Do overstromingen 15 Priesterlijke benoemingen Woensdag Jan. 1936 Ministerraad ©e valsche Fransche bank brieven Nieuwjaarsgiften voor den Paus Een onderhoud met den kroonprins van Rumenie te Milaan De wierook WM::rd Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 11-1. XXXII» JAARGANG NUMMER 10 -fl_>£a,ggj3l£l,Cl IË Centiemen Wekelijks O,TB Uitgever J. Van Nuffel-De Genilt Publiciteit buiten list Arr. AALST Agentschap Havas Adoif fiiaxtaan, 13, te Brussel. Rue de Richelieu, Parijs. Breams Buildings, 6, Londres E C. 4. II. Veronica Zon op 7,43,onder4,li Volle Maan don li Dit woord behelst het begrip kt alleen staan doch we willen het hier in zijne economische beteeke- nis beschouwen. Zoo opgevat, is het de leer der economische liberale school, en 't is van belang te zien wat al ellenden er achter zoo'n schoon en groot woord verborgen zitten. Het liberalisme op godsdienstig gebied was de ontkenning van alle overheid (de Paus, bijv.) op dit ge bied; dus eene leering van autono mie van den menschelijken geest. Zoo werd «in schijn» de menscli de meester op godsdienstig gebied. Daar stond hij dus als valsche meester «alleen». Als gevolg en als straf ging hij «alleen staan» op ekonomisch gebied als het liberalis me op dit gebied ging worden toe gepast. In feite, ging dat indivu- dualisme hem slaaf maken van wil lekeur en later onder meer bepaal den vorm van 't kapitalisme. lijkheid 't Ziet er ook schoon uit; doch 'dat men zich wel in acht neme aan de mogelijkheid der ge lijkheid te gelooven. Hot geëindigd to Budapest gevoerd polilie-onderzook wees wat volgt uit ln December 1.1. versdhenen in de na-bladen te Budapest beriöliten volgens De ministers kwamen Maandag middag in vergadering bijeen onder j dewelke meerdere Hongaren te Amsler. voorzitterschap van M. Poullet, eersten dam waren aangehouden geworden, cm minister. getracht te hebben valsche Franselie DE HULP AAN DE GETEISTERDEN j briefjes van 1000 fr. te plaatsen, Do ministers hebben eerst een onder- De politie to Budapest opende daarop zoek ingesteld over de maatregelen wel-,een onderzoek gevolgd op bevel van den kc zich opdringen om de slachtoffers van minister van binnenland,soke zaken van de overstroomingen ter hulp to komen. Heden namiddag, in do Kamerzitting meer dan gewone strenge opzoekingen Op 21 December kwam op liet parket zal d ,or den k. Poullet een uiteenzetting een verslag toe uit Amsterdam, meldend Hoe kwamen nu die valsche prin ciepen tot uiting en werking? Door de bloedige en ongods dienstige Fransdhe revolutie, De revolutie schafte de toen be staande arbeidsregeling wel af, maar «vergat» er eene degelijke andere in te voeren. Bijna geene vereenigingen konden nog doel treffend tot stand komen.De werk man stond alleen. Waar staan ze nu de luidruchti ge en ongodsdienstige hervormers der maatschappij, zooals de kom- munisten die het woord revolutie altijd in den mond hebben? 't Werkvolk kan nu zien wat eene revolutie deed in zijn nadeel, terwijl men zongLe jour de gloire 'est arrivé. Men Strooide eigenlijk, al zingende, het zaad van 't lisme. Drie belangrijke bemerkingen zijn nochtans te maken. Van 1789 tót 1914 moet men den godsdiensti- gen toestand van de ons omringen de landen beschouwen om den alge meenen, socialen en ekonomischep verloop te beoordeelen. Nu, iedereen weet genoeg dat in die landen, en ook in Belgie, maar hier zoo erg niet, de katholieke Kerk fel vervolgd weid en be roofd. Zij was dus gebonden eil niet in staat om seffens het stoffe lijk lol der arbeiders te verbeteren. Eindelijk slaagde de Paus ï.eo XIII erin zijne stem te doen hoo- ren (Encycliek, Rerum Novarum) Ten tweede, oude misbruiken der vroegere (voor 1789) werklieden- vereenigingen waren ooi-zaak dat men de vereeniging van werklieden vreesde en streng