Fitting van maandag 11 jan. Gemeenteraad van Aalst Aanvaring op do SeheUle Groote brand in een Engelseh krank zinnigengesticht HoovCTsaaisval op een trein in Mexiko Do fitting wordt geopend om 5 1/4 u., onder voorzitterschap van M. R. Moyer- soen. hurgimeester. MM. Van Geert, (krist werkm.) Van Echamelhout (Daens) en Haelterman,9 (soe.y zijn afwezig. Nadat de heer seikretaris lezing heeft gegeven van het verslag der voorgaande zitting,dat goedgekeurd werd zonder op merking. wordt overgegaan tot de dagorde. I. Vernieuwing dre credietopening voor 1926 in liet Gemeentecrediet. M. DE NEVE (Daens.) schepen van financen geeft een korten uitleg. De ver nieuwing wordt goedgekeurd. II. Gemeentekas. Nazicht. Het proces-verbaal van nazicht wordt goedgekeurd. lil. Gcmeentebegrooting 1925. M. DE NEVE brengt verslag uit over den financieelen toestand der stad Deze is erbarmelijk. (Het voorgedragen ver slag is nagenoeg hetzelfde als de uiteen zetting door M. Moyersoen gedaan op de vergadering van den algemecnen Katho lieken Burgersbond van Maandag 21 December, en welke verschenen is De Volksstem van Woensdag 23 Decem ber.) De heer schepene verzet zich niet te gen eene bespreking, doch is van oordeel, dat deze geen aarde aan den dijk zal brengen. Er moet nu niet getwist wor den over het verleden en over verant woordelijkheid. doch er moet eendrach tig gewerkt vcor de gezondmaking der financen. Ik stel dus voor de begrooting in te sturen zooals zij opgemaakt is. M. DE WINDT (lib.) vraagt of hei sehepenkollegie een financieel program ma heeft. M. DE NEVE hoopt dat M. De Windt zijne medewerking zal verleenen. Do kwestie van het financieel programma zal besproken worden bi] gelegenheid van de begrooting van 1926. M. DE WINDT. In October en in December moet 'het geld er zijn. M. DE NEVE, Wij zullen nauw keurig alles onderzoeken en de gemeen teraad op do hoogte houden. M. M O Y ERSOEN. Het schepen- collcgie onderzoeikt al de punten der be grooting. Wij zullen onze uitgaven schikken naar onze inkomsten. M. D'E WINiBT. Hadde men den gemeenteraad eene maand vroeger bij eengeroepen om over de credi et vernieu wing te .spreken, dan zouden de coupons einde December kunnen betaald gewor den zijn. M. BOCQUE (Daens.) M. Dg Windt zou beter doen naar de zittingen der sekfio van financen te komen. M. SCHELFHOUT (kath.) vraagt uitleg over eenige punten dor begrooting. M. MOYERSOEN 't Is niet zoo zeer de buitengewone begrooting, maar wel de gewone begrooting. welke ons aanbelangt. Overigens, zie de cijfers na der 10 laatste jaren, gij zult zien, dat zij van jaar tot jaar oneindig verschillen. M. DE WINDT antwoordende aan M. Bocqiió, zegt dat hij naar de sektie van financen niet komt, omdat er daar van alles gesproken wordt uitgenomen over financieele aangelegenheden. Ik kom niet, omdat ik geen tijd te verliezen (heb, zegt hij. M. MOYERSOEN protesteert daarte gen. M. DE NEVE. M. Nichels weet dok wel dat er daar ernstig werk verricht 'wordt. door AUGUST SNTEDERS. 2de Vervolg. Ilikpik gaf er niet veel om, of zijn zoon een ongelukkig nummer trok. Wa ren er niet duizende listen en kuipe rijen om van de legerdienst bevrijd te worden? Hij kende er zooveel, dat (hij er zelfs niet eens aan dacht, om zijnen zoon voor een handvol geld vrij te koo- pcn. Ook was hij tamelijk gerust toen men hem kwam zeggen dat Tonv een laag nummer getrokken had. Hij zette zich dadelijk aan 'het werk om door list cn bedrog, misschien voor een enkel goudstuk, zijnen zoon vrij te maken, zonder te rekcnen.dat het kind van Mar tha, het zijne zou moeten vervangen; want Frans had