Woniiigea voorde groote gezinnen Elisie wv-ljourdes 10 Zaterdag Juli 1920 1000 fr. meer voor de Kamerleden Voor de Amortisatiekas M. Vincent Diertcx over Congo Voor een monument aan Kardinaal Mercier De werkstaking te JMechelen geëindigd De Russtsch-Belgïsche handel Werkstaking ia de haven van Antwerpen EINDE DER STAKING Assisenhof van Oost-Vlaanderen Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. XXXII* JAARGANG' NUMMER 158 e.ofoon 114. 33a,g;;fc»2.a,CS. 15 Centiemen \Vekel1jk3 0,75 Uitgever J. Van Nuffel-Ds Gendt Publiciteit buiten het Are. AALST Agentschap Ha.as «delf Maxlaan, 18, te B^sTcE.- Rue tic Richelieu, Breams" Buildings, Lel dras E C. Vervolg Men moet eenerzijds, gezonde wo ningen bouwen, bij voorkeur met tweo afzonderlijke appartomenlen, hebbende ieder een eigen ingang en beperkt tot at volstrekt noodig is 3 plaatsen en 1 keuken voor do groote gezinnen, 2 plaatsenen 1 keuken voor de kleine gezinnen. Men moet ander zijds, de groote gezinnen helpen door bun 't noodige geld te voorschieten, hetzij voor de huishuur, hetzij voor het gering aauvangskapitaal, hetzij voor de aankoopannuïtoiten, hetzij voor lint aankoopon van meubelen ten bate van de gezinnen die gemeubileerde kamers bewonon. Dat is bet doel door het Wonin- fonds beoogd. Uit Fonds wil werken, niet door gitten, doch door leeningen zonder interest, terugbetaalbaar, tenzij zulks onmogelijk is, wanneer de kinderen zullen groot geworden zijn en liet gezin bijgevolg in een betrekkelijk wolvarenden toestand verkeeren zal. Die leeningen zullen afhankelijk gesteld worden van een minimum van hygiëne en comfort der nieuwe woon gelegenheid. Wegens den tegenwoordigen finan- cieelen toestand kan men zicii niot richten tot de openbare machten. In de eerste plaats moot men een beroep doen op de milddadigheid van bet publiek. liet geldt liier een vaderlandsclio en sociale plicht, oen plicht opgelegd door de menschlievendheid, waaraan geen enkel rechtgeaard man zich mag onttrekken. Zou een goedaardig man dia in welstand en met comfort looft zijn weistand egoïstisch kunnen go nieten zonder beroerd te zijn bij bet denkon aan die gezinnen welke lijden aan die jonge kinderen welke bloot gesteld zijn aan den dood of althans aan üchaams- of geestesgebreken, waarvan zij bet slachtoffer zullen zijn niet alleen in de ellendige ouders- woning, doch gedurende hun gansch ellendig leven Het geldt een plicht, opgelogd door do rechtvaardigheid en de vaderlands- liefde. Do woningcrisis is werkelijk slechts een der zijden van de geboortecrisis. Zij die het malthusianisme voorstaan, wijzen inderdaad herhaaldolijk op het gebrek aan woongelegenheden voor de gezinnen met talrijke kinderen. Men schalie de oorzaak af en tevens zalmen de gevolgen voorkomen. Bij gevolg, zoo men de ontoereikende en ongezonde woningen afschaft, zal men de geboorten bevorderen, tot de economische on sociale beropbeuring van bot land bijdragen, zijne voort brengingskracht en dus ook zijne grootheid en zijne welvaart in do toekomst verzekeren. Al de goodo burgers zullen dit inzien. Zij zullen allen willen bijdragen tot die Tombola van bet Woningfonds welke meer dan 350.000 frank' loten aanbiedt 011 welker biljetten zij weldra zullen verzocht worden aan te koo- pen. Er worden twee miljoen biljetten van 0011 frank te koop gesteld. Ganscli het land door, hebben toe gewijde propagandisten zich met den verkoop belast. De schoolkinderen, onder andere, zullen zich te uwent aanbieden. Wie zou voor de ellende der moeders en der kinderen van de weinig welstellende groote gezinnen ongevoelig genoeg zijn om aan die andere kinderen de vreugde te ont zeggen, iets bij te dragen tot de gezondheid, het welzijn en het geluk hunner broeders, die in minder