Een worsteling om miliioenen 3. De Gemeenlekiezingen Mergelgroeve ingestort in Limburg Doodelijke val Zonderlinge diefstal le Gent Bloedige kermis le Alsemberg Een verdacht overlijden Het lijk van Prins Napoleon Een man wordt razend en sterft De sneeuw en koude in Duilsehland Assisenhof van OosHlaantisren Door zijn hoedanigheid is de Chevrolet gedurende geheel zijn bestaan. Hl. Bené DE WILDE ZUINIGHEID HOEDANIGHEID SIERLIJKHEID De midden afdeel ing der ICamer beeft met algemeene stemmen, min ééne, het wetsvoorstel aangenomen, dat de ge meen (ekieziDgen vaststelt op den derden Zondag van (September. .VERSCHEIDENE DOOD'EN EN GEKWETSTEN. Men weet, dat sinds eeuwen de om streken van Maastricht rijk zijn aan mer gelgroeven, welke door de bewoners der dorpen uitgebaat worden. Alzoo bestaan er te Valkenburg dc vermaarde onder- stardsehe groeven, waar de Catacomben van It ome" op uitstekende wijze zijn na- gebotst. Ook aan don linkeroever der Maas be staan er uitgestrekte groeven n L te Can- ne, S.-S.-Bolré, enz. Nu nog wórden er door zekere jxrsonen mcrgelblokken uit gekapt, dienstig voor het bouwen van huizen. Te Canno, langs den weg vanj Vroen- hoven, aan de Holla ndsdh-Belgisehe grens, bestaat er ook zulke groeve w&ar vc-rschilïende (bewoners niet kar en paard bezig waren uit gra vingen te doen, te laden, "enz. Dinsdag is er eenc erge instorting ge beurd. Men weet nog niet door welke oorzaal:. Een genaamde Yreyens Gerard werd dood onder de instorting opgehaald. Twee anderen, Vreijens Nicolas en •Vandeuren Marcel, werden doodelijk ge kwetst. Moreken Jan en Hermans Hu- bert zijn erg gekwetst. Deze vier laatsten werden naar het gasthuis van Tongoren overgebracht. Nog twee werkers, Sdhiepers Antoon en Vreijens Martin zitten nog ingesloten met paard en kar. Het parket van Tongeren hoeft zich Dinsdagnamiddag Ier plaatse begeven, ten einde een onderzoek in te stellen. Nadere bi j zonder heden. Reeds een paar dagen (had men in de mergelgroeven eene soort onderaardsch gcdommel gehoord, dodh niemand had daar veel aandacht aan verleend, daar zulks nog gebeurd was. Maandag 'had men er heel den dag gegraven en Dinsdag morgend rond 7 ure, bevonden zich een twintigtal arbei ders aan den ingang der groeve om liet werk te (hernemen, toen eensklaps de in storting plaats had. Al de werklieden wérden doorheen geslingerd, sommigen wel Vijftig nieters ver, ten gevolge der luoh tverpl aatsing. Een zware ijzeren bascüul werd 150 meters verre weggeslingerd. Weldra 'kwam er hulp opdagen. On gelukkiglijk waren er dooden en gekwets ten. De genaamde Cerard Vreyens was te- gén een j^aal der elektrieke leiding ge slingerd geworden en Ibleef op den slag dood. Maicei Yandeuren, 67 jaar oud, gehuwd en vader van verscheidene kin deren on Jean Merken, 17 jaar oud zijn overleden ten gevolge van schedelbreu ken terwijl men hen naar het gasthuis van Tongeren overbracht. Nog dri?. an dci'o zwaar gekwetsten werden opgeno men de 17 jarige Hubert Hermans, do 18 jarige Nicolas Vreyens en de 19 jari ge Pierre lluyters. Allen hebben erge breuken en verwondingen aan het hoofd en ledematen. Er zijn ook nog twee vermisten de 86 jarige jonggezel Antoine Scheppers, die zich met zijn paard in de groese be- naar liet Engelsch DOOR 3rl. Verbiest 24ste A"ervolg. Zooals gij wilt... Maar ik verzoek u nogmaals, mij te behandelen als ('par lementair Om nu het kind bij zijn naam te noemen wij willen den schat, en wij zuilen hein bemachtigen. Wat u betreft, gij staat er natuurlijk op, uw