Wmm de Jielif DE WITT PILLEN Het geheim van Mongoitiery Hall £eii worsteling om millioenen Os Schatkislbons op 6 maand mm- HELP DE NATUUR U Heropening van het Parlement Eeu eiland dat zich vanzelf bekeerd Diefstal te Swevegheni De linantieele onderhandelingen De slatie van Leuven in brand Droeve <!ood Erg rijwicióngeluk te Èróndegf in Hand verpletterd Aulo tegen moto 7 tera Terugbetaling gewaarborgd Uitgeschud door een taxivoerder TE ONTDOEN Verzachting in eenige uren. NEEM DE Voor de Nieren en de Blaas l5e Kamer zal li are werkzaamheden hervatten op Dinsdag e.'k. Die zitting zal besteed worden aan enkele interpel laties. Woensdag zal de bespreking aanvangen ©ver (het ontwerp van wet van de regecring op den militairen diensttijd. Do lieer Marck," verslagge ver, heeft zijn verslag ingedityad dat lieden aan de Kamerleden zal worden uitgedeeld. De Commissie van geldwezen van de Kamer is dezer dagen bijeengeroepen ten einde een mededeeling te hooren van den minister van financien over den financieèlen toestand en over de jongste onderhandelingen met de ban: kiers uit den vreemde. Ook de commissie voor de parlemen taire workzaamlhodcn zal bijeenkomen Ten gevolge van de nieuwe regeling op het rechterlijk verlof zal ook de Kamer Tsaar verlof moeten vervroegen. De Ka mer zal dus, mot verlof gaan op 15 .Ju li c.k. Dc zittijd zal dus twee maand en half duren. Br is dus geen tijd té veel om oen grondige bespreking over de bud jet ten te houden. Daar evenwel de Kamer vroeger dan andere jaren met verlof gaat, zal de ■lieropening plaats hebben niet in do maand November, doch in dc maand October. Dc Kamer zal alsdan de padhtwet. de luiiéhuurwet, de Noord-Zuid verbin ding, enz., bespreken. BURCERSBANK VAN AELST. 4,50 0/0 in rekening op zicht; 5,75 0/0 niet 15 dagen voorbericht; 6,25 0/0 met 1 maand voorbericht; 6,500/0 'sjaars op Depositos voor 3 maand vast; 7,00 0/0 6 maand en 1 jaar vast; Halfmaandelijksche rekeningen heden 6 0/0 (veranderlijk). Spaarkas6 0/0. (Van deze interesten zijn de belastingen af te houden.) 888 Een juist te Rome aangekomen mis sie-overste van de Karolincn heel't een meitkwaardig bekeermgsgeval verteld van de bevolking van een eiland in Oceanic, die vanzelf tot Tiet Christen dom is overgegaan. In dc bijna eindclooze reeks groote cn kleine eilanden van de Karolinen trekken- de missionarissen van eiland tol eiland om de inboorlingen voor liet geloof te winnen. IIoc groot was Qiun verbazing, al dus vertelde de missionaris,, toen zij op een tot nog toe nooit door missionaris- pen bezocht eiland aankwamen, waar de bevolking eenige honderden gezin nen, reeds voor 'het grootste gedeelte katholiek bleek te zijn. Zij kenden de gewone gebeden, de geboden en de voornaamste geloofspunten zeer goed. Dé bewoners waren zelfs gedoopt. [Het doopsel (hadden zij weliswaar el kaar doch nauwkeurig volgens de voorschriften toegediend. Plet geheim was spoedig opgelost. Eenige jaren was een cliristen gewor den familie op het eiland gekomen. En dit gezin had het voor zijn apostolische jplkiht- gehouden om langzamerhand ook dc andere eilandbewoners tot het christelijk geloof te brengen. Dit is zeer zeker een zeldzaam voor beeld van leekenapos'olaat en doet. ons herinneren aan liet bekeeri ngswerk door sommige Portugeczen in den In- disehen Archipel in do zestiende eeuw. Zaterdagnacht werd alhier in het lo kaal der Kristen Werklieden, Oote- ghemstraat, een stoutmoedige diefstal gepleegd. Dieven die 'hun plan goed cp voorhand beraamd hebben en met ue ligging en gebruiken allerbest moes ten bekend zijn, hebben zidli Zaterdag avond in het lokaal latën insluiten. Toen de bewoner. Gustaaf Vantroost met zij n gezin ter ruste was, kwamen de schelmen uit 'hunne