Priesterlijke benoemingen |ZoBöag 17 Januari I Maandag 18 Jan: 1328 Slaalsgepensioeaeertlen Het rad der fortuin JRevrozen xleesch Nieuwjaarsgiften voor den Paus Redevoering uitgesproken door den heer Raron de Bélhune Inzegening van het huwelijk van Mussolini Ministerie van Spoorwegen De vervolging der geestelijken Na het ontslag van generaal Kestens De moord op luitenant Graff Nationaal werk voor kinderwelzijn Geweldige brand te Quebec De terechtstelling der Spaansche anarchisten te Bordeaux Eene modelmeid Nieuwe brandramp te Mechelen XXXII" JAAKGANG NUMMER 14 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. —Telefoon 111 ID£igl|;I<3X^€3. I 5 Centiemen Wekelijks 0,75 Uitgever J. Van Nuffel-Ua Gandt B&tso'ïcit buiten liet Arr. AALST Agentschap Haves Adolf Kaxlaan, 13, te Brussel. Rue «ie Richelieu, Parijs. Breams Buildings, 6, Londres E C. 4. 11. Antoniua jZon op 7,40 onder 4,22 |H. Pietersloel ts Romr |Zon op 7,39 onder 4,23 'aie Kwart, den 20 TH5TSONTWERP HOUDENDE PE REQUATIE VAN DE STAATS- PENSIOENEN. Wij ontvangen do wcmorie van toe lichting hij 'liet wetsontwerp houdende perequatie van de rustpensioenen "uitge keerd door de Staatskas. Dit ontwerp heeft geenszins voor doel pensioenwetten in hun geheel te herzien en zijne sirekkiug is niet zoo ruim zij bestaat er eenvoudig in het voordeel «.ener perequatie te schenken aan de pen sioenen die tot grondslag hebben jaar wedden van een hoogeren daturn dan 1 Juli 1924. De nieuwe omwerking van de wetge ving betreffende de pensioenen zal de stof uitmaken van een later komend ont werp, waarvan do voorafgaande studiën worden voortgezet in den zin van eenmaking en centralisatie door de ingestelde commissie. Deze laatste zal overeenkomstig de regeering.sibeiofte, de afgevaardigden der professioneel© groe peeringen hooren. De regoering helft het inzicht binnen •kort bij do Kamer het herzieningsont- werp in te dienen en daaraan geen terug werkende kracht te geven. In hare opvatting omvat het perequa tie-ontwerp dus slechts eene voorloopige toepassing. Het nu ingediende voorstel, zoo wel als de wet. van 8 Juni 1920, steu nen op een beginsel van uitdeelende ge rechtigdheidzij strekken er toe, in de mate van liet mogelijke op gelijken voet to stellen de pensioenen die geheel of gedeeltelijk zijn gegrond op wedden van een hoogeren datum dan 1 Juli 1924 en dio waarvan de vereffening uitsluitend de wedden van een lateren datum be treft. Buiten enkele verbeteringen van bij komenden aard, blijft de bestaande wet behouden voor de pensioenfactoren an deren dan het bedrag van de jaarwedden die voor de verevening tot grondslag die nen. Voor deze laatste, moest men nood zakelijkerwijs rekening houden met het bestaan, onder het regiem der perequa tie van oen veranderlijk gedeelte. Onder liet voorgestelde regiem omvat ten de pensioenen insgelijks, in de mees te gevallen, een vast gedeelte en een ver anderlijk gedeelte. Dit is redematig voor de rustpensioe nen daar deze de verlenging van de ver minderde activiteitswedde uitmaken. Voor de overige pensioenen, dringt het stolsel zich niet met evenveel logica op, dooli de uitbreiding wordt door dc een vormigheid geboden. Hot vast gedeelte komt in de plaats van 'hol#!huidig onverdeeld pensioen op den grondslag der organieke wedden van do perequatie verwezenlijkt bij de wet of bij een koninklijk of ministerieel be sluit. Het veranderlijk gedeelte wordt geves tigd volgens de gebruikelijke wijze voor de activiteitswedden en met het correc tief, dat de grondslagbedragen en de overeenstemmende trappen talrijker zijn. Al deze bedragen en die trappen werden zoodanig geregeld dat de aan- yangsbedragen van 300, 400, 500, 600 cn 700 