le ven te redden, en dat kunt gij ook. Niet waar kapitein gij 'licbt zekere kaart in uw bezit.. Dat is wel mogelijk. Kom, zegt doodeenvoudig «ja»! Welnu, die kaart moeten wij hebben. Overigens, kapitein, ben ik nimmer uw vijand geweest. Lieg niet zoo brutaal Wij weten, wat gij van plan waart... én lachen er mee Dingsby keek hem strak in de oogen en begon kalm eene pijp te stopper. Gelooft gij waarlijk alles, wat 'die Bloom field u aan den neus hangt riep Kraft ing uit. Bloom field Die heeft mij niets gezegd, en ik heb hem niets gevraagd. Maar toch bén ik op de hoogte. Meent- ge waarlijk Maar-ik zie, dat gij bezig rijt-, uwe pijp te stoppen, eu zal de vrijheid nemen, ook 'n trekje te doen. vond en de 18 jarige Martin Vreyens. Men vrees c dat deze twee ongelukkigen' in dc groeve zelf onder de puinen gedood geworden zijn. Moedige redders hebben reeds gepoogd langs de luchtsehouw in de groeve Ie da len, dooh al de gaanderijen zijn door de instorting verstopt en 't is onmogelijk op 250 meters te naderen van de plaats waar de vermisten zich zouden moeten bevinden. Dinsdag avond is een luitenant, met twintig geniesoldaten van Luik ter plaats gekomen, om aan do reddingswerken te helpen. Zondag avond was zekere Verbauwhe- de Theophiel naar (huis gék omen bij zij ne zuster, de Weduwe Waelkeus, wonen de te Waereghem. Denkende dat hij de deur van de trap om naar 'boven te gaan vast had, had hij de kelderdeur gepakt en is in den kelder gevallen, s Ander daags in den voormiddag, toon men in den kelder ging, vond men er de man liggen. De dokter werd seffens ontboden en deed den man naar het gasthuis over brengen waar hij Maandag avond, rond 8 uur, overleden is. Hij werd gebo ren te Waereghem op 28 Mei 1876 en was ongehuwd. Zijne zuster noch nie mand andem had hem hooren in den kelder vallen. Zij sliepen reeds. Proef eens de lekkere BOTERSPE- CULOÖS der bakkerij DE TOEKOMST te Denderleeuw. Ze is waarlijk fijnl Maandag namiddag tussehen 3 1/4 en 4 3/4 ure 'heeft er in de kerk van St. Jan-Baptist (Brugséhepoort) te Gent-, cene eigenaardige -liefte plaats gehad, die 'het werk schijnt te zijn van een on zinnige of oen onverantwoordelijke per soon. Ziehier wat er gestolen werd: Een latijnsch boek der kerkgebruiken (Ri- ivtel)eene oude versleten stool in zwar te. zijdeeen koperen wierookséhelpeen omslag in witte zijde met goud gebor duurd en bevattende eene servet, ge naamd «corporale» die de priester tij dens de li. Mis gebruikt om den kelk te dokken; een plaket 20x10. centime ters in gkierwerk, met het opschrift «bedanking».; drie kleine vaasjes in majolica, gegarnierd met kunstmatige bloemen en drie koffertjes die men le dig .^er plaats achtergelaten heeft.' Maandag namiddag had" de foorrei ziger Hansaert, 30 jaar oud, die op de kermis van Alsembeig, met een schiet- kraam staat, in gezelschap van den jachtwachter Leon De Ridder, 45 jaar oud, wonende to St. Genius-Rode, ver scheidene herbergen bezocht. Kond 5 ure keerde hij alleen haar zij ne barak terug; een uur later kwam De Ridder, die smoordronken was, hem ha len om wederom op zwier te gaan. Daar Hansaert weigerde, schouderde de jachtwachter zijn geweer. Hansaert sprong buiten om De Ridder te ontwa penen, doclh op hetzelfde oögenblik haal de hij den haan over en de foorereiziger kreeg do geiieele lading in volle borst. De dood was oogenblikkelijk. Ooggetuigen grepen den moordenaar vast en leverden fliem in handen der gendarmen die hem opsloten. Hij stopte zijne pijp, en wel drie mi nuten