Vigor Gebruikswijze - G ernakkel ij ken Wasch. Ire Belgische frank Aulö*oage vallen te Brussel Goede vangst Kind levend verlirand Trainongehik le A'orsl Gelukkig ontsnapt Zooals in den cinema VEUSTOEKMK Erge hoefslag Engelsche vliegers in nooit Weer een wisselagent in nesten Nog de vergiftigingszaak van Siist Elooi Vyve Geheimzinnige verdwijningen Een ernstig ongeluk m. AFJF SCHOOLMEESTER Slachtoffers van de sneeuw Moordpoging le Stockel ZEEPPOEDER Êö^J'a>2f5.rx, Naar uit Brussel wordt gemeld, beeft de Belgische minister van financien, M, Janssca, medegedeeld, dat hij tot nog toe de tweede .schijf van 27 millioen dollar der lecning ten bdhoevc van dc stabilisatie van den Belgischen frank niet hoeft 'behoeven aan te spreien. Een jong meisje. Mej. Delmeire, wo nende in ie St. Bernardsstraat te St. Gillis, werd Zaterdag avond in de Munt straat omvergeworpen door een auto, (bestuurd door den chauffeur Jos. ïaste- naeekel. van Linkebeek. 1 Iet slachtoffer werd opgenomen met verwondingen aau 't hoofd cn dc beenen, en overge bracht naar 'l ziekenhuis op de Molière- Jaan. Een tienjarig knaapje, Albert ITans- kens, wonende in de Bosniëstraat, 76, Bt. Gillis, wilde 'Zaterdag avond de Parklaan oversteken, toen het omver werd geworpen door een auto, 'bestuurd door den chauffeur Nelis, wonende op de Joris Leclercqlaan, te Vorst. De klei ne werd aan dc becnen gekwetst maar kon. na ter plaatse van 't ongeval de eerste zorgen te hebben ontvangen, naar 'de woning zijner ouders worden overge voerd. liet voorgeschreven oöderzoek is jn vollen gang. Dc politie van St. Gillis heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag op de Ouldenvlieslaan zekeren Frans V 24 jaar oud, wonende in de Pletinckxstraat, op heeterdaad betrapt hij een poging tot inbraak. Hij werd naar 't politiebu- reel overgebracht, en daar bleek het, dat hij nog acht maanden gevangenis voor diefstal onder bezwarende' omstandighe den te goed had. Nu heeft hij in de ge vangenis volop tijd om eens goed over "zijn euveldaden en hare gevolgen na te "denken. Vrijdag namiddag gebeurde er te Dessen een ijzingwekkend ongeval. De weduwe Van der Meulen, bevond zich in hare keuken, toon zij plots uit de aan palende kanier luide kreten hoorde op gaan. Zij ging zien en zag daar een hui veringwekkend schouwspel. De wieg waarin zioh haar twee-jarig knaapje be vond stond in lichtelaaie. De weduwe riep luide om hulp en trachtte het arme kindje te redden. Maar te vergeefs. Het arme knaaoje was reeds een lijk. Dc brand werd veroorzaakt door de 'schouw. De stoffelijke schade is insge lijks zeer groot, niettegenstaande de pompiers spoedig ter plaatse waren. Zaterdag avond wérd Dongeval. 60 jaar oud, wonende op de Joris Leclercq laan, te Vorst, op de Lutlre-Bruglaan omvergeworpen door tram rir oS. Hij sloeg tegen de keien, en werd zwaai* aan Jt hoofd gekwetst. Men bracht hem over naar 't ziekenhuis. De politie heeft het voorgeschreven onderzoek geopend. Zaterdag is in liet station te Meenen, een ODgeval gebeurd, dat erge gevolgen had kunnen hebben, 's Ochtends is er liet verkeer zeer druk van werklieden, komende van al de omliggende gemeen ten met trekis, trams, enz., en die dan den trein nemen voor Frankrijk. (Zater dagmorgen hadden de treinen van Ha- lewijn groote vertraging en bij hei bin- nenstoomen van den trein Kort ri jk- leper. stond een talrijke menigte op 't perron. Een vrouw wilde over de spoor lijn loopen, gleed uit en viel. Onmidde- lijk zou zij door de lokomotief verplet terd geweest rijn, zonder de koelbloe digheid van den machinist, die erin ge lukte dichtbij de op de sporen liggende vrouw té stoppen. Onmogelijk het ge roep en