De Ministerraad neemt belangrijke doch noodige maatregelen 14 Woensdag Juli 1926 WAT MEN BOORT en WAT MEN ZIET Levering van koopwaren Lijkdienst van den markies de Villalobar De St Franciscus-feesten Akelige ontdekking van de koningin van Holland Landbouwbelangen Lale ea merkwaardige roepingen Papieren geldomSoep Hevige incidenten te Blanken berge Oproep tot het Land De Sultan van Marokko le Pariis Finautieele toestand in Frankrijk Terugkeer van Mgr Heylen De werkstaking te Antwerpen DE VOLKSSTEM Karkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. XXXte JAARGANG- NUMMER ISI Dagblad. I 5 Centiemen Wekelijks 0,75 Uitgever J. Van Nafiel-De Genilt H.Bonavantura Zonop4,03,onder7,49 Eerste Kwart, den 18 Publlcitoit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Pue de Richelieu, Parijs. Breams Buildings, 6, Lcndres E C. A. MenscJien, die bitter 'klagen dat het leven toch Zoo duur is en die toc'h zooveel geld nutteloos ver kwisten. Mensehen. die klagen dat het koud is en die half gekleed op straat loopen. Mensehen, die kla gen dat het warm is en die met mantel en' pelsen om 't lijf loopen. Mensdien, die klagen omdat werken zoo lastig is en die zich dan gaan moei maken in dancings en danszalen. Mensdien. die klagen omdat ze den heelen dag moeten binnen zit ten en die hunnen nacht gaan door brengen in cinema's en in theaters. Mensehen, die klagen omdat ze door de socialisten bedrogen wer den en toch socialist blijven. Mensehen, die zuchten omdat de gazetten gedurig opslaan en die nog geld over hebben om slechte gazetten te koopen, Menschen, die anderen beknib belen die werken, maar die den moed niet hebben het zelf te doen. Mensdien, die zeggen dat ze hun kinderen gaarne zien, maar die ze latten loopen waar en met wien ze willen. Mefisdieh, die beweren dat ze geen dorst hebben en die zich toöh een stuk in 'hun botten drinken- Menschen, die zeggen dat ze nooit kwaad gedaan hebben en die ariders in hun leven nog niet heb ben gedaan. Menschen, die veel beloven maar die nieniendalle geven. Mensehen, die zwoeren dat ze volksvrienden zijn en niets anders doen dan het volk foppen en voor den aap houden. Menschen, die schrikken omdat onze frank zakt en die vrijwillig het hunne bijbrengen om den frank in den dieperik te storten. Menschen, die zeggen dat wer ken zalig is maar die 't niet gaarne doen. Menschen, rdie staaïide houden dat 8 uren werken genoeg is voor iedereen, maar die zelf meer uren aflappeu. Mensdien, die luidkeels roepen dat ze van niets bang hebben en menschelijk opzicht toch zoo vree zen. Menschen, die duivelen omdat de reiskaartjes zoo duur zijn en voor 'hun plezier alle (zon) dagen naar Brussel reizen. Mensehen, die roepen I evc (le vrijheid en die de grootste slaven zijn van hunne driften. Menschen, die zeggen dat ze be drogen werden enrich toch nog laten bij eten neus leiden. Winkeliers, die betalingen in ecne andere munt dan de Belgische voor le vering van koopwaren zouden eischen, 't is te zeggen die betaling in gulden zouden verlangen, kunnen, indien zij ■worden aangeklaagd, door hot gerecht Vervolgd worden. De Koning zal, om de groote achting le betuigen die hij den overleden mar kies de Villalobar toedroeg, zicli bij den lijkdienst, heden, doen vertegen woordigen door Z. K. H. den Graaf van ^Vlaanderen. IN MONNIKSPIJ. Markies de Villalobar heeft als uilcr- filen wil beschikt 'dat hij wcnschle be graven te worden in de pij der Francis- eaansche Minderbroeders. 