Abdijsiroop SENAAT Hel gevaar der obussen DE ARME SCHOOLMEESTER Vliegongeluk bij Luik Doodelijk ongeluk Moedig gedrag van Belgische zeelieden Geweldige brand te Moeskroen Een kind drinkt vitriool Fransche dieven te Brussel Een oorlogsinvalied schiet een notarisklerk neer Financieele inlichtingen J^Iog eene aanhouding te Brugge Wat is het O waard om van dien hoest af te komen .viYi.&zz Er kon geen beter noen minder gevaar lijk' oogenblik gekozen worden. Wid- men' aan de regeering ten kwade duidt, (kt is dat zij zich niet ten onder gaf voor dt\n legerstaf. In zake van Jdesbeloften zegt spre ker hebben wij aan onze kiezers den toestand uiteengedaan zooals hij was. Wij willen onze kiesbeloften houden. Wij hébben geen luxe-kiezers gelijk de liberalen. Een Kamerlid heeft gister in eene vergadering woorden gesproken die hij hier niet zou durven herbalen. Indien hij wil de nationalistisdhe jonkheid in de straat brengen, dan zullen wij er ook zijn! (Oorverdoovend lawaai.) M. PATER roept in 't gerucht. Deinagogentroep M. MATHIEU. Wij hebben er genoeg van voor «kleine lieden» ge scholden te worden, en zullen de regee ring verdedigen tegen alle slechte bur gers. (Hevig protest bij de liberalen,) M. REN KIN. katholiek, spreekt zeer onduidelijk. Men begrijpt nochtans dat hij niet it akkoord is met den dienst- tijd van tien maanden. Wij hebben te veel geleden van den oorlog, zegt hij^ om onze landsverdediging te verzwak ken. M. VAN CAUWELAERT verdedigt den tien maanden diensttijd. M. Devé- *ze heeft denzelven destijds gedwongen aanvaard. Bc redenen om denzelven te verlengen zijn thans verzwonden en wij moeten tot hoogergezegd termijn terug keeren. Spreker keurt ook de woorden af vlooi' een Kamerlid gister in eene verga dering gesproken. M. PATER. Noem zijn naam (Uitroepingen en lawaai). M. VAN CAUWELAERT. Wij willen binnen- en buitenlandsehen vre de. Het land zal de houding der libera len beoordeelen. M. .TANSON, liberaal, dringt er op zijne beurt op aan om de ware reden te kennen der oneenigheid tusschen do regeering en generaal Kestens. Generaal Maglinse is afgetreden om dat- hij geen vrede kon hebben met het legerontwerp der regeering. Generaal Kestens heeft het ministe rie verlaten omdat, hij voorzag dat het ontwerp der regeering ergere gevolgen en hervormingen zou na zich slepen. Wie zal generaal Maglinse opvolgen? Er heerscht daarover onrust onder de officieren. M. BESTREE. Onrust door u ge zaaid! M. JANSON. Men heeft generaal Kestens laten heengaan omdat hij de regeering van geen nut meer was. en men heeft waf bloemen gestrooid op zijn graf... maar men heeft gehoor zaamd aan geheime bevelen, ontvangen iussChen de maand December laatstle den en den datum van het ontslag van den minister van landsverdediging. M. PÖULLET, eerste minister en minister van landsverdediging ad in terim» herhaalt nogmaals zijne ar gumentenals antwoord aan de inter pellatie, en verdedigt dc houding der regeering. M. TAOQUEMOTTE, communist, doet als naar gewoonte een uitval tegen de socialisten, die hij beschuldigt hun vroeger programma te verloochenen M. GOFFAUX, verdedigt de politiek der regeering die hij als eon krachtda dig en heilzaam bewind betitelt!... Daarop wordt do zitting geheven. Er zal heden Donderdag over de dag orde. als besluit aan de interpellatie worden gestemd. Woensdag heeft de Senaat de begroo ting