getier, die aldaar ontstond, te be schrijven. In het dorpje Argyllshire (Engeland), sloeg een paard, gespannen voor een melkwagen, op hol en rende de steile dorpsstraat af. Een zekere Mac Dougall ging het dier in zijn auto achterna en sprong, toen hij naast het hollende paard geko men was, met wiskundige zekerheid uit zijn auto in den slingerenden melkwa gen over, greep de leidsels en wist het dier tot staan te brengen. Op het oogenblik van den sprong had hij bovedien nog kans gezien, de rem men van zijn auto aan te zetten, zoodat de stuurlooze wagen ook een 50 meter verder tot staan kwam zonder in de nauwe straat eenig onheil te hébben aangericht. De man, die te Falkirk woont, kreeg van de dorpbewoners een hartelijke ovatie bij zijn vertrek. JiétxcLczr^&nxixzizisle.ccle^' hkëli beate: Tvcfptie&iti -vV^ DOOR EEN BELGISCH SCHIP GEBED. Kapitein J. Hermanse, kommandant van het Belgisch stoomschip «Calluna», dat zich van Cardiff naar Végo begaf, ïedde Donderdagavond in vollen oceaan drie Engelsche officieren van den dienst an liet zeevliegwezen, die te water ge vallen waren. Zaterdag namiddag is de rechterlijke dienst van het Antwerpsoh parket, ver gezeld van den deskundige-boekhouder M. De Ridder, afgestapt in de bureclen van den wisselagent De R., en heeft er de 'bekrompen boekhouding aangesla gen, alsook de briefwisseling. Deze huiszoeking is het gevolg van een paar bij het parket toegekomen klachten van kliënten van De R., die deze geld hadden gegeven, om bepaalde stukken te bekomen en die niettegen staande 'het herhaalde aandringen, de actiën niet kunnen verkrijgen. Meer dan waarschijnlijk is dit weer een nieuwe wisselagentenkrach. Sedert het laatste bericht over die ge heimzinnige zaak, waarbij 'kond gedaan werd dat de meid D.. die in dienst was van den landbouwer Lambreclit Ilonorc, na onderkooi* opgesloten werd in '"t ge vang te Kortijk ofschoon zij loochende in die zaak betrokken te zijn, vernemen wij thans dat de rijkswacht den rond leurder met ratten vergift ontdekt zou hebben. Hij w- als betrokken 'm do zaak ijverig opgespoord en is ter beschik king gesteld geworden van den onder zoeksrechte?. Sedert Zondag 3den Januari 1.1. wordt te Herent de 16-jarige fabriekwerker, Jozef Adams, zonder ouders, die inwoon de bij de Wwe Stevens, vermist. Geen taal of teeken werd sedert van hem ver nomen en men doet allerlei gissingen omtrent deze vermissing. Men veronder stelt dat de jongen zidh gaan verdrinken is in de Vaart, zooals in de laatste tijden maar al te dikwijls het geval was. De 'heer poïïtiekomraissaris doet overal op sporingen, hij stuurde de persoonsbe schrijving rond en verwittigde het Leu- venscli parket. De genaamde Willems Lodewijk, ge boren te Velthem, in dienst bij zijn schoonbroeder te St. Jans-Molenbeek, vertrok aldaar op Kerstmis oin een be zoek aan zijne ouders te brengen. Hij werd nooit te Velthem teruggezien, even min te St. Jans-Molenbeek. Men weet dat hij in gezelschap! uitge gaan is en dat hij drager was van onge veer 10.000 frank en een sr~1":' op zijn naam. zijn thans met de mosid. De parketten van Brussel en Leuven verdwijningen, be- DRIE SLACHTOFFERS. Vrijdag avond heeft zich te Quenast een ernstig ongeval voorgedaan, ver oorzaakt door de overvloedige sneeuw. De landbouwster De V... wonende te Re- becq, kwam langs den steenweg van Ber gen aldaar huiswaarts. Opeens kwamen haar twee wielrijders tegemoet, de ge- naaraden Henri S. en Fernand V., bei den wonend te Hennuyère. Door de voetgangster te willen mij den, schoven de wielrijders tegelijker tijd uit over de sneeuw cn ook de vrouw werd in de val meegesleept. Dc drie per sonen werden in een naburig huis bin