het nummer, op dat van Tonv volgende, getrokken. Ach! wat weende Clara; hoeveel wan hoop las men in de trekken der weduwe; wat lijden beneep do ziel van Ivo, toen zich de mare verspreidde, dat Frans een tAvijfelacihtig nummer getrokken had. Men vreesde maar al te recht de boos heid van Hikpik, die reeds op de ge waande gebreken van zijn zoon had ge roemd, cn daarom juist had Frans een voorgevoel, dat het hem slecht vergaan zou. Zuchtend was hij de woning van ■den schoolmeester ingetreden, snikkend was Clara hem om den hals gevlogen, alsof het eeuwig afscheid gekomen 'wa re,- en hij had slechts met moeite een weinig troost in hot beklemde hart dei- Na nog eenige opwerpingen van M. De Windt, wordt de algemeene bespre king gesloten en wordt overgegaan tot de bespreking der artikelen. M. MOYERSOEN vraagt of er leden ijn, die wijzigingen zouden willen bren gen aan de voorgestelde cijfers. M. NICHELS (soe.) zou het reeds vroeger gestemde crediet van 30.000 fr. voor de moederzorg in dé begrooting wil len geschreven zien. M. DE NEVE vraagt dat de toelage aan de mutualiteiten op 60.000 fr. zou gebracht worden M. CALLEBAUT (Krist. Werkm.) vraagt eene toelage van 47.000 fr. voor onderhoudskosten en verwarming van 97 klassen der aangenomen scholen. M. DE WINDT. Gij vraagt altijd maar geld en dan nog om strijd te voe ren tegen het openbaar onderwijs. Spre ker geeft lezing van een strooibriefje te Moorsel verspreid, tijdens den laatsien kiesstrijd en waarin de offieieele scholen betiteld worden als goddelooze schoten. M. MERTE/NiS (kath.) 't Is bela chelijk, wat raakt het ons wat er te Moor tel gebeurd is. M. BE WINDT. Gij hebt ongelijk subsiden te vragen voor vrije scholen welke tegen de openbare scholen gericht zijn. M. MOYERSOEN. Gij weet heel goed, dat in Henegouw, Brabant en Luik alle toelagen geweigerd worden aan vrije onderwijsgestichten, zelfs aan vakscho len. M. DE WINDT. Socialisten en liberalen hebben te Gent de toelagen ge stemd. M. MOYERSOEN omdat gij de min derheid zijl. Gij wilt beweren dat wij te gen het officieel onderwijs zijn. Dat is on waai'. Er zijn dus drie. vragen om toe lagen 6(5.000 fr. voor den onderlingen bijstand; 30.000 fr. voor de moederzorg 47.000 fr. voor de aangenomen scholen. M. DE WINDT. Ik vraag dat do toelage aan de oorlogsverminkten van 5.000 op 10.000 fr. zou gebracht worden. M. Jan STEENHOUT (soc.) vraagt dat de 150 fr. welke aan de opgeeisehten voorgeschoten werden zouden kwijtge scholden worden. M. Jos. STEENHAUT (soc.) beweert dat de schoolstrijd hier ook woedt zelfs in het Tneisjesweezenhuis. M. FLTPS (soe.) vraagt dat stads- en staatsscholen ordentelijke!* zouden ge houden worden. Hij bestrijdt het voor stel Callebaut. M. SCHELFHOUT (kath.) verdedigt het voorstel Callebaut. De Katholieken hebben ook de toelagen gestemd voor openbare en officieole scholen. De toela ge welke thans gevraagd wordt komt hoofdzakelijk ten goede aan werkmans kinderen. M. NICHELS. Gij hebt jaren lang niets gedaan voor het onderwijs. M. SCHELFHOUT. De onder- houds- en verwarmingskosten waren dan zoo hoog niet als nu. M. NICHELS. Er wordt ons niet gevraagd het kontrakt te herzien en wij vragen de verdaging. M. VAN OPDENBOSGII. (Daens.) Het is onmogelijk met 250 te voorzien in de onderhouds- en verwarmingskos ton eener klas. Ik zal dus het voorstel Callebaut stemmen'. M. BAjSTïAENIS (Kr. Werkm.) De 'kinderen die de Katholieke scholen bezoeken zijn toch ook onze stadskinde ren. De vraag van M. Callebaut is rede lijk en billijk. Spreker breekt ook een lans ten voordeele der werkloozen. maagd gestort. Dien