van Spoorwegen, Zeewezen, Poste rijen, enz. goedgekeurd met 72 stemmen tegen 1G en 1 onthouding. Het overige der zitting werd ingeno men door eene ondervraging mn M. Huysmans-Van den Nest tot den minis ter van Kunsten en Wetenschappen «over zijn omzendbrief van 16 Novem ber 1026 waarbij een onderzoek wordt bevolen naar de rechtstreeksche of on- rechtstreeksehe middelen door de school overheid aangewend met het doel de denationaliseering van de kinderen vanaf de bewaarschool te ibe vorder en. De bespreking erover wordt heden, Donderdag voortgezet. De zwarte lijst der ongelukken ver oorzaakt door het ontploffen van ach tergebleven ammunitie, groeit om zeg- gens dagelijks aan. Geen dagen gaan er voorbij zonder dat wij hier of daar op het front het een of ander ongeval te betreuren hebben. Dezen keer was het te Boesinge. Jozef Vaneigen, oud 23 ja ren, ongehuwd, was Dinsdag om 1 ure, aan liet ijzer rapen, Hij had een zak ijzerafval vergaard en was er te weeg- mede naar huis te gaanOm den kori sten weg te nemen, wilde 'hij over eene gracht; Hij wierp zijn last erover om hem dan gemakkelijker na te springen. Ongelukkiglijk een obuskop die zich tusschen de ijzerbrokken bevond ont plofte met zulk geweld dat de arme jon gen deerlijk gekwetst werd aan een been, het- aangezicht en den linkerarm. Na een eerste verband, iheeft men hem dadelijk naar het hospitaal overge bracht. AUGUST SNIEDERS. 21ste Vervolg. De oude man zag onrustig naar dat bezield gelaatzacht murmelde zij eéni- ge woorden; dan viel de arm neer; haar hoofd zakte tegen het hoofd Aan Ivo, en haar laatste ademtocht kwam om de lippen des vaders spelen. Ilare ziel steeg ten hemel. Ivo gaf in den beginne vrijen loop aan zijne'smart. Hij wilde zijn kind. meteen stem waarin snikken klonken, in het le ven terugroepen; hij kuste dat koud wordend voorhoofd; hij drukte hare handen aan zijne borst vergeefs Hij omknelde slechts een lijk. Eindelijk werd hij gelaten. Hij be trouwde op God. en gedacht den wijs geer die zeide Een grijsaard van ze ventig jaren, moet zich niet meer bekla gen over de rampen des levens. Hij had reeds veel zonder morren verdragen en zou hij wankelen, nu lui reeds met den oenen voet in het graf stond Met een diep gewond hart, zat de ou de schoolmeester voor het doodbed. Soms stond bij op, trad in dc kamer been en weer hield voor liet venster stil, en het oog naar den zuiveren hemel gewend, had hij met aangedane stem gebeden God die op ons neerziet, wend tenen blik op den armen grijsaard, die DE BESTUURDER AAN DEN DOOD ONTSNAPT'. Dinsdagmiddag Avaren op liet vlieg veld van Bierset vier vliegers opgeste gen. Plots plofte een der machines te gronde. Door den schok vatte de ben- zinebak vuur en ontplofte, liet gansohe vliegtuig werd de prooi der vlammen. De vlieger kon gelukkig uit het val lende vliegtuig springen nog voor het op den bodeni te pletter viel en kwam nagenoeg ongedeerd van af. -VVV EEN WERKMAN VAN WERVIK DOODGEBLIKSE&ID. In de Fransche maatschappi j van scheikundige producten, gevestigd te Franscli-Komen. was de 25jarige Jules Breyne, gehuwd en vader vap iwée kin deren, wonende te Wervik. bezig een stoomketel te kuisehen, toen na eenige stonden, zijne werkgezellen hem niet meer ontwaarden. Zij vonden den on gelukkige uitgestrekt in den ketel ten gronde liggen, geen teeken van leven meer gevende. Dokter Dessein ontboden kon slechts den dood vaststellen, veroorzaakt door een elektrischen stroom, die den onge lukkige heeft doodgebliksemd. DE BEMANNING VAN EEN NOORDSCH SCHIP GERED. Een radiobericht ontvangen door de «Société Anonyme d'Armement d'In- dustrie et de Commerce te Antwerpen gevestigd, en die de eigenares is van de Belgische stoomboot Arminco meldt, dat het schip 'de bemanning red de van de Noordsche stoomboot Johan na Dyhwad» die op het punt was te zin ken, in den Atlantischen Oceaan op 45'54" N.