ïm OpiHiis-teesiie iiiiikiii hma— SCHATKISTBONS csmo ToiymTEfi BF mm SCHOOLMEESTER Land houw belangen Enkele vragen DE WAARBORG Moedige redding Bedrieger geknipt te Brussel TVee ongelukken Een au!o in de vaar! Vermiste teruggevonden Misbruik van vertrouwen Thé Chamrarö VERSTOPEING Be onbewaakte barreden Russiscii=C!iineesch incident LEDE l@@!t?raffeSijke Rechtbank I) bolcnevisten schreven op de jcur. il der kerken De gods- dier.st G de opium des volks Dus, dat men daarmee de arbei dt rs en de boeren meester bleef. Doch. nu moet men bekennen dat de regen die woorden uitgewischt beeft, en ze niet herschilderd wer sten. Karl Marx de socialist die die woorden schreef verliest dus wel rap veld. Hij meende iets grootsol) gezegd te hebben, en het zal tot zij ne veroordeeling bijdragen. Zonder God kan de mensch niets. Bemerk een oogenblik dat in Rusland de godsdienst schismatiek is. en een valsche godsdienst een kiem van hardheid, onrechtveerdig- heid en dus van verval in zich draagt. Ten tweede, dat in vele lan den de katholieke godsdienst fel hekam.pt wordt. Dan zult ge klaar zien dat liet volk juist bedwelmd was door het antikatholiek vergif. Immers wie was de eerste sociale hervormer Niemand anders dan Onze Lieve lieer. Voor Zijne geboorte was de ar beider een slaaf, gelijk nu nog in de heidensche landen Een socialist zal niet gelijk een missionaris naar wilde volkeren trekken. Hij zon daar met zijne theoriën, slechts tot eene bende bandieten komen. Vraag aan gevangenen, aan deze i'f gene die er zijn liave en goed tt doorgedraaid heeft, of die Karl Marx's opium (de godsdienst) hem iriet zou gevrijwaard hebben. Rap zult ge weten wat er van is. Zij die karnaval vieren, zoodat ze er hun onsehuid (maar ook de rest) bij inschieten, weten maar al te goed wat over dien opium ge dacht. De bolehevisten sparen hun verf, Bindat ze inzien dat de revolutie voortspruit uit misbruiken «tegen» den godsdienst. Niet den schisma- tieken, maar den waren gelijk bij door God werd veropenbaard en in gesteld. Ze zijn ook niet dom, en beseffen dat zonder de godsdienstige ge dachte er geen spraak kan zijn van duurzamen vrede en rechtveerdig- heid. In België wordt men dat ten an dere schoon gewaar. Te veel ge plengde kwesties worden buiten den godsdienst en dus verkeerd behan deld. Van daar onrust en beroe ring. Zelfs 'dezen die niet zien wat goed ze uit den godsdienst kunnen putten, denken dat men zich de weelde mag veroorloven hem te be kampen. 't Is nochtans naar orde en vrede dat iedepeen verlangt. Want worden onze roodjes ook zon niet wat Ivonservateur Ha die draaiers Vooral de door AUGUST SNIEDERS. 13de Vervolg. Met eene goede dorpsgeleerdheid; wel- Jcc hij bij meëSter Ivo en ook hij zidli- zelf had opgedaan, vertrok Tony. Hij bracht in zijn 'hart slechts een afscheid aan Clara den ouden Ivo had hij, alg gebuur en leermeester, de hand gedrukt. Clara zag hem vertrekken, zondei dat hij eenen blik op hare woning wierp, en zacht fluisterde het meisje "V aai wel, Tonv, vaarwel Koeren wij tot den avond van het afscheid terug. Terwijl Clara smartelijk aangedaan naar huis keerde, zat de schoolmeester lij hot lamplicht te schrijven. Hij schreef een brief aan Frans. In een twee den. aan de overheid geschreven, vroeg hij verlof voor den jongen soldaat, schil derde met levendige kleuren den toe stand zijner moeder; hare armoede, wel ke do oudste zoon altijd niet verhinderen kon; het krenken van hare verstandsver^ mogens de zorg, die zij van haar kind verwachten kon en de goede man had de hoop, dat de overheid der ge meente dit smeekschrift ten voordeelo der weduwe, bekrachtigen zou. Vat deed Martha middelerwijl Zi j zocht met eene bevende hand het gouden kruis en bracht het weldra, zorg- oomes omdat ze wat in kas heb ben Konservateur is echter toch 't zelfde niet als ordelievend. DE GEVOLGEN VAN DE OVERSTROOMINGEN. 