10 Set schandaal der invaliditeitspensioenen! Woensdag Febr. 1926 Uit Lourdes De ontwapeniogs» conferentie Petrool uit steenkool De ministerraad De spoorwegramp te La Louvière Landbouwers, die naar Frankrijk gaan Dramas der zee Engelsche oplichters in lïelgie Ia het oude Egypte Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. XXXII" JAAKGANG NUMMER 35 15 Centiemen Wekelijks Os75 Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiton het Arr. AALST Agentschap Havas Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Rue de Richelieu, Parijs. Breams Buildings, 6, LondresE C. HiScholastica Zon op 7,10,onder 5,01 Ifteawe Maan den 12 EENE ANDERE KLOK. In De Volksstem van 6 ï'ebrua i:i 1.1. verscheen een artikel r l-Iet schandaal der invaliditeits pensioenen». We weten wel dat het artikel overgenomen is uit «De Landwacht», doch, daar «De Volksstem» verklaart, het met haar confrater eens te zijn, zal «De Volksstem» hopen wij, ook wel een andere klok aan hare lezers willen te hooren geven', «Het schandaal der invalidi teitspensioenen» is bijna uitslui- telijk gericlit tegen «officieren en gegradeerden» daarom willen wij ons enkel op dit terrein bepei-- l;en. Waarbij komt het dat de offi cieren en gegradeerden, in werke lijker! dienst, sedert 1 Juli 1928 hunne wedde en terzelvertijd een invaliditeitspensioen trekken Wel heel eenvoudig omdat de burgerlijke ambtenaars en be ambten van de andere ministerien reeds ongeveer vier jaar te voren dat voorrecht genoten, en dat toch rdle Belgen wel mogen gelijk staan voor de wet. Officieren in wcrhelijken '(Hemt die 60. 80, 100 t.h. invalidi teit hebben...-,) die cijfers had men liefst verzwegen, want zij die 60. 80 of 100 t. h. invaliditeit hebben zou men gemakkelijk- op de vinge ren kunnen tellen. En zij die 100 t. h. bekwamen, rijn. zooalls het artikel het goed zegt, reeds lang dood en begraven want dage lijks sterven vele oorlogsinvaïie- den. Weten de lezers der «Volks stem» dat er sedert den wapen stilstand, reeds meer dan 58.000 mvalieden zijn gestorven. Men vergelijke 'dat getal met de 45.000 slachtoffers van allen aard, van den grooten oorlog. Dat er offi cieren zijn, die slechts na den wapenstilstand éfenst genomen hebben en die een pensioen trek- hen» is eene ONWAARHEID. Verder zegt liet artikel dat «se dert- 1 Februari l.l. 635 officieren de rangen van het leger vrijwillig verlaten hebben aan de prachtig ste voorwaarden. VRIJWIL LIG VERLATEN: dat is veel gezegd. Met een penneschreep.. en steunende op liet verdrag van Locarno, schaft meii zoo maar 1/4 deel van het leger af. Daar door komt het dat er zich meer dan duizend officieren en gegra deerden zonder plaats bevinden, die het leger op d'een of andere manier MOETEN verlaten. Men biedt hen eene gelegenheid aan het leger te verlaten en zij nemen die gelegenheid te haat. omdat zij in het burgerleven eene hetere toekomst te gemoet zién. Want rnen vergete niet, dat een officier zonder invaliditeit niet voor 30-35 jaar dienst, recht heeft op een pensioen. Voor wat de prachtig stevoorwaarden aangaat, laat ons eene kleine vergelijking ma ken. Over eenige maanden werden er een tweehonderdtal bedienden van het ministerie van IJzerwe- gen door wijlen heer Eraneoisse afgedankt. Al 'deze bedienden be houden hunne volle wedde tot aan den ouderdom van 65 jaar, hebben reclit op verhoogingen en opsla gen die zij, in dienst zijnde, zou den bekomen hebben. Er is ook spraak, onder voorwendsel van besparingen, tal