Mof uit Congo SCHATKISTBONS 6 tl 12 Vrijdag jFebr. 1926 Ecre aan de Lesneiisehe Iloogescbool Het DuilschTlaliaanscIi geschil EEN GEWOONTE De betooging te Brussel Nieuwjaarsgiften voor den Paus Het pensioen der bedienden Be herbergiers en de openingstaks VOLKSSTEM IL Eulalia XXXII- JAARGANG NUMMER 37 izon op 7,07,onder5,04 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. —Telefoon 114. 3C>£fc§l;33X£ï.ca. 5 Gentlemen Wekelijks 0,75 Uitgever J. Van Nufïel-Ds Gendt 1 Nieuwe Maan den 12 Publiciteit buiten het Arr. AALST 5 Agentschap Havas Adolf IVfaxlaan, 3.3, te Brussel.. Riie de Richelieu, Parijs. Breams Buildings, 6, Lon dres E C. 4. Vervolg. Schoon van verre I wanneer ge al die wondere verhalen hoort maar ;t is niet al goud wat gloort on blinkt zoodat men dikwijls van didhtebij denkt't ia .verre van schoon hi Kleine trek. De protestant was 'ja- loersch over den invloed die missionaris genoot in 'n dorpdie wilde lii.j to keer gaan en zelfs... zijne plaats innemen. Hij verzon "n middel dat kansJhad tot slagen. Op 7n voormiddag komt 'hij in 't dong. ganseli in 't wit gekleed, uitgeleid door enkele zwartjes met 'n splinternieuwe paan om de lenden; op de groots plaats klimt hij op 'n verhoog en laat muziek spelen I de negers kemen langs alle kanten toegeloopen om die nieuwig heid bij te wonen, want ze hooren graag muziek. Nunc tempis favoralbilc daar moet hij van profiteeren, hij spreekt zij ne pleidooi uit, en tot staving zijner leer, om die zielen te winnen voor den hemel, wil en zal hij een wonder verrichten, Opgepast, oen, twee, drie, en., hij neemt al zijn tanden uit zijnen mond (hij liad hi valsche mond tanden) dat was to veel, nooit hadden de negers zulks ge zien dat moet 'n groote geest zijn, ;n too veraar, 'n wonderdoener hij her haalde twee, driemaal, viermaal 't won der voor de verbaasde en begeesterde me nigte enkele knielden op den grond.'., 't was groot succes. 'n Weinig later kwam de missionna- ris zijn kudde bezoeken; verwonderd' en spijtig teleurgesteld, om hot klein getal aanwezigen, vernam 'hij weldra door den catechist het voorval... Slim. tegenslim, poets, wederom poets meende hij. Van avond groot concert, daarna avondge bed. Om (3 uur op trommelslag werd ie- dereen uitgenocdigd, dan trad de missio naris vooruit, toonde zijn ledige hand, atak zc in zijnen mond, en haalde er uit: ne-witten tand m 'n goud bladje gewik keld iedereen mocht van dichiebij ko men kijken en tasten 't Wfls door slaand, hij had overwonnenden vc1 gen- den morgen kwamen de afvallige hun ne schuld bekennen, en smeekten op nieuw aangenomen te worden... 'n Goeie ziel stuurde mij onlangs 'n verrassing. Verassing, ja echt, 't was 'er een 'n pakje rocom mandé, mooie post zegels, flink geschrift, stevig vastgebon den in ondoordringbaar papier :?n karton nen doosje, Jt borgde wat weet u V 'n football, 'n football, voor mijn schooi jon gentjes. Ik hoor u lachen, en zie u verwon derd opkijken negers football spelen! Waarom niet maar... ja waarom niet I Lederen speciaalc schoenen met lintjes koordekes en gespen, dat hoeven ze niet, ze loopen en spelen barrevoets wees niet bang, ze zullen hun teenen niet verstui ken, noch hun voeten bezeeren en nochtans ze schoppen met den bal boog de lucht in, uren en uren lang. Helaas ik heb er maar één voor 530 jongens: en 'n Zondag is langik moet dan 'n keu ze maken van de gelukkigste onder do gelukkige, met belofte elk om de beurt het terrein voort te behouden en bij ge legenheid 'n tweede exemplaar van dit groote ronde, opgeblazen bal te ver krijgen. 