gun- stigen toestand verkeeren Van harte sluiten wij ons dus aan bij do dagbladen der hoofdstad om bij al onze lezers bet gevoelen te doen ontstaan van dien schoenen plicht van solidariteit en menschlievendheid, waarvan de goecjpardige monschen zich zoo liefdevol kwijten. H. Felicita J Zon op3,59, onder7,52 Eerste Kwart, den 18 De Kamer heeft besloten in te gaan op den wenseh van veel kamerleden en de parlementaire vergoeding te yerhoo^ gen. Besloten werd aan de kamerleden die zulks zullen aanvragen een yerhoogdo vergoeding van 4.000 frank toe te staan, te betalen per trimester van 1 Juli af. Dit besluit werd getroffen bij recht staan en zitten. De Kamer heeft' nogmaals besloten den yiaamschen snelschTijversdienst te verheieren en, len einde het aanwer ven van Vlaamsche snelschrijvers moge lijk te maken, betere loonsvoorwaarden toe te pas,sen. De gouverneurs der provinciën vol gen het voorbeeld der ministers en slot* ten samen aan het fonds cene som van 20.000 frank. Maandag avond, te Au'denaarde, Kaai Maric-Louise, gaf de Iveer. .Vincent Die- ricx, gewezen katholieke volksvertegen woordiger van Geeraardsbergen, yoor. een talrijk en uitgelezen publiek een belangrijke voordracht over Kongo. De gevierde voordrachtgever sprak met kennis van zaken, daar. hij onze rijke Kolonie bezocht heeft. Waarom hebben wij onze kolonialen dag Om de gelegenheid ie hebben on zen dank uit te drukken aan hen, die ons de rijkste kolonie der wereld be zorgden, om aan de propagandisten de gelegenheid te geven onzen Kongo aan de Belgen te doen kennen, om aan dé dag- en weekbladen toe te laten het overgroot belang onzer kolonie te doen uitkomen, om aan de onderwijzers toe te laten aan hunne leerlingen gelegen- hoidslessen over. .hei-zw.ar.Ltt! Jand te ge ven. Al onze geburèn sluilen voor onze produkfen hunne grenzen Kongoland staat' open oni die in groote hoeveel heid tc ontvangen. Wat we reeds, naar Kongo zenden bedraagt maar 45 per honderd, de an dere 55 worden door onze mededingers meegesriapt. Onze fabrieken kunnen dus nog veel meer in Kongo leveren, als ze maar meer voortbrengen. Een grove fout: veel Belgen zijn te onverschillig aan Kongo; 't is daar mee dat de vreemdelingen -met 't vet wegloopen, dat wij zouden moeten heb bén. De Belg is nog niet genoeg kolonist Weet ge dat wij nog maar liet '100ste deel van 't katoen hier noodig uit Kon go invoeren Er blijft nog 99 honderd sten. dus zoudem we veel meer katoen in Kongo moeten telen; dit zou onzen finanfieclen toestand oprecht 'deu doen. De Belgen steken liever hun geld in zaken van ondergeschikt belang of vertrouwen Tiet aan banken toe, in plaats, van het in Kongo te steken, waar de winsten verzekerd zijn. Ziet ge' de Kongoleesch'e acties niet gedurig stij gen In Kongo1 'zijn de Belgen thuis waar alles met franks gaat, terwijl ze gulden en 'dollars- mogen bétalen voor de pi»o- duktén uit Canada, 'Amerika of Oost- Tndie. Hoe profijtig, indien er dapper gewerkt werd om alles uit Kongo te trekken. Ten andere, hoe meer Kongo land zich" ontwikkeld, hoe irieer pro dukfen uit 'f. moederland 'er naartoe kunnen, 'dus een groot voordeel voor on ze nijverheid. In 'onze kolonie kan men winnen ka- oen. koffie, enz., vindt men goud, dia mant, radium '(van dit artikel zijn wij 'do grootste voortbrengers)', Hoe meer artikelen uit Kongo in Belgie komen, hoe voordeeligér voor onzen frank. En waf rijkdom aan hout eiken, beuken, pijnen, enz. Kongoland is zoo rijk 'dat wat het. op brengt voldoende is. om ons land te redden. Vergeten wij ook niet dal'do Co'ddé- fijke Voorzienigheid aan Belgie in Kon go een edele, rol voorbereid heeft. de beschaving van miljoenen monschen tot den dienst van God. De gemoedelijke spreker werd warm toegejuicht. Toen