't Is vele jaren geleden, dat er zooveel water gevallen is als dezen Winter, 't Is eene ware ramp geweest ten gevolge der overslroomingen die zoo wat overal plaats gehad hebben. Die geweldige af- en uitspoelingen van- den grond zullen eenen rechtstreeksdhen invloed gehad hebben op de verarming aan voedende bestanddeel en van den bo dem ;veel water is niet alleen diep in den grond gedrongen, maar ook in melle vaart over den bodem gestroomd, 't beste van den akker naar beiken en rivieren medeslepende. De vruchtbaarheid van bloot land. dus van dit dat het minst onder oogpunt van verarming zal geleden hebben, om dat het nog niet bemest geworden was, kan gemakkelijk hersteld worden, doch anders is het b.v. gelegen met de graan gewassen deze (hebben het meest gele den. Zoo haait het weder zulks toelaat, ra den wi j aan eene goede dosis superfos faat, chloorpotasch of sylviniet van El- zas uit te strooien, en een paar dagen na dien tot 150 kgr. zwavelzuren ammoniak per hectare. Men mag oolk het superfos faat en chloorpotasdh en den zwavelzu ren ammoniak onder elkander mengen en de uifstrooiing in ééne maal doen, 't zal er slechts te beter om zijn. Nadien worden de- voren uitgestoken en de graanvelden met de aarde die uit die voren komt overschoten men laat een paar dagen opdrogen, waarna het ge raadzaam is te overslepen, te- eggen en te rollen. Doch de uitstreoiing der mest stoffen geschiede zoo vroegtijdig moge lijk, hoe eerder, hoe beter. De landbouwers die onzle-n raad volgen zullen er zich in den Zomer over ver heugen; wie- hem zal verwaarloozen, vfeezen wij dat hij slechts eenen mage- ren oogst zal in te halen hebben. Intensiever. Tot wat gedwongen besluit komen de vrijdenkers Dat de mensdli het gelukkigst is als hij slaapt. Ongelukkig voor hen# loo- pen ze het grootste gevaar eens heel klaar wakker te zullen liggen bibberen. Wat zal maken, van gewoon stand punt uit, of ge rijk of arm zult zijn Niet wat ge wint, maar wel wat ge uitgeeft. Wat vergeten de vrijmetselaars Dat de vreugd der boozen van kor te duur zal zijn. In hun onkunde van godsdienstige zaken, zouden ze misschien kunnen vinden dat die spreuk niet heel kristelijk klinkt. Dat denkt men immers van al dat een hard gezegde schijnt. De spreuk is 'heel kristelijk, maar voor de vrienden niet. Indien die broeders er aan houden zacht en- kristelijk behan deld te worden, is het hun heel gemak kelijk daar een handje aan te hei-pen. Wat is do standaard der moderne sier lijkheid 'Nen stomppuntigen paraplu Wat is eene der hedendaagsche func ties van 't gouvernement? Vader en moeder te vervangen om te beletten dat de kinders te vroeg naar sommige cinemastukken gaan zien. En diezelfde vaders en moeders klagen dat vuldig in een papier gewikkeld, bij den bode. die wekelijks naar de stad ging waar Frans in garnizoen lag. Zij stond het laatste af wat zi j Ibezat het pand der liefde, dat zij altijd als een heiligdom bewaard had. Denk niet dat zij het zon der hartzeer afstond neen er waren zooveel herinneringen aan dat kleine sieraad gehechtMaar zij dacht dat haar kind gebrek leed, en welke moeder zon hieraan kunnen weerstaan Marl lm k orde in hare woning terug. In de souaduwe der meubels, meende zij haar kind te zien oprijzenin het ge- ruisch van den wind meende zij zijne stem te hooren; in hare eigene zuchten dacht zij dat de zucht van haren zoon klonk. EindeTooze liefde eener moeder I Lezer, steek met ons in verbeelding de ruimte over, welke ons van die groote stad scheidt, waar het regiment van Frans in garnizoen ligt. Verlaten wij de breede en woelige straten, met helder gaslicht en winkelklatergoud. De kazer ne is gewoonlijk in de lage en morsige wijken der stad gelegen. Bijna aan ieder huis, nabij dezelve, ziet men een uit hangbord, waarop te lezen staat dat er drank verkocht wordt. Er ligt over het algemeen, bij al de bewoners in den omtrek, iets ruw in het karakter: de straatjongens zijn daar wil der dan eldersde vrouwen onbeschaam der en de meisjes zeiven duiden meer het krijgshaftige van den soldaat aan, dan wel