Bstaien en... werken voer den Staat 25 Zaterdag Jan. 1926 Eigenaarsbelangen Nieuwjaarsgiften voor den Paus Landbouwbelangen PersaanvaHen op Kardinaal Gaspaar'; Een telegram aan Mgr Seghers t)e toestand van Kardinaal Mercier Provincieraad van Luik De kweslie van den dienstplicht Fons Van de Maeie, werkman-dichter van Eremhodegom^ ta Brussel STEM XXXÜ- JAARGANG NUMMER 29 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. —Telefoon 114". H5sa.1 St.CÏ. 6 5 Centiemen Wekelijks 0,75 Uitgever J. Van Nuffel-Ue Gendt H. Raymendus jZon op 7,34,ondei'4,3 Volle Maan don 28 Publiciteit buiten hot firr. AALST Agentschap Havas Adolf fóaxlaan, 13, te Brussel. Rue de Richelieu, Parijs. Sreams Buildings, 6, Londres E C. 4. Het onzijdig syxidikaat van het personeel der hotel-nijverheid, be richtte M. Janssen, dat zijne leden onmogelijk de inning kunnen ver zekeren der weeldetaks, zooals de zelve door do nieuwe wet is vastge steld. Niet alleen dit syndikaat, maar handelaars, nijveraars en zaken mannen in massa betuigen hun mis noegen over de manier waarop zij behandeld worden door een staats beheer dat optreedt met eene driest heid die alle palen te buiten gaat. En zij hebben overschot van ge- lijk. Het is waarlijk ongehoord, dat het financie-bestuur zich volkomen entlasj; van het werk dat hem toe komt, en zich ontmaakt van alle verantwoordelijkheid door het feit dat de voornaamste belastingschul digen zich de taak zien opdragen der ontvangers van belastingen. Volstaat 'liet niet dat zij betalen Ingevolge welke wet werden zij aangesteld tot rekemplichtigen van den Staat En indien zij zulks niet zijn, met welk recht beschouwt de regecring hunne dwalingen als strafbare nalatigheden De belangrijke handelshuizen tnoesten bijzonder personeel aan werven om de ontvangst te verzeke ren voor de openbare schatkist der faktuurtaks, der overdradhttaks der weeldetaks, voor het berdkenen en innen der bedrijfsbelasting en der supertaks voor het regelen der pensioenstortingen voor bedienden en werklieden. Binnenkort komt de verzekering voor de moederschap erbij De patroons moesten in hunne bndemeniingen nieuwe diensten in richten. Zij moesten fidhen kocpen, bijzondere registers, bordereelen O] mi aken en eene comptabiliteit on derhouden die met doel hunner on derneming niets te maken heeft. En 'dat alles om een werk te doen dat haar recht en reden door de ministe- rieele bureclen zou moeten gedaan jworden Deze bepalen er zic-h echter bij, yan tijd tot tijd naar de nijveraars jen handelaars, inspecteurs en kon- troleurs te sturen die de boeken doorsnuffelen en al den mogelijken ijver aanwenden, om hunne slacht offers in den pot te steken. 1 i Verre van de minste dwaling te verontschuldigen, stippen zij dezel- yc aan als fiskaal bedrog en gaan ei maar in hooge prijzen met contra- yenties en boeten op los Men doet HUN werk doch zulks is op verre na niet voldoende. 't Is 't een of 't ander. Ofwel de ïiskus is bekwaam het werk te doen dat hij den schatplichtigen oplegt, .ofwel hij is ertoe onbekwaam, ji In de eerste veronderstelling moet hij het maar zelf doen hef Valt in zijne rol en hij wordt ervöoj betaald. In het tweede geval moet hij de lieden die hij werkstellig maakt en Wier bevoegdheid hij huldigt dooi hun zijn eigen taak op te dragen, bezoldigen naar verdienste. De hui- sdige toestand is onduldbaar. De zakenmannen hebben hunne bezigheden. Deze zijn. lastig genoeg om dezelve niet nlog uit genoegen tè Verwikkelen. Zij hebben anderzijds iok kosten genoeg zonder de te» erkstelling eener fiskale bedien- ngroep. Zij hebben ook genoeg- ame verantwoordelijkheid om him [liet nog daarbij deze van den Staaf >p den nek te schuiven. De Staat moet zich