werd de voordracht voortgezet i.i middel van écn 'dertigtal lichtbeel den, alle handelende over de rljkdora- men, zeden en gebruiken, tn Kongoland. De Franschc Oud-Strijders, verte genwoordigd door al de groote Verceni- gingen en Federaties; dèj oud-strijders, verminkten, gereformeerden en oor logsslachtoffers. hebben besloten ecno internationale inschrijving te openen, voor de oprichting van een monument aan Z. E. Kardinaal Mercier. I'lené medalie zal gedreven worden, met de beeltenis van den Kardinaal, ten einde aan de huidige en komende eslachten, zijne heldendeugden té her inneren. Deze medalie zal worden ver koeld. ten profijle van het monument dat inBel|lb moet worden opgericht. De ingezamelde fondsen zullen worden ter hand gesteld aan Z. M. den Koning der Belgen. Tot voldoening van meesters en gas ten is de werkstaking in de meubelnij- verhoid le Mceholen ten gevolge eênèr minnelijke schikking geëindigd. De werkstaking, waarin een ve'erli; tal werkhuizen met een 2000-tal gasten betrokken waren, was uitgebarsten op Maandag 21 Juni II. Uit Moskou wordt geseind De Belgische regeering heeft haar toestemming verleepd voor de vesti ging van een filiaal der Moskousehe Volksbank te Brussel. Deze had met, de Belgische Nationale bank een regeling getroffen voor de finbneieering der Russische inkoppen voor coöperaties. De Belgische Nationale Bank weigerde echter met de Russische handelsvértc- genwoordiging te Parijs in relatie te treden. Bovendien zal de Belgische Nationale P»ank een vertegenwoordiger naar Rus land zenden. <lieteak beefi. flo.a.cco- nomischen toestand in Rusland te on derzoeken. Allo plaatsen van den voorpostlrein Lisieux-Lourdes zijn bijna volzet; Er blijven nog enkelo plaatsen in 2' klas en 25 in 3' klas over. De insrbrijvingslgsten zullen bepaald gesloten worden op Maandag 12 Juli. Voor den recblstreekschen trein naar Lourdes zullen de inschrijvingen aanvaard worden tot Woensdag 14 Juli. DE TOESTAND. Aan de dokken heer acht denzelfdcn toestand als yorigc dagen, behalve en kele uitzonderingen, van weinig belang, wordt nergens gewerkt, en de doodsche stilte die er heerscht, is nu nog ver meerderd geworden door de algemeene staking der scheeepslrersiellers. De dokkers bekommeren zich wèinij met wat aan de haven plaats heeft, zij zijn alleen nog te vinden aan het bonds- lokaal en op de vergaderingen. Het zijn de beraadslagingen aan de groene tafel en de stemmingen, die enkel eene op lossing kunnen brengen in het hecr- scliende konflikt. Na de onderhandelingen van .Woens dag avond bij den heer gouverneur ba ron Holvoet, schenen de nieuwe voor stellen van zulken aard, dat de hoop op eene spoedige oplossing, grooler werd cn elkeen met verlangen naar de stem ming der dokkers. wachlle. Velen meen den reeds Vrijdag eenieder weer terug aan liet werk te zien, te meer daar de leiders der stakers, zelf groote hoop koesterden én zich in gunstigen zin uit lieten over de nieuwe voorstellen. De dokkers hebben, zooals men ver. der zal zien, er anders over geoordeeld. DE NIEUWE VOORSTELLEN. Ziehier nu dc nieuwe voorstellen, 'dio door de bemiddeling van den heer gou verneur aan dc dokkers werden voorge legd Onmiddellijke uitbating van 38 fr. Met ingang van 1 Oogst nieuwe loons- vérhooging tot 40 frank. Onmiddellijk na de werkhervatting zullen 'de vertegenwoordigers van den Dokwerkersbond en dc Fédérafion Marb ime bijeenkomen om een nieuwe iege- ling vast te stellen voor het dalen en stijgen der loonen volgens de levens duurte en 'dit tusschen de ïndexciifers 200 tot 700. VERGADERING DER HAVENARBEIDERS Om 'i 1 uur, Don'derdag voormiddag vergaderden in liet Rubenspaleis de havenarbeiders. De bijeenkomst was zeer woelig en het bestuur, dat de jong ste voorstellen