Laatste tijdingen HANDELSRECHTBANK TROMN Cirio Tomaten ''g,™ Gemeente Meldert bij Aalst. De niaagtrekkingen Bevolking in Belgie Fietser onder een auto Vreeselijk ongeluk ELIXIR DE POIDERNAAR VIEUX D'ANVËUS STADSNIEUWS jftlGOéU# Pauselijke encycliek Aiito-oogeluk DE WO LF JAG E R Belgische visschersloep vergaan De Congovliegers te Parijs Samson Kina Belangrijk Bericht filjri bijna "zeker de .voorteekens yan Won overvloed van zuurheid. Deze ^overvloed kan langzamerhand eenen Jbrand der maagviiezen. veroorzaken Jen tot zware ziekten leiden. Het min- \sle' verterings ongemjak mag niet ver- iwaarloosd worden en een half koffie-, .'lepeltje Magnésie Bismurée in een weinig water na de maaltijden geno- ;i»cn, zal er een einde aan stellen. Do 'Magnésie Bismurée maakt den over vloed van zuur werkeloos en doet dé gisting ophouden, latende alzoo eene gezonde en normale spijsvertering .toé, zonder ontsteltenis noch pijn. De Magnésie Bismurée die hare bewijzen sedert lange jaren* gedaan heeft, is verkrijgbaar in alle apotheken. Tevre denheid gewaarborgd of geld weerge ven. .77. "Volgens de laatste statistieken zijn ,er in ons Band 7.8i 1.876 inwoners, ver deeld in 3.850.600 van het mannelijk en 3.952.276 van het vrouwelijk geslacht. Donderdagachternben, wou zekere iVerJée Dominique per fiets te Erembo- degem-Terjoden uit een zijstraat, aan het hof De Pauw den Georaards- bcrgschen steenweg oprijden, toen hij langs achter gevat werd door een auto, die uit de richting van Aalst kwam en die pijlsnel verdween. Verlée werd van zijn fiets geslingerd en kwam in dé gracht terecht. Hij werd aan den rech terarm en het hoofd gekwetst. Het rij wiel was totaal ontredderd. TWEE WERKLIEDEN DEERLIJK VERBRAND. Donderdag namiddag, rond 5 uur, is er op de konfijtfabriek De Bie, van de lieeren Van der Poorten-Heirbrug, te Lokeren een schrikkelijk ongeluk ge beurd. De genaamde Hector De Backer, meerstergast, kwam met een ketel ko kend suiker in de handen, toen-een twee de werkman hem legen het lijf aanliep en in den ketel kokend suiker terecht kwam. Ook de tweede werkman werd erg verbrand door het uitsputlen van ziedend vocht. De Backer was* schrikkelijk verbrand aan beide armen en gelaat. Beide werk lieden huilden van de pijn. Een spoedig bijgeroepen geneesheer deed dé béide ongelukkigen ter verzorging naar het hospitaal voeren. Dat verschrikkelijk ongeluk bracht diepe ontroering teweeg onder de werk gezellen der slachtoffers. VRAAGT de fijne EN OUDE GEZ6NDHB1DSGENEVER Depothouders W COESSENS, Molendries, 20, Ti. DE JAEGHER, Binnenstraat, AALST. 506 Zondagsrust Dc apotheken zijn* allen open tot 's middags. Zal 's namiddag, alleen open blijven de apotheek van M. Quintyn, Korte Zoutstraat. N. B. De apotheken sluiten dagelijks om 20 uren. RETRETTENBOND. De inschrij ving voor toekomende gesloten retret, welke zal plaats hebben te Gent, Zondag 4 Juli, kan genomen worden bij Jufvrouw Glénisson, Statieplein, Aalst, op Zondag 20 Juni, van af 9 u. tot 12 ure. Men rekent op eén talrijke deelneming. Het Bestuur. door - PO1CJJABQ.9.0TTO VEÖIUSS1R. ANTW.EBPEUc Men verwacht dat Z.H. de Paus, bin nen kort een wereldbrief in het licht zal geven, aan de katholieke jeugd, ter ge- logenheid van de drie honderdste ver jaring dor heiligverklaring van den H. Aloysius van Gonzaga. Gisteren deed zich te St. Niklaas een nieuw auto-ongeluk voor. De kinderen yan wagenmaker Augustc Dens, wonen de op liet gehucht Breskens, speel den op straat. Het waren een meisje van 6 en;een. jongske van k jaar oud. 