rookten beide mannen zeer smake lijk en zonder een woord te spreken. Van tijd-tot-tijd keken zij elkander eens aan, drukten met den duim op den smeulen- den tabak of spuwden op den g.'ond. «Wat een komedie daéhti k. Eindelijk scheen Paul er genoeg van te hebben. Dus, sprak hij, gij geeft mij de kaart en verbindt u, niet meer op mijne kameraden te schieten. Van mijn kant laat ik u tussehen twee dingen de'keus ofwel, gij komt met ons aan boord, zoo- dra wij dén schat hebben ontdekt, en dan zal ik u op mijn eerewoord ongedeerd en op een veilig plekje aan wal zetten ofwel, gij bijft liever hier (en de stemming van mijne jongens in aanmerking genomen, zou dat misschien verkieselijk zijn), en dan deelen wij met u al de nog voorradige levensmiddelen. In dit laatste geval verbind ik mij tevens en dat kunt gij op schrift krijgen liet eerste schip het beste, dat wij tegen komen, naar hier te zonden, om u af to •halen... Hé wat zegt gij daarvan Op zulke voorwaarden hadt gij niet kunnen rékenen. En ik hoop... Zwijg En luister op uwe keurt naar mij. Wilt gi.j u overgeven, de een na de ander, zonder wapens hier komen, dan verbind ik mij, u gevankelijk en behoorlijk in de ijzers gesloten mee te nemen naar Engeland, waar gij voor de maritieme rechtbanken verschijnen zult en uwe straf ondergaan. Hebt gij daar geen lust in, maakt u dan gereed om vandaag oF morgen den duivel gezel- Het parket is gisteren verwittigd ge worden van het overlijden, in bijzondere omstandigheden van de 53-jarige vrouw Nemsdale, woonachtig in de 2e w*jk te Antwerpen. De vrouw was ;s morgens bij .-enen tandmeester geweest en had een paar in spuitingen gekregen, "s Namiddags over leed de vrouw. Eén bijgeroepen genees heer kon de oorzaak van het overlijden niet vaststellen, en het vermoeden werd vooruitgezet dat de inspuitingen, eene te groote dosis of wat ook, de oorzaak ervan was. Het lijk werd haar (het St. Elisabeth gasthuis overgebracht ter beschikking van hét parket, dat de lijkschouwing 'heeft bevolen. Reeds is een voorïoopig onderzoek in gesteld, dat heeft uitgewezen dat de zoo gezegde tandmeester, zoo maar oen gele- genheidstandmeester is, die dit 'beroep niet, mag uitoefenen en te Berohem Tvoonaöhtig is. - zal Maandag aanstaande uit Brussel naar Turijn worden vervoerd om in den grafkelder der «koninklijke familie van Italië te worden bijgezet. Men weet dat de moeder van déh prins de eenigo doch ter was van Victor Emmanuel I. 'Een werkman bakker van Leuven, was destijds slachtoffer geworden van oen ongeval en trok jaarlijks oen klein pensioen. Binnenkort móest hij nu een bepaald kapitaal trekken waardoor zijn geval heelomaal en voor altijd afgedaan (bleef. De waardevermindering van ons geld en van de som die hij ging ontvangen, moet zoozeer op zijn geestvermogen inge werkt hebben dat hij deze laatste dogen teekenen van zinsverbijstering gaf. Zondag avond mg-liep bij in do stad rond en bedreigde zoozeer dc voorbijgan gers, dat de -polieiè h^pi naar het bureel moest brengen. Een 'bijgeroepen geneesheer stelde vast dat de. man dooy jazernij was getroffen. Hij werd tijdelijk naar het (St. Pic-ters- gasthmsovergdbraeht, waar hij heden morgen overleed.: De ongelukkige -'ivas 32 jaar oud, noemde rich Eel'ix Lenaerts, uit dé Ver brande Poortgang. In liet Zwarte Woud ligt op den Feld- berg een dichte sneeuwlaag van onge veer 10 centimeters dik. Er heerschte Maandag een koude van 8 graden onder zero. Uit Oppor-Silezië wordt hevige sneeuwval gemeld, vliegtuigen, die