DE WITT PILL HELP DE NATUUR U SENAAT geknipt DE mi SCHOOLMEESTER Schip in brand De grauwvuurontploiïing te Chatelineau Aftruggelaar te Brugge. Een slachtoffer van den oorlog. Aardbeving op de Salomoneilanden. v Verschrikkelijk drama te Neufchateau. TE ONTDOEN Verzachting in eenige uren. NEEIVI DE Voor de Nieren en de Blaas BEB*3K=!E£ 3BSBEBBSES M. FRANCK.Er is nog iels ergers. 't Is isct verlies van onzen bekwamen en 'ïiogjongsnstafoverste generaal Maglinse. M. MARCK. Hij werd reeds gepen- $!Ceneerd wegens invaliditeit! M. FRANCK. Niet alleen generaal Maglinse trad af, maar hem volgden 700 officieren. M. VERGELS. Er zijn eY nog veel te veel M. FRANCK. En de zedelijke terug werking van dat alles op het leger Spreker overziet de verschillende leger- .ste!s:ls sedert 20 jaar en vestigt de aan dacht op hetgeen in Frankrijk op dat ge bied werd gedaan. Waarom doen wij hier niet hetzelfde Waarom geeft men ons geen bepaald legerstatuut dat ernstig is Omdat gij ge bonden zijt door politieke kiesbeloften. Gaan wij wederom in de dwalingen her vallen van voor 1914 en ons leger sabo- teeren M. MARCK. Wij hebben niettemin overwonnen. M. FRANCK. Ja maar ten prijze van weike opofferingen Wij zijn niet tegen de verkorting van diensitijd, en indien gij ecne ernstige legerhervorming wilt ver wezenlijken, zullen wij daarvoor hand in hand gaan. r - M. POULLET, eerste minister, brengt hulde aan generaal Kestens, oud-minister van landverdeaiging. De kwestie van de tien maanden diensttijd voor de klas van 1925 was het eenig waarover hij met zijne collegas niet t'akkoord was. Dien tien-maanden termijn bestond sedert den wapenstilstand en werd eerst op 12 en 14 maanden gebracht sedert 1923, ter oorzake der Roerbezetting. Spreker zegt dat generaal Kestens tijdens zijn verblijf aan het ministerie groote dien sten heeft bewezen en brerfgt hem daarom nogmaals dank en hulde. Waarom hij door een nieuw interimair werd vervangen Omdat wij, zegt M. Poullet, geen generaal willen stellen .te genover een generaal. Het is onze houding die den huidigen toestand heeft uitgelokt. Wij willen er zelf de verantwoordelijkheid voor dragen en hebben dezelve op niemands schouders willen leggen. De bestudeering der legerhervorming zooals zij werd aangekondigd in de regee- ringsverklaring, wordt voortgezet, de diensttijd moet verkort worden, doch met al de vereischte waarborgen. Wij wenschen een voldoende getal vrij willigers en toezichters te hebben. M. DEVEZE. Maar ge laat ze ver trekken. M. POULLET. De regcering zal voor de lichting van 1927 een volledig ontwerp van legerhervorming voorbren gen. M. DEVEZE vindt dat de uitleggingen van M. Poullet onvoldoende zijn, en de onrust en de onzekerheid blijft voort be staan. Spreker herinnert de hervormingen die hij heeft willen invoeren toen hij minister was en beweert dat hij de óndervinding heeft Opgedaan dat de instructietijd van 10 maanden volstrekt onvoldoende is. M. Deveze wordt meermalen onderbro ken, zoodat de voorzitter de Kamerleden tot kalmte moet aanmanen. Verscheidene redenaars nemen nog het woord waaronder MM. MATHIEU, HU- B1N, P1RMEZ en M. POULLET, die zegt dat M. DEVEZE eens dat het nieuw leger statuut zal zijn voorgebracht, de onge rijmdheid zijner opwerpingen zal inzien. Een dagorde van vertrouwen in de re gcering wordt ingediend door MM. VAN CAUWELAERT, DESTREE en andere mecrderheidsleden. Het debat zal heden Woensdag worden voortgezet en er zal over de dagorde wor den gestemd. De zitting wordt geheven om 5 ure. J -ë.' -U7 Zitting van Dinsdag 2 Februari 1926. satcssBESS:sssas De zitting vangt aan om 2 ure onder voorzitterschap van den lieer graaf 't Kint de Rodenbeke. De Senaat zet de bespreking voort der begrooting van Spoorwegen, en Mijnheer ANSEELE, minister, vervolgt zijne rede- veering aangevangen in de voorgaande zitting. M. SEGERS en FRA1TURÈ redekave- velen nog wat over de telefoonkwestie en verscheidene redenaars nemen nog het woord over plaatselijke en bijzondere aan gelegenheden. Gansch de zitting wordt nog aan voor zegde begrooting gewijd. Heden Woensdag voortzetting der be spreking. ONZE LEZERS aanbevolen Extra Suiherijpeeën De Rycke. 