Ghateaa St Mare DE hmi SOH00LMEESTÊR Aansla» op een jacht wachter te Sichem In kokend watergevallen De onbewaakte barreelen Hevige brand te Yperen De hevige koude Vreeselijk ongeluk le Antwerpen Brand !c Molenbeek Twee mijnrampen Elixir Be Kempenaar Naklank der zaak Bonnol Pool aangebonden le Brussel De slachtoffers der mijn Belangrijke dielte te Antwerpen Wsekoverzieht dar isyrs vsEi Brussel torordc-n aangegaan. Men besloot alsdan aan de geteistcrden 80 p. h. nit to be talen. M. MISS IAËN. Maar velen wor den niet betaald. M. POULLET. lederen dag wor den groolc sommen uitbetaald. Sinds 2 maanden heeft men dertig miljoen betaald uit de kas der coöpera tief voor oorlogsschade cn al de dossiers zijn geregeld. M. HU BIN. Waar zijn de 24 mil jard gebleven die reeds werden uitbe taald. M. POULLET leest een lijst voor van uitbetalingen voor oorlogsschade, waar uit blijkt dat de industrieel en niet meer jdan 2 miljarden hebben ontvangen. M. DEBUNNE. Tk betwist uwe cij fers niet, doch liet publiek is wantrou wend. Ik stel voor een onderzoek in te Stellen er moeten misbruiken zijn. M. POULLET zegt dat voor iedere be langrijke zaak van oorlogsschade des kundigen worden benoemd om de scha de te onderzoeken. Tc Brussel nog wor den alle dossiers zorgvuldig gecontro leerd, zoodat misbruiken Ibijna onmoge lijk zijn. Indien het gerucht verspreid wordt dat groolc misbruiken bestaan, dan doet men verkeerd. Meestal hebben de oorlogsrechtban ken op de verschuldigde sommen voor schotten verstrekt. Ook in deze kwestie moeten we er aan denken dat 'het even wicht der begrooting de eerste voor waarde is onzer welvaart Indien onze fi nanciën zich in een beteren toestand be vinden, zullen we wat milder zijn. M. ALLE WA ER T zegt dat vele ge- teisterden geen geld konden bekomen, maar wel titels. Koe komt dat overeen met de verklaring van den minister, die zegt. dat men nog dagelijks in geld uit betaalt Vele kleine industriecleff kunnen in de banken geen geld bekomen met hun titels van oorlogsschade. M. HOUSIAUX klaagt over den toe stand dor oorlogsgeteistcrden van Di- nant. In deze stad was de Staat aan een hotelhouder M. De Winter 180.000 fr. schuldig. M. De Winter was aan den Staat 15.000 fr. schuldig en werd be dreigd met onteigening indien hij niet betaalde. De rechtbank van Dinant heeft ech ter M. De Winter van zijn verplichting ontslagen. M. doLIEDEKERHE, minister van economische zaken, zegt dat rekening behoort gehouden te worden met den fi- riancieelen toestand van het land. Hij geeft vervolgens de lijst op van /het aan tel dossiers die in de verschillende stre ken in 1025 werden beëindigd. Te Den- eVrmondc 8000; te Brussel 45.000 M. DEBUNNE (soc.) bedankt den eer sten minister cn den minister van econo mische zaken die hoop hebben gewekt, doch hij houdt vol dat vele geteisterden ccn oordeel ten hunnen gunste hebben verkregen, doch sedert eenigen tijd geen geld kunnen verkrijgen. Doch schoone woorden zijn niet voldoende. Indien er geen geld is, dat men het duidelijk zeg ge. Spreker stelt voor een 'onderzoek te doen over al de gevallen, waarin meer dan 500.000 fr. werden betaald. Nemen nog het woord MM DOMS (soc.), BUYL (lib.) en PONCELET. De zitting wordt geheven te half 7. Dinsdag zitting te 2 uur. Proef eens de lekkere BOTERSPE- CULOÖS der bakkerij DE TOEKOMST te Denderleeuw. Ze is waarlijk fijn! 2739 door AUGUST SNIEDERS, Omstreeks 10 uur 's avonds, keerde