van vrederech ters en arrondissementskemmis- sarissen af te schaffen. Deze ook zullen, tot den dag dat zij recht hebben aan een pensioen, volle wedde behouden. Geen enkel der 635 officieren die sedert 1 Febr. het leger verlieten, bekomen zul ke prachtige voorwaarden. Een deel trekken volle wedde gedu rende 3 j aar en worden daarna op pensioen gesteld, andere verlie zen onmiddeiijk de helft van hun ne wedde. Voor wie zijn de PRACHTIGSTE voorwaarden Om te eindigen, waarom zou niet een officier of een gegra deerde, in aktieven dienst eene schadeloosstelling nïogen beko men voor eene lichamelijke scha de, zoowel als een burger voor eene stoffelijke schade? En voor beeld zal dit gemakkelijk doenl verstaan: Een bediende afhan gende van bet is gelijk welk mi nisterie, blijft gedurende den oor log in het land. Aan zijn huis, aan zijne meubelen aan zijn goed .wordt schade verricht. Na den oorlog wordt hij in zijn ambt te ruggesteld en bekomt eene oor logsschade in evenredigheid met de berokken schade. Een officier of een gegradeerde wordt een arm afgeschoten, na den oorlog geeft men hem in het leger eene plaats, die hij nog kan bdkleeden. Waar om zou hij voor een verloren arm niet eene schadevergoeding mo gen bekomen evenals de burger voor zijne gestolene of verdwenen meubels Zeker moeten besparingen ge daan worden; maar waarom al tijd op den rug van dezelfden Hat men de betaalde sommen voor oorlogsschade, voor de stad Aalst alleen, bekend make en de namen der geteisterde er bijvoege... men zou zich kunnen rekenschap ge ven, dat er ook andere zijn dan officieren en gegradeerden, die alhoewel geen 60, 80 of 100 t.h. invaliditeit hebben, toch ruim schoots werden vergoed! Men zou kunnen vergelijken wat er be taald werd voor afgeschoten schouwen, voor verbrandde meu bels, voor gestolene voorwerpen en wat er betaald wordt voor af geschoten armen, verminkte bc-e- nen en schedels fn voor lood dat nog in 't lijf zit.... Die die regels schrijft heeft geen invaliditeit en niag dus ge rust schrijven wat hij er over denkt, zouder dat men hem zal kunnen betichten 'dat hi j voor zijne kapel preekt E.M. gevendheid op den rug der belas tingbetalers leven. Nog eens misbruiken zijn geen argumenten om andere misbruiken te versebponen, He Volksstem.. ONS ANTWOORD. De Volksstem gaat akkoord met het geen sëhrij ver van bovengenoemd artikel vooruitzet. Hij beeft gelijk het geval te beperken tot de officie ren, want het staat buiten kijf dat de jongens die lange maanden in de loopgrachten hebben gestaan en bun leven hebben gewaagd voor het Vaderland, recht hebben op een behoorlijk pensioen. Ook die offi cieren en gegradeerden die een arm of been werden afgeschoten of op andere wijze veitninkt werden, heb ben recht op vergoeding. Eerbiedig buigen wij voor hun offer aan het Vaderland gebracht, zij waren, als leiders, de groote bewerkers van den zege Doch men zal moeilijk be twisten 'dat men breed, zeer breed heeft geweest in het toekennen der invaliditeitspensioenen en dat bene vens de talrijke werkelijke invalie- den er ook doorgesmokkeld zijn die toch niet wedde en pensioen zouden dienen te cumuleeren. Schrijver steunt op zekere mis bruiken in burgersdiensten, om de misbruiken in zake invaliditeitspen sioenen goed te pratenDat is ver keerd, wij keuren alle misbruiken af. Wij willen in dezen tijd van noodwendige bezuiniging en crisis, ons vaderland een dienst bewijzen door nuttelooze uitgaven te be snoeien en het