9367 VV* door AUGUST SNIEDERS. 20ste Vervolg. Dank. o mijn God, mompelde de 'oude man, terwijl hij zijn kind ander maal aan liet 'hart drukte, dank, dat mij ne Clara rein en vlekkeloos is gebleven in den omgang met dien ongelukkige Een uur nadien ging Ivo naar het mo lenhuis, om te zien of de pleegzoon zich daar niet meer beyond hij was er niet en toen hij do dochter van den veld wachter, welke (hij op den grooten weg ontmoette, vroeg waar Frans was, gaf zij hem lachend ten antwoord, dat zij dat dwaashoofd niet aan oen lijntje had. Men wachtte den jongeling te ver geefs aan het avondmaal. Reeds was het vuur uitgedoofd; flauw bewoog zich. bet licht op den bek der kleine koperen lamp; lang was Clara reeds ter ruste toen Ivo nog op Frans Ie wachten zat. Zij zal liet niet weten, zeide dc schoolmeester dat Frans dubbel plich- 1ig is en wat ik baar straks wilde toever trouwen, zal ik diep, zeer diep in het •hart verbergen. Die slag zou al te zwaar zijn voor mijn arm kind. Wat was dat geheim Des morgens had de schoolmeester be merkt. dat de porceleincn pot, die zijn kleinen schat bevatte, was leeg geroofd cn alleen Frans kon de dief zijn. 5 MILJOEN SCHADE Dinsdag avond is door eene onbekende oorzaak brand uitgebroken in de lading van de Duitsche stoomboot Go'ldenfels gemeerd aan afdak 16 der Antwerpsche dokken. Degeheele lading van de luiken 5 en 6, bestaande uit tabak, kemp en schellak, stond in korte oogenblikken in volle vlam. De pompiers snelden ter plaatse met hunne groote motorpomp, doch moesten zich bepalen met het onder water zetten van de ruimen, waardoor natuurlijk ook de geheele lading werd beschadigd of ver nietigd. Een sleepboot verleende hulp langs den Scheldekant. De brand woedde den gehee- len nacht. De schade wordt op zijn minst geschat op 5.000.000. TWEE SLACHTOFFERS OVERLEDEN. Twee der slachtoffers van de grauw vuurontploffing, die Zaterdag plaats had in de koolmijn van de Gouffre en waarbij zeven mijnwerkers erge brandwonden be- kmamen, zijn overleden in het gasthuis Sle-Thérèse, te Montignies-sur-Sambre. Het 'eerste slachtoffer is zekere Vande- velde, die in de vreeselijkste pijnen is be zweken Maandag avond. Het tweede slachtoffer, Pieter Smets van Chatelineau, is Dinsdag morgend zeer vroeg overleden. De twee sterfgevallen hebben in de streek eene groote ontroering veroorzaakt. Door het parket van Brugge is onder aanhoudingsmandaat in het gevang opge sloten zekere Lodewijk S... 31 jaar oud, geboortig van Antwerpen,die zegt verwant te zijn met een staatsminister en die be schuldigd wordt van menige aftroggelarijen te Brugge en in het omliggende gepleegd. S..., had sedert eenigen tijd zijnen in trek genomen in het gasthof gehouden door M. L. Baché te Oostcamp en was verte genwoordiger van een Brusselsche firma van schrijfmachienen. Het is bij de menschen waar hij gewoon lijk ging voor zijne zaken dat hij het meerendeel der aftroggelarijen gepleegd heeft. Alzoo kwam hij met haast binnen bij M. G., en vroeg een schrijfinachien, zeggende dat de menschen aan wie hij een schrijf- machien kwam te verkoopen seffens wil den aangeleerd worden hij zou hetzelfde 's anderendaags terugbrengen. Men zag hem niet meer terug. Een ander schrijfmachien truggelde hij af in een gemeentehuis van den omtrek. Talrijke andere klachten zijn tegen S.., bij het parket ingekomen, onder andere van wege de hotelier,een autogaragist enz. wants.., hing den grooten Jan uit, rolde volgens demode in een Ford en deed