jachtwachter Evarist Appels, van Tes- senderloo in dienst der familie de Me- rode-Westerloo, huiswaarts, toen hij op Blauwberg schoten hoorde. De aanwezig heid van stroopers vermoedende, ging hij zijn broer JuuJ, te Sichem, opklop pen. Besloten werd samen te komen op Ramselbutsberg. Evarist ging zijn ge weer halen en Juul trok naar voornoem de plaats, legde zich achter struikgewas op de loer en wachtte naar Evarist, 't Schieten had intusschen opgehouden. Plots bemerkte hij twee personen oip zeer korten afstand, die stil met elkaar een praatje voerden en verdachte voorwer pen droegen. Juul Appels sprong recht, waarop de twee kerels het hazenpad ko zen, achternagezet door den jachtwach ter. Op het punt gevat te worden, keerde een der mannen zich om en schoot op Juul, die door de lading korrels in den arm werd getroffen. De schutter en zijn gezel maakten zich uit de_ voeten. Een 'kwartier later, trof Evarist zijn gekwet sten broer aan. Het is geneesheer Volders uit Sichem, die den gewonde verpleegde. Het onderzoek in deze zaak wordt ijve rig voortgezet. Juul Appels is met het parket ter plaatse geweest. Zijn toestand is zeer bevredigend, Een smartelijk ongeluk' gebeurde "Woensdag namiddag ten huize van vrou we Duchateau, wonende Schuttershof- straat te Mechelen. De vrouw was bezig met den wasch, terwijl haar 5-jarig doch tertje in de plaats speelde. Op zeker oogenblik nam de vrouw een ketel ko kend water van de stoof en zette hem op den grond. Al spelende viel het kind en kwam in den ketel terecht, waardoor het schrikkelijke brandwonden bekwam. Het arme kind werd ter verzorging naar het gasthuis overgebracht. IZijn toe stand is erg. Woensdag, rond 4 ure namiddag, reed de landbouwer, J. B., met zwaar ge laden -hout-kar uit de bosschen der Duns- Leide over den kiezelweg van Néerpelt op Achel huiswaarts. De wind was zeer hevig en hij hoorde den trein niet aan komen; aan den onbewaakten overweg der spoorlijn op Sint-Huibrechts-Lille werd zijn -paard door het maöfcien gevat en vermorzeld. Op die zelfde plaats zijn vroeger reeds twee menschen veronge lukt. Woensdag avond werd de Ypersche bevolking in opschudding gebracht door het noodsein dat over de stad huilde. Brand was uitgebroken op het Minneplein, waar een heel dorp barak ken van het Albertfonds opgetimmerd is. Het vuur brak uit in het oud stad huis, waar thans vier huisgezinnen hunnen intrek genomen hebben. Den kelijk moet men liet eerst bespeurd hebben bij Tybcrghien, ketellapper en zoo snel nam het uitbreiding dat en kel eenige meubelen van de verstwo- nende konden gered worden. Op een uur was alles plat gelegd. De pompiers hadden de meeste moeite om de water- nondingen, welke toegevrozen waren los te krijgen en gelukkig was het dat de wind in goede richting zat, anders was heel het plein w Niet alleen over onze eigen streken, maar zoo wat overal is plots een hevige koude ingevallen. Ten onzent heeft het weerkundig instituut de Staatsspoorwe gen verwittigd dat we gemakkelijk des nachts tot 10 graden onder nul kunnen (komen en men dus zijne voorzorgen beeft te nemen met de pompen en der gelijke. In Bretanjc heeft men in het binnen land reeds 7 tot 10° gehad en op de kust 4°. Te Belfort bereikte men den vorigen nacht zelfs 17°. Te Brancon, in de Hoo- ge Alpen, kwam het tot 22°, terwijl in de Haute Garonne, l'Aude, le Lot, PAveyrori en omstreken de sneeuw 25 ot 50 cm. hoog lag. Op verschillende punten