schuilplaats en drongen in den winkel, alwaar zij den inhoud der tooglade, omtrent 300 fr., roofden. Vervolgens maalkten zij nog voor 4.000 fr. stoffen, kou sen, schorten en allerlei koopwaren buit en verlieten liet huis langs de voordeur. Daar men op geen enkele deur of vensier sporen van braak ontdekt heeft, vermoedt men dat zij ziel» gelijk wij zegden, des avonds, als dc toeloop groot is, heten insluiten. De 'bewoner, door het blaflften van zijnen .hond gewekt, opendo 'het venster zijner slaapkamer en loste ver- selieidene schoten, maar te laat dc ke rels, vroren reeds met hunnen buit gaan vliegen. Een onderzoek is door de gen darmen geopend. ■M. Janssen, minister van financies, heeft Maandag avond en Dinsdag mor- gend zijne besprekingen met de afge vaardigden der Brusselsclie banken voortgozet.Het ging over de voorwaarden der consolidatie van de vlottende schuld bij den vervaldag van December aan staande. Men weet dat elkeen 't akkoord is in grondbegin, doch de bijzonderhe den der toepassing moeten nog geregeld worden. 'Dinsdag, om 3 3/2 uur, deed het ge rucht de ronde dat 'brand ontstaan was op een der zolders van Tiet statiegebouw. Inderdaad, aan den linkervleugel, waar het postbureel is gevestigd, zag men de vlammen buiten -hot dak opstijgen. De pompiers waren spoedig ter plaat se met gansdh hun bluscihmateriaal en vielen dapper het vuur aan, met ver schillende spuiten langsheen de vens ters. Doordien de daken mot. zink be legd zijn, kon het vuur aldaar niet doordringen en gemakkelijker voorde- ringen maken binnenwaarts. Niettegenstaande had men op oen half uur den brand overmeesterd.Het personeel van het postburetel haastte zich alle archieven en materiaal van het gelijkvloers in veiligheid te bren gen. De schade is dan ook niet zeer aanzienlijk. Echter is gansch de hou ten zoldering onder het zinken dak heelemaal verkoold. Dank zij den strijd onzer pompiers, heeft men misschien, eene groote ramp voorkomen. Men kent de oorzaak niet van den ibrand. Op den zolder loopen allerlei draden dooreen van de electriciteit verlichting, enz. en denkelijk kan eene 'kortsluiting der electriciteit wel don brand verwelkt hebben. Over eenige dagen was de landbou wer. Verdondk van St. Martens-Laethem, uit zijne woning verdwenen. Maandag vond zekeren Femand Baes, hem i!n' eene gracht liggen op een afgelegen plaats te midden in het veld. Hij deed Verdonck naar zijn huis overbrengen. Al gemeen werd gedacht da.t hij moest ver moord geworden zijn," docfh uit het on derzoek van een dokter is gebleken dat de man aan eene natuurlijke dood gester- door Miss GLEVERSON. 21ste Vervolg en slot. "Later, toen de gasten vertrokken wa ren, liet de squire Philippa en Merry va le roepen. Gladys zeide miss Elliott, ga mee, lieve. Gij hebt deelgenomen in mijne smart; nu moet gij ook deel (hebben aan mijn geluk. De oude 'lieer zag mij vriendelijk en glimlachend aan; Gladys Dustall, zeide liij, gij moet voortaan mijne dochter zijn, want mijp éënig kind laat mij in den steek... Maar Philippa sloeg beur annen om zijn hals. 'Neen, vader, riep.zij uit. ik laat u niet in den steek, en blijf op Mongome- ry Hall Luister nu eens naar mijn voorstel, hernam dc squire. ?t Is vandaag de vijf entwintigste December, en Phiüppa moet voor 7 Januari getrouwd zijn wil zi j in 't bezit van Mongomery Hall blij ven. Robert, tracht nu, haar over te ha len, den dag voor de 1. ruil oft vast Ie stel len, terwijl ik met Gladys over de loe- 'Jjereidselen Vöor de plechtigheid spreek. Merry vale begon fluisterend zijne zaak te bepleiten, en na verloop van twee of 'drie minuten riep (hij ons toe All right Als er geen «stoffelij ke» 'bezwaren tegen ons plan bestaan, zullen wij op Nieuv jaarsdag bruiloft vieren. Zoo bleef het bepaald. De bruiloft moest een feest worden, zoo heerlijk en schoon, dat de oude mu ren van Mongomery Hall nimmer iets dergelijks aanschouwd hebben. Geheel dc adel der omstreek Werd uilgenoodigd, en op Philippa'suitdrukkelijk verlan gen zou ik tussöhen de talrijke bruidsjof fers de eerste plaats innemen. 