't Zal buiten dat ooile wel noódig zijn, daar hij stilaan verslijt 'caoutchouc in Congo biedt minder goed weerstand om rede van 't elimaal, dan te Aalst. Intelligenti ipauca. 'n Degelijk, kristen onderwijs Ver schaffen, intellectueel onderleggen zoo goed als Jt mogelijk is 'n technische vor ming geven aan onze catechumenen, is wel het groote en eonige doel der opoffe ring van een missionaris. Heerlijke resultaten bekomt men dik wijls, ik gaf er u 'n staaltje van. Maar roepen we niet: te vroeg noeh te luid victorie.. Schiet eerst den beer neer, voor ge zijn vel verkoopt», zooniet komt hij u wel eens groeten, onbeschaamd en .'ongenoodigd - Pater, vroeg mij 7n broussejongen 1.4 jaar oud, van 15 uren gaans van hier. Ik wil naar dc Missie komen. Dat is wel. maar., maar., waarom Ja, .ziet u, Pater, telkens ik in mijn dorj) kom of er verblijf, of alleen in 't boselh loop, tuiten mijn ooren dc boozo geest zit er in 1 Op de Missie geschiedt dat niet O. L. H. gebruikt allerlei middelen cm dc zielen te redden f' Op nen avond, 't was zoo 9 u. 10 uur. Pikdonker buiten; onder 't licht van een flauwe bougicvlam pende ik ?ii brief weer, naar mijn dierbare moeder ge1- .weldig en haastig geklop op dc deur - Kap Pater, er is een jongen ziek, 'hij was achter het huis gegaan, en daar heeft hij den duivel gezien J Met Kieuw jaar word ik uitgenood igd men mijne schola het Tc Dcum te gaan zingen tc Bandundu daar wa ren mijn jongentjes trotsdh om. Maar ze kennen geen lat-ijn, geen noot muziek groot als de kerk, doch ze hebben 'n Ik schiet in nen lach, tot groote stemmeke met veel geduld en moeite verwondering der kinderen spring'zijn w'er in gelukt eindelijk: ze kenden recht en roep de jongens saam. allee van buiten, letterlijk met toon en nuancen I en ?t schijnt dat het zoo kwaad nog niet was. Ondertusschen vergaderden op den missiepost, 'n- vijfhonderd getrouwde mannen l om- daar gedurende vier volle dagen, in algeheele stilzwijgerifeéid '"n retret door te maken. Men moet Kom we gaan den duivel 'opzoe ken, houdt hem goed vast, ik zou Satan wel eens willen zien en spreken, 'en bij zijnen staart trekken. Bang eii verschrikt volgen do kinde ren mij. Eerst gaan we 't jongentje bezoeken: hij lag uitgestrekt op zijn mat en had 'n zenuwcrisis hij hoorde, noch zag, noch voelde iets Gedenk at en toe de negertjes van Paolo, om nen emmer wafer, tap I jWómbali: vol erkentelijkheid t-turen ze 't koude bad bracht hem tot bezinning hun innigen dank aan de Juffrouw en werkelijkheid terug ,De jongens kleermaakster van stiel, die al haar snip- proestten het uit van 't lachen, uitgeno- peringen en vodden inzamelt, en de op men een, die zei Ja, Pat'pr, van 'i(, brengst er van besteed voor 't onderhoud priesters, is de duivel bang, maar van van dc kinderen der missie. naar Congo komen om zulk iets te zien. Ik eindig dees al te lange brief. ons zwarten niet -En nu naar cleii duivelwelke stil te wie loopt er vooruit kom baasje toon me den weg, waar zaagt ge den dui vel kom... geef me de hand bevend