Onze schuld aan de Vereeninde Staten SCHATKISTBONS 6 t.h. 19 Dinsdag Jan. 1926 De toestand van Kardinaal Mercier Venetië tlccr het ijs ingesloten De onlwapeningskwestie Zaak Brassine Het schandaal der valsche bankbiljetten De honderdjarige van Bekegem overleden De Russisehe kroonjuweelen De gezondheidstoestand van Mgr Seghers De toestand in Bnsland DE GELEGENHEID Tegen de huishmirwet XXXII9 JAARGANG NUMMER SS Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. 15 Centiemen Wekelijks Ö975 Uitgever J. Van Nufïel-De Gendfc Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas Adolf Maxlaan, 13, te Brussel, r— Rue de Richelieu, Parijs. Breams Buildings, 6, Londrcs E C. 4. H. Ursmarus Zon op 7,38,oncier4,2c Ee.-ata Kwart, den "20 Wij ontvangen het verslag, door M. Jaspar uitgebracht in naam der commissie die gelast was met 'het onderzoek van het wetsontwerp tot goedkeuring van de overeen komst, te Washington op 18 Au gustus gesloten, voor de terugbeta ling van Belgie's schuld tegenover de Vereen igfie Staten van Noord Amerika, Het verslag begint met te herin neren aan de ontroering hier te lande verwekt, toen op 22 April e au ve/léden jaar de regecring der Vereeriigde Staten aan de Belgi sche regeering aanzegging zond, omtrent eene aanstaande regeling der door ons land aangegane ver bintenissen. Het is niet zonder nut er aan te herinneren 'dat, in de Belgische öoriogssehuld, het Amerikaansch aandeel op verre na het minst aam- zienlijke is.Bij den wapenstilstand Sim vatte deze schuld nagenoeg de volgende posten: Belgie was schuldig: Aan Frankrijk 534.610.000 doll. Aan Gr.Brittanie 422.269.000 doll. Aan Ver.-Staten 171.780.000 doll. Te zamen 1,128,659,000 doll. '(hetgeen berekend aan huidige Belgische franken, zou uitmaken: 24 milliard, 839,498,000 frank.) In uitvoering van de op 16 Ju ni 1919, te Parijs geteekende ver- hintenis, door de lieeren Clémen- ceau, I.loyd George en President Wilson, werd ons van deze .som kwijtgescholden 956 879.000 dol lar (of 21 milliard 51 miljoen fr.j Frankrijk en Engeland hadden ons daarvan kwijting gegeven, mits zij dezelve op Duitschland mochten verhalen Beide trouwe vrienden en geallieerden hebben alzoo nauwgezet de door hen tegen over Belgie aangegane verbintenis sen nageleefd. Op eene gezanientlijke oörlogs- scliuld van circa 25 milliard, weid ons dus circa 3 milliard 800 mil joen geeiseht; het accoord van Washington, door het verleenen van lange betalingstermijnen zon der intrest- vermindert deze soïn tot eene huidige waarde van 1 mil liard 67 millioen. In het kort dus: van zijne oor logsschuld van 24 milliard 840 mil joen ongeveer, moet Belgie in laatste ontleding 1 milliard 67 mil joen betalen, met dien verstande evenwel dat het deze som kan na vorderen ten laste van Duitsch- laiid in uitvoering van het Dawes- plaii. Flet verslag van M. Jaspar wijst daarna op het onontbeerlijke der regeling van de Amerikaansebe schuld. Voor ons moet die regeling natuurlijk alle politiek van munt- Saneering vooraf gaan, daar deze niet denkbaar is zonder de consoli datie van de zware buitenlandsche "schuld, die elk oogenblik kon ge- 'eischt worden. En de verslaggever stelt nu de vraag: Zijn de voorwaarden van het te Washington gesloten ah- leoord bevredigend? In dit opzicht Anoct een onder scheid gemaakt worden tusschen de »ia-oorlogsche schuld en de oor- logsschuld. Over de na-oorlogsche schuld, 't is te zeggen 55 ten honderd van de geheele schuld, is geen twijfel mo gelijk. 