Eioodeüjk ongeval Akelige vondst te Genck Erg verbrand Si on (moedige diefslal le Denderleeuw Schrikkelijk ongeluk te Brugge De valsche Fransche bankbrieven Moordpoging leSchrieck Botsing te Sinte Catharina Lombeek Nationaal Werk OorlogslaYaiteden Jaarverslag voor 1925 ül mm EÖHOÖLMESÏER Financieele inlichtingen In de staalfabriek der Kempen, aan ïflen Nieuwen Kom le Turnhout, is do 42jarige werkman Karei Baradc, wo- fcendo le Boirdiem, vermorzeld gewor den tueschen een muur en een wagen, Het lijk werd naar het hospitaal ge voerd, waar het zal geschouwd worden. ijHet parket is ter plaatse geweest. ONGEVAL OF MOORD. De politie van Winterslag werd he den Dinsdag morgend rond 10 uur ver wittigd van de vondst van een lijk op den kant van 't Stort van Winterslag. De dokter, ter plaatse ontboden, kon enkel den dood vaststellen. Bij nader onderzoek bleek dat het lijk een wronde droeg aan den onderbuik en dat de in gewanden uitpuilden. Het is het lijk van den Joogo-Slaviër, Kraus Frans, 49 jaar, gehuwd, zonder kinderen. De vrouw moet nog in Joego-Slavië ver blijven. Het parket is inderhaast ver wittigd, en zal uitmaken of er misdaad, Sn 't spel is. (Mevr. Maria-Louisa Coesaert, 4?» jaar 'oud, wonende' Kerkstraat, 4, te Lede- berg, moest (binnen kort een operatie voor blindehdarmontsteking onder gaan. Woensdag morgend zich plots weer 'onwel bevindend ging ze op haar slaap kamer nevens den brandenden kachel zitten. Haar kleederen vatten plots .Vuur. Op 'fc gehuil der ongelukkige kwamen geburen toegesneld, die de vlammen nogal spoedig dooven konden. Niette min werd het arme slachtoffer gruwe lijk verbrand. Haar toestand is zorg wekkend. Op de grens der gemeente Dender leeuw en Liedekerko is een barak gele gen die aan den Staat toebehoort en die dient om de werkkleederen schoeisels en •allerlei getuig van spoorarbeiders te ber gen. Dinsdagnacht zijn er kwaaddoeners in deze barak binnengedrongen en heb- f?en er voor duizenden frank kleding stukken, allerlei gerief en koperdraad J;uit gemaakt. Woensdagmorgend werd 'den diefstal door de werklieden vastge steld. De gendarmerie heeft op staanden .voet een klopjacht ingezet. Actieve na sporingen zijn aan den gang om de schelmen op de hielen te komen. Een verschrikkelijk ongeluk is giste ren namiddag voorgevallen op de (Schouwburgplaats te Brugge. Twee jongelingen hadden op het ijs .van een der stadsvaarten eene blikken 'doos gevonden inhoudende 25 kapsulen Van handgranaten. Zij kwamen daarme de naai* de >Schouwburgplaats tot voor eene kinemazaal, waarvan zij de prenten 'bezichtigen bicven. Toen begonnen zij met een der kapsulen te spelen. Een hun ner ontstak een solferstekje en bracht het aan eene lont. Eene geweldige ontploffing ontstond. Een der jongelingen, de 17-jarige Bode wijk Cortvriendt, werd bloedend ten gronde geslagen. Hij had de twee oogen uitgebrand, eene hand was als afgesne den en zijn buik was opengereten. Het bloed was op de huizen en de ruiten ge spat. Het slachtoffer weid naar het hos pitaal overgebracht. JZijn toestand laat geen hoop toe. Het is een mirakel dat de andere jongen niet getroffen werd. Een onderzoek werd geopend. Onder heftig kabaal sjpirak de minis ter president Bethlen in de Nationale Vergadering een redevoering uit aan gaande de vervalsdhing der