niet bepalen bij cle kontrool. Hij nioetde inning Kif der belastingen bezorgen. In» hen liet dat niet doet dan mogen lerust negentiende van het contri- butiepersoneel worden afgedankt. De bedienden der privaat-nijver heid die de taak van dat afgedankt personeel zullen overnemen, zullen dezelve met veel minder kosten vol voeren, en het overgebleven tiende der belastingsbeambten zal heel wel volstaan voor de ontvangst der fondsen en de regelmatige inning derzelve. In plaats echter van bedienden af te danken, benoemt men voort durend nieuwe kontroleurs-inspec- teurs, enz. zoodat van de opbrengst der belastingen voor welke de schat plichtigen zelf moeten zorgen, wei nig of niets ter zijne werkelijke be stemming komt. Als gevolg aan de dagorde gestemd op het tongres te Brussel, van het centraal syndicaat van den onroerenden eigen dom, en waarin werd aangedrongen op cle raadpleging der Eigenaarsvereeni- gingen in zake dc voorstelling eener de finitieve 'huishuurwet-, werd de onder voorzitter van het syndikaat M. Jans- sens, hij M. Poullet, hoofdminister ont boden, ten einde de onverwijlde samen stelling eener kommissie te bespreken. M. Janssens stelde voor, dat van ge zegde tommissie onder meer zouden deelmaken, vier leden van het Centraal syndikaat van den onroerenden eigen dom, namelijk de voorzitter, de alge- meene sékretaris en twee raadgevers, een oor de statistiek en een voor de rechts kwestie. De minister beloofde de kwestie ter studie te leggen. De Eigenaars-federatie, Dinsdag avond vergaderd, besliste op hare beurt dat voorzegde getal van vier afgevaar digden der Eigenaars een minimum was, noodzakelijk om met kennis van zaken en ernstig de aangelegenheden te hespreken die aan gezegde kommissié zouden worden onderworpen. Die zienswijze werd eveneens ter ken nis gebracht van M. Poullet. BEMESTING DER BOOMGAARDEN VOOS DE PLANTING. 't Is in hoofdzaak voor de aanplanting van den boomgaard, dat men de fruit- 'fcoomen kan en moet voorzien van de hun noodige voedstoffen later gaat zulks bij lange niet meer zoo goed. Het spreekt van zelfs dat de grond rij kelijk moet voorzien zijn van oud vet, cn men mag gerust van GO tot 80.000 kgr. per hectare toepassen. De boomgaard wordt bij voorkeur aangelegd na een hakvruöht, die over vloedig bemest werd, b. v. na voederbee,- ten. Onmiddelijk na de inoogsting de zer laatste wordt de grond diep, en daarna de stalmest ondiep «ondergö ploegd. Nadien strooit men 5.000 kgr. kalk uit, 2500 kgr. basisch fosfaat en evenveel sylviniet van Elzas per hecta,- re, en men schoepert alle3 onder. Tij dens do planting geeft men 1 kgr. en vroegtijdig na den winter nog 2 kgr. zwavelzuren ammoniak per hoorn. Wij veronderstellen dat de fruifboomen Inschrijving geopend door den Bond der Katholieke Dagbladschrijvers van Belgie, onder de hooge bescherming van 'het Episkopaat. TIENDE LIJST. Overdracht der vorige lijsten: fr. 44,351.Mgr. L. lverchofs, koadjutor van Luik, 200; Om God tc bedanken. 50M. en Mevr, Ieon Verhelst, Brus sel, 100; M. V. Quinefc, Jumet, 100; JDr en Mevr Rubbréeht, Brugge, 100; M. 'en Mevr. Maurice Claes. Antwerpen, '100; M. Atfliille Eetnan, Aalst, 50: T. P. M. V. Hoeylaert, 50; Mej. Liefoogho, i onderwijzeres. Yper, 50; M en Mevr. |Éug. Oarpentier, IsegOiem, 100; M. A iForthomme, Rosier es, 100; M. en Mevr. IH. Braet-Tyvaert, Nieuwpoort, 100M. I E. Desbarax, Leuven, 25; M. en Mevr. j Stan, van Outrvve d'Ydewalle, 100; M. Vanderheyde. Kortrijk, 100; Dre van kier Beken, Past eel, 100; M. en Mevr. Xavier Montens, 100 ;M. Is.Segers. Aq> pels, 100; M. Jules de Bavay, Antwer- ipen, 100; G. T .F.. Verviers, 30; Ridder j Pierre David. Kamerlid, Verviers, 100; |Tcr eerevarihet H.Harfc. Geeraardsfoer. I gen. 100; D. V 8. B. A., 100; Graaf en Gravin Louis d'Alsembourg, 1Ö0; A. V. R,. 