1, De verbintenissen, door ons tegenover de Vereenigde Staten aangegaan sedert den wapenstil stand, werden aanzienlijk vermin derd door 'de kwijtschelding van de achtesstallige interesten en de vermindering der interesten vcor de toekomst, GEEN VERANDERING. IZijrie Eminentie de Kardinaal heeft ccn niet al to rustigen naclit doorge- ■tr v, J bracht. De doorluchtige zieke blijft eüh- Kortom, het accoord vermindert )ter bewonderenswaardig en helder van onze onbetwiste en onbetwistbaregeest. imoorlogsche schuld met 56 mil- J In den loop van den voormiddag joen dollar of 1 milliard 232 mil-1 hebben graaf Henri Carton de Wjart joen frank. Het geheele bedrag.cn Mgr Ladeuze, reetor van de Leuven- intrest Hoogcschool, aan Zijne Eminen{- van deze schuld, kapitaal en i samen, wordt dus verminderd tot 246 miljoen dollar. M n moet niet uit liet oog ver liezen dat deze vermindering van interest, de vernVinderingen toela ten door de beslissingen van het .Amerikaan.soli Congres van 9 Fe bruari 1922 en 28 Februari 1923 overschrijden; tie een bezoek gebracht. Zondag heeft herhaaldelijk het ge: rucht de ronde gedaan dat Z. E. Kar dinaal Mercier overleden was. Het bericht van de XX© Siècle en ook van liet Agentschap Bclga hadden die onrust verwekt. Hoewel de toestand van den Kardi naal zorgwekkend blijft viel er Zondag een lichte beternis waar te nemen. iZ, E. heeft zelfs gedurende twee uren het 2. Deze som is betaalbaar in 62, bed mogen verlaten, jaar, van af 15 Juni 1926, volgerij He Kardinaal leest de berichten wel eene progressieve schaal, zoodanig ke over zijn gezondheidstoestand in do dat de hoogste annuïteiten bet j bladen verschijnen, degen do zusier- laatst moeten behaald worden; dezlekendien3tel' zei dan ook: Mel> eerste bedraagt 1.100.000 de laatste ivervallende in 1987) 9.600.000 dollar, De klimming van de annuïteiten heeft voor gevolg het zwaarste deel van den last te brengen na het tijd perk dat noodig geoordeeld wordt voor ons geheel herstel, 3. De Regeering van de Veree nigde Staten heeft afgezien van het voorrecht dat zij had op de Belgische prioriteit, van welk voor recht zij trouwens sedert 1919 nooit gebruik heeft gemaakt. Wat 'de oorlogssclmld aangaat zooals wij hooger zien wordt zij verminderd van 3 miljard 800 mil lioen op 1 milliard 67 millioen. Maar, hoe belangrijk deze ver mindering ook zij, het cijfer blijft hoog, doet de verslaggever uit schijnen, vooral voor een schulde naar die uit alles verhopen mocht dat hem niets meer uit dien hoofde zou worden gevraagd. De voorwaarden onder dewelke Belgie het Verdrag van Versailles teekende, de verbintenis door Pre sident "Wilson aangegaan op 16 Juni, 1919, de gevoelens van het Amerikaansebe volk tegenover het Belgische volk gedurende en na den oorlog, hadden dit laatste in de vaste overtuiging gebracht dat zij ne overzeeselie vrienden te zijnen opzichte dezelfde houding zouden aannemen als Frankrijk en Enge land, Maar de ontkenning doof het Amerikaan sch Congres van Pre sident Wilson's woord, het niet be krachtigen van het Verdrag van Versailles en van de Overeenkom sten daarmede samengaand, de oprichting op 9 Februari 1922 van de World War Foreign Debt Commission», eindelijk ten slotte, de onophoudelijke druk van de