Fransdhe bankbriefjes. Be tilden beweerde dat het misdrijf alleen een stoffelijk doel had. Hij tradhtte de verdeeling van de schuld tussohen de Hongaarsche regeer ring en de valsclhmunters uit te maken, De Kamer benoemde een onderzoeks commissie welke opdracht (heeft na te gaan tot hoeverre het politiek doel den valsdhmunters reikt. Verleden nacht, rond 12 uur, ont stond twist tusschen verscheidene land bouwers in eene herberg van Schrieck. De genaamde Ed. Van Rompaey ikreeg tijdens de ruzie een slag op het hoofd met een flesch. Hij werd nogal ernstig gewond. De herbergier, Jozef Verhoeven, stak daarop de ruziemakers aan de deur. Een halve uur nadien kwam Florcnt Van Rompaey, 24 jaar broeder van het eerste slachtoffer, terug met een geweer. Daar hij de herberg gesloten vond, laste hij drie schoten door 'het raam der slaapka mer. De herbergier lag daar in zijn bed maar werd gelukkig niet getroffen. De gendarmen van Putte hebben den dader aangehouden. TWEE GENTENAARS GEVAARLTJK GEWOND. Woensdagmorgen reed de heer S.. uit Gent met zijn auto langs den steenweg Brussel-Gent, toen bij St. Catharina- Lombeek het rijtuig slipte, tengevolge van de sneeuw, en met geweld tegen een vrachtwagen ging botsen, die uit de richting van Gent kwam aangereden. Een wiel van de auto brak af, waar door deze omkantelde en de heer D.} evenals een inzittende vriend van hem, M. Do B.. eronder bedolven werden. Beiden werden opgenomen met zware kwetsuren aan het hoofd, wijl ze even eens kloègen van (hevig inwendig leed. Ze werden onmiddelijk naar een in de nabijheid gelegen kliniek overgebracht. KOMITEIT MALST Mevrouwen, Mijnheeren, Wij hebben de eer Ued. kennis te ge- yen van den geldelijken toestand van ons Komiteit en levens verslag uit te brengen over onze werkzaamheden den loop van 1925. A. Rekening Staatetoelagen ONTVANGSTEN Overdracht van 1924 164,53 Toelagen van 't Midd. Kom. 30,000,00 Totaal 39,164,53 39,164,53 UITGAVEN Bijzondere hulp aan nood lijdenden 26,929,00 Prothesisdienst 712,20 Bestuurkosten en drukwerk 8,085,44 Begrafeniskosten en vergoe ding bij overlijden 2,000,00 Aankoop van materieel 23,00 Kosten van briefwisseling 587,25 Totaal 38,387,89 38,327,89 In kas einde December 1925 836,64 door AUGUST SNIEDER& 10de Vervolg. Martha haalde een brief uit haren halsdoek te voorschijn, en reikte hem den schoolmeester over. Deze plaatste zich aan tafel en Clara schoof er, voor Martha en voor zichzelve, twee stoelen bij. Terwijl zij plaats namen, brak de schoolmeester met eene bevende hand •liet lak van den brief. tZoodra dezelve ontplooid was, rekte 'Clara nieuwsgierig den hals, en toen zij het zoo goed gekende schrift van Frans zag, riep zij vroolijk Martha" wees blijde het is zijn ei gen schrift; hij is dus zeker nog gezond. (Luister, hij zal ons schrijven dat hij ons allen nog lief heeft. De weduwe glimlachte, Luister zeide de schoolmeester. G.... Lieve Moeder, Ivo en Clara. Ik zet mij tot schrijven, om u te öoen weten dat ik nog frisch en gezond ben. Ik hoop hetzelfde van u te verne- .