40; Derde Orde, Bon-Secours, 25; Baronnes R. du Sart- de Bouland, 100; S. B. Brussel, 50; de Provinciaal der Jesuieten. 200; V. M. D., Vlamer» tinghe, 30; M. Charles Bivort, 100; Graaf en gravin de Limburg Stirum, 100; M. en Mevr. Paul van Steenberge, 100 Ursulinen, Savcnthem, 100; Van een priester, 100; Voor onze (kleine kin deren, Verviers, 20; Celine cn Laurent, id., 20; Is. Anssens, Gcmbloers, 10; H. Vader zegen ons, 5; Naamloos, Thielt. 10 »T. do B., 5; M. B., ölmudfontaine, 10; PI. V. zegen Magali, 20; F. C. 20; Jozef Verlinden, 20; L. L. Bouehout. j "20II. G. II. D. E. IC, 20; Moeder van gesneuvelden soldaat, 5; hopend navol gers te hebben, 5; een werkman, IPoho- ken, 5; twee dienstmeiden, 5; tor eere der Goddelijke Voorzienigheid, 10; J. P., 10; L. P. Hoir, 20; Jacq van Creeek, 20; voor een (bijzondere gunst, 5; (Zegen mijn 'huisgezin. 5; M. J. Boutcns, Roes- selaere, 15; P. D., 2. Totaal: fr. 47.808 HET SCHRIJVEN VAN DEN II. VADER. De commentaren der Osservatore Romano op het nieuwe ont.werp der kerkelijke wetgeving hebben, zooals uitvoerig gemeld, nog al hevige aanval len der Italiaansdhe pers op het offi cieuze Pauselijk orgaan en ook op kar dinaal-staatssecretaris Gasparri ton ge volge gehad. 'Merkwaardig is daarom in verhand .mét den smaad, den hoogen Vaticaan- sehen functionaris aangedaan, het schrijven, dat de PI. Vader den staats secretaris tegelijk mot de door Marchall vervaardigde medalie heeft gezonden De inhoud van dezen brief is volgens den Romeinschen correspondent van de «Croix» als volgt: Met een hijzonder blijde voldoening vinden Wij, zoo kort na het Heilig Jaar op 10 m. van elkander in elke richting en op den dag gewijd aan St. Petrus' geplaatst zijn. jStoel te Rome, gelegenheid om aan U In volstrekt gezonde gronden kan Ven sdhoone en waardevolle medalie van men het basisch fosfaat vervangen door j Marchall welke dit schrijven vergezelt, 2000 kgr. superfosfaat, en de svlvinieite schenken. Aan U, dien Uwe zeer hoo- door G00 kgr. ploorpotasdh. j ge functies aan allen aanwijzen als On- Met dergelijke minerale bemestingzen dagelijksclien medewerker en den moeten do hoornen, op hun eigen be- j gewettigden vertolker van Onze gedach- schouwd, voor een achttal jaren voort te. kunnen, doch de bemesting met zwavel- j «Wij haasten Ons eraa~n toe te voegen zuren ammoniak wordt telken jare hor- en hot behaagt Ons zulks te doen, dat U nieuwd. altijd zijt geweest degene, die en onver- Het ware geraadzaam met 'de grasbe-moeibaar met Ons samenwerkte èn Ons zaaiing zoo lang mogelijk, in elk geval getrouw interpreteerde, gedurende 3-4 jaren te wachten; de boo- men zullen al dien tijd dubbel sne' groeien. f In elk geval, 't zij eene tusschen> «Bij de moeilijkheden en zorgen, "die noch zeldzaam zijn noch gering {e schat ten zult Gij een versterkende opwek king vinden, welke tot vreugde wordt. teelt van land- of tuinbonwgewassen ge-in het bewustzijn, 'dat U de zaak hebt daan wordt, of van den (beginne af gras gediend van den Goddelijkon Koning gezaaid werd, deze laatste ontvangenjJe3US Christus Onzen Heer en Zijn jaarlijks ccno ruime bemesting voor hun zslven, 'en eene gematigde bij be mesting voor 'de fruitboomen, ten einde de aangebrachte resem, niet uit te put ten. Jonge beplantingen lijden veelal door droogte, daarom is het geraadzaam vooral het eerste jaar der planting van lijd^ tot tijd met uitgelengden beer te begieten. Intensiever^ Kerk, «Aldus kunnen Wij OpU toepassen na ze op Onszelf te hebben toegepast, do woorden van 'den PI. Apostel Petrus: In quo exultabitis modicum nunc si opportot contristari in