'De auto van M. Pauwels, gevoerd doof Petrus De Cock, van Vracenc kwam langs de haan van Temsche aangereden én juist op dit oogenblik wilden de kin deren de straat overloopen. De chauffeur deed alle moeite om éen ongeluk te voorkomen, doch'de kin deren werden gevat en onder het voer tuig geslingerd. Beiden werden ernstig gekwetst. De policie heeft een onder zoek ingesteld. BURG-ERSBANK VAN AELST Interesten vergoed van af 1 Januari 1926 Op zicht .4,00 15 dagen voorbericht .5,50 1 en 3 maand voorbericht 6,00 b maand en 1 jaar vast termijn 6,50 •2, 3 en 5 jaar vast termijn 6 netto. IIal f m aan deli j ksche rekeningen ver vallende op 5 en 20 ieder maand: 5,75% SPAARKAS 5 ZUIVER, 1621 door August SNIEDERS. 13de Vervolg. -.Ik drink, zeide Karei van M'ans- feld andermaal, en altijd tot ziclr-zel- yen sprekende, ik drink op die fiere hi dalgo's vtyi Spanje, die gij, wijn, zoo dapper maakt als hyena's, zoo moedig als de hazen onzer bosschen. Bij die woorden zag hij schuinsch naar den Spanjaard; dón Velasquez hief 'grijnslachend d-e schouders op. Kom, don Velasquez,zeide deze op nijdigen en spottenden toon, drink op die edele bedelaars: waterdrinkers voor het oog des gepeupcls, wijnslempcrs tusschen de vier muren. Graaf Karei bedwong moeielijk zijne gramschap. De knapen schonken andermaal de bekers boordc'-vol er speelde een sar- kastische lach om de lippen van don •Velasquez, er blonk iets vurig in het oog van den jongen edelman, de. bliksem *yoor den donderslag. Ha, een volle beker! juichte Mans- ifeld, laat ons drinken. Maar toch dal ons 'oog niet linlcle als het oog eener slang: dat daarom onze handen de kracht niet krijgen om het dobbelspel te ver val- wchen;. dal daarom onze wangen niet gloeien, alsof er een kaakslag cp 'ge- TWEE PERSONEN OSWGEKOWEN. De Oostendsche visschersloep n. 256 stuurman Ackein, werd Dinsdag mor gen Ier hoogte van 't Engelsch licht schip Galoper door een onbekende Duitsche cargoboot in den gTond ge boord. Er waren vier man aan boord 'de ge broeders Ackein en de matrozen Lauwe- reyns en Van Nieuwenhuize, alle vier van Oostende. Het schip zonk onmiddellijk. De gebroeders Ackein werden door de bemanning van het aanvarend schip ge red. Het Duitsche schip liet draadloos we ten dat het zijn weg naar Hamburg voortzette, met de twee opgepikten aan boord. De matrozen Lauwcreyns en Van Nieuwenhuize kwamen in de golven om. ONTVANGST IN DE FRANSCHE AERO-CLUH Dc Belgische Congovliegers M-edaets Verhaegen en Coppens werden Donder dag avond ontvangen en gefeest in. de Fransehe Aëro-Club te Parijs. Een di ner werd te hunner eer gegeven. Onder de aanwezigen bevonden zich M. Flan- din, voorzitter der Club; M. Laurent Eynac, Fransch onderstaatssekretaris der luchtvaart; maarschalk Franehet d'Esperey, generaal Gouraud, generaal Mies se 1, generaal Saconney, burggraaf de Tlrieusios, die den gezant van België, vertegenwoordigde; M. 