avond zat Martha mismoedig bij het turfvuur en had de wind niet hui lend in den schoorsteen gezongen, men had zeker niets gehoord dan het tikken der rozenkrans-kralen, die door de vin gers der weduwe schoven. Dan wensehte Martha schatten te be zitten, om haar kind vrij te koopen, ge lijk de rijke menscfhen kunnen doen. j Wat al ontwerpen smeedde zij in hare moederliefde, om geld te krijgenHoe veel duizende plannen tooverde zij zich voor den geest, om dat geliefd kind te behoudenZij wilde het weinige dat zij bezat verkoopen; dag en nacht wer ken. giften afsmeeken, bedelen zelfs, zoo lang tot zij dien grooten schat zou vergaderd hebben. Zij wilde, de onnoo- zele! indien zij er niet in gelukken 'mocht haren zoon te behouden, met hern naar de stad gaan. om hem ten minste te mogen zien en over hem te kunnen Waken Doch waarom toch kon de wet haar dat kind ontscheuren? Was zij geene weduwe? Tlclaas. jamaar in het naburige dorp had zij ^en anderen zoon, die ou der was dan Frans, en volgens de wet rrehouden zijne moeder te ondersteunen. Frans was nog niet in staat het dage- lijkscho onderhoud voor haar te verdie- non. Men beroepe zich nooit in die wet op liefde, hoon en toekomst! iZij is als oen boozc geest, die er genot in heeft dit alles bij de arme te verbrijzelen. Zij laat zich wel verbiddon door een hand vol geld. maar door geene tranen. Die wet is bloedig; zij moet door de hand M. de BETIÏUN'E (kath.) doet opmer ken dat de stadsscholen er nog veel slechter aan toe zouden zijn, indien er geen vrije scholen waren. M. MOYERSOEN Laat mij toe, als burgemeester een woordje te zeggen over de gevraagde uitgaven. Volgens de begrooting komen wij alle dagen 1000 fr. te kort om onze uitgaven te dekken. Men stelt nu nog vermeerderingen van toelagen voor 5000 fr. voor de ver minkten 60.000 fr. voor den onderlin gen bijstand 30.009 fr. voor de moe derzorg, 47.000 fr. voor de vrije scholen. Bewust van mijne verontwoordelijk- heid, smeek ik den gemeenteraad aan geen enkel dier aanvragen gevolg te ge ven. Met wat zullen wij ze betalen, er is geen geld. Wij moeten trachten zoo spoedig mogelijk ons van onze schuld te ontdoen in de hank. Laat ons dus toonen dat wij de stad willen redden en stellen wij ons 't ak koord op het punt geen enkele verhoo ging van toelage toe te staan. Dringt de eene aan, dan zullen ook de anderen aan dringen. Ik doe dus een beroep op u al len, voor 1925 geen wijzigingen in* de begrooting aan te brengen. M. CALLEBAUT Ik moet doen opmerken dat ik enkel de additioneele centiemen gestemd heb, op belofte dat eene subside zou gegeven worden aan de j vrije scholen voor de onderhouds- en ver warm ingskooten. Nn wordt de zaak weer verschoven. Ik vraag van nu af, dat zij bij de begrooting van 1926 gestemd' wordt. M. MOYERSOEN Wij zijn dus :t akkoord om de begrooting vaii 1925 te laten zooals zij is. Ik bedank den ge meenteraad voor dien blijk van toewij ding. IV. Brandweer'Aankoop Motorpomp. M. DE SMET (kath.) Schepen van Openbare Werken. Het werd dringend noodig te voorzien in beter materiaal voor de brandweer. Het materieel waar over onze brandweer tot hiertoe beschik te dagteekent van over 50 jaar en is vol strekt onwaardig' Voor eene stad zooals Aalst. Er is dus besloten tot den aan koop eener motorpomp, waarvoor eene uitgave voorzien is Van 35.000 fr. betaal baar 1/3 einde 1926. 