menig rekruut. Het is in den sehemer-avond. Eene de wereld verkeerd draait De wereld, die oude bol, draait goed genoeg maar 't zijn zij zei ven die verkeerd draaien, omdat hun godsdienstig leven erg ver flauwd is. Wat is de machtspreuk der rooden Gij zult krijgen Maar de «ge ver» schijnt onmogeli jk te vinden te zijn En verwar toch de gever met den betaler niet., van een jaarlijksche interest van 6 t.b. vrij van belasting WORDT U GEGEVEN DOOR DE gedisconteerd op 6 maand jDionderdag avond, rond G u. wil den de schippersfamiliën Van Pierre Denis en Spittaels, wCïke op de Schelde te Gent met hunne - schepen gemeerd lagen, met een reddingsbootje aan wal komen. Het bootje kantelde, zoodat do zes opvarenden in het water vielen. Op hun hulpgeroep snelde de schip,- per Le-hardy Gustaaf, welke gelegeu lag met zijn sChip op de Sóheldelaan, de .personen ter hulp en kon hij de zes drenkelingen aan wal «brengen. HIJ «WERKTE» Bij middel van VALSCHE POSTMANDATEN. Bijna dagelijks - werden in Groot- Brussel klachten ingediend ten laste van een oplichter, die. de policie maar steeds te slim was. Jozef VeifbCke, 4G jaar oud', had ei' namelijk een behendig middeltje op gevonden. Hij deed zich doorgaan voor Pieter Debhis^aye, wiens identi teitskaart hij trouwens bezat, en ont leende, links en rechts, geldsommen, waarvoor 'hij een mandaat van een hoo- ger bedrag als borg aanbood. Eens in het bezit der geldsom verdween Vei;beke spoorloos en wanneer de postwissel ter inning aangeboden werd, kwam het uit dat het stuk heelemaal valsch was. Zoo werden tientallen van handelaars beet genomen. De agenten van de speurbrigade der Koolmarkt hielden zich met het geval onledig en Donderdagavond werd Ver- beke'aan de Beurs herkend. Aangehou den, legde hij bekentenissen af en werd achteraf opgesloten ter beschikking van onderzoeksrechter Pouppez de Kette- nis. v Verbekc is een oud-veroordeelde, die meermalen terecht stond wegens dief stallen en 'oplichterijen v/V* Proef eens de lekkere BOTERSPE- CULOOS der bakkerij DE TOEKOMST te Denderleeuw. Zé is waarlijk fijn 2739 Vrijdag avond rond 0 uur is de brief drager Carol us De paus, aan de statie te Assche bij het uitstappen uit de stoom tram, zoo jammerlijk uitgegleden, dat hij met gebroken, heen opgenomen werd. Kort te voren was. ook aan de sta tie een vreemde dame, die uit een auto stapte, hetzelfde overkómen. der herbergen, flauw door eene olielamp verlicht, is eloor ccné woelige menigte opgevuld. Deze bestaat uit soldaten, waarvan reeds menigeen door den drank bedwelmd is. Ziet gij daar dien jongeling met zijn verhit gelaat, dat rldbr de drift verwron gen is Ziet gij hem woest zijn glas grijpen of het hoosaardig verbrijzelen Hoort gij 'hem baldadig vloeken, of ziet gij zijne bedreigingen, wanneer er een verkeerd woord uit den mond zijner makkers komt -Zief gij hem door de kamer waggelen, of met knikkende knieën en half gesloten oog, op de spe lers staren Dat is Frans Frans, dien gij ge kend hebt eenvoudig en rein van harte. De jonge soldaat had reeds verschei dene glazen sterken drank geledigd. Zijn laatste penning was verteerd en hij eiscli- te nu drank op krediet, hetgeen hem ge weigerd werd. Bij die weigering kreeg zijn gelaat eene woeste uitdrukking hij sloeg de vuist op tafel schier tot bloe den, en het gelach zijner makkers was slechts een spoorslag te meer, om zijne woede te vergrooten. Gedurende dit tooneel werd de deur der herberg geopend, en vragend werd do naam van Frans geroepen. De voetbo de, die wist waar hij den zoon van Mar tha vinden kon. reikte hem eenen brief tn een gevouwen papier over. Gretig nam hij beiden vast en lachte zegevie rend. Zonder 'het papier nog te hebben geopend, slak hij het juichend in de hoogte en bruldo Ha 1 hier is geld Nu zult gij mij geenen drank meer wei- Sedert een 14tal dagen is te Maria- kerko (Gent) de groote baan onderbro ken door do werken aan de kaai en wa terleiding. Al het gerij moest dus een slechte