groot verteer. Gister is godvruchtig in den Heer ont slapen Eerw. Zuster Longina, van de Zu sters O. L. Vrouw Visitatie te St-Amands- berg in leven Mej. Pharailde Van de Kerkhove, in den ouderdom van 34 jaar. Deze Zuster is een der slachtoffers van den Zeppelinaanval van 7 Juni 1915, zij werd zoodanig tijdens den aanval ver minkt dat zij sindsdien een afzichtelijk mensch was, die veel pijnen leed. Onze lezers herinneren zich dat den maandagmorgend 7 Juni om 2,30 ure 's morgens een Duitschen Zeppelin neer geschoten werd door den Engelschen vlieger Warneford De Zeppelin schoot in brand en brak in twee; een deel viel op den weg, Sint- Amandsberg-Lourdes, juist aan de kerk Proef eens de lekkere. BOTERSPE- CVLOÓS der bakkerij DE TOEKOMST te Denderleeuw. Ze is waarlijk fijn! VVV EEN KATHOLIEKE MISSIEWERK IN PUIN GEVALLEN. Reuter seint uit Brisbane, dat de ern stigste aardbeving sinds jaren de groep der Salomoneilanden in den Atlantischen Oceaan geteisterd heeft. De katholieke missiekerk op het voor naamste eiland is in puin gevallen. Enkele menschen liepen lichte kwetspren op. BURGERSBANK VAN AELST. Interesten vergoed van af 1 Januari 1926 Op zicht 4% 15 dagen voorbericht5,50% 1 en 3 maand voorbericht 6 6 maand en 1 jaar vast termijn 6,50 2, 3 cn 5 jaar vast termijn 6 netto Halfmaandelijksohe rekeningen ver vallende on 5 en 20 ieder maand: 5'75% SPAARKAS 5 ZUIVER. 1621 X. SLAAP ZACHT. De nacht snelde heen de dag brak aan; andere dagen volgden en Frans keerde niet weer. De smart was diep en treffend in de familie van den school meester. Clara verkwijnde zichtbaar. Er nestel de zich ecne ziekte in haar, die zich met snelheid van haren levensbloei meester maakte. Zij gevoelde dat zij om Frans leed; maar zij zou hem toöh niet verge ten. Zij had het aan Tony gezeid zij zou hem liefhebben tot in den dood De oude schoolmeester zag zijn kind door den worm der ziekte wegknagen maar hoe diep hem dit ook lijden deed, mompelde hij immer God heeft ge geven, aan Hem ook het nemen. En toch was het wel hard voor don ouden Ivo. Allen die hem lief waren, ontvielen hem beurtelings; Martha was gestorven, Frans had hem verlaten, en zijne Clara stierf langzaam onder zijne oogen weg. De teering zelte zidli vast een pijn lijke kuch deed den schoolmeester voor den naderenden dood vreezen. IZij echter vermoedde het niet; wanl als de kinderen in hunnen eenvoud haar vroegen, wanneer zij in de school terug komen, zingen en gelukkig zijn zou, zeide zi j Weldra 1 Zij wilde zeggen Als Frans zal teruggekomen zijn. Als zij des morgens had gevraagd Is Frans nog niet weergekeerd en de vader Neen, kind... geantwoord had, liet zij er DRIEVOUDIGE MOORD EN ZELFMOORD. In het nummer 21 der rue d'Arlon woon den de boomkweeker Samson met zijne vrouw en twee dochters, Maria en Jeanne. Deze laatste was, ten gevolge van eene hersenvliesontsteking in hare kinderjaren, eenigzins zwak van hoofd het andere meisje, Maria, was verloofd met een jon gen koopman, M. Ch. C. en het huwelijk zou binnen eene maand plaats hebben. Maandag, toen C, kwam om bij zijne verloofde te middagmalen, vond hij de deur gesloten. Van de geburen vernam hij dat niemand van het huisgezin Samson uit was gegaan, en hij ging dan langs eene kleine zijdeur binnen. Op zijn geroep kréég hij geen antwoord en in de vertrekken der benedenverdiepen was niets ongewoons te-bespeuren. Op de verdieping in de kamer der echt- genooten Samson vond hij drie lijken de •moeder op liet bed met een kussen op liet hoofd, de vade r en het meisje Jeanne op den grond. Bij alle drie was de keel door gesneden. In de nevengelegen kamer lag Maria, de verloofde, eveneens met door gesneden keel. Het parket aanstonds ter plaatse geroe pen had geen moeite om vast te stellen wat er gebeurd was de vader had, ver moedelijk in eenen aanval van