't Is Pater Stanislas, van het klooster der Vanderlindenstraat, te Brussel, dje yoor dit doel een monnikspij heeft af gestaan. 3 Op den dertigsten 'dezer maand zullen op La Yérna in Italië, de feeste lijkheden ter gelegenheid van het' eeuwfees.C van don H, Franciscus wor den ingezet. Aan deze viering zal koning Victor- Emmanuel deelnemen, om te getuigen, dat alle Italianen in het St. Franciscus- jubilee een nationaal feest zién, omdat de II. Franciscus als de grootste onder het 'aan. heiligen, zoo rijke Italië wordt beschouwd. De konibg, vergezeld van de voornaamste regee-rings-overheden, zal op la Verna door 'de' Minder broeders met den procurator aan het hoofd worden ontvangen. De burge meester van Florêncie, senator Garlas- so, in wiens ambtgebied la Verna ligt, zal den koning officieel begroeten. Bij deze gelegenheid zal wederom de oude historische praal en luister worden ontvouwd. De vaandeldragers, muzikanten, soldaten en bedienden zullen in uniformen verschijnen, zoo als deze door Michel Angelo werden geschilderd. Na "de ontvangst des konings zal op la Verna een nieuw orgel worden ingewijd en ean kerkelijke "plechtig heid plaats vinden. Optochten, koncer- len, verlichtingen en bezoeken aan historische plekken gaan verder met liet bezoek' van den koning gepaard. De Koningin van Holland, 'die voor 't oogenblik op villegialuur is in Zwi! serland, wandelde Zaterdag t.e Saint- Bealenberg, aan de boorden van het Thunemeer, in gezelschap van. haar gemaal én prinses Juliana, wanneer, zij zich* aan een omdraai van den weg in tegenwoordigheid bevond van het lijk van een man. Verscheidene won'den 'deden uitschij nen dat dé ongelukkige van eéne hoogc rots moet naar benéden gestort zijn. De koningin bedekte zelf liet gelaat van het slachtoffer en zond iemand uit haar gevolg oïni de overlieden te gaan verwittigen. WERKZAAMHEID IN AUGUSTUS. 1. Tijdens deze maand wordt bet koolzaad in de kweekerij gezaaid. Wilt gij goedé en kloeke planten bekomen, gebruik dan voor het zaaien een goede hoeveelheid stalmest, en daarenboven nog 300 kgr. superfosfaat, 150 kgT. cliloorpotasch en 100 kgr, zwavelzuur ammoniak per hectare. 2. Heel waarschijnlijk' zullen ér in Augustus nog rapen gezaaid worden; herinner u wel wat we daarover in voor gaand artikel zegden en laat niet na op den omgeploegden grond dé volgende meststoffen te strooien en voor het zaaien zorgvuldig met de eg onder te wérkenl 300 tot '400 kgr. superfosfaat pér hectare; 150 tot 200 kgT. chlobrpotasch"; '150 tot 200 kgr. zwavelzuur ammo niak'. 3. De ink'arnaatklaver óf (roodé töp)1 bewijst nog goede diensten bij do voe ding dér dieren. Derhalve raden wij de landbouwers aan een of twee percec- len grond voor 'die teelt le beschikken; men zaait één 'deel in 'Augustus, én een ander 'deel in September; 'dan kan men dit voeder in de lente langer benutti gen; dóch" men 'dient doelmatig te be mesten. Gebruik derhalve pér hectare 400 kgr. superfosfaat en 200 kgr. cblootrpotasch. Déze meststoffen wor den onder geploegd Op de snede zal men 75 tot 100 kgr. zwavelzuur ammo niak zoo gelijk mogelijk verdeelen en ondcreggén. I 4. Tijdens de maan'd Augustus" ge beurt het veelal dat het weinig régent. Daar de groensels nochtans veel vocht noodig hebben, vooral de bladplanten, als salade, kooien, selder, andijvie, enz. zal men ze begieten mét regenwater waarin pér liter 2 tot 3 gr. zwavelzuur ammoniak is opgelost. 