'Jacobs, voorzit ter der Aëro-Club van België, enz. Heildronken werden ingesteld aan de Belgische en de Fransehe luchtvaart, alsook aan dc drie' helden van het vlieg tuig Koningin Elisabeth.» M. Laurent Eynac heeft ten slotte het Kruis van ridder van het Eerelegioen overhandigd aan luitenants Medaets en Verhaegen, en een Fransehe koloniale dekoratie aan adjudant Coppens. BER4CHT. De dragers der obliga- tiën der leening 1921 6 der stad Aalst, worden tei« kennis gebracht, dat dc koepons vervallende den 30stem Juni ek. van hedem ai\betaalbaar zijn, in de Burgersbank St. 'Jórisstraat alhier. De Burgömiee&t-er, R. MOYERSOEN. Oproep aan de mannen van St. Jozefeparochie. Deze namiddag zullen in" MELDERT groote feestelijkheden plaats hebben ter gelegenheid van het diamanten Jubelfeest van het Xaverianen Genootschap. Ook St Jozefsparochie Aalst, zal aan die godsdienstige betooging deel nemen met Mannenbond van het H. Hart, Volkskring en Fanfaar. Men zal bijeenkomen, niet in den Volks kring Meuleschettestraat, zooals eerst aan de leden gezegd was* maal wel om 2 uren op de Boudewijnkaai, tusschen Zwarten- hoek en St Annabrug, om vandaar te vertrekken met verdubbelden tram van 2,10 uren. De leden die per rijwiel of met andere vervoermiddelen afzonderlijk de reis doen worden vriendelijk verzocht zich te bege ven naar Hekelghem, Tramstatie Den Beer en zich aanite sluiten bij den groep van St Jozefsparochie die aldaar zal ge vormd worden, om reeds tusschen Affli gem en Meldert plaats te nemen in den algemeenen stoet. De terugreis zal geschieden met tram van 7 uren stipt te Hekelghem men zal uit Meldert weggaan iets voor 6 1/2 uren. Mannen van Schaarbeekhoudt uw goede faam in eerè, en beantwoordt mét genoegen aan dezen oproepAllen naar Meldert: om 2 uren op de Boudewijnkaai BOTSING. Vrijdag avond rond 8 u. kwam het voertuig, met paard bespannen van Van Nuffel Jozef, Brusselschensteen-. weg, uit de Brabanfstraat gereden. Een kleine vrachtauto dié uit de Brusselsche- straat kwam geredeji en bestuurd werd door Van den Bosqh Adolf, botste aan den hoek dezer twee;Istraten op het voer tuig en kwetste hei paard aan de rechter voorpoot. Een onderzoek is.ingesteld om de ver- antwoordelijkheid'vkst te stellen. ONZE LEZERS aanbevolen Extra Saikerijpeecn De Rycke 9367 KATHOLIEKE WERKMANSKRING Zonnestraat, 20. REIZIGERSClUB. De leden van de Reizigersclub worden uitgenoodigd de; algemeéne vergadering bij te wonen welke zal plaats hebben op Zondag 20 Juni, om 5,30 uur zeer stipt. Dagorde Bespreking der reis. Aanbetaljjng. Wij rekenen op ieders tegenwoordigheid. Het Bestuur. KERMIS. De Hofbouwmaatschappij Vooruit door studie en samenwerking richt hare tweede tentoonstelling in van reukerwten, rozen, afgesneden bloemen en planten, in de groote benedenzaal van het Belfort, op Zondag 4, Maandag 5 en Dinsdag 6 Juli 1926. brand hadde. Ditmaal was het. de beurt! des Span^ jaards; met eene deels ingehouden vermaledijding op de lippen, wendde hij zich om en hief den beker dreigend in de hoogte: Is lvet tot mij dat gij dre'hoonen- de woorden spreekt zeide hij. De Nederland-er triomfeerde. Hij hief het hoof op en wendde zich halvelings om, zeggende: «Hebt gij soms» en van Mansfeld slak nu grinnikend als een duivel, het bovenlijf over de tafel «licbt gij. don Velasquez, het spel vérvalsclvt en hebben uwe kaken gebrand onder den onteerenden slag eêner mannelijke band Karel's triomf was van korten duur geweest; de Spanjaard was reeds weêr bedaard; hij antwoordde op dat gezeg de door een satanischen lach, waarin