dor patroons overmaak te en steunde, werd herhaaldelijk on derbroken. E>c voorstellen, 'dio. ^Woensdag namid dag door de patroons aan den gouver neur overgemaakt werden, werden niet gewijzigd door, de afgevaardigden der werklieden. Deze hebben om alle misver, stand le voorkomen, enkel verklarende toelichtingen gevraagd en bekomen Er werd besloten dal de werklieden vanaf 2 uur, over het voorstel dor pa troons zouden stemmen. Er was een eerder ongunstige stempiing in de zaal, tc oordoelen naar het woelige der be spreking. HET VOORSTEL VERWORPEN, filet v/as rond half zeven, dat de uit— slgir der stemming werd bekend ge maakt. Het moet voor dé opnerners cene gemakkelijker taak zijn geweest dan gisforen,-gezien het minder getal stem mers. Hel voorstel werd verworpen met 2838 stemmen tegen 924. Wij-vragen ons werkelijk af of deze 3000 lieden don loon moeten geven aan zulke kwestie van hoogste belang, Ier jl er 10.000 Lot 15.000 dokkers zijn. BIJ DE CHRISTENE DOKKERS. M. Meeuwissen. voorzitter van den Anlwerpschep. Dokwerkersbond, werd Donderdag voormiddag, door den beer gouverneur, 'in zijn cabinet ontboden, waar hij mededeeling ontving van de voorstellen door de patroons gedaan. Met dié nieuwe voorstellen verklaar de zicli de heer voorzitter tot accoord, ook in die voorwaarden het werk te her nemen. De ch'ristene arbeiders, die besloten hadden tc werken, boden zich op de aanwervmgsplaalscn aan. Zij moesten echter, bij gebrek aan forelieden, huis- waarcs'Kcercn. - BIJ DE METAALBEWERKERS. De staking der tnetaalbewerkcrs- s.ehcepsherstellers is algemeen. In de werkhuizen der Antwerp Engi neering, Gulhrie-Murdoeh, Beliard- Grighlon, Neptune Works wordt niet gewerkt. Heê aantal stakers beloopt 1700 man. Slechts enkele forelieden zijn aan liet werk gebleven op de schepen. De patroons hebben aan de eisehen van de werklieden niet toegegeven. BIJ DE ANTWERPSCHE POLICIE Tot nader bevel zullen de policieagerï- ten. in verband mét het konflikt aan de dokken, geen verlof kunnen bekomen. Donderdag avond dus hadden de af gevaardigden yan de Federation Mari time een nieuw onderhoud met den gou verneur in het provinciaal hotel. Ze zouden zich ook naar het stadhuis be geven oin daar door tusschcnkomst van den burgemeester te onderhandelen. Daar de lieer burgemeester zich echter bij den gouverneur bevond, kon men de bespreking definitief houden in het provinciaal hotel. Men had alsdan een telefonisch on derhoud niet den minister ,Wauters, welke de aandacht trok op den hachelij- ken toestand waarin het land verkeert. In gemeen overleg wérd er dan onder den gouverneur, den burgemeester en de afgevaardigden van de Federation Maritime overwogen hoe het algemeen belang van het land onder de staking- lijdt en in het hijzonder den voorspoed van de haven van Antwerpen er door geknakt w^rd. Ook de. plotselinge 'daling van 'ónzen frank in den loop van den dag van gis teren werd onder hel oog genomen. Het is in dien geest en met het doel alles lot orde en rust te doen terug- kecren, dat op de voornoemde vergade ring besloten werd langs den kant 'der patroons toegevingen te doen en té be ginnen van morgen vroeg het werk te doen hervatten aan 40 fr., zooals ge vraagd door de werklieden, op voor waarde echter dat de werk herneming algeheel en algemeen zou zijn. Nadat de gouverneur zioh als bemid delaar in verbinding had gesteld met' de leiders der syndikaten der werklie den. weTd dit voorstel bekrachtigd en zal dus het werk aan de haven Vrijdag morgen hernomen worden. De paritaire commissie zal morgen namiddag ten 3 uur op liet stadhuis vergaderen om do boven gemalde be sluiten fo bekrachtigen en den loom st and aard voor, de joekoinsL opnieuw vast te steileiii X Niet' zoodrn was do