Dokter KAMER DE AHME SGHOOLiEESTEB Jouge nictdcugen Een die hel zal onthouden lievige brand te Oost-Roosebeke Bels tft Bordeaux aangehoudfn Doodelijk werkongeluk te Wicheieu Boekennieuws Rflssp ess lïiisesao Elixir De Kempenaar Diefstal le Slerzele Gevasigesie enlsnapt Doodelijk spoorweg ongeluk te^Verviers De Tabletten van ®eaaa}^W<gïaO|gSÏ3,£« t ?aaesagï!^öïicivs:- iZittivcj Tan Dinsdaa 12 Januari 1926. De zitting vangt ran om 2 ure onder voorzitterschap van M. Brunet. DE OVERSTROOMINOm 1 De heer VOORZITTER, drukt in naam der Kamer de deelneming, uit aan dc familien der geteisterden dooi de jongstleden overstroomingen. M. POULLET, minister voorzitter, namens de regeering sluit zich aan bij de woorden van M. Brunet, en belooft dat de regeering alles zal doen wat mo gelijk is om te voorzien in de schade en de ellende te lenigen. De minister brengt hulde aan liet initiatief van in schrijving, door hei Roode Kruis en den Drukpersbond genomen en maakt ook den lof van den Koning en de Koningin die persoonlijk de beproef den gingen troosten en eene eerste noodhulp verleenen. De openbare mee ning is er van overtuigd dat de regee ring alleen niet in al het noodwendige kan voorzien. Er zouden wel opnieuw meer taksen en lasten moeten gelegd worden. De regeering doet dus een beroep op de goede gevoelens van allen opdat aan de nationale inschrijving eene vrucht bare opbrengst verzekerd worde. M. RDLIN JACQUEMEYNS mi nister van binnenlandsche zaken maakt de historiek der rampvolle gebeurte nissen. De redenaar somt dc maatrege len op die de regeering zal treffen om te voorzien in den toestand en de wer ken die dienen uitgevoerd te worden om den terugkeer van de treurige toe standen die wij komen te 'beleven te voorkomen De minister uit de meening dat die werken 'hoogdringend zijn en dus den voorrang moeten genieten op al de andere. M. ANSEELE, minister van spoor wegen. in vervanging van M. LA- BÓULLE, minister van openbare wer ken leest een aantal verslagen van^ des kundigen die den toestand beschrijven in de geteisterde gewesten en de maat regelen aanduiden die dienen genomen en de werken die moeten uitgevoerd worden. Die lezing duurt tot 4 14 ure. Ver volgens wordt er een tijdlang gerede twist om te weten of men de aangekon digde interpellaties zal aanhooren, of wel onmiddelijk het debat aanvangen over de ministerieelf- verklaring. M. DE SET YS-LONGCH AMPS, verzaakt aan zijne interpellatie, oordee- leDde dat dezelve toch neerkomen zou op de bespreking der ministerieeïe ver klaring. De- redenaar zegt dat men heel gemakkelijk de overstroomingen kan voorzien doch dat de regeering niets heeft gedaan om de bedreigde bevol king te waarschuwen. Spreker is ook van oordeel dat de regeering onmachtig is, de in hare beloften aangekondigde verbeteringswerken en voorkomings- werken te volvoeren Hij wijst op enke le dringende werken, die reeds in 1924 aan de regeering als hoogstnoodig wer den aangeduid, doch er is nooit iets van gekomen. De baggerwerken dei- Maas werden verwaarloosd zooals voor en na M. de Selys klaagt verder over de traagheid waarmede het hulpmateriaal uit Antwerpen 'verzonden, te Luik is aangekomen Dat materiaal werd ver voerd op oude auto-wagens van het le ger die ganseh den oorlog hebben me degemaakt, en die op 31 December 's morgends vroeg uil Antwerpen ver trokken eerst op le Januari s avonds te Luik aankwamen, dus na een reis van twee dagen. Indien dat politiek door AUGUST SNIEDERS. var. besparingen moet heeteb, zegt re denaar, dan zullen wij daar ver mede komen! M. KAEMDONOK wijst op zijne beurt op verschillende werken die zou- Sedert eenigen tijd geschiedden me nigvuldige diefstallen van koper en an dere koopwaren des naOhts in de werk- den moeten uitgevoerd worden om de huizen van den ijzer en weg te Dender- rivieren in hunne bedding te houden. M. PIERPONT, in eene lange rede voering somt eene reeks werken op die naar zijn oordeel jouden