1/3 einde 1927 en 1/3 einde 1928. Verders zullen seintoe- stellen, elektrieke'bellen, enz. aange bracht worden in de woningen der pom piers en er zullen bijzondere brandmel ders ingericht worden in verschillende wijken der stad Ook zal eene auto-car aangekocht worden, om manschappen en materiaal in een minimumtijd ter be stemming te brengen, 'De stadskas zal in uitgaven noodig voou/le twee laatste ver beteringen niet; YToetéli tusschenkomen, daar dank aan de toewijding van het of ficierenkorps der brandweer, en aan de,1 Politie-eommissaris'deze uitgaven kun-! nen gedekt worden. Ik meen hier dë tolk te zijn van het sehepenkollegie, om eene bijzóndere bul-1 de te brengen aan M. Fritz De Wolf be-* velhebber der Stedelijke Vrije Brand-, weer en zijne officieren, die steeds op de j bres zijn om ons brandweerkorps tot een der best gedrilde van het land te maken. M. MOYERSOEN. Iedereen weet dat liet brandweerkorps in nauwe (be trekking staat met het policiekorps en i'kf meen dat de heer polieiekommissaris in dat huldebetoog mag begrepen worden. M. DE SMET op zijne beurt brengt1 hulde aan den heer polieiekommissaris Van de Winckel en het policiekorps. Het krediet voor den aankoop der moior- pomp wordt goedgekeurd. V. Fonds d&r meestbegaaf den. Verslag.commissie dat heeft voorgesteld. Daar Goedgekeurd -zonder opmerkingen. j-wij- veronderstelden dat,hef iets zou op- VI. Hulpgelden aan aangenomen gebracht/hebben voorde kas hebben scholen. wij dat voorstel in aanmerking geno- Zal besproken worden bij de beg: oö- men. ting van 1926. I M. MOYERSOEN. Wij zullen VII I astenavonddagen. (dus geene veranderingen brengen aan M. MERTEiNS (kath.) Schepene, doet het reglement en vastenavond zijn ge- cpmerken dat er sinds twee jaren eene geweldige han'delskrisis woedt. Voegt daarbij de ondraaglijke belastingen wel ke nog steeds vermeerderen. Ik vraag dan ook dat er voor de Vastenavond da- gen geen wijziging zou gebracht worden aan het reglement. De Vastenavond brengt veel volk naai* de stad en geeft aan onze handelaars en neringdoeners gelegenheid hunnen han del kenbaar te maken.. Overigens, de Aalstenaars zijn gewoon aan de Vas- tenavonddagen. 't Is een goede week voor al de neringdoeners. Reeds velen hebben zich vastenavondartikelen aan geschaft en daarom vraag ik dringend geen verandering te brengen aan het reglement. M. NICHELS. Spreekt M. Mer- tens in persoonlijken naam van het sehepeneollegie? M. MERTENS. In persoonlijken .naam. Vastenavond afschaffen is rcclit- streeksch tegen de belangen van de ne- ringdoeners. M. MOYERSOEN. Over 4 jaar,, den 23 Januari 1922. werd door burge meester De Hert het advies van den raad gevraagd over het behoud der Vas- tenavonddagen. Het gevolg was, dat het maskeren verboden werd. De volgende jaren bleef het reglement behouden, doch 't werd over diet, hoofd gezien. Dat gaat niet. Als er een reglement is, moet het of v/el toegepast worden ofwel kan men het afschaffen. Tik zou voorstellen het maskeren toe te laten, mits zich. te voorzien van een nummer, zulks zou nog wat opbrengen. M. DE STOBBELEIR(lib.) Men kan toch niet willen dat de gemaskerden met een nummer pp den rug loopen. Laat Carnaval toe zooals hij was. M. DE WINDT vindt het. voorstel van M. Moyersoen niet praktisch. M. De Hert was een echt Aalstenaar en breed van gedachten. Overigens er is geen enkel proces verbaal opgemaakt verleden jaar. lik moet hulde brengen aan M. Mortens, die hier de belangen der neringdoeners wist te verdedigen en ook het behoud der Vastenavonddagen vraagt. M. MOYERSOEN. Wij moeten elkaar verstaan. Er is hier geen kwestie van afschaffing' van Vastenavond. M. NICHELS meent dat het num meren ons terug naar de uitspattingen van vroeger zou brengen, met die ver- wijtingen enz. Vastenavond is hier te Aalst in de zeden gedrongen en men moet het er