is de Loire toegevroren. AAN DE AZUREN KUST. Ventimiglia, 13 Jan. (Havas) Gisteren, na den hagelslag, is de sneeuw gevallen, wat, van menschengeheugen, in die streek grens van Italië en Frankrijk niet meer gezien was. Ge durende den nacht daalde de tempera tuur tot 5 graden onder nul. In sommi ge plaatsen was de koude zelfs 8 graden onder nul, en daar de wind belette het vuur aan te steken in volle veld, is de gansche bloemteelt bijna vervrozen. In de vallei van Nervia en van Cerosia al leen bedraagt de schade verscheidene miljoenen. 5de Vervolg. De schoolmeester liet het hoofd in de handen zakken en murmelde Mar tha, Clara, Frans gij allen, die ik, naast God. het meeste liefheb wat zal er van u worden Dodh waarom mij niet getroost door eens op God te den ken Zegt Hij mij niet, dat de bitter heid van het afzijn, de vreugde van het weerzien zal verdubbelen De jaren rollen snel heen en de hemel zal Frans beschermen. Ik zal de zomers en de herf- sien tellende bloemen van de eersten met iiefdo groeten, en de tranen van vreugde storten bij de laatsten... Zoo zal het weerzien aanbreken... Kom, dat is zoete troost sta op, en schenk er een deel van aaii Martha, aan Clara en aan Frans. (Jij moogt dezen troost niet voor u alleen in het hart bewaren zij hebben hem meer noodig dan gij. Bemoedigd stond de brave man op en trad verder. Hij dacht niet meer aar. don zwarten Hikpik. noch aan de koude, noch aan de vermoeinissen. De troost doortintelde zijn hart de hoop gaf hem mond en nieuwe kracht. Ivo bereikte zijne woning. Clara kwam hem toegevlogen om te vernemen. oS hij nu ecnen beschermer voor Frans had gevonden. Neen hij had niets meegebracht, dan betrouwen op God. Hl HET VERTREK. De aarde was reeds met bloemen over- strooid. Alles herleefde onder den adem van den Schepper, en zong de lente-zon den welkomstgroet te gemoet. De rijke glimlachte tot de natuur, omdat zij hem aangename en afwisselende vermaken zou aa^edende dorpeling om den ar beid op do akkers; de maagd om hare bloemen van liefde, het kind om de vrije natuur waarin het dartelen zou. Er waren er echter die in de algemee- ne vreugde niet deelden: het waren de huisgezinnen, welker kinderen opgeroe pen werden, om den volgenden dag te vertrekken. Daar was het zoo stil in huis, alsof een li jk in hetzelve neerlag dat men den vol genden dag naar het kerkhof vergezellen moest. Het was avond. De schemering daalde neer en aan den horizon duidde een heete gloed aan. dat een lieflijke dag was heengesncld. 'Zachtjes tinkte bii poofcen de klok van de dorpskerk. .Het was het angelus, hetwelk do vrome men- schen toeriep dat: de plechtige stond van het gebed aanbrak. Er is iets geheimzinnigs in die.onder broken tonen, welke over de stille vel den galmen, en in de heuvels en bosschen aan den gezichteinder verloren gaan. Nooit hoor ik dien klokketoon, of er maakt zich een weemoedig gevoel van EEN LOODGIETER LEVEND VERBRAND. Een ijselijk ongeluk gebeurde aan boord van het schip «Campos», tijde lijk liggend in het droogdok te Ant werpen. De 58jarige loodgieter August S., wonende Vrijdagmarkt, moest een her stelling doen aan den tank van het schip. Daartoe moest hij in een ijzeren buis kruipen van 5 meters lengte. Toen hij op de plaats gekomen was, waar de herstelling zou gebeuren, ontplofte plots de soldeerlamp, die hij (bij zich liS en de kleederen van den ongeluk kige vatten vuur. De man kon zich niet uit de