-Breedte en 38'40' W.-lengte. De «Arminco» was den 17 Januari uit Antwerpen vertrokken naar Phila delphia, onder het bevelhebberschap van Kapitein Gery L. Gedurende de redding, ging een roei boot van dc Arminco» verloren. De Arminco heeft hare reis voort gezet. het tot zinken gedoemde schip. toebehoorer.de aan de firma Olaf Orvick te Bergen, achterlatend. zonder steun op deze aarde omdwaalt. Ik mor niet om hetgeen mij ontnomen is neen Mijn kind zal gelukkiger zijn bij U dan wel hier. Maar het lijden des levens is zwaar voor een ongelukki- gen zwerver. Laat- den geest van Clara mij ondersteunen tot aan het graf, dat niet ver meer zijn zal. Vader, heb gena de met mijlaat mij spoedig het afge matte hoofd op den peluw uwer aarde ter ruste leggen. En zich omkeerende, had hij, bij liet koude lijk van zijn kind gezegd Rust zacht, Clara, martelares der wreede liefde. Ik ook zal weldra komen, daar waar geen lijden ons meer foltert. Geef daar reeds voor mij de kus van het herdenken aan den gcèst der arme Mar tha Kom weldra aan geene zijde des grafs, om den ouden lijder te ondersteu nen tot voor den rechterstoel van den Al machtige.. ïk ween niet meer, Clara. Ik zit gelaten den dood te wachten. Rust zacht Rust zacht en hij zoende het marmeren voorhoofd. Des morgens vonden hem de buren voor het bed van Clara zitten. Hei was eenigen tijd, nadat men Cla ra's lijk in de laatste rustplaats had neergelegd, dat oen man met een slecht uitzicht, met gescheurde en gehavende kleêren. het huis van Ivo naderde. Hoe nieer hij naderde, hoe meer aarzelend zijn voetstap werd. Hij scheen lang be sluiteloos: maar eindelijk moed schep pende, stapte hij toe en klopte op de deur. Dinsdagavond rond 7 uur is een ge weldige brand ontstaan in het werfkhuis van de schrijnwerkersonderneming van mevr. wed. Werbrouck. Zuidstraat, 3, alhier. De zoon, M. Pieter Werbrouck, be vond zich in het magazijn. Hij droeg een brandende petrcollamp en was bezig met de lading van een autocamion, die gisteren Woensdag moest vertrekken Op een gegeven oogenblik struikelde hij en dc brandende lamp kwam terecht in een hoop schavelingen die onmiddebjk vuur vatten. Werbrouck riep dadelijk de hulp in van in de nabijheid welkende arbeiders maar spijts hun moedig optreden nam de vuurmassa spoedig zulko geweldige afmetingen dat weldra de geladen ka- mion en het gansdh goed bevoorrade ma gazijn in lichte laaie stond. Ondertusschen waren de pompiers verwittigd. Ze snelden dadelijk ter plaats met den gebruikelijken spoed en spoten waterstralen op den vuurgloed. Het bo- venverdiep van 'het magazijn stortte in middels met donderend gedruis naar be neden, gelukkig zonder iemand tekwet- n. Eerst- na anderhalf uur druk spuiten kon de 'brandramp worden overmeesterd en was alle gevaar geweken. Be ganselhe nacht bleven de pompiers ter plaatse-om eiken vuurhaard spoedig uil