beteugelde. De huidige svndikaten zouden dit moeten indachtig zijn. Uit eenvoud van karakter en overtuiging van hun goed recht, denken de werklieden, dat ze on overwinbaar zijn. Dit zal leiden rot overdrijving; maar 't zou kunnen overslaan tot onrechtveerdigheid en tegen de gevolgen van deze kwaal is niemand bestand. Ten derde, eene zekere mate van gvootere vrijheid was noodig rond de jaren 1800. om de omvorming 'der techniek toe te laten. Maar men kwam tot losbandig heid, en dus de ellenden en misbrui ken, die nu zoo goed gekeild zijn. Men herinnere zich de loonkwes- ties. de vrouwen- en kinderen ar beid, het zondagswerk, de afwezig heid van voorzorgsmaatregelen te gen ongevallen, ziekte, enz. Vindt ge niet, lezer, dat het 'eerste woord der Fransdie lijf spreuk ef nog al verraderlijk uit ziet? En het tweede woord dan: Ge- gegeven worden over de maatvegelei) welke door de regeering zullen getroffen worden. Eveneens zal door Al. A risee! o. in de plaats van den minister van Open bare Werker, een toclidliüng gegeven worden over de openbare werken waar van de uitvoering zich opdringt, ten ein de in de toekomst rampspoedige over. stroomingeïi te voorkomen. De noodige kredieten zullen ter Ibesdhikking van den bevoegden minister worden gesteld. Dc h. Piolin zal da getroffene 'hygiëni sche maatregelen toelidhten. Daar zulks nieuwe uitgaven vergt, zal er op een andere manier moeten bezui nigd worden. En de mteister van Geld: wezen lieeft reeds een reeks amende menten toegelicht welke naai- dit doel streven. Enkele voorziene uitgaven zul len dus worden verminderd. DE BESTUURLIJKE AMNESTIE. De h. Poullet heeft zijn onderzoek over de kwestie der bestuurlijke amnes tie geëindigd. De ministerraad heeft: zich dau ook met- deze belangrijke zaak bezig gehouden. Zooals wij herhaaldelijk heb ben gepcJhrcvon, zal er een commissie worden samengesteld uit de leden van dc vroegere hoofdafdeeling der Kamer, welke het voorstel Blavier hehben onder zocht. Deze commissie, voorgezeten door een magistraat, zal alte gevallen onder zoeken en voorstellen doen aan de be voegde ministers vrat betreft de eerher stelling, dc strafvermindering on de te rug in dienstneming van sommige amb tenaren en beambten die werden gestraft om feiten welke tijdens en naar aanlei- ding van den oorlog bedreven werden. Deze commissie zal al de waarborgen bieden van onpartijdigheid. Zij zal te vens bij het nazien van de verschillende dossiers ook de belanghebbenden zelf hooreii. De besluiten van die commissie zullen door de ministers, ieder in zijn departe ment, bekrachtigd worden. DE MILITAIRE DIENSTTIJD. Een lange bespreking over den duur van den militairen diensttijd kon niet worden uitgeput. De ministers zullen an dermaal vergaderen "Woensdagmorgen, wellicht, teneinde de beraadslaging voort te zetten. Onze lezers weteu waarover bet gaat. Dc meerderheid van dc regeering wenscht dat de diensttijd verminderd worden zou dan dat reeds de lioliting 1925 onder toepassing vallen zou van den tienmaandendiensttijd, voorzien in het wetsontwerp van generaal ICestens. Naderhand zal deze kwestie verder on derzocht worden. Hierover kon geen ak koord worden bereikt met den bevoeg den minister. DE BURGERLIJKE SLACHTOF FERS VAN DEN OORLOG-, De li. Janssen zal deze week iri de Kamer een wetsontwerp indienen, waar door de pensioenen van de burgerlijke slachtoffers van den oorlog herzien wor den en verhoogd. De bijzondere briefwisselaar van de Daily Express» te Milaan 'heeft een on- derhoudgebad met prins Karei van Roemenie, die hem zegde, dat hij het buitengewoon onaangenaam vond zich in zijn verti'ekken te moeten opsluiten', om zich aan de nieuwsgierigheid van het publiek te onttrekken. Zoodra deze eenigszins zou verminderd zijn, wilde hij zich naar de Italiaanscihe