1 De squire deed alles, wat in zijn ver mogen stond, om Merryvale de grootst mogelijke eer te bewijzen. Toen Robert bezwaaar opperde tegen de iet-wat verdreven praoht van 'liet feest, antwoordde de oude lieer Laat mij begaan, Robert. Iedereen moet welen, hoe vurig ik verlang, u •schadeloos te stellen voor het onrecht, u aangedaan. Op NieuWaarsdag pri jkte het aardrijk in wit bruiloftsgewaad. Het kasteel was overheerlijk gesierd maar aile schoon heid, die ons omringde, verloor voor mij licür* glans, als ik op (liet wonderlief lijk gelaat van" Merry vale's bruid staar de. Men had ook lord Riverstone tor brui loft uilgenoodigd, en gaarne was jiij ge- Een inwoner van Lede, zekeren Van Diependael, kwam Zondag voormiddag mot zijn rijwiel den Gentschen steon- weg opgereden te Erondegem, teen hij voor de koorsrenners der Roi^de van ■Vlaanderen moest afwijken waardoor hij in botsing kwam met een derden persoon die op dit oogenblik per velo kwam voorbijgereden cn welke over het lichaam van Van Diependael bolde waardoor deze drie ribben gebroken werd. Bij liet vallen'had hij eene gapen de wonde aan het hoofd bekomen. Hij werd na verzorging naar zijn huis over gebracht. Maandag voormiddag rond 9 uur, kwam zekeren Ernest Vlieger, bakker te Heldergém, den steenweg opgereden toen hij door het haperen van zijn ketting te gen een kar terecht.kwam, waardoor liij de rechterhand verpletterd werd. Eene velokoers, komende van \Vaere- gfheni, reed Zondag namiddag langs den Olsenosteenweg te Óruyéhautem, gevolgd van antes cn motcis. De officieeie auto wilde aan do herberg Het Winkelke een moto voorbijsteken, doch eene bot sing had plaats en de twee personen die op den moto zaten, inwoners van Kor- trijk, werden ten gronde geslingerd, erg gekwetst aan het hoofd en aan de schou ders. Beiden worden ter plaatse verzorgd en konden 's avonds met den trein naar huis kceren. is bot best beleggingsmiddel en hot meest gekende. OP KOUT TERMIJN In den nacht van Maandag, rond 3 uur nam M. Férd. "Foort, wonende Je Etterbeek, op den Waversdhen steen- weg 82*2, een huurauto welke voor een huis in de Van Artveldesteaat te Brussel stond, om ermede huiswaarts te koeren. In de De Tlheuxstraat hield de chauf feur stil. M. Foórt, d'e uitstapte om te zien wat er gaande was, werd door den chauffeur vastgegrepen, afgetroefd, en van zijn portefeuille "beroofd, waarin 1800 frank slak.1 De chauffeur sprong na dit sohelmstiikHJlings op zijn auto en ïieed er met derde versnelling van door. M. Foort, van zij ft kant is zijn beklag gaan doen op liet" policieeammissariaat van Etterbeek, 'hetwelk hei signalement van den schelm in alle richtingen uit gezonden lieeft. Het nummer van de huurauto is echter niet gekend. PLECHTIGE COMMUNIE Ten bureele dezer Kerkstraat, 21,groote en schoone keus van kerkboeken, lion- derde verschiilige models, Paternosters in zilver en andere. Rijke keus van eerste en plechtige com- muniebeeldekens aan 10 fr. de 25 met gouden druk. komen. Terwijl de andere gasten Philippa en Robert omstuwden en gelukwensch- ten, kwam hij mij opzoeken Gladys, zeide 'liij, voor den eersten keer mijn voorndam gebruikende, Gla dys, ik dieft) u iels te vragen. Wilt ge mij voor een oogenblik te woord staan? Zwijgend volgde ik hem naar eene vensternis, én .zwijgend liet ik den blik over liet besneeuwde landschap do len. Hij wendde ziejh tot mij, zag mij aan met een