langzamenliand uit zien te krijgen. Wij zijn er steeds tegen geweest en zijn er nog tegen, juist om wille van die verwijtingen. Houdt het dus zooals het vorige jaren was. M. MOYERSOEN Er moet klare toestand zijn, dat iedereen weet waar aan zich te houden. M. SCHELFHOUT. De taks op het maskeren zal groote moeilijkheden opleveren. Met de gemaskerden te num meren of te timbreeren, zal men de zotten nog zotter maken. (Gelach.) M. BOQUE. Hoe is die kwestie van het nummeren in de gedachte ge. komen. In de sectie van financien was daar geen spraak van. M. DE NEVE. 't Is in 't schepen- collegie dat eene afvaardiging der feest- woon verloop laten. Echter zal er met de grootste strengheid opgetreden wor den om verwijtingen enz. te beteugelen. (Algemeene bijtreding.) De openbare zitting wordt om 814' ure geheven. BURGERSBANK VAN AELST. Interesten vergoed van af 1 Januari 1926 Op zicht 4% 15 dagen voorbericht 5,50% 1 en 3 maand voorbericht 6 6 maand en 1 jaar vast termijn 6,50 2, 3 en 5 paar vast termijn 6 netto Halfmaandelijksclie rekeningen ver vallende on 5 en 20 ieder maand: Cr'75% SPAARKAS 5 ZUIVER1021 DE SCHADE IS AANZIENLIJK. - In den nacht van (Zondag op Maan dag heeft op de Schelde een erge aan varing plaats gelhad tusschen het Deen- sche stoomschip «Jutlandia», de Sehcl- de afvarende en hec Noorse lie stoom schip «Lynx», opvarende. Beide schépen stootten geweldig met hun voorsteven tegen elkaar aan. Do '«Jutlandia» heeft een anker verloren en erge schade aan den boeg, boven do waterlijn. De «Lynx» 'heeft insgelijks schade aan den boeg, boven de water lijn geleden. Na de aanvaring liep de «Jutlandia» aan den grond op den rechteroever doch werd door vier togers van de Re- morquage a Hélice vlot gebracht. De twee schepen lagen Maandag mor gen voor anker en wachtten het bezoek der experten af om in de Antwerpseho dokken te worden toegelaten. Gisteravond is een groote brand uit gebroken in een gesticht te Belmont bij Sutton (Surrey), waar 1500 krank zinnigen worden verpleegd. Twee verdiepingen zijn geheel a er- woest. Het gebouw werd in goede orde ontruimd. Geen persoonlijke ongeluk ken. -De schade Avordt op 15.000 pond sterling geraamd. eens duivels gescthrcA'en zijn De haren van Martha waren, door veel ongelukken, voor den tijd grijs ge worden. Zij had reeds drie kinderen en haren echtgenoot naar het kerkhof zien dragenzij had haar huisgezin van den Avelgczeten stand, tot dien van armoede zien afdalen en begon nu eerst, door de liefde en vlijt van Frans, door de vriendschap van Ivo en Clara, een wei nig verademing in het lijden te schep pen. AdhAvaarom moest nu juist die zware slag haar treffen! Die gedachten rolden de arme wedu we. bij verpoozing van het gebed, door het hoofd. De deur der Avoning Averd geopend en Frans trad, met, een droevig «geen avond», langszaam binnen. Hij was een söhoon en gezond jongeling, en zijne eenvoudige, kempisehe kleederdracht, verhoogden den goeden indruk, dien hij, op wien het ook zijn mocht, maak te. Hij zette zich in den anderen hcCk bij het vuur neer, en staarde zonder te spreken op de wiegelende vlammen. De moeder sprak in dén beginne ook niet; zij zag zAA'jigend op haar kind; doch toen zij eindelijk in tranen uitberstte, stond zij op en ging hem omarmen. Moeder, zeide 'hij, waarom zijt gij toch zoo droevig? Indien het zijn moet, zal ik immers wel bij u terugko men. Terugkomen?... Frans, uwe moe der kan u geen oogenblik missen... Zon der u zal zij sterven... Ach. spreek toch zoo niet; het zou mij ook pijnlijk vallen, maar ik herhaal het u, moeder, ik zal terugkomen j Altijd dat woord