fr. van toepassing op de pensioe nen overeenstemmen met de laatste edliijf van duizend frank van de trappen voor de activiteitswedden aangenomen. In geen geval, mag hot veranderlijk gedeelte het vast gedeelte overschrijden. iDit is de algemecne samenhang van het ontwerp. Zijne toepassing aan de onderscheide ne regiems van pensioenen en aan de menigvuldige gevallen van elk dezer, veroischte zekere nauwgezetheid welke men niet kon vermijden in het bdang van de spoedige uitvoering van het hef- zieningswerk der loopende pensioenen. Een mijnwerker van Paturages, Flo- rent ïjermusiau, komt door een wissel agent van Bergen verwittigd te worden dat hij nu een jaar geleden, een lot van 1 miljoen gewonnen heeft bij de trek king der lecning van de Verwoeste Ge westen. De gelukkige winner is 35 jaar oud, gehuwd en yt der van twee kinde ren. De nieuwe miljonnair is een zeer braaf man; zuinig en werkzaam, was hij erin gelukt het huis tc koopen dat hij bewoont, en eenigc titels, De fortuin brengt zijn hoofd niet op hol; voor hot oogenblik liceft hij geen ander ontwerp dan eene goede geleerdheid aan zijne kinderen Ic bezorgen. In de A'kademie van Geneeskunde tq Parijs beeft M.Lauie verslag gedaan van een onderzoek in do groote Argentijn- sohe bevriesinrichtingen voor vleesdh Hij stelde" vast, dat het slachtvee mei Inschrijving geopend door den Bond der Katholieke Dagbladschrijvers van groote zorg- uitgekozen, daarna geslacht,1 Bolgic, onder do liooge bescherming van in stukken verdeeld, afgewasschen en het Episkopaat, vervolgens bevroren wordt. Het bevro ren vleesch behoudt zijn vitaminen, is even goed verteerbaar als versoh vleescbj ACHTSTE LIJST, Overdracht fr. 37.867. en ibezit er alle hoedanigheden van. De Mgr Cantineau, 100Mevr. Claes, Brus- koude vernietigt zijn fermenten niet. Zij sel, 100Ten voordeele van Z. H den brengt alleen het fermentatie-proces tot Paus, 300; M. Louis Legrand, 100; M. stilstanden dat begint weer na ont- iAlexander Legrand, 100; M. Henri Le- dooiïng. grand, 100; Etablissementen G, A. Le- Do gevolgtrekking van Lauve is, dat grand, 200Damen van St. Andries, bevroren vleesch van overzee alle moge- Doornik, 100; M. en Mevr. Jadoul de lijke waarborgen, die men voor deugde lijk voedsel moet eischen, biedt. TIJDENS DE ONDERVRAGING BE TREKKELIJK DE OVERSTROO MINGEN. Fresin, 100M. en Mevr. Orban de Xi- vry, Stavelot," 100M. J. Loosvcldi, Ise- ghem, 100Mevr. J. Landrieu en kinde ren, Gent, 100; Baron en Barones Alb. van Calocn, Lophern, 200; M. J. Ver- helst, Brussel, 100; Mevr. Helleputte- Schollaert, Leuven, 100; Kanunnik J., Namen, 50; Kom. V. Servaes-Senden, Oostende, 25A. X., 50Dr. Wauters de Bestcrfeld en kinderen, 30; A. D., 2-00 M. Paul Quinet, Bergen, 100 M. en Mevr. Cooreman, Brussel, 100; M. cn Mevr. Karl Hanquet, Luik, 100 Eta- blisement Casterman, S. A. Doornik, 250; Dre Paul van de Kerchove, id., 100; M. Leonard Bacro, Wez, 25; Gees- De achtbare Heer Minister Anseele heeft ons gisteren een kort overzicht gc- geven der toestanden in de overstroomde I teUjtteïd^v^ltVSon "ïemplëu^ gewesten en der ontworpene werken die 215; H. Vader, zegen ons, 2Naamloos, moeten uitgevoerd worden om de terug; j>uette 5 uit Charleroi, 10 N. Brand, keer van dergelijke rampen te vermij den. Sprekende der Dendervallei heeft de Heer Minister bestatigd, dat er het water de hoogte der vroegere overstroomingen niet heeft bereikt en dat de streken van Aalst en Dendcrmonde gedeeltelijk ge spaard zijn gebleven. Wel is waar', heeft de stad Aalst, door het onheil niet veel te lijden gehad, zoo als het gebeurde tijdens de overstroo mingen in 1917 en 1918; doch niet te min is de toestand in zekere omliggen de