nengedragen, waar de dokter hen kwam verzorgen. De twee wielrijders klagen van p\jnen aan de beenen en ook van inwendige ver wondingen; maar met Mme V.. soiiijnt het slechter gesteld: zij heeft een ga pende wonde aan het hoofd en heeft groote pijn aan den rug. De gendarme rie heeft een onderzoek geopend. Toen de 29jarige zoon der landbouw ster Wed. Van den d riesscbewonende te 'Deselghem.aan de plaats gezegd «Leem put». Donderdag te iZulte met een wa- 'gen huiswaarts kwam gereden, ging het paard eensklaps op de vlucht. Bij de po lgingen om het dier te bedwingen liep [de man een erge hoefslag op die hem itrof aan hot hoofd. Het slachtoffer bleef j uiten bezwijming liggen en na de eerste zorgen van een geneesheer ter plaatse ontvangen te hebben, werd het Slachtoffer per auto huiswaarts gebracht en ontving voort dc zorgen van Dr Lse- baert die'zijn toestand ofschoon met onmiddeiijk doodsgevaarlijk dan toch .izorgwekkend oordeelt. door AUGUST SNIEDERS. 7de Vervolg. Do weduwe viel op de knieënzij 'dacht dat de zwarte man alvermogend was, dat hij haren zoon in hare armen kon terugvoeren. Zij wilde deelneming opwekken en de ongelukkige herinner de zidh slechts, dat Hikpik voor geen ^.ïcdelijden vatbaar was, toen hij weer zijn schaterlach Ihooren liet. Nog poogde rij: Ontferming, mijnheer! voor mijn kind; ontferming voor eene moeder, die niet- moer weet wat zij doen zal. Adh* wist gij hoeveel ik geleden heb, en nu ik in mijnen ouden dag gelukkig begon te worden, nu is men mij komen zeg gen, dat ik mijn kind moest afstaan, dat zijne moeder geen reoht meer had om hel te behouden... Meester, gij rijt rijk; het geld vermag alios. Leon mij val geld, om mijnen zoon vrij te ma- kon. Ik zal voor u werken, dag en nacht. Ik zal mij voor u dood werken als gij het wilt. Weg, schooister! was het r.ntwpord van den 'boozen man. Wie kan op zulke versloten beenderen nog krediet geven en wat is er daarenbovon aan uwen ;zoon gelegen I Als oen furie vloog Mortha op; ver- Toen vrouw Beniers-Sax, wonende te St. Niklaas op het Brugsken, zich Zater dag middag naar het werk begaf is zij, aan den Groenen Lantaarn» aldaar, door de glibberigheid van sneeuw en ijs gevallen, en brak zich het been. Men heeft haar naar de kliniek der De Mees- terstraat moeten overbrengen. Bij bet huiswaarts keeren is zekere E. Van Royen, oud omtrent 60 jaren, stadsbelleman van (beroep en woonach tig Knaptandstraat, insgelijks gevallen. Hij brak zich het schouderblad. Het slachtoffer werd huiswaarts gedragen. DE DADER AANGEHOUDEN. Sedert omstreeks twee maanden had de genaamde Jan Renders, 24 jaar oud, het echtelijk dak verlaten op den steen weg van Stockel te Stockel. De verlaten echtgenoote Rosalie van der Eist. nau welijks 19 jaar oud was daar blijven wonen met haar wiehtie van enkele maanden oud. Vrijdag rond 7 uur 's avonds, bevond de jonge vrouw zich in hare keuken die op de toer uitgeeftop het oogenhht dat zij. een kaarspan in de hand. ziedi naar den (kelder wou begeven, werden ver scheidene revolverschoten gelost door het raam. Het mag een buitengewoon geluk geheeten worden dat de vrouw door "een enkele der kogels werd getroffen de kaars werd uit hare hand gescholen en de drie andere (kogels vlogen in de kel derdeur te loor. Half dood van schrik begon Rosalie van der Eist om hulp te roepen. Daarop kwamen de geburen toegesneld en zagen den pliehtige, die niemand anders was dan de echtgenoot Renders, vluchten. De bevelhebber der gendarmerie van Stockel werd onmiddeiijk op de hoogte gebrachthij zette den kerel achterna en vond zijn spoor door de sneeuw tot in St. Pieters-Woluwe. Zaterdag morgen kreeg de gendarme rie telefonisch