getal verminderen van dezen, die door.QVerdreven toe- DE NIEUWE HULPBISSCHOP. FEESTDAG VAN DE GELUKZ. BERN ADETTE. Donderdag 11 Februari, verjaardag der Eerste Verschijning, wordt Mgr Poiricr, de helper van Mgr. Schoepfer, tot hulpbisschop van Taitbes en Loiw- des gewijd, met recht tot opvolging. De wijding zal geschieden in de Ba siliek van den H. Rozenkrans. Een tiental aartsbisschoppen en bis schoppen zullen de plechtigheid op luisteren. De wijding zal geschieden door Mgr. j fc'choepfer, bijgestaan door de bisschop- pen van Lucon en Montpeliier. -i- -i* 'i- Bij decreet van den II. Stoel is de feestdag der gelukzalige Bernadette Soubirous gesteld op 18 Februari. Het office en de eigen mis ter cc re van Bernadette zijn voorloopig nog beperkt tot de bisdommen Nc-vers en jTarbes-Lourdes. en tot de huizen der Zusters van Kevers, tot 'wier orde Ber nadette \Z ust er Marie-Bernard Ibehoorde. De eerste mis tor eere van de geluk zalige Bernadette wordt op 18 Februari in de Rozenkranskerk, te Lourdes,pon tificaal gezongen door den nieuwen hulpbisschop Mgr. Poiricr. DE VOORBEREIDING* OP FKANSCH GRONDGEBIED Genève, 8 Febr. Naar de «Chica go Tribune meldt zal, ten gevolge van don langen duur der onderhandelingen iusschen Zwitserland en Gov jet-Rusland, die volgens de Petit Parisien thans voorgoed mislukt zijn, de commissie van voorbereiding der ontwapeningsconfe- rentie to Evian, op den Franscihen oever (van het meer van Genève, bijeengeroe pen worden. Het Zwitsersche Tel. Agentschap her innert dat slechts de Volkenbondsraad bevoegd ware een dergelijke beslissing te treffen en dat deze eerst dan een na der besluit over de uitgestelde voorbe reiding der ontwapeningsconferentie kan vellen Reeds meermalen is de laatste jaren Let Bcrgiiis-procédé ter sprake geko men, de uitvinding waardoor het prac- tisch mogelijk wordt, petrool uit steen kool te winnen. Juist dezer dagen 'heeft de uitvinder Dr Bergius ?t één en ander medege deeld over de practisdhe mogelijkheid. Bij het in toepassing brengen van zijn procédé zou van een ton steenko len ongeveer 250 kilos voor energie ver bruikt worden, 150 kilos voor warmte, j terwijl er 500 kilos petrool zou gepro duceerd worden en verder een hoeveel heid amoniak De inrichting, die noodig is om per jaar 50.000 ton petrool te produceeren zou 8 miljoen mark kosten. De kosten van 1 ton gemiddeld product beloopcn 92 mark, een bedrag dat eventueel, al dus Dr Bergius, tot 78 mark vermin derd zou kunnen worden, wanneer er een éigen electrisohe centrale gebouwd werd. De verkoopwaarde van 1 ton ligt tus- sehen 140 en 190 mark, zoodat theore tisch althans de winstmarge zeer be hoorlijk is en do olieprijzen 40 tot 65 p. 'h. zouden kunnen dalen, alvorens het procédé niet meer economisch zou zijn. ,üc praetijk zal natuurlijk moeten uitwijzen in hoeverre de berekeningen opgaan. Wanneer dit proces in praetijk' toe gepast wordt, dan is cr zeor zeker een groot maatschappelijk belang- mede ge- I diend De groote stagnatie in de Engêlsdhe /en D'uitsche steenkolen!ndustric met haar verstrekkende sociale gevolgen, zou dan wellicht ophouden. I Het Bergius-proces heeft eveneens |een groote heteékenis in verband met de betalingsbalans van verschillende Fu- jropeescihe Staten, die door den grooten benzine-invoer ongunstig beïnvloed I wordt. Het zou er verder toe mede kun- jiic.n werken, de economische tegenstel- Amerika-E.uxopa^ te verzachten. Maandag namiddag, van 2 tot 6 Vz ure, werd in het