Bezuinigingen SCHATXISTOONS 6 Woensdag Febr. 3926 Een congres van weggevoerden Tegendelijstenkoppeling Huishuurkwestie Nieuwjaarsgiften voor den Paus In de Genische Hoogeschool Schat van een beruchte zeeroover ontdekt Het Eucharistisch Congres te Chicago De pensioenwet De ministerraad Onze Missionarissen HEBT GIJ Amerikaansohe toeristen De Franciscus=poslzegels Een proces ïegen dranksmokkelaars DE VOLKSSTEM Kerkstraat, 9 en 21, Aalst.' Telefoon 114 XXXIIs JAARGANG NUMMER 39 3D«a.f§,']Öl^c!. J 5 Centiemen Wekelijks 0,7 S Uitgever J. Van Nuffel-Ue Gendt Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Mavas Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Rue de Richelieu, Parijs. Sreame Buildings, 6, Londres E C. 4. H* Blasius Zon op 7,21 ,ondei'4,49 LaalsteKwarlier den 5 19e minister van financiën heeft amendementen ingediend waarbij 'op de begrooting van buitengewone Ontvangsten en uitgaven voor !53.8Ö3,500 fr. uitgaven besnoeid jvorden. i Ziehier een ontleding van die be snoeiingen 400.000 fr. voor liet Itijksopvoe- 'diiigsgesticht voor meisjes te Saint vServais afgeschaft; 180.000 fr. onr Sn de Rijksopvoedingsgestiöhten gas Hoor electriciteit te vervangen, af- Igeschaft. Worden verminderd Van 150.000 tot 50.000 fr, het Vrediet voor bemeubeling van Staatskrankziunigengestichtenvan J384.000 tot 250.000 fr, het erediet Voor den krijgsraad te velde in het ibezet gebied, door vermindering van ipersoneel van 10 millioen tot 'j7.800.000 fr. het erediet voor bouw en meubeleering van schoollokalen. Voor openbare werken woidt het erediet van 400.000 fr. Voor de ver- ïireedirig der Turrihoutsdhe baan op het grondgebied van Antwerpen, Borgeihout en Deurne op 300.000 'frank gebracht. Voor de baan van Peer naar Henck wordt 2.400.000 fr. besnoeid, daar men vooruit kan met 200,000 frank voor de eerste werken, i Geschrapt liet erediet van 2 "miljoen voor de gedeeltelijke vol tooiing van 'den rechtervleugel van het koninklijk paleis te Brussel, Haar die voltooiing op betere ti jden kan wachten, Men spaart 1,580.000 fr. uit op Hen boüW dér gendarmerieka'zer- iicn, door af te zien van den bouw Hei' volgende kazernen leper, Bi-echt, Éupen, Rmninen en Tre- Jneloo. Het erediet' voor de kolenafvoer- kanalen, ondergaat eene vemiinde- i'ing van 7 miljoen fr.; dit van de [vaarten van Luik naar Antwerpen [eene vermindering van 3.400,000 fr. Daarentegen wordt het erediet voorzien voor het nieuw kanaal Ant- pén-Luik, sectie Antwerpen, brug Herenthals studiën, onteigenin gen en werken (derde schijf eener totale uitgave van 90 miljoen) van 100.000 op 500.000 gebracht, Het erediet voor de haveninstel- lingen van Antwerpen wordt op (01.590.000 fr. gebracht, zijnde eene Vermindering van 6.700.000 frank, Voortkomende uit het feit dat Het erediet van 2 millioen voor He mekanisclie cn electrisclie uitrus ting van de sluis van Kmissdmns sjfvordt herleid tot een half miljoen "dit voor de wipbrug boven de ver- biudingsgeul van 1.500.000 tot 800.000 frank; terwijl de wegenis- werken aan de nieuwe haveninstól- Hingen voor dit jaar voorzien en be raamd 5 miljoen,worden uitgesteld. f Daarentegen wordt, voor de ont- fifeigeningen ten noorden van Ant werpen en op den linkeroever, in uitvoering der wetten van 10 Mei [1900 en 30 Maart 1906, het erediet j'van 500,000 fr, op miljoen ge bracht. De bezuinigingen voor het minis terie van landsverdediging bedragen [19.310.000 fr. Dit is nog het werk Jean generaal Kestens, die crecüeten isdhrapte van 5 miljoen voor de sa menstelling eener reserve, 5 mil lioen voor nieuw