5. Hetzelfde mengsel kan 'dienen voor hef begieten van de bloemen in den tuin. Tl. Moest bet buiten alle verwachting' fel regenen, laat niet na 'de late aardap pels te besproeien met Bordeleêsehé pap, jjMjCi Nog nooit, zoo verhaalt Pierre l'Er- mite in de Groix heeft liet aartsbis schoppelijk seminarie té Parjjs. zooveel nieuwe candidaten yoor. het priester schap gezien. Maar niet alleen bet getal yan 3G0 aanstaande priesters tc Issy én 345 te Conflans is merkwaardig, wonderlijk is het te zden, wie er onder, die semina risten thans zijn. Een kolonel, zes kapiteins, zestig lui tenants, zes en twintig vaandrigs (on derluitenants}', zes meesters in do rechten, vier marine-officieren, vijf in genieurs, ^en arts, een inspecteur van financiën en zoo nog een aantal andere inlcllcctueelen, die een positie in dé sa menleving bekleedden, ook twee lèrién van het roode vakverbond... De Kath. Kirchenzeitung schreef in November 1.1. De gewezen districts- joverste in Duitsch Zuid-West Afrika, majoor D. 11. v. Brandt, is na den we reldoorlog ingetreden bij de Benedic tijnen van Scheljern. Als pater "Willi— bald deed hij nu zijn eerste H. Mis cn reikte daarbij de H. Communie uit aan 'zijn eigen kinderen. Zijn vrouw, een geboren baronnes von Weinlieim, was tijdens den oorlog gestorven. Te Eehstatt is de vroegere rector van het gymnasium, Dr Englert, rijk geze gend met kinderen, na den dood zijner vrouw, theologie gaan studeeren en is thans priester gewijd. In het Franciskanérklooster te Dick- furt bereidt, zich luitenant generaal freilierir Rcichdin von Meldegg op het priesterschap voor; tijdens den oor log stond- hij als commandant van de 13c Beiersche landweerbrigadc aan het Westerfront. In dé abdijkerk van ^chaftlarn in Breisgau heeft onlangs de 71-jarige ge wezen inspecteur van 't boschwezen van 't vorstendom Fustenberg, Jozef Bur- giss.er nu pater Gallus de II. Priesterwijding ontvangen. Kardinaal Faulh-aber zelf diende de II. jWijding toe. i In liét Trappistenklooster te Soligny in Frankrijk legde onlangs pater Maria Alb'ertus, eertijds millionair, oorlogs held en diplomaat de H. Professie af. Die nieuwe religieus is Yan der Cruvs- sen, die door de Belgische regeering met vele gewichtige opdrachten in Duitschland én Italië, Holland en de Yercenigdé Staten belast werd. Voor zijn intreden bij de Trappisten vermaakte hij zijn gansclié vermogen, dat miljoenen bedroeg aan 'den Belgi schen Bond van don Katholieken Mid denstand en de club God en Vader land door ltöm gesticht. Tijdens den oorlog was hij met zes' medailles én 't Fransclie en Belgische oorlogskTuis gedocorécrd. Waar is Jezus' woord Niet hebt gij Mij, maar ik Ik heb u uitverkoren». 't Getuigt toch ook, dat er nog vele harten een ware edelmoedigheid en liefde heérsebt voor Hem, Die ons het eerst heeft lief gehad. Op 8 'Juli waren voor 8.631.390.028 frank bankbiljetten iri omloop. Het be drag der Sehatkistbons gediskontcerd volgens de wet van 19 Mei 1.1. was 975 miljoen frank. Zondag hebben zich hevige inciden ten voorgedaan op. den zeedijk te Blan- kenberghé. Yerseheidene muzieken, dié naar het strand gekomen waren, voer den een concert uit op den dijk. Onder het spelen van liet Nationaal lied bleven éenige badgasten ongestoord neerzitten of hielden den hoed of klak op het hoofd. De eerstë incidenten grepen plaats rond den