moeten wor den doorgevoerd, dodh die reeds allen in de redevoeringen der ministers wer den aangeduid als zullende bezorgd worden Nog een paar redenaars verkletsen op dezelfde manier liet overige van den tijd der zitting, waarna deze wordt geheven. M. Louis P., wonende Dillenstraat te Elsene, Maandag avond naar huis kee- rende, werd. in de Graystraat aange vallen door een kerel die hem een re volver onder den neus duwde en bevool zijn geld en uurwerk af te geven. M. P., die in geen klein gerucht ver schiet, greep den bandiet vast, sloeg hem knockout en na hem nog (het een en ander medegegeven te hebben, bij zooverre dat hij vergiffenis vroeg, le verde M. P., den bandiet in handen ran de politie die hem naai' het politie- burcel moesten dragen want hij kon op zijne beencn niet staan, zoo duchtig was hij afgeranseld. Het is zekere Fc-rnand M., 28 jaar oud, wonende te Brussel. Dinsdag morgen rond 2 ure is een hevige brand uitgebroken in de ledig- staande pachthoeve, gelegen wijk Gentsthock en eigendom der kinderen Lauwors, wonende te Oost Rozebeke, De hoeve was lang bewoond geweest door den landbouwer Ivo Dc Vreese, die zo echter sinds Kerstdag verlaten had. Daar liet gebouw met stroo bedekt was, was alles platgebrand vooraleer de pompiers ter plaats waren Op den zolder der hoeve bevonden zich nog vier bakken vlas ter waarde van 10.500 fr., die door Ivo De Vreese tijdelijk waren achtergelaten. Ongelukkiglijk is niets verzekerd Aangezien de hoeve niet meer be woond was,schijnt do brand aan kwaad willigheid toe te schrijven. Een ijverig onderzoek is ingesteld HIJ HAD HET BEZETTINGSLE GER VOOR EEN HALF MILLIOEN OPGELICHT. Bordeaux. 12 Jan. Sedert ver scheidene maanden word de 47 jarig© Francois-Marchand door het Belgisch gerecht opgespoord daar hij een bedrag van 500.000 frank verduisterd had ten nadeelc van het bezettingsleger in Duitschland. Het militair parket tc Aken, vaardig; de ev-eneens een aanhoudingsmandaat uit en March and werd opgespoord in de voornaamste steden van Frankrijk. De oplichter is thans te Bordeaux, in een hotel van de rue St. Vin cent-de-Paul, aangehouden geworden. leeuw. Ook hadden de gendarmen zich flink op den loer gelegd.Verleden nacht waren de wachtmeesters Penne en De- voght weer op post. als zij twee kerels zagen afkomen geladen als muilezels. Het waren inderdaad koperen voorwer pen die zij weer in het werkhuis had den ontvreemd. Aangehouden, werden de twee mannen erkend voor twee ge vaarlijke dieven van de streek zelve, Dep., en Van G., wederzijds 19 en 18 jaar oud,, en die beiden reeds een tijdje in de verfbeteringschool hadden door gebracht. Zij werden opgesloten. In de bleekerij der fabriek Verdonckj was Gustaaf D'Haese, werkmeester, aan den arbeid, toen plots de zwiermachi- ne in stukken vloog. De ongelukkige arbeider werd zoo vreeselijk getrof fen, dat hij nog slechts op een vorme- ióoze massa geleek. Hij was een zeer oppassend man, door .iedereen geacht, slechts 24 jaar en pas één jaar gehuwd. Het parket is reeds ter plaats; HISTORISCHE ROMAN 1632-1038. door Arnaud de Trega in 8C frar.co 8,40 fr. Uitgaaf Karei Bevaert, Brugge Bel- gie, bij alle R. K. Boekhandelaars. Dit boek zal niet als zoovele andere, ter zijde gelegd worden. Al wat hartstocht zijn kan in zake Ge loof, Vrijheid en Recht, uomt hierin tot uiting en wel tot het realistische toe,waar het om liefde gaat. Het Geloof v mdt in dit botfc in de personen van Jezuiten, Franciscanen en Maastrichtsohe seculiere priesters een verdediger die kennis heeft van zaken. Vrijheid en Recht komen tot hun recht en de edelste burg-1 zin, die in de Middeleeuwen één was met kathol, zijn, vormt mede vari de schoonste bladzijden van de 224 die ons hier geboden worden. Wij begrijpen dat veler, aanstoot zul len vinden in Ramp en Misdaad omdat niet allen zich kunnen indenken in de historische atmosfeer vari dien tijd. Deze moge een panacé zijn voor de horrible feiten hier