meren be geven. Over zijn troonafstand wenschte prins Karei geen nadere mededeelmgen te doen. Hij sprak de beriöliten togen vol gens welke hij voornemens zou zijn naar Amerika te gaan om zich daar in de aanhouding van Jankowitch, Marso tviskzy en Maukowits en de ontdekking van 500 valsche briefjes van 1000 fr. Aan die mededeeling wraren toege voegd de photos der aangehouden kerels en drie valsche briefjes. Tevens werd gevraagd om de mede plichtigen op te zoeken en de middelen te doen kennen door de valschmunters aangewend om hun doel te bereiken. De mededeeling uit Amsterdam meld de ook dat volgens de verklaring der aan gehouden personen liet hoofd der staats politie M. Nadosy, van die zaak inge licht was. Ook werd het geval in groote trekken geschetst, zonder dat nauwkeurig ge handeld werd omtrent wat te Budapest was voorgevallen. M. Nadosy werd op staanden voet on- derhoord en op bevel van het ministerie van binnenlandsche zaken nam hii geen deel aan cl? opzoekingen. Het geopend onderzoek bleef vruchteloos tengevolge van mangel aan steunpunten. De huiszoekingen in de woonsten der te Amsterdam aangehouden personen le verden niets op. De opzoekingen in de banken lieten toe in de nationale bank slechts één valsoli bankbriefje te ontdekken. Dit briefje was geheel gelijk aan dit te Amsterdam gevonden. Het was uitge geven geworden door eene firma gelegen Kiralystraat. - De eerste verklaringen vestigden de aandacht op zekeren Kowacs, wonende to Saropatak. In zijn woning vond men (kleederen bij de firma der Kiralystraat gekocht. Toon kwam men tot de vaststelling dat Kowacs kamerknecht was van prins Windischgraetz. Een aanhoudingsbevel werd uitgege ven maar Kowacs werd niet ten zijnent gevonden. Ook de opzoekingen te Budapest le verden niets op. Het was eerst den volgenden dag dat hij kon aangehouden worden. Hij beL kende van een onbekende zeven valsche briefjes gekocht te hebben, waarvan hij er een in de Kiarlystraat uitgaf. Hij zegde niet te hebben geweten dat zij valsch waren. Anders zou bij zo niet naar de pleegouders zijner kinderen te Amsterdam gezonden hebben. Dit verdedigingsstelscl werdt door 'do politie niet aangenomen, daar vastge.- sleld werd dat die bankbrieven gelijk waren aan die op Jankowitch gevonden. Kowacs bleef aangehouden. De polieie gelukte er ook in telegrammen te ont dekken naar de personen in den vreem de aangehouden verzonden. Men kwam te weten dat zij uitgingen van Raba, se- Cretan's va.11 prins Windischgraetz. Ook Raba werd na verhoord te zijn, aangehouden. Men kwam verder te we ten dat Raba zich gelastte met het opzoe ken van lieden, die de valsche briefjes plaatsen zouden. Den 'derden Januari kwam M. Nado sy zioh' \Tijwillig bij de politie aanbie den. Hij deelde zulke zaken mede dat de opzoekingen met. meor kracht doorgezet werden, en dat tegen prins von Win- disdhgratz een aanhoudings mandaat op gemaakt werd. Huiszoekingen grepen in zijne wonin gen te Budapest en te Sarospatat plaats. Op 4 Januari werd hij naar het par ket verwezen. De vorige dag was 2ulks niet M. Nadosy het geval geweest. Het onderzoek ging daarop snel voor uit en liet toe de werkplaats te vinden waar de valsche briefjes vervaardigd wer den en' wie de medeplichtigen waren. Bewezen is het thans dat de prins 'de ontwerper en 'de inrichter der zaalc is. Van af .September was hij in het bezit van 25 tot 30.000 der valsche briefjes. De plaatsing ving in December aan in Italië en in Holland. Maar de aanhoudingen te Amsterdam Inschrijving geopend door den Bond der Katholieke Dagbladschrijvers van Belgie, onder de hooge bescherming van liet Episkopaat. VIJFDE LIJST. Overgebracht, fr. 23.746 te Rappel Charleroi, 100; M. R. de Spot, Veurne, 100 M. L. van Schoon beek et secure, Bieibeck, 100 M. Geor ges Vercruysse. Kortrijk, 100; M. en Mme Leon Joly Nagant, Brussel, 100 J.V.S., Lichtorvelde, 200; Ctc et Ctesse do Villere, 100; M. et Mme de Cuyper Rembry, Ever gein, 100; Abbé Coppée, Gillv. 