bericht dat Renders was aangehouden te Overrijssche door de rijkswacht van die gemeente. Hij heeft alles hekend cn verklaarde zijn revolver te hebben weggeworpen in de velden. Hij werd naaf het justiciepaleis gebracht le Brussel ter beschikking van den heer onderzoeksrechter Lacroix. Vermengt de oplossing Vigor met uwe kuip warm water. Dompelt er de te wasschen voorwerp en in, zorgdragende dat alles wel onder water is. VIGOR geeft U zuiver linnen zonder dat liet noodig is dit hard te wrijven. Volgt de Vigor gebruikswijze I. Vigor in kokend water oplossen. Vervolgens met hel warm water vermengen. 3. Er de te wasschen voor- werpen in dompelen. tj. Wel laten weeken. 5. Verscheidene keeren spoelen. Laten drogen. ZF.EP7.IEDERIJEN GEBROEDERS BEVER, BRUSSEL. Yk'. 07 VOETBAL. Het Militair driehoeks-tornooi. Proef eens de lekkere BOTERSPE- CULOOS der bakkerij DE TOEKOMST te Denderleeuw. Ze is waarlijk Zondag namiddag werd op het plein van den Daring Club, Brussel, de earste match betwist van het militair driehoeks-tornooi, dat jaarlijks betwist wordt lussche.n da Bel gisch», Fransche en Engelscho militaire riftalie». Do ecrot? match ging tusschen Belgis en Frankrijk. Na eene fel betwiste partij, wis ten de Belgen la zegepralen mot 6 goals om 1. §23 Voetbal voor de overstroomden. Zondag werden in verscheidene Belgische steden voetbalmatchen betwist, waarvan de jopbrengst bestemd was vuur de getósteiden dor ovoistrooming. Deze gaven den veJgenuon uilslag Antwerpen Rest van Belgie 4 i Boom F. C. Berchern Sport (res.) 40 R, C. Mochelen St Ignatius 6—1 Liersche S. K. B«ei';chot A.C. (res.) 3u de, stond zij voor den deurwaarderha re oogen gloeiden en terwijl zij hare toenderige hand uitstak, riep zij: Deugniet! gij 'hebt mij mijnen zoon ontstolengij bobt mij mijn bloed geroofd, om het uwe vrij te maken. A er- drukker van den arme! denk dat do vloek eener weduwe verschrikkelijk is; dat gij het voor God zult verantwoor den. indien ik u geene vergiffenis ge schonken heb en neen, neen, ik schonk ze u niet! Driftig wendde zij zieih om, stapte een eind wegs voort, bleef dan plotse-1 ling staan, en kalmer geworden, begon zij andermaal te weenen. Hikpik had j zijne deur verlaten. Hij had met ge-| lachen integendeel, voor de eerste maal zijns levens had liij inderdaad gebeefd. Met gebogen hoofde trad Martha over den weg. "Wat zochten hare dwalende oogen? De voetdruksels van Frans, die zij te vergeefs van de andero trachtte le onderscheiden. Op dat oogenblik trad de schoolmees ter haar nader en stortte, door cenige balsemende woorden, troost in hare ziel. Ivo kon troosten. (Zijn vertrouwen op God liad hem meer dan eens boven het lijden verheven, en zelfs anderen van dit gevoel doen deelachtig worden. dacht, hij het zien van die herleving want 'zoo mocht hij het noemen dat Clara allengs zou vergeten. Tony kreeg soms eenige hoop: het meisje sprak inderdaad gaarne met hemdoch meestal kwam de naam van Frans, die met eeii onbeschrijfbaar ge voel over hare lippen vloeide, deze hoop weer verflauwen. Arme Tony! wat bad hij te vergeefs om liefde; wat al zuchten stegen in de eenzaamheid uit zijne borst op; wat martelde hem dat gevoel, aan 't welk hij meende dat zijn levensgeluk gehecht wasIndien. Clara boos op hem geworden ware. bij het hooren zijner liefde-woorden, dan wa re die liefde misschien in haat veran derd, maar zij was altijd zoo zoetaardig^ zii antwoordde héni zoo zuchtend; zij bewees hem zooveel vriendschap, dat dit I gevoel allengs al meer zijne ziel door- i brandde. I De schoolmeester zag Tonys lijden; 'hij had hem dikwijls de hanol gedrukt en gezégdDrijf dat cienkoceld uit uw hart, beste jongen.» Maar dc jonge ling had bij die woorden enkel pijnlijk geglimlacht. IV. EEN OUD OF EEN NIEUW KLEED. R. C. Monlegr.