varius tentationi- bus.» Tenslotte schenkt 'de Pr.us 'Zijn zeer beminden broeder in Jesus Chris tus» yan ganscher harte. (Zijn zegen. Zijne Excellentie Monseigneur Mi- cara, pauselijke nuntius, deelt aan Zij ne Iioogw. Mgr Seghers bisschop van Gent, 'liet volgend telegram mede. De PI Vader, zeer bedroefd over do ziekte van den Bisschop van Gent, wensclite vuriglijk zijne genezing en geeft hem uit ganscher harte den Pau- selij'kcn zegen.» KARDINAAL GASPAKRL Dc toestand van onzen beminden Kerkvoogd is onveranderd en boezemt thans geen reehtstreeksche onrust in. Gisternamiddag ontving hij 'het be zoek van zijn kooggcaoliten Collega, Mgr. Rasneur, Bisschop van Doornijk. HET BEZOEK VAN LORD HALIFAX. Donderdag morgend ontving Kardi naal Mercior 'het bezoek van Lord Har lifax, voorzitter van hot English Church Union, die de IP. Mis bijwoonde welke in dc kamer van zijne Eminencie werd opgedragen. Het zal den Kardinaal eene grootó troost geweest zijn Donderdag liet be zoek te ontvangen van Lord Halifax, voorzitter van de English Öhuroli Union, die in Engeland veel gewrocht heeft tot de hereeniging van de christène kerken en die ook een groote sympatliie voor den Primaat van Belgie koestert. Een der laatste gesprekken van Z. Em. Kardinaal Mercier zal dan ook ge- loopen hebben over de hereeniging der ólirislcne kerken welke hij zoo vurig ge- wenscht heeft. HET EINDE NAKEND. Ditmaal maakt men er geen geheim meer van. De krachten van den Door- luchtigen zieko nemen af. Kardinaal Mercier neemt geen voedsel meer, tenzij op kunstmatige wijze. De zieke wordt dan ook uur na uur zwakker on zwak ker. Hot zoo gevreesde einde is nakend. Kardinaal Mercier gaat zachtjes naar de Eeuwigheid. Hij is zich van zijnen toestand be wust en als een voorbeeldig christen brengt hij met onderwerping aan Gods wil het. offer van zijn leven. ZIJNE EMINENTIE BLIJFT ZWAK In de kliniek waar Zijne Eminentie wordt verpleegd, vernemen wij Donder dag avond, te 8 ure, dat Zijne Eminen tie erg verzwakt. Toch heeft Zijne Emi nentie 's namiddags nog een bezoek ont vangen, namelijk van den oud-ambassa deur Baron Van der Eist. Af en toe hooft Zijne Eminentie hra- kingen. ZAL VERMOEDELIJK ONTBON DEN WORDEN. Na eene zeer levendige beraadslaging, die tot Woensdag avond 6 uur duurde, had in den provincieraad van Luik eene nieuwe stemming plaats over de begi'oo- ting. Andermaal werd de begrooting ver worpen bij staken van stemmen43 •temmen tegen 43. En toch blijft de socialistische depu tatie zich vastklampen aan het bewind. Men schrijft aan de socialisten het inzicht toe de ontbinding van den pro- venderaad to vragen. De middenraad der socialistische par tij vergaderde Donderdag morgen en besprak breedvoerig de kwestie van do vermindering van den diensttijd. Hot gevolg cr van was, dat eene meer derheid werd gevonden voor het voorstel Mathieu, dat alle jaren den dienst met een maand vermindert, zoodat m?n in 1930 den zes maanden dienst zou be-* reikt hebben. Waarschijnlijk zullen evenwel eenï- go leden der partij stommen voor de G maanden onmiddelijk. De afdeelingcn der Kamer werden voor licdon namiddag bijeengeroepen om het voorstel van M. Mathieu le on derzoeken betrekkelijk do geleidelijke vermindering van diensttijd. Drie afdcclingen op de zes vergader den. In die drio afdeclingen werd het voorstel Mathieu aangenomen. Drie socialisten Trerdyn tot yerslagge-j groote lamst "ten behcotfu to T.vemren vers benoemd, £.P D R Onze brave Fons gaf Maandag avond, in den Katholieken Kring der School straat, te Molenbeek, eene voordracht, ingericht door het Davidsfonds, die op het programma vermeld stond IIoo ik dichter werd De heer Jef Cam- maert, leeraar aan de stedelijke