ministerie van justicie, een Ministerraad gehouden, onder het voorzitterschap van M. Poul- let. Na afloop werd, aan de Drukpers, de volgende officieele mededeeling ge daan De Raad heeft de wijzigingen on derzocht die voorgesteld zijn aan de wetsontwerpen betreffende de Munt- stabilisatie en de hernieuwing van het voorrecht aan de Nationale Bank. M. do minister van buitenland- iche zaken 'heeft den Raad kennis ge geven van zekere kwesties die de bun tenlandsche poltiek aanbelangen, en namelijk de verdaging der Ivonfercn- cie voor de ontwapening. De Raad heeft zioh ook bezig ge houden met de verhooging van de tol rechten, door de Fransche regeering aangekondigd. Hij heeft zich vervolgens Tak koord verklaard over de (bewoordingen van éen ontwerp van Koninklijk Be sluit, waarbij eene Kommissie van Be zuiniging samengesteld wordt. De lijst der personaliteiten wier namen aan den Koning zullen voorgesteld worden, zal binnen eenige dagen ge kend zijn. Het ontwerp van de luchtreis pet vliegmachien, van Belgie naar Congo langs het Nijldal, voor welke de be scherming van het goevernement ge vraagd wordt, is naar de bevoegde mi- nisterieele departementen gezonden. M. de minister van 'koloniën heeft uitleg verschaft over den opstel van een wetsontwerp, waarbij de belasting, op het inkomen van de koloniale maat schappijen op eén bijzondere wijze geregeld wordt. Hij heeft ook de on- derteekening der Overeenkomst be treffende de Koloniale Leening aan gekondigd. M. de minister van openbare wer ken heeft den Raad gewezen opi een Ontwerp van Overeenkomst, dat vroe ger aan do Kamer voorgelegd werd, en tot doel heeft de betrekkingen te rege len tusschen het goevernement met de stad Brugge en de Maatschappij van de Brugsche Zeevaartinrichtingen. De minister heeft voorgesteld dit ontwerp naar eene kommissie te verzenden, voor onderzoek van eenige bijzondere punten.» TWEE EN TWINTIG GEWONDEN HEBBEN RETT HOSPITAAL VERLATEN. Van do één en veertig gewonden die in het burgerlijk hospitaal te La Lou vière ter verpleging vierden opgenomen, hdbben reeds twee en twintig personen het hospitaal verlaten. Een auto bracht lien naar het station te Houdeng, waar een extra-wagen te hunner beschikking werd gesteld. Onder de negentien andere gekwet sten verkeeren er twee in zeer zorgwek- kenden toestand Landtlouwcrs, welke iri Frankrijk pachicrijen iiaddcn ge'huurd, en verlan gend (hun vee en gereedschap mee te nomen, liadden door üissdhenkomst van M. Vignette, bestendig secretaris der landbouwberoepsverecnigingen. aan den minister van landbouw doen vragen, welke pleegvormen zij daartoe to vervul len 'hadden. De minister liet 'hen weten dat voor wat Belgie aangaat, de uitvoer van ge bruikte meubelen, landbouwmateriaal en huisdieren toegelaten is. Behalve het pluimgedierte, welks uit voer vrij is, moeten de dieren liet ge zondheidsonderzoek ondergaan. De uifc voerder moet daarvoor eon talks betalen van 25 fr. voor eenhoevige dieren, 8 fr. voor runderen van meer 'dan 4 maanden en 4 fr. voor runderen van minder dan 4 maanden, 2 fr. per varken en 1 fr. pet schaap of geit. De* controolveearts moet ten minste 24 uur vooraf verwittigd worden. Wat den toegang in Frankrijk aan gaat het behoort: den belanghebbende, zich vooraf te verzekeren bij den mini* Iter van landbouw te Parijs of bii do Fransdhè tolbureelen langs welke zij do grenzen overtrekken, welke voorwaarden bon door de Fransdhe overheden worden opgelegd. EEN VISSCH'EReBOOT GEZONKEN