van Leipzig kwamen, om naar Ar.naberg te vliegen, geraakten bij Hemnis, waar zij een tusschenlantüng wilden maken, in sneeuwvlagenwaardoor verder reizen door het bergland onmogelijk werd. De sneeuwwolken hingen zoo laag, dat de hooge fabrieksschouwen voor een deel daarin verscholen waren. schap te gaan 'hóuden... Wat den schat •betreft, dien zult gij niet vinden. Gij zijt niet in staat behoorlijk een schip, te sturen, en kunt niet eens vedliion Bloomfield, een opgeséhoten knaap, konclt 'ge :net uw vijven niet klein krij gen. Spaar mij dus uw ellendig gebluf.. Ga nu, gij hangt mij reeds lang de keel uit... En lc-t op hetgeen ik u zeg: den eersten keer, dat gij mij weer onder de oogen komt, krijgt ge een kogel in den rug... Weg :iu, bandiet, sluipmoordenaar, hond En hij; schopte naar Paul... De ellendeling was yree.selijk om aan te zienhet schuim stond 'hein op den bek, en de oogen traden hem uit de kaa ien. Hij kroop naar de plaats, waar hij zijn kruk had. neergesmeten, richtte zich op, spuwde naar den kapitein en brul- de Over een uur blijft er van uw dok huis geen splinter over Wie het laat ste lacht, lacht het best En zij, die het eerst sterven, zullen het minst te bekla gen zijn b - - Zijne opgewondenheid was zoo hevig, dat hij ditmaal; niet in staat was, zonder hulp over de palissaden te klimmen. De man met- de witte vlag moest liem een handje bijsteken... XXI. Kapitein Dingsby wendde rich tot ons en zeide Kinderen, ik heb mijn best gedaan om dien ellendeling boos te maken en uit te tarten. Gij hebt géhoord, dat de_ Lijst der gezworenen voor de eerste reeks, des tweeden zittijd, van het jaar H26 en waarvan de opening vastgesteld is te Gent op 31 Mei 1926, om 9 ure 's morgens. TlTELVOERENDE GEZWORENEN. ArtllUf Hauspye, ingenieur, Dierentuinlaan, 57, GentOscar Van Geertruyen, doktor in de rechten, HammeLodewijk Burny, brouwer, Aalst Joannes Dobbeleire, ijzergieter, Begijnhoflaan, 24, Gent; Leon Bosteels, brouwer en schepen, Buggen- hout Theophiel Maes, handelaar, Ham- me; PauJ Toch, handelaar, Gent, Ballen- straat, 25 Emiel Van Nuffel, landbouwer, Lebbeke; Joannes Van Dael, staatsgeper,- sionneerde, Heirnislaan, 34, CentDorsan Goethals, eigenaar, Volderstraat, 16, Gent; Lambert Chabot, ingenieur, Dierentuin laan, 25, GentDe Baer Pieter, brouwer, S'. Nicolaes; Van Wetter Henri, advokaat, Audenaerde Jacobus (Habb') Halier, handelaar, ^ooigemlaan, 127, Gent Georges Vande Velde, advokaat, Muink- kaai, 36, Gent Paul Vanderbaeghen, pleitbezorger, Dierentuinlaan, 33, Gent; Paul Eeman, notaris, MoorselAlbert Tollcnaere, fabrikant, Drongenschen steen weg, 53, GentJozef Vanderstricht, brou wer, Steendam, 60, GentFrans Van Durme, advokaat, Ketelvest, 39, Gent Jozef Mortier, handelaar, St-Marguerite- straaf, 30, GentDe Hovre August, brou wer, Kemseke Jules Lögtenburg, advo kaat, Coupure,, 139, GentArmand De Sniedt, hoedenmaker, Winkelstraat, 11, Gent Richard DeVliegher, ondernemer, Groot Meerhem, 223, Gent Gustaaf Wuisbecqz, eigenaar, Geeraardsbergen Xavier Stanier, dokter in wetenschappen, Godshuizenlaan, 7, GentArnold Vander haeghen, drukker, Veldstraat, 60, Gent Frans De Gendt, handelaar en gemeente raadslid, Denderhautcm Odilon Van der Schueren, rentenier, Aalst. Bijgevoegde Gezworenen. Emiel Tytgat, ingenieur, Muinkdréef, 4, Gent; Gustaaf Van der Meersch, beeldhouwer, Burgstraat, 67, GentVictor De Bracke- leir, ondernemer, Hoogstraat, 6, Gent Frederic Schauvlieghe, ondernemer, De Smetstraat, 39, Gent. O R D U - INKOOPPRIJS. V