gemeenten, r.amenlijk in Gysegem, in Mespelaere zeer angstwekkend ge weest. Tusschen Aalst en Dendermonde wa- 1. Totaal fr. 41.030. Men kan de inschrijvingen sturen aan het bureel van dit blad of ze storten op de postcheckrékening n. 38279. van M. L. Mal lie, sekretaris van den Bond der Katholieke Dagbladschrijvers. heeft. In de hooge kringen te Itomo wordt gemeld dat Mussolini in het Vatikaan de kerkclijko inzegening van zijn huwe lijk met. Dona Kachelo, met wie hij four- ren honderden hectaren door het water gcrlijk in den echt getreden is, bekomen bedekt; in de voornoemde gemeenten zijn vele woningen door den stroom be schadigd en zal de toekomende oogst op eene groote oppervlakte vernietigd zijn. Hooger op, tusschen Aalst en Ninove, tusschen deze laatste stad en Geeraards- bergen was de gansche Dendervallei overstroomd, en indien de toestand zich niet plotseling had verbeterd, dan had den zich groote en onherstelbare onhei len voorgedaan. Ik wil nogmaals de aandacht der Re- gecring vestigen op de dringendheid do noodigc werken in de Dendervallei aan te vangen. Het sluis van Wieze dagteekent van de jaren 1782; alsdan reeds deden de overheden der stad Aalst drin2ende •oetstappen om te bekomen dat door de toenmalige regeering eene doorsnede langs over dc gemeenten Denderbelle en Baasrode zou gegraven worden om !ar.gs daar het overtallige water rechtstreeks in de Schelde te verspelen. Sedert meer dan eene eeuw wacht de tad Aalst, naar de uilvoering der wer ken. wélke haar grondgebied en dit der omliggende gemeenten tegen het gevaar dér overstroomingen moeten vrijwaren. Die werken zullen ter zeiver tijd toelaten dat schepen van 600 tot 700 ton de ha ven der stad Aalst zullen kunnen berei ken. Sedert de bevaarmahing der rivier zijn de landerijen en de weiden, tus schen Aalst en Geeraardsbcrgen. aan de beide oevers van den Dender gelegen, in zuurachtige moerassen herschapen voor heen was die streek als eene der vrucht baarste van het land aanzien. De uitvoering der ontwonpene wenken zou ook voor uitslag hebben dat, dien noodlottigen toestand een einde zou gesteld worden. Ik vervul hier eene plicht tegenover mijne ingezetene met nogmaals en krachtdadig aan te dringen opdat de groote belangen en do toekomst der stad Aalst niet langer zouden verwaarloosd blijven. Dc Heer Minister heeft "aangekon digd dat een crediet van 15 miljoen Het beheer van spoorwegen herinnert aan -het publiek dat de restauratie-wa gens der Internationale Maatschappij der slaapwagens toegankelijk zijn zon der opgeld 1) aan al de reizigers van le en 2e klasse in internationaal verkeer, welke ook hun vervoerbewijs weze 2) aan al de reizigers van le klasse in binnenverkeer 3) aan de reizigers van 2e klasse in binnenverkeer, maar slechts om er het lunch of het middagmaal te nemen. Daarentegen de reizigers van le klas se alleen worden toegelaten in de salon restauratie'rijtuigen die aan het beheer van spoorwegen toebehooren. Deze laatste zijn in het treinboek aan geduid door de verkorting S.R.R., ter wijl de restauratie-wagens aangeduid zijn door de verkorting R.W. BISDOM GENT. - Zijne Hoogw. de Bisschop heeft noemd Pastoor te Lembeke, den E. II. Boey- fcens, onderpastoor te Melsele r; •Onderpastoor te Bcrlare, den E. H D'hose, id. ié Oostacker; Surveillant in het College te Lokcren, den E. H. Van Lil. diaken in het »Se- be- 500 geestelijken opgesloten. Met betrekking tot de priostcrYervol- gingen in Rusland wordt nader aan do Roel gemeld, dat in het geheel een franken voor de werken aan den Dender '500-tal geestelijken zijn aangehouden, tusschen Aalst en Dendermonde in het Zij zijn opgesloten in de gevangenissen budget ingeschreven was. Ik druk