en zich tegen mij aanwrijvend, struikel de hij gluiperig vooruit... de andere volgden op -afstand ?t moet ergens langs daar zijn., ja nu herinner ik mij.. ;n geweldige schreeuw gelukkig dat ik hem stevig vast hield daar, daar is do duivel... ik kijk toe en zie raad eens: nen hond die ergens losgebroken was cn snuffelend naar iets azend rond. liep 'n levendige lachbui overviel mijn ventjes cn nu allen naar feed, en niet gedroomd, zulle I 'n' Ander niaal had ik op weg ge moeten In bezoek brengen aan een tamelijk ver afgelegen inlandsch dorp waar \n flinke catechist de kristenen regelmatig ;s avonds vergaderden voor 't gebed, na zich gedurende den dag gewetensvol als onderwijzer, de klas tc 1 lebben gegeven aan de (kinderen. Vermoeid v!an do reis en de hitte, meende ik 's avonds te mogen uitrus ten. er wat kouten met catechist en in landers; toen hot dorpshoofd tot mij kwam of ik wel de polabers wilde oplossen, 't zou niet lang duren Ik zat: in ?t midden, in 'n leunstoel, aan mijn rechterzijde de zwarte burge meester 1 aan dc linker de catechist met de notabelen én rondom de beide par- Ilc mag u verzekerenze bidden zoo lief, er zijn zulke edele zieltjes onder hen. D. Van Malderen, S.J. Missionaris. hVoipbalie-via Bandudu, Belgisch Congo. (Morgen vervolg.) liet departement van Kunsten én Wetenschappen zal binnen kort de uit slagen del- wedstrijden tusschen de hoo- geseholen afkondigen. Het is dit jaar nogmaals dc 'katholieke hoogescliool van Leuven dio aan de spits komt, met drie eerste plaatsen tegen twee aan Luik en eene aan Brussel en aan Gent. In het ge heel van al dc wedstrijden, bekomt de hoogescliool van Leuven meer dan de helft der prijzen, MUSSOLINI'S 3IEPI.ÏEK OP DE KKDti' VAN STIvESiEMANK. Vandaag' 'heelt Mussolini het woord gevoerd in den Senaat. I>e tribunes wa ren proppensvol. De duce werd dave rend toegejuicht. Hij verklaart dat dc lange en grillige rede van M. Girese- nlann een onmiddellijk en welomschre ven antwoord cischt cn wijst er tevens tijen, met hun getuigen \<pro et contra»0p, dat zijn in dc Kamer Zaterdag j.l. en tal van nieuwsgierigen in ééngehouden rede geen improvisatie, maar woord gansch het dorp. Ik V il u ?naar j wel een lang en rijp overwogen en geen een feitje verhalen Vrouw, wat is er ten uwen dienste? Pater die daar wil mij als slaaf ver- koopen (Ze wil mij niet betalen, ze wil niet. en., én., is het niet waar het duurt nu al zes maanden en ik zal.. - Hij heeft mijn varken gestolen', 'i is nen dief, nen moordenaar... Ze heeft mijn eigendom verwoest en geschonden, en ze wil niet... Hij heeft mij bedrogen, belasterd.. Daar ontstond nu een geluid', een ge roep, een geschreeuw... Beide partijen springen recht en willen elkander 16 lijf, ik begrijp niets meer van huil ver hakkelde uitgebraakte taal Gelukkig vier forscihe mannen brengen kalmte en orde. Vrouw, kom ik tusschenbei.de, ver tel eens wat is er gebeurd. Weenend, hij heeft... hij heeft.. ;k durf niet Wat heeft hij, allo rap "of ik keer terug Zes maanden geleden leende ik' bij hem 'n witte literflesch om water, drink baar water mee ie brengen. Bij ongeluk beeft mijn kind ze gebréken ik wilde dan de flesch betalen in geld. ze was vijftig centieifien waard, of zelfs er een ander koopen Kerel eisdhte zijn flesch; ik bood hem de