blik, dien ik nimmer vergeten zal, en vroeg mijne hand. Welk eene verassing iZeifs niet in mijn eigen hart had ik mijne liefde; voor Riverstone durven bekennen.. Henry Rich court was spoedig hersteld en keerde zoodra mogelijk terug naar zijn reginivftt. Tot bet laatste oogenblik zijns leyens had hij berouw over de be gane fouten. Hij vond don dood op 't veld van oere, en de gesel;iedrollen des oor logs prijzen hém een dappere Telken jare, wahrieer de klokken haar Kerstzang beieren', wordt mijne ziel door zoete herinneringen overstelpt. In den geest aanschouw Ik dan weer het rijk versierd kasteel, liet overgelukkig bruids paar en hoor ik van de bevende lip pen mijns dierbaren gemaals die vrage. zoo heerlijk Gladys, wilt gij de mij ne worden Boetstraffelijke Reohfbinkte Brussel. Een heetgebakerde konsul. Op 8 Juni j.l. bevond zich de heer Ber nardo V., konsiil van een Zuid-Ameri- kaansche republiek op de renbaan te Boschvoorde. Daar had hij 200 fr. gezet op een paard dat werd geplaatst en won aldus 900 fr. Hij begaf zich naar de plaats der weddingschappen om zijn winst in ontvangst te nemen, maar vond zijn kaartje niet meer terug. Op hetzelfde oogenblik, bood zich een ander speler, de h. Miro, aan om een inzet van 200 fr. te trekken op het zelfde paard. De konsul schold daarop de h. Miro uit op de meest onwaardige manier. De kom- missarissen van de renbaan en politie kwamen tusschenbeiden, en dreven de menigte uiteen. De 900 fr. werden aan de h. Miro uitbetaald, en deze diende klacht in tegen den h. Bernardo V. In den avond begaf zich de konsul naar de woning van den h. Miro en verwekte daar nieuwe wanorde. Uit het onderzoek is gebleken dat het kaartje van den heer Bernardo V. niet werd gestolen. Een bookmaker had aan de kommissarissen van de renbaan 900 fr. gestort, bedrag van een niet afgehaalde winst. En getuigen zijn nadien komen ver klaren, dat de konsul zijn kaartje terugge vonden had. De h. "Bernardo V. verscheen voor de 16e kamer en werd veroordeeld tot een boete van 300 fr. en het betalen van 500 fr. schadevergoeding aan den h. Miro, die zich burgerlijke partij had gesteld. BOETSTRAFFELIJKE RECHTBANK TE CHARLEROI. Hei nachtwerk bij de bakkers. Maandag deed de rechtbank uitspraak in deze zonderlinge zaak. Enkele dagen geleden melden wij dat de N. Mij Le Bon Grain uit Morlanwelz, vervolgd was wegens overtreding van de achturen wet cn wegens nachtwerk. De maatschappij werd daartoe gedwongen door de herstel lingen en vergrootingswerken, welke zij juist uitvoerden, om zich in regel te stel len met de wet, doch zij zag zich verplicht nachtwerk te verrichten óm haar klanten te kunnen voldoen; zij hacl overigens haar kapitaal verhoogd lót 4 1/2 millioen om de onkosten te dekken. De rechtbank, d.'ze feiten in acht ne mende sprak de heer Huberiandt, be stuurder der voornoemde maatschappij, vrij, daar deze haar goeden wil getojn\i heeft, doch tijdelijk inde onmogelijkheid was, de wet na te leven. Lees hoe Mr Leopold Heus in zijn geval gelukt hoeft: Mr Leopold Heus, 6, rue des Mastelles, G i lly, verklaart onsGedurende nicer dan twee jaar, lieb ik afschruwelijk van de jicht geleden en die afschruwclijke pijn verliet mij slechts als ik mij op mijnen rug legde. Alhoewel ik alles probeerde wat ze mij aanbevolen hadden, deden mij dc genees middelen niet het minste goed, tot op den dag dat een vriend mij overtuigde de De Witt Pillen te probeereü. Wat wonderbaar geneesmiddel! De eerste dosis verdreef mijne pijn en een enkel fleschjo genas mij gansch. De De Witt Pillen werken snel omdat zij de Natuur helpen. Zij laten aan de nieren toe de diensten te verrichten voor dewelke de Na tuur hun geschapen heeft en 't is de reden om dewelke zij uitslagen geven die