ïnen. Het doet mij leed, dat ik van ons dorp weg benmaar mijn korporaal heeft mij' gezegd, dat ik gauw naar huis zal mogen komen als ik braaf oppas. I!k geloof hemwant hij is een gced man. Ik heb' laatst gedroomd, dat ik" in ons 'dorpke terugkwam, en dat gij allen mij kwaamt te gemoet geloopten. Och ik Jicb' u zoo duidelijk gezien. Dat is zeker medegedeeld door de Banque Centrale 'de la Dendre ■GLACÉS DU MIDI DE LA RUSSBE De aandeelhouders mogen den 6n Februari 1926 nieuwe aandeden onder schrijven aan 288.75 fr. per litel in de verhouding van 2 nieuwe aandeelen voor 5 oude. LA LOWA. De dragers van aandeelen dezer maatschappij hebben het recht nieuwe titels te onderschrijven in de verhou ding van: 1 nieuw voor 1 oud aandeel aan 150 fr. ner titel. ASTRA ROM ANA. 5 koepons n. 18 der aandeelen geven recht op eenen nieuwen titel. De oude aandeelen moeten ter afstempeling aan geboden worden. DE BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE gelast zich met deze bewer king. B. Rekening Do latiefonds Dit fonds bestaat uitsluitend uit de opbrengst van feesten, toelagen van Stad en Provincie, alsook van de Gemeenten, enz. ONTVANGSTEN Overdracht van 1924 1,453,96 Toelage Midden Komiteit 7,000,00 Giften en inschrijvingen, in begrepen eone ontleende somvan 1500 fr. 16,894,05 Intrest geld op de Bank 60,40 Terugbetalingen 200,00 Totaal 25,608,41 25,608,41 UITGAVEN Vergoedingen voor huwelijk 6,850,00 Idem voor kindergeboorte 8,900,00 Onderstand aan burgerlyke invalieden-teringlijders 3,280,00 Overvoeding aan militaire invalieden 3,497,79 Aaud.in aankoop van kronen 129,00 Algemeene kosten 41,10 Voorschotteu op peBsioen en terugbetaling der ontleen de som van 1500 fr. 2,150,00 Totaal 24,83S,S9 24,838,89 In kas einde Decemler $25 769,54 UITGAVEN A) Staatstoojagen 3S,327,89 fr. CJ Dotatiefonds 24,838,89 fr. Totaal 63,166,78 fr. ALGIEMEENE BESCHOUWINGEN De zetel van het Nat. Werk der Bur gerlijke en Militaire Invalieden is ge vestigd te Aalst, 'Dendermondsche steen* weg 14, tegen de St. Jozc-fskerk. Het Komiteit was vobr* het yerloopen jaar als volgt samengesteld M. W. Breckpot, Aalst, Vöorzitter- OorlogsinvaliedM. Ranson, Albert Lie- nartstraat, bestuurlidGraaf du Pare, Herzele, id.M. Fr. Rens, 'Notaris, Gee- raardsbergen, id.M. IC Van Bockstael, d., id., oorlogsinvaliedM. Van den Berghe, Notaris, Ninove, id.M. J. Ste vens, nijveraar, id., id., ooiLoginval.M. O. Van Helleputte, Sottegem, id. Mej. J. Van Wichelen, Aalst.'sekretaris-schat- bewaarsterM. J. Van Neste, Aalst, be stendig sekretaris. Raadsleden M. J. Steenhout, sekre taris der opgeei.-dhteri, Aalst M. D'ÏIo- (ker Albert. Voorzitter der Invalieden, Sottegem M. Joz. De Coen, Oorlogsin valied, Herzele. N.B. Van af 1 Januari is M. Ran son, bestuurlid, om reden van overlast van wenk vervangen door den lieer Graai GlénissonArron dissements-Kommissaris Statieplein. Aalst. een goed voorteeken. Wij zijn hier in eene groote stad, waar zware dienst i3 en waar wij al heel weinig verdienen. Ik vraag u geen geld, o neen want ik weet wei, moeder dat gij het niet missen kunt... Och, gij moogt geen gebrek lijden, om mijnent wille. ».Wat er altemaal in de stad te zien is, kan ik u niet schrijven. Vader Ivo, die ooit de stad gezien heeft, zal u daar meer van vertellen dan ik. In de kazer ne gaat het maar wild toe. Men vloekt '-er meer dan men er bidt; maar ik, i> vergeet nooit op den goeden God te don ken, Hem biddende, dat ik spoedig tot u moge weërkeeren. Kobe en Joost van 'onze buurlui, zijn het reeds gewend. (Zij hebben vele