stukken aan, maar hij gooide ze mij naar het (hoofd. De vol gende dag bedreigde hij mij met van alles. Ka ^voorden kwamen daden r: hij roofde uit mijn stal mijn varken en mijn schaap, mijn eenigste rijkdom. Daar ik de volgende week zijn' flesch nog niet teruggaf, nam hij mijn doch- terke mee ik zag liet kind nooit meer terug. Veertien dagen later was het de beurt van mijn zoontje Verleden week' brandde hij mijn huis af, en nu, wil hij redekunstige tekst was. Het feit. zegt hij verder, dat M. Slresemann op deze wijze zijn woorden he rit geïnterpreteerd, toont eens te meer aan dat M. Stresemann en vele Duitschers met hem niet beseffen vrelke geestelijke omwenteling zich in het Itaïiaansclie gemoed heeft volirok- ken. Weinig redevoeringen, aldus de du ce. hebben een meer direclen en dicperen weerslag gehad bij de Itaïiaansclie ziel en bij de Europeesclhe openbare denkwij ze dan mijne redevoering Dit bewijst dat deze woorden van noo- de waren om den toestand op te klaren, die géstatig-aan werd vertroebeld en wel ke evenementen van uitzonderlijk ern- stigen aard moest veroorzaken. Het licihfc heeft geschenen. Het contrast is histo risch juist 't is. het volle Ttaliaansche recht en de absurde Duitsdhe pretentie. Ik moest 'haast niet verklaren, dat ik mijn vorige reden, zoo naar den geest als naar de letter bevestig, eveneens als het opgeroepen 'beeld van de driekleur op den Brenner, woorden die M. Strese mann naar goedvinden mag uitleggen, maar die het Itaïiaansclie volk interpre teert in dezen zin. dat Italië nooit zal toe laten dat vredesverdragen worden ge schonden, die zijn, ten koste van zeer dierbaar bloed, veroverde grenzen waar borgen. Ten andere, M. Stresemann heeft door zijn rede alleen de essentieelë punten van mijn redevoering in kwestie bevestigd. DE ITAIJAANiSCHE GEZAKT TE BERLIJN VERTROKKEN? Londen, 10 Febr. Er wordt gemeld dat graaf Bodsari, gezant van Italic te Berlijn, en M. Guarneri, zijn raadslid, beiden Duitschland hebben verlaten. De correspondent van de Daily Ex press te Rome voegt er aan toe diet zal voorzichtig wezen aan dit bericht mij als slaaf yerkoópen en dat alles 'geen al te groot belang te hechten, maar voor die ellendige flesch van vijftig cen tiemen I Dorpshoofd, hier moet recht ge schieden.. en zoo spoedig mogelijk :I Arme mensclhen het is niettemin waar dat het vertrek der twee diplomaten, op het oogenbük als de toestand tusschen Duitschland en Italië zoo gespannen is, van aard lijkt om druk kommentaar in de diplomatische kringen tc verwekken IS D£ PLAATSING VAN BESCHIKBAAR GELD IN 0ediscosï4ees-ï2 op 6 maand Welke is de ware toedracht Generaal Kestens had (besloten de regi menten, die in 1914 werden verdubbeld, af te schaffen. Zooals men weet, werden in 't begin van den oorlog nieuwe regimenten ge vormd, zooals dit' ook in andere oorlog voerende landen, namelijk in Frankrijk, het geval was. Dit besluit is van over een lieelen tijd bekend; toen 'het door generaal Ke-.tens werd genomen vond iedereen het na tuurlijk, in alle geval niemand opende den mond. niemand kwam er tegen op, niemand was verontwaardigd. Deze overtollige regimenten zijn nu ontbonden c-n linnne vaandels werden Dinsdag naar het Legermuseum overge bracht. Ook in Frankrijk werden 'dezelfde maatregelen getroffen en werden