waperanaterieel. "6.800.000 fr. voor aankoop van mu- nities, allerlei uitgaven die hij tot later uitstelde. Wat de tabel buitengewone in komsten betreft, wordt de opbrengst der Duitsche leveringen in natura 'en der Duitsche stortingen in spe ciën (saldo der Dawes-annuïteit) be raamd oj) 456 millioen, zijnde, dus 200 millioen meer dan de oorspron- ■kelij ke voorziening Ziedaar de korte samenvatting van de regeeringsameridcmeiiten^ waarmee de minister vooral beoogt het verwijt te ontzenuwen, dat men de inkomsten vooral in lasten zoekt, zonder de beloofde bezuinigingen in te voeren. De weggevoerden Melden een congres le Brussel Het congres lieeft verschillen de punten aan onderzoek onderworpen, namelijk de kwestie van gunsttarieven ten bate van de weggevoerden op de Bel gische Staatsspoorwegen Op voorstel van de secretaris M. Leve- que werd besloten een rekwest naar den "Volkerenbond te zenden 'houdende dat de wegvoering tijdens den oorlog prin cipieel zou worden veroordeeld. De vergadering eischto eveneens dat 3e perequatie van de pensioenen spoedig zou worden goedgekeurd. De socialistische mandatarissen en vooral de socialistische gemeenteraadsle den hebben Zondag een kongres gehou den te Charleroi, onder voorzitterschap van M. P. Pastur. De vergadering heeft een dagorde toe- ge juicht waarin liet stelsel van de lijs- tenkoppeling bij de verkiezingen ten scherpste afgekeurd wordt. Do Landraad van de socialistische partij werd opdracht gegeven deze kwes tie aan een onderzoek te onderwerpen. Men verzekert dat de .Begeering in zake van huishuur een ontwerp jou in "t vooruitzicht nemen dat binnen een termijn van vier jaren naar het gemee- nc recht zou terugleiden. Inschrijving geopend door"1 den Bond der Katholieke Dagbladschrijvers van Belgie, onder de hooge bescherming van het Episkopaat. DERTIENDE LIJST. Overdracht der vorige lijsten: fr. 59080. Zusters van de Onbevlekte Ontvangenis, Heyst-aan-'Zee, 200'Rid der en Mevr. van de Walle, Brugge, 100; II. en Mev. De Schrijver-Scheer ders. Gent, 100; Institut Ste Marie, Sehaerbeek, 100; M. F. Croonenberghs, Hasselt, 50M. en Mev. öh. Van den A'beele. 25; O. L. V. Gasthuis. Pope- ringhe, 50; V. 7, 100; M. A. Noo, Nij- vel, 100; M. Anatole Roufosse, Brus sel, 25; MM. Ot-to gebroeders, Brussel, 100; M. J. Degros, Dolhain-Limburg, 2cT; Mevr. Wed. Th. Belpairc, Antwer pen. 50; Kanunnik Boon, Mecbelen, 50: M. en Mevr. Emile Hallcux, St. Kruis, 100; M. Ló Paige, Hereathals, 100; E. H. O. Devos. bestuurder, Brug ge, 1.00 Wed Charles Clement. Kort- rijk, 50; Naamloos, 34: Mejuffers Ver- gauwen, St. Nikolaas-Wa.es. 100: M. A. Heptia., Etterbeek, 100; Hubert en Hyacinth© V. R,, Werchter, 100* Jo- scph M.. Waterkeyn, 300; Giaaf en Gravin Ósw. Moretus Plantin de Bou- ohout, 100Opdat het H. Hart ons zou beschermen, 50; Graaf en Gravin Al- beric Le Grelle, 100; Baron And. del Marmol, Pepinster, 100; Mevr Wed. Rensonnet-Lahaye. id., 50; A. P. Veiv viers, 100; Kanunnik Debois, •vik.-ge neraal, id., 50; M. en Mej. A. de Wou ters, Anhée, 100M. Jeanmart, notaris, Namen, 100; Burggraaf en Burggravin G. de Bare, Fooz-Wépion, 50; Een priester, 30; 'Groot Seminarie van Na men, 128.50: Gesticht der Breeders, Carlsbourg, 500; M en Mevr. Leen de Lhoneux, 100; Ridder David, Elawiri- ne, 100; 'E. H. Ledoux, Suarlée, '25; M. en Mevr. F. Visart de Bocarmé, Emi- nes, 100; L. A., Namen. 100; Baron en Barones Cartuyvols de Collaert, 'VI 50; M. Gerard Goemaere, 100; Mej Del Marmol, Namen,. 