waanzin, zijne vrouwen beide dochters vermoord en ten slotte zich zeiven het leven beno men. Samson was sedert -36 jaar te Neufcha- teau als hofbouwer gevestigd. Gedurende den oorlog had hij veel ge leden en nu onlangs was hij bij de over stromingsramp een groot deel van zijn gewas verloren gegaan en al die "tegen spoeden hadden hem diep ter neergeslagen en zijne herssens eenigzins in de war ge bracht. De treurige gebeurtenis heeft eene diepe ontroering gebracht in gansch de streek, waar het huisgezin algemeen gekend en geacht werd. van Sf. Amandsberg; het. andere deel viel op eene slaapzaal van het klooster van O. L. Vrouw Visitatie, waar 13 Zusters slie pen; tien ervan konden zich redden; Zus ter Elza (Marie Coolsen) werd gedood en Zuster Longina, 23 jaar, werd zeer erg gekwetst. Na latere heelkundige bewer kingen bleef Zuster Longina in al haar lij den en haar afschuwelijk uiterlijk een en gel van liefde en geduld en overleed gister als slachtoffer van den Duitschen Zeppe- linsaanval. Gasgestichi Aalst. Oewasschen Coke-gresillon kan gebruikt worden in de keukenstoven en vervangt Anthrac iet in de kachels met aanhoudend vuur. I'rijs per hectoliter 6,25 fra., of 12 frs. de 100 kgr. Men bestelt ten huize, mits een* prijsver- hooging van 1 fr. per zak. Lees hoe Mr Leopold Heus in zijn geval gelukt heeft: Mr Leopold Heus, 6, rue des Mastelles, Gilly, verklaart onsGedurende meer dan twee jaar, heb ik afschruwelijk van de jicht geleden en die afschruwelijke pijn verliet mij slechts als ik mij op mijnen rug legde. Alhoewel ik alles probeerde wat ze mij aanbevolen hadden, deden mij de genees middelen niet het minste goed, tot op den dag dat een vriend mij overtuigde de Do Witt Pillen te probeeren. Wat wonderbaar geneesmiddelDe eerste dosis verdreef mijne pijn en een enkel fleschje genas mij gansch. De De Witt Pillen werken snel omdat zij de Natuur helpen. Zij laten aan de nieren toe do diensten te verrichten voor dewelke de Na tuur hun geschapen heeft en 't is de reden om dewelke zij uitslagen geven die men onmogelijk door een ander middel kan verkrijgen. De druipbaden en de oliën kun nen de zenuwen verstijven en de pijn in slaap maken, maar de ver standige personen zien gauw dat het aan die verschillende remedies heel en gansch onmogelijk is in liet vel, het vleesch, de spieren en dik wijls in de beenderen zelf te drin gen om de zoo hard als graniet kris tallijnen van piszuur, die de pijn der jicht voroorzaken te ontbinden. De Natuur heeft u nieren gegeven voor uw bloed te zijgen en uw lichaam vrij te houden van dat scha delijk piszuur, en den bijval der De Witt Pillen is alleenlijk gegeven aan liet feit dat ze de nieren zuive ren, genezen, prikkelen en verster ken. De waarde der Do Witt Pillen kan maar geacht worden door degenen die ze gebruikt hebben. Neem ze voor de Rheumatik. de Rugpijn, de Lumbago of heup- jicht en in eenige uren zullen zij u eene verzachting brengen, maar denk niet dat hun nut niet verder gaat. De De Witt Pillen moesten van tijd tot tijd als een inwendig verzuiveringsmiddel genomon worden, om de lenden, de blaas en al do waterorganen te zuiverenals uitslag, zult gij u gezonder en sterker gevoelen. Zij zouden ook mpeten genomen worden op het oogenblik dat de voorteekens zooals brandend water, aanlading van water, gezwollen gewrichten, lichaamshitte of pijn u waarschuwen van de tegenwoordigheid van een overvloed van piszuur in uw bloed. De De Witt Pillen zijn verkrijgbaar in al de goede apotheken, aan den prijs van fr. 6.50 het klein fleschje en 10 frank het groot fleschje dat 2 1/2 maal het klein bevat. E C De Witt C° Ltd, 22, rue de la Glacière, Brussel til op volgen Dan zullen wij wachten tot dezen avond. Arme Clarahoe wreed bedriegt u de hoop Uren lang zat de vader naast Clara, hare hand in de zijpe gedrukt