de vaandels naar hot Hotel der Invalieden te Parijs gebracht; Bij onze Zuiderburen is dié vader- landsc'he plechtigheid in vollen ernst ge beurd, heeft er niemand ook maar eMi oogenblik aan gedacht dat men het le ger verminderde, dat er aan 's lands weerbaarheid cenig nadeel werd berok kend. Zekere elementen in ons land hebben de gemoederen willen opzwaepen naar aanleiding van die gebeurtenis en heb ben al de lierric op touw gezet enfin, zij hebben zicn nationalisiischer willen aan stellen dan de moest hevige onder de Fransdhe nationalisten, die te Parijs, in dezelfde omstandigheid, thuis bleven Ziedaar de ware toedracht van de zaak. Dc bladen die uit het geval politieke munt slaan, zoowel die van de kleur Nation Beige als die van dc kleur Etoile Beige wachten zich wel de fei ten weer te geven .zooals zij zich voor doen, zooals zij noch gekikt of gemikt hebben als het besluit van dc afschaf fing der overtollige regimenten werd ge nomen. Zij verkiezen het volk te misleiden en bet voor te stellen alsof M. Poullet de man is die het leger ontreddert en de vaandels in een verloren hoek gaat ver bergen. Ook de TJhra-Kationalisten, van het genre Pierre Nothomb, waarbij zich de mannen aansluiten die het bladje Lo Faisceau Beige v. uitgeven en die van Fascisme droomen, (hadden verleden week'op eene meeting tc Brussel de of ficieren aan gozer... tot daden over te gaan Al die ophitsingen (hebben hun vrucht gedragen en de betooging tegen M. Poullet uitgelokt. Zelfs wie AI. Poul let niet in 't hart draagt, noch met zijne politiek ingenomen is, moet erkennen dat men hier van hem dc zondenbok wil maken voor feiten, die in Frankrijk zeer natuurlijk werden goacfht. Generaal Collyns heeft, toen hij tot de manifesteèrders sprak, het juiste woord gevonden toen hij zegde dat hier eene vaderlandsehë plechtigheid plaats bad en geen manifestatie. lZi j die van eene vaderlandsehë plech- ligheid eene manifestatie maken mogen dit. voor hun rekening nemen. Is nu de beieekenis van dit Incident groot Zij die het opblazen tot een historische dag vergeten dat de Bel gen een zeer nuchter volk zijn, dio heel goed politieke knepen uit werkelijke po litieke stroomingen weten te onderschei den. Het incident is en (blijft ëeri louter Brusselscli incident, waarbij alleen de li berale politieke winkel mee gekalandcerd moet worden. Wij doen er niet aan mee en wij zetten onze lezers aan er zoo kalm bij te blij-» ven alsof er niets gebeurd ware. Laat hen zoo kalm blijven en zoo waardig als de Parijzer bevolking bij het overbrengen der vaandels naar het Le germuseum Men betoont aan" het vaandel dan eerst werkelijk eer als men het h'ooger stelt dan al ons ipolitiek' gehaspel en als men het boven cle politiek der par tijen houdt. ZEVENTIENDE LIJST. Overdr. der vorige listen: fr.75.007.25: Naamloos, Hooglede, 500; Baron An- cion, Luik, 100; Wed. Klein Brucker, Aarlen, 25; Onbekend, Loo, 25; Mevr. Maurice van de Zanden, 100; Naamloos Oude-God, 100; H.V.C., 100; M. Paul Quinct, Bergen, 100; Da men van St. Ca rol us, Peruwelz, 100; Dr Fl. Janssens, Leuven, 50; Al. en Mevr. Grostils, Gos» selies, 50; E.H. Deshaoyes, pastoor Bach- te-Marla-Leerne, 100; ,M. Edm. Froidu- re, Heyst-aan-Zee, 50Zusters Apos tol in nen, Gent, 100; Naamloos, Assche, 100; Th. A. M., Tlioiout, 50; M. en Mevr. G. do Pierpont, 100Damen Benediktij- nerscn. 