waardoor gij aan mijn bedroefd hart troost Avilt geven... Ach. hoe komt men terug! Ik weet nog. i hoe Jan van den ouden koster in het dorp terugkeerdehij had zijne oude moeder niet meer lief als te vorenhij vloekte, dat het cle goede vrouw beven deed en strompelde op krukkenwant men had hem zijn been afgezetFrans! indien gij ooit zoo ongelukkig waart uwe moeder niet meer te kennen, wan: neer gij terug kwaamt - zij stierf Aran verdriet voor uwe voeten. Moeder, Avelke gedachten hebt gij toch dezen avond! Waar ik ooit zijn mocht, ik zou u nooit A^ergetenik zou u altijd liefhebben u en Clara, en mees ter Ivo ook. dien goeden. braven man... Maar. moeder, wij klagen en Aveenen beiden, en het is immers nog niet zeker, dat ik vertrekken zal? Tony zal nog voor mij moeten heengaanmen zegt wel dat hij «gereklameerd» heeft; maar ook geloof ik dat hij gezond en sterk is: of wel zijn vader zat voor hem een plaatevervanger koopen en dan blijft Frans toch bij u. Er blonk een zachte glans van geluk door de tranen der weduwe heen. Een balsemende straal van hoop zalfde de wonde van haar 'hart. Hier blijven... haar Frans aan het hart geklemd hou den, terwijl de andere lotelingen zouden vertrekken... wat geluk voor die moe der! O, sprak zij. Frans, zeg nog eens dat er hoop isWat klonk mij dat daar zoet in de ooren! die booze menschen in het dorp, die zwarte Ilikpik, allen hebben er dan genoegen in gehad de Twintig gemaskerde en geAvapen.de bandieten, onder aanvoering van oen voormaligen kolonel Manuel Nunez, hebben bij Guadalajara (Mexico) ceji trein aangevallen en bijna al cle reizi gers en een groot gedeelte van het mi litair geleide vermoord. Zij verbrand den den trein met de lijken hunner slachtoffers, en namen toen do vlucht met de lokomotief. De buit bedroeg 30.000 peso's Er zijn troepen uitgezon den om de bandieten te achtervolgen. Dezen hebben zich naar men vermoedt, vergist, denkende de militaire goever- neur van den Staat Juliseo in den trein te vinden. Men heeft 20 verkoolde lijken ge vonden. De lichamen van de andere slachtoffers moeten nog onder de over blijfselen van den trein bedolven lig gen- arme moeder te doen tranen storten door te zeggen, dat gij soldaat moest worden... Gij zelf, Frans. ACh, moeder, ik vergeet soms in mijne droefheid, dat ik hopen moet. Vader Ivo cn Clara (hopen ook; Avel- nu, laat ons dan allen met vertrouwen de toekomst inzien, en bidt gij maar lang en A*eel A'oor mij. Hoe licht vleit zich ons hart met een flamy straaltje hoop! De moeder ging nu Aveêr op hare plaats zitten, en bad den hemel, opdat zij 'haren zoon zou mogen behouden. Van tijd tot tijd richtte zij haar oog liefdevol op Frans, en als een droeve zucht uit zijne ziel opwelde, smeekte zij vuriger troost en genade af. Frans hoopte echter niet meer. De schoolmeester en zijne dochter hoopten inderdaadde eerste, omdat hij niet kon gelooven, dat Ilikpik een zoo boos man was,, dat- hij het kind der AveduAve aan zijne listen zou opofferen, zoo als men heimelijk in het dorp zeide; de tweede, omdat zij beminde, met al de reine lief- die het hart eener maagd doortinte len kanomdat zij zich geen scheiden kon verbeelden van hem, met Avien zij van de wieg af Avas opgegroeid. Maar Frans geloofde aan het zAvaarste van den slag; Frans dacht aan het afscheid, aan de tranen zijner moeder; aan den handdruk van Ivo. aan het vaarwel van Clara: hij daCht aan dat ijselijke af scheid, waarna zij elkander in langen tijd niet zouden weerzien, en wie weet! of Clara Bern in die afwezigheid niet vergeten zou... jpt Vervolgt.)

De Volksstem | 1926 | | pagina 2