buis loswerken en riep luidkeels om hulp. Leden der bemanning snelden toe, maar moesten wijken voor den dichten stinkenden rook, die uit de buis kwam. Men ontbood in allerijl de brand weer, die verplicht was eerst het vuur te bedwingen alvorens den rampzaligen loodgieter te kunnen, helpen. De arme. man was inmiddels levend verbrand, als in een gloeienden oven. De brandweer moest meer dan twee uur werken, eer' het vuur heelemaal gedoofd was. Het parket kwam ter plaatse en nam de soldeerlamp in beslag. Do'nderdagnanijjddag is brand uitge broken in eene mebanieke schrijnwer kerij op de GeVncenteplaats van St. 2ans-Molenbeek. Aanc-onds waren de pompiers Ier plaatse; zoo geweldig woedden de vlammen dat de pompiers die op de ladders stonden om de (hoo gt ere verdiepingen t..- vrijwaren, alle drie minuten moeste worden afgelost. Na twee uren werkens was men de brand meester. Er zijo geen persoonlij ke ongelukken, maar de schade is aanzienlijk. Men kent de oorzaak niet Een 20 tal dooden in Japan. In een koolput van Takamatoe (Ja pan) had een ontploffing plaats, waar door een werkman gedood en verschei dene anderen bedolven werden. Een reddingsploeg, bestaande uit een 20- tal personen, daalde in den put en toog er aan den arbeid om de slachtoffers te verlossen. Maar al de redders werden gedood door nieuwe ontploffingen, welke zich voordeden. Een 100/a£ Amerikanen bedolven. Eene ontploffing heeft zich voorge daan in een koolput van Wilburton, in den Staat Oklahoma, Amerika. Een 100-tal mijnwerkers werden bedolven en men vreesde, dat er geen een zou kunnen gered worden. De reddingsploegen zijn evenwel ieverig aan den arbeid om de ingestor te materialen weg te ruimen en zich een doortocht te banen naar de gaan derij, waar de ontploffing plaats ge vonden heeft. Talrijke mijnwerkers uit de naburige putten zijn toegesneld om aan het reddingswerk deel te ne men. Er zijn nog overlevenden, daar men hun stem kan waarnemen in de veriuchtingsbuizen, welke door de ont ploffing niet vernield werden. De groo- te kwestie is of men de ongelukkigen op tijd nog zal kunnen redden. Jacques Neefs, Antwerpen. 29572 EEN GENADE-ACTIE TEN GUNSTE VAN DEN AUTOBANDIET DIEUDONINE. De Ligue des Droits de l'Homme heeft een actie op touw gezet voor Dieu- donné, den autobandiet van de bende Bonnot. Is deze Dieudonné veroordeeld in 1913, tegelijkertijd met zijn metge zellen, het slachtoffer van een ernstige gerechterlijke dwaling Hij zegt het en daarom is er nu een comiteit gevormd om de herziening van dit vonnis te ver krijgen. Maar de proceduur der revisie is moei lijk en verloopt langzaam. Dieudonné zit reeds 13 jaren in de gevangenis. Hij heeft, daar, vanwege zijn goed gedrag en zijn werkzaamheid de achting van allen verworven; een redding, waarbij (hij zijn leven waagde, bracht hem een vermin dering van zijn, straf. Misschien onschuldig, doch in elk ge val voldoende gestraft, schijnt hij waar dig zijn plaats in de maatschappij weer in te nemen, aldus de Ligue, en daarom dringt zij er op aan, dat hem genade ver leend worde. Donderdagnamiddag werd de poli tie verwittigd dat twee kerels waren binnen gedrongen in een huis der Van Geliekstraat, te Schaarbeek. De politie trok ter plaatse, doch op haar zicht nam een der kerels de vlucht Zijn me deplichtige kon worden aangehouden. Het was een Pool V., zonder vaste woonplaats. Men vond op hem een groot sluitmes. V., weigerde alle vragen te