geheel zijne zwarte ziel doorstraalde. De jonge graaf was zich-zelven niet meer meester. Dijne handen titelen, duwde hij hem toe. om u op do andere kaak een tweede brandmerk te geven; maar het is onnoodig. gij hebt den moed niet om den zoo beeleedigcnd toegeworpen hand schoen op te nemen en een ridderlijken' strijd te aanvaarden. Gij zijt een Span jaard. dat wil zeggen... Spreek op liet er don Velasquez spottend op Vólgen. Een lafaard was liet, antwoord. Dat had tot iq de ooren van Cuyl'ge- HET EUCHARISTISCH CONGRES Chicago, 19 Juni. Talrijke dignita rissen zijn heden aangekomen om het Eucharistisch Congres bij .te wonen. De Vlaams.chsprekende pelgrinis, Belgen en Hollanders, zullen in de Ilollandsehe sectie vereenigd worden en zullen de zittingen en vergaderingen bijwonen, als één groep uitmakende. GEEN GELD MEER IN KAS, Londen 19 Juni. Voor de eerste maal, sedert de staking in de Engelsche oolmijnen, hebben 80.000 mijnwerkers der provinciën Lancaster en Leicester, geen werkloozensteun getffoklfen, uit re de dat de geldvoorraad was uitgeput. DE RONDE VAN FRANKRIJK. Parijs, 19 Juni. Na, per rijwiel door Parijs te zijn getrokken, reisden lieden de deelnemers aan de 20e Ronde van Frankrijk, per spoor naar Evian- lëSr-Bain's, waar d.ezen nacht, om 2 ure- het vertrek voor deii eersten jit wordt gegeven. Jacques Neels, Antwerpen. 29573-3 MARKTPRIJZEN VAN AALST Creemboter fi*. 00,00 a 18,00 Boter fr. 00,00 a 17,00 Eieren stuk fr. 0,59 a 0,62 Kiekens, het stuk fr. 12,00 a 13,00 Konijnen, de kilo fr. 5,00 a. 6,00 350 Viggens, het koppel fr. 500 a 600 Rundvleesch met beencn fr. 10,00 a 11,00 zonder fr. 12,00 a 13,00 Varkensvleesch fr. 14,00 a 14,50 Eeereni wiïe gaat er mee 1 Zondag 20 Juni, richt de Landbouw- leeraarsbond, Aalst, onder bevoegde lei ding van M. Bricourt, Staatsagronoom te Erembodegem, een wandelvoordracht in te MEIRE. De Leden van den tandbouw- studiekring, van den Landbouwleeraars- bond en alle boeren uit de streek worden cr op uitgenoodigd. M. Aloïs Suys, onze gevierde voorzitter, alom gekend om zijn bedrijvigheid op landbouwkundig gebied, zal ons zijn merkwaardige tarweverede- lingsvelden laten bewonderen, en ons hierbij op een passende voordracht ver gasten. Samenkomst te Meire in 't Oud gemeen tehuis, rechtover de Kerk, om 2 uren. Brengt vrienden en kennissen mee. Deze eerste wandelvoordracht, ingericht door den L. L. B., belooft een sukses te worden. Alle oprechte boeren en boerenvrienden onzer omschrijving zullen elkander ont moeten. Iedereen is welgekomen. Het zal er aangenaam en tevens leerzaam, zijn. Een cenige gelegenheid. Namens het Bestuur van den L.L.B. Aalst; De. Secretaris, Alb. Baeyens. luchtvaart DE VLUCHT PftRWS-TOKIQ. Pelletier tl'Oisy en zijn gezel Carol, die op 11 Juni te Parijs opvlogen zijn den 17 Juni te Peking om 10 ure aange komen. Aan een vertegenwoordiger der Agence Ha\as verklaarde hij in acht tochten 10.500 km. te hebben afgelegd en dit in 63 uren. Van de voortzetting der reis naar- Tokio wordt, wegens slechte luchtgesteltenis, afgezien. De terugreis geschiedt per vliegtuig. klonken, welke zich op eemgen afstand van daar bevond. Hij naderde en plaat ste zich- achter zijnen al te vurigen vriend. Don Velasquez had dezelfde houding aangenomen als Karei van Mans.felcl. De haalV de wraak spraken uit hunne verwrongen