geboekstaaft, feit is, dat het Boljevosme van J 632-1638. niet beter was dan hetgeen wij weten van de crimes van het huidige Rusland. De schrijver beschikt over een macht van historischeEkenriis; dic: zijn boek, dat aangevochten zal worden, onaan vechtbaar maakt. De waarheid is sterk in zicht. De liefdescêues zijn tot aan den kant van het geoovlooofde af en al lezende, vreesden wij dat deze nieuweling, zich niet beheersbhen zou en -te ver zou gaan. Dit is niet het geval, waarmede wij zeggen, dat alleen rijperen van leeftijd dit boek, zonder schade, kunnen lezen. Het geheel d s een brok Geloof, en Vrijheidszin, die gelijk hier gegeven, al leen kunnen beschreven worden door iemand met diepe katholieke overtuK ging en met een geest van vrijheid tot het revolutionaire toe. De onbekende schrijver kondigt zich in zijn voorwoerd aan al9 instrument in dienst van de waarheid. De waarhoi d is een gruwel voor de Rechtbank van de Edele Mogenden der zeventiende eeuw en kroont de Martela ren van Maastricht in drie Jezuiten, een Franciscaan een kapelaan en meer-i dere burgers als heidén van katholiek geloof en vrijen burgerzin. Déze de Trega is een onbekende en een nieuweling, doch er staat in de 19 hoofdstukken van dit boek, zooveel goeds, dat wij de fouten, aan elk werk eigen, vergeten Jacques Neefs, Antwerpen. 29572 Terwijl de echtgmootè Galopin, wier man in Frankrijk werkt, afwezig was, is een dief in hare woning gedrongen en heeft er eene som van 5.000 fr. ge stolen. Het parket van* Audenaarde kwam ter plaatse een onderzoek doen Er zijn vermoedens en men mag zich dan ook aan eene aanhouding verwach ten. Een opgeslotene heeft de plaat ge poetst uit het gevang ,St. Leonard te Luik. Hier zooals in Mdérë gevange nissen heeft men de gewoonte sommige bezigheden te laten verrichten door 'cp- geslotenen die blijk geven van goed gedrag en geen zware veroordeelingen uit tc boeten hebben. Een jongeling, die drie maand gekregen lieeft voor dief stal, moest alzoo k morgends de asclh gaan uitstrooien op. den koer. Daarvan heeft «het kereltje, gebruik „jemaakt om het hazenpad te kiezen. Hij was op hef dak geklommen van een laag gebouw en was langs dien weg geraakt op een der kanteelen. uitgevend op de Noord straat, waar hij zich liet neerzakken langs eene buis. Men heeft zijn spoor nog niet teruggevonden. De statieklerk MatkiUi Dubois, 30 jaar, gehuwd, -zonder kinderen, wonend te Ensival, gaf in de static van Ycrviers- Est het vertreksein aan een trein, ko mende uit Duitschland. Hij werd_ ver rast door een reizigerstrein die uit de andere richting aan Dolde. Vijf wagons reden den ongelukkige over de beenen. Men moest ter plaatse overgaan tot het afzetten der voeten van het slachtoffer. In deerniswekkenden toestand 0 heeft men den armen man overgebracht naar Verwaarloost gij uwe gezond- Weiuige personen besef werking van hun- Breyer M. BOOGAERTS algeraeenen staat van hunne gezondheid Zonder de goede spijsvertering, is er niets gewonnenhetgeen telt is niet datgene wat aan den maag gegeven wordt, maai' datgene wat bloed geeft. Indien uwe maag onbekwaam is het eten te verteren, kunt ge niet gezond zijn, want het is hem dan onmogelijk van uit het voedsel dat gij ingenomen hebt, al de grondstoffen uit te trekken die uw organisme noodig heeft. Een hoop onaangenaamheden, zooals hoofdpijnen, maagpijnen, schele hoofd pijn, slapeloosheid, komen voort van eenen slechten inaag. Sedert ongeveer twee jaar, leed ik aan nierenpijn, ik had duizelingen, ver teerde slecht en 's nachts kon ik niet slapen. Ik nam eenen hoop geneesmid delen zonder uitslag. Een dokter alsook een apotheker raadden mij de Tabletten ATan Dr Cassell te nemen, ik gebruikte maar twee groote fleschjes en 11a eenige dagen behandeling, gevoelde ik mij lang zamerhand den man worden zooals ik was alvorens ziek te zijn. Reeds ben ik zeer gezond. Ik kan eenen ganschen dag gaan zonder vermoeid te zijn, mijn lichaams- gestelte