de der Gépc-oe, en vertoeven daar onder hoop uit dat dit crediet zoo haast moge-een verzwaard regiem. Een bepaalde lijk zal benuttigd worden en dat dit aanklacht is lot nu too niet tegen hen maal do hoofdbelangen der inwoners der ingediend. Onder de geloovigen hebben stad Aalst cn dc-r ganschc Dendervalleide aanhoudingen groote opschudding niet zullen teleurgesteld zijn. Iverwekt. Het ontslag van generaal Kestens is dus officieel. Het koninklijk besluit waardoor dit ontslag aanvaard wordt zal in het Staatsblad verschijnen tegelijker tijd met het Koninklijk besluit, waar door de niouwe of de interimaire minis ter van Landsverdediging benoemd wordt. Want dat is het standpunt van de re- geering dat yoorloopig geen nieuvre mi nister van Landsverdediging .zal be noemd worden. Veeleer zal een der leden van de huidige regeering met het inte rim belast worden. De naam van M. Van de Vyverc werd vermeld. Doch M. Van de Vyvere woon de de vergadering niet bij Vün de mi nisters op dewelke het allen het eens schenen te zijn dat M. Van de Vyvere de geschikste man is om dit interim waar te nemen. M. Van de Vyvere heeft dan hierover nog geen onderhoud gehad met zijne collega's. En het is eerst Vrijdagnamiddag om 6 uur dat M. Poullet den minister van Landbouw is gaan wagen die taak te willen op zicli nemen. Zal M. Van de Vyvere aanvaarden Dat blijft eene opene vraag. En reeds wordt gemeld dat zoo M. Van de Vyve re weigert, M. Poullet zelf in afwachting het ambt van Landsverdediging zal waarnemen. M. Poullet is evenwel ver moeid en is bovendien nog niet volledig hersteld en het zou dan na veel aarze- lens zijn en omdat hij niet anders kan dat M. Poullet dc interimaire minister van Landsverdediging zou worden. M. Poullet had Vrijdag ook een on derhoud met M. Vandervelde, minister van Buitenlandsche 'Zaken. Deze laatste wou aan de journalisten geen enkele mededeeling doen. Wat er ook van zij, er wordt geon be slissing 'lieden verwacht. Zaterdagna middag zal er een ministerraad worden gehouden, waarop hoogst waarschijnlijk een definitieve beslissing zal getroffen worden. In den loop van Vrijdag had de heer Rolin, minister van Binnenlandsche Za ken, eveneens een onderhoud met den heer Poullet en met generaal Maglinse, legers tafovers te Dit onderhoud houdt natuurlijk' ver band met de oplossing van de militaire kwestie. Immers de (lieer Rolin moet het ontwerp op de toepassing van den 10- maandendiensüijd op de lichting van 1925 onderteekenen. Vrijdagavond., 8 uur. Men logenstraft in minisleriecle krin gen dat M. Poullet een onderhoud zou gehad hebben met M. Van de Vyvere. Anderzijds'wordt er beweerd dat be raadslagingen van officieuzen aard wer den gevoerd tusschen MM. Van de Vy vere, Poullet cn generaal Maglinse. KAW UITGELEVERD EN WEER OPGESLOTEN. -Uit Berlijn wordt gemeld dat de ge wezen schupo-agent Kaw, die samen met zijn kollega Engeler door de recht, bank van Stettin ter dood veroordeeld was voor de moord op den Belgischen luitenant Graff, weer is opgesloten le Stettin. Kaw was uit het gevang van Stettin kunnen ontsnappen en eerst in de maand .November laatst werd hij aangehouden te Graz. De uitleverings- pïichtplegingen waren nu eerst in orde. Het Nationaal Werk voor Kinderwelr zijn heeft een centrale dienst ingericht voor het tijdelijk uitbesteden der hin ders uit de geteisterde streek. De kinders zullen met veel genegenheid al de noo? dige zorgen ontvangen bij de familicn die zich zoo gastvrij en gulhartig aan boden en aan wie zij zullen toevertrouwd worden. De kinders blijven "onder het recht streeks toezicht der verpleegsters-bezoek sters van het 'N.W.K. Ten einde het verblijf der kinders de welke tijdelijk