trekken, hunne vlammende oogen en gebalde vuisten. Er was echter een merkbaar verschil in beiden bij den-'^ëderlaiMler was hét dc. openlijke opbruisende gramschap welke, in een regelmatig tweegevecht, dien haat wilde koplen; bij den Span jaard was liet integendeel ingetoomden wrok, welke reeds beraamde 'boe hij zich eens het hewnélijkst en het ver schrikkelijkst zou kunnen wreken. De een was de leeuw, de andere de hyena. Voor Guyl vertegenwoordigden zij de twee partijen in dc Nederlanden; zij ga ven geen gehoor meer aan de redenè- ring, alleen de zucht om elkander te vernielen op welke wijze ook, bezielde hen. Een lafaard had de jonge graaf gezegd. Er zal een tijd komen antwoordde don Velasquea met nadruk dat wij u zullen laten oordeelen, of het kastil- liaansehe bloed den smaad verdient, dien gij hetzelve toewerpt. Er zal een komen... zeide Mans feld andermaal met stemverheffing, omdat hij de kokende gramschap niet, langer in zijn, binnenste kon besjoten honden. Proef eens de lekkere BOTERSPEr C-ULOOSder bakkerij DE TOEKOMST te Denderleeuw. Ze is waarlijk jijnl Diamanten jubelfeest der Xaverianen* Gewoonlijk hangt over dit schilderach tig oord, gelegen op de grens van Oost- Vlaanderen en Brabant, lusschen de steenwegen Aalst-Brussel en Dendennon- de-Brussel, een atmosfeer van genoeglijke rusten religieuze stilte. 't Is dat de aloude Abdij Affligem,waar aan Meldert zijn ontstaan dankt, er iets heeft nagelaten van de Pax-Benedictina der Benedictijnenvrede, het kenmerk dier orde. Alles herinnert te Meldert aan dit heer lijk verledende grijze dorpskerk met haar Romaanschen toren, door monnikken- kunstenaars gebouwd dc prachtige vij ver door de Abdij aangelegd, waar het water bruischt over het logge molenrad het uitgestrekt Cravaalboscli, waar men nog de groeven aantreft, waaruit onder de leiding der Abdijheeren de zandsteen werd gepoeld, die moest dienen om tal van onze prachtgeboswen, als b. v. O. L. Vr. kerk van Antwerpen, op te trekken. Ongerept leeft nog het oude christen geloof in dit cforp, waar'een werkzame en welstellende bevolking leeft, in stil geluk, dat menig bewoner der grootstad haar mag benijden. Wanneer men dit alles weet, baart de immer toenemende bioei van het Xaverus- genootschap aldaar geen verwondering. Het feest van Zondag 20e Juni, zal er dan ook geen zijn van een afzonderlijken groep, maar wel van het gansche dorp, of nog beter van gansch den omtrek. Ja zelf van ende en verre, de eene om hunnen gewezen ievervollen Pastoor, de anderen om hunnen onvergetelijken Onderpastoor eens weder te zien. Want de wakkere geestelijkheid van Meldert heeft het feest grootsch opgevat. Het moet op de eerste plaats zijn als een symbool van hou en trouw aan het aloude Christengeloof. En dit is wel het leimotief der prachtige Cantate door Dom Augustinus Verhaegen, monnik der Abdij Affligem voor deze ge legenheid getoonzel. De verlokking der wereld en der zinnelijkheid welke Xave- rius heeft te overwinnen om zijne mis- sionnarisroeping gestand te doen, is dit niet.de eeuwige strijd tusschen goed en kwaad, dien elke Cristen en nu meer dan ooit hééft door te maken om ge trouw te zijn aan zijn Christen Ideaal (le deel der Cantate). De uitslag van dien strijd is de verbrei ding van Gods-rijk waar Christus heersclit als Koning. Voor Xaverius is dit