariaat geleid. Het is een genaamde Andreo Calera, afkomstig uit Spanje en afgestapt in een hotel der middenstad. Hij verklaarde den ring gestolen te hebben om zich voedsel te kunnen aanschaffen, daar hij sedert da gen niet meer geëten had. De gestolen ring werd in zijn bezit terug gevonden en aan den juwelier terug bezorgd. Proef eens de lekkere BOTERSPE- CULOOS der bakkerij DE TOEKOMST te Denderleeuw. Ze is waarlijk fijn! 2739 Agenten van de speurbrigade der Ko- lenmarkt te Brussel, deden in den nacht van Woensdag op Donderdag een be langrijken schoonmaak in de wijk der Hoogstraat. Een vijftiental kerels van verschillende nationaliteit werden aan gehouden. De eene werden opgespoord de anderen bevonden zich in ban van uitdrijving of zonder middelen van be staan. Op verscheidene aangehoudenen vond men verboden wapens. Allen wer den opgesloten in de gevangenis te .Vorst. BURGERSBAKK VAK ARLST. Interesten vergoed van af 1 Januan 1926 Op zicht 4% 15 dagen voorbericht 5,50% 1 en 3 maand voorbericht 6 6 maand en 1 jaar vast termijn 6,50 °/o 2, 3 en 5 jaar vast termijn 6 netto Halfmaandelijksohe rekeningen ver vallende od 5 en 20 ieder maand: 5'75% SPAARKAS 5 ZUIVER. 1621 De genaamde J. Declerck, van Boom, reed Woensdag avond per tram van Zuid- naar de Koordstatie te Brussel. Terwijl hij op liet platform stond heeft een behendige gauwdief hem zijne brie- ventesch met 780 frank en zalkenpapie- ren weten te ontfutselen. Er bleef den benadeelde niets andei's te doen dan de polieie te verwittigen Men hoort eenig gedruiscb op den trap. 't Is tijd, hoog tijd. Goddank ja, daar is redding De deur gaat open en op den dorpel verschijnt eene vrouwelijke gestalte, de kristelijke liefdadigheid. Het Zusteike der Armen staat voor de legerstee van den ongelukkig verlate ne en dat Zusteike is Clara Ebre- mont. Die aanwezigheid werpt een licht glans in 'het naakte kamerke I ■Zuster Matliilde buigt zich over het bed heen, luistert of zij den adem nog hoort, bespiedt de minste be weging en met eene zoete voldoening zegt ze Dank mijn God hij leeft nog. Een paai* uren later bevindt Duppel zich in het Godshuis der armen, gezui verd, verzorgd, gekoesterd, bewaakt door die engelen der liefdadigheid. Walgelijk was die man, walgelijk on der zedelijk en lichamelijk opzicht maar juist dergel ijken zijn het meeste welkom aan die goede Zusters. Hoe dieper gezonken, des te meer ge luk om den gevallene op to beuren des to meer glorie voor de woldadigheid, des te grooter de triomf van het katholieke grondbeginsel. Daar. in dat gesticht, zij ne gecne miskenden meer 1 XVII. TIET IS VOLBRACHT. Het- hotel, waar wij mevrouw Eibre- mont hebben zien leven en sterven, heeft sedert cenigen tijd een geheel verschil lend aanzien van destijds bekomen. Henri Ebremont heeft het betrok ken en oom David is wel gedwongen ge- zidh Medegedeeld door de BANQUE D'ALOST Kapitaal 3,000.000 fr. voluit gestort, aangesloten bij de BANQUE DE BRUXELLES Kapitaal en reserven 290.000.000. Gesticht in 187L De bilan der termijnmarkt van cle af- geloopen week mag als voldoende be schouwd worden. De eerste zittingen waren goed, de volgende lieten te wensdhen over, doch de sluitingskoersen van Donderdag wa ren veel beter. Het valt niet te betwijfelen dat de of- ficieele afkondiging van de reesem nieuwe belastingen afkoeloid op de beurs gewerkt heeft en dat de zakking der caoutchoucwaarden de andere titels medegesleept heeft, waarvan sommigen", zooals de pctroolwaarden. en de kolonia len, volgens 'het algemeen gevoelen der* bevoegde kringen, geroepen zijn om een' veel 'hooger peil te bereiken. De komptantmarJd in hare groote trekken mag als onveranderd aanzien worden. Onze staatswaarden hebben eene meldenswaardige uitzondering ge maakt en de titels der Verwoeste Ge westen in 't bijzonder waren zeer ge zocht, misschien wel ten gevolge van .het antwoord van onzen Minister van Financies aan eene vraag hem gedaari door een onzer Voïksvertcgonwoordi- gers. Als wij de stevigheid der elektrici teitswaarden, de standhouding der ban ken, tramwegen en textielonderneming gen doen opmerken hebben, mogen wij voor deze week gerust het weekoverzicht