openbare meening van Amerika, in zake de intergeallieerde schul den, maakte hoe langer hoe zeker der dat het onmogelijk zou wezen voor de Regeering van de Veree nigde Staten geheele kwijtschel ding toe te staan. Men mdet dus 'de zaken nemen zooals ze zijn en ze ook heooidee- len in het licht van de werkelijk heid, In de voorwaarden waarin onze onderhandelaars, de heeren Cat- tier, Francqui en Theunis, alsook hunne medewerkers, zich bevon den, is de bekomen uitslag een aan zienlijk sukses; de Commissie heeft ze eensgezind bedankt en wenschte hun geluk voor hunne aanhoudende inspanningen en hun vaderlands lievender! opofferingsgeest. j zou zeggen dat men mij gaarne dood ar,zjej. ])ücv1 voej n0g geen ]lEt om sterven.» Zondag morgen werd in de kamer van den doorluchtigen zieke het heilig misoffer opgedragen door den E. II. Mercier, neef van Z. Emineneie. De Kardinaal ontvangt ook dagelijks de Heilige Communie. Zondag 'heeft de Kardinaal het voed sel dat hij inneemt kunnen verwerken. Belgen, die Venetië kennen, ver tellen van een Venetië met zijn blauwe lagune, met witte gondels; met mu ziek op het water, op vlotten met lich tende bal Ion ia ekens versierd; en ten Piazza San Marco, die ligt te blakeren in de brandende zon, zoodat de bezoe ker ijlings de Piazetta overstormt om wat lucht te gaan zoeken aan den wa terkant. Ze zouden nu eens te Venetië moeten zijn, om van gevoelens te wezen dat het ongelooflijke ook gebeuren kan. Vier schepen liggen (bij Venetië in- gevrozen in het ijs en in de lagune moesten schepen hun koers wijzigen om schollen ijs, 25 centimeter dik, te ontwijken. - Twee schepen liggen in liet ijs be kneld bij het- eiland Bottenigo en twee andere nabij Mestre; ijsbrekers zijn gestuurd om ze uit het ijs te bevrijden. In Noord-Italië was Donderdag de temperatuur overal beneden vriespunt. Baarentegen is in het Zuiden de koude golf in den loop van den dag verdwenen en. zooals daar steeds het geval is, was het daar op staanden voot, een weer zooals wij cr een in Mei zou den wenschen. Op Vrijdag 15 Jan. wordt gemeld uit Milaan: Hoewel de koude hier niet meer zou hevig is, blijft het vod: (durend sneeu wen. In Venetië ligt de sneeuw onge veer 20 cm. dik'. De scheepvaart wordt door het ijs zeer bemoeilijkt. 0 ENGELSCHE DOGENOTRAFFING. In officieel© kringen te Londen is men verbaasd over de geruchten uit Ge-, nève, dat Engeland pogingen zou aan wenden om de bijeenroeping van de ontwapeningsconferentie uitgesteld te krijgen, terwijl bovendien beweerd wordt, dat Engeland weinig belang stelling toont, hetgeen zou blijken uit het zenden van een kléine afvaardiging. Men verklaart, dat beide beweringen ongegrond zijn. De Engelschc regeering wensoht volstrekt geen uitstel van de conferentie en heeft dan ook nimmer een voorstel in dien zin gedaan. De benoeming van iemand met den rang van minister tot hoofd van de le gatie bewijst voldoende, welk belang Engeland aan de conferentie hecht.. Men wijst er op. dat Austen Chamber lain de eerste Engelsche afgevaardigde bij den Volkenbond is, die minister is, en dat lord Cecil, die aan het hoofd staat van de afvaardiging naar de ont wapeningsconferentie, dio de volgende maand te Genève begint, eveneens den rang van minister bekleedt. 