muziek school en aan St. Jozefscollege, te Aalst, die verschillende gedichten van Forn» Van de Maele op muziek zette, vergezel de hem, om cenigo dier liederen voor to dragen. Een jammerlijk misverstand was dc oorzaak, dat de meeste leden van het Da vidsfonds hunne uilnoodiging maar in den loop van den dag of geheel niet ontvangen hadden. Nietegenstaande dat, was de kring redelijk druk bezocht doph vriend Fon3 zweette water cn blood bij de^gedachte, dat de aanwezigen, die nu juist niet om zijne voordracht to hooren waren opgekomen, zich zouden verveeld hebben. De heer II. Jacobs, voorzitter van het Davidsfonds stelde hem echter gerust met te zeggen, dat deze menschen voor zeker met evenveel belangstelling zouden geluisterd hebben als de Davidsfonders: en hij bedroog zich niet Na de inleiding van den heer Jacobs, zegde de heer Cammaert eenige woorden lot het publiek, waarmede hij hen uifc legde hoe hij er toe gekomen was, do ge dichtjes van Fons op muziek te brengen en vooraleer de Oieer Van de Maele zijne voordracht begon, gaf de heer Cammaert eenige liedjes te hooren. Daarna kwam Fons aan de be^rrt In een flink in elkaargezctte rede, die hij, wel is waar, nog wat onbeholpen af las, maar op sommige oogcnblikkcn met zooveel overtuiging wist uit brengen, vertelde Fons van zijn arm huisje van vader, die als werkman een groots geleerde was, omdat 'hij hoeken las, die uit de Ictterkundige kast van Beeke- lant Jan De Lichte enz. kwamen hoe moeder de heilige vrouwo soms haar (kant-kussen ter zijde leg de om met ontroering naar het voorlezen van vader te luisterenen hoe. de talrijke buren, iedcren avond het schamel hut jo vulden om met gespannen aandacht dis lezingen to volgen en soms ook om do vertellingen, over heksen, spoken, dwaal lichten, enz. te aanhooren. Hij vertelde hoe. hij zelf later den boekenschat van vader aanvulde, mei werken van Concience, Snieders enz. en eindelijk'hoe het innerlijke van huis je en de natuur, die er buiten omheen lag, in hem de eerste gevoelens en drang voor de dichtkunst deed ontstaan. Hij vertelde van zijn eerste godicht, dat met zijn naam eronder in een dag- blad yan Aalst werd opgenomen en hoe hij zich toen gelukkiger voelde dan een koning in zijn paleis. Hij weidde een hijzonder woord van dank aan den E Pater Flccrackers, die hem toen. als lee raar aan het St. Jozefscollege te Aalst, (bij zich riep om hem de regelen dor dichtkunst duidelijk te makenen hoe veel moeite hij er mee had om deze te begrijpen. Toen Fons zijne rede eindigde brak cr een krachtig handgeklap los, waarme de 'liet hem duidelijk was, dat hij do harten der aanwezigen veroverd had. Beurtelings nu droeg Fons eenige zij ner gedichtjes voor terwijl de lieer Cammaert met piano en zang op mees terlijke wijze ten gehoore bracht wat al solioons cr uit het brein van dezen nede- rigen werkman voortgebracht is. Toen de dichter voordroeg van Mijn Moe der, 't Is of ik ze nog zie zitten Ons oude huisje Naar 't Werk' (dit is geschreven toen zijn oudste dochtertje- de eerste dag naar de fabriek toog) enz. zag men menig toeschouwer con traan van ontroering wegpinken. Zijn Vlaamsche strijdgedichten Voor Vlaanderen De Antichrist «Aan Pater Strackc», enz. hadden den grootsten bijval. De heer Gammac-rt liet nog liooren Vlaming Zijn Lief Vlaanderen», Wij gaan naar den Zegen Vctee- mgingsb'ed Het Lied van den Chris ten Woikman enz. Hierna word deze welgelukte avond, na een woord van dank, door den lieer Jacobs uitgesproken, besloten. Dc aanwezigen waren meer dan vol daan en Fons Van de Maele mag cr zich op verwachten, samen men zijn vriend Jcf Cammaert», 'nog wel eens te Brussel geroepen tc worden, om zijn

De Volksstem | 1926 | | pagina 1