100; II. Vader zegen ons, 10; M. E. Hannicart, Loo, 10; Mevr. Wed. Robvns, Thollembeek, 20 Ter eere van den H. Franciscus van Assisie, 10; Ruys, TJytkerke, 5; Naam loos, 5; id., Sotteghem, 20; E. 10; H. Vader, zegen onze familie, 10; Do twee moeders, 10. Totaal: fr. 63432.50 Ontslag van M. Van den Bojaert. M. Van den Bogaert, leeraar ter 3 taatsh oogeschooi van Gent, en die on langs het slachtoffer geworden is van brutale studentenbetogingen, heeft aan den minister van Wetenschappen en Kunsten zijn pntslag gezonden. In zijnen brief zegt de leeraar dat het ge recht na twee maanden, nog geen ge- voïg gegeven heeft aan de klacht door hem neergelegd tengevolge van de aan randing waarvan hij in zijne woning het slachtoffer werd. De Akademische Overheid, schrijft 'hij ook nog aan den Minister, heeft hem met Sympathieblij ken overstelpt, doch is niet hanoelend opgetreden. Aan geen der betogers werd een blaam gezonden, cn de ont slaggever voegt erbij, dat hij doo den rector en den bestuurder der Bijzonde re Scholen behandeld werd alsof hij de •betichte was. Een aannemer van bouwwerken zou in een werf der handelswijk van Ponta Vedre, twee koffers gevonden hebben, vol met goud en edelgesteenten, deel uit makend van den schat van zekeren Be nito Soto, een beruchte Italiaansclie zee schuimer. Deze had de gewoonte de schepen, terugkeerend uit Brazilië of uit andere Amerikaansohe streken, fe overvallen en al wat zij kostbaars aan (boord hadden te rooven. Hij zou zijn schat verborgen hebben in voornoemde wijk. De zeeschuimer werd later gevat en met eenige van zijne schuwe gezellen te Gibraltar gehangen. De aannemer loochent de vondst, doch deze wordt door de bewoners der wijk en door de plaatselijke dagbladen (bevestigd Amerihaansche toebereidselen. Wij lezen in de Gazette van De troit In Juni wordt in Chicago, IP - het 23ste Eucharistisch Congres geopend. Ziehier hoe Chicago zich tot deze groot- sche bijeenkomst der katholieken in de Vereenigde Staten bereidt: Chicago verwacht die dagen meer dan een miljoen bezoekers, Vijfrcn-twintig komiteiten zijn "van nu reeds aan 't werk om dat miljoen jjelgrims naar behooren te ontvangen en te huisvesten. Scheépslijnen en spoor wegmaatschappijen zijn van nu reeds verwittigd; daar wordt hunne .mede werking gevraagd. Hotels en appartementhuizen schik ken zich om do genoodigden onder dak te brengen. In de hotels zelf is er plaats voor 75.000 personen. Stoom schepen zullen die dagen aanleggen in de dokken om er als eet- en slaapzalen gebruikt te worden, In de naburige steedjes: Evanstoh, Waukegan, Kenosha, Milwaukee, Auro ra, Elgin, Joliel en andere "nog is er plaats voor een tiental dor duizenden. De scholen worden op hunne beurt als slaapzalen ingericht. iZoodat er eenige hoop bestaat dat er voor één miljoen MEER monschen plaats zal gevonden worden. Er is aan 7,533 handelsfirmas ge- jvraagd geweest om te zorgen voer eten en drinken. De stad wordt met de Pau:elijkë kleuren bcvlagd. Eene gezondheids commissie zal bijzonder gelast worden voor het welzij r» le zorgen der vreem delingen. Op het "((Soldiers Field» wordt de «Engelen Mis» gezongen. Vijftig dui zend schoolkinderen oefenen zich reeds voor den zang,. Al die kinderen worden eenvormig in 't wit gekleed Een kardinaal uit Rome, 's Pausen gezant, -zal waarschijnlijk het II Mis offer opdragen. Op het Municipaal Pier wordt eene tentoonstelling gehouden van ka tholieke kunst en vooruitgang. Het Coliseum en het Auditorium worden ten voordeelo der Congressisten geopend. Het Congres sluit met eene prachtige processie, eon feestclijken stoet. Vaïi aan het Seminarie van St. Mary of the Lake gaat de processie