'Bevel tot niet vervolging. Mm herinnert zich de zaak, inge spannen tegen M. Brassine, schepen van Brussel, beschuldigd kleederen, linnen,juweelen en kunststukken te heb ben verduisterd, van een. Oostenrijk- sche personaliteit Vele van deze voorwerpen werden teruggevonden bij Mej. Brassine, die sedertdien m het huwelijk getreden is. Deze zaak is nu voor den rechter La- croix gekomen. Na onderzoeking word besloten, een bevel van niet-vervolging uit te vaardigen tegen do vier beschul digden M. en Mevrouw Brassine, hun zoon en scihoonzoon. Men weet dat M. Brassine steeds ge protesteerd heeft tegen de beschuldi ging en immer heeft gezegd, dat het gerecht wel zou inzien, dat al 't tegen hem ingevoerde ongegrond was. Het doet ons voor het achtbaar Ka merlid genoegen, dat deze uitspraak hem volledig wit wasclit van alle ver denking cn van allen eerroof. Stockholm. 1G Jan. (Havas.) Men verneemt hier dat Jankoviteh, die naar Holland was ge zonden om de valsche biljetten, in Hon,- garije gemankt, in omloop te brengen, met hetzelfde doel naar Stockholm moest komen. Hij had reeds naar Stockholm geseind om oen kamer tc bestellen. Budapest, 16 Jan". (Havas.)' Hans Meyer, secretaris van Aartshertog Alibrecht, heeft in be trekking tot de aanteekeningen op het zakboekje van Jankoviteh, verklaard, dat hij niets heeft uit te staan met 'do zaak der valsoho Fransohe bankbrief jes. noch met de personen wier namen op het zakboekje staan aangeteekend, en dat hij trouwens niets heeft, geweten van de zaak. HONDEKD-EN-DRIE JAREN EN EEN MAAND. Mevrouw weduwe Lories De Winter, geboren Cornelia Verheust, moeder van den Z. E. II. De Winter, pastoor te Be- keghem bij-Herstal, wiens honderdja rigen jubileum op 15 December 1922 aanleiding gaf tot groote feesten, is over leden in den gezegenden ouderdom van 103 jaren en 1 maand. Het kranig vrouwtje was geboortig uit Swevcghem. Mevr. De Winter heeft zeven kinderen op de wereld gebracht, waarvan er vier jong gestorven zijn. Haar ouderdom sleet zij gelukkig bij liaar jongste zoon, pastoor te Bekcghem. ZIJ ZULLEN IN HET BUITEN LAND VERKOCHT WORDEN. Londen, 17 Jan. De Sovjet-regee ring is, naar de Daily Telegraph meldt, tot een besluit gekomen aan gaande den verkoop van de Russische kroonjuweelen in de komende maan den. Zooals men kan veronderstellen, heeft dit bericht in tsaristische kringen te Parijs groote belangstelling gewekt. De Sovjets hebben naar Ihet schijnt een raming gemaakt, volgens welke de ver koop drie milliard roebel zou opbren gen, welke som voldoende zou zijn om Ie begrootirg meer dan twee jaren in evenwicht te houden. Een hooge Russische'persoonlijkheid in Parijs heeft verklaard, dat binnen kort de leden der tsaristische familie in Tsjecho-Slowakije zullen bijeenkomen en protesten tegen den verkoop zullen lichten aan de ministers van Rechtswe zen van alle landen. Men hoopt blijkbaar, dat op die wij ze de verkoop van de juweolcn kan wor den verhinderd, en dat het voor de erf genamen dor Russische kroon mogelijk zal worden restitutie to vragen. Juwe- liers in groote Europeesche steden en in New-York 'zouden door Sovjetagenten ;cpolst zijn, maar tot dusver hebben deze niet zeer aanmoedigende berichten ontvangen. De Sovjctregeering zou niet illecn rekening hebben te houden met een wctlïgo aktie, maar ook' met inbe slagneming. namelijk wanneer de ju weclen verkocht worden aan landen, met welke. Rusland geen akkoord heeft, getroffen voor het regelen van de tsaris