middag. Een Duitsclier kwam handgemeen met Belgen en er ontstond een gevecht in regel dat onder de dui zenden bezoekers groote opschudding beeft verwekt. s Avonds na lïet" concert van 6 ure werd bet Nationaal lied tot 6-maal toé teruggevraagd én er ontstond eene ko lossale manifestatie, 'dié onrechtstreeks tegen 'de Duitsche badgasten was ge richt. Dc incidenten waren zoo hevig, dat de gendarmerie is moeten tusschen- komeh. De géésten' zijn" opgewonden, én nieu we incidenten zijn, te vreqzen^ VOLMACHT AAN DEN KONING GEEN WIT BROOD MEER. De ministers hebben gisteren éene vergadering gehouden, onder voor zitterschap van M. Jaspar. Eene breedvoerige bespreking had plaats over den financieelen toestand en de daling van den frank. De volgende beslissingen werden ge nomen 1Heden Dinsdag zal de régeering in de Kamer een verklaring afleggen betreffende den toestand. 2. De minister van financien lieéft gisteren, Maandag avond, de vertegen woordigers der Nationale Bank en der particuliere banken bijeengeroepen en beeft met hen beraadslaagd over de maatregelen, welke onmiddellijk moeten genomen worden om dén frank te redden. Een bestendig eomileit werd gisteren samengesteld met dit doel. Het toezicht van den wissel zal aan zienlijk verscherpt worden. 3. De régeering zal bij het parle ment een wetsvoorstel indienen waar in voorgesteld wordt aan den Koning buitengewone volmacht te geven om de maatregelen te nemen, die noodig zijn betreffende den geldomloop, dc leeningen, de bevoorrading én 'de werking van het delgingsfonds. 4. De minister van Arbeid en Nij verheid en 'do minister van Landbouw zullen héden 'dc imiaalders cn dé ande re belanghebbenden bijeénroepen, ten einde met lién 'de maatrege len le bespreken welke moe ten lelden tot een vermindering der bloem in het brood, (82 °/0)~, waardoor één bézuinigihg op den invoer van hét graan wordt verwezenlijkt van een half miljoen pér dag. Maatregelen zullen" dole genomen worden betreffende 'den uitvoer van inland&cli graan, steenkolen, suiker, enz. 5. Do 'minister van 'financiën beeft opdracht ontvangen om de noodigé maatregelen te nemen, ten éin dc bot gebruik van luxe-artikelen te beperken. C. De maatregelen 'dié 'dom' liet 'eo mileit der schatkist werden genomen, zijn goedgekeurd. 7. De tarieven der spoorwegen voor goederenverkeer worden verhoogd met 10 de bijzondere tarieven met 20 Dc vergadering werd om '18 ure ge heven, doch" werd om 21 ure hernomen. Allioéwel nog niet 'geheel hersteld, woonde de H. Francqui de vergadering bij. Na de .vergadering liaddon de HIT* Jaspar, Francqui en baron lïoutartf eene lange bespreking met de HH. Hau tain en Lepreux gouverneur en yice- gouverneur, der. Nationale Bank.; De ministers hebben een aigemeenen oproep tot het land gedaan. De oproep luidt als volgt Vast, besloten, alles in 't werk le stelten om onzen geldelijken toestand op tc beuren en den frank te stabilisee- ren, doet de Regeering een op roep tot geheel hei Volk en drukt £p> de schadelijke gevolgen, die een gemis aan vertrouwen zou kunnen te weeg brengen. De daling van den frank is hoege naamd niet gerechtvaardigd, zij is al leen de uitslag van buitensporige ver handelingen ter markt. Ten prijze der grootste zelfopofferingen heeft het 3eï- gisch volk evenwicht gebracht in zijn bud jet; het is nooit aan zijne interna tionale verplichtingen te kort gekomen; het heeft geen enkel oogenblik gèaar- zeld om door nieuwe belastingen zijne vlotttende schuld te vereffenen. Dank zij dit alles, is onze financieele toestand den weg der heropbeuring ingeslaan. Die toestand kan slechts in gevaar ge steld worden door onoveriegde hande lingen, als door aankoop van vreemde munt. Vreemde munt aanknopen blijft 'zonder profijt voor den kooper en be dreigt het clgemeen belang, door een crisis, die slechts tijdelijk Ss, te verlan gen. Tien Jaar geleden was de toestand veel erger; de onwankelbaarheid, do koelbloedigheid, de opoffering van het voik redden toen het Vaderland. Heden nog hoopt de Regecring op al ler medewerking te mogen rekenen om met behulp van iedereen den toestand van het land te kunnen opbeuren. Henri Jaspar, eerste minister? Emile Yan der Velde, minister van buitenlandsche zaken. E. Francqui, lid van den minister raad. Hymans, minister van Justicié. Baroii Houlart, minister van Finan ciën cn Coloniën. H. Baels, minister van Landbouw^n Openbare Werken. J. Wauters, minister vaii Nijverheid en Arbeid. Ed. 'Anseele, minister van spoorwe gen. dé Bröquëvïllé, minister van Lands verdediging. De sultan van Marokko is Maandag morgend le Parijs aangekomen. Hij was vergezeld vaii zijné 'drie zoons, van M. Steeg en andere Marok- ka ansch e h o ogjwaardigh e ïd sbekl eedé-r s Hij werd bij liet uitstappen van den trein begroet door M. Doumergue, M. dc Selves, M. Ilerriot, M. Briand cn de le den der regeering. M. CAILLAUX TE LONDEN. (Havas)\ MM. Caillaux én Duboiri. zijn te 12 ti. 50 in de Britsché hoofd stad aangekomen. Ze hadden een on derhoud met M. Churchill. Eéne nieu we vergadering zal in 'dén avond plaats vinden. Zoo deze tot een akkoord leidt, zal M. Caillaux morgenvroeg weer naar Parijs vertrekken. Havas méldt vérder 'dat ook de Engel- scïïe en Franscbé experten bijeenkwa men óm de detailkwesties le rege len. Gezien 'de (lelieat'en aard van liét stellen 'dér teksten en 'documenten tot régeling der schuld, zal naar alle waar schijnlijkheid eerst laat in den avond klaar worden gekomen. HET AKKOORD GETEEKEND. Reuter méldt nader dat MM. Caillaux en Churchill voor '19 uur het akkoord betreffende 'de Fransclie schuld hebben geteekénd. Dé tekst' van hét akkoord zal Dins dag worden, bekend gemaakt^' Dé stoömer Zeeland 'der Red Star Xine, met welken Mgr Ileylcn, bisschop van Namen, terugkeert uit Amerika, zal liedeii Dinsdag namiddag te Antwer pen aankomen. BIJ DE METAALBEWERKERS. De metaalbewerkers hielden besloten liet wérk nog niet te hernemen. De algémeene indruk is nochtans, dat de staking tot baar einde loopt en men alle dagen dc werkberneming kan ver wachten. In een paar firmas waar de patroons zich eens verklaarden met de eischén der werklieden hebbën doze laatste roods het werk hernomen. NAAR EENE NIEUWE WERKSTAKING Nauwelijks is de werkstaking dér dokkers achter 'den rug of er schijnt' een nieuw conflict aan het broeien. De werklieden van de bouwnijver heid hebben door tusschenkomst van hun syndikaat een loonsverlvooging ge vraagd. Zij cisch'en een vèrKoöging van twéé per cent per strook van tien punten van het indexnummer. Nochtans zeggen zij, 'dient de vérliod- ging niet door 'den aannemer maar wel 'door de klient betaald le worden. De werklieden verwachten een ant woord tegen 15 Juli ten laatste. Is het antwoord ontkennend, dan staat men j hoogst waarschijnlijk voor, staking, eene. work-,

De Volksstem | 1926 | | pagina 1