é»F. 0. tror;"ii«iw Luik Promotie ploeg van Belgie G#nt Rest van Bclyie B. Brugge Rest van WtaUVlaandeiei Henegouwen Rest van belgie C. Oostende S. K. Rocselaore C. S. Vervier» Rest van Verviara F. C. Belgica Hobokcn S. K. lieren tbals S. K. II. I. N. 'turnhout 31 Junioren A. JuDioren B. 4—2 Korlrijk Sp. S. K. Meenen 13 Wetleron Eendracht Aalst 1-4 5—5 7—1 3—2 3—3 1—2 0—1 2—0 0—3 De tijd snelde voort. Dc groeten van Laat ons tot het huishoudelijk leven Frans, door een bijzonder geval, aan van den armen schoolmeester terug- allen toegekomen, bracht den eerstenkeeren. glimlach weer op Clara's lippen. Patj Wij vinden hom in zijne eenvoudige gehrikkcl'i'jker'dan toen zij hem 'nader-j oogenblik had Tony afgewaditj hij kamer, waar zindelijkheid alleen de Ópsohik ie; waar de bloemen, die voor liet in lood gevatte venster bloeien, al de weelde uitmaken. Denkend stond bij in oenen hoek der kamer en hield een porceleinen pot j in de hand. Het oog van Ivo staarde op den bodem en er lag eene glinste-j ring van geluk in hetzelve, hij het zien schitteren van cenige zilverstukje^, aan welke dat oude meubel tot spaar- J pot diende. Hij glimlachte ze toe, niet omdat hij eigenbaatzuchtig was; maa^ hij berekende in zioli zelf, dat hij daar -1 voor juist een nieuwen jas zou kunnen j koopen. De oude was tot op den draad versleten, op vele plaatsen door de zorg- mme hand van Claragestopt en gelapt; toodanig zelfs, dat de kwaadwillige Hikpik den schoolmeester met den vin-1 ger nawees. Hot- kleed had vele jaren dienst gedaan, nog lang had het Ivo kunnen dienen: maar de liond vanj Tlikipik. zoo kwaadaardig als zijn mees-1 ter, had onlangs een der panden aan stukken gescheurd, en Clara's kunst, was niet toereikend geweest. 0111 dat! spoor van verwoesting geheel en al te doen verdwijnen. Ivo gre3p de zilverstukjes uit don pot. schoof ze tellend door de vingers, liet' ze weer op den bodem klingelen en die toon was voor zijn oor een harmo- nisöh geluid, zoo zangerig als de toon geiler harp. Hij telde ze nog, en de gc-| lukkige grijsaard glimlachte weêr. Hetj was eerlijk gewonnen en lang bespaard geld. Poch waarom, (brave man, verdwijnt plotseling dien glimlach van uw we zen? Waarom staart gij denkend op die blinkende zilvermunt? Waarom schudt gij oneen» en staart gij daarna op uw kleed dat aau den muur hangt, alsof gij u wildet overtuigen dat liet niet zoo versleten, zoo armoedig, zoo gelapt is als de spottende Hikpik zegt? Waarom Het is waar, zegt gij, er zijil 011- gelukkigen die hot meer noodig hebben dan ik... Zie maar eens de arme Mar tha, die door ziekte bedreigd wordt!.,. Indien ik dit geld voor mij alleen be steedde. zou ik geen stuiver (hebben om. haar hij te slaan als zij eens gebrek had. Zij gebrek lijden, en ik een sehoonen; jas aan hebben!,. Dat kleed zou mij als een vuur om dc lenden branden,.; Ik zal mijl", zwarten overjas nog cons zacht opborstelen, den geseheurdon slip: zooveel mogelijk onder "oa goeden lciroopenmot dc sloontstc zijde langs de muren der huizen gaan en in do kerk oen eenzaam koekslce kip zon, waar ik door weinige mcnscb.cn ml gezien worden. Maar toch, het is soms nor- koud in deze dagen,. Dat kale kleed verraadt altijd onze armoede; het doet, do nijdigaards leven cn zij spotten zoo gaarne met den armen Ivo,. Lu dan. het Hoogtijd, dat aanstaande is,, en het geld dal ik weldra weer zal inbenren,. Ivo twijfelde. Langzaam naderde hij eene kas, en deed even langzaam don porcolcinen pot tusschen eeu aantal pn- pieren verdwijnen. ft Vervolgt.)

De Volksstem | 1926 | | pagina 2