houden de, en niet zelden vergat hij dat de kin deren in de school hem wachtten. Als Clara hem zeide Vader, die# arme kin deren verlangen naar u... dan stond hij bedrukt op, en een 'klein meisje uit de school, kwam huppelend aangevlogen om in zijne plaats Clara gezelschap to houden. Nauwelijks was het dagwerk afgedaan, of hij keerde terug en ging weer op de plaats zitten, welke hij eeni gen tijd te voren verlaten had. Armoede was er in Ivo's huis niet. De zieke had wel is waar hartversterkende middels noodig, en deze kostten meer dan de schoolmeester verdienen kon maar zij werden hem toegereikt door iemand, die cellier nooit gegeven had, die nooit een gevoel van meelijden in het hart had voelen opwellen door Hik- pik. De zwarte man was onrustig de wroe- .ging knaagde hem aan het hart en deed hem bij nacht schrikbeelden zien. De j hongerige Martha met haren rooderi I mantel, met haren t vonkelenden blik, met hare beenderige hand, die zij drei- igcnd ophief, dreef gedurig door zijne gedachte, cn altijd meende hij haren 'vloek te hooren. In de laatste dagen zijns levens wilde hij weldoen. Hij vreesde nu die onge kende toekomst, waarmee hij dikwijls gespot had; hij wilde zich verzoenen met God, die de God der lijders is en daarom ook bracht hij een deel van zij nen overvloed aan de ongelukkigen. Clara werd na eenige weken bedle gerig en de Bediening volgde weldra. Dc buren beklaagden haar, de kio/'eren treurden, nu zij de goede Clara niet meer zagen de oude vader zat stil en gelaten aan het ziekbed. Des avonds bad men in de buurt reeds .•oor Clara, en die godsdienstige plechtig heid is dikwijls een smartelijk voortee ken. Het was een herfst-avond. De laatste zonnegloed straalde op de toppen der jlinden- en kastanjeboomen en langs dc alkkervlakte heen, om ginds verre de glasruiten in de hoeve, als een mozaïk jvan kleuren te doen tintelen. Clara had door het vens'er gestaard, haar oog laten .rusten op de bloemen, die buiten tege.n den muur groeiden en droomend naar binnen blikten ;*op de kinderen die wat I verderop in de straat speeldenop den molen, die nog verder, met zijne ge strekte armen in den avondgloed stond .te droomen. Wat ichoone avond had zij ge murmeld. Terwijl zij dacht aan Gods lieve sohep- |ping, vol leven en bloei, naderde de dood met verhaasten stap. Ivo zag het welmaar hij durfde dien laatsten droom niet storen. Nu eens sprak zij van haren' vader, van Frans, van Marthadan mengde zij een gefred tussdken die dierbare namen cn hare verbeelding riep allen, dio zij beminde, rond hare legerstee De school meester leecl veel, toen hij zooveel liefe lijke woorden van Clara's lippen hoorde vloeien. De vader hield den arm om het mid del zijner dochter geslagen en zag, met ingehouden adem, met onrustig jagend hart, het brekende oog der jonge lijde- res. Ik lijd meer had deze traag en pijnlijk gemurmeld. Het klamme zweet breekt mij uit. Vader, is dat nu sterven? Sterven zonder Frans gezien te heb ben, zonder hem le zeggen, dat alles ver gelen en vergeven is. Bij die woorden 'had zij zich dichter bij haren vader trachten te dringen, als of zij voor den naderenden dood beefde. Ik wil nog niet sterven had het meisjo angstig gezegd cn- zij klampte zich aan Ivo vast, alsof hij voor haar het leven geweest ware. Heb moed bad de oude man dien aangedaan. Denk op den hemelsehen Vader, "bid Hem vurig, Clara Zij bad en Ivo voegde zijne stem bij de hare. De rust daalde in liqpj.* neer. Een zoete» glimlach kwam over het gelaat der zie ke zweven. Het was alsof een liefdevol, beeld haar tegenlachte. Arm kind 1 zij dacht misschien in den engel des doods die haar wenkte, haren bruidegom to zien. Haar brekend oog was ten hemel gewend, hare lippen laden zij hiof ha ve rechterhand bevend in do hoogte. ft Yerxglg-w.I

De Volksstem | 1926 | | pagina 2