tische schulden. Ï>E BISSCHOP VAN GENT IN STERVENSGEVAAR. Zaterdagavond werd ons uit Gent gc« telefoncerd dat de toestand van Mgr Se., ghers, bisschop van Gent, in den loop van den dag plotseling was verslecht. De koorts was gestegen en Zijne Iloog-e waardigheid was zeer slaperig. De laatste Heilige Sacramenten ver-* den hem dan ook toegediend. Een noodlottige afloop wordt ge-* vrecsd. .Zondag avond om 8 ure, meldde men', dat de toestand steeds onrustwekkend was. TOENEMENDE ONRUST. Uit het midden van Rusland kwamen den laatsten.tijd aanhoudende berich ten, welke er op wezen, dat in verschil lende dorpen een heftige anti-Sovjetaci tie wordt gevoerd. 'Zoo deelde de Sovjet-regeering zelf mede dat de landeigenaars in het dorp Micihatlofsk weer bezit hebben genomen van het land, dat door de Sovjets in 1922 werd verdeeld onder degenen, dio geen land bezaten. Schijnbaar achtten de landeigenaars thans, na zich vier jaan aan het gezag te hebben onderworpen, het oogenblik gekomen om het roodo juk af te werpen. In een ander dorp werd de voorzitter van den dorparmenraad door de land- heeren doodgeschoten. Het schot werd door de ramen van zijn eigen huis af gevuurd. In Katermof werd de leider van een coöperatieve vcreeniging door dorpe lingen gedood. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat deze moord een politieke oorzaak heeft, daar het slacht offer een overtuigd strijder was voor dö Sovjetpolitiek tegen de landheeren. Een andere officieele mededeeling zegt, dat er weer onrust is ontstaan in het Boibroeiskdistriet, waar de boeren het vorige jaar een opstand verwekten, waarbij eenige Bolsjewisten gevangen genomen cn gedood werden. De Tscheka richtte toen een speciale strafexpeditie in, die de orde herstelde. Het officieele rapport meldt dat liet dis trict thans dooi* straatroovers cn dieven wordt overstroomd, die steeds door den dorpsraad werden ondersteund. IZclfs werd tot leider van do crimineelc politic een bekend roover aangesteld, die cr zijn werk van maakte de boerderjien te plunderen. Dezer dagen werden met geweerscho ten twee Joden gedood, doch de politie weigerde een onderzoek in te stellen. Aanhangers van de Sovjelregeering konden na veel moeite een geheime boodschap naar de overheden in een na burige plaats zenden, waarin zij om hulp \Toegen doch deze weigerde even eens. In een ander district werd een gehee le dorpsgemeenteraad gevangen geno men om een winstgevende intrest op te strijken wordt aangeboden door in te schrijven op de gedisconteerd op G maand Door het '«Syndical Central de la Propriété Immobilière» werd Vrijdag avond te Brussel een meeting tegen do. huiahuurwet belegd, welke besloten werd met de goedkeuring van dc vol gende motie: De eigenaars van huizen, van het arrondissement Brussel, met 2000 in do algemeene zitting vergaderd, profos- teeren tegen de eenvoudige verlenging voor een jaar van de onrechtvaardige huishuur wetten. Zij neinen akte van do uitdrukkelijke bolofte der Regeering van een wetsontwerp neer te leggen dat voor goed een einde stellen zal aan het tegenwoordig uitzonderingsregiem, dat door do huishuurwettcn ingevoerd is, cn besluiten de eigenaars, de Eigenaars- bonden, de Iluurderdbonden cn de go- meenteoverheden van het land tc zul len raadplegen over wat deze aangckon.» Gigdc wet zal moeten inhouden.»

De Volksstem | 1926 | | pagina 1