100; E.B. Luik, 200; M. cn Mevr. Paul Hanquet, Luik, 100; Ka nunnik II. 'Rutten, 50; De Dochters van het Kruis, Luik, 100 M. en Mevr. M P. id., 50; Mgr Joseff, deken van liet ka pittel, 100; Uit dankbaarheid aan St. Antonius, 100; De Broeders Alexianen, Leuven, 100; Voor eene genezing, As sche, 100M. en Mevr. Pedher, Boussu, 100L. van der Rest, 100M. en Mevr. Heiligen Morv, Nijveï, 50; Goossens ge broeders. Brussel, 200; 'Graaf en Ctravin de Hemrieourt cle Grunne, 100; M. Re- nard de Lil, Brussel, 20; Voor Kerk en Paus, Tourinnes. 10; F. P., Brussel, 5; S.G.B., Perwez. 5; Naamloos, 20; P.D., Thicu, 10; L.M., 5; A.D. 10 2de stor ting Pan, 5; H. Vader zegen mijn zoon Etterbeek, 5: IJ. Jesus, (help mij, Aude- naerde, 5; Ter intentie van Kardinaal Mereier, 5II. Ilart van Jesus, bescherm mijn broeder, 5; Ter eero van het II Ilart, Koeckelberg, 5; P.J. Anderleohtj 10; J. Vanrijckegem Dcssein, Gel uwe, 15; Naamloos,5; eene werkvrouw, 10 C. De Froy, Geeraardsbergen, 5; Opdal er moed..., 5; Tot zegen mijner familie, 10 Van rond Lisieux, 5; O. Derycke, Kcrkhovc, 20Om eene genezing, Ele- wyt, 20Opdat het TI. Hart mij verhoo- re, Rhode, 5; A.A.D., Kortrijk, 10; E, Goreux, Fareiennes, 5; Naamloos, Wil- ryck, 5Ter eere van het IJ. Hart, 20 Naamloos, 5; Christus-Koning, Lozer, 20 Naamloos, Montigny, 10; E.H. Si moons, Alg. Best., Gent, 20; R.DM* Leuven, 50. Totaal: fr. 78.727.25. De bestuurder van een groot magazijii uit liet centrum van Brussel heeft van zijn personeel een brief ontvangen, waarin o.m. wordt gezegd dat, den dag na de afhouding van de som, bij do wet voorzien, in zake de bediendenpen- sioenon, de slaking zal worden uitge roepen. Deze staking zal niet tegen den' 'bloei van het huis gericht zijn, maar wel tegen de wet, die zij een aanslag noemen, op persoonlijke vrijheid. Naar verluidt hebben zëketre bedien den in andere steden van het land oolc een dergelijke houding aangenomen. Anderdeels zouden eok eenige be stuurders van handelshuizen zich weit gerachtig teonen om de wet toe te pas-» Vele herbergiers zijn nopens de laaf- ste wet van 31 December 1925 (art 56)j op de openingstaks nog onwetende. Deze wet stelt eennieuw regiem irï voege in het vervolg zal degene dio eene herberg openen wil, niet meer ver-» plicht zijn te betalen aan den fiscus ten titel van openingstaks voor zijn debiet, driemaal do huiswaarde der plaatsen die nende daartoe, maar slechts eenmaal die waarde, met een vast minimum. Maar alle vijf jaren zullen do herbër-» giers opnieuw die taks moeten vereffo-» nen in de plaats van alle vijftien jaren zooals vroeger. Alen denkt ook dat "de wet öp ?fc gëw bruik van aleool afgeschaft is. Dat is niet waar. Alle bezit van alcoolisdie dranken is immer verboden bij een her-» bergier. De agenten van den fiscus zoo wel als alle andere verbalisanten, mogen procc3-verbalen opstellen in al de ver trekken toegankelijk voor het publiek en op alle uren van cle opening der hor- Iberg. Maar in de private vertrekken mag de verbalisant slechts optreden mits eene toelating van den heer vrederechter, van het kanton. Zoo is de wet heden, én wij dachtéS dat het nuttig was deze ons publiek op'-» nieuw ter kennis te brengen.

De Volksstem | 1926 | | pagina 1