binnenweg nemen om terug aau de brug te komen. Op den trekweg tussdhen de huizen 132 en 133, waar het gerij vlak voor de vaart komt, is Ihet ten zeerste gevaar lijk, bijzonder wanneer hét avond is, en ook bij mistig weer. Donderdag avond, om 7 uur, kwam de auto n. 40174, op genoemde plaats, en reed de vaart in. De twee inzittenden konden zich al zwemmend redden en ontvingen de beste zorgen in de herberg van Jules Raes. De auto is de eigendom van de Cie Ardennaise. Wanneer zal de overheid op deze ge vaarlijke plaats een rood licht plaatsen, zooals op andere plaatsen, gedurende deze werken. DE ALLERBESTE Eene maand geleden werd de verdwij ning gemeld van een 17jarig meisje uit dc Juliaan Dillenstraat te Antwerpen, dat met een briefje van 100 fr. was uit gezonden en niet meer weergekeerd. Niettegenstaande alle opzoekingen bleef het meisje onvindbaar, wat nogal op schudding verwekte en "de ouders in eene oortdurende angst hielden. Thans is het, bericht toegekomen, dat het meisje zich hij een familielid, te Brussel woonaohtig,c heeft aangeboden. Het- meisje had liet briefje van 100 fr. verloren en durfde niet meer huis waarts keeren. Met het enkele geld dat ze nog op zich had is ze naar Brussel vertrokken en is daar in eenen post ge gaan. Eerst nadat ze de verloren som weer had terug gewonnen, durfde zij zich weer bij een familielid vertoonen. De ouders zijn oogenblikkelijk naar Brussel vertrokken. BURGERSBANIC VAN AELST. Interesten vergoed van af 1 Januari 1926 Op zicht 4% 15 dagen voorbericht 5,50% 1 en 3 maand voorbericht 6 6 maand en 1 jaar vast termijn 6,50 2, 3 en 5 jaar vast termijn 6 netto IlalfmaandelijksChe rekeningen ver vallende ot> 5 en 20 ieder maand: 5'75% SPAAKKAS 5 ZUIVER. 1621 Klacht is op het parket toegekomen, ten laste van zekeren G.. woonachtig te Borgcrhout, wegens misbruik van ver trouwen, eener som van 20.000 frank, ten nadeele van den verzekeraar M. V. Deze G., was slechts een afgevaardig de van een wisselagent der Meir, en had liet gedacht gekregen, buiten weten der firma, voor eigen rekening zaakjes te maken, die hem in eenen benarden toe stand moeten gebracht heibben. Als gevolg dezer klacht, werd door den onderzoeksrechter M. Van Bouwel een opleidingsbevel tegen hem uitge vaardigd, on G. werd naar 'het gerechts hof overgebracht. hel aangenaams le der hel besle recepl legen geren Geld dat woord deed plotseling eene verstomming in de kamer ontstaan. Men hield op met dreigen en met spotten want daar waar geld is, moet immers de vriendschap worden aangekweekt Frans wieip eenen oogslag op het adres van den brief; hij Iherkendo de hand van den schoolmeester en eenen vloek morrende, stak hij hem ongeopend on der zijnen borstlap. Hij haatte dat ge schrift, hetwelk hem van deugd en vroomheid sprak, hetwelk de wroeging in zijne ziel opwekte. Des le geweldiger rukte hij het pakske open maar plotse ling werd hij bleek. Wat zag, wat erken de hij Het kleine kruis zijner moeder. Op dat oogenblik klaarde 't voor zijn benevelden geest eenigszins op. Er sprak eene stern in zijn hart, die 'hem het lij den zijner moeder verweet. Het kruis zij ner moeder O, hij wist 'hoe de brave vrouw aan dit kleinood gehecht was Zij of Ivo moesten dan'niets meer gehad hebben, geen enkelen stuiver, anders zou zij zich Van dat heiligdom niet heb ben ontmaakt. Het scheen hem toe, dat het met bloedige tomen bevlekt, in de holte zijner hand lag dat het hem ge zonden was om hem zijn plicht vergeten, zijn slechten levensloop te verwijten. Vlucht, Frans volgt de inspraak van uw geweien, die nooit liegen zal Hij luistert integendeel naar de stem zijner valsche vrienden die hem eenen lafaard noemen, omdat hij bleek wordt bij het zien van een geldstuk. Neen roept hij uit, het is geen EEN SOLDAAT GEDOOD TE SIVRY.EEN ANDER ERG GEWOND Zaterdag morgen heeft zich een vree- selijk ongeval voorgedaan aan een on- bewaakten overweg, dichtbij de static van Si'vry. Een auto-kam ionnetje, toebehoorc-nd aan