uit hun familien dienen tc worden verwijderd, in do best moge lijke voorwaarden te verzekeren, wordt er dringend aanbevolen zich rechtstreeks cn uitsluitend tot het Nationaal Werk voor Kindcrwelzijn te wenden. Ieder aanvraag zal ernstig onderzocht on .de noodige gevolgen zullen er onmid- del ijk aan gegeven worden^ HET FRONTENAC HOTEL TOTAAL VERWOEST. Quebec, 15 Jan. In den nacht van Donderdag op Vrijdag werd het ge schiedkundig Frontenac Hotel ta Quebec door brand totaal verwoest. De 300 gasten moesten in nachtgc- waad vluchten. De pompiers moesten zich (bepalen met het vrijwaren der cmliggendo ge bouwen. Hun werk werd door de hevige koude zeer bemoeilijkt. Van gansch het prachtige hotel met zijn eigenaardigen toren schiet niets meer over dan rookende puinen. Zooals wij gisteren hebben gemeld, rijn Donderdag de twee Spaanstihe anar chisten Ramon Recassens en Benito Gas tro onthoofd geworden te Bordeaux. Om 6 uur 30 werden zij gewekt hun laatste uur was gekomen. De magistra ten, vergezeld van de advokaten der ver oordeelden cn den hoofdbewaker van do gevangenis drongen hunne cel binnen. De misdadigers lagen nog in een diepen slaap gedompeld. Het akelige nieuws werd hun medegedeeld en de advokaat. generaal sprak hun moed in. Beiden weigerden den bijstand van den priester, evenals de traditioneelo tas koffie en het glaasje rhum. Daar de hoofdbewaker aandrong, grimiikio Recassens Waarom goed Binnen vijf minuten leven wij niet meer. Zij wilden echter wel een sigaret roo- Icen en Gastro vroeg om nog een brief tc schrijven aan zijne vrouw. Beiden wa ren ijselijk koebloedig. Recassens zei tot rijn advokaat Als Aznar (een mede plichtige) gevat wordt, "kan 'liij geruft in deze gevangenis komen de bewakers zijn er niet gewapend, en hij zal er wel weten uit te ontsnappen Vijf minuten over zeven uur wordt Castro door de beulsknechten gevat. Hij werd de eerste terechtgesteld, omdat zij né schuld minder zwaar blijkt dan dio van Recassens. Hij riep de aanwezigen toe Adois a todos Hij kwam aan den voet van het schavot met de sigaret in den mond. Toen hij reeds met het hoofd onder de valbijl lag, riep hij nog; Viva la anarchia Drie minuten later kwam Rcfcassens aan de beurt. Hij ziet zeer bleek, maar houdt zich even kranig als Gastro. Hij slaat eventjes de oogen op naar het wreed mes. maar wordt op de plank ge duwd; het més valt!., een rauwe kreet weergalmt. Gerechtigheid is geschied.. Het lijk ligt nog even te trillen in de mand. Om 7 uur 10 werden de stoffe lijke overblijfselen der twee misdadi gers naar het ontleedkundig instituut gevoerd. En het volk vliedt uiteen in do pakkendste stilte. TE BRUSSEL. De 22jarige meid Eugenie D. was in dienst getreden van mevrouw C., woon achtig in de Armand-Campenhoulslraat- Mevromv meende eindelijk een parel van een meid ontdekt te hebben. Euge- nïe wilde echter het bewijs leveren dat mevrouw zich vergiste, stal voor 20.000 frank juweelen en poetste ermede do plaat! Mevrouw is er het hart van in en hoopt dat de -politio in haar opsporingen" zal slagen. Donderdag avond werd dc brandweer1 die 'he^l den nacht van Dinsdag op; Woensdag op de bres stond, nogmaals opgeroepen. Vuur was ontstaan in dc werkhuizen van den aannemer L. Van I'oppel (zoon)! op do Oude-Lierscho baan (Bruine Kruis)'. De pompiers spoedden zich ter plaatse cn dank zij hun krachtdadig in grijpen slaagden zij erin de woning en1 aanpalende huizen te redden. Heel het werkhuis ging echter in de vlammen op en 't duurde tot na midder nacht eer alle gevaar voor verdere uit breiding volledig was geweken. j De aangerichte schade is aanzienlijk, doch gclukkiglijk door verzekering gen dekt,

De Volksstem | 1926 | | pagina 1