drie mijlen vor der, alti jd langs het prachtige meer. Aan Jt hoofd der processie gaan de kar dinalen. De Pontificale zegen sluit de feeste lijkheden. (VERKLARINGEN VAN. MINISTER WAUTERS. De minister van nijverheid en arbeid heeft Maandag voormiddag de journa listen ontvangen en zich met hen over do Pensioenwet onderhouden. Hij deelde hen mee dat zijn be stuur groote moeilijkheden had ont moet voor het drukken der kaarten, noodig voor de toepassing der wet, maar dat tegen het einde dezer week het afleveren der kaarten overal nor maal zou wezen. De kritieken besprekend, tgen de wet uitgebracht, zegde de minister: Eene herziening der wet is mogelijk, zelfs wenschelijk, maar het dient op gemerkt dat de bedienden, die tegen de wet protesteeren. 'liet; niet eens rijn in hnnne eischen. De voorziene pensioenen, die reeds door sommige patroons ten voordeele van hun personeel waren ingesteld, kun nen niet evenwijdig met de door de wet verzekerde pensioenen bestaan. De minister is van gevoelen dat de wet aan de bedienden meer waarborgen verschaft dan de private pensioenen, die kunnen beinvloed worden door het klimmen of het dalen van den voor spoed der ondernemingen. De toepassing der wet kan gevelgen hebben, die aan sommigen onaange naam blijken, maar dit zijn uitzonder lijke gevallen. die de Commissie van Pensioenen kan onderzoeken. De minister denkt dat het cijfer der stortingen van 5 ongetwijfeld zal kunnen gewijzigd worden. Hij is van oordeel dat sommige bedienden veel te ikzuchtig handelen, waar zij protestee- ren tegen de afhoudingen voor hei toe lagefonds. Kortom, de minister liet verstaan dat zijne wet zal herzien en verbeterd wor den. Maandag namiddag werd in het mi nisterie van Jusiicie een Ministerraad gehouden, onder het voorzitterschap van M. Poullet. MM. Vandervelde en Janssen heb ben verslag gegeven over de onderhan delingen te Luxemburg. M. Janssen lieeft vervolgens uitleg gegeven over een wetsontwerp, door hem opgesteld, en dat tot doel heeft eene. kommissie sa men te stellen voor de vereenvoudiging der fïskale wetten. De opvolgen li ij ke wijzigingen aan deze wetten geh ackt, hebben ervan de algemeene toepassing moeilijk gemaakt. Zoowel in het belang der schatkist als van de belastingschul digen, wcnscht de minister van finan ciën dat de ontworpen (kommissie zich ook zou bezig houden met de wet jen in overeenstemming te brengen Al dc nij- erheids- en financiecle beroepsgroepe- menten zullen er in vertegenwoordigd zijn, cn ook de belastingbetalers. M. Janssen heeft ook nog aan zijne kollegas de samenstelling eener bezui- mgingskommissie voorgesteld; deze zal de werking der bestuurlijke diensteq moeten hesludeeren. De leden dezer kommissie zouden toegang ic. al de Staatsdiensten hebben, en alzoo nauw keurig nagaan hoe er in de bureelen ge werkt cn hoeveel eigenlijk werk er af gedaan wordt. En algemeen verslag zou, den 1 Juli aanstaande aan de Regee ring overgemaakt worden, opdat deze ervan rekening "zou kunnen houden voor het vaststellen van de bud jetten. Een volledig afschrift van dit verslag zal aan de voorzitters van Kamer en Senaat besteld worden, opdat de Parle mentsleden ervan kennis zouden kun nen nemen. Het betreft bijgevo'g het inrichten van een dienst met openbaar kont rooi. M. Gevaert. eere-alguneen bestuurder van Bruggen' cn Wegen, zal het voorzitterschap van deze kommissie waarnemen, en do leden ervan zullen gepensionneeerdo ambtenaars, inge nieurs en zakenlieden zijn, buiten de politiek gekozen. M. Iluysmans, minister van Iveteri- schappien en Kunsten, 'heeft