25; En souvenir de Leon co Frère, id., 50: Abbé B., Boeselaere, 25; M. A. E. van Malleghem, Nukerke, 100 IVJlle E. van Malleghem, id., 100 [R. M. Re* gibo, dir. Beveren-W., 100 M> et Mme M. Biquet, Leuven 50; M. A. Boets, Antwerpen, 100; Mme Schottery-van der Meerscli, Oostende, 100; Mme Van der Meersch-Vaneouillie, 100; M. X. Mi- ohaëlis, avocat. Arlori, 100; Anonyme, Kortrijk; 150; M. Camille Bosteels, Ni nove, 50Mme Oh. Wauquez, Brussel. 100; M. Moreau Marcel, id., 100; M. J. Dabin, prof. a TOniversite, Leuven, 100 M. A. Janssens de Varebeko, St. Ni- klaas-W., 100; M. C. Brunet, not. honor.. Brussel, 100; Familie Spnas Linders. Lille Sint-Hubert. 100; AD.L., Brussel. 25; M. A. Braun, minister d'Etat ct Mme 100; Anonyme ctsa femme, 100 Dames de Coloma, Meohelen, 100 Pi V.D., Roulevs, 100Sccurs de Sainte (Ma rie, Namen 100M. et Mme Cardon de Liehtbuer, Gentbrugge, 100; F.P., 20; C.A., Ni jvel, 5; G. M. Le Mesnil, 10 Gloire au Sacré-Cccur, Courtrai, 20; pour que Dieu exauce nog prières, 5 Mallien Hamoir, St. Trond. 5. Totaal 26.936 frank. Men kan de inschrijvingen sturen aan liet bureel van dit blad of ze storten op de postcheckrekening n. 38279. van M. L. Mat 1 ié, sèkretaris van den Bond der Katholieke Dagbladschrijvers. BISDOM GENT. Zijne Hoogw. de Bisaohop (heeft 1 .(V noemd j Pastoor-deken te Nazarolfli, den Z. E.' H. Van Ongeval, Baccalaureus in godge leerdheid, pastoor te Lemlbeke Onderpastoor te Gavere, den E II. Dc; Smet, leeraar te Ledeberg. de auto-nijverheid te begeven. De prins is wel oen liefhebber van snelle auto'9, doch denkt niet aan deelneming aanstelden er ceri einde aan en toen werd een commercieelo onderneming. Hij j het materiaal vernietigd, op dit na door weet nog niet^ wat hij zal gaan doen. [de politie nog tijdig ontdekt,. Wierook neemt in den handel van bosoh-producten ter Sumatra's West kust een zeer belangrijke plaats in. Vele Europeanen houden niet van die lucht, maar 't kan ook wezen, dat zij den reuk vau een surrogaat hebben opgesnoven en die riekt walgelijk, dat weten we. Dc echte soort, die uit de Toba-landen. ver spreidt een aangenamen zacihten geur, en werkt in ziekenkamers luchtzuive rend. Men heeft ze in kwaliteiten, variëe- rend den prijs van 14 lot S0 pilaardol lars den picol, en in twee soorten, de witte en dc zwarte. De eerste soort is vrij van onzuiverhedende tweede zit vol ongerechtigheden, als: zand, kiezel steentjes, bladeren, enz. De mooiste soorten zijn uit Suugsara afkomstig en balen clan ook de hoogste prijzen, doch het is dan ook alleen daar, dal de bevolking zioh met lust en ijver op het kweekeu van de wierookboomen toelegtuitgestrekte aanplantiugen heeft ze aangelegd en verzorgt die uit stekend. De mindere soorten komen van Hocllang, en zijn meer boschproduct. De boomen bereiken een vrij grooic hoogte en beginnen, wanneer zo 6 of 8 jaar oud zijn, bet verlangde te leveren. Op afstanden van ongeveer 3 dM. wordt in den bast gesneden; heel onderaan drie inkervingen, hooger op één inker ving, tot daar waar de uitstaking be gint. jZoo laten ze liet begeerde vocht maar vloeien, drie maanden lang en garen bet dan op. Eerst wanneer 'de wonden geheeld zijn, wordt tot een nieuwe aftapping overgegaan en dat gaat zoo door tot de boom eindelijk ge heel uitgeput ishij verdroogt dan dc blaren vallen af en sterft. Op Java zou men den wieróokboom misschien ook wel kunnen telen in 's lands plantentuin op Buitenzorg staat er één, die heel goed gedijt. Practise! 