is zachter geworden. Ik zou nooit gedacht hebben tot zulken uitslag tö komen. Het geval van M. Breyer is niet eenig, wij hebben van M. Georges Boogaerts, 74b, rue de Paturages, te Quaregnon, het volgend bewijsschrift gekregen Sedert ongeveer zes jaar, leed ik aan maag- en nlerpijnenik had geen eet lust meer,verteerde slecht en's nachts kon ik niet slapen. Na de reklaam van Dokte* Cassell gezien te hebben, had ik het geluk kig gedacht ze te probeeren en vijf dagen nadien, was ik zelf verwonderd van de verandering overgekomen in mijnen gezondheidstoestand; ik kon aan zulke snelle verbetering moeilijk gelovenik liat en verteerde goed, 's nachts kon ik rustig slapen. Heden kan ik lange wandelingen doen zonder vermoeid te zijn, ik kan zware gewichten oplichten en kan gebukt blijven zonder de minste pijn te gevoelen.» 3de Vervolg. Dat denkbeeld joeg onheilspellende gedachten door zijn hoofd; maar als hij dan in zijnen geest het beeld van Clara zag, die zoete maagd met hare schoone oogen, welke door de tranen als dia manten glinsterden; als hij haar zag met de handen saêm gevouwen, bid dende als een engel aan het hoogaltaar der dorpskerk want zoo had hij haar des avonds nog gezien dan dacht hij in zich zei ven: Zij zal mij niet ver geten, zij heeft mij veel te lief!» en meer bemoedigd hief hij het hoofd van de vlammen op. Dien avond werd de kleine lamp niet ontstoken; de spijs bleef onaangeroerd en het vuur, door geene zorgzame hand opgestookt, verging in assöhe. De stilte, maar niet de rustige slaap, hcerschte weldra in de woning. Proef eens de lekkere. BOTER SPE- CU LOOS der bakkerij VE TOEKOMST te Denderleeuw. Ze is waarlijk fijn! en een u?r wns hij al I bezweken aan de i.jsolijke kwetsuren.^ het huis van den schoolmeester en bijmaal een heimelijk genoegen; want de de armo weduwe, geduldiger de uit-1 zelfzucht sprak hevig in zijne ziel en hij komst. af. Echter was er de gewone'dacht aan Clara, die zeker-haren Frans kalmte verbannende onrust- prangde zoude vergeten, als hij uit het dorp altijd de brave en eenvoudige harten. i verwijderd was. Óp andere tijden had Clara, met zoo-1 De eerste bijeenkomst was smarte- veel vreugde, de. eerste lentebloemen j lijk geweest. Het was den schoolmeester begroet, of den eersten zonnestraal, dip alsof dien dag alleen zijrie harén witter de uitbottende knopjes koesterde geworden, zijne lendén meer verouderd thans zag zij dit alles Onverschillig aan. Hoe heerlijk de natuur ook mocht her leven, er was eene stem, die haar zeide: Clara, het zal voor u geen blijde zomer worden. Dc schoolmeester ook was nadenker- der geworden. Soms zat hij als een I Hikpik verijdeld. Echter gaf Ivo den Het Universeele Familiegeneesmiddel Neem twee tabletten bij het naar bed gaan en let dan op hoe goed gij slaapt en hoe frisch en gezond gij u voelt des morgens. Prijs fr-.-7.50 en fr. 12.50 de flesch (do groote flesch bevat bijna 3 maal den inhoud van het kleine. Verkrijgbaar in al degoedt apotheken. Agentschap Mals oei Loui# SANDERS, Brussels De goede man had zicji geene moeite gespaard, om in de n abttri ge stad eeni ge hesCherming voor Frans in té roepen. Die pogingen waren te vergeefs geweest: zij waren veelal door de kuiperijen van beeld voor zijnen lessenaar, en de kin deren zagen tranen over zijne wangen vloeien. Hij had Frans altijd innig be mind; hij was gelukkig zijne Clara door hem gelukkig te zien Als men in den (huiskring over de toekomst sprak, trachtte men echter!ging (beproefd had. eikander tc troosten. Er bleef altijd een;mer voor Frans der moed niet op, zelfs niet,' toen reeds de noodlottige vrijspraak van Tonv, zijnen lieveling was komen treffen, "Waarom zouden wij den lezer de re den van dat zachte genoegen, over Ivo's gelaat verspreid, niet zeggen? Al is het. dan ook een klein tussdhen-verfhaal, hetwelk tot onze geschiedenis niet be: hoort, zal zijn braaf en vaderlijk ge moed er des te duidelijker door uit