een likcurverkooper van Baihen- ccn, M. P.,en gevoerd door dezes knecht, M. Gilloteaux, is aldaar door c-en trein gesnapt en vermorzeld. Naast den geleider zat een jonge sol daat die zoó pas van Duitschlaud was terug gekeerd. Deze ongelukkige werd het hoofd vermorzeld en een arm afge rukt; hij was op den slag dood. De heer .Gilloteaux van zijn kant werd zoo erg gewond dat men wanhoopt hem te red den. De lijst der slachtoffers verlengt dus eiken dag, mag men zeggenzal dit het departement van spoorwegen eindelijk bewegen wat spoed te zotten in het on derzoek naar een passend seinsysteem om dergelijke vreeselijkc ongelukken te verminderen of to beletten? Tsjitsjerin heeft tot Toean-Tsji-joe een nota gericht.die de volgende eiseheu stelt, waaraan binnen drie dagen moet zijn voldaan: Volkomen ordeherstel in Mandjoerije, uitvoering der overeen komst-en vrijlating van den leider van don Ooslerspoorweg, Iwanof. Verder wordt toestemming verzocht om even- lueel met eigen troepen 'het handhaven van de overeenkomst en de bescherming der wederzijdsche belangen to verzeke ren. Uit Peking komt het bericht, dat tus- schen Tsjang-Tso-lin, Woc-Pei-foo en l.i-Sjing-ling een verbond tot stand ge komen is om gemeenschappelijk do troepen van Feng te bestrijden. r-rrr-* De Tooneelboncl Vreugd in Deugd, geeft op Zondagen 24 en 31 Januari, in de Feesl- zaal, Die f, om 4 1?2 ure, twee voorstellin gen van Gebroken Leven, drama in drij bedrijven, door Docter J. Gi s-Paret, en tlooger Op, lustig- zangspol in diic bedrijven door E. Serroen. Muziek van A. Lietaert. Prijzen der plaatsen 3 en 2 fr, N. B. Het bedrag der opbrengst zal verdeeld worden lusschen het G nootschap van den H. Vincentius a Paulo en de Gelcis- terden der overstroomingen. VAN DEPJDERIWONDE. Pen avond van 4 October ontstond er op straat, te Meire, ruzie tusschen den genaam- den Crouckaert Alfons-Hector, meisersgast te ISrpe, en Schou.. Jan-Baptist, aardewer ker te Meire. De woordenwisseling, die voor eene beu zelarij begonnen en uitgelokt was geweest door Schou..., ontaarde in oen gevecht, ge durende hetwelk Schou.. aan zijnen tegen strever twee messteken onder de linker oksholte toebracht. De vriend van Crouckaert, met naam Van Herreweghc Odiion, die toesnelde om Scho... van zijn slachtoffer af te trekken, werd op zijne beurt door beklaagde Schou., eenmaal gestoken in het linker schouderblad, Crou ckaert die n^gal erg gekwetst was, heeft eene werkonbekwaamheid ondergaan van viertien dagen. Schou... is veroordeeld tót ZEVEN maan den gevangeuisslraf en 300 f ho:-', en ia Ier terechtzitting gearresteerd. geldstuk. Het is het gouden kruis mij ner moeder, van hetwelk de oude vrouw innig veel hield en die woorden werden niet zonder eene natuurlijke ontroering uitgesproken. Dat was nu juist eene zinsnee om eens hartelijk te lachen. in wat tooneelspel hebt ge dat ge hoord, rekruut riep een der soldalen, 't Is immers maar in de drama's dat er -van liet'gouden 'kruis der moeder gespro ken wordt 1 Neen, neen riep een ander, hier hebben wij dat tooneel in natuur Geeft acht jongens Neemt uwe zakdoeken - als ge er heibt, wel te verstaan want er moot hier gesnikt en gehuild worden. Er ging een algemeen hoerrah op voor de kruisjes der moeders eri men hoopte wel, dat al de moeders zich van die lieve kleine dingen zouden ont doen, om zc aan hunne lieve jongens in de kazerne te geven Men berekende daarenboven hoeveel dozijnen glazen jenever voor het klei nood van Frans zouden kunnen ge schonken worden. De spotlach der kame raden verkoelde hel goede gevoel, dat in bet hart van Martha's zoon was opge weld die spotlach maakte hem zelfs be schaamd. Ilij kon niet verdragen dat men hem lafaard noemde, en terwijl een wild vuur in zijne oogen vonkelde, omvatte zijno vuist het familie-stuk eu deed zij dc ta fel onder een geweldigen slag daveren. Ilij eischte drank, veel drank, om zijn brandend hart te verkoelen. ('t Vervolgt.)

De Volksstem | 1926 | | pagina 2