beantwoorden. Men meent een ge vaarlijken inbreker beet te hebben. Hij werd ter beschikking gesteld der mili taire veiligheid. Zijn medeplichtige wordt ijverig .opgezocht. A. Simkens, Burgerhout, Antwerpen. i< mij meester; ik denk aan al wat mij dierbaar was in mijne jeugd; aan allen, die mij naar een beter leven zijn voorge gaan. of die. in ons eenzaam dorpke, den jongen dichter liefhebben. "Waarom sta ik stil, als mij die toon in de ooren galmt 'Omdat hij een welsprekende vriend is, die als met tooverkraciht het verledene voor mij opentdie weer glim lachen en tranen geeft, mij weer doet bidden, hopen en beminnen, gelijk toen ik geene andere wereld kende dan ons vergeten dorp Ik hoor hem op dit oogenblik in mij ne verbeelding, en blijf droom end «aan den eenzamen landweg staan, waar Cla ra bij het steenen kruis, met mos en eiloof bedelt, de knieën plooit en bidt. Wat 'bidt zij godvruchtig, do handen saêm gevouwen: het lieve aangezicht smartelijk ter zijde gebogen Hare oogen blikkeren van tranen en hare ro zige lippen versmelten, tussohen de ge beden, den naam van Frans. Zij sprak hem zoo luide uit, dat eene stem zacht op de? hare antwoordde Clara Verschrikkend wendde zij zich om en ontwaarde Frans, die op eenige schreden afstand van haar stond. Zijn gelaat droeg het spoor 'eeher hevige aandoe ning. Op dit oogenblik" tinkte de klok weer en Frans plooide naast het meisje de knie ën bad. Het angelus bifeld op. De jongeling leunde op het steenen kruis cn zucht te Morgen, Claro2 morgen. Nog eenen avond, nog nacht fluisterde het meisje. En dan moet ik u, mijne moeder, uw vader verlatendan moet ik onder de vreemde menschen gaan leven. Ach. Frans, 'herhaal dat niet gij slaat mij het hart tot bloeden, alsof ik u nooit meer zou weerzien.Indien gij ons in de groolc wereld maar niet vergeet... Ik heb dikwijls gelezen en gehoord, dat zij zoo schoon, zoo sohitterend is; dat men er zoo lichtelijk de arme menschen vergeet Frans indien dit ooit moest gebeuren ik stierf van verdriet U vergeten Maar wie zou het kunnen, Clara - De wereld is zoo verleidenden gij ook zult schoon .zijn, met uw glinsterend kleed aangij zult meisjes ontmoeten die veel beter zijn dan uw Clara; maar Frans, zij zullen u toch zooJief niet hebben als zij. Clara snikte bij deze laatste woorden. Waarom weent ge vroeg de jon geling. Waarom hebt gij zulke somjbere gedachten Neen, Frans zal u nooit vergeten denken aan u zal hem den tijd minder hard, minder lang doen schijnen; liet zal hem kracht geven om dat vreemde leven te verdragen. In de koolmijn van Ilornu had er eene instorting plaats en een der werk lieden de genaamde J.B Menu, 43 iaar oud, gehuwd en vader des huisgezins werd bedolven. Het duurde nogal gerui- men tijd eer men den ongelukkige (hit zijn gevaarlijken toestand kon (bevrij den. Het slachtoffer doo&elijk getroffen, is aan de gevolgen bezweken. In de koolmijninrichting van Sa- batier te Raismes, is er een schrikkelijk ongeluk gebeurd. De werkvrouw Conso lation Gonzales, 19 jaar oud, van Spaan- sche afkomst, werd in eene trieerma- ohien gevat. Zij bekwam vreeselijke wonden over gansdh het lidhaam. On- middelijk werden het meisje de eerste zorgen toegediend, waarna men haar naar het gasthuis overbracht. Bij (hare aankomst aldaar is ds ongelukkige over leden. vV- VOOR 10.000 FR. AAN PELSMAN TELS GESTOLEN. (Eergisteren nadht werd, denkelijk' bij middel van beklimming, uit de uitstal