schijnen. Welnu danAan den eenzamen weg, dien hij een uur te voren bewan delde, was eene kermende stem zijne gedachten aan Martha's ongeluk en aan het mislukken zijner reis, komen storen. Een halfnaakt kind, bijna ver-, steven van koude en wiens pas gedekte voetjes weigerden te gaan, zat aan den natten weg." Het had 'honger en vroeg naar zijne moeder. Aan zijne zijde la gen de houtsprokkels die het onder het om eenen beschc te zoeken. De goede gezichteinder schoolmeester rilde over ganseh zijne schemeren, en mocht deze soms voor ledematen. :Zijn aangezicht en zijne het ooc verdwijnen, dan dachten zij datrechterhand, die hij om 'den rieten stok r',, ,-.'-1 -.Ti-li vi.,,,™ Op eenen namiddag kwam Ivo. langs loover had opgehaald. De sdhoolmeea- een slijkerigen weg. van het naburige,ter stond stil en sprak net kind troos- stadje terug, waar hij eene laatste po- tend aan. Daarna hief 'nij het, als de weinig hoop aan Frans hoorde van tijd tot tijd een er een God was, die allen wel beschev-gekneld hield, waren paara en blauw langen zucht uit den moederlijken men zou. van koude. Zijn voelenglibberden bij boezem opstijgen, en die zucht kwam Het duurde niet lang of de tijding ioderen stap uit, en de modder die aan zijne halve sluimering storen. Hij. kwam aan dat Tonv was vrijgesteld en de knieën zijner broek kleefde getuig- - - - „,ot een:dat Frans dienstplidbtig geworden Was. de..dat de oude man reed? verseiheidene menschlievendbeid te bekroonen. De beide arme familien waren mis-,malen gevallen was. En echter scheen goede herder, op zijne schouders, nam de sprokkels onder den arm en trad met dien last den weg op, die naar de hut van het arme kind geleidde. Zoo be reikte hij dezelve, hijgend naar zijnen adem en ontvluchtte zoo snel hij kon de dankzegging der moeder. Ivo had maar eene spijt: deze namelijk, dat hij geen geld bezat, om zijn werk van even als de moedor, groette, meer verlicht gemoed, de morgensche mering. II. TWEE VERSCHILLENDE KARAKTERS. troostig; Hikpik lachte en was tevro- hij niet misnoegd; er zweefde een glans den over den uitslag: eene kuiperij, die, van zoet geluk over zijn gelaat: want hem een paar goudstukken-gekost had hij had eene goede daad volbracht, en die zijnen zoon volkomen aan den zonder dat iepiand hem had kunnen Dc dagen verliepen. Alen wachtte in. landdienst onttrok.Tony zelf had dit- bespieden. Gelukkigen maken! dat was de droom van zijn leven, al 'had hij het reeds dikwijls, ten koste van zijn eigen welzijn, moeten bckooperi. Van dien omweg keerde de school meester zoo moeielijk terug, nat en be< vend van koude, van tijd tot tijd moeo lende rusten, om nieuwe kracht tg scheppen. Hij was nog een groot eind wegs van huis. toen een naderkomendö stap, een afgebroken geroep hem in dé ooren klonk. De goede man zag om en bemerkte Hikpik. die. den zwarten ezel, op welken hij zat-, met onbarmhartige slagen, door het slijk dreef. De deur waarder bereed dit dier op zijne toch ten, wanneer -'hij den achterstalligen betaler somS ging dreigen, of den huis raad, zelfs voor eene geringe schuld., in beslag nam. Op zijn zwarten ezel, met rood zadel, in zijn verkleurden regenmantel ge draaid en de hoed diep in de oogen ge lrokken, was Hikpik een onheilspellend schepselen geen wonder wanneer hij daarbij zijn spotlach liet hporen, dat de kinderen verschrikt zich verborgen, dat de arme huismoeders voor heiii beef den. Op het oogenblik, dat wij den zwar ten man zien te voorschijn komen, wei gerde het koppige rijbeest zijnen weg voort te zetten'het stond onbeweeglijk, niettegenstaande de stokslagen, die neester Hikpik het toediende. Ivo zag het en keerde langzaam langs dé slij- kerige baan terug. Hij groette den rij der, -en het dier hij den toom grijpende, leidde hij hetzelve voort, viel eenige ma len, hetgeen den zwarten man deed la chen; doch (bereikte eindelijk het hoo- gerc en drooge pad. ('t Vervol gtj

De Volksstem | 1926 | | pagina 2