ergelijk de inkoop- J. prijs van de Chevrolet in verhouding tot zijn hoedanigheid. WAARDEVERMINDERING. O Dank zij zijn hooge hoedanigheid ondergaat de Chevrolet slechts een geringe waardevermindering. UITBUITING. De ondervinding van meer dan 2.000.000 eigenaars heeft bewezen dat de Chevrolet met een laag benzine en olieverbruik een hoog aantal kilometers geeft. ONDERHOUD. Het is alweer de hoedanigheid van de Chevrolet die het mogelijk maakt de herstellingsrekening tot een minimum terug te brengen. Om V te gerieven zal uw agcnl de afbetaling op termijn door lusithenkomil van de General Motors Acceptance Corporation regelcnt f>*v Ofliciecle agent voor Aalst en omstreken Garage Van der Nootstraat, 33, Aalst.Tel.332 muiters ons binnen liet uur op 't lijf zul len vallen. Zij Lebben de overmacht voor wat betreft het aantal, doch wij zijn ver schanst en staan niet onmiddellijk bloot aan hunne kogels. En dan GIJ zijt mannen, vol moed en plichtbesef ZJ.J, daarentegen, een hoop deugnieten, de schande van 'het menséhdom. Kinderen, ik reken op u Daarna ondorzodht hij alle hoeken en kanten van ons fort wees ieder rijn post aan en overtuigde zich, dat de mus ketten behoorlijk geladen waren. Aan de twee uiteinden van het ge bouw, ten Oosten en ten Wiesten, waren er sléchts twee schietgaten ten Zuiden daar bevond zicli de deur ook twee, en vijf ten Noorden. Wij beschikten over twintig mnéketten. Het brandhout was opgestapeld in vier hoopen, die wel eenigszins den vorm hadden van iafels één te midden van eiken kant der ruimte. Op elk dier tafels lagen vier geladen geweren, een zekere hoeveel heid kruit en lood, en een aantal mes sen of hartsvangers onder het bereik van do zeven verdedigers. «Dooft nu 'het vuur uit, beval de kapitein;- 't is niet koud meer, en de rook zou ons hinderen. Squire Warlington nam de ijzeren mand. ging er mee naar buiten, en liet de kolen zacht jes uitdooven op liet zand. Dic-k heeft nog niet ontbeten, her nam de kapitein. (Mijn jongen, eet gauw een stukje, en dan op uw post... Dean geef elk een glas brandewijn.. Dokter, ging hij voort, u wordt de deur toevertrouwd. Geef uw oogen den. kost, maar stel u niet (bloot aan het vuur van den vijand.. Dean moet post vatton ten Westen, en Michan ten Noorden... Mijnheer Warlington, gij zijt de besto schutter plaats u met Bloomfield ten Noorden daar hebt ge vijf schietgaten. Op dat punt dreigt ons het meeste ge vaar. Drewling, gij en ik tellen niet mee als schutters; wij zullen derhalve de taak op ons nemen, de geweren te laden, en verder een 'handje .bijsteken, waai dat noodig of nuttig mocht blijken. Zoo verliep er een uur. De duivel hale die rakkers broom- do de kapitein. Hun getalm, begint mij te vervelen. Maar juist op dat oogenblfk kwam; er leven in de brouwerij Mijnheer, vroeg Michan met zijiï gewone beleefdheid, moet ik schieten, als ik iets gewaar word 'Natuurlijk riep de kapitein. Dank u, mijnheer, zei Michan, met een lichte buiging. Een halve minuut later legde hij aaiï en schoot. Een soort van snelvuur ant woordde op die oorlogsverklaring. Ver scheidene kogels troffen de wanden van! het blokhuis, maar niet één drong bin nen. Toen de kruitdamp was opgetrok ken, was het in de bossclien rondom Biet' fort weer even stil als 1e voren. Geen' blaadje (bewoog zidh; geen wapengeflik- ker verried de aanwezigheid des vijrnds. Michan, vroeg de kapitein, hebt gij iemand geraakt Dat geloof ik niot, mijnheer, luid* do het antwoord, ft Vervolgt.);

De Volksstem | 1926 | | pagina 2