ling op de eerste verdieping van ;t huis Eiermarkt, 47, te Antwerpen, ten nadee- ie van Jeanne Thiry, gestolen vier da- mesfrakken, bestaande uit een zwarte loutre-mantel, ter waarde van fr. 2850 een dito, hebbende eene waarde van fr. 2000; een dito, waarde fr. 2500; een uit bever, waarde 2250 fr. De daders zijn onbekend. Medegedeeld door de BANQUE D'ALOST Kapitaal 3,000.000 fr. voluit gestori, aangesloten bij de BANQUE DE BRÜXELLES Kapitaal en reserven 290.000.000. Gesticht in 1871"; Ter komptantmarkt mogen wij de houding aanstippen onzer staats- waarden. Ze zijn deze week goed ver handeld gewcesteep de Verwoeste Ge westen, Binnenlandsdhe leening met premie Consolidé, Nationale Herstelling mochten eene merkelijke koersaanwinst boeken. Buiten de zinkwaarden en die der .pe trool- en koloniale ondernemingen valt er weinig te vertellen. Deze laatste in 5t bijzonder warén gezocht, ën de Kasai bereikte op zeker oogenblik don koers van 720. Voor wat de toekomende koloniale leening (betreft, bericht men ons dat de ze waarschijnlijk aan pari zal uitgege ven worden,de interest zou 7 bedragen met deelneming in de winst der goud mijnen van Kilo-Moto. Op de termijnmarkt bleef men zich bezig houden met Kasai, Caoutchouc en Petroolwaarden. Van de Kasai spraken wij reeds in 't overzicht der komptant- rnarkt; de titels der caoutchouconderne- mingeri (Financier, Scnnah, Hevea, Soengei) waren eerder loom ten gevolge van de prijsvermindering van de rubber alsook van dc vermeerdering der zicht bare stocks te Londen 't Einde der week was nochtans beter voor die soort titels. De Petrool waarden bleven goed ge steund en behielden nog al -gemakkelijk hunne vorige kwoteering. Alle inlichtingen worden bereidwillig én ganscli kosteloos medegedeeld door dc BANQUE D'ALOST. Geheimhouding verzekerd. uwer moeder. O neem het, ik smeek het u. De eenvoudige Frans had op dit oogenblik eene dichterlijke vervoering; hij kuste vurig dat dierbare kleinood, hetwelk hij in zijne jeugd aan den hals van het kind en sinds lang aan dien de? maagd, had zien hangen. Doch plotse ling bedacht hij zich en gaf het gouden voorwerp terug. Neen. ik kan het niet nemen, sprak lhj ik mag dat sieraad niet aan vaarden. Clara, bedenk wel dat uwe moe der het u opbaar doodbed gegeven heeft, en ik. ik zal u toch nooit vergeten. Daar, neem het weer. Neen, neen mijne arme moeder zeide mij Geef dat aan hem, dien pij zult liefhebben cn uwer liefde waardig is. Ik gaf het eens aan uwen vader; hij gaf het mij op onzen bruiloftsdag terug. Ik geef het op mijn sterfbed aan u het is een heilig voorwerp in onze familie. Denk wel. eer gij het wegschenkt En aan wien zou ik het anders geven dan aan u. Frans Hot zij dan zoo Gij hebt. het aan gecne slechte handen toevertrouwd. Frans heeft u hartelijk lief. Ter zijde van den weg ritselde l>ct l#o- Dank en. mijn vader, die u zoo ver. Indien men de takken van hot kreu- gaarne gelukkig zou willen zien, dien polhout gescheiden had, zou men Tony moet gij ook niet vergeten... Zie, ging:hebben ontwaard; zijn aangezicht waa zij na eene poos voort Frans, houd dit door eene "lijkkleur overtogen en moest kleine gouden hartje altijd bij u het [wel aan een folterend lijden doen den- is mij wel dierbaar, maar ik sta liet uiken inderdaad, de minnennijd kaang af tot eene gedenkenis. de aan Tony's hart. Neen4 Claraa het is een gogejhenk j ft Vervolgt."!

De Volksstem | 1926 | | pagina 2