te dooven. Be schade, door verzekering gedekt beloopt 40.000 frank. M. Pieter Werbrouck heeft bovendien erge verwondingen gekregen aan de handen en het hoofd. men, alsmede de twee vrouwen, Rayez 'Maria, 24 jaar oud, en Be Bruycker Philomène, 30 jaar oud. Be twee mans personen zijn Sicard Guillaume, 29 jaar oud, en Demètre Denis, 34 jaar oud. Be zo vier personen zijn allen van Eran- sehen oorsprong In de kamers, nam de politie een groote hoeveelheid gestolen koopwaar in beslag. Eén der slachtoffers is weduwe C. der Brabantstraat te iScliaarbeek. Be speurders vonden verder valsehe sleutels en ander inbrekersgerief. De vier ongewenschte vreemdelingen werden opgesloten, ter beschikking, van den procureur des konings. Maandag in den namiddag heeft de kleine Gilles Gustaaf, 4 jaar, wonende 'Zwijnaerdsdhe steenweg, 67, te Gent, bij misgreep van eene flesch gedronken wel ke vitriool bevatte. Het arm sdlnoapke dacht, dat het bier was, daar de flesdh op dezelfde plaats stond waar de bierflesschen staan. [De kleine erg verbrand zijnde, werd na 'de zorgen te hebben ontvangen van geneesheer Be Vos, naar -het burgerlijk gasthuis overgebracht. -vV- VIER KWAADDOENERS IN DE KNEU.: Bc speurbrigade deriIvólenmarkt te Brussel liad vernomen/ dat twee ver dachte kerels en tv.-eè Vrouwen in een logisfhuis der Beenhpuwersstraat hun intrek hadden genomén.Hct viertal werd in het bezit bevonden van een partij zij de, fijn linnen en andere waar. Een officier en verscheidene speur ders meldden zich gisterochtend heel vroeg in voornoemd logisfhuis aan., klommen naar de hodgste verdieping en klopten herhaaldelijk aan de door "het viertal betrokken zolderkamers aan. Zij moesten echter eenigen tijd wachten al vorens de deuren werden geopend. In- tusschen hadden zij in de kamers een gedempt gerucht gehoord, en toc-n zij er (binnentraden, troffen zij slechts de twee vrouwen aan. In een cTer kamers vonden de speurders echter een mansbroek en andere kleedingstukken'. Zij doorzoch ten geheel de bovenste verdieping en ontdekten de twee mannen op den scheerzolder. Be kerels werden in hechtenis geno- Woensdagnamiddag weid een fami lieraad gehouden op het Vredegerecht van Brussel (tweede district Laeken), onder voorzitterschap van den vrede rechter van Laeken, bijgestaan door M. Be Ro, notaris. Tijdens het afhandelen der zaken, ontstond een twist over een erfeniskwestie, twist die qp zéker oogen- Iblik tusschen den belanghebbende Jozef Roscam, van Neder-over-Heembeek, oor logsinvalied, en M. René Van Rossem, notarisklerk, wonende te Sdhoondael, zoo hoog opliep, dat eerstgenoemde in woede zijn revolver trok en den klerk van M. 'Be Ro met verscheidene vuur schoten neervelde. Wijl de eenen het slachtoffer ter hulp liepen, ontwapenden de anderen den moordenaar en leverden hem over in de handen der politie. Het rechterlijk onderzoek werd op staanden voet door den 'heer vrederech ter van Laeken geopend. Het parket, te- lef onisdh verwittigd, kwam onverwijld ter plaatse. Het slachtoffer werd zwaar gekwetst naar het Brugmannziekenhuis overge bracht. De moordenaar zit voor het- oogenblik opgesloten in de gevangenis van Vorst. medegedeeld door de Banque Centrale de la Dendre. COMPAGNIE DU CONGO POUR LE COMMERCE ET LTNDU0TRIE Be dragers der aandeelen dezer maat schappij hebben het recht nieuwe titels te onderschrijven, in dc verhouding van 