uitslag gekénd of er werden door de socialisten plak katen aangeplakt bot einde der staking en de werkherneming aankondigend. j Zelfs oen optocht met roode vaan dels aan het hoofd doorkruiste eenign stralen der stad. Moord te Snietlede. Zitting van 9 Juli, Heden werd de zaak opgeroepen ten laste van Jozef Van de Mergel, landbou wer, oud 26 jaar. wonende'te Snietlede, beschuldigd van Vrijwillig en met inzicht om ter dood te brengen eeiien doodslag te hebben begaan op den persoon van Coppens Philemon, te Snietlede, den 12 Mei 1925. BeschuSlfigingsakt. De familien Van de Mergel cn Coppens, van Snietlede leefden sedert lang in on- eenigheid. Twisten ontstonden meer maals, voor de meest onbeduidende re dens, tusschen leden van beide huisgezin nen, vader en zoon Van dc Mergel van een kant, de gebroeders Coppens van den anderen kant. Geburen zijnde, waren de oorzaken van twist nogal talrijk, maar die twislen hadden tot den 12 Mei 1925, gccne ernstige gevolgen gehad. Den 12 Mei 1925, dag der misdaad, wa ren aangeklaagde en zijn vader Ernest Van de Mergel rond 19.30 ure, op hunne larwevelden bezig met te wieden Zij stonden maar eenige meters verwijderd van het wegeltje waarlangs August Cop pens naar zijn huis terugkeerende pas- Ecnc ■vvoordcm^iascii.ig oniatomi tusschen de Van Mergel's en August Cop pens. Er wordt beweerd door vader Van de Mergel dat August Coppens naar hem en naar zijn zoon met baksieenen gesme ten had, maar er werd naderhand besta- tigd dat er daar omtrent geen baksteenen waren. Vader Van de Mergel heeft insge lijks houden slaan dat op een zeker oogenbiik August Coppens hem met zijn open mes bedreigd had, maar die omstan digheid, die alleenlijk naderhand aange duid is geweest, en waarschijnlijk als ver dedigingsmiddel uitgevonden werd door vader Van de Mergel, toen iiij te verant woorden had van zijne daad, is hoege naamd niet bewezen. Wat er ook van zij, August Coppens had geen mes in handenen had zich van de plaats waar vader en zoon Van de Mer gel stonden, verwijderd, toen zijn broeder Philemon Goppcns daar per fiets kwam aangereden. Philemon Coppens kwam van zijn huis cn was zinnens naar Dendermonde te gaan. Hij was nog onder de wapens en moest den 13 Mei waciit doen. Hij had het inzicht aan den soldaat Goethals te gaan vragen om hem dien dag tc vervangen. Toen hij voorbij vader 'en zoon Van de Mergel passeerde, bedreigde vader Van de Mergel hem met zijne spade, die hij in handen had. Om een slag te vermijden, liet Philemon Coppens zijn rijwiel vallen en greep de spade met den hecht vast. At worstelende, viel hij op den grond, en ter wijl hij op den grond lag, trok aange klaagde opeens een revolver uit zijn zak en loste drie revolverschoten op hem. Door het eerste schot werd Philemon Coppens in den rug getroffen. Aange klaagde sloeg nog op den mond van het slachtoffer met zijn revolver, drie of vier tanden brekende. Daar August Coppens zijn broeder ter hulp snelde, loste aangeklaagde nog twee schoten in zijne richting. August Coppens sprong op zijde en zoo werd hij niet geraakt. Vader en zoon Van de Mergel vielen dan aan 't loopen in de richting van liet poortje van hun hof, terwijl August Cop pens, zijn broeder bedoelende, hen toeriep hij is dood Een ander broeder Coppens, Adolf, kwam terplaatsophetgerucht der schoten. Hij hoorde insgelijks dat Philemon riep ik ben getroffen sprong over zijne haag eh liep in de richting van de Van de Mergel's. Terwijl hij nog ongeveer in 't midden van zijnen akker was schoot aangeklaagde op hem. Doch, van zoo haast hij hem den arm zag uitsteken, bukte Adolf Coppens zich om het schot te ver mijden en werd diensvoigens niet ge troffen. Er werd bestatigd dat het slachtoffer ia

De Volksstem | 1926 | | pagina 1