den Raad een wetsontwerp voorgelegd, dat tot doel heeft de school- en rechterlijke verloven van 1 Juli tot 1 September te laten plaat3 hebben. De minister heeft doen opmerktn dat alleen het rechterlijk personeel, cf lie ver de jagers, opmerkingen tegen dezo wijziging aan den ouden vakav.tietijd gemaakt hebben Natuurlijk dc jagers hebben bever de soms mistige cn korte Septemberda gen, doch de kinderen zullen meer ge not hebben van de schoonc Juli- en Augustusdagen.. Het Gezelschap Jesu neemt eene 'eer volle plaats in tusschen de instellingen die zich met missiewerk bezig houden. De laatste statistieken geven inderdaad de volgende cijfers op: 44 missies zijn in ongoloovige landen aan de Paters Jc- zuieten toevertrouwd en 2200 missiona rissen zijn er aan den arbeid. Duarbij dienen gevoegd de missiën in andere landen, onder anders in Zuid-Amerika: Ecuador, Peru, Bolivia, enz. 'i jij 24 missies met 1284 Jezuïeten. Men ziet bijgevolg dat het gezelschap Jesu 65 missiën telt met 3484 missionarissen. gedisconteerd oji 6 maand Men scbrijit in over ganscli het land. Volgens oen statistiek bedraagt het aantal Amerikaansohe toeristen. Qtfo rich in 1924 naar Europa heeft begeven, 300.000. Hun uitgaven worden op 350 miljoen dollar geschat. Frankrijk is verreweg het mee:.5 met het Amerikaansche manna bedeed ge worden. Italië, Belgie en Engel au 3 heb ben samen 100 miljoen dollar opge vangen. En ook (Zwitserland heeft een eerbiedwaardig bedrag opgestreken. Volgens een Amerikaansch blad is het jaar 1925 nog veel voordeeliger voor Europa geweesf on zal 1926 nog meer winst brengen. Men verwacht dan ook voor dit jaar in Europa een aantal toeristen dat 10 p._ c. grooter is dan in 1925 en m weer* wil van al de propaganda in de Veree nigde Staten ten gunste van Florida ea van Californie. Naar men uit Rome meldt, zullen bin- cnkele dagen aan alle Italiannsche post kantoren de jubileum ze gels ter gele genheid van het zevende eeuwfeest van S.t Franciscus verkrijgbaar gesteld wor den en wel in waarden van 0,20, 0,40, 0.60, 1.25 en 5 lire. Deze zegels kunnen ook in het inter nationale postverkeer gebruikt worden. Op de zegels van 5 lire wordt 2.5 belas ting geheven. EEN GROOTE SAMENZWERING AAN HET LICHT GEBRACHT. EEN SMOK KELA AR SS YND IC A AT. Het Federale Ilof te New-Yoik zal gedurende geruimen tijd zijn werk kracht en tijd moeten wijden aan een proces, dat gevoerd zal werden tegen een- en-zestig dranksmokkelaars, van wie William Dwycr de hoofdschuldige schijnt te zijn. De een-en-zestig betichten zijn in staat van beschuldiging gesteld. Onder de be tichten zijn dertien lieden van den kust- bewakingsdienst. Er was een groot com- plot, waarvan Dwyer liet hoofd was en dat beschikte over reusachtige fondseri (men zegt 25.000.000 dollars.) De hoofdbeschuldiging tegen Dwyer is dat hij een onzeewaardig schip naar zee had gezonden cn dicntcngevolgo aansprakelijk is voor den dood van twaalf leden der bemanning van dat vaartuig, die waren verdronken op een smokkeltodht. Dwyer is een bekend sportman 1 hij is mede-eigenaar van een bekende ren baan in Montreal (Canada)'. Als behoeftige knaap in een der ar- menbuurte van New-York (stad) begon nen. heeft hij in de laatste jaren een groot fortuin bijeengebracht. Een tweede hoofdbeséhuïdigde is Paul Charticr. uit St. Pierre en Miquclon, dia bestuurder is van de Charticr Liquor Distributing Comp., of Canada. Dc ambtenaar van hst openbaar mi nisterie te New-York hoopt de uitleve ring van Charticr te kunnen verkrijgen van dc Britsehc overheden.

De Volksstem | 1926 | | pagina 1