sluiten. Alle inlichtingen worden bereidwil lig en gansch kosteloos door de Banque d'Alost medegedeeld. GiEtHEIMHOU DING VERZEKERD. weest zijne kamers te verlaten, daar te komen vestigen. De fortuin, wel'ke hem" rechtmatig ten deel viel, heeft hij aan den afstamme ling der Ebremont's geschonken, zich enkel het genot voorbehoudende om dat goede te doen wat hij eens gewenscht had te kunnen verwezenlijken, indien de Hemel hem met een weinig welzijn ze genen mocht. Eene gansch andere wereld dan die tijdens het leven van mevrouw, bezoekt thans het huishet familieleven is er in vollen bloei en het zal er nog meer bloei en, wanneer de kleine kring eens door een ander vezen, dat allen .dierbaar is, zal vermeerderd zijn. Het zwarte wagentje der Zusterkens houdt schier dagelijks voor het rijke huis stil; docter "Waiter komt er dikwijls den avond doorbrengen, en David Har ven schijnt wel tien jaar jonger te zijn geworden, als 'hij het kleine gezelschap in verrukking kan brengen, door de ge niale scheppingen der groote duitsche meesters. Wij ontmoeten er opf zékeren middag den geneesheer, met wien mijn heer David in druk gesprek gewikkeld De man was dan zeer ongelukkig hooren wij hem zeggen. Kog een uur in die verlatenheid doorgebracht, en de rampzalige zou al leen cn als een hond gestorven zijn. Verschrikkelijk Zuster Mathilde heeft hem met die engelachtige goedheid, welke haar ken merkt, naar het Godshuis overgebracht, c-n zij was gelukkig omdat het juist Dup pel was, die toch hare familie in bittere omstandigheden heeft gebracht. Och ja, maar laat ons vergeten en vergeven. In den grond was Duppel toch nog zoo slecht niet. Keen, want toen ik hem gisteren bezocht, weende hij van aandoening ep vond geene v/oorden genoeg, om zijne woldoeners te zegenen. Ik zou den armen alweter we eens willen gaan zien: doch ik vrees... En wat dan toch, mijnheer Har- ven Dat ik 'hem door mijne tegenwoor digheid, in verlegenheid zal brengen, 't Is zoo pijnlijk iemand doen gevoelen, dat 'hij slechts van onze weldaden leeft. En dan die Duppel zou mij misschien... Vergiffenis vragen voor al hetgeen hij de Ebremont's toebracht Juist 7,00. Welnu, dat is ook zijn wensch. Neen, dat mocht hem vernederen en dat wil ik niet. Zeg 'hem, dat ik wel eens komen wil. op eens voorwaarde. En die is Dat hij mij van niets spreekt en de man en verdiept zich in nadenken. De man gaat op een beteren stand wonen, vergroot zijnen winkel, weikt met een vroolijk gemoed dag en nacht, en, ik heb er de overtuiging van. hij zal eens een welgesteld burger zijn. Nu. dat verheugt me. docter, ik ben u veel dank schuldig. Gij hebt mij zoo trouw in al die moeielijke omstan digheden bijgestaan. De arme schoen maker geholpen, de ongelukkige Duppel verzorgd, deze cn gene zoo wat uit den nood gered ik geloof, docter, dat ons ruwste werk nu is afgedaan. Ik dank u, mijnheer "Walter, ik dank u. De oude man sdhudt den geneesheer recht hartelijk Je hand. Als de zomer komt, zal Rosema- rijntje ook in Antwerpen terugkeeren, en 'dat denkbeeld brengt mij altijd in goed humeur, zelfs dan als Mozart of Beethoven daarin niet kunnen geluk ken. De docter glimlacht. Maar zie, er iets dat mij grieft Rozemarijntje zal bij hare terugkomst. wii elkander enkel zullen ontmoeten alswellicht dat eenvoudige dat naïve kind oude vriendenzelfs mag hij mij niet te binnen brengen, dat hij zidh in een ge sticht van weldadigheid (bevindt. 't Zal moeilijk, maar toclh moge lijk zijn. 1 En de schoenmaker waar ik zoo lang woonde, mijnheer Walter O, daar waren de bankbiljetten recht welkommaar die ook vermoedde niet meer zijn van voorheen. Het naïve vergaat wel is waar, en jammer genoeg, met dc jaren, mijnheer Ilarven; maar het goede grondbeginsel blijft. O ja.'dat wel Maar, mijnheer Walter, groote dames hebben dikwijls zulke gemaakte manieren... Nu 't zij zoo: al zal Rosemarijnt.je dan ook al wat ge wei wie de milde gever was, en ronduit i breken van de groote wereld geërfd heb- gesprokon, mijnheer Harven, ik heb j ben. toch zal de oude David 'haar lief het ten slotte maar békend. i nebben. (Slot volgt, Och, dat is jammer J mort de ou-1

De Volksstem | 1926 | | pagina 2