vrienden, gaan met de ze naar dc herberg cn hebben mii ver- told, dat zij al een lief hebben tegenover de kazerne. Maar ik denk nog altijd aan u, Clara; ik zal u nooit vergeten. Nu, houdt u allen goed; denkt veel aan mij. Ik breek af met de pen, maar niet met het hart. Uw liefhebbende Frans. De brief verwekte blijdschap bij de, moeder en hij Clara. Frans was immers gezond hij dacht aan haar. beloofde! spoedig terug te komen en was nog niet j ondeugend gelijk zijne makkers. Ivo zette, door eenige woorden, kracht aan den troost hij. Hij zag echter wel door, de eenvoudige woorden van Frans, wat zedelijk gevaar dezen omringde. Hij verborg zijne vrees, verstikte eenen j zucht en toen Clara opgeruimd zeide Wij moeten Frans iets zenden, va der a! ware het eenige stuivers I ant woordde hij met eene goedhaltige uit drukking Zeker, kind Terwijl Clara pennen, inkt en pa pier haalde, sprak Martha aanhoudend van de terugkomst; zegende met eenen stroom van woorden den goeden korpo- laal, en haalde honderde dingen aan die allen in den brief aan Frans moes ten slaan; doch op welke de schooL meester, in zijn afgetrokken gepeins, geen acht sloeg. Clara zette het schrijfgerief voor ha ren vader neer. Hoe gaarne had zij zel ve aan den vriend der jeugd -villen schrijven I Maar zij trooste zich met de hoop, dat zij er toch wel een enkel regeltje zou mogen bijvoegen De goe de schoolmeester schreef Lieve Frans, Ik schrijf u, gezeten tusschen uwe fmooder en Clara, die u, even als de ou de Ivo, nog hartelijk liefhebben. Wij hebben over uw vertrek veel smart on? derstaan; wij hebben veel geleden, veel geweend, Frans; maar dat gij (braaf blijft in al die verleiding, dit denkbeelcf wiseht ons nu eenen traan van de wan gen. Frans, blijf deugdzaam en luister Daar den raad van de booze vrienden niet. Denk altijd aan ons. Denk, dat gij immer het kruis van onzen dorps toren in de verte ziet en keer, met ge voelens van liefde tot ons, uit uwe bal lingschap weer. Wij zenden u een wei nig geld. Gij weet, Frans, wij hebbeh TELLING. Op einde December 1925 waren inge schreven a) Burgerlijke invalieden b) Militaire invalieden Totaal De Militaire invalieden worden volgt verdeeld 1. Kanton Aalst 2. Kanton Herzele 3. Kanton Sottegeih- 4. Kanton Ninove 5. Kanton Geeraardsbergeri Totaal749 Aan de Kantóns werden volgende sommen besteed voor onderstand, huwe lijken en kindergeboorteri aan militaire invalieden. 1. Kanton Aalst fr. 27.150 2. Kanton Herzele 3.75Ó 3. Kanton Sottegem 4.250 4. Kanton Ninove 3.650 5. Kanton Geeraardsbergeri 5.870 Het Nat. Werk Komiteit Aalst, heeft sedert zijne stichting uitgegeven aan 578 invalieden eene som van 294.551.88 fr. In die som zijn de bestuurskostc-n begre pen. PROTHESISDIENST. Ten einde de verzendingskosten te vermijden heeft het Komiteit, mits toe stemming van het Midden Komiteit de rijtuigjes der groote invalieden, hier ter plaats laten vermaken. Ook hebben de geamputeerden of gekwetsten aan han- den, welke recht hebben op handschoe nen. hier in Aaslt hunne handschoenen mogen koopen op de kosten van o Werk. GENEESKUNDIGE ZORGEN, Al de invalieden zijn in 't bezit van een raedicaa'. boekje of zijn aangesloten bij <ene mutualiteit waarvoor hui Nat. Werk een zekere som stort. Al de necsbeeren hebben aangenomen de in valieden te verzorgen, dodli de i.