verwezenlijkt door den zinnebeeléigen stoet der Dorpelingen waaraan de muziek,eene uitweiding op 't Thema der Paaschocquentia Victime Pascfiali laudes», een gansch origineele kleur komt bijzetten. Voor ongeloovige Christenen, is het een onwrikbaar staan in ons geloof. Én hier heeft de Componist als-motto-den le Credo gekozen. Het eclite Christen geloof is ook daad werkelijk. Ook eindigt de dichter E. H. Abdón Jacobs, de Cantate met de?e verzen. Geef zij eer en roem en dank 1 Geeft ons van Uw ijverglced, Groote Apostel, slechts een sprank, Opdat wij ook mogen strijden, Om hét rijk Gods uit te bréiden, Onder 't Vaandel van zijn bloed. Feestwijzer 's Morgens om 6 1/2 u. algemeene com munie. 's Namiddags om 2,45 u. vorming van den stoet. Om 3,15 u. stipt, optocht waaraan 26 gemeenten zullen deel nemen met hunne 'genootschappen, banieren en 10 muzieken. Om 3,45 u. plechtige wijding der nieuwe vlaggen door Z. H. E. Kanunik Coppieters, Pastoor-Deken te Aalst Sermoen door den E. Pater August van Steenberge, plechtig lof en onmiddellijk daarna de Franciscus-Cantate. Concerten op de dorpplaals. De hand van C.uyl vièl op dat oogen blik op den schouder van den graat neer. Onvoorzichtige! mompelde de on derbreker streng. Ha, ik begrijp u hervatte don Ve lasquez; schcon gij niet verder spreekt, lees ik in uwe gedachten. Gij wilt zeg gen, dat gij eens gewapenderhand Spanje'?: macht zult le keer gaan. Welnu ging de Spanjaard spot tend voort, terwijl hij opstond om heen te gaan, die kans zal u, ik hoop bet, welhaast gegeven worden. Als uwe schoone Nederlanden door spaansche krijgsknechten overstroomd zijn, kunt gij den strijd op leven en dood aangaan. Dé Nederlander vreest den dood niet! liet Ciryl er bed-aard op volgen. Dat zal hij aan den hertog van Alva.'te bewijzen hebben! onderbrak" don Velasquez, en de edellieden veVla- tende, begaf hij zich naar dc gasten die zich nog in de voorzaal bevonden. Karei van Mansfeld was. bleek van gramschap: hij sleeg de hand onsiui- tnag aan het gevest van zijn rapier en had zonder zijner meer bedaarden vriend, den vreemdeling onmiddelijk rekening gevraagd over zijne hatelijke spotternij, over zijne verguizing van den Nedcrlandschen adel en de be dreiging, met al de trotschheid eens Spanjaards, h'om in het aangezicht ge worpen. ('t Vervolgt.)! VAN AALST Voorkomend Concordaat van FaiHisement. Bij vonnis van 15 Juni 1926, heeft de Rechtbank van rechtspleging gemachtigd tot het bekomen van het voorkomend Con cordaat der Failliet aanzocht door de Naamlooze VennootschapDendermatch», gevesiigd tc Dederleeuw. Vergadering der Schuldeischers op Vrij dag 2 Juli 1926, om 10 1/2 uren voormid dag, ten gehoorzale der Rechtbank. Zij mogen zich aanbieden 't zij persoonlijk, 't zij bij gemachtigden. Concordataire voorstellen Volledige betaling van alle schulden binnen de vijf maanden volgende op liet vonnis van be krachtiging van het Concordaat. Aalst, den 16 Juni 1926. De Referendaris, 1322 E. Scheerlinckx. ln de eerste dagen der maand Augustus: zal er inde BANQUE CENTRALE DE. LA DENDRE een exaam plaats grijpen voor jufvrouwen tot het begeven van. plaatsen voor boekhouding, snel- em roachienschrift, De kandidaten kunnen zich van nu.af1 laten inschrijven aan onze winketten en er' ook hel programma bekomen. 108$

De Volksstem | 1926 | | pagina 2