De motor-visschersboot Quatorzc-. Juillet van Douarnenez, met tien man aan boord, was verleden Donderdag op anker gaan liggen in den omtrek van 'het eiland Ouessant "Welnu, Vrijdag werd de boot gezonken gevonden nabij Argonton, op een twintigtal meters van den oever. Men is er in gelukt de «Qua- torze-Juillet terug vlot te krijgen en nabi j het strand te meeren. Men heeft ook veel wrakhout, vis- selierstuig en ikleedingstukken, doer do zee aangespoeld, vergaard, docli geen spoor van de opvarenden is gevonden. Deze ongelukkigen moeten, tijdens een geweldigen storm, in vollen nacht, door het vergaan van de boot, in den slaap verrast geworden zijn. Al de slachtof fers waren afkomstig van Douarnenez en van Ploaré. STOOMER IN BRAND Aan boord van de stoomboot Atkin son» is brand uitgebroken, kort voor do aankomst op de Philippijnsche eilan den. De passagiers en de leden der be manning konden liet brandend vaartuig verlaten en plaats nemen in de red dingsbooten. Twee personen zijn ver dronken en van zes anderen is men zon der nieuws. BRITSOHE DETENTIE VEN OP SPOOR. Drie Britsdhe detoktieven vertrokken naar de Belgische kust, om cr drie En- gelsche oplichters, die door liet Belgisch gerecht aangehouden werden, te komen halen. Klachten werden tegen de drie kerels ingediend door de Maatschappij voor do verdediging van de Textielnijverheid, die opgericht werd met het oog op de beteugeling van de oplichterijen in voornoemde nijverheid. Naai' verluidt beloopt het bedrag van de sedert vijf jaar gepleegde oplichte rijen in de textielnijverheid 25 miljoen pond sterling. EEN NIEUW PHARAON'S GRAF ONTDEKT. Eene officieele mededeeling van dg Egyptische regeering meldde, over en kele dagen, dat Dr M.G Reisner, hoofd der oudheïdskundige zending Rasvard- Boston, de opzoekingen, in Maart 19 25 onderbroken, aan den voet van do Groo? (e Ryramiede hernomen heeft. Verleden jaar had men daar reedjf een graf ontdekt, dagteekeneud vai| twintig eeuwen voor Tut- Ank-Amcn. Toen deze ontdekking gedaan, werd, be« vond Dr Reisner, die meer dan twintig jaren besteed had aan de opzoekingen rond pyramieden van Gisch, zich toe vallig te Boston Het waren zijne mede werkers, MM. Rowe en Greenless, die da ontdekking deden. Honderden werklie den worden aan deze opgravingswerken gebezigd. Zij hebben eene plaasteren bedding, vervolgens een trap cri einde? lijk, op dertig meters diepte, eene Doo- denkamer ontdekt, waar eene niet goud versierde lijkkist stond. i Men vraagt zich af of deze Doodcn? kamer de grafstede soms niels is van den Pharaon Senefru, voorganger van Cheops. Eene soort van plank, waarop de lijkkist staat, draagt, in alle geval, cle naamletters van Senefru, in beeld? sohrift. Het kan ook gebeuren dat deze plank, slechts een geschenk is van den Pha? raon, doch andere .stevige argumenten verzetten zich tegen de veronderstelling dat het Senèfru's grafstede is, dat men ontdekt heeft. In alle geval moet het een koninklijk graf zijn. De albasten lijkkist staat onder eoii groot gouden baldekijn. gesteund door palen met gouden knoppen Op den vloer ligt eene menigte voorwerpen, Overal ziet men goud blikkeren. Onder andere is daar eene groote gouden vaaa- De kamer schijnt vol meubelen geweest ie zijn, doch deze hebben aan den tijd niet kunnen weerstaan. In den nums werd eene toegemotste deur ontdekt. En; nu wordt or met verdere opzoekingen, met de grootste belangstelling, een aand rang genomen.

De Volksstem | 1926 | | pagina 1