-.valied is verplicht gedurende 6 ma.mden bij denzelfden geneesheer te gaan Cm ge gronde rede;:en en mits toestemming van het Nat Werk. mag den invalied van geneesheer veranderen Geene specialiteiten woriïch toege staan zonde' toestemming vin het Mid den Komit3>. te Brussel. D'> invalieden welke een nieuw më- dicaal boekjo noodig hebben kunnen zich wenden tot hun Arronr'issernents- kornïteit ofwel rechtstreeks hun ledig boekje sturcu tot den Dienst der Genees kundige zorgen Elseno steenweg. 79. Elsene. Gedurende het Dienstjaar 1925 heb ben 10 inva'ieden eene operatie onder gaan in de Cliniek of wel in het hospi taal op de kosten van ons Werk. 6 Invalieden worden verzorgd in oen krankzinnigen gesticht. De zieken en krankzinnigen worden op tijds bezocht en indien noodig, wor den hunne lamilien ondersteund. 6 Invalieden zijn in dén loop van jaar gestorven. Aan de weduwen werd uitbetaald: a) 100 fr. voor begrafenis kosten; b) .150 fr. bijzondere steun, in dien zij onvermogend zijn en 50 fr. per minderjarig kind. Wanneer de weduwe recht heeft op een pensioen krijgt ze maandelijks loO fr. als steun in afwaohting van haar pensioen. Aan kronen heeft men 120 fr. uitbe taald. HEROP1 EI.DING. ■Slechts 1 invalied heeft aangevraagd zich in zijnen stiel le volmaken le- plaats, hetgeen hem werd toegestaan. - De kosten zijn betaald geworden door het Nat. W«.ik, 't zij 100 fr. por maand. HULPVERLEENING. Aan noodlijdende invalieden, waar onder vele teringlijders, en gezien de stijgende duurte van het leven werd ge durende dit jaar hesleed, eeno som van 30.200 fr. Het Werk zelf heeft op zijn dotatiefonds voor eieren cn melk eene som van 3.497,79 fr. uitgegeven. Geene hulpgelden zijn uitbetaald gewórden zonder gegronde redenen en een nauw keurig onderzoek. De invalieden welke onderstand ver langden, zijn verplicht geweest een for mulier in tc vullen en al de vragen le beantwoorden. Teringlijders hebben bij hun formulier een getuigschrift ge voegd van hunnen gewonen geneesheer. BELANGRIJK: Al de .bestuurleden bezitten formulieren voor aanvraag voor steun. Deze, welke onderstand ver langen moeten zich rechtstreeks wenden rot het bestuurlid van hun kanton welke een gunstig of ongunstig advies uit brengt. Het sekretariaat zorgt voor de uitbetaling. HUWELIJKS- EN GEBOORTE VER G OEDING EN. Er is uitgegeven geworden aan huwe lijken. 6.850 fr. en voor geboorten 8:900 fr. Deze uitgaven zijn ten laste van het Dotatiefonds. Bij sterfgevallen is 2000 fr. uitgegeven ten laste van den Staat. 'N. B. Van af 1 Januari 1926 worden, geene vergoedingen meer uitgekeerd indien den invalied binnen de 12 maan den zijn aanvraag voor vergoeding niet indient. Huwelijken en kindergeboor ten in 1924 worden niet meer in aan merking genomen. niet veel; het is bij toeval dat wij dit bezitten. Gebruik het zuinig. Het is de deugd in uwe hand, als gij het goed g<* bruikt; het is het ongeluk, de misdaad in diezelfde hand. als gij het gebrui ken zoudt gelijk Kdbe en Joost. Vaarwel, wij hebben u lief. God bescherme u l O, dacht Ivo, en hief het oog ten liemel. dat hij mij goed moge verstaan. Waarom, schrijft gij hem zoo ge- streng, vader zeide Clara mismoedig, nadat de schoolmeester met eene bewo gen stem, den brief (had voogelezen. De goede