1 nieuw voor 1 oud aandeel aan den prijs van 530 per titel. Be onderschrijving blijft open tot 15 Februari 1926. SOCTETE OEN/KRATJE BELGE DE DISTRIBUTION ELE-QTRIQU'E. De aandeelhouders mogen nieuwe aandeelcn onderschrijven aan 700 Fr. per titel, in de \eihouding van: 3 nieuwe bevoorrechte aandeden voor 5 oude; 4 nieuwe bevoorrechte aan deelcn voor 5 gewone. Voor een (paar dagen deelden wij de aanhouding mede van den handelsver- togenwoordiger Louis iSegers, beticht van talrijke oplichterijen. Thans is de rech terlijke politie overgegaan tot de aan-, houding van den genaamden Leon Van- dam mo, 51 jaar, handelaar, wonende tq Westcapelle. Verleden week had Vandamme te Kortrijk beweerd, op de Beurs aldaar, de verdwijning te hebben vastgesteld van zijn brieventesdhjbevattende 280.000 frank. Naar zijne verklaring moest dia brieventesch verloren of gestolen zijn. Nadeihand echter bleek het, dat Van damme aan verscheidene personen be langrijke sommen verschuldigd was web ke nu, ten gevolge van de zoogezegde verdwijning der Ibrieventesch, niet wer den uitbetaald. Klachten kwamen bij het gerecht toe. Vandamme werd opge-< zodht doch nergens gevonden. Na enkela dagen werd hij te Westcapelle terugge zien. Daar is het, dat hij te zijnent door de gendarmerie in hechtenis werd geno men. Thans is hij in de gevangenis te. Brugge opgesloten. Het is de eerste maal niet dat de béj- schuldigde met 'het geredht af te reke* nen heeft. Na den wapenstilstand werd hij aangehouden, (betidht van handel met den vijand. Na enkele maanden in de gevangenis te hebben overgebracht, werd hij voorwaardelijk in vrijheid ge steld. Deze gelegenheid nam hij te baat om naar Holland te vluchten. Later is hij zich toch ter beschikking van het gerecht komen stellen. Geene stem, geen geluid antwoordde. De vreemdeling vestigde middelerwijl zijne blikken rondom zich. Er was eene groote verwaarloozing in alle voorwer pen op te merken. Het gras schoot welig tusschen de steenen op; de spin weefde ongehinderd haar web tegen de in lood gevatte ruiten, waarvan er eenigen ge broken waren, en die, bij den minsten zucht van den wind, ratelden; de bloo men, die op de vensterbank stonden, waren geknald: en verdord Nogmaals klopte hij o"p de huisdeur en toen hij, na een oogenblik gewacht te hebben, niemand hobrde komen wil de hij heengaan Op dat oogenblik werd de deur traag geopend fen het bleeke go- laat van den schoolmeester vertoonde zich. De schooier boog verlegen hot hoofd, stak de hand voor eene aalmoes uit, en stamelde Geef mij een stuk brood. Die stem schokte den schoolmeester. Plotseling treedt hij toe, staart den arme strak in de oogen en hem tot zich trekkende, roept hij uit Frans Frans Hij was 'het. inderdaad. Met neergeslagen blik, liet Frans zich door den ouden man aan de borst knel len. Kind snikte de schoolmeester gij komt dan terug gij komt. om mij nog eens, aan den boord van het graf, te omhelzen. De jongeling gaf geen antwoord. O, ik dank God, dat hij u nog eens tot mij terugvoert, sprak de grijsaard voort. Waarom toch zijt gij mij ont vlucht Dacht gij dan, dat ik u verstoo- ten zoude qm eene enkele misgreep Gij hebt mij slecht 'beoordeeld. Was ik dan uw tweede vader niet Ik heb honger klonk het den ou den man nadrukkelijk in de ooren. De toon dier stem joeg Ivo een ban- gen schrik in het hart. Hij ging een stap achteruit, en