men onmogelijk door een ander middel kan verkrijgen. De druipbaden en de oliën kun nen de zenuwen verstijven cn de pijn in slaap maken, maar de ver standige personen zien gauw dat liet aan dio verschillende remedies heel en gansch onmogelijk is in het vel, het vleescli, de spieren en dik wijls in de beenderen zelf te drin gen om de zoo hard als graniet kris tallijnen van piszuur, die de pijn. der jicht veroorzaken te ontbinden. De Natuur heeft u nieren gegeven» voor uw bloed te zijgen en uw lichaam vrij te houden van dat scha delijk piszuur, en den bijval der De Witt Pillen is' alleenlijk gegeven aan het feit dat ze de nieren zuive ren, genezen, prikkelen en verster ken. De w aarde der De Witt Pillen kan maar geacht worden door degenen die ze gebrüikt hebben. Neem ze voor de Rheumatik, de Rugpijn, de Lumbago of heup- jicht en in eenige uren zullen zij u eene verzachting brengen, maar deuk niet dat hun nut niet verder gaat. De Do Witt Pillen moesten van tijd tot tijd als een inwendig verzuiveringsmiddel genomen worden, om de lenden, de blaas en al de waterorganen te zuiveren; als ■uitslag, zult gij u gezonder cn sterker gevoelen. Zij zouden ook moeten genomen worden op het oogenblik dat de voorteekens zooals brandend water, aanlading van water, gezwollen gewrichten, lichaamshitte of pijn u waarschuwen van de tegenwoordigheid van een overvloed van piszuur in uw bloed. Do De Witt Pillen zijn verkrijgbaar in al de goede apotheken, aan den prijs van fr. 6.50 het klein fleschje en 10 frank het groot fleschje dat 2 1/2 maal het klein bevat. E C De Witt C° Ltd, 22, rue de la Glacière, Brussel naar het Engolsch DOOR H. Verbiest I. 'Men schreef liet jaar Omes Hcer.en 1752. Mijn vader hield de (herberg The Old King Charles aan den weg van Bristol, niet ver van het strand gelegen. Zékeren dag kwam een bejaarde zee man, op wiens door de zon verbrand ge zicht oen lang vuurrood lidleekon gloeide bij ons zijn introk nemen. Mij dunkt, ik zie hem nog aankomen, gevolgd door zijn mat rozen koffer, dien een sjouwer voor •hem kruide. Ilij was Uioog en forscöi gebouwd en droeg een geteerde Laar- tres (staart), welke dén vettigen kraag van zijn oude, blauw-lakensche jas nog smeriger moest maken. Nu-en-dan bleef hij een oogenblik staan, liet den blik over de foaai weiden en neuriede met lieeséhe, «krakende» stem een 'be kend matrozenlied. Eindelijk trad (hij binnen eh riep be velend Een glas rum! Hij ledigde het langzaam, smakte als echt fijnproever met dg long, en be keek toen achtereenvolgens de steile - kust, ons uithangbord en de meubelen der gelagkamer. Die baai, verklaarde (hij, is juist wat ik hebben moete cn de ligging van huis bevalt mij uitstékend... veel \olk «hier, kameraad? Helaas! neen, antwoordde vader. Des 1e ibèter! Ik ben geen liefhéb- ber van al dat geloop. Hij wendde ziéli tot den man, dio den koffer kruide, en riep hem toe Holavriend, zet dat ding voor zichtig op den grond en sleep 't hier binnen... Ik zal eenigen tijd (hier blij ven... Wees maar niet bang: omslag hoeft ge voor mij niet te maken; iüc heb 'n hekel aan «kompdimeoten» en ben met alles tevreden, 'n Beetje rum, eieren, een stuk ham, on die rotsen, vanwaar men de beweging op den groo- ton plas kan zienméér vraag ik niet... Mijn naam?... Noem mij «kapitein», als gij wilt... Ha! nu zie ik, waar de schoen u 't moest wringt... Ook onder dat opzicht kan ik u geruststellengeld heb ik in overvloed. Kijk maar! Zoo sprekende wierp (liij drie of ader goudstukken op den grond, waarna hij voortging: Heb ik dat opgegeten en opge dronken, zeg 't mij dan. In weerwil van zijn smerig gewaad en ruwe taal, had de vreemdeling eerder 'het voorkomen yah e$ö gtuyrman of

De Volksstem | 1926 | | pagina 2