Frans, zal bedroefd zijn. Neen. kind, dat zal hij niet. Weet bij dan niet, dat het zijn vador is die f ot hem spreekt Ja. onderbrak Martiha, het is zoo; schrijf hem nog, dat hij zijne moeder niet van verdriet mag doen sterven. En gif schrijft hem niets van het dorp, van zijne vrienden, van... Mag ik er één woord bij schrijven vroeg Claj ra aarzelend. Waarom niet, Clara f was het goedhartig antwoord van Ivo. (Opgeruimd greep zij de pen on schreef, terwijl de arme weduwe, mei eeri gelukkigen lach' op het wezen, dé beweging der vingers volgde. !Zij schreef van alles wat den jongeling* dierbaar was, tot zelfs van de bloemen die hij weleer vorzorgde, en eindigde aldus Frans, vergeet ons toch nooit'; gij weet wel dat Clara veel vati u houdt en dat zïj tl nooit voor Tony zou ver- jgeteri. LEENINGEN. 31 aanvragen tot het aangaan eener leening voor bouwen, aankoop van hui zen, uitbreiding van handel, om handel le beginnen of aankoop van gereed schappen werden ons voorgelegd. Al die dossiers werden regelmatig op gemaakt en na onderzoek, aan den Lee- r-ingdienst toegezonden die voor de uit betaling gezorgd heeft. De toegestane kapitalen vertegen woordigen eene som van 155.103.08 fr. (Er dient opgemerkt dat de leeningen de 10.000 fr. niet mogen overtreffen. Do intrest ;s 5 50 fr. Hoe grooter in validiteit, hoe grooter de som welke men kan ontleenen. Alle 3 maanden wordt 1/3 van het pensioen afgehouden en den ontleenor (betaalt alle 6 maanden den intrest van het ontleende geld. BELANGRIJK: Invalieden welke onvermogend zijn, en deze met een tal rijk kroost, hebbende ten minste 70 invaliditeit kunnen eene leening aan gaan bij het. Werk «Tehuizen voor In valieden», Steenenkruisstraat; Brussel- St. Gillis, van 8 000 fr. zonder intrest voor het bouwen of aankoop van hui zen. Voor alle inlichtingen, zich wenden tot den zetel van het Nat Werk der Oor- logsinvalieden Denderm. Steenweg 13, Aalst, of tot het Middencomiteit leeningdienst Elsene steenweg 79, Elsene. Aalst, den 10 Jan. 1926. De Verslaggever, J. VAN NESTE De maagd (bloosde toen Ivo glimla? dhend die woorden las. De oude Mar tha was uitgelaten van vreugde, ove? hetgeen Clara geschreven had. Eene pioos nadien werd het geld in gesloten, en ijlde Clara blij en tevre. den den landweg op, om den brief bit den voetbode te gaan bestellen. Voor de eerste maal verliet Martlh^ met een opgehelderd gemoed, het hub van den schoolmeester. Deze laatste echter was zoo opgeruimd niet; hij luisterde nauwelijks naar het blijde gesnap van Clara, die weergekeerd, elk barer ontmoetingen, elk harer invallcD vertelde en weldra weer een lied aan- hief, hetwelk sinds maanden in het huis van Ivo niet meer gegalmd had. VT. VERGWT M3J NIET I De dagen snelden heen. Frans (had van tijd tot tijd geschreven, en zijne brieven ademden nog altijd het gevoel van eenvoud en deugd Het was zelfs zoo ver gekomen, dat de oude school meester alle gevoel van vrees begon te verbannen. Nu echter, sedert geruim en tijd, had men niets meer van den re kruut vernomen. Als de vrouwen daar over klaagden, troostte Ivo haar mei het oude spreekwoord geen nieuws d nieuws. Maar ook die woorden misten weldra haar uitwerksel, en Cla ra vooral (begón zich een ongeluk' vooi tc spiegelen. SCI Vervolgt.)

De Volksstem | 1926 | | pagina 2