toen eerst zag hij de ellendige kleeding van den zwerver. Kom, sprak hij, hem bij de hand vattende, kom, gij zijt arm, gij zijt on gelukkig en ais iedereen u verstoot, zal de grijze Ivo u nog altijd ontvangen. Frans trad binnen en zette zich zwij gend aan de tafel neer. Hij scheen on gevoelig voor de woorden des school meesters, en' staarde strak voor zich heen. Ivo haalde brood en zette het hem voor. De bedelaar sloeg er de hand op en at met eene graagte, die men verslindend zou hebben kunnen noemen. De arme schoolmeester stond op eenige schreden van licm en wachtte naar een woord, naar een gebaar, naar eenen 'blik van Frans, welke hem over de ledigte in het huis, over het afzijn van Clara zoti on dervragen. Niets echter Ikwarn de wen- sdhen van den ouden man voldoen de jongeling verslond het hem voorgezette brood en zweeg. Die ijskoude onverschilligheid deed den ouden man zeer. Ileihaalde malen 'had hij den naam van Clara op de lip pen, om hem aan het oor van Frans te doen suizelen, en misschien hierdoor nog een der snaren van gevoel en liefde in O BURGEESBANK VAN AELST. Interesten vergoed van af 1 Januari 1926 Op zicht 4 15 dagen voorbericht 5,50 1 en 3 maand voorbericht 6 6 maand en 1 jaar vast termijn 6,50 2, 3 en 5 jaar vast termijn 6 netto Halfmaandelijksöhe rekeningen ver vallende op 5 en 20 ieder maand: 5'75% SPAARKAS 5 ZUIVER. 1621 Die goedkcope middeltjes, die ge te baat pleegt te nemen, zullen U niet genezen. Dat weet ge bij ondervinding. Wilt ge dan weer wachten tot ge werkelijk ziek zijt geworden met dc kans dat de natuur U niet genezen zal en het een chronische kwaal wordt? Waarom nu niet bijtijds een krachtig werkend middel als Akker's Abdijsi roop gebruikt, dat de ziekte in haat oorzaak aantast en niet alleen de ver schijnselen voor een poosje onder drukt. Dan zijt gij er immers binnen een paar dagen van afc AKKER'S is een beproefd kruidenmiddel bij hoest, keelpijn, valling, bronchiet asthma, influenza en kinkhoest Ul) »1U Apothi fr. 8.SO; fr.14.. fr. 20., lijo voord««ligci D* grops* fetsciies zijn hart te doen trillen. Te vergeefs 1 dat hart scheen verstaald tegen al de zoe te indrukken van voorheen. De grijsaard greep eindelijk moed toen Frans van tafel opstond, en zeide met eene stem welke de diepste aandoe ning aantoonde Clara. De jongeling stond stil en zag naar de deur. Frans, ging de schoolmeester voort, gij hebt haren naam nog niet over de lippen laten vloeien, en toch was een der laatste woorden, die zij gesproken heeft, uw naam. Waar is zij vroeg de hardvochti ge op kouden toon. De grijsaard trad na der, opende de deur en de hand des jon- gclings grijpende, geleidde hij hem naar buiten. Ginds, sprak hij ontroerd en wees met den vinger naar het kerkhofginds slaapt zij naast Martha... Frans, in den naam van God, in de naam van de lief de uwer moeder en van mijn kind, geef een traan aan beider nagedachtenis. Eene sombere aandoening scheen den jongeling te bestormen. Ivo dacht aan inkeer. Hij zag strak naar het gespan nen oog des jongeling?, of daarin niet een traan kwam perelen. Er heerschte zichtbaar een strijd in de ziel des weérge- keerden; doch deze verstiet de goedo denkbeelden, en zidh tot den grijsaard koerende, deed hij eene dier vragen, waarin al de verhardheid, al de boos heid van zijn gemoed doordrong. ('t Vervolgt.^

De Volksstem | 1926 | | pagina 2