1 als de Batakkers zijn, be nutten ze de ruimte lussdheri de boomen 0111 rijst te planten, en daar 'de boomen niet veel schaduw geven, wil die er wel groeien. De wierookbladereri gel ij kop heel veel op koffiebladeren, met dat on derscheid, dat ze aan den onderkant wit gekleurd zijn. De vorst van Sangsara spoort zijn be volking tot planten aanzij zelf geraakt daardoor tot welvaart, en hij natuurlijk ook van wc-ge de tienden. Er is weinig of geen nieuws meer over de ramp. De eenigc dagen droog weer en dc wind die nu de weerhanen met den bek naar het Oosten draaide, doen liet water naar de zee loopen en de vlakten langzaam opdrogen. Men voege daarbij dat dc nachtvorst mee helpt om den toestand te verbeteren, zoodat men langzameihand weer aan den aibeid zal kunnen gaan. De geleden schade te schatten, daar van is tefc nu toe nog geen spraak. AANHOUDENDE VERBETERING IN DE GENTSCHE OMGEVING. Gent, 11 Jan. In de streek van Gent blijft de verbetering aanhoudend. Het water i.° op sommige plaatsen in een etmaal 22 cm. gedaald. Men denkt dat het waterpeil normaal zal zijn tegen het einde der week. Ganscih de vallei van den Denier, van Betecom tot Werdhtcr en al de lande rijen tusschen Werchter en Ninde (Tre mel 00) stonden Zondag namiddag nog gemiddeld 1 meter diep onder water. De overstroomde gronden een duizend hectaren zijn geene moerasachtige of verzuurde weiden zooals dikwijls het geval is langs onze rivieren, maar mees tal vruchtbare labcurgronden, bezaaid met tarwe, rogge, klaver, enz. Langs don kant van Betecom staan zelfs aspergievelden onder water. Dc aan gerichte schade zal dan ook zeer aanzien lijk zijn. De bevoorrading der afgezonderde be woners wordt verzekerd door een vijftig tal geniesoldaten, die tevens de rivierdij ken gestadig bewakenzij hebben daar toe een tiental bootjes ter hunne beschik king. De bevolking spreekt met veel lof over het ingrijpen der militaire over heid waaraan zij de bevrijding der dorps kom te danken flieeft. Enkele huizen nochtans, ook de in op bouw zijnde pastorij van "Werchter, staan onder water. Doch buiten het dorp, in de richting van Tremeloo, is het erger gesteld. Zoover het oog kan reiken, van aan het eene dorp tot aan het andere, zijn al de landerijen in een onafzienbaar meer herschapen. Om droogvoets van Tremeloo naar Werchter le gaan, moet men 12 km. weg afleggen terwijl dc afstand tusschen die dorpen slechte 3 km. bodraagt. 'Zondag namiddag, dank zij het guns tig weder, was eene ontzagelijke menigte nieuwsgierigen op de plaats der ovcr- slrooming bijeen gekomende Dorp straat te T\ erchter, krioelde van volk cn op dc brug over de Dijle moest het ver, keer door de policie gedempt worden. Eene lichte daling van hot water Was Zaterdag reeds ingetreden en (Zondag avond scheen alle gevaar voor nieuwe Overrompelingen uitgesloten IN HET MAASDAL. Van Engis tot Visé zijn het- alleen Tillcur, Sclessin en Wandre die Maan dag avond nog te lijden hadden van overtollig water. Seraing ligt terug droog eri de trams naar Seraing en Wandre kunnen weer bollen. In Luik moet men het nog steeds zonder elektriciteit cn gaslicht stellen; men behelpt zich met de petroollamp en mot dc kaars. Binnen aclit dagen zal dc elektrische verlich ting hersteld zijn. Eonigc kool put ten staan nog onder water. IN FRANKRIJK. Dc daliug der Seine gaat langzaam voort. Deze gelukkige gebeurtenis valt over heel het land waar te nemenvan alle kanten komen berichten over het terugtrekken der watereu toe. IN HOLLAND NAAR HET VOORBEELD DER BELGISCHE VORSTEN. Amsterdam, 11 Jan. De algemeenö toestand is tamelijk geruststellend. Het prachtige voorbeeld volgend, door. de Belgische vorsten gegeven, wensehen de koningin en de prins, dat dc bedra gen die bestemd zouden worden voor ge schenken bij bun zilveren huwelijksfeest zullen dienen tot leniging van den nood in de door den watersnood geteisterde gebieden.

De Volksstem | 1926 | | pagina 1