1 Lijst der EEN SCHANDELIJK MISBRUIK. Woensdag Sept. 3926 l>e oilicïeele school meesters tegen hel vrij onderlijs Bijkomende grondbelasting De Koningin en haar lieveling Godsdienstvervolging in Mexico Over liet Kanaal gezwommen Rond den Volkenbond Oorlogzuchtige foetoe- gingen te Nurnberg Het Sehatkislkomiteit De graaocom missie M. Be Brouckère le Genevo Lamlhotrwbelangea Belgie en China XXXII' JAARGANGNUMMER 3»2 Karkalraat, 9 en 21, Aalst, Telefoon 114, 3D«a,^'33l©KCl 20 Centiemen Wekelijks 9,GO Uitgavee J. Van Nuffei-U# Gendt H. Gillis |Zonop5,07,oncler6,33| Nieuwe Maan den 7 f Publiciteit buiten het Apr. AALST Agentschap Havas Adolf Max laan, 1.3, te Brussel. Rue de Richelieu, Parijs. Breams Buildings, 6, Lofldres E# O. 4, STAD AELST VA53 10 ©CT055ER ISSS Komaan MOYERSOEN, Oud-Minister, Senator, Burgemeester Raymond DE SCH ABP DU IJ VER, Voorz. v. d. Kath. B-urgorsb. Oud-Str.| Al ions BAST IAËN S, Uittredend Lid. Groenkruiser Bon Louis de BETHUNE, Volksvertegenwoordiger, Schepen. lïedro DE HERT, Advokaat, Frans CALLEBAUT, Uittredend Lid. Groenkruiser Erniel DANCKAERT, Landbouwer. Uittredend Lid. Judo VAN SCHUYLENBERGH, Uittredend Lid. Groenkruisar. Albert MERTENS, Handelaar, Schepen. Arthur MERTENS,. Geneesheer. Jozef Iv'IEC'KENS, .Landbouwer. Judocus DE VHYLDER, Groenkruiser Frantz DE VOS, Voorz. van den Karh. Middenstandsb. Julius SCHELFHOUT, Genresheer. Uittredend Lid. Louis SCHOUPPE, Landbouwer. Florent. VINCK, Groenkruiser^ Luciaan DE GLIPPELIï, Advokaat. Placide DE WINTER, Hovenier. Augusta DE PAEPE, Groenkruiser Leo IIUYLEBPiOECK, Handelaar. Prosper VAN DElt TAELEN, Bediende. Wie voor de katholieken stemt, verzekert al zijne belangen. Godsdienst, Taal en Vaderland staan aan t hoofd in het katholiek programma. D'ander zullen u het zelfde wil len wijs maken, laat u niet bedrie gen ze zijn niet tegen den Gods dienst zeggen'ze... maar ze felici- teeren president C'alles van-Mexico, die de kerken sluit en de priesters verjaagt. En ze hopen weldra hier hetzelfde te idoen.... Ze profileeren van de taalkwestie om minister of iets dergelijks te worden. W' hebben het; gezien binst den oorlog; minister, sekretaris van 'n minister.... dat zijn aantrekke lijke plaatstens als hoovaardij in den kop muist... 't Vaderland dat bestaat niet.... Zonder Vaderland zal 't beter gaangeen taksen meer en geen contributies, altijd wit brood, Geen overheid en geen meesters meer, alleman gelijk... Kiezers laat u niet misleiden vergeet niet wat gij in uwe stad zaagt gebeuren en wat gij nog zult zien gebeuren indien gij zulke ar- tistffn niet uwe belangen heiast... Laat ons ernstig zijn, en dat ern stige mannen alleen 't bestuur der stad in handen nemen. We hebben gezien waar we naar toe gingen met onervaren bestuur ders: Eene begrooting sluiten met een te kort van 722.000 fr. Zoo iets had men misschien nooit gezien en toch was het zoo. We gingen naar den afgrond Dat was zeker en vast. liet Handelsblad schrijft als volgt. Eeu onzer confraters haalt don tekst aan van plakkaten, beleedigand voor het vorstenhuis, en dewelke werden aangeplakt in verscheidene steden en gemeenten van het arron dissement, Ooslonde, Veurne, Diks- muide. Een dezer Borais of Barrabas? hebben wij ook in onze stad aange troffen.' Het eenige doel dezer plakkaten, uitgaande van activistische middens, is op do Koninklijke familie het mis prijzen (e werpen, wat deel maakt van het programma van verdeeling en verscheuring van België, Wij zouden ons kunnen bepalen bij eeue bloote afkeuring van deze plak katen, indien de onderteekening geen bijzonder sterk verzet uitlokte. Inderdaad, deze plakkaat is getee- kend Katholiek Vlaamsalie Nation. Vereeniging en is gedrukt te Aalsl drukkerij Volksverheffing. Het is jammerlijk waar, dat hot leeuwenaandeel der aanhangers van deze Vlaamsch-extremistisehe gro - peeringen bestaat uit personen, die zich katholiek noemen of katholiek zijn. Maar zij voegen er nu opzettelijk het woord Katholiek bij, zij maken een ergerlijk misbruik van die betilteling, met het eenvoudig doel om de licht, ge'ioovige gemeente in hun net te vangen. Overigens met do onvoorzichtige .uitlatingen van personen, die onein dig' wijzer zouden handelen met aan de bevolking en aan do jeugd diets te maken, dat taalstrijd mot geloof niets te stellen heelt en dat het geloof boven taaivoorkeur of rasscliengesckil most staan en blijven staan, is dat niet te verwonderen. Wij vernemen dat hot parket van Veurne orders gegeven heeft om die plakkaten af te rukken en vervolgin gen in te spannen tegenover hen die haar verspreidden. Dat is de plicht van het parket, maar liet is de plicht der katholieken geen gemeenschap te hebben met par tijen of groepen die misbruik maken van eene benaming, die in zich houdt eerbied voor hot wettig gezag van liet tand en eerbied tevens voor de instel lingen die ons volk zich vrijelijk heelt gekozen. Het gebeurt maar al te dikwijls, en hel is nog niet langer geloden dan eenige dagen, dat wij geestverwanten zich zagen aansluiten bij betoogiugen, waar het extreinische hoogtij viert en waar de verspreiders van plakkaten als bovenstaande alles aan boord leg den om de andere dealnemers te com- promitteeren. Liberalen en socialisten ziet men bij dergelijke betoogingen nooit men moet er uit besluiten dat katholieken nuchter genoeg zijn om niet te zien dat ze zich inspannen voor doeleinden, die met gehechtheid aan onze moeder taal niets te stellen hebben. Is het dan zoo moeilijk te zien waar die gasten hoen willen en zou het niet oneindig wijzer zijn te doen, zooals wij hen alle dagen den raad geven 't is te zeggen die separatisten, in hun vet (e laten stoven. Meent ge dat die menschen u «eni gen dank welen voor uw medewerken of uwe aanwezigheid op betoogingen die zij voor hun politieken winkel exploiteeren Neen, zij aanzien u als bijloopers, die al heel blij zijn dat ze mogen mee doen. en als ge thuis zijt gekornon van de reis, beginnen hunne bladen u uit te maken voor alles wat het tegen deel van lief is. In alle geval, wij laten ons hon derdmaal liever voor achternalooper der Franskiljons uitmaken door die 'bladen, dan ziendo blind te loopen in de strikkou die zij spannen en die geen ander doel bobben dan wijs te maken aan ons volk dat al wie met hen meedoet hunne anti-Belgische en anti-loyalistischs gedachten deelt. -wV- i&otsc tegen het verleenen van toelagen aan de vrije scholen. Ziehier de motje die door liet congres der officieele schoolmeesters werd aan gekomen.. Het congres komt op legen de huidi ge schoolwet, die den Staat verplicht al le jaren 100 miljoen aan de confession- neele scholen te geven.,, ongerekend de toelagen van provinciën en gemeenten; Betreurt dat sommige vrienden der openbare school het gemeentelijk cartel sluiten met de beschermers der open bare school en zich verbinden aan deze gemeentelijke toelagen.Wschenken, wat de openbare school in gevaar brengt. Vraagt aan al de ©ohte vrienden der openbare laïeke schóól alle middelen aan te wenden om den noodlottigen in vloed der gesubsideerde confcssionnee- le school tegen te gaan? enz. Vandaag, 31 .Augustus, eindigt het tijdsbestek vastgesteld bij besluit .van 27 Juli 11., voor het betalen van de vier annuiteilen der bijkomende grondbe lasting met korting van 30 c/0. Het wordt den achterstallige betalers aangeraden zich vandaag' naar den onU. vanger der betaslirtgeivTc begeven of op de póstcheckrekefring van dezen laatste de ongeveer verschuldigde s.oan te stor ten met de volgende aanduiding op do keerzijde van het stamblad «bijko mende grondbelasting, gemeente... Bedoelt men' daarmede dat, met in gang van 1 September, geen enkel voor deel meer zal verleend worden aan de genen die, zelfs in eenmaal, het ganscbe bedrag der bijkomende belasting zullen betalen Neen, want' art. 'der wet van 7 Ju ni 1926 bepaalt dat, zoo 'de vier annui- teilen. der bijkomende grondbelasl ing betaald zijn voor 1 October aanslaande, eene korting van' 25 zal verleend worden. Deze bepaling blijft van kracht. Daaruit volgt,, dat degenen die de bij komende laks vérschuldigd zijn en die de vier annuïteiten dier belas! ing gedu rende 'de maand September zullen vol doen, slechts de 3/4 moeten betalen hetzij '10 vaiï het kadastraal 'Inkomen indien het gebouwde eigendommen of bossohen en wouden geldt, of i 2 XL iryiien het gaat om andere eigendommen. Óp 16 October 1922, bracht H. M. de Koningin een bezoek aaft koolmijnar beiders. van Winteislag. Daar ontmoet te zij een werkmanskind de kleine Frans. EEN SCHRIJVEN AAN DEN HEILIGEN VADER. De Aartsbisschop van Me-xiko, zónd aan den Heilige Vader een schrijven óm Cox, die haar werd voorgesteld als een hern namens 'de geestelijkheid en-de ge- yoorbeeldigen jongen. H. M. heeft haren lieveling niet. vergeten. Als de gelegen heid zich aanbiedt gaat zij den jongen nog bezoeken. Zondag was de Koningin dus te Ton geren. en alvorens de officieele perso nen te ontvangen, ontving zij den klei nen Frans Cox, die van zijne oudera vergezeld naar Tongeren was overgeko men., De jongen had een groot'en korf met heidebloemen uit de Kempen mee gebracht en overreikte hem aan zijne loovigen van Mjfxiko Ie bedanken om zijn brief van 14 Juni die eenen groófeii troost in deze treurige omstandigheden bracht. Do aartsbisschop op de aanmoediging gen van den Paus doelend om in den' strijd voor de verdediging, van het go- loof te volharden voeg! er aan loc Ja, Heilige- Vader, ingegeven door uw zachte woorden en uw raadgevingen! zullen wij. voortgaan wat er ook gebdu- re te strijden zonder rust en met Coda Hooge Beschermster. II. M. omhelsdehulp. Wij zijn er vast van overtuigd dat- den knaap en had voor hem ,eene groote doos lekkernijen meegebracht-. Londen, 30 Aug.. De Duit.scher Vierkotle gelukte in zijne poging ;öm over het Kanaal te zwemmen. Hij landde te 14 u. 15 min. De overv locht duurde 1? u. 40 miïi. Alle rekords zijn dus door yi.erkoUèr overwonnen. OVER DE AANNAME VAN DUtTSSHLAND. Volgens de Daily, Herald brengt de vraag' yan Spanje voor het oogeu- bHkkelijk onderzoek zijner vragen be trekkelijk Tanger den toestand te Ge neve in gevaar» De .«Westminster Gazette V merkt op dat Du it sell land ditmaal niet in den Volkenbond aannemen, vast een ramp zou teweeg brengen. Men kan dus niet. aarzelen voor wat den keus betreft. Dit blad betreurt het dat Spanje het noodzakelijk oordeelt ziéh terug te trek ken, maar zulks zou een dief ec tie wezen die op ieder oogenblik zou kunnen her steld worden. De Daily News is van meening dat de handelwijze van Spanje alle deu ren sluit. De Daily Telegraph zegt al zou een zich terugtrekken van Spanje te be treuren zijn, men er zich maar dient bij neder te leggen. Madrid hebbende twee jaren om op zijn besluit terug te ko men De Westminster Gazette en de Daily Chronicle hopen dat Doilach bui d zijn zetel, te Genève hebben zal op 1 Ql 11 SfEk'iil.ït a<wtaUia;ul.i. De Par ijzer. Matin verneemt uit Berlijn dat de oud-strijders en leden van vaderlands.che yereenigingen, ten getale van meer dan tien-duizend, Zon dag de straten.van Nurnberg doorkruist hebben al zingend 'I oorlogszuchtige. «Siegreich wollen wir Frankreicli sc h lagen-». 's Avonds waren prins Ruppreeht van Beieren en prins Oscar van Pruis- i aanwezig op ccn_ groote meeting. Aan hunne zijde bemerkte men maar schalk Mackensen, uit Doorn mot den ij zonderen groet van den ex-keizer toegekomen, en admiraal von Scheer die het bevel voerde over de Duitsche vloot bij den slag van Jutland. Na de vergadering hebben jonge pa triotten de jonge boomen vernield, wel ke o.ver enkele jaren geplaatst waren ter herdenking aan het stichten der grónd-' wet van Weimar. Heel de stad krioelde letterlijk" van officieren van het keizerlijk leger, dra gend hun voor-oorlogsch uniform en al hunne decoraties. 'Muziekkorpsen door kruisten de straten,.spelend krijgsmar- ehen en volksliederen. Do Frankische Kurier V het natio nal is( isolie dagblad, schrijft o. m. Als blijk van erkenlelijkheid jegens onze dqoden en van loyauteit jegens bet, vaderland' verloochenen wij de kreet Geen oorlog meer en willen" wij ons mol hart. en-ziel toewijden aan den strijd voor het vrije vaderland.; God niettegenstaande de hardnekkig heid der duistere machten legeii ons:, voor het grootste heil der Kerk, ons uit dezen moei tijken toestand redden zal»;.» De Kriel getuigt van de verkleefd-1 beid der Katholieke Mexikanen en drukt het vertrouwen nit in de gebeden over heel de wereld tot God gericht. Do aartsbisschop, betuigt zijne over* tuiging dat de dag waarop 'de kerk ze gepralen zal, weldra zal aanbreken. De Heilige. Vader deed hierop antwoorden en haalde bij die gelegenheid de troost-* woorden van den Heiligen Paulus aan. De Graan-Commissie Werd als volgt samengesteld M. Optiebeek, regee- rings-bommissafis voor het meel. M« Mullie, ondervoorzitter; M. Van Kan, voorzitter van het Verbond der Belgi sche riiaalders; M. Cliarlier, beheerder, van de molens van Trofs-Fonlaines M. Dossner, beheerder dei- Graanhan- delsmaatsebappijen van Antwerpen M. Alen, voorzitter van den Bond der Graanhandelaars; M. Jabon, voorzitter,, van hei. Verbond sier Beroepsvereeni- gingen: M. Nickmans, landbouwinge nieur van de Boerenbonden te Antwer pen; kï. Deeit, beheerder van den kind- bouwersbond van Namen. Deze commissie zal onder andere d<J ve.rschiHende maatregelen aanduiden', welke ttnemen zijn om desgevallend den uitvoer van inlandsch graan toe, te laten of te' vei'bieden. Genève, 30 Aug. De li. De Brouo-» kère, hoofd van de Belgische delegatie; ••is Maandagochtend uil Zurich te Genève aangekomen, om aan den Statenbond deel te nemen. GERINGE ORSRENG3TEN, GELDVERLIES. De landbouwers zijn er ten volle van overtuigd, dat in de huidige omstandig heden nog alleen de hooge opbrengsten! looncnd zijn; ook trachten zij door allo mogelijke middeis daartoe te komen. Landpacht, belastingen, grondbewer-, kingen, enz. kosten even duur, 't zi| goede of slechte opbrengsten bekomen! is vergaderd onder voo.rzitterschap van: minister Frsuacqui. Waren aanwezig de ministers Jaspar, baron Houtart en iWautevs, en M. Plisnier, afgevaardigde j worden, 'zelfs zijn de aigemé.enc onkos- van bet komiteit. I ten des te hoogesu en op de eerste plaats; Het komiteit. verwierp verschillende de omlerhcHWlsbew-erkingeii, naarmate voorstellen van openbare, werken en de gewassen slechter staan, immers hok aanvragen van subsidie; Er werd een oordeel uitgebracht over zekere gevallenvan toepassing der. grendel we', die eerlang aan den Kabi netsraad zullen worden onderworpen. "Verder hield het. komiteit zich bezig met loopende zaken. VW In verband met de geruchten aan gaande een geschil tusschèn China én België, deelt de Belgische minister van Buitenland scire Zaken mede, dat. er geen konflikl bestaat, doch wel de mogelijk heid daarvoor, daar China het verdrag- van i860 wil opzeggen, dat België evenwel alleen kan inl rekken'. België is wel bereid in plaats van dit eenzijdige verdrag' een ander verdrag af le sluiten, dat niet eenzijdig is zoodra 'een stabiele regeering in China zal zijn gevormd. Op de laatste voorstellen door België gedaan, .heeft China tot nu toe evenwel nog' niet geantwoord, doch de hoop beslaat, dat voor October een voor beide partijen bevredigende oplossing i Elzas toegi zal zijn bereikt. Indien onverhoopt, alle' voordat be pogingen daartoe mochten mislukkèn, grond zullen toevertrouwd worden, onkruid overweldigt hier alles, zoodak niet alleen de opbrengst daar recht streeks onder lijdt, maar daarenboven, het ubroeien van dit onkruid veel last, werk en tijd vergt, dus veel geld kost., Veel word! legrnwoordig, om niet leg zeggen vrij algemeen, verbeterd zaai en plantgoed gebruikt, en sterk bemest. Ongelukkiglijk wordt niet tegenstaande de herbaalde aanbevelingen der land bouwkundigen nog altijd te veel mis bruik gemaakt van de stikstof mesten; en de minerale meststoffen verwaar loosd. Zeker, mag de stikstof in' geen geval in ruime maat in den grond ontbreken;' zij is de eigenlijke regelaarster der. opbrengsten doch daarnevens wordti eene duchtige fosfaat- en potasehbe- rnest.ing vereischt. en blijkt eene tijdigs kalking noodzakelijk. "Voor de aanstaande Tierfstbemeslin'- gen worde bijgevolg, geruimen tijd voort de planting of de zaaiing, eene ducbligö bemesting met superfosfaat of staafs- lak en cMoorpöt.asch of sylviniet, vartf iast, on een achttal dagen» zaad of de planten aan den? on- zal de. kwestie aan het Permanent Hofigeveer